Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

poruka: 33
|
čitano: 7.259
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na".
14 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Ne daj se, Priliko!

 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

i još jedan, ako sve ostalo ne upali: 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Mogli bi snažnim laserom (vojnim?) naciljati njegove solarne panele i tako ih napuniti.

A da su bili pametniji, ugradili bi metlice za uklanjanje pijeska.

Ili bi napravili prozirne piramidalne poklopce, tako da prašina samo sklizne, a svjetlost prolazi kroz to.

 
1 3 hvala 1
8 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Ali eto, nisu pametni kao ti pa se nisu sjetili.
8 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na
Problem je što nisu očekivali da će misija toliko trajati. Svaki se tehnički uređaj naime programira na oderđeni vijek trajanja (poput TV-a na pet godina), a to znači da se i sve komponente u njemu projektiraju na taj vijek. Tako su projektirani i solarni paneli (fotonaponske ploče).
 
9 0 hvala 0
14 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Trebao je raditi 90 dana, a radio je skoro 15 godina, poslavši pri tome goleme količine korisnih podataka. Ako to nije uspjeh, neznam što je. Bilo bi lijepo ako ga uspiju probuditi, ali ne treba ni žaliti ako ne uspiju, jer je on svoj posao odradio odlično.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
16 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Umbel kaže...
Ali eto, nisu pametni kao ti pa se nisu sjetili.

Ovo je odlični prikaz kako naše društvo tretira one koji imaju ideju. Uvijek "na nož" bez obzira dobra ili ne, ne cijene niti trud, niti razmišljanje. Zato jesmo gdje jesmo.

Nije to samo bugov forum, cijelo društvo je takvo, naučeno ponašanje. Trebamo poticati ideje, ohrabrivati logičko razmišljanje, čak i kada nam se čini neispravno.

Jednas od tih ideja mogla bi biti ispravna, zašto ne? Sami sebe kao društvo zakopavamo i unazađujemo stavom "glup si" svakome tko razmišlja. Ostatak komunizma možda, učili su nas da po svoje mišljenje idemo u komitet.

Ali s takvim stavom društvo se ne može ekonomski razvijati odnosno takav mentalitet ga koči, među ostalim preprekama.

5 godina
protjeran
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Kritičko razmišljanje je jedno, a lupetanje sasvim nešto drugo.
I de, majketi, kakve to veze ima s komunizmom?!
Pis on ju, tu :P
14 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Gle Keso, da ti pojasnim stav eminentnom američkog filozofa dr.sci.mag.44 Richarda "Harrya" Callahana...

 

mišljenje je kao i šupak, svatko ga ima...

 

to što si se ti prosro po hrpi znanstvenika i inženjera za zaslužnih da jedan projekt radi 60 puta duže no planirano, u negostoljubivoj i nama nepoznatoj okolini, tipično rvackim: da su bili pametniji (podrazumijeva se: 'ko ja...) govori o tebi...

 

dakle dobro je imati mišljenje, ali ono, potegni ručnu, odbroji do 10, pa onda napiši...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
12 1 hvala 0
8 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na
To ti je po onoj staroj:
J... zec čaplju
da joj suze kaplju
A čaplja se žali
da joj je premali.
 
2 0 hvala 1
8 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

This is their last Opportunity. 😜

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Antiseptik kaže...
Kritičko razmišljanje je jedno, a lupetanje sasvim nešto drugo.
I de, majketi, kakve to veze ima s komunizmom?!

U komunizmu se ne potiču ideje ni kritičko razmišljanje, samo slijepa poslušnost bez mozga. Tko razmišlja, izruguju mu se.

Ja kad držim predavanja vrhunskim svjetskim stručnjacima, potičem ih da pitaju, nedam da se itko izruguje ičijem pitanju ili ideji.

Jer tako dobijemo društvo u kojem se ljudi boje izreći svoju ideju, ili pitati pitanje kojim bi nešto naučili.

13 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
@keso ja ne drzim predavanja vrhunskim svjetskim strucnjacima, a jos manje provodim besane noci u strahu od 'aveti komunizma' , ali slazem se sa tobom da je cudno da paneli nemaju neki sustav za ciscenje prasine.

Znam da je bio projektiran za 90 dana , ali opet, pijesak je mogao na solarke pasti i unutar tih 90 dana? Lupam napamet.. mozda su racunali na vjetar kao sredstvo ciscenja? :)
15 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Je, rover je čudo izgurao, daleko više nego je bio plan, znači misija je više nego uspješna.

No, prokleta prašina je tako banalan problem, a muči ne samo svemirska vozila nego i solarne centrale na Zemlji. Uzima im velik dio novca (proizvodnje struje), iziskuje ljude koji svaki dan obilaze i čiste, održavanje samo takvo.

Zbog banalnog razloga - pijeska! Svaka ideja kako spriječiti pijesak da se zadrži na ploči kad ga vjetar donese je dobrodošla. Zapravo, tko patentira isplativo rješenje, koliko god jednostavno bilo, vjerojatno će postati bogataš.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

gle imaš mini reaktore, koji love izboje elektrona (kao foto-električni efekt ali s radijacijom umjesto svjetlosti kao pobudom), koji se gle čuda koriste za dugotrajne izvre, zatvoreni sustav...

misliš da u NASA-i nisu znali za to?

 

još jednom:

 

planirano 90 dana - 1/4 godine

 

trajalo 60x dulje - 15 godina...

 

capisci?

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Stric_Jura kaže...

to što si se ti prosro po hrpi znanstvenika i inženjera...

Imati ideju kako riješiti neki problem kojeg imaju mnogi, ne samo svemirske misije, nije "proseravanje po znanstvenicima". Ako netko to tako shvati, onda to nešto govori i o njemu. Promišljanja i prijedlozi su za takve uvreda, kako si se usudio imati ideju za poboljšanje? Ne kažem ništa o onima koji su taj sklop radili, on je svoju funkciju ispunio, nego o rješenju ovog problema. Zašto je to loše za nekoga, kakvi su to umovi, ne znam. Over and out.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
"Trebamo poticati ideje, ohrabrivati logičko razmišljanje, čak i kada nam se čini neispravno."

What load of social justice bullshit.

Ajmo svima govorit da su pametni. Ne, NISU. Ljudi su razliciti, neki pametniji, a neki gluplji, neki se vise trude, a neki manje. Nismo svi jednaki. Ovo je ekvivalent onome sta na natjecanjima u skolama sad rade... Nema vise prvo, drugo i trece mjesto. Svi su pobjednici, dosao na cilj prvi ili zadnji. To je takvo guranje drustva u nazad da to nisu istine. Djecu se uci od malih nogu da se ne moraju trudit jer gle, i ovaj na zadnjem mjestu je dobio nagradu pa cemu onda..

Ja nisam znastvenik i ne pada mi na pamet govorit sta su ljudi koji rade u fcking nasi il gdje vec trebali napravit. Ljudi napravili stroj da traje 90 dana, a trajao je kolko?! Mislim da su vrlo vrlo ucinkovito odradili svoj posao..

------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
6 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Ako su solarni paneli puni prasine, i ne moze puniti baterije,

zar nije logicno da ode u stand-bye mod, i kad prodje oluja,

sa rezervama nabije kompresor atmosferskim plinom, i onda ga

izbaci preko cjevcica preko panela, da rasprsi prasinu (ne znam dali imaju takav sistem)?

 

Em bi se ocistio od prasine i punjenje bi krenulo kako spada.

Nije da ne znaju da Marsom putuju pjescane oluje, i da nisu mogli testirati

na zemlji uz takve uvjete. Samo je pitanje dali bi rover bio puno tezi

zbog kompresora i dodatnih elemenata, jer svaka kila kosta tisuce i tisuce zelembaca,

da bi se podigla izvan zemljine orbite.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
mcf kaže...
@keso ja ne drzim predavanja vrhunskim svjetskim strucnjacima, a jos manje provodim besane noci u strahu od 'aveti komunizma' , ali slazem se sa tobom da je cudno da paneli nemaju neki sustav za ciscenje prasine.

Znam da je bio projektiran za 90 dana , ali opet, pijesak je mogao na solarke pasti i unutar tih 90 dana? Lupam napamet.. mozda su racunali na vjetar kao sredstvo ciscenja? :)

 Većina te prašine je željezni oksid (po domaći hrđa). Nije to naša domaća prašina .

10 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Čitatelj kaže...

Ako su solarni paneli puni prasine, i ne moze puniti baterije,

zar nije logicno da ode u stand-bye mod, i kad prodje oluja,

sa rezervama nabije kompresor atmosferskim plinom, i onda ga

izbaci preko cjevcica preko panela, da rasprsi prasinu (ne znam dali imaju takav sistem)?

 

Em bi se ocistio od prasine i punjenje bi krenulo kako spada.

Nije da ne znaju da Marsom putuju pjescane oluje, i da nisu mogli testirati

na zemlji uz takve uvjete. Samo je pitanje dali bi rover bio puno tezi

zbog kompresora i dodatnih elemenata, jer svaka kila kosta tisuce i tisuce zelembaca,

da bi se podigla izvan zemljine orbite.

 U svim misijama u svemir čarobna krpa i riječ je energija, što više uz minimalnu potrošnju.

9 godina
neaktivan
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Jel ima koji na forumu od pametnih da je konstruirao bilo kakvo rijesenje? I naravno naplatio ga?

Lako je pametovat sa strane, piramide, brisaci, KOMPRESOR (taj ga pogodi). Pa nije to Ferguson komsije Micka...

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
 
0 0 hvala 2
6 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
zašto ne pošalju drugu robot sondu da popravi ovu...popravi je...očisti...promini baterije...
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
odjavljen
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Ja sam se počeo voditi logikom da ako sam se ja, neuk naspram tih znanstvenika, sjetio nečega, onda su se vjerojatno i oni tog sjetili te postoji razlog zašto to ili nije bila dobra ideja ili nije izvedivo ili pak nije isplativo, a s obzirom da su prekoračili očekivani rok misije za 6000%, ne može im se ovo uzeti za zlo niti da su imali viable rješenje. Svaka čast i za trud, žao mi je da je vjerojatno nepovratno "otišao" ali idemo dalje, bit će još puno toga što će nam InSight poslati :)

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

ma pošaljemo Kesu na Mars, došeće lagano do rovera i "zlatnim tušem" opere solarne panele, te se usput i popiša na te NASA-ine kvazi-znanstvenike, đava im prišu odnija...

 

jel' tako? tako je!

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.2.2019 12:06 (Stric_Jura).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Kojim vrhunskim svjetskim stručnjacima ti držiš predavanje?
Na tribinama živog zida se ne skupljaju stručnjaci.
9 godina
neaktivan
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Umbel kaže...
Kojim vrhunskim svjetskim stručnjacima ti držiš predavanje?
Na tribinama živog zida se ne skupljaju stručnjaci.

 Na kojim tribinama se uci citati s razumijevanjem?

 

Covjek je dao ideju ali biva jako popljuvan,pocnes ovako ne slazem se tvojim misljenjem zbog toga i toga jer je tako i tako. Ili preskocis zbog primjera komunizma.

Auto terenac,primjer:isto moze gurati po pijesku,blatu,kisi,snijegu bubam dva tjedna,brisaci vise nisu dovoljni,nema nikog da ga opere(rover) i tako dok ne stane. Dok rover kako kazu bio planiran jako kratko a izdrzao je mnogo duze. Da ne duljim.. Mogao ga je meteor pogodit odmah prvi dan na slijetanju.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.2.2019 12:48 (Kolacic).
8 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Ko s tobom uopce prica?
Mene zanima koji su to strucnjaci kojima on drzi predavanja?
9 godina
neaktivan
offline
Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunity na

Samo prva upitna recenica ima veze s tobom. Hajde procitaj sve postove opet. 

 

 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Re: Posljednji pokušaj "buđenja" rovera Opportunit
Njegova ideja podsjeca me kad je moj mali sa 4 godine zakljucio da je najbolje u nogometu da jedan napadac stoji kod gola i samo dodas njemu da on zabije.
Dogodine je naucio sta je ofsajd.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice