Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t

poruka: 48
|
čitano: 15.739
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t".
15 godina
offline
Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t

Zgođušne fizičarke ove na slici.

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Odličan članak, kao i obično. TU @autor.
Stručnjak za odmaganje...
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam

Kakav je ovo VBR?

:)
15 godina
offline
Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t

kad mi padne mrak na oči, svud oko sebe vidim samo tamnu tvar. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
ludizao kaže...

Meni je sablasna ova rečenica: "Njime su unutar NGC 1052-DF2 pratili dinamiku deset kuglastih skupova iz čega su mogli precizno odrediti"...

 

Kakvi su to kuglasti skupovi, zašto deset, o kakvoj dinamici je riječ te kako se na osnovu iste precizno određuje?

 

Mislim da bi odgovori na ova pitanja bili malo previše za članak koji prenosi vijest. Srećom čika GOOGLE ima i više nego opširne odgovore na ta pitanja, dakle ili navali ili čekaj da netko "napiše na plotu".

 
3 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t

U isto vrijeme mi je i fascinantno i jadno da se uspjesan znanstvenik redovito ima potrebu obracunavati se sa "tamo nekima koji su nesto rekli". Kao da se Stipe Miocic ili neki drugi vrhunski borac ide na facebook-u ili tiwtter-u svadjati sa nekim random likom koji mu je napisao da bi ga na ulici 1 na 1 istukao. Vjecita "borba" sa konzervativcima/teoreticarima zavjere/teolozima i sta ja znam kime. Cemu?

Freak Show Inc.
 
11 5 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Friday kaže...

U isto vrijeme mi je i fascinantno i jadno ...

 Bilo bi jadno da "tamo neki" sa svojim nebulozama ne zauzimaju sve značajniji javni medijski prostor.

8 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Friday kaže...

U isto vrijeme mi je i fascinantno i jadno da se uspjesan znanstvenik redovito ima potrebu obracunavati se sa "tamo nekima koji su nesto rekli". Kao da se Stipe Miocic ili neki drugi vrhunski borac ide na facebook-u ili tiwtter-u svadjati sa nekim random likom koji mu je napisao da bi ga na ulici 1 na 1 istukao. Vjecita "borba" sa konzervativcima/teoreticarima zavjere/teolozima i sta ja znam kime. Cemu?

 Razlog je odraz duhovnog stanja društva trenutno. Rastući trend relativizacije znanosti i znanstvenika, gdje se npr na službenoj kratkovidnici ravnopravno predstavljaju i suprotstavljaju znanstvenici i para-znanstvenici, što je nonsens za sebe. "Pametniji popušta" je ispravna taktika u normalnim okolnostima, dok se ne pretvori u masovnu defenzivu. Recimo da vremena nalažu preventivno i prekomjerno djelovanje, kako bi se stvari probale vratiti u ravnotežu.

Nedavno sam bio svjedok ponovnog pokušaja afirmacije astrologije (i relativizacije astronomije), u odnosu na "ostale para-znanosti".
Clarkovo podhjebavanje "Ne vjerujem u astrologiju. Strijelac sam, a mi smo skeptični" ponovno je upotrijebljena kao "dokaz" "ispravnosti" astrologije. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.4.2018 12:14 (Zechina).
9 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
ludizao kaže...

Meni je sablasna ova rečenica: "Njime su unutar NGC 1052-DF2 pratili dinamiku deset kuglastih skupova iz čega su mogli precizno odrediti"...

 

Kakvi su to kuglasti skupovi, zašto deset, o kakvoj dinamici je riječ te kako se na osnovu iste precizno određuje?

 Uh... kad bi svaki pojam bio detaljno objašnjen opseg teksta bi odgovarao knjizi :)

Kuglasti skup (engl. globular cluster) je skup zvijezda unutar neke galaksije (obično smještenih u rubnim dijelovimima galaksije, u području koje nazivamo galaktički halo) koje se zajednički (jer ih na okupu drži gravitacijska sila) gibaju oko galaktičkog središta poput satelita. Više na:
https://en.wikipedia.org/wiki/Globular_cluster

Zašto deset? Odabrani su objekti unutar galaksije koji su dovoljno sjajni da se njigovo gibanje unurat galaksije (s obzirom na galaktičko središte) moglo pratiti. Ispalo je 10 takvih. Moglo je biti 6 ili 11 ili 29. To ovisi o osjetljivosti instrumenta.

Dinamika je gibanje tih skupova zvijezda s obzirom na središte galaksije. Iz mjerenja tih gibanja mogu se izračunati nepozati parametri galaksije, recimo masa. Kao što se iz mjerenja udaljenosti Zemlje od Sunca (150 milijuna kilometara) i ophodnog vremena (1 godina) može izračunati masa Sunca. Kako točno? To je jedno od pitanja koje koje znam postaviti svojim studentima (prve godine Građevinskog fakulteta) na ispitu iz fizike. Pokušajte sami :) (UPUTA: gravitacijska sila igra ulogu centripetalne sile a aproksimacija orbite je kružnica).

 

 
18 0 hvala 17
7 godina
neaktivan
offline
Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t

Oprostite, ali ovo ne prolazi elementarnu logičku provjeru.

 

Dakle imamo teoriju koja tvrdi da u galaksijama postoji nešto što se zove "tamna tvar" koju ne možemo vidjeti niti detektirati i kojom

objašnjavamo nedostatak mase a kako bi objasnili kretanje tijela unutar galaksija.

 

Onda imamo teoriju (MOND) koja tvrdi da ne postoji "tamna tvar" nego postoje također nepoznate i nevidljive interakcije između "obične" materije koje

objašnjavaju problem.

 

I sad se otkrije galaksija koju čini 100% "obična" tvar i iz toga ne proizlazi da su obje teorije krive, što bi bilo logično, nego

proizlazi da teorija koja uključuje tamnu tvar postaje nepohodna??

 

Otprilike je logika ovakva

 

Osoba A tvrdi da sam ja mačka

Osoba B tvrdi da sam ja pas

 

Pregledom je utvrđeno da ja nisam pas, prema tome, postaje neophodno da sam mačka.

 
1 6 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Exxy kaže...

Oprostite, ali ovo ne prolazi elementarnu logičku provjeru.

 

Zapravo, prolazi glatko...

Vrlo pojednostavljeno, "tamna tvar" može, ali i ne mora biti prisutna, i zavisno od toga njezini efekti će biti ili neće biti vidljivi.
S druge strane MOND ne dozvoljava takvu slobodu, tj. njegovi efekti moraju biti uvijek vidljivi.

Pošto su u galaksiji NGC 1052-DF2 efekti "tamne tvari" ili MOND efekti nevidljivi to automatizmom isključuje MOND iz igre jer on nema takvu slobodu.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.4.2018 12:42 (Yuda).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Yuda kaže...
Exxy kaže...

Oprostite, ali ovo ne prolazi elementarnu logičku provjeru.

 

Zapravo, prolazi glatko...

Vrlo pojednostavljeno, "tamna tvar" može, ali i ne mora biti prisutna, i zavisno od toga njezini efekti će biti ili neće biti vidljivi.
S druge strane MOND ne dozvoljava takvu slobodu, tj. njegovi efekti moraju biti uvijek vidljivi.

Pošto su u galaksiji NGC 1052-DF2 efekti "tamne tvari" ili MOND efekti nevidljivi to automatizmom isključuje MOND iz igre jer on nema takvu slobodu.

 

 Isključivanje MOND-a iz igre (što se svakako dogodilo) ne čini "tamnu tvar" neophodnom.

Osim ako je cijela stvar binarne prirode i iz nekog razloga možemo (i smijemo) tvrditi da su jedine teorije koje bi mogle objasniti nedostatak mase MOND i "tamna tvar".

 

Ovaj dokaz ne govori ništa o tome da li teorija tamne tvari stoji ili ne, ona jedino isključuje MOND, ništa drugo.

 

12 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Exxy kaže...

 

Ovaj dokaz ne govori ništa o tome da li teorija tamne tvari stoji ili ne, ona jedino isključuje MOND, ništa drugo.

 

Jedna lasta ne čini proljeće.

Zato u članku ne piše da je MOND izbačen iz igre, nego da je dobio još jednu pljusku.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.4.2018 12:56 (Yuda).
15 godina
offline
Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t

a evo i neočekivana komentara osvjedočenog a+++teista® i korisnika zabunom ugrađenog mu mozga s nekim višim funkcijama, koji pokušaje razmijevanja svemira na osnovi npr. tamne tvari smatra jednakima pokušajima da se na osnovi matice i pripadajućeg vijka shvati funkcioniranje npr. skyactiv-g motora. nitko ne postavlja pitanje čemu uopće postoji svemir, tvar, išta. koja je svrha svega toga? razum nalaže da nema ničega, jer se i najmanjom pojavom ičega stvari drastično kompliciraju a, kao što znamo, fizičari vole elegantnu jednostavnost (v. einsteinove i bekenstein-hawkingove formule). elem, kad skužimo čemu uopće služi svemir (i sve u njemu, posljedično), ako ičemu, shvatit ćemo i kako i zašto funkcionira. razumijevanjem pojedničanih "pojava" nećemo dobiti zapravo nikakvu informaciju (= upotrebljiv podatak) o čitavoj slici. sve mi ovo nalikuje na onu o grupi slijepih koji na osnovi dodira nekih dijelova pokušavaju opisati slona. ukratko: dedukcijom, djeco, a ne indukcijom. prvo shvatite sve pa iz toga izvlačite pojedinačne zaključke. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 4 hvala 0
7 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Ajar kaže...

nitko ne postavlja pitanje čemu uopće postoji svemir, tvar, išta. koja je svrha svega toga?

da ugodimo bogu naravno, bog je stvorio cijeli svemir beskorisnih svjetova samo kako bi na jednom od njih postojala bića koja će poviti kičmu i ugađati mu

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.4.2018 16:33 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Louis Pluto kaže...

da ugodimo bogu naravno, bog je stvorio cijeli svemir beskorisnih svjetova samo kako bi na jednom od njih postojala bića koja će poviti kičmu i ugađati mu

 joj, da, jebagapatak. sori, zaboravil sam. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Ajar kaže...

a evo i neočekivana komentara osvjedočenog a+++teista® i korisnika zabunom ugrađenog mu mozga s nekim višim funkcijama, koji pokušaje razmijevanja svemira na osnovi npr. tamne tvari smatra jednakima pokušajima da se na osnovi matice i pripadajućeg vijka shvati funkcioniranje npr. skyactiv-g motora. nitko ne postavlja pitanje čemu uopće postoji svemir, tvar, išta. koja je svrha svega toga? razum nalaže da nema ničega, jer se i najmanjom pojavom ičega stvari drastično kompliciraju a, kao što znamo, fizičari vole elegantnu jednostavnost (v. einsteinove i bekenstein-hawkingove formule). elem, kad skužimo čemu uopće služi svemir (i sve u njemu, posljedično), ako ičemu, shvatit ćemo i kako i zašto funkcionira. razumijevanjem pojedničanih "pojava" nećemo dobiti zapravo nikakvu informaciju (= upotrebljiv podatak) o čitavoj slici. sve mi ovo nalikuje na onu o grupi slijepih koji na osnovi dodira nekih dijelova pokušavaju opisati slona. ukratko: dedukcijom, djeco, a ne indukcijom. prvo shvatite sve pa iz toga izvlačite pojedinačne zaključke. 

 

Zašto bi bilo nužno da postoji svrha? Možda i postoji, neznam, ali to nije uvjet postojanja ičega.

15 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
AFARON kaže...

 

Zašto bi bilo nužno da postoji svrha? Možda i postoji, neznam, ali to nije uvjet postojanja ičega.

 misli malo. ili nastavi kao što si počeo. ako postojanje svemira nema svrhe, onda nema ni postojanje ičega u njemu, uključiv i nas i tamnu tvar i blablabla. i obratno. dakle, ako ima svrhe - koja je? ako nema, onda je sve ionako nebitno. no dobro. bila je to tek digresija s mjesta s kojeg nišanim. nema veze. nisi pofatao konaca. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Friday kaže...

U isto vrijeme mi je i fascinantno i jadno da se uspjesan znanstvenik redovito ima potrebu obracunavati se sa "tamo nekima koji su nesto rekli". Kao da se Stipe Miocic ili neki drugi vrhunski borac ide na facebook-u ili tiwtter-u svadjati sa nekim random likom koji mu je napisao da bi ga na ulici 1 na 1 istukao. Vjecita "borba" sa konzervativcima/teoreticarima zavjere/teolozima i sta ja znam kime. Cemu?

 ...dodavši kako biskupi smatraju da prenaglašeno isticanje 'informatike i tehnologije kao jezgre kurikuluma' neće puno pomoći u razvoju komunikacijskih vještina, niti u poticanju neovisnoga stvaralačkog razmišljanja.

 

Biskupska konferencija najmoćnije i najbogatije religijske ustanove, koja bez problema doda nešto u Ustav ili izvede 10000 ljudi na cestu, se ne čini kao ekvivalent random tipu s Twittera.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Visak kaže...

 ...dodavši kako biskupi smatraju da prenaglašeno isticanje 'informatike i tehnologije kao jezgre kurikuluma' neće puno pomoći u razvoju komunikacijskih vještina, niti u poticanju neovisnoga stvaralačkog razmišljanja.

 

Biskupska konferencija najmoćnije i najbogatije religijske ustanove, koja bez problema doda nešto u Ustav ili izvede 10000 ljudi na cestu, se ne čini kao ekvivalent random tipu s Twittera.

 čovjek je u irskoj i ne osjeća presing religijskog luđaštva poput nas koji imamo nesreću iz ovog ili onog razloga ostati ovdje u raljama metastaziralog katoličkog nazadnjaštva

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.4.2018 22:15 (Louis Pluto).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Louis Pluto kaže...

 čovjek je u irskoj i ne osjeća presing religijskog luđaštva poput nas koji imamo nesreću iz ovog ili onog razloga ostati ovdje u raljama metastaziralog katoličkog nazadnjaštva

 Mislim da je otišao tamo upravo zbog presinga luđaštva, samo kao član odbija priznati da ti njegovi imaju neke veze s time. 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Visak kaže...

 Mislim da je otišao tamo upravo zbog presinga luđaštva, samo kao član odbija priznati da ti njegovi imaju neke veze s time. 

možda ga vuče nostalgija za većim križem..

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.4.2018 22:48 (Louis Pluto).
16 godina
neaktivan
offline
Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tamne t

Što se tiče tamne materije, kada nešto istražuješ, onda su upravo nova svojstva ono što želiš otkriti. Kada novo svojstvo proturječi postojećim hipotezama, to potiče kreiranje novih, boljih.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Exxy kaže...

Isključivanje MOND-a iz igre (što se svakako dogodilo) ne čini "tamnu tvar" neophodnom.

Osim ako je cijela stvar binarne prirode i iz nekog razloga možemo (i smijemo) tvrditi da su jedine teorije koje bi mogle objasniti nedostatak mase MOND i "tamna tvar".

 

Ovaj dokaz ne govori ništa o tome da li teorija tamne tvari stoji ili ne, ona jedino isključuje MOND, ništa drugo.

Ne čini ju neophodnom samo po sebi, međutim, dinamika običnih galaksija nam je rekla da nam matematika ne štima. Da bi se gibale prema zakonima koji su nam poznati morale bi imati veću masu nego imaju. To dovodi do dva moguća zaključka:

1.) Zakonitosti koje su nam poznate ne vrijede na toj skali, već postoji neko dodatani efekt koji se u nama poznate zakonitosti može uvrstiti preko neke efektivne mase

2.) Postoji stvarna fizička masa koju nismo u stanju detektirati, osim preko gravitacijskog utjecaja na ostala tijela.

 

Ako isključiš 1.), preostaje ti 2.). Ako imaš održivu znanstvenu teoriju koja može objasniti zašto ova galaksija ne manifestira taj efekt koji stvara privih mase u nama poznatim zakonitostima, onda si kandidat za Nobela.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Ajar kaže...
AFARON kaže...

 

Zašto bi bilo nužno da postoji svrha? Možda i postoji, neznam, ali to nije uvjet postojanja ičega.

 misli malo. ili nastavi kao što si počeo. ako postojanje svemira nema svrhe, onda nema ni postojanje ičega u njemu, uključiv i nas i tamnu tvar i blablabla. i obratno. dakle, ako ima svrhe - koja je? ako nema, onda je sve ionako nebitno. no dobro. bila je to tek digresija s mjesta s kojeg nišanim. nema veze. nisi pofatao konaca. 

Šta želiš reći, ako nema predzadane svrhe onda je sve nebitno? Zašto bi prvo impliciralo drugo? Zvučiš kao robot iz nekog sci fi romana kojemu je cilj postojanja izvršavanje nekog zadanog programa, i bez toga ne vidi razlog življenja.

11 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Exxy kaže...

Oprostite, ali ovo ne prolazi elementarnu logičku provjeru.

 

Dakle imamo teoriju koja tvrdi da u galaksijama postoji nešto što se zove "tamna tvar" koju ne možemo vidjeti niti detektirati i kojom

objašnjavamo nedostatak mase a kako bi objasnili kretanje tijela unutar galaksija.

 

Onda imamo teoriju (MOND) koja tvrdi da ne postoji "tamna tvar" nego postoje također nepoznate i nevidljive interakcije između "obične" materije koje

objašnjavaju problem.

 

I sad se otkrije galaksija koju čini 100% "obična" tvar i iz toga ne proizlazi da su obje teorije krive, što bi bilo logično, nego

proizlazi da teorija koja uključuje tamnu tvar postaje nepohodna??

 

Otprilike je logika ovakva

 

Osoba A tvrdi da sam ja mačka

Osoba B tvrdi da sam ja pas

 

Pregledom je utvrđeno da ja nisam pas, prema tome, postaje neophodno da sam mačka.

 Ma vidis da niti znanstvenici pojma nemaju u sta gledaju xD

13 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Yuda kaže...
Friday kaže...

U isto vrijeme mi je i fascinantno i jadno ...

 Bilo bi jadno da "tamo neki" sa svojim nebulozama ne zauzimaju sve značajniji javni medijski prostor.

Zauzimaju i političari svojim neistinama i nebulozama pa se ništa ne poduzima.

Zanimljiv članak i za one koji nemaju dovoljno znanja o temi, ali se slažem s Petkom da je onaj odlomak bio nepotreban ispad frustracije.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.4.2018 9:04 (axos).
15 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Endymon kaže...

 Ma vidis da niti znanstvenici pojma nemaju u sta gledaju xD

 

Dakle, tzv. tamna tvar i tzv. tamna energija čine nekih 96/100 poznatog univerzuma, ali nitko nema blage veze ni što su, ni gdje su, ni kako su. Znanstvenici znaju samo da im se računanja ne slažu, jer je vidljivi i izmjerljivi barionski svemir daleko lakši, daleko manje mase, negoli bi trebao biti. Stoga su se poslužili prigodnom teoretskom invalidskom štakom i doslovno izmislili "tvar" i "energiju" za čije postojanje nema nikakvog konkretnog dokaza, ali su svi posve "sigurni" da je to nešto tu negdje, da je ogromno preko svake mjere i da su mu značenje i utjecaj apsolutni & krucijalni.

Na što vas to podsjeća? Tko pogodi, dobije bonbon.

7 godina
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam

I onda netko kaže da znanost i vjera nemaju nikakvih dodirnih točaka...

16 godina
neaktivan
offline
Re: Otkrivena kozmička sablast – galaksija bez tam
Izmjerili su određeno ponašanje poznate materije i na temelju toga zaključili da postoji neki faktor koji im je još nepoznat i dali mu nekakvo ime. Jedino što tvrde je da ne znaju što to doista jest i da nastavljaju dalje istraživati.

Kakve to veze ima s bićem čija djela i zahtjevi su opisani u prastaroj knjizi, koja je proturječna sama sebi i svijetu oko sebe, a koja se ne smije propitivati, jer je apsolutno sigurno da je točna?

Evo, bog i barionska tvar počinju na isto slovo. Slučajnost?

Jadni su ti pokušaji izjednačavanja vrhunskih dometa ljudske spoznaje i prastarih praznovjerja.

I priznati da nešto ne znaš je veliki napredak u odnosu na vjerovanje u legende primitivnih plemena.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
11 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice