Otkriveno da magnetari mogu imati čvrstu površinu,

poruka: 4
|
čitano: 6.143
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Otkriveno da magnetari mogu imati čvrstu površinu,".
16 godina
offline
Otkriveno da magnetari mogu imati čvrstu površinu,

Molio bih koji članak o kvazarima.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otkriveno da magnetari mogu imati čvrstu površ
Korny1603987 kaže...

Molio bih koji članak o kvazarima.

eo četiri članka:

 

I. osnovne odredbe

 

članak 1

 

kvazar (kvazizvjezdani radioizvor) je vrlo udaljena galaktika, s izrazito sjajnom (do 10000 puta sjajnijom od običnih galaktika), zvjezdolikom jezgrom (promjera manjega od jedne svjetlosne godine), koja emitira elektromagnetske valove s velikim crvenim pomakom.

 

članak 2

 

udaljenost kvazara određeuje se dopplerovim efektom i hubbleovim zakonom te posebnim propisima. većina ih je udaljena približno 7 milijardi svjetlosnih godina. neki, udaljeni 10 milijardi svjetlosnih godina, udaljuju se od zemlje brzinom do 250.000 km/s (što je više od 80 % brzine svjetlosti), pa su kvazari najudaljenija i najstarija opažena nebeska tijela u svemiru.

 

članak 3

 

pretpostavlja se kako je u središnjem dijelu kvazara veoma masivna crna rupa, a oko nje akrecijski disk. pod kutom od 90° u odnosu na akrecijski disk velikom (relativističkom) brzinom izlazi mlaz plina (brzine bliske svjetlosnoj). ako se mlaz plina usmjeri prema zemlji, kvazar se naziva blazar. drži se (i ne pušta) kako je kvazar rana razvojna faza u razvoju galaktika.

 

članak 4

 

ove odredbe stupaju na snagu dogovorno odmah pa i prije, a najkasnije trenutak prije nego što se otkrije drugačije. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.11.2022 12:21 (Ajar).
12 godina
offline
Re: Otkriveno da magnetari mogu imati čvrstu površ
"To je bilo potpuno neočekivano. Bio sam uvjeren kako će postojati atmosfera. Plin ove zvijezde došao je očito do prijelomne točke i postao krut, kao kad se voda pretvori u led. To je rezultat nevjerojatno snažnog magnetskog polja ove zvijezde", navodi Silvia Zane,

1. Ne razumijem kako se mogla očekivati atmosfera kod ovakvog ekstremnog nebeskog tijela?
Zna se da je ultra gust tj da se sastoji od maksimalno zgusnutih neutrona,
2. promatranjem se utvrdilo da vjetrovi (možda sam se krivo izrazio) koji dolaze sa nekih neutronskih zvijezda pušu brzinama nešto manjim od bezine svijetlosti.
3. Pucanje čvrste kore izaziva gama zračenje

To su saznanja koja su se dijelila pred 20tak godina
vicious
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Otkriveno da magnetari mogu imati čvrstu površinu,

Mislim da je atmosfera tu malo zbunjujuc pojam.

Nutroni medusobno nisu u "vezama" tako da ikakav minumum enegrije ( >0 K) i oni se krecu, sudaraju, teku. Atmosfera?

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice