'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mislil

poruka: 18
|
čitano: 5.147
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mislil".
3 godine
offline
'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mislil

Vodik je super kada se koristi od stvorenih ciškova obnovljivih izvora preko elektrolize vode. Ovo s metanom je gubitak resursa. Bolje odmah paliti metan.

 
3 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Nije to super jer je bolje tom strujom puniti baterije, veca je iskoristivost
 
8 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Možda... Budućnost će pokazati. Vodik ne zahtjeva eksploataciju rijetkih elemenata. Ako cijena baterija krene prema gore zbog nedostatka resursa, vodik će spasiti situaciju.
6 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Plavi vodik je HDZ-ov
Crveni vodik je SDP-ovi
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Gallu kaže...
Možda... Budućnost će pokazati. Vodik ne zahtjeva eksploataciju rijetkih elemenata. Ako cijena baterija krene prema gore zbog nedostatka resursa, vodik će spasiti situaciju.

 
Auti na vodik i dalje imaju baterije i sve ostale gluposti (plus neke koje EV auti nemaju) tako da ta teorija "Vodik ne zahtjeva eksploataciju rijetkih elemenata" je totalno bullshit.

Isto tako nove baterije iz kine "lithium-iron-phosphate" su sve samo a ne "rijetki elementi".

Imas tu video dole na ovoj stranici pa ces vidjeti koliko je hydrogen car "jednostavan"

https://fuelcellsworks.com/news/new-mirai-hydrogen-fuel-cell-electric-vehicle-under-the-skin/

16 godina
online
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Ali su te baterije 10x manje. Radi na -30 bez problema, a vjerujem da će postići i na nižim temperaturama. Ne znam zašto se ne bi koristila energija sunca ili vjetra za proizvodnju, ako ima tko odgovor (ne nagađanja)?
14 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
dd.inc kaže...
Ali su te baterije 10x manje. Radi na -30 bez problema, a vjerujem da će postići i na nižim temperaturama. Ne znam zašto se ne bi koristila energija sunca ili vjetra za proizvodnju, ako ima tko odgovor (ne nagađanja)?

 
Zato sto nema smisla koristiti struju za proizvodnju vodika kada istu struju mozes slati direkt u EV aute bez svih tih dodatnih sranja i gubitaka, a gubici su ogromi (skoro pa 3x puta)

Ovo ti je VW prezentacija, imas slike i sve.

https://www.volkswagenag.com/en/news/stories/2019/08/hydrogen-or-battery--that-is-the-question.html

Sto se tice 10x manje baterije, auti na vodik koriste druge materijale koji auti na baterije ne koriste + auti na vodik imaju parts vs parts vise kompleksnih stvari u sebi i puno toga vise se moze pokvariti

2 godine
neaktivan
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Zapravo mene kao korisnika ne zanima taj bullshit sa sivim, plavim i zelenim vodikom, vodik je vodik. Što jeftiniji to bolji.

Ne zanimaju me gubitci, učinkovitost i ostale inženjerske stvari,

Zanimaju me konkretni parametri tipa:
1. Koliko mogu vozit s jednim punjenjem
2. Koliko treba da se vozilo napuni gorivom
3. Koliko košta punjenje gorivom.




Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 8:04 (Theophilus Ruy).
3 godine
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Nemon kaže...
Gallu kaže...
Možda... Budućnost će pokazati. Vodik ne zahtjeva eksploataciju rijetkih elemenata. Ako cijena baterija krene prema gore zbog nedostatka resursa, vodik će spasiti situaciju.

 
Auti na vodik i dalje imaju baterije i sve ostale gluposti (plus neke koje EV auti nemaju) tako da ta teorija "Vodik ne zahtjeva eksploataciju rijetkih elemenata" je totalno bullshit.

Isto tako nove baterije iz kine "lithium-iron-phosphate" su sve samo a ne "rijetki elementi".

Imas tu video dole na ovoj stranici pa ces vidjeti koliko je hydrogen car "jednostavan"

https://fuelcellsworks.com/news/new-mirai-hydrogen-fuel-cell-electric-vehicle-under-the-skin/

 

Da, kao što je dd.inc napisao, baterije su manje za FC. A vodik je i fleksibilan -  možeš ga i paliti i tako oslobađati njegovu energiju, a vodik je i sirovina. Na kraju - nikad nije pametno gurati sva jaja u istu košaru. Diverzifikacija je dobra stvar.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 8:09 (Gallu).
3 godine
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Theophilus Ruy kaže...
Zapravo mene kao korisnika ne zanima taj bullshit sa sivim, plavim i zelenim vodikom, vodik je vodik. Što jeftiniji to bolji.

Ne zanima me gubitci, učinkovitost i ostale inženjerske stvari,

Zanimaju me konkretni parametri tipa:
1. Koliko mogu vozit s jednim punjenjem
2. Koliko treba da se vozilo napuni gorivom
3. Koliko košta punjenje gorivom.



 

1. oko 750km

2. 3-4 min

3. i FC i punjenje su skuplji od baterijskih pandana, ali vodik je moguće koristiti i u motorima s unutarnjim izgaranjem.

14 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Theophilus Ruy kaže...
Zapravo mene kao korisnika ne zanima taj bullshit sa sivim, plavim i zelenim vodikom, vodik je vodik. Što jeftiniji to bolji.

Ne zanimaju me gubitci, učinkovitost i ostale inženjerske stvari,

Zanimaju me konkretni parametri tipa:
1. Koliko mogu vozit s jednim punjenjem
2. Koliko treba da se vozilo napuni gorivom
3. Koliko košta punjenje gorivom.



 
Pa tebe ne zanima, ali onog koji proizvodi ga svakako zanima, jer zasto bi bilo tko gubio novce ili manje zaradjivao? Ako proizvods struju dobijes puno vise $$$ ako ga posaljes potrosacima u mrezu nego da ga konvertiras u VODIK pa to prodas.

Razumijem ja tebe da te boli kurac, ali ekonomija je bitch, nobody likes to lose the money

14 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Gallu kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Zapravo mene kao korisnika ne zanima taj bullshit sa sivim, plavim i zelenim vodikom, vodik je vodik. Što jeftiniji to bolji.

Ne zanima me gubitci, učinkovitost i ostale inženjerske stvari,

Zanimaju me konkretni parametri tipa:
1. Koliko mogu vozit s jednim punjenjem
2. Koliko treba da se vozilo napuni gorivom
3. Koliko košta punjenje gorivom.



 

1. oko 750km

2. 3-4 min

3. i FC i punjenje su skuplji od baterijskih pandana, ali vodik je moguće koristiti i u motorima s unutarnjim izgaranjem.

 

Koristiti vodik direkt u motorima je jos gora kombinacija (ima jako puno problema i citav sustav je kompleksan). Postoji velika razlika izmedju sto je tehnicki izvedivo i koliko to kosta (plus problemi sa time) sto zelis napraviti VS nesto drugo sto je puno jednostavnije, manje kosta etc.

Imas svu matematiku na ovom videu:

3 godine
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Nemon kaže...
Gallu kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Zapravo mene kao korisnika ne zanima taj bullshit sa sivim, plavim i zelenim vodikom, vodik je vodik. Što jeftiniji to bolji.

Ne zanima me gubitci, učinkovitost i ostale inženjerske stvari,

Zanimaju me konkretni parametri tipa:
1. Koliko mogu vozit s jednim punjenjem
2. Koliko treba da se vozilo napuni gorivom
3. Koliko košta punjenje gorivom.



 

1. oko 750km

2. 3-4 min

3. i FC i punjenje su skuplji od baterijskih pandana, ali vodik je moguće koristiti i u motorima s unutarnjim izgaranjem.

 

Koristiti vodik direkt u motorima je jos gora kombinacija (ima jako puno problema i citav sustav je kompleksan). Postoji velika razlika izmedju sto je tehnicki izvedivo i koliko to kosta (plus problemi sa time) sto zelis napraviti VS nesto drugo sto je puno jednostavnije, manje kosta etc.

Imas svu matematiku na ovom videu:

 

Znam matematiku, ne volim youtube videe. ICE pogonjen vodikom, ako će biti napravljan kako spada, je 1.5-1.7 puta skuplji od benzinca.

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 12:42 (Gallu).
2 godine
neaktivan
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Nemon:

Hahaha, Nevjerujem da ću ikada proizvoditi automobile ili vodik, pa me zaboli uvo za to.

Ali voziti možda i hoću, ako je povoljnije od dizela
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.8.2021 8:44 (Theophilus Ruy).
14 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Gallu kaže...
Nemon kaže...
Gallu kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Zapravo mene kao korisnika ne zanima taj bullshit sa sivim, plavim i zelenim vodikom, vodik je vodik. Što jeftiniji to bolji.

Ne zanima me gubitci, učinkovitost i ostale inženjerske stvari,

Zanimaju me konkretni parametri tipa:
1. Koliko mogu vozit s jednim punjenjem
2. Koliko treba da se vozilo napuni gorivom
3. Koliko košta punjenje gorivom.



 

1. oko 750km

2. 3-4 min

3. i FC i punjenje su skuplji od baterijskih pandana, ali vodik je moguće koristiti i u motorima s unutarnjim izgaranjem.

 

Koristiti vodik direkt u motorima je jos gora kombinacija (ima jako puno problema i citav sustav je kompleksan). Postoji velika razlika izmedju sto je tehnicki izvedivo i koliko to kosta (plus problemi sa time) sto zelis napraviti VS nesto drugo sto je puno jednostavnije, manje kosta etc.

Imas svu matematiku na ovom videu:

 

Znam matematiku, ne volim youtube videe. ICE pogonjen vodikom, ako će biti napravljan kako spada, je 1.5-1.7 puta skuplji od benzinca.

 


"ne volim youtube videe" - to ne znaci da tvoj argument ima smisla - dao sam ti odlican youtube kao izvor informacija, tj frajer doslocno ima whiteboard i pise ti matematiku i fiziku, pa mozes sve lijepo pratiti.

Tvoje misljenje (moje isto) na osobnom nivou ne znaci nista, ako se realnost sa time ne slaze.

Isto tako "ako će biti napravljan kako spada" - tko ce to napraviti? Japanci ga nisu u stanju napraviti, a ti zvucis kao strucna osoba koja zna sto je potrebno da se napravi dobro "ako će biti napravljan kako spada" - ne mislis da je to bahato i glupo od tebe?

3 godine
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Sve ok. Vjerujem da ima i dobrih i poučnih youtube videa, samo ja ih ne volim. Osobna stvar. Volim tekst, grafove i tablice.
Koji točno moj argument nema smisla?
Nije bahato ako je to negdje dokazano. Znam probleme ICE na vodik, a znam i kako ih izbjeći. Kao što ti svoje znanje baziraš na nečemu što si negdje pročitao ili ti je neko (nadam se stručan) rekao, tako i ja svoje. Sumnjam da tu ima itko ko se direktno bavi FC ili ICE baziranih na vodiku pa da zna iz prve ruke.
Stvarno ne želim ispadati nepotrebno bahat. Jbg ako je tako ispalo.
14 godina
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Gallu kaže...
Sve ok. Vjerujem da ima i dobrih i poučnih youtube videa, samo ja ih ne volim. Osobna stvar. Volim tekst, grafove i tablice.
Koji točno moj argument nema smisla?
Nije bahato ako je to negdje dokazano. Znam probleme ICE na vodik, a znam i kako ih izbjeći. Kao što ti svoje znanje baziraš na nečemu što si negdje pročitao ili ti je neko (nadam se stručan) rekao, tako i ja svoje. Sumnjam da tu ima itko ko se direktno bavi FC ili ICE baziranih na vodiku pa da zna iz prve ruke.
Stvarno ne želim ispadati nepotrebno bahat. Jbg ako je tako ispalo.

 
Taj video koji sam ti poslao doslovno ima grafove i tablice + brojeve, ne kuzim zasto je tesko toliko pogledati nesto i educirati se

3 godine
offline
Re: 'Plavi' vodik uopće nije 'zelen' kao što se mi
Nemon kaže...
Gallu kaže...
Sve ok. Vjerujem da ima i dobrih i poučnih youtube videa, samo ja ih ne volim. Osobna stvar. Volim tekst, grafove i tablice.
Koji točno moj argument nema smisla?
Nije bahato ako je to negdje dokazano. Znam probleme ICE na vodik, a znam i kako ih izbjeći. Kao što ti svoje znanje baziraš na nečemu što si negdje pročitao ili ti je neko (nadam se stručan) rekao, tako i ja svoje. Sumnjam da tu ima itko ko se direktno bavi FC ili ICE baziranih na vodiku pa da zna iz prve ruke.
Stvarno ne želim ispadati nepotrebno bahat. Jbg ako je tako ispalo.

 
Taj video koji sam ti poslao doslovno ima grafove i tablice + brojeve, ne kuzim zasto je tesko toliko pogledati nesto i educirati se

 

Jbg, evo pogledati ću ga ako baš želiš da ga pogledam :)

A zašto ne volim video format - jer u tekstu letimičnim pogledom mogu vidjeti znam li već što je u sadržaju ili ne. Video moram pogledati za to i onda na kraju najčešće - gubitak vremena :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice