Pionirski prethodnik svih navedenih: Altair 8800

poruka: 4
|
čitano: 2.536
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pionirski prethodnik svih navedenih: Altair 8800".
14 godina
offline
Pionirski prethodnik svih navedenih: Altair 8800

Spectrum, Apple 2, C64,  Amiga 500, 8086, 8088 - i današnja računala od 1990. pa nadalje, sve sam to prošao manje-više. Bravo, Drago, lijepo je vidjeti jedan tako lijepo napisan tekst o računalima, a ne o mobitelima, električnim autima, tv-ima i ostalim stvarima koje su danas popularne. Pravi članak, dostojan BUG-a kojeg, usput rečeno čitam redovno od 13. broja, s tim da sam i one prije uspio nabaviti.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
6 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Pionirski prethodnik svih navedenih: Altair 88
POKE 23609,100
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pionirski prethodnik svih navedenih: Altair 8800

"Zanimljivo je da je prvi DOS za njega napravila tvrtka Traf-O-Data, kasnije preimenovana u nešto poznatiji Micro-Soft, a još kasnije u firmu Microsoft, za koju je možda poneko i čuo."

 

Mali tipfeler, radi se o BASIC-u ne od DOS-u.

 

Fun fact, ni Alan ni Gates nisu htjeli raditi OS vec samo programske jezike, sve do 1981, kad su kupili 86-DOS (pokradeni CP/M) i preimenovali ga u MS-DOS. Good trade.

 

Također je interesantno da Gates nije uspio (ili nije stigao ili nije znao) napisati dio BASIC-a za aritmetiku sa realnim brojevima. Za to su angažirali cimera na Harvardu, Monte Davidoffa, koji je studirao matematiku.

 

Aritmetika sa realnim brojevima je jedino po ćemu se MS BASIC komparativno razlikovao od drugih BASIC-a za mikroračunala koji su tada bili na tržištu. I generalno je jedini upotrebljiv BASIC ako se misli raditi bilo kakav ozbiljniji izračun. Da nije bilo toga, nisam siguran da bi MS uspio prodati BASIC prvim mušterijama: 1. Commodore, 2. Apple pa 3. Radio Shacku (Tandy).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.6.2021 15:37 (jozobozo).
 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Pionirski prethodnik svih navedenih: Altair 8800

Svaka cast, odlican clanak i povratak u "memory lane".
Kao klinac sam u Narodnoj tehnici lupao po Galaksiji i Orlu a u pauzama kod ucitavnja "igara" gledao starije kolege kako se igraju Karateke na Apple IIc jer mi mladji nismo mogli doc na red :).
Nesto kadnije su mi dosli na red Spectrum, c64 pa Amiga... a PRVI bas moj komp koji sam imao je bio Commodore C116 :).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.6.2021 0:09 (Lewis).
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice