Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

poruka: 52
|
čitano: 11.509
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva".
9 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Dex.pwn kaže...
Sjeti se zašto je internet dizajniran. Koja svrha nečega kad ti ne radi onda kad najviše trebaš?
Od sad uzgajam goluba pisonaša i nosim signalne rakete.

 

Internet je radio bez prekida. Periferna infrastuktura je bila van pogona i to je glavna razlika.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u

Mislim da me nisi shvatio.

Preko interneta ne možeš dobit hitne službe.

A s pitanjem sam mislio na internet u počecima - dizajniran je da Istočna i Zapadna obala imaju kontakt u slučaju atomskog rata, ne?

Mislim da bi definitivno trebalo dizajnirati sustav da može izdržati velika opterećenja. 

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
15 godina
neaktivan
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u

Ja ne kužim kaj se to kod mene desilo jučer...naime Flatbox od A1 je normalno radio cijelo vrijeme, ali mobiteli se nisu mogli spojiti na podatkovnu A1 mrežu sve do kasnije popodne.

 

6 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Meni na A1 nisu radili pozivi desetak minuta. Pretpostavljao sam da je mreža opterećena pa sam poziv obavio preko neta koji je normalno radio. Doduše, prvo sam pomislio da je potres bio u Zagrebu pa im otišla centrala. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
steelman kaže...
tomislav_oxy kaže...

Kako je moguce da tako moderna mreza uspije pasti u roku od 5sek od kada je poceo potres??? Sto bi bilo da je potres bio u ZG, ili da je neka veca katastrofa?

 

Zar je moguce da su nasi telekomi nesposobni podnijeti pozive od 4mil stanovnika??? Pa koje smece se to onda nama prodaje pod zadnji krik tehnologije??

 

Sutra da zaista bide vece sranje, tko god je na Vipu ili T-comu moze se pomirit od telefona i signala...

 

Zato jer se ne isplati i nema smisla gradit inftrastrukturu koja podnosi 4 mil poziva odjenput zbog 15 minuta svake 3. godine kad se dogodi takva situacija.

 

CroDexter kaže...
tomislav_oxy kaže...

Kako je moguce da tako moderna mreza uspije pasti u roku od 5sek od kada je poceo potres??? Sto bi bilo da je potres bio u ZG, ili da je neka veca katastrofa?

 

Zar je moguce da su nasi telekomi nesposobni podnijeti pozive od 4mil stanovnika??? Pa koje smece se to onda nama prodaje pod zadnji krik tehnologije??

 

Sutra da zaista bide vece sranje, tko god je na Vipu ili T-comu moze se pomirit od telefona i signala...

 

Zar je moguće da netko tko je na Bugovom forumu pita ovakva pitanje nakon potresa od 6,2 koji je dobro prodrmao Zagreb u kojem je većina centralne opreme i kad vidiš na ulici sve ljude kako pokušavaju telefonirati.

 

Thinker kaže...

Poštovani kolege,

 

dajte molim malo razmišljajte, neki od vas su tehnički dovoljno potkovani znanjem da znaju i umiju objasniti da niti jedna bazna stanica bilo kojeg teleoperatera nema neograničen kapacitet. U trenutku bilo kakve izvanredne situacije dolazi do normalnog zagušenja mobilnih linija. Isto tako dolazi do prekida interneta i fiksne telefonije ukoliko se tumba cijela server sala, cijela telefonska centrala skupa sa UPS-ovima i svom ostalom opremom i usput nestane struje. Računajte da nismo u Japanu (jer bismo tada ostali bez svih ministara koliko bi već puta slušali o harakiriju). Jasmo mi je da biste svi htjeli da sva infrastruktura nesmetano funkcionira ali ne zove se izvanredna situacija bez veze IZVANREDNA.

 

Dakle po ovim odgovorima ispada da nema smisla propitkivati koliko smo moderno drustvo kad se sve srusi ko kula od karata nakon vece nepogode. Potres nije bezazlen pa shvacam odakle dolazi vase opravdavanje, al svejedno su kolege u pravu. Ne bi trebao ostati bez nužne infrastrukture u situacijama kad ti ona najvise treba. Mozda vama nije internet radio na 10 minuta, ali neki su bili bez komunikacije i struje do navecer. I to je jos dobro ispalo jer u slucaju neke jos teze situacije to bi moglo biti danima. Jos vise je nedopustivo da hitne sluzbe ostanu bez komunikacije...

 

Rjesenja za to postoje ali se nije ulagalo jer se "ne isplati" ili se racuna na to da nam nikad nece trebati. Na tu temu isplativosti bi se moglo povuci milion analogija, ali da budemo u duhu dogadanja mozemo se zapitati jel se isplati uloziti vise za gradnju kuce/zgrade po protupotresnim standardima kad se potresi ove jacine dogode mozda jednom u 100 godina?

 

6 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

A1 u Zagrebu nije radio. Fiksni telefoni nisu radili. Pola sata do sat nakon potresa sve je proradilo. Naravno, u svim dijelovima grada nije bilo tako. Takva "izvanredna" situacija bila je prije par godina (ili više?) u vrijeme Božićnih blagdana kada je pala VIP-ova mreža. Mislim da je tada "pokleknuo" i T-COM! Smatram da je razlog tome u pogodovanju operaterima na način da se, između ostalog, od njih ne traži ulaganje u infrastrukturu (dovoljno je da "ide u uobičajenim situacijama") na način da im se pogoduje kroz zakone prilagođene njima i ostale legislativne pogodnosti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Meni pao Tele2 internet. Doslovno pao, roknuo router s police na božićno drvce, jedva sam ga našao jer i lampice na boru su crveno zelene pa se uklopio. Restartah lampice i proradilo. 

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Vidljivo je da mreža nije radila na pojedinim područjima, tj. mikrolokacijama za što može biti bezbroj uzroka. U trenutcima takvog opterećenja zbog izvanrednih situacija ionako ne biste mogli dobiti hitne službe jer na 10 linija dođe 1000 poziva. 
Pretpostavljam da su ovi koji se žale ("treba im oduzet koncesiju", "sramota kakva im je to infrastruktura?") voljni platiti mjesečnu pretplatu 500kn ili više. Usluga košta, a iz iskustva znam da se na kvalitetu iste najviše žale oni koji potroše 30kn na prepaid bon svaka dva mjeseca.

Moj PC  
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

 Uf... čovijek je o tome prićao dosta prije...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
jozef kaže...

Vidljivo je da mreža nije radila na pojedinim područjima, tj. mikrolokacijama za što može biti bezbroj uzroka. U trenutcima takvog opterećenja zbog izvanrednih situacija ionako ne biste mogli dobiti hitne službe jer na 10 linija dođe 1000 poziva. 
Pretpostavljam da su ovi koji se žale ("treba im oduzet koncesiju", "sramota kakva im je to infrastruktura?") voljni platiti mjesečnu pretplatu 500kn ili više. Usluga košta, a iz iskustva znam da se na kvalitetu iste najviše žale oni koji potroše 30kn na prepaid bon svaka dva mjeseca.

 

Ocito nije stvar ni placanja kad uslugu neces imati ako se desi nesto. Ali to to sto pricas bi islo pod neko jamcenje kvalitete usluge normalnom korisniku, al to nije ni bit. Bit da u ovim kriznim situacijama ne radi komunikacijama prema nadleznim hitnim sluzbama. Pa ti probaj dobiti nekog ako ti se nesto dogodilo i trebas hitnu reakciju. Konkretno, vidio sam facebook post gdje vatrogasci javljaju da ne rade telefoni i da ih se pokusa dobiti na neki mobilni broj. imam dual sim i meni nije radio ni A1 ni HT, a nesto kasnije se HT stabilizirao.

 

Rjesenja postoje, u Americi su posebno napravili FirstNET mrežu za hitne sluzbe u kriznim situacijama. U 5G dizajnu isto postoji mogucnos odvajanja mreznog prometa za hitne sluzbe i davanje viseg prioriteta. Ali na operateru je da kupe i implemetiraju takve opcije

9 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Dex.pwn kaže...

Mislim da me nisi shvatio.

Preko interneta ne možeš dobit hitne službe.

A s pitanjem sam mislio na internet u počecima - dizajniran je da Istočna i Zapadna obala imaju kontakt u slučaju atomskog rata, ne?

Mislim da bi definitivno trebalo dizajnirati sustav da može izdržati velika opterećenja. 

 

Clockwork kaže...

Dakle po ovim odgovorima ispada da nema smisla propitkivati koliko smo moderno drustvo kad se sve srusi ko kula od karata nakon vece nepogode. Potres nije bezazlen pa shvacam odakle dolazi vase opravdavanje, al svejedno su kolege u pravu. Ne bi trebao ostati bez nužne infrastrukture u situacijama kad ti ona najvise treba. Mozda vama nije internet radio na 10 minuta, ali neki su bili bez komunikacije i struje do navecer. I to je jos dobro ispalo jer u slucaju neke jos teze situacije to bi moglo biti danima. Jos vise je nedopustivo da hitne sluzbe ostanu bez komunikacije...

 

Rjesenja za to postoje ali se nije ulagalo jer se "ne isplati" ili se racuna na to da nam nikad nece trebati. Na tu temu isplativosti bi se moglo povuci milion analogija, ali da budemo u duhu dogadanja mozemo se zapitati jel se isplati uloziti vise za gradnju kuce/zgrade po protupotresnim standardima kad se potresi ove jacine dogode mozda jednom u 100 godina?

 

 

Momci, molim nemojte miješati kruške i jabuke, vidim da se miješa i internet i fiksne usluge telefonije i mobilna telefonija.

Malo da razjasnimo - mobilna mreža ostvaruje pozive putem baznih stanica i kapacitet slobodnih kanala svake stanice je ograničen. Operater sam određuje koliko će biti baznih stanica i slobodnih kanala na pojedinom području. Ima svoju računicu po kojoj složi taj broj i on je otprilike realan za neku normalnu svakodnevnu upotrebu. Neki od vas će se možda prisjetiti da je prije nekih cca 15 godina pala mobilna mreža T-Coma jer su posjetitelji Zagrebačkog Velesajma napravili preopterećenje. Eto, desila se situacija koja nije bila izvanredna ali jer bila odstupajuća od svakodnevice. Isto tako ako svi korisnici dohvate mobilne uređaje i pokušavaju telefonirati onda je to preopterećenje jer nije svakodnevna pojava. Nema načina da se ovakve situacije izbjegnu jer će uvijek desiti da neka bazna stanica nema dovoljno slobodnih kanala za sve korisnike.

Isto tako, kada se prodrmaju uređaji u potresu, skupa sa svim nosačima i držačima, negdje može nešto puknuti, pasti, slomiti se, savinuti itd. i jednostavno mehanički napraviti prekid veze pa se nemojte čuditi što negdje nešto ne radi. Može se desiti da isto tako bude negdje i kratki spoj pa bez obzira što su uređaji na UPS-u - ostanu bez napona i bude prekid veze barem dok se uređaji ponovo ne uključe.

Znam da bi svi htjeli idealnu situaciju u kojoj se nigdje ništa ne dogodi ali dajte malo pogledajte fotografije posljedica potresa, ne osjeti se svugdje jednako i nisu svugdje posljedice iste, već sam u threadu oko potresa iz ožujka objašnjavao malo o širenju potresnih valova.

Bilo bi bolje da kažete kako je zapravo situacija još i dobra jer smo prošli s malim brojem poginulih koliki je potres bio, ljudi su ostali bez kuća i stanova a vas "svrbi" što nije radio internet i niste mogli poslati poruku preko Vibera. 

16 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Dex.pwn kaže...
A s pitanjem sam mislio na internet u počecima - dizajniran je da Istočna i Zapadna obala imaju kontakt u slučaju atomskog rata, ne?

 

Ne.

To je bila priča kako je nastao packet switching, ali net nema veze s ratom, dapače.

Clockwork kaže...

Dakle po ovim odgovorima ispada da nema smisla propitkivati koliko smo moderno drustvo kad se sve srusi ko kula od karata nakon vece nepogode.

 

Naravno da se sruši jer ništa od navedenog nije dizajnirano za to.

Kao ni nekad, današnje mreže nisu ni dimenzinirane ni planirane u tu svrhu.

Službe koje trebaju komunikaciju ih imaju, mi ostali se moramo strpiti.

11 godina
offline
Otežane komunikacije nakon razornog potresa u Hrva

Neki ljudi su poginuli, neki su ozljeđeni, kuće su srušene, imovina uništena, a vi cmizdrite da niste imali internet na mobitelu dok ste srali u zahodu. 

42
 
2 5 hvala 0
6 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Oprostite, ali nakon debele, gotovo pretile gospođe Richter, nije nam bilo do sranja, nego smo iskočili van i počeli zvati srcu prirasle. Potres je osjetilo 6 milijuna ljudi, da je samo milijun toga trena odlučilo nazvati nastao bi kolaps. Ljudi u svemu rade kompromis, u građevini, kuhanju, obrazovanju, zarađivanju, stanovanju, kupnji potrepština i zabave, ljubavi, telekomunikacijama, u svemu postoji kompromis između najgoreg i najboljeg što možemo dobiti-imati. Jeste da smo na dnu ljestvice zahvaljujući nekome-nečemu i svi smo sada nabrijani, no pad mreža nije nam najveća briga, one danas rade bez zastoja.
Izgubili smo živote, radi kompromisa.
Loše procjenjenih kompromisa uvjetovanim nečijim lošim odlukama.
I te ljude nikad nećemo vratiti.
Mreže jesmo. Izgradit ćemo. Opet povezati. Opet se smijati.
Ponekad donosimo loše odluke i pojedinci muljaju i kradu i gledaju samo svoje guzice.
Kad treba pomoći svojima Hrvati su neponovljivi.
To nam nitko nikada neće uzeti.
 
5 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
markoBT kaže...

Neki ljudi su poginuli, neki su ozljeđeni, kuće su srušene, imovina uništena, a vi cmizdrite da niste imali internet na mobitelu dok ste srali u zahodu. 

 Ne kolega,

 

nismo išli kenjati i surfati,

željeli smo javiti našim najmilijima da smo u redu i željeli smo čuti jesu li oni u redu.

 

No, zbog nesposobnjakovića iz A1, ja to nisam mogao učiniti niti sat vremena nakon potresa.

Zamisli kakav je lijepi osjećaj stajati vani, gledati sve oko sebe kako telefoniraju i čuli su se sa svojima, a ti kao bogalj 50i put pokušavaš uspostaviti poziv.

9 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
Kod mene Tele 2 nije radio, dok s A1 nije bilo problema (mobilni uredaj i Homebox "fiksna" linija.
Battlenet - TheProdigy#2234
9 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
plimp kaže...
markoBT kaže...

Neki ljudi su poginuli, neki su ozljeđeni, kuće su srušene, imovina uništena, a vi cmizdrite da niste imali internet na mobitelu dok ste srali u zahodu. 

 Ne kolega,

 

nismo išli kenjati i surfati,

željeli smo javiti našim najmilijima da smo u redu i željeli smo čuti jesu li oni u redu.

 

No, zbog nesposobnjakovića iz A1, ja to nisam mogao učiniti niti sat vremena nakon potresa.

Zamisli kakav je lijepi osjećaj stajati vani, gledati sve oko sebe kako telefoniraju i čuli su se sa svojima, a ti kao bogalj 50i put pokušavaš uspostaviti poziv.

 

Daj sad iskreno navedi što ti se točno dogodilo u potresu, napiši da shvatim tvoj stav. Evo, ja sam na 17. katu u Zagrebu i nas je stumbalo da je bilo strašno. Punica na 18. katu, susjedni ulaz zgrade, prošla je ovako kao na slici, pao ormar u hodniku i skoro poglavio ulaz u stan. I nisam se mogao s njom čuti cca pola sata i nisam radio niti dramu niti paniku oko toga.

 

 

9 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
plimp kaže...

 

Stari moj, imaš super stav, ti kao i par kolega koji su registrirani a da se nisu potrudili staviti niti jednu jedinu poruku na ovaj forum, klikaš TD jer po tvom stavu u pravu si samo ti a svi ostali su u zabludi i kad imaš priliku nešto obrazložiti - to ne napraviš. Hvala ti na tome, nadam se da ti se barem vaza prvrnula doma pa da imaš razloga za cmoljenje po forumu.

7 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u

Inače, ovo često viđam, ali mi nikad nije jasno zakaj ljudi nikad ne zašarafe ormare za zid, nije nikakav problem, a ormari znaju i ovak padat ak su viši a pod nije skroz u vagu pa kad uzmeš nekaj s gornje plohe prevrne se cijeli?

Fascinantno, tolike tisuće godina ljudi proizvode ormare, a nitko se nije sjetio zašarafiti na zid...

 

Kruha i igala...
9 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
plimp kaže...

 

Poštovani kolega,

ja nemam namjeru učiti te kulturi jer su to trebali napraviti tvoji otac i majka niti ti želim objašnjavati razliku između pojmova "opravdanje" i "rasprava". Imam samo jedan savjet - okani se računala, neko drugo zanimanje bi ti bilo prikladnije, tvoja privatna poruka to zorno dokazuje.

 

Sretna ti Nova i sve najbolje.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 31.12.2020 19:51 (Thinker).
9 godina
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
fer-de-lance kaže...

Inače, ovo često viđam, ali mi nikad nije jasno zakaj ljudi nikad ne zašarafe ormare za zid, nije nikakav problem, a ormari znaju i ovak padat ak su viši a pod nije skroz u vagu pa kad uzmeš nekaj s gornje plohe prevrne se cijeli?

Fascinantno, tolike tisuće godina ljudi proizvode ormare, a nitko se nije sjetio zašarafiti na zid...

 

 

Iza je knauf stijena koja je oštećena u potresu u 3. mjesecu. Ormar ide inače skoro do stropa pa nitko nije računao da se uopće može prevaliti, računali smo d aje dijagonala veća od visine stropa. Da je ormar bio prišerafljen za knauf stijenu, sad bi bila velika rupa umjesto stijene, problem je što bi ormar mrdao knauf po visini i rastepla bi se kompletna konstrukcija.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Otežane komunikacije nakon razornog potresa u
To ti je jer nemaš ženu pa su ti ormari polu prazni 😅
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice