Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja dnev

poruka: 6
|
čitano: 2.832
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja dnev".
13 godina
offline
Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja dnev

Zar nema već tehnologija s tekućim kristalima za sličnu svrhu? A i čini mi se puno jednostavnija za implementaciju i upotrebu.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja dnev

Interesantno, iako je pitanje cijene takvog stakla i komplet sustava naspram uštede i koliko vremena treba da bi se isplatilo takvo nešto

 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja

Neznam dal si pročitao članak sa razumijevanjem. Upravo navode na kraju da sostoje i druge tehnologije, kao i ta koju ti navodiš sa kristalima. Ali ova je 40 X je jeftinija i ne apsorbira svjetlost već ga reflektira. Tako da je ovo kao prirodnije. Tako piše.

13 godina
offline
Re: Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja
Markocicak kaže...

Neznam dal si pročitao članak sa razumijevanjem. Upravo navode na kraju da sostoje i druge tehnologije, kao i ta koju ti navodiš sa kristalima. Ali ova je 40 X je jeftinija i ne apsorbira svjetlost već ga reflektira. Tako da je ovo kao prirodnije. Tako piše.

Pročitao sam da ova tehnologija troši 40x manje energije, a ne da je toliko puta jeftinija. Čini mi se da je na tisuće sitnih zrcala koja treba ugraditi između sva stakla i koja se okreću ipak puno skuplje proizvesti od obične folije koja se stavi između dva stakla i stavi pod nekakav napon, i sumnjam da je potrošnja takvog zatamnjenja jako velika, pa to 40x zvuči kao ogroma razlika dok se možda sve svodi na 10kwh mjesečno.

Ali da, ovo s tim zrcalima ima selektivnu primjenu na cijeli prozor, no uz to koliko vidim ide i elektronika i senzori koji prate sve i svašta, pa mi je to nekako malo 'previše pametno' za moj ukus. Ja više volim on/off sisteme 😉
No pozdravljam koncept, i nadam se da će zaživjeti kao nešto normalno pogotovo na velikim zgradama koje su primarni cilj primjene.

12 godina
offline
Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja dnev

Kao sto to biva u zadnje vrijeme - zvuci predobro da bi bilo istinito. Npr nedostaje bilo kakva informacija o prozirnosti, odnosno koliko je smanjena. A mora biti manja jer je uveden dodatni element na putu svijetlosti.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pametno staklo postavljeno na zgrade upravlja dnev

problem raznih tehnologija s tekućim kristalima folijama i slično, a pogotovo s metalnim žaluzinama je da prvenstveno upijaju svjetlost, a djelomično ju odbijaju to znači da se jako griju, pa klima uređaj mora hladiti i njih ako su unutar prostora, a obično jesu. Drugi problem je što tekući kristali mijenjaju svojstva povišenjem temperature i nisu neprozirni na svim frekvencijama svjetla (IC) pa onda opet ne dobijemo dovoljnu uštedu smanjenja topline.

Ogledala dakle mogu odbiti sve frekvencije , a mogu isto tako i propustiti dio svjetlosti (u svim prirodnim frekvencijama) na strop tamo gdje je potrebno kao indirektno prirodno osvjetljenje. Iskreno bilo bi dobro kad bi se ljeti mogle filtrirati ultraljubičaste i infracrvene zrake... 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice