Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.?

poruka: 193
|
čitano: 36.345
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.?".
15 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
dalibor kaže...

iskustvo iz slo - lakše plačanje u EU, na drugoj strani, godinu dana cjene su se držale dosta ok (u periodu minus/plus godine u buffer zoni prije i poslije uvođenja), a onda je krenulo. Recimo, dobar ručak u Ljubljani (koja je u principu bar 30-40% skuplja od ostatka države - osim priobalja) koji je bio u rangu 500 SIT (2 €), u par godina poskupio je na 6-10 €, kava koja je bila 120 SIT (50 c), sada je po 1.5 - 2 €, najam stana u LJ, koji je bio recimo 500 DM (250 €), sada je toliko u € (a i više). Uglavnom, cjene su se približile onima u Italiji, Austriji i Njemačkoj, a plače su ostale daleko iza. Da, plačanje če biti lakše, ali če se povečati broj siromašnih.

Vidi meni ti se iz Samobora isplati otići do Brežica u šoping i točenje goriva zato što je sve jeftinije nego u HR. 

Glede stanarine 1998 moja prva stanarina je bila 800kn da bi do 2015 narasla na 3500kn. 

Novogradnju sam 2016 kupio za 910€ kvadrat, 1400€ je bila već 2018 a sada 2021 je 2000€. Stan koji žena iznajmljuje od 2016 s cijene 1600 je sada 2600 i najmoporimca nađe instant.

Glavni problem rasta cijena nekretnina je APN, niske kamate na štenju i turizam. 

Cijene rastu i ja se sjećam vremena kad je pivo bilo 5kn a sad je 16kn. 

12 godina
offline
Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.?

Tečaj kune je više manje vezan za euro, ljudi ušteđevine u pravilu drže u eurima, cijene nekretnina i vozila se prikazuju u eurima tako da će se trebati samo malo naviknuti na cijene manjih stvari tipa špeceraj po trgovinama. Osobno bih radije da uvedemo švicarski franak pa da možemo opet dizati kredite u "švicarcima" bez strahova od značajne promjene tečaja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.9.2021 11:51 (ante_etna).
 
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Sa ovakvom politikom turizam i široka potrošnja,ogroman uvoz,svako u tim branšama je za euro, mislim da izvoznike niko ni ne pita jer su oni u debeloj manjini, osobno sam za uvođenje €
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Gajotres kaže...
dalibor kaže...

iskustvo iz slo - lakše plačanje u EU, na drugoj strani, godinu dana cjene su se držale dosta ok (u periodu minus/plus godine u buffer zoni prije i poslije uvođenja), a onda je krenulo. Recimo, dobar ručak u Ljubljani (koja je u principu bar 30-40% skuplja od ostatka države - osim priobalja) koji je bio u rangu 500 SIT (2 €), u par godina poskupio je na 6-10 €, kava koja je bila 120 SIT (50 c), sada je po 1.5 - 2 €, najam stana u LJ, koji je bio recimo 500 DM (250 €), sada je toliko u € (a i više). Uglavnom, cjene su se približile onima u Italiji, Austriji i Njemačkoj, a plače su ostale daleko iza. Da, plačanje če biti lakše, ali če se povečati broj siromašnih.

Vidi meni ti se iz Samobora isplati otići do Brežica u šoping i točenje goriva zato što je sve jeftinije nego u HR. 

Glede stanarine 1998 moja prva stanarina je bila 800kn da bi do 2015 narasla na 3500kn. 

Novogradnju sam 2016 kupio za 910€ kvadrat, 1400€ je bila već 2018 a sada 2021 je 2000€. Stan koji žena iznajmljuje od 2016 s cijene 1600 je sada 2600 i najmoporimca nađe instant.

Glavni problem rasta cijena nekretnina je APN, niske kamate na štenju i turizam. 

Cijene rastu i ja se sjećam vremena kad je pivo bilo 5kn a sad je 16kn. 

 Banke+apn+mediji+potres su jako nabrijale cijene novogradnji u zg. Ljudi prodaju stanove i bježe iz starogradnji u centru(zbog potresa) i kupuju novogradnje iole blizu centra.

 

U mom kvartu su novogradnje 2015-2016 stanovi išli po 1550 eura/m2. Danas bi cijene istih bile vjerojatno skoro duplo.

16 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Entry Point kaže...

 Plaće će rasti, izvoz i uvoz neće više biti opterečeni valutnim promjenama, lakše će se investirati, poduzetnici neće gubiti novac kod konverzacije i još mnogo toga.

Na temelju kojeg glupog optimizma ti tvrdiš da će plaće rasti? Znači svi smo mi glupi samo naša "pametna vlada" i nekolicina pametnjakovića sve znaju?
U Hrvatisanu gdje znamo kakvo je poštenje poslodavaca (ima ih ali možda nabrojeno na prste jedne ruke) će rast plaće? Ili će cijena roba ostati ista, gdje sada trgovci imaju marže i preko 80-250% za prehrambene proizvode, voće i povrće?
Znači standard življenja će past minimalno 20-25% i onda ćemo to nadoknađivati nekih 10-20 godina (s obzirom kakva je i kako raste ekonomija Hrvatistana).
Dobar dio HR poslodavaca ovisi o potrošnji građana, pa ako nju smanjiš za do 25% (jer su se cijene usluga i robe toliko povećale), kako ti očekuješ da će plaće rasti? Ajde mi to molim te argumentirano objasni???!!!
 
Mi ostali ne znamo pogledati kakvo je stanje bilo u drugim zemljama kod uvođenja eura. I to u vrijeme kada je euro bio stabilan, kada nije bilo enorkmnih kredita vezanih uz njega radi Covida, kada nije bilo potencijalne velike gospodarske krize...
Mi ostali ne znamo pitati nekog građanina Slovenije, Slovačke ili Njemačke da ispriča što se desilo i što su oni proživjeli kod uvoženja eura?

A što se investicija tiče, euro nema ama baš nikakve veze s investicijama. Tko želi investirati može to u bilo kojoj valuti, gubljenje novaca kod konverzije (konverzacija je nešto sasvim drugo) je zanemarivo, ali problem je tko želi uložiti u lihvarsku i potkupljivu državu (i to je problem zašto nema investicija) u kojoj većina građana je siromašna i razmišlja kako da se izseli, a troškovi su kao u vrlo bogatim zemljama?

 

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.9.2021 11:06 (gkelekov).
16 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Visak kaže...
lovac82 kaže...

 Citas li ti s razumijevanjem, uvodenjem eura ce preko noci porasti cijene raznih roba, usluga itd. Dakle, inflacija je jasno, uvijek prisutna ali promjena valute takoder doprinese jer naglo skoci dosta toga, a nitko ti ne moze reci tocno sto, koliko i kako.

 

 A to znaš kako? Pokazatelji za druge zemlje to ne sugeriraju. Ne rekla-kazala, nego službena statistika.

 

Ajda molim te naši jednu službenu statistiku koja vodi cijene usluga i dobara, na godišnjoj razini pa pogledaj prije i poslije uvođenja EUR, npr u Sloveniji ili Slovačkoj. (Njemačku ne budem niti spominjao jer tamo je bio MASAKAR cijena, doslovno 1 DEM u 1.2 EUR unutar godine i pol, gledajući day to day stvari što ti trebaju za život, auti npr nisu poskupili toliko)
Ljudi koji žive tamo znaju što im se desilo ne u 2 tjedna uvođenja valute (jer onda svi pomno prate da nema rasta), nego 3 mj nakon uvođenja, kada više nije bilo cijena u domaćoj valuti, pa su svi krenuli zaokruživat i dizat cijene u EUR...
Znači statistika koje prezentiraju političari je točnija od ljudi koji žive tamo???

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.9.2021 11:04 (gkelekov).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
gogogogic kaže...
Gajotres kaže...
dalibor kaže...

iskustvo iz slo - lakše plačanje u EU, na drugoj strani, godinu dana cjene su se držale dosta ok (u periodu minus/plus godine u buffer zoni prije i poslije uvođenja), a onda je krenulo. Recimo, dobar ručak u Ljubljani (koja je u principu bar 30-40% skuplja od ostatka države - osim priobalja) koji je bio u rangu 500 SIT (2 €), u par godina poskupio je na 6-10 €, kava koja je bila 120 SIT (50 c), sada je po 1.5 - 2 €, najam stana u LJ, koji je bio recimo 500 DM (250 €), sada je toliko u € (a i više). Uglavnom, cjene su se približile onima u Italiji, Austriji i Njemačkoj, a plače su ostale daleko iza. Da, plačanje če biti lakše, ali če se povečati broj siromašnih.

Vidi meni ti se iz Samobora isplati otići do Brežica u šoping i točenje goriva zato što je sve jeftinije nego u HR. 

Glede stanarine 1998 moja prva stanarina je bila 800kn da bi do 2015 narasla na 3500kn. 

Novogradnju sam 2016 kupio za 910€ kvadrat, 1400€ je bila već 2018 a sada 2021 je 2000€. Stan koji žena iznajmljuje od 2016 s cijene 1600 je sada 2600 i najmoporimca nađe instant.

Glavni problem rasta cijena nekretnina je APN, niske kamate na štenju i turizam. 

Cijene rastu i ja se sjećam vremena kad je pivo bilo 5kn a sad je 16kn. 

 Banke+apn+mediji+potres su jako nabrijale cijene novogradnji u zg. Ljudi prodaju stanove i bježe iz starogradnji u centru(zbog potresa) i kupuju novogradnje iole blizu centra.

 

U mom kvartu su novogradnje 2015-2016 stanovi išli po 1550 eura/m2. Danas bi cijene istih bile vjerojatno skoro duplo.

 I to je kod nas još dobro. U Njemačkoj ima par velikih firmi koje masovno kupuju stanove pa iznajmljuju i slično. Valjda svjetski lovatori više ne znaju što će sa lovom pa tako kupuju i obične stanove na masovnoj skali. Tako da je običnim smrtnicima postalo jaki teško kupiti nekretninu, čim se na tržištu pojavi nešto iole povoljno ovi to odmah pokupuju.

 

Mi smo im valjda još previše nesigurna zemlja za takva ulaganja, ali kako će civilizacija polako dolaziti i u ovije krajeve, možemo i mi očekivati slično. Za desetak ili više godina će vjerojatno i kod nas kupnja nekretnine postati jako jako teška.

14 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
gkelekov kaže...
Visak kaže...
lovac82 kaže...

 Citas li ti s razumijevanjem, uvodenjem eura ce preko noci porasti cijene raznih roba, usluga itd. Dakle, inflacija je jasno, uvijek prisutna ali promjena valute takoder doprinese jer naglo skoci dosta toga, a nitko ti ne moze reci tocno sto, koliko i kako.

 

 A to znaš kako? Pokazatelji za druge zemlje to ne sugeriraju. Ne rekla-kazala, nego službena statistika.

 

Ajda molim te naši jednu službenu statistiku koja vodi cijene usluga i dobara, na godišnjoj razini pa pogledaj prije i poslije uvođenja EUR, npr u Sloveniji ili Slovačkoj. (Njemačku ne budem niti spominjao jer tamo je bio MASAKAR cijena, doslovno 1 DEM u 1.2 EUR unutar godine i pol, gledajući day to day stvari što ti trebaju za život, auti npr nisu poskupili toliko)
Ljudi koji žive tamo znaju što im se desilo ne u 2 tjedna uvođenja valute (jer onda svi pomno prate da nema rasta), nego 3 mj nakon uvođenja, kada više nije bilo cijena u domaćoj valuti, pa su svi krenuli zaokruživat i dizat cijene u EUR...
Znači statistika koje prezentiraju političari je točnija od ljudi koji žive tamo???

 a kako objašnjavaš da je već sad u Rvatistanu cijena ulja (jestivog onog na kojem mti mamica peče palačinkice od tvrdog i bajatog 'leba) skočila s cca 8-9 kn na 11-12 kn? Pašteta s 7 na 10 ?

 

Eurom, koji nije sredstvo plaćanja ?

Ju je je? Je ju je!
14 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
lovac82 kaže...
Npr. predvidaju i procijenjuju da ce cijena stanova itd. u HR porasti iz vise razloga:

 

1 . Pasti ce kamate ali ce cijene nekretnina narasti, cak mozda i vise nego koliko bi ti kamate uzele da ostanu iste i slicne..... pametnom dosta.

2.  Uskoro tamo nez negdje 2022/23 god. ako se dobro sjecam ce doci novi zakon (vezan je za EU) koji ce strancima jos znatno olaksati kupovinu i trgovanje nekretninama, oni stranci koji i nisu mogli dosad ili koji su imali sto "prepreka" sada ce moci i/ili ce im biti jos puno lakse kupovati i trgovati nekretnimama u HR .......... onda dolazi do izrazaja, ponuda i potraznja i odose cijene u nebesa.

 

BTW u nekim zemljama su place rasle i sve to o cemu pricamo se donekle stabiliziralo ali pazi ovo.... tek nakon nekih 6 - 8 godina i sl.

 

Ironija je sto vi ne kopcate neke stvari i ocito nikada necete shvatiti jer nemate taj "mindset"..... u nacelu uopce nisam protiv uvodenja eura i sl. (rekao bih, bas naprotiv) ali treba biti svjestan rizika, reakcije i rezultata koji ce dosta vjerojatno uslijediti (mada nitko nikada ne zna sa 100-postotnom sigurnoscu).

 Kakve božje veze to ima sa Eurom? 

****

Spominjete u temi "korištenje valute u svoju korist kao u Danskoj, Grčkoj", nekakvo "baratanje valutom" pametnih država i monetarnu slobodu kao da ste svi doktori makroekonomije sa Kembriđa. Nije ni čudo što su banke našim tukcima plasirale milijarde u šit kreditima u Franku kad nam je financijska pismenost ovakva.

 

Ne znam odakle bi uopće počeo kad čujem ovakvu hrpu debilana.  Još tamo nakon 2.WW saveznici su dogovorili Bretton Woods system - Wikipedia kojim su fiksirali tečajeve. Europa je zatim imala EUA European Unit of Account - Wikipedia pa 1979. ECU European Currency Unit - Wikipedia izmišljenu valutu u omjeru 1:1 s dolarom odnosno 0.88g zlata, u kojoj su sve ekonomije međusobno fiksirale tečajeve. Danas je to EURO. (Čitaj Marka). Ali što bi svi fiksirali tečaj kad je bolje imati "slobodan monetarni sustav"?? Budale jedne.

 

Zbog Njemačke.

 

Postoje samo 3 novčane valute u svijetu - Naftni Dolar, Financijski Franak i Industrijska Marka (i u drugom krugu su Funta, Jen i Kanadski Dolar). Svi ostali "papiri i kovanice" ne zadovoljavaju u potpunosti osnovne kriterije novca, tj onaj najbitniji - "spremnik vrijednosti". Imali smo mi Jugo dinar koji je unatoč ekonomiji od 20 milijuna ljudi plesao od 12.50 za dolar do ekstremnih 107.000, odnosno manje ekstremnih 700. Dakle nije čuvao vrijednost. Pa smo uveli "svoj svoj" dinar koji je od 55 došao do preko 3.700 u 3 godine da bi ga "stabilizacijom" doveli na 3.500 nakon čega smo pak uveli Kunu po tečaju 1:1000, odnosno do "poznatih i fiksnih" 3 i po kune za marku.

 

Nismo mi jedini. Ni jedna druga ekonomija na svijetu (pa ni kineska ni britanska, pitajte Sorosa ) ne mogu održavati tečaj naspram marke i dolara, odnosno mogu minimalno. Arapi imaju fiksnih 3.75 za dolar jer unatoč enormnom izvozu ovise o dolarima pa im je "domaća" valuta nepotrebna. Ova gore "pametna Danska" koja "prilagođava tečaj svojim potrebama" zapravo je od 1999. u ERMu i ima fiksni tečaj naspram Eura - 7.44 pa će povijesni graf, koji izgleda ovako: _____________________________________________ izgledat sasvim nedovoljno uzbudljivo u odnosu na tvrdnju da su Danci eto pametni što nemaju EURO. ROFL. Da smo koristili sve moguće devalvacije, deprecijacije, inflacije i revalvacije naše Kune ne bi domaćoj ekonomiji pomogli kurca, samo bi uništili ovo malo što se okretalo.

 

Grčka bi propala da je imala 14 domaćih valuta jer su (kao i prije njih Italija JP Morganu) swapala 2 milijarde € s Goldman Sachsom prikrivajući time dug da bi ušli u EUROzonu 2001, a što je do 2005. naraslo na 5 milijardi duga (11.09 i to sve oko terorizma). U međuvremenu su s vrijednim eurićima postotno dizali plaće i mirovine prikrivajući i dalje stvarni dug (rekli su 6 a imali deficit od 15%) da bi gle čuda, propali do te mjere da im banke nisu htjele dat keš ni za 25% kamata. Što to znači? Osim da nije kriv Euro, znači i da nije kriv Euro. Da bi Centralne banke održavale ovaj gore stabilni tečaj moraju ili trgovati valutama ili dizati kamate kad nema dovoljno keša - to je Soros napravio Britancima shortanjem Funte - neka druga neka tema. Nešto slično radi HNB kad preko ljeta mijenja Kune pa u Zimi Eure. Što s kamatama? Zamislimo da Njemačka Centralna Banka zatraži 100.000 Eura uz obećanje da će vratiti 110.000€. Svi bi dali pare. Grčkoj nisu ni za 25% jer su muljali pa im nitko nije vjerovao kao što se nije vjerovalo ni u naš, pa ni u naš naš dinar. RH je u to krizno vrijeme (2011) imala oko 7-8% prinos na 10godišnje obveznice, sad je oko 0.47.

 

Nekretnine rastu dijelom jer trenutno služe kao "spremnik vrijednosti" (neizvjesnost na tržištu kapitala), dijelom zbog restriktivnog urbanizma dijelom zbog istog razloga zašto nema PS5 za kupit mjesecima ili onog WC papira - Korona. Svi bi u isto vrijeme sve i to nema veze sa EUROM ni s Kunom. Nekretnine na lokacijama bogu iza nogu su i dalje jeftine i nitko ih ne kupuje - kako to, kako to? Ako su nekretnine otišle u nebo - pa prodajte svi svoje kuće i kupite kuće po Kosovu, Banovini ili negdje gdje možete cijelu ulicu dobiti za stan u Zagrebu.

 

Stranci mogu godinama kupovati nekretnine tako da je ovo sve skupa lupetanje koje nema veze s mozgom.

 

90 posto svega rečenog u temi je za dobit proljev i nejasno mi je zašto svi ispadate neuke budale. 

 

No.

 

Teško je davati procjene zbog inflacije, niskih kamata, korone itd, a ne zbog uvođenja Eura. Kumulativno čak mislim da ćemo izaći nešto bogatijih džepova ali mislim da to neće biti toliko vezano uz EURO koliko uz skup ostalih stvari koje su bitne za rast. Mogli bi doć do one "Jao u njemačkoj dosta zaradim, al moram puno i da radim".

 

Apropo popisa stanovništva, anketa, u što više vjerujem:

 

 

 

25 Marku (EURO)
2 Kunu
2 Boga
Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
14 godina
offline
Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.?

mislim da svi podržavaju, samim time što nam se kuna pokazala beskorisnom jer je HNB ustanova bez funkcije i moći. Bar će život biti malo jednostavniji. Zbog Eura nam neće biti niti bolje niti gore, kako će nam bit u najvećoj mjeri je određeno našom financijskom (ne)disciplinom; a cijene pojedinih dobara su kod nas ionako neodrživo niske.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Kuna je tak i tak nist korist te ima prenapuhanu vrijednost. Realno bi bilo 10kn jedan euro ili 12 kn jedan euro i to se bude desilo u konverziji, a onda bude kriv euro. Znaci cijene ne budu rasle jer je euro los nego zato jer je RH u banani i drzi kurs umjetno visoko jer su svi kreditno zaduzeni u eurima.
Euro je vec odavno tu i svi koji su protiv zive u zabludi.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Protivljenje Euru je kao protivljenje cjepivima. Oni koji su protiv kuže se u materiju ko Marica u krivi k..., ali stric od babe im je rekao da je to loše, a oni ne daju svoju slobodu ni za što.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
lovac82 kaže...

Citas li ti s razumijevanjem, uvodenjem eura ce preko noci porasti cijene raznih roba, usluga itd. Dakle, inflacija je jasno, uvijek prisutna ali promjena valute takoder doprinese jer naglo skoci dosta toga, a nitko ti ne moze reci tocno sto, koliko i kako.

Kao kratkoročni efekt da, ali dugoročno ne.

 

Ako cijene rastu godišnje 5%, a onda dođe neki kratkročni poremećaj koji ih digne 4%, to je loše. Ali ako kroz sljedećih nekoliko mjeseci ne rastu, pa onda polako počnu radi tako da godišnja stopa opet bude 5%, to nije strašno. Takav rast cijena se ionako događa svako toliko, primjerice, kad iziđe novi model mobitela, jedina je razlika u obuhvatu.

 

Razlog za to je upravo u konkurenciji.

 

 

Ja sam svakako za uvođenje eura, smatram da nazivno referendum nije potreban, ali samo nazivno jer smo nazivno uvođenje eura izglasali na referendumu za ulazak u EU, međutim, smatram da je napravljen propust u tome da nam to nije transparentno iskomunicirano.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Stric_Jura kaže...

 a kako objašnjavaš da je već sad u Rvatistanu cijena ulja (jestivog onog na kojem mti mamica peče palačinkice od tvrdog i bajatog 'leba) skočila s cca 8-9 kn na 11-12 kn? Pašteta s 7 na 10 ?

 

Eurom, koji nije sredstvo plaćanja ?

Gle s tobom nemam kaj raspravljati. Odavno sam zaključio da si deb** koji samo zna vrijeđati sve okolo i koji nikad nema niti jednog adekvatnog argumenta i s takvima nema razgovora...

To live is to suffer, to survive is to find some meaning in the suffering. Friedrich Nietzsche
14 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.

duboko, kao istina iz Škorinog pjesmuljka...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
online
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
gkelekov kaže...
Stric_Jura kaže...

 a kako objašnjavaš da je već sad u Rvatistanu cijena ulja (jestivog onog na kojem mti mamica peče palačinkice od tvrdog i bajatog 'leba) skočila s cca 8-9 kn na 11-12 kn? Pašteta s 7 na 10 ?

 

Eurom, koji nije sredstvo plaćanja ?

Gle s tobom nemam kaj raspravljati. Odavno sam zaključio da si deb** koji samo zna vrijeđati sve okolo i koji nikad nema niti jednog adekvatnog argumenta i s takvima nema razgovora...

To i jesu argumenti.

Potpuno je besmisleno trpati inflatorne elemente pod konverziju valuta. Isto tako, dosadašnji primjeri su dobar temelj budućim konverzijama u euro i zaštite od takvih problema.

Na stranu što će i kupci moći birati žele li baš sve te usluge i očito deranje kupca.

15 godina
offline
Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.?

Glasam za uvođenje kriptovaluta,kao Elsalvador.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
danko99 kaže...

Glasam za uvođenje kriptovaluta,kao Elsalvador.

 

Eh, one su baš stabilne.

6 godina
offline
Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.?

Jooj što ga neki kenjaju ovde to je čudo, vidim da ni osnovno pojmovi iz ekonomije nekima nisu jasni.

Evo ja sam u Ljubljani taman od uvođenja eura, i da istina u prvih pola godina cjene su se zaokruživale na gore (logično) i to je dovelo da dizanja inflacije u kratkom roku ali u dosta kratkom roku su se cijene stabilizirale jer je gospodarstvo nenormalno profitiralo. Kamate na kredite su pale jer nije bilo više valutnog jeb..., zaduživanje firmi je palo i cjene su se u kratkom roku uskadile sa državama u regiji. Sad komentirat cjene su iste u Njemačkoj ali su plače više je glupost, i u Norveškoj su iste pa zarađuju 3 puta više od Njemaca, a i u Makedoniji su iste pa zarađuju 3 puta manje od nas. Jbg, tako je i euro nema apsolutno nikakve veze sa time.

 

Evo pogledajte danas cijenu osnovnih stvari u Ljubljani i u Zagrebu pa vam ja sa sigurnošču potvrdim da nema nikakve razlike, a plače su bar po statistikama više.... a sa time euro ipak ima malo veze.

 

Jedini koji su profitirali na kuni su banke i mjenjačnice, svi ostali definitivno ne, jer se večina stvari uvozi i plača u eurima već sada, tako da smirite se, na gore može ići samo sa idiotima na vlasti - valuta im je totalno nebitna.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Deseci HDZovaca osuđeni za lopovluk, dobar dio njih ministri, župani, a narod ih i dalje uporno bira, ali eto, Euro je taj koji će nam uništiti gospodarstvo i smanjiti standard
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
13 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
ante_etna kaže...

Tečaj kune je više manje vezan za Euro, ljudi ušteđevine u pravilu drže u Eurima, cijene nekretnina i vozila se prikazuju u Eurima tako da će se trebati samo malo naviknuti na cijene manjih stvari tipa špeceraj po trgovinama. Osobno bih radije da uvedemo švicarski Franak pa da možemo opet dizati kredite u "švicarcima" bez strahova od značajne promjene tečaja.

jebi se i ti i švicarac. 😀

digao takav, plaćao ga 10 godina, satrao me.

onda došla konverzija, da pomognu, no i tamo me ispreskakali. ostao više dužan nego sam posudio.

naučili me kasnije financijski pismeni da uvijek uzimaš kredit u valuti u kojoj zarađuješ (što nije bio slučaj kad su zakonom konertirali iz švicarca u euro, čudno, mislio sam da ga pišu ti isti, pismeni) pa sam se požurio prebaciti taj kredit u kune, malo preskupa kamata ali što ćeš.

e sad, oni će taj dug u kunama potpuno besplatno prebaciti opet u eure, sad kad odradimo konverziju. 

super. ali ostat će mi kamata kunskog. tako da ću plaćati eurski sa kunskom kamatom. zgodno. 😀😀😀

 

ljudi, sve su to isti lopovi i sve što rade rade zbog svoje koristi a ne vaše. ako se negdje nađete u razmišljanju i računici s njima - dobro za vas. u globalu, opet će vas opljačkati.

 

evo, ja odmah pristajem na uvođenje eura, zabole me za kunu, ali ako će ukinuti i hnb, jer ta lopovska mjenjačnica postaje potpuno nepotrebna. nepotrebna kakva je bila i do sada, jer niti jedan instrument zaštite monetarnog i gospodarskog sustava države niti nije koristila, osim troška održavanja fiksnog tečaja, za što je kurila poveće svote državnih valutnih zaliha.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
10 godina
offline
Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.?

 

Kaj se tiče kuća za život, najte dizati kredite za to, nego si to napravite svojim rukama.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
Moj PC  
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Imamo savjet godine.
16 godina
online
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
all_or_nothing kaže...

naučili me kasnije financijski pismeni da uvijek uzimaš kredit u valuti u kojoj zarađuješ (što nije bio slučaj kad su zakonom konertirali iz švicarca u euro, čudno, mislio sam da ga pišu ti isti, pismeni) pa sam se požurio prebaciti taj kredit u kune, malo preskupa kamata ali što ćeš.

Pa mogao si prebaciti u kune zadnjih par godina već za 2.x% kamate.

Što je bitno bolje nego onda za švicarce.

14 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Old Iggy kaže...
all_or_nothing kaže...

naučili me kasnije financijski pismeni da uvijek uzimaš kredit u valuti u kojoj zarađuješ (što nije bio slučaj kad su zakonom konertirali iz švicarca u euro, čudno, mislio sam da ga pišu ti isti, pismeni) pa sam se požurio prebaciti taj kredit u kune, malo preskupa kamata ali što ćeš.

Pa mogao si prebaciti u kune zadnjih par godina već za 2.x% kamate.

Što je bitno bolje nego onda za švicarce.

 nisam. najmanja je bila otp akcijska, fiksnih 2.99 (3.24 eks) + promjenjivih nrs-ova, ers-ova kakvih želiš. ti nrs-ovi su podložni raznom manipuliranju, po potrebi, tako da ništa od toga.

kamata na eursku ponudu nikad u hrvatskoj neće padati na razinu njemačkih ili austrijskih, barem po sadašnem stanju. rizik neuređene zemlje plaćamo većom premijom. samim ulaskom u eurozonu rizik nije ništa manji, manji su neki troškovi ali rizik ne.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Evo pametni britanci su ne samo odbili Euro, nego cijelu EU, pa sad imaju nestašice hrane i goriva, a cijene energenata otišle u nebo. Ali zato će vratiti jarde i funte. To je taj mindset koji mi ostali ne možemo shvatiti.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
10 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
all_or_nothing kaže...
Old Iggy kaže...

Pa mogao si prebaciti u kune zadnjih par godina već za 2.x% kamate.

Što je bitno bolje nego onda za švicarce.

 nisam. najmanja je bila otp akcijska, fiksnih 2.99 (3.24 eks) + promjenjivih nrs-ova, ers-ova kakvih želiš. ti nrs-ovi su podložni raznom manipuliranju, po potrebi, tako da ništa od toga.

kamata na eursku ponudu nikad u hrvatskoj neće padati na razinu njemačkih ili austrijskih, barem po sadašnem stanju. rizik neuređene zemlje plaćamo većom premijom. samim ulaskom u eurozonu rizik nije ništa manji, manji su neki troškovi ali rizik ne.

Ja imam fiksno 2,75% na kune, bez puno muke i pregovaranja još par godina.

14 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Visak kaže...
Evo pametni britanci su ne samo odbili Euro, nego cijelu EU, pa sad imaju nestašice hrane i goriva, a cijene energenata otišle u nebo. Ali zato će vratiti jarde i funte. To je taj mindset koji mi ostali ne možemo shvatiti.

 nedostaje im jedino jeftina radna snaga, ništa drugo. 

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
14 godina
offline
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
Old Iggy kaže...
all_or_nothing kaže...
Old Iggy kaže...

Pa mogao si prebaciti u kune zadnjih par godina već za 2.x% kamate.

Što je bitno bolje nego onda za švicarce.

 nisam. najmanja je bila otp akcijska, fiksnih 2.99 (3.24 eks) + promjenjivih nrs-ova, ers-ova kakvih želiš. ti nrs-ovi su podložni raznom manipuliranju, po potrebi, tako da ništa od toga.

kamata na eursku ponudu nikad u hrvatskoj neće padati na razinu njemačkih ili austrijskih, barem po sadašnem stanju. rizik neuređene zemlje plaćamo većom premijom. samim ulaskom u eurozonu rizik nije ništa manji, manji su neki troškovi ali rizik ne.

Ja imam fiksno 2,75% na kune, bez puno muke i pregovaranja još par godina.

 da mi deda vlasnik banke takvu ne bih dobio. 😀

5.25 fiksna. i još bio sretan s tim. sve drugo je fix + varijabilni dio.

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
16 godina
online
Re: Podržavate li uvođenje eura umjesto kune 2023.
all_or_nothing kaže...
Old Iggy kaže...

Ja imam fiksno 2,75% na kune, bez puno muke i pregovaranja još par godina.

 da mi deda vlasnik banke takvu ne bih dobio. 😀

5.25 fiksna. i još bio sretan s tim. sve drugo je fix + varijabilni dio.

Ma daj trči i mijenjaj to, pobogu...

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice