Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

poruka: 23
|
čitano: 16.079
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni".
16 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Ako netko treba preko 100 Gb čini mi se da je najbolje rješenje OneDrive - 1Tb za 7Eur. U paketu je i Office. Integracija s Windowsima je odlična.

Osobno sam na Google driveu 100Gb, ali polako postaje tijesno. Ne sviđa mi se opcija 1TB za 79 kn pa nekako si razmišljam preseliti na OneDrive.

www.kolarek.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.4.2018 10:37 (branimir).
Moj PC  
0 1 hvala 0
7 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

osim što čita i briše dokumente/slike i sl koje smatra neprikladnim za razliku od "zlog" Google-a

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Ja sam do nedavno koristio 100 GB na gugletu dok nije postalo pretijesno, tj. počeo sam brisati fajlove. Onda sam uzeo 1 TB (trenutno 870 kn godišnje) pa sad mogu i rentat.

Iritira me činjenica da sam staroj prije dosta godina kupio 15 gb na google driveu da može na smarttv-u gledati fotke sa tadašnje Picase (danas google photos) da bi joj kasnije gugl podario još 1 TB u nekoj promociji ("googleova podrška"?).

A ja svoj terabajt jadan moram plaćat.

 

PSN - darklydexter
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Vrlo koristan članak, bravo autoru!

Dodao bih sljedeće:

Za zaštitu privatnosti (da vam ne njuškaju sadržaj i šalju ciljane reklame prema njemu) možete koristiti cryptomator.

Višestruko koristan je NAS uređaj, npr Synology DS918+ sa SSD cache-om za brzi odziv. Može servirati ne samo file share (kao NAS), nego i kao SAN servira LUN-ove (diskove koje drugi serveri u mreži vide kao "svoj" lokalni disk).

Hrpetina prostora, 10x brže radi od online clouda i 5 godina korištenja je 10x jeftinije od online cloud-ova. A može se i povezati s online cloudima ako želite recimo jedan podskup datoteka tamo backupirati.

 

Osim toga, omogućuje i "Privatni cloud". Ovo su paketi za backup, sve besplatno tj u cijeni kupnje NAS-a, uživajte:

https://www.synology.com/en-global/dsm/packages?group=Backup&search=

 

Ja sam se s time preporodio. 200 MB/sec, 20TB prostora, za cijenu 10x manju od online clouda, plus privatnost.

Npr. ako online cloud platiš 10 EUR 1TB mjesečno, to je za 5 godina korištenja 10 eur * 12 mj * 5 god = 600 EUR = 4500 HRK

 

 
6 1 hvala 4
14 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

NAS server kojeg imaš doma? Jesi uračunao cijenu struje kao i samog hardwarea?

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
4500 je 10x skuplje od 450.
Sad objasni NAS od 450 kn.
14 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
Umbel kaže...
4500 je 10x skuplje od 450.
Sad objasni NAS od 450 kn.

 

I mene to zanima te plus struja. Jer ipak NAS onda mora raditi 24/7/365.

 

Najjeftiniji zxyelov uređaj je oko 1200 kn nekad i manje kada je na akciji i tu stanu 2 diska. I sad kak tu ugraditi 20 TB?

14 godina
neaktivan
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Još jedan površan "članak" od mbakse koji je zapravo temeljen na tuđem članku. "Naslov glasi koji su servisi besplatni" i onda navede čak 2 (dva) takva servisa. Treći (Mega) nije uopće vrijedan spomena jer je Kim Dotcom navedeni prodao sumnjivim kineskim investitorima i čak kasnije upozorio korisnike da prestanu koristiti Megu jer više nije moguće garantirati privatnost podataka. https://www.theverge.com/2013/1/31/3933774/kim-dotcoms-new-site-mega-is-a-flop-with-pirates-and-heres-why

 

Bug.hr polako ali sigurno se približava indexu

 

 

pero_HR
Moj PC  
8 0 hvala 3
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
branimir kaže...

Ako netko treba preko 100 Gb čini mi se da je najbolje rješenje OneDrive - 1Tb za 7Eur. U paketu je i Office. Integracija s Windowsima je odlična.

Osobno sam na Google driveu 100Gb, ali polako postaje tijesno. Ne sviđa mi se opcija 1TB za 79 kn pa nekako si razmišljam preseliti na OneDrive.

 BTW, O365 personal se može po pc shopovima nabavit za 200tinjak kn za jednu godinu.

pero_HR
15 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
spiderhr kaže...
Umbel kaže...
4500 je 10x skuplje od 450.
Sad objasni NAS od 450 kn.

 

I mene to zanima te plus struja. Jer ipak NAS onda mora raditi 24/7/365.

 

Najjeftiniji zxyelov uređaj je oko 1200 kn nekad i manje kada je na akciji i tu stanu 2 diska. I sad kak tu ugraditi 20 TB?

Evo detalja:

 

Cijena za 20TB kod google-a je 200 USD/mj, vidi https://www.google.com/drive/pricing/

To je 200 USD * 12 mj * 5 god = 12 000 USD = 73 200 HRK

 

Uređaj DS918+ ja sam kupio za 4000kn.

Kome ne treba super-brzo SSD cachiranje, sasvim ugodno će mu biti i sa sličnim 4-diskovnim modelom DS418 ili DS418J koji košta 2600 kn.

Kada ugradiš 4 diska, svaki po 8TB, u RAID5 dobiješ prostor 3 diska (jedan ode na redundanciju), minus 10% jer "tera" diskovima baza račuanja nije 1024 nego 1000,

pa je prostor = (4 diska -1) x 8 TB * 0,9 = 21,6 TB

WD RED disk od 8TB (WD80EFZX) košta 2000 kn.

Ukupan trošak je 2600kn uređaj + 4 diska * 2000kn = 10 600 HRK.

 

Ok, nije 10x nego "samo" 7x jeftinije, imaš pravo :)

I nije točno 20TB nego dobiješ "tričavih" 1,6TB ekstra, nek se nađe.

 

Što se struje tiče, uređaj ide automatski u "sleep" kad se ne koristi. Probudi se čim ga zatrebaš (ima wake on lan).

Troši 21W u aktivnom stanju (manje od male sobne žarulje) a u hibernaciji 9W.

Recimo da u prosjeku troši 15W. U jednom danu to je 24h * 15W = 360Wh = 0.36 kWh dnevno

U godini dana potroši 0.36 kWh dnevno * 365 dana = 131,4 kWh

Cijena jednog kWh ovisi o tarifi, recimo da je 70 lipa. To je 131 kWh * 0,70 kn = 92 HRK godišnje = 460 HRK u 5 godina.

 

8 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
Keso kaže...
spiderhr kaže...
Umbel kaže...
4500 je 10x skuplje od 450.
Sad objasni NAS od 450 kn.

 

I mene to zanima te plus struja. Jer ipak NAS onda mora raditi 24/7/365.

 

Najjeftiniji zxyelov uređaj je oko 1200 kn nekad i manje kada je na akciji i tu stanu 2 diska. I sad kak tu ugraditi 20 TB?

Evo detalja:

 

Cijena za 20TB kod google-a je 200 USD/mj, vidi https://www.google.com/drive/pricing/

To je 200 USD * 12 mj * 5 god = 12 000 USD = 73 200 HRK

 

Uređaj DS918+ ja sam kupio za 4000kn.

Kome ne treba super-brzo SSD cachiranje, sasvim ugodno će mu biti i sa sličnim 4-diskovnim modelom DS418 ili DS418J koji košta 2600 kn.

Kada ugradiš 4 diska, svaki po 8TB, u RAID5 dobiješ prostor 3 diska (jedan ode na redundanciju), minus 10% jer "tera" diskovima baza račuanja nije 1024 nego 1000,

pa je prostor = (4 diska -1) x 8 TB * 0,9 = 21,6 TB

WD RED disk od 8TB (WD80EFZX) košta 2000 kn.

Ukupan trošak je 2600kn uređaj + 4 diska * 2000kn = 10 600 HRK.

 

Ok, nije 10x nego "samo" 7x jeftinije, imaš pravo :)

I nije točno 20TB nego dobiješ "tričavih" 1,6TB ekstra, nek se nađe.

 

Što se struje tiče, uređaj ide automatski u "sleep" kad se ne koristi. Probudi se čim ga zatrebaš (ima wake on lan).

Troši 21W u aktivnom stanju (manje od male sobne žarulje) a u hibernaciji 9W.

Recimo da u prosjeku troši 15W. U jednom danu to je 24h * 15W = 360Wh = 0.36 kWh dnevno

U godini dana potroši 0.36 kWh dnevno * 365 dana = 131,4 kWh

Cijena jednog kWh ovisi o tarifi, recimo da je 70 lipa. To je 131 kWh * 0,70 kn = 92 HRK godišnje = 460 HRK u 5 godina.

 

 Kad sam vidio kako si sa računice za 1TB skočio na 20TB, shvatio sam sa kim pričam, a sa biserima ne raspravljam.

Imam 3x 5TB, 2x 3TB NAS, i dobro znam koliko takav luksuz košta, uključujući bckp i raid.

14 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Ovo si onda krivo napisao, trebao si onda u drugom redu pisati o 20 TB prostora a ne o 1 TB... Više volim imati svoj server doma :)

Ja sam se s time preporodio. 200 MB/sec, 20TB prostora, za cijenu 10x manju od online clouda, plus privatnost.

Npr. ako online cloud platiš 10 EUR 1TB mjesečno, to je za 5 godina korištenja 10 eur * 12 mj * 5 god = 600 EUR = 4500 HRK

 
1 2 hvala 0
12 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Ja sam ulovio na nekoj promociji 100 GB od Zoolz ... Na 4 maila ukupno 400 GB clouda... Iskoristio tek 10-ak GB... Besplatno i , navodno, doživotno...

Doduše, nemam ništa presudno za pohraniti...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
Keso kaže...

Vrlo koristan članak, bravo autoru!

Dodao bih sljedeće:

Za zaštitu privatnosti (da vam ne njuškaju sadržaj i šalju ciljane reklame prema njemu) možete koristiti cryptomator.

Višestruko koristan je NAS uređaj, npr Synology DS918+ sa SSD cache-om za brzi odziv. Može servirati ne samo file share (kao NAS), nego i kao SAN servira LUN-ove (diskove koje drugi serveri u mreži vide kao "svoj" lokalni disk).

Hrpetina prostora, 10x brže radi od online clouda i 5 godina korištenja je 10x jeftinije od online cloud-ova. A može se i povezati s online cloudima ako želite recimo jedan podskup datoteka tamo backupirati.

 

Osim toga, omogućuje i "Privatni cloud". Ovo su paketi za backup, sve besplatno tj u cijeni kupnje NAS-a, uživajte:

https://www.synology.com/en-global/dsm/packages?group=Backup&search=

 

Ja sam se s time preporodio. 200 MB/sec, 20TB prostora, za cijenu 10x manju od online clouda, plus privatnost.

Npr. ako online cloud platiš 10 EUR 1TB mjesečno, to je za 5 godina korištenja 10 eur * 12 mj * 5 god = 600 EUR = 4500 HRK

 

 Ma da, roknes na njega nešto tipa Bitorrent/Resilio Sync i miran si oko svega. Jedini mogući bottlenecki pri dijeljenju-sinkronizaciji sadržaja između uređaja i NAS-a bi bio upload speed lokalne internet konekcije na koju je nakačen. A to je kod nas uvijek problem osim ako nisi na optici i slično.

 

Također preporuka kao vrlo dobra alternativa Cryptomatoru je Boxcryptor. Radi sa skoro svim online cloud servisima.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
16 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Da li postoji neka fora kako na Dropboxu aktivirati max dostupan besplatan prostor?

Bolje 5 do 12 nego ni jedna poslije 1! :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

pCloud - Lifetime - odlicna opcija tko ne zeli placati pretplatu, a zeli imati vecu kolicinu GB odnosno TB u cloudu.

 

https://www.pcloud.com/cloud-storage-pricing-plans.html

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
Kivan kaže...

pCloud - Lifetime - odlicna opcija tko ne zeli placati pretplatu, a zeli imati vecu kolicinu GB odnosno TB u cloudu.

 

https://www.pcloud.com/cloud-storage-pricing-plans.html

 Njega koristim kao free servis, samo pohvale.

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
10 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Vjerujem samo Google Drive. Ziheraš.

 

Ima tam 100 GB, te mi je dobro došlo sada kada sam išao reinstalirati Win na main config, jer iako sam stavio backup fileova na lap, bolje je kada je nešto u oblaku.

A sigurnost. Eh, kriptiraj, ak' je nešto toliko inkrimirajuće.

Mislim ako, primjece sve moje fotke se mogu najnormalnije raziviti u bilo kojem foto-studiju bez imao beda pod mene. Ne žikim, zašto bi se bojao za Googlovce.

 

Jedino backupove iz Kee Pass ne bih nikada dao u oblak.

 

A, što se tiče puno prostora da je potrebno u oblaku, brijem da privatni korisnici čuvaju digitalnu ostavštinu kao hrčci, gdje je puno toga nepotrebno....

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
PzKpfw kaže...
A, što se tiče puno prostora da je potrebno u oblaku, brijem da privatni korisnici čuvaju digitalnu ostavštinu kao hrčci, gdje je puno toga nepotrebno....

 

 

To sigurno. Kad bi pregledal sve fotke koje sam napravil vjerojatno bi trećinu mogel zbrisat... garant bi jedno 100 GB ako ne i više se očistilo mjesta...

12 godina
online
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl
PzKpfw kaže...

Vjerujem samo Google Drive. Ziheraš.

 

Za gdrive me malo smeta njegov sw, pogotovo kod sinkronizacije stotinjak malih fajlova, ode CPU na npr. 30%, dok kod dropboxa to nikad nisam primjetio. A pogotovo npr. kad želiš izbjeći ponovno skidanje s clouda na npr. novi komp, nego ideš na varijantu da si kopiraš lokalnu kopiju, dropbox to odradi u trenu, a gdrive to radi 2-3 sata (za nekih 15GB podataka npr.).

16 godina
neaktivan
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Licno koristim Jottacloud. Kosta, ali imas neograniceno mjesta, serveri su u Norveskoj i s tim zasticeni sa manje vise najjacim zakonima za zastitu osobe. 

Uglavnom za 3 godine koliko ih koristim, nekih 750gb poslje, sasvim sam zadovoljan.

 

 

 

ccna, ccda, ccnp, ccdp, ccie written, eci peci pec ti si mali zec, a ja mala vjeverica, eci peci pec
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi bespl

@sosta

 

Znači, Dropbox je brži. Hm ,imat' ću to u vidu, jer koliko vidim manje i košta od Google Drive.

 

 @zeleni

 

Nije ni sigurnost za odbaciti...

Nego, kako znati/prepoznati koji je cloud servis najjsigurniji po pitanju privatnosti....Znam, da svi nešto jamče, al' kako biti "siguran"??

 

Gledati u kojoj se državi nalaze serveri??

 

Vidim da Jottacloud traži 100 jurića za unlimitid, hm...nije za odbaciti..

 

EDIT::

 

U vezi mojih nedoumica...ovo mi je odgovorila Carina sa Dropbox na moja pitanja::

 

Me: How I can be sure that my files be safe from stolen or nobody can see them??
Carina: We encrypt your data with 256-bit AES encryption in transit and at rest. We also break down all the files into 4MB blocks and store the blocks in a separate server than the metadata of those files. :slightly_smiling_face:


Me: Does Dropboy as company can see my files??


Carina: We don't look at your folders or files unless you need help recovering.
I hope that helps point you in the right direction. Thanks for chatting with me and I hope you have a wonderful rest of your day!
Thank you for contacting us.
Chat session disconnected.

 

Prije ova dva pitanja raspitivao sam se o cijeni...Al' eto naglo je ptišla...

 

Mislim svjestan sam da u stvari nema privatnosti baš na netu(- te, da je osjetljive fajlove najbolje kripitirati), al' prebrzo ode ta Carina...

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.4.2018 19:20 (PzKpfw).
12 godina
offline
Pohrana u oblaku - Koji su cloud servisi besplatni

Evo nekakav Zoolz cloud, daju 100 GB po jednom e mailu. Još 14 sati besplatno...  Ja već imam odprije 4x100 GB i radi...

https://www.giveawayoftheday.com/zoolz-cloud-archive-for-home-100gb-2/

 

Evo i link...  heh.

Nisam ja ništa prčko.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.9.2018 20:01 (Spiridon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice