Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

poruka: 24
|
čitano: 5.981
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz".
14 godina
online
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Ma ništa to...pričekajmo da nam prof.dr.Memulica objasni stvarno stanje

Moj PC  
4 0 hvala 1
3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona

:D

Jedva čekam ravnozemljaški pogled na obnovljive izvore uz sve moguće spinove :)

15 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
To je urota, cuo sam da je neko vidio da se kod proizvodnje jedne vjetrenjace proizvede oko 100 tona radioaktivnog plutonija i da biden i kileri imaju firmu koja proizvodi softver koji onda krade nasu struju!
12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Kako je krenula buka/ekonomski rat iz SADa oko dieselgatea, ubrzao se prelazak na "vjetrenjače".

Do tada su se gradile jack up platforme od 40000 t (CAT J70). One i sada rade, no ove manje redom odlaze u "vječna lovišta".

U tekstu se ne spominje da se u Sjevernom moru, istočno i sjevoroistočno od Londona (za orjentir) grade polja od preko 1000 "vjetrenjača". Već ih je sada jako puno instaliranih. Tu su prije crpile/bušile platforme. O tome da li je "zeleno" zabadati tisuće košuljica i stupova u more, jaružati morsko dno i polagati kabele, nisam čuo ništa.

Još jedna zanimljiva priča je vezana za rijetke materijale. Danas se gura na sva vrata od strane ekološki "probuđenih" izrada autića pogonjenih strujom/baterijama. U isto vrijeme oni se bore za zatvaranje rudnika u zap Africi (koji su ionako pri kraju sa tim rijetkim materijalima). Jedna firma sa sjedištem u Nizozemskoj, razvila je sustav za rudarenje tih materijala sa dubina od 2500-3500m jer ih je tamo obilje. Sada ti isti zeleni traže zabranu rudarenja materijala od kojih se rade proizvodi koji oni zagovaraju.

Kognitivna disonanca je kao nikada do sada, izražena kod ovakvih probuđenih ljudi.

Interesantno da je offshore SADa još uvijek jak. Očekivao sam da će im se dieselgate vratiti kao bumerang.

vicious
Moj PC  
5 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Ne postoji ljudska aktivnost koja ne ostavlja otisak na okoliš, ali procijenjeno je da je postavljanje vjetroelektrana i prelazak na EV dugoročno manje zlo...
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.11.2020 20:53 (Gallu).
16 godina
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Pouzdani/efikasni obnovljivi izvori energije ili pouzdana/efikasna pohrane viška energije nigdje na vidiku ni u laboratorijama, a kamoli u praksi.

 

Zato lakoćemo/sutraćemo/samoštonije pseudoznanosti/floskula ima kolko oš', a razni Vidoviti Milani i pseudoreligiozne/pseudoekološke sekte vode glavnu riječ i nitko ih ne smije kritizirati. Lažnih svetaca i proroka na sve strane ko nikad dosad i običan čovijek bi pomislio da je smak svijeta vrlo blizu. Kad malo pogledamo što se sve događa ove godine, možda tu i ima neke istine.

 

Političari/bankari i ostali moderni feudalci (1% populacije) su to sve objeručke prihvatili, jer se od pamtivijeka odlično snalaze kad je u pitanju prodavanje magle ili građenju raznih Potemkinovih sela. Zagarantiranog ekstraprofita isto neće manjkati, jer će sve to napaćeni narod (99% populacije) obilato platiti iz svog džepa.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
4 7 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Lov na državne poticaje...toga smo se nagledali i u Hr. To stvara lažnu sliku.

 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
I evo ga dr memulica. Član Crkve Presvjetlog Negiranja Znanosti :)
Pohrane nigdje na vidiku al ipak par članaka iza https://www.bug.hr/znanost/superbrza-baterija--od-fosfora-ali-crnog-17273
Da i ne nabrajam ostale tehnologije...
Najlkše je gurat glavu u pijesak i vikat nenenene....
15 godina
neaktivan
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Gallu kaže...

:D

Jedva čekam ravnozemljaški pogled na obnovljive izvore uz sve moguće spinove :)

 Čudno mi je da neko dođe na Bug i onda tu čeka ravnozemljaše. Kao da neko čeka autobus nasred livade.

3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Al eto ga tamo gore. Ipak tu i tamo koji proviri savoju ružnu glavicu. Treba ga samo pozvati :)
15 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Uz obnovljive izvore energije treba raditi i na nuklearkama. Nuklearke za osnovnu i obnovljivi izvori za vršnu potrošnju to je prava kombinacija.
Moj PC  
7 1 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Kod nas samo raste godisnaj razlika/racuni za struju, doma za nas 7 u kuci placam skoro 900kn/mj. prijatelj u Nl 12kn uskoro više ništa jer ce postati 100% free

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Projekcija cijena je da će nuklearke biti drastično skuplje od ovnovljivih izvora, a i Hrvatska već danas ima oko 60% energije iz obnovljivih izvora tako da ne znam gdje bi se tu nuklearke uklopile...
5 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
još kad bi napokon počeli govoriti o transformatorima energije jerbo izvor je bio smo jedan(big bang)

kao i prestali koristiti "obnovljivi"...jerbo znanstveno je to netočno...gdje bi nam bio kraj:)

a kad bi bili dok kraja znanstveno orjentirani...kada vjetru oduzmeš snagu to također ima utjecaj na lokalnu klimu... odnosno dugoročno mi ne znamo posljedice

biti zelen i pošten je apsolutno nemoguće...jedino ako odeš živjeti u šumu potpuno gol
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
KingMaster kaže...

Kod nas samo raste godisnaj razlika/racuni za struju, doma za nas 7 u kuci placam skoro 900kn/mj. prijatelj u Nl 12kn uskoro više ništa jer ce postati 100% free

Cijene el. energiju U Niskozemskoj su veće od naših, pa reci prijatelju da smanji konzumaciju kanabisa.

 

 

 Možda se samo šališ? Šališ se, zar ne ?

 

BMT kaže...
Uz obnovljive izvore energije treba raditi i na nuklearkama. Nuklearke za osnovnu i obnovljivi izvori za vršnu potrošnju to je prava kombinacija.

 Pa obnovljivi izvori i ne mogu raditi bez ostalih, jer im to nije nikad bila namjena i bez efikasne pohrane energije to je i nemoguće.

 

Nuklearna energija je bila zamišljena kao zamjena za fosilnu, ali vrli znanstvenici još nisu uspjeli pronaći efikasnu pohranu otpada i sigurniju kontrolu fisijskog procesa. U roku 16 godina su došli od revolucionarnog izuma do praktične primjene, ali eto skoro 70 godina, nakon tog impulsa ih još muče te samoštonije/sutraćemo/lakoćemo metode. Stagnacija se vidi na svim poljima znanosti i to je jedan od glavnih problema za našu civilizaciju.

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.11.2020 11:43 (memulica).
3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Sve ljudske aktivnosti ostavjaju otisak na okoliš. Neke manje, neke više. Da, istina je da vjetroelektrane imaju utjecaja na lokalnu klimu i to još nije dovoljno istraženo (iako se rade studije). Ali na kraju to je samo pretvorba jedne vrste energije u drugu. energetska bilanca se ne mijenja.
S druge strane - staklenički plinovi djeluju na globalnu klimu (s time ujedno i na lokalnu) i povećavaju količinu energije zarobljene u atmosferi koja se opet mora nekako manifestirati.
Da ne govorim i o drugim rizičnim faktorima eksploatacije i upotrebe fosilnih goriva....
15 godina
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

sustavi "obnovljivih energetskih izvora" (floskula by marketingaši) grade se i proizvode uporabom neobnovljivih energetskih i sirovinskih izvora, što daje potpuno nov smisao izričaju "prelijevanje iz šupljeg u prazno". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Hidroelektrane jedino što valja..

I pravo je čudo kako je hep još uvijek, kao u hrvatskim rukama..Kako se samo to omaklo, ali neće za dugo zasigurno....

 

Obnovljivi izvori energije su zapravo prevara..

Kako netko napisa, lov na poticaje..Treba samo pogledati izračun za termoelektrane, dugoročni, koje su u modi i kod nas..Ekipa se bogati na zagarantiranim transferima iz proračuna, bez obzira kako radili..

Vjetroelektrane, potičemo njemačku proizvodnu industriju i nagrđujemo svoj prostor..A vlasnici firmi sve bivši hepovci, ponegdje potpuni kriminal vidljiv i na oči (evo nešto će kao neke suditi, da pukneš od smijeha)..

Solarna priča, neefikasno, nedovoljno, kratkog roka trajanja (neke ploče ne traju 10 godina), visoka cijena izvedbe..Dobro je za sitne stvari, jedna sijalica, jel..

 

Francuzi imaju sve nuklearke..I nema problema, za sad..

Evo dobar film, novi, ako koga zanima tema za pogledat na jubito

 

 

 

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Što je sa našim istraživanjima na jadranu, plin, nafta..

Nešto se ne spominje ništa o tome..Jedno vrijeme je bila priča kako ćemo postat nova Norveška, jel..

Ne pratim u zadnje vrijeme baš, pa ono..

 

Mogao bi bug.hr napisat nešto primjereno o tome čemu, dosta više o avionima..

 

 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
To ti je priča kao i plaća od €8000 od doma :)
A kada smo kod cijena za pojedine izvore energije https://www.lazard.com/perspective/levelized-cost-of-energy-and-levelized-cost-of-storage-2020/
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.11.2020 19:55 (Gallu).
12 godina
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Pozdrav!

U Jadranu ti je u trenutku dok je pokojni Oliver Dragojević vodio pokret zaštite Jadrana od eksploatacije nafte i plina u Jadranu, radilo cca 50tak platformi i 2 ili 3 FPSO-a (zaboravio sam točne brojeve, prebrojao sam ih na pomorskim kartama, vjerojatno su obilježeni na Marine Trafficu). Oni su postavljeni na talijanskoj polovici i ima ih i uz samu pomorsku granicu sa Hrvatskom, tako da crpe i sa naše strane. Sličnu praksu SAIPEM ima na granice SArabije i Irana (trzavice).
U sjevernom dijelu imaš te klasične jack upove, južnije nije bilo ničega na kartama osim tog jednog FPSOa blizu Barija.

INA je imala neki zajednički posao sa Talijanima u kojem se plin šalje njima jeftino, a nama jako skupo.

Druge informacije o novim bušenjima/seizmološkim istraživanjima nemam.

Dolje ti vjerojatno ima i plina i nafte, samo netko to treba platiti, a mi bi sve besplatno.

Ako imaš koga u Malom Lošinju, pitaj za informaciju. Tamo sam viđao vezane PSV-e. Vjerojatno ljudi znaju bolje.

Lp
vicious
3 godine
offline
Re: Obnovljivi izvori energije rastu unatoč korona
Kao što i sada šaljemo sirovu naftu Mađarima, a otkupljujemo skupo gorivo. Eksploatacija nafte za Hrvatsku više nije ni financijski opravdana opcija.
10 godina
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Eto baš jučer su makli dokumentarni film, Michael Moore- Planet of Humans, sa youtube, ovaj link koji sam stavio..

Već su ga i prije cenzurirali na youtube, pa su vraćali..

 

Zanimljivo je kako jedan film raskrinka cijelu jednu industriju, te sve zainteresirane..A u filmu je samo 1% toga razotkriveno..

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.11.2020 22:00 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Obnovljivi izvori energije rastu unatoč koronakriz

Imaš linkova koliko oćeš, pa nije YT izmislio Internet:

https://vimeo.com/423114384

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice