Perseverance s Marsa poslao fascinantne video i au

poruka: 14
|
čitano: 3.777
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Perseverance s Marsa poslao fascinantne video i au".
14 godina
offline
Perseverance s Marsa poslao fascinantne video i au

koliko treba da se video sa te sonde downloada sa marsa na zemlju? kakvu vezu imaju prema njoj?

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video

2mbit prema orbiteru

 

 

It generally takes about 5 to 20 minutes for a radio signal to travel the distance between Mars and Earth, depending on planet positions. Using orbiters to relay messages is beneficial because they are much closer to Perseverance than the Deep Space Network (DSN) antennas on Earth. The mass- and power-constrained rover can achieve high data rates of up to 2 megabits per second on the relatively short-distance relay link to the orbiters overhead. The orbiters then use their much larger antennas and transmitters to relay that data on the long-distance link back to Earth.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2021 11:14 (nixass).
9 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video
nixass kaže...

2mbit prema orbiteru

 

 

It generally takes about 5 to 20 minutes for a radio signal to travel the distance between Mars and Earth, depending on planet positions. Using orbiters to relay messages is beneficial because they are much closer to Perseverance than the Deep Space Network (DSN) antennas on Earth. The mass- and power-constrained rover can achieve high data rates of up to 2 megabits per second on the relatively short-distance relay link to the orbiters overhead. The orbiters then use their much larger antennas and transmitters to relay that data on the long-distance link back to Earth.

 I dalje je brže od A1 u večernjim satima

15 godina
offline
Perseverance s Marsa poslao fascinantne video i au

hvala im što su za snimanje uporabili kamere visoke razlučivosti umjesto matt damonovih krumpira. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video

2mbit je od rovera do orbitera, koji onda salje prema Zemlji taj signal kojem treba 5-20 min jos do Zemlje.

 

Ta brzina varira a ide oko 256Kbps, kako pise tu

 

"The fastest time it takes for a high-resolution, colour image to arrive at Nasa from the moment it is snapped by the rover is about 30 minutes - but it may take up to several hours"

 

Ako se za jedan HD frejm ceka pol sata-sat, kolko onda traje dok se HD video prebaci... 

 

https://www.bbc.com/news/technology-19950183

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.2.2021 12:45 (CalvinRi).
12 godina
offline
Perseverance s Marsa poslao fascinantne video i au

Zašt ne postave nekoliko relay-a od Zemlje do Marsa, tada bi brzina vjerojatno bila veća ?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video
mGT kaže...

Zašt ne postave nekoliko relay-a od Zemlje do Marsa, tada bi brzina vjerojatno bila veća ?

 

problem je kaj u svemiru ne mozes bas nesto staviti da stoji fiksno na mjestu u odnosu na dva tijela, koja k tome revoluiraju razlicitim brzinama.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
6 godina
offline
Perseverance s Marsa poslao fascinantne video i au

Nek okrene Musk 2-3 satelita prema Marsu 

Moj PC  
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video
Uz današnju tehnologiju to ne bi trebao biti problem,sam me zanima jel bi to ubrzalo datalink?
6 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video
već prije je meni palo nešto na pamet...kako povećati brzinu...i onda vidjeh u jednoj doku seriji da je to i njima palo na pamet:)

LASER
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video
HCMAA kaže...
već prije je meni palo nešto na pamet...kako povećati brzinu...i onda vidjeh u jednoj doku seriji da je to i njima palo na pamet:)

LASER

 Rade na tome, testiraju vezu sa Mjesecom, problem kod toga je savršeno "upucavanje", treba prokleta preciznost da to radi kak spada.

 

16 godina
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video
mGT kaže...
Uz današnju tehnologiju to ne bi trebao biti problem,sam me zanima jel bi to ubrzalo datalink?

 

mGT kaže...
HCMAA kaže...
već prije je meni palo nešto na pamet...kako povećati brzinu...i onda vidjeh u jednoj doku seriji da je to i njima palo na pamet:)

LASER

 Rade na tome, testiraju vezu sa Mjesecom, problem kod toga je savršeno "upucavanje", treba prokleta preciznost da to radi kak spada.

 

problem je, jer ovo se bas ne moze rijesiti tehnologijom (jednog dana, kad budemo na razini star treka, vjerojatno budemo, al tada budu vec drukciji problemi a ne brzina linka :)).

izmedju zemlje i mjeseca imas, ako nista drugo, Lagrange tocke koje su gravitacijski neutralne tocke u svemiru i ne treba ti nikakav pogon da odrzavas tu poziciju, u njih mozes parkirati sto god hoces.

isto tako zemlja i mjesec imaju gotovo istu udaljenost (da, varira, al ne toliko da bi nam predstavljalo problem).

izmedju marsa i zemlje nema gravitacijsko neutralnih tocaka, za pocetak zbog ogromne razlike u revoluciji oko sunca, tako da nemas gdje parkirati odasiljac(e).

kad je mars najblize zemlji, udaljen je oko 55M kilometara, u najdaljoj poziciji je udaljen 400M kilometara, da ne pricam kad mars prividno ode iza sunca (konjukcija, ugrubo svake dvije godine), ne mozes stavit odasiljace/relaye pokraj sunca niti nigdje blizu njega.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
7 godina
neaktivan
offline
Perseverance s Marsa poslao fascinantne video i au

 

Zanimljivost je da je u svim roverima na Marsu i dalje:

 

Radiation-hardened central processor with PowerPC 750 Architecture: a BAE RAD 750

Operates at up to 200 megahertz speed, 10 times the speed in Mars rovers Spirit and Opportunity's computers

 

https://mars.nasa.gov/mars2020/spacecraft/rover/brains/

 

Očito ARM, RISCV, Intel, AMD i slični ne mogu na Mars iz tehničkih razloga.

 

Jedini CPU na Marsu je: PowerPC - totalna dominacija! ;-)

 
1 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Perseverance s Marsa poslao fascinantne video
Jedan takav RAD750 košta od 200,000$ pa naviše. Do sada ih je proizvedeno oko 150 komada, Proizvodi ih BAE Systems,

Budale, raspberry Pi, koji ih pere po performansama. Došao bi ih jeftinije.

Jest da nebi preživio prvih par sekundi lansiranja ali svejedno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.2.2021 9:16 (ccc2002).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice