OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datoteka

poruka: 54
|
čitano: 10.303
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datoteka ".
15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Friday kaže...
Bitanga kaže...
 

Mislim da bi ovo mogao riješiti symbolic linkom, no da, to je za malo naprednije usere.

Meni više ne treba jer sam si većinu aplikacija koje mi trebaju uspio podesiti da koriste OneDrive folder, a za ostalo sam se navikao da mi je OneDrive folder destinacija za sve što želim sačuvati ili koristiti s više lokacija. Čak i potiče bolju organizaciju foldera :-)

 

Prije reinstalacije windowsa sam imao symbolic linkove ali me i to zivciralo. Sada sam napravio nesto drugo...

 

Imam powershell skriptu koja zipa odredjene foldere i prebacuje ih u home folder na synology (sa datum sufiksom). Tu skriptu pokrece windows task scheduler jednom tjedno (ne treba mi cesce). Na synology-ju imam job koji se okida svaku noc koji te fajlove iz home foldera prebacuje u folder koji je nedostupan sa mog stroja. Odatle se synca na OneDrive. Tako sam si rijesio versioning, snimanje u cloud i (uvjetno receno) zastitu od kriptovirusa. Da, jos jedna stvar - drugi Synology u mrezi se pali nedjeljom u 00:30 i preko rsync-a se taj folder takdjer synca na njega. Navecer u ponoc se automatski ugasi. Cini mi se kao poprilicno dobro rjesenje kojem jos uvijek trazim nedostatke...

 

Pa nedostatak je taj što nemaš realtime sync. Ako ti ne treba za to što radiš, to je druga stvar. Ako treba biti realtime da možeš koristiti isti folder s više računala (npr. konfiguracija neke aplikacije koja ne dozvoljava promjenu lokacije settings filea, pa ne može biti u OneDrive subfolderu), onda je symbolic link way to go. 

A ako pričamo o OneDriveu, a ne backupu generalno, OneDrive sam po sebi ima versioning i zaštitu od crypto virusa jer možeš napraviti restore cijelog OneDrivea na bilo koji dan u zadnjih 30 dana.

 

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Marko :D kaže...

Ne izbjegavam, ali jednostavno ne vidim razloga zašto bih ga koristio. Dao sam mu više prilika u prošlosti i nije se pokazao nečim što bi zadržao. 🙂

 

Ali eto, da ne budem hejter Microsofta, Outlook.com mi je primarni mail i tu me definitivno imaju kao korisnika.

 

Pa razlog je taj što više nije takav kakav je bio u prošlosti!! Kako ne vidiš razlog? Sama činjenica da vidiš strukturu foldera i fileova u folderu bez obzira što nisu uopće na tvom računalu je vrijedna pažnje. Također na jedan klik releaseaš space na kompu tako da obrišeš lokalnu kopiju koja ti više ne treba. I netko je još spomenuo enkriptirani Personal Vault, koji je odlična stvar.

 

Da, ja bih najradije isto prešao na Outlook mail, ali jako je teško promijeniti mail adresu nakon toliko godina pogotovo što je većina accounta sad ustvari mail adresa, pogubit ću se u usernameovima i mailovima :-D. A ne želim forwardirati mailove s jednog servisa na drugi i izvodit gluparije.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 22:35 (Bitanga).
15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Zechina kaže...

 Ma joj, kad mi netko veli nitko ne koristi niti je čuo za Libre Office, to govori samo o njemu. Jbt meni je mali prije 15+ godina PowerPoint prezentacije u osnovnoj radio u Libreu. Sva njegova ekipa srednja, faks i poslije ili bar 90% njih koristi Libre, pola njih je na Linuxu, bar na npr drugom laptopu. Na poslu koriste 365, privatno skoro nitko.
O One Driveu neću ni pričati. Samo ono džabe i jer te MS forsa.
Kolega koji puno radi sa mm datotekama koristi Dropbox, mora zbog klijenata itd. Veli, kao storage super, ali za dijeljenje, pa još sa polupismenim klijentima, kaos.
Da koritim nešto od Microsofta, vjerojatno bi razmislio o OneCloud - naprosto linijom manjeg otpora. Ovako mi je GoogleDrive dosta, a ako ću imati neke ekstra potrebe ili ako u Alphabetu postanu šaljivi - NextCloud je tu. Kao što je kolega gore rekao, tvoj oblak, tvoji uvjeti i tvoj trošak (samo) hardvera (a ne "servisa"). Nije za svakoga, kao i sve u životu.

 

Vjerojatno postoji razlog zašto se poslovno u velikoj većini slučajeva ne koristi Libre Office. I on je vrlo jasan, Office je business standard, kompatibilnost je na razini.

A privatno je tak svejedno tko što koristi. Većina mladih od prvog osnovne do prvog zaposlenja ima besplatan Office. Poslije mogu kupiti preko reklame na Bug stranicama Office key za 25€. Čak i da ne kupiš, logičnije je onda koristiti online Office alate ili Googleove nego se gnjaviti s Libre Officeom osim ako glumiš nekog buntovnika. Pogotovo ako ti treba za rudimentarne stvari. Ako ti treba za nešto profi, onda si valjda možeš priuštiti kupiti jednu licencu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 22:54 (Bitanga).
13 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Bitanga kaže...

Pa razlog je taj što više nije takav kakav je bio u prošlosti!! Kako ne vidiš razlog? Sama činjenica da vidiš strukturu foldera i fileova u folderu bez obzira što nisu uopće na tvom računalu je vrijedna pažnje. Također na jedan klik releaseaš space na kompu tako da obrišeš lokalnu kopiju koja ti više ne treba. I netko je još spomenuo enkriptirani Personal Vault, koji je odlična stvar.

To se isto može dobit i s bilo kojom cloud uslugom. Meni to ne igra ulogu jer koristim isključivo web verzije usluga, a OneDrive nemam ni instaliran na računalu.

Bitanga kaže...

Da, ja bih najradije isto prešao na Outlook mail, ali jako je teško promijeniti mail adresu nakon toliko godina pogotovo što je većina accounta sad ustvari mail adresa, pogubit ću se u usernameovima i mailovima :-D. A ne želim forwardirati mailove s jednog servisa na drugi i izvodit gluparije.

Ja sam prešao s Gmaila, a postojeću poštu forwardiram na Outlook.com. Napravio sam si i dva aliasa, pa kad nekome dajem e-mail adresu onda dajem jedan alias, a drugi mi je za registracije na različite stranice. Pa ako mi mail završi na nekoj spam listi, jednostavno ga uklonim i napravim novi alias. Tako mi je primarna e-mail adresa uvijek čista od spama. 😁

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.8.2022 23:08 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Marko :D kaže...
Bitanga kaže...

Pa razlog je taj što više nije takav kakav je bio u prošlosti!! Kako ne vidiš razlog? Sama činjenica da vidiš strukturu foldera i fileova u folderu bez obzira što nisu uopće na tvom računalu je vrijedna pažnje. Također na jedan klik releaseaš space na kompu tako da obrišeš lokalnu kopiju koja ti više ne treba. I netko je još spomenuo enkriptirani Personal Vault, koji je odlična stvar.

To se isto može dobit i s bilo kojom cloud uslugom. Meni to ne igra ulogu jer koristim isključivo web verzije usluga, a OneDrive nemam ni instaliran na računalu.

 

Ajde, s kojom?

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot

Kao što rekoh, doslovno bilo koji cloud. Sve što trebaš je instalirat njihovu aplikaciju i unutar Windowsa vidiš svoje datoteke u obliku mape/diska na računalu. Zato i ima svaki cloud svoju aplikaciju. Jedina prednost OneDrivea u tom smislu je što dolazi instaliran s Windowsima.

 

I nemoj da te personal vault zavara oko privatnosti; siguran je kao i običan OneDrive. Radi se doslovno o mapi s lozinkom, ništa drugo. Microsoftovi zaposlenici i dalje mogu vidjeti cijeli sadržaj svačijeg OneDrivea jer datoteke nisu sprenljene u šifriranom formatu na njihovim poslužiteljima. I tu se razlikuje od recimo pClouda koji kao dio (plaćene) usluge ima pCloud Crypto iliti šifrirani cloud, zero-knowledge, pa nitko osim tebe nema pristup tim datotekama, čak ni oni koji imaju pristup poslužiteljima.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 7:19 (Marko :D).
16 godina
odjavljen
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Bitanga kaže...

 

Pa nedostatak je taj što nemaš realtime sync. Ako ti ne treba za to što radiš, to je druga stvar. Ako treba biti realtime da možeš koristiti isti folder s više računala (npr. konfiguracija neke aplikacije koja ne dozvoljava promjenu lokacije settings filea, pa ne može biti u OneDrive subfolderu), onda je symbolic link way to go. 

A ako pričamo o OneDriveu, a ne backupu generalno, OneDrive sam po sebi ima versioning i zaštitu od crypto virusa jer možeš napraviti restore cijelog OneDrivea na bilo koji dan u zadnjih 30 dana.

 

 

 

Ma ne treba mi real time sync i ne treba mi pristup istim stvarima sa razlicitih racunala. To su uglavnom backupi projekata, baza, docker kontejnera i sl. A taj versioning je prvenstveno tu radi mene - ako skontam da sam negdje nesto zajebao ili trebam nesto iscupati iz neke ranije verzije pa da imam i tu opciju na raspolaganju. Uostalom, ovako imam 3-2-1. Sa symbolic linkovima to nije slucaj

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Za fotke s moba koristim Google, za dokumente koristim Dropbox, kao stick, a za posao OneDrive.
Slažem se da ne treba samo jedno, nego naći što je najbolje za koju priliku.
Eh, O365 je bio jako koristan dok sam ga mogao besplatno koristiti...
Bolje 5 do 12 nego ni jedna poslije 1! :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Ako se brineš oko toga da ti netko ne vidi podatke, onda napraviš svoj cloud.
15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Friday kaže...

 

Ma ne treba mi real time sync i ne treba mi pristup istim stvarima sa razlicitih racunala. To su uglavnom backupi projekata, baza, docker kontejnera i sl. A taj versioning je prvenstveno tu radi mene - ako skontam da sam negdje nesto zajebao ili trebam nesto iscupati iz neke ranije verzije pa da imam i tu opciju na raspolaganju. Uostalom, ovako imam 3-2-1. Sa symbolic linkovima to nije slucaj

 

Ma da, ali to je onda pravi backup, a sync je nešto drugo.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
16 godina
odjavljen
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Marko :D kaže...

 Microsoftovi zaposlenici i dalje mogu vidjeti cijeli sadržaj svačijeg OneDrivea jer datoteke nisu sprenljene u šifriranom formatu na njihovim poslužiteljima

 

Radim u velikoj US kompaniji (po broju zaposlenih malo veca od MS-a ako se ne varam) i mogu ti reci da se na te stvari itekako pazi. Budi siguran da ne moze bilo tko otici i kopati po tvojim fajlovima da vidi jel ti mozda cura poslala svoju golu sliku.

Nadalje, masa ljudi ima stav "necu placati nikome nego cu imati svoj cloud kod kuce na svom serveru". Te stvari nisu zamjena jedna drugoj nego su komplementarne. Ja imam na svom NAS-u 4x8 TB u RAID5. Sigurnost je tek u tome da se nista lose nece dogoditi ako mi rikne jedan disk. A sta je sa pozarom, malware-om, kradjom, djecom koja ce ga mozda srusiti dok je ukljucen i fizicki ostetiti vise od jednog diska? Za 55 eura godisnje ja spavam puno mirnije znajuci da je ono najbitnije backupirano i na offsite lokaciju.

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Marko :D kaže...

Kao što rekoh, doslovno bilo koji cloud. Sve što trebaš je instalirat njihovu aplikaciju i unutar Windowsa vidiš svoje datoteke u obliku mape/diska na računalu. Zato i ima svaki cloud svoju aplikaciju. Jedina prednost OneDrivea u tom smislu je što dolazi instaliran s Windowsima.

 

I nemoj da te personal vault zavara oko privatnosti; siguran je kao i običan OneDrive. Radi se doslovno o mapi s lozinkom, ništa drugo. Microsoftovi zaposlenici i dalje mogu vidjeti cijeli sadržaj svačijeg OneDrivea jer datoteke nisu sprenljene u šifriranom formatu na njihovim poslužiteljima. I tu se razlikuje od recimo pClouda koji kao dio (plaćene) usluge ima pCloud Crypto iliti šifrirani cloud, zero-knowledge, pa nitko osim tebe nema pristup tim datotekama, čak ni oni koji imaju pristup poslužiteljima.

 

Da, vidim da je i Google Drive dosta napredovao od kad sam prešao na OneDrive, sad i on ima sličnu foru. Ali u par minuta isprobavanja sam već našao neke stvari koje po meni OneDrive radi bolje po tom pitanju integracije sa OS-om.

No, nema veze, svi imamo svoje neke brije.

 

Personal Vault je odlična stvar kad više ljudi koristi isto računalo i imaju ista admin prava. Ili ako ti netko ukrade računalo, da ne može samo tako lako pristupiti podacima na disku jer su enkriptirani i zaštićeni bitlockerom.

Ne koristim ga baš ionako, ali može biti zgodan ako treba nešto sakrit od dječjih očiju. ;-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
13 godina
online
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Bitanga kaže...
ali može biti zgodan ako treba nešto sakrit od dječjih očiju. ;-)

A od žene pogotovo.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
13 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Friday kaže...

Radim u velikoj US kompaniji (po broju zaposlenih malo veca od MS-a ako se ne varam) i mogu ti reci da se na te stvari itekako pazi. Budi siguran da ne moze bilo tko otici i kopati po tvojim fajlovima da vidi jel ti mozda cura poslala svoju golu sliku.

Ne sumnjam da se na takve stvari ne pazi, ali dovoljan je samo jedan rouge zaposlenik i eto s*anja. Bilo je slučaja u prošlosti, mislim da se najviše pisalo o onom slučaju iz Trend Micra kada je zaposlenik pokrao korisničke podatke i prodao ih.

 

https://www.bbc.com/news/technology-50315544

 

Ovakvi slučajevi jesu rijetki, ali opet, događaju se. Ništa nije 100% sigurno, pogotovo kod kompanija.

Friday kaže...

Nadalje, masa ljudi ima stav "necu placati nikome nego cu imati svoj cloud kod kuce na svom serveru". Te stvari nisu zamjena jedna drugoj nego su komplementarne. Ja imam na svom NAS-u 4x8 TB u RAID5. Sigurnost je tek u tome da se nista lose nece dogoditi ako mi rikne jedan disk. A sta je sa pozarom, malware-om, kradjom, djecom koja ce ga mozda srusiti dok je ukljucen i fizicki ostetiti vise od jednog diska? Za 55 eura godisnje ja spavam puno mirnije znajuci da je ono najbitnije backupirano i na offsite lokaciju.

Da, ni ta ekipa koja misli da je sigurna ako koristi svoj cloud mi nije jasna. Prednost cloud usluga je da su datoteke spremljene u više kopija na više lokacija. Google, Microsoft i ekipa ne spremaju datoteku na jednom poslužitelju i jednom data centru nego u više njih, pa ako im izgori jedan data centar, svoje datoteke možeš dobiti s drugog poslužitelja/data centra.

 

Ovo što govore "NextCloud najjači, ja sam siguran"; NextCloud je doslovno kao da si uštekao prijenosni HDD u router i napravio da mu se može pristupiti iz vana samo na fancy način i uz lijepše korisničko sučelje, ništa drugo. Čak i ako odlučiš koristiti NextCloud uz pomoć rentanog poslužitelja, tvoje datoteke se nalaze samo u tom poslužitelju i data centru, ne i na više njih. Pa ako se dogodi ono što se dogodilo OVH, opet si ostao bez svojih datoteka.

Bitanga kaže...

Da, vidim da je i Google Drive dosta napredovao od kad sam prešao na OneDrive, sad i on ima sličnu foru. Ali u par minuta isprobavanja sam već našao neke stvari koje po meni OneDrive radi bolje po tom pitanju integracije sa OS-om.

No, nema veze, svi imamo svoje neke brije.

Google Drive ima i nešto kao personal vault? Gdje? Nisam to još vidio. Znam da Google Files aplikacija ima sigurnu mapu, šifriranu na uređaju i zaštićenu lozinkom, ali nisam znao da to ima i Google Drive.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 9:58 (Marko :D).
13 godina
online
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Marko :D kaže...

NextCloud je doslovno kao da si uštekao prijenosni HDD u router i napravio da mu se može pristupiti iz vana samo na fancy način i uz lijepše korisničko sučelje, ništa drugo. Čak i ako odlučiš koristiti NextCloud uz pomoć rentanog poslužitelja, tvoje datoteke se nalaze samo u tom poslužitelju i data centru, ne i na više njih. Pa ako se dogodi ono što se dogodilo OVH, opet si ostao bez svojih datoteka.

Ovisi kako si podesio. Može biti ovo što si ti rekao, ali ima nas koji imamo malo drugačije posloženo.

ps. ne bi bilo prvi puta da je Google izgubio korisnicima podatke.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 9:58 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Marko :D kaže...

Google Drive ima i nešto kao personal vault? Gdje? Nisam to još vidio. Znam da Google Files aplikacija ima sigurnu mapu, šifriranu na uređaju i zaštićenu lozinkom, ali nisam znao da to ima i Google Drive.

 

Ma ne, mislim na prikaz svih fileova koji su u cloudu, a nisu na tvom računalu. I poseban drive letter.

Kad sam ga zadnji put koristio bio je folder na disku u koji je syncao sve foldere/fileove koje si odabrao, nije bilo opcije da vidiš samo placeholdere foldera/fileova koji su samo u cloudu.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 10:22 (Bitanga).
13 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot

Znači to je osnovna funkcija svakog programa cloud servisa, ne znam zašto si mislio da je OneDrive jedini koji to nudi. 

15 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Marko :D kaže...

Znači to je osnovna funkcija svakog programa cloud servisa, ne znam zašto si mislio da je OneDrive jedini koji to nudi. 

 

Zato što prije OneDrivea to nitko nije imao, postojale su mogućnosti mapiranja preko WebDava i sl, ali to nije isto.

OneDrive je to uveo tek prije nekoliko godina, i odlično integrirao u Windowse i pravi folder na disku.

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.8.2022 12:20 (Bitanga).
8 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Bitanga kaže... 

Vjerojatno postoji razlog zašto se poslovno u velikoj većini slučajeva ne koristi Libre Office. I on je vrlo jasan, Office je business standard, kompatibilnost je na razini.

 

1) razlog je vrlo jasan; monopol.
Razlog je "vjerojatno ali vrlo jasan" :D kao i zašto u npr Adobe Acrobatu za pdf ne možeš koristiti JBIG2 (ispravno, za tekst) kamo li Mixed Raster Content.
Odnosno, ne možeš koristiti apsolutno najjaču kompresiju raster podataka koje su znanstvenici razvili i koja je ISO/IEC standard - i još "accessible free of charge"!

Međunarodno priznato, kao i to da se npr *netko* odavno mora povući iz okupirane Gaze i Golanske visoravni (kamo li bombardirati civile) - ali je i to za njih "free of charge" (gdje su sad sankcije???) 

Sve zobg monopola, jer je Adobe pdf (adobeov) business standard i hebe im se za nešto što je samo neki Google (ofrlje!!!) implementirao (makar je dao besplatno), jer je - free of charge. Nema zarade. "Ko vas šiša, budale".

 

@MS Office:
Ti stvarno misliš da bi korisnici sami odabrali npr dinamični ribbon, tako da ti softver sam odlučuje gdje ti je točno danas alat koji rijeđe koristiš, ali ti uvijek kontinuirano treba?
Pa to je gluplje od Clippya (onog ugašenog MSOffice asistenta / wizzarda)!

Ali forsiranjem se to uspjelo nametnuti kao "standard".
Ali "imaš" to mogućnosti promijeniti jednako kao i npr ingeniozne plahte start menija u OSu, ili razbacani control panel od kojeg se dijelovi promiješaju pri svakom drugom apdejtu (a o blagodatima auto apdejta tek ne bih).
Istina je da je Office business standard, što ništa pamenog ni mudrog ne govori o komadu softvera. Ako nešto svi koriste, to je zbog težnje standardu - koji ovdje govori da je riječ o težnji prosjeku. Zašto smo postali društvo koje teži prosječnosti (pa u praksi dobivamo ispod-prosječnost), umjesto da težimo višem, ostat će budućim pokoljenjima sociologa i antropologa da to proniknu. 
Ili: pitaj Petka zašto se za ozbiljne igre sa bazama podataka koristi SQL a ne, kako ono, Acess.

2) kompatibilnost LOL:

MS Office je, povijesno, najnekompatibilniji paket softvera ikad. Svaka nova verzija je ukidala kompatibilnost prema dolje sa starijim verzijama istog.
Dan danas, ako imaš softver koji ti ovisi o .xls i ubaciš mu .xslx, provučeno kroz par skripti prije nego tim skuži što se glupog desilo prilikom importa podataka (datumi, dijakritici, pa i formule...), dobiješ nevjerojatan i nevjerojatno glupo nepotreban kaos.
A primjer je iz prakse, jer kolega radi u timu kojem je jedna od osnovnih funcija to: mrežno pratiti MS gluposti i popravljati ih. Je*ena ušteda vremena, truda, resursa i  novaca!

Bitanga kaže... 

Većina mladih od prvog osnovne do prvog zaposlenja ima besplatan Office. Poslije mogu kupiti preko reklame na Bug stranicama Office key za 25€. Čak i da ne kupiš, ...

 

"There is no free (as in) beer". Ima samo "jeftino", i ono što ti kasnije dolazi s kamatama na naplatu.
"Al to nije sve; ako kupite odma i u paketu s obitelji, dobite (skoro) džabe i One Drive!" 

Što više kupiš, više si ušparao! ;-)


p.s.
pogledaj si milijunske ugovore koje RH ima s Microsoftom, gluplje je od Vatikanskih. To se zove besplatno ropstvo.

ima Bitanga kaže... 

logičnije je onda koristiti online Office alate ili Googleove nego se gnjaviti s Libre Officeom osim ako glumiš nekog buntovnika

A kako se to točno "gnjavi" s Libre Officeom? 

Znači, ako ja u LO Writeru radim profesionalni PDF, ili u LO Draw editiram vektore nekog drugog pdf-a, free od charge - onda glumim buntovnika???
I još ako to možemo šerati i raditi na Lin/Win/iOS/OSX/ChromeOS/RPi... bez (plaćanja) clouda / oblačnih servisa (< ali to nije sve: OneDrive...)???

Ako je netko beskičmenjak, to ne znači da su ostali buntovnici.
Možeš si priuštiti - šalji pare pravom glumcu "buntovniku" - milijarderu a slugi naroda. On potrebuje, sve više i više.

Bitanga kaže... 

Pogotovo ako ti treba za rudimentarne stvari. Ako ti treba za nešto profi, onda si valjda možešpriuštiti kupiti jednu licencu.

 Ako plattiš, onda i vrijedi? Jer je to licenca - "brend"? 
Znači, ti si profesionalac i radiš profi stvari u MS Officeu i baja si pa si možeš priuštiti licencu? Jer "profi"?
Dajem jaja na panj da ne znaš ispravnu, pravu pivot tablicu u Excelu uraditi,  kamo li neku macro scriptu napisati.
Siguran sam da i OneDrive ne koristiš "rudimentarno" (kao storage) već "nešto profi", pa si odma to priuštio kupiti.

15 godina
offline
OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datoteka

.xls i .xlsx nisu isti formati, jedno je binary, a drugo zipani xml. I ideja je da nisu kompatiblni jer novi format uvodi i nove funkcionalnosti. Kako bi točno u aplikaciju koja očekuje .xls importirao .xlsx, vjerojatno misliš .xlsx snimljen kao .xls. Ne vidim zašto bi Office i 15 godina nakon što je uveo novi format i dalje podržavao sve njegove nedostatke, valjda je logično da se aplikacija koja importira .xls nadogradi da podržava novi format. Stvari nisu samo crno bijele, nešto što je prije omogućavalo lakši unos i uštedilo vrijeme i novac kod razvoja možda danas više neće biti tako. A razumijem o čemu pričaš jer se i sam često susrećem sa zahtjevima za import iz excela, jer teta u računovodstvu samo to zna koristiti.

 

No, mislio sam na kompatibilnost između poslovnih korisnika, a ne backward kompatibilnost između .xls i .xlsx formata. Kad ti netko nešto pošalje ti to otvoriš (iz Outlooka, odmah imaš i preview) i stvar radi podjednako kao i njemu koji ti je slao. A ljudi vole razmjenjivati Office dokumente.

 

Vjerujem da je Libre Office napredovao u zadnjih 10 godina što se tiče pouzdanosti i da više ne corrupta fileove dan prije prezentacije i sl. Isto tako vjerujem da je napredovao i što se tiče kompatibilnosti sa Officeom, no i dalje to nije 100% kompatibilnost, isto kao što nije niti u google docsu, isto kao što nije ni u online word vieweru, jer neke stvari jednostavno nisu iste, a ljudi su poprilično kreativni kod pisanja dokumenata. No s vremenom eto napreduju.

 

A što se tiče rudimentarno vs. napredno, kao programer jako dobro znam koristiti naprednije office mogućnosti i macroe (iako mi gotovo nikad ne treba), a i napisao sam nekoliko kompleksnijih Outlook pluginova.

Slažem se da "standardi" često koče napredak, ali postoje iz jednog razloga. Štede vrijeme i novac. Tako i meni Office 365 za sad štedi vrijeme i novac i poslovno i privatno iako se nekome čini kao da bezveze trošim novac na njega. Pričamo o 10€ mjesečno privatno za family paket. 

 

Tko je rekao da ako nešto platiš onda i vrijedi, rekao sam da ako ti nešto pomaže u obavljaju posla možeš si priuštiti licencu jer ti pomaže, to je alat. Ako ti ne pomaže onda normalno da nećeš bacati novce bezveze. Ima tu i psihologije u igri, zato i priča o buntovnicima.

 

Kad mi neki softver ne štedi više novce nego čak postaje smetnja i problem onda naravno da razmišljam o zamjeni nečim drugim. Često evaluiram druge programe za koje mislim da će mi uštedit vrijeme, pa nekad i promijenim nešto. No često je i to lutrija jer svaki softver ima svoje neke probleme koji se možda pokažu tek kasnije, pa na kraju više novca i vremena izgubiš nego što si uštedio. Za sad mi LibreOffice nikad nije iskrsnuo kao kritično mjesto vrijedno analize.

 

 

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 9:43 (Bitanga).
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datoteka

sve su to suluda opravdavanja.

isti scenarij kao što danas njemačka vraća elektane na ugljen i nuklearke, a do neki dan su imali nastrane nerealne zeleno manijakalne ispade.

jedan grad München na silu administrativno selili na linux, da bi na kraju doživjeli krah ideje u kojoj 29 000 računala/uposlenih nije moglo funkcionirat bez ms officea.

 

i ovo se može opravdavat kroz neke ružičaste zelenaške naočale...ali tome i služi sadističko pravdanje neupotrebljivog free zelenog, kontra produktivnih alata.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datoteka

Ja sam misljenja da bi linux kao OS bez problema mogao pogoniti vecinu drzavne uprave. Ali bilo sta usporedjivati sa MS Office je bespredmetno. Ja sam u nekoliko navrata kroz zadnjih 15-ak godina isprobavao kojekakve alternative. Nisu to losi alati. Ali MS Office je svijet za sebe

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 13:16 (Friday).
 
7 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
Friday kaže...

Ja sam misljenja da bi linux kao OS bez problema mogao pogoniti vecinu drzavne uprave. Ali bilo sta usporedjivati sa MS Office je bezpredmetno. Ja sam u nekoliko navrata kroz zadnjih 15-ak godina isprobavao kojekakve alternative. Nisu to losi alati. Ali MS Office je svijet za sebe

Microsoft Office je doslovno standard kad se govori o uredskim alatima. O tome ti govori samo činjenica da svaki program za pisanje teksta automatski nazivamo Word, ili svaki alat za tablice je Excel. Isto kao što se kombinacija mobilni internet+router naziva pokućni internet, izraz koji je izmislio Tele2.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.8.2022 19:53 (Marko :D).
8 godina
offline
Re: OneDrive, servis za pohranu i dijeljenje datot
torrente kaže...

sve su to suluda opravdavanja.

isti scenarij kao što danas njemačka vraća elektane na ugljen i nuklearke, a do neki dan su imali nastrane nerealne zeleno manijakalne ispade.

jedan grad München na silu administrativno selili na linux, da bi na kraju doživjeli krah ideje u kojoj 29 000 računala/uposlenih nije moglo funkcionirat bez ms officea.

 

i ovo se može opravdavat kroz neke ružičaste zelenaške naočale...ali tome i služi sadističko pravdanje neupotrebljivog free zelenog, kontra produktivnih alata.

 

Sve stoji, ali za Munchen si malo omašio: LiMux je bio ok i TLDR: došla Microsoft delegacija s "ponudom koju ne možeš odbiti" (gradonačelniku Dieteru Reiteru, ondašnjem Bandiću), došlo do smjene lokalne vlasti itd. Sav taj dumping su kasnije fino naplatili.

A paralelno je slijedila i baražna medijska vatra, sa potpuno izokrenutim brojkama (pola milje nečega potrošeno na "open office itd edukaciju", za razliku valjda od "besplatnih" MS tečajeva  - ti tečajevi za činovnike je upravo ono gdje se lova vrti - vidi kako je "Algebra" nastala).
Većini zaposlenih je vjerojatno falio FreeCell i Minesweeper ;)
Medijski apsolutno poput ovog danas, kad jučer veli brit. min. obrane da Rusi gube rat jer su napredovali "samo 10km na jednom mjestu" (to što je to po centru Bahmuta ne računa se?), a okolo "samo 3km" (zaboravlja se to što je tih 3km npr kroz najjaču fortifikaciju ne u Ukrajini već na svijetu, armiranu 8 godina upravo da zaustavi Ruse: Piski, Avdivka).

To ti je ko ono kad su ljudi na pijaci djelili ribe i povrće, "jer će propasti zbog fiskalizacije". 
Ili: Radoslav Dejanović je svojedobno, davno, za kikiriki novaca informatizirao kompletnu upravu Zagreba, ali: onda se točno vidjelo kod koga je (i koliko dugo) predmet, a i kad dolaze/odlaze na posao (gablec, pauzu...). I naravno da se uhljebistan pobunio. ;)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice