Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 289.902
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
DarthMarkus kaže...

 Strawman falacija opet....Možda sam se krivo izrazio, pa je mojom krivnjom, ono pod censored neka bude ignorirat, mislio sam napisat "odGrebat".

 

I naravno da postoje umjereni vjerinici, ovaj način razmišljanja ti je malo radikalan.

 

Sve pet kolega, uvažavam sve kaj si izjavio.  Nadam se da nisi smetnuo s uma činjenicu da svaka medalja i mač imaju dvije strane

te da bi netko i tebe mogao "odGrebat" bilo zbog tvojih stavova, ili bilo čega drugoga kaj se nekome od tih "radikalnih" nebu dopadalo kod tebe..

 

12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...
DarthMarkus kaže...

 Strawman falacija opet....Možda sam se krivo izrazio, pa je mojom krivnjom, ono pod censored neka bude ignorirat, mislio sam napisat "odGrebat".

 

I naravno da postoje umjereni vjerinici, ovaj način razmišljanja ti je malo radikalan.

 

Sve pet kolega, uvažavam sve kaj si izjavio.  Nadam se da nisi smetnuo s uma činjenicu da svaka medalja i mač imaju dvije strane

te da bi netko i tebe mogao "odGrebat" bilo zbog tvojih stavova, ili bilo čega drugoga kaj se nekome od tih "radikalnih" nebu dopadalo kod tebe..

 

 Pa naravno. Likovi koji vjeruju u goreće grmove, pričajuće zmije i zombije neka to slobodno urade. Previše godina i moji tanki živci će biti zahvalni.

9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
DarthMarkus kaže... 

 Bravo. Koju posluku porati nakon ove velebne umotvorine.

 Posluku da se naučiš citirati.

12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...
DarthMarkus kaže... 

 Bravo. Koju posluku porati nakon ove velebne umotvorine.

 Posluku da se naučiš citirati.

 Uh, kakav odgovor. Uh...

 

Evo hoću...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.4.2018 14:39 (DarthMarkus).
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
DarthMarkus kaže...

 Uh, kakav odgovor. Uh...

 

Evo hoću...

 

 

 Povukao si Odina? Ja sam mislio da si čovjek od riječi.

12 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Jesam, ne želim se spuštati na tvoj nivo.

 

Živio.

 

 

*ignored*

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...
Mario, zar upravo tvoji stavovi nisu uklesani u kamen od kojih ne odstupaš ni milimetra?

Na tvoju žalost - nisu.

 

Ne kužim sad to tvoje da od njih ne odstupam ni milimetra. Kakva je to logika? Zauzimam onaj stav koji je najbolje potkrijepljen argumentima. Ako si ti dao loše argumente, zbog čega bi ja onda morao odstupati od svog stava?! Pa ovo je nevjerojatno! Ti doslovce tražiš da se tvoji "argumenti" prihvaćaju radi nekakvog balansa - ono kao ja neka prihvatim malo tvojih argumenata pa ćeš ti prihvatiti malo mojih, pa ćemo se pronaći negdje na sredini. Tako ti zamišljaš konstruktivnu raspravu?!

 

To me podsjeća na ono kad se traži da se u medijima da jednak prostor onima koji govore da smo procesu globalnog zatopljenja i onima koji to negiraju. Imaš tu onaj video Johna Olivera - ključni dio je od 3:04 nadalje:

 

matrix777 kaže...
Ne kažem da bi trebao,

Ne kažeš da bih trebao, ali me osuđuješ zbog toga što to ne činim (tj. što se tebi čini da to ne činim u raspravi s tobom).

 

matrix777 kaže...
Kažeš da sam ja taj koji ne prihvaća današnju znanost i da navodno postoje snažni argumenti koji pobijaju moja neka uvjerenja i ideologiju. Što sam ja naveo da ne prihvaćam ili pobijam?

Hrpa toga je bila po drugim temama, ali u ovoj konkretno je tvoje zagovaranje života nakon smrti. Ili sam te tu krivo shvatio?

 

matrix777 kaže...
I kod vjere i kod znanosti postoje pitanja koja dan danas "stoje u zraku", možeš li se složiti da abiogeneza nije nešto što se može uzeti "zdravo za gotovo", kao ni Big Bang i dr.

Ne razumijem što ti tu znači "zdravo za gotovo". Prema znanosti, to su trenutno najbolja objašnjenja za nastalu situaciju. Ti se ne slažeš?

 

matrix777 kaže...
Ja ne tvrdim da su moji argumenti snažni i jedini ispravni.

Vidiš, tu je ključna razlika između mog i tvog pristupa. Ti govoriš o svojim argumentima. Ja ne govorim o svojim argumentima - ja prihvaćam argumente znanosti. Iza kojih ne stoji jedan čovjek, nego ogroman broj znanstvenika, koji su znanje i metode gradili kroz stotine godina i stvorili najbojli sustav putem kojeg upoznajemo svijet oko sebe.

 

matrix777 kaže...
Svatko tko tvrdi da "život poslije smrti" postoji, nema snažne argumente u znanstvenom smislu kakve ti očekuješ, niti sam ja rekao da ih imam, ali imam razloga ne isključiti takvu mogćnost da zaista tako nešto postoji.

Koliko si uvjeren da postoji život nakon smrt? I zbog čega konkretno?

 

matrix777 kaže...
Mnoga otvorena pitanja u znanosti su ništa drugo nego "dobra vjera", koja može s vremenom napredovati u otkrivanju, ostati na istom mjestu ili unazaditi se ako se pokaže nešto da je krivo tumačeno. Apsolutnu istinu za mnoge znanstvene radove nećemo možda nikad otkriti.

Dualizam su već odavno napustili i filozofi, a ne da ga ne bi napustili znanstvenici koji dokazuju direktnu vezu svijesti i mozga. Zar zato što još ne znamo kako to točno funkcionira možemo to prekrižiti, praviti se da ne postoji, da ništa nije otkriveno i utvrđeno, i okrenuti se dualizmu?

 

Problem s tvojim pristupom otvorenim pitanjima je što ti to koristiš kao opravdanje za vjerovanja koja nemaju nikakvu osnovu. To je u osnovi logička pogreška artument from ignorance - nešto (još do u najsitnije detalje) ne znamo, stoga vrijedi ovo (ničim potkrijepljeno) drugo.

9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...
Ti doslovce tražiš da se tvoji "argumenti" prihvaćaju radi nekakvog balansa - ono kao ja neka prihvatim malo tvojih argumenata pa ćeš ti prihvatiti malo mojih, pa ćemo se pronaći negdje na sredini. Tako ti zamišljaš konstruktivnu raspravu?!

 

 

 Nije mi to cilj niti interes. "Problem" nastaje što ti znanost uvažavaš kao pobijanje mojih uvjerenja, dok ja znanost s druge strane također uvažavam ali ne smatram da ista pobija ista ta moja uvjerenja.

 

Tebe, kao ateista, mogu razumjeti, mogu razumjeti tvoje stajalište, kao skeptika i način po kojem se vodiš, to si ti izabrao. I nemam problem s tim. Podržavam otkriće fosila dinosaura ali ne podržavam da to pobija nečiju vjeru jer u Bibliji piše da je zemlja stara 6 000g. Napisao sam u prethodnom postu i zašto. Uzimati Bibliju "zdravo za gotovo" je suludo kao i za bilo koji znanstveni rad.

 

Bibliju spominjem jer je ona obično "početna točka" ateističkog "pobijanja" u poredbi sa znanstvenim analizama. To smo sve prožvakali u prijašnjim temama.

 

 

8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

ljudino nemoj ga ignorirati , zabavan je  i zna nasmijati  !

waaagh
16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...
Nije mi to cilj niti interes. "Problem" nastaje što ti znanost uvažavaš kao pobijanje mojih uvjerenja,

Kad upravo to radi - pobija tvoja uvjerenja.

 

matrix777 kaže...
dok ja znanost s druge strane također uvažavam ali ne smatram da ista pobija ista ta moja uvjerenja.

Zato što, iako tvrdiš da je uvažavaš, ne uvažavaš je - radiš cherry picking, pa prihvaćaš ono što ti je u skladu s tvojim svjetonazorom, a odbacuješ ostalo. To nije uvažavanje znanosti kao znanosti.

 

matrix777 kaže...
Tebe, kao ateista, mogu razumjeti, mogu razumjeti tvoje stajalište,

Zaista ne razumijem što bi to značilo da mene možeš razumjeti kao ateista. Možeš mi staviti etiketu "ateist", ali ja ništa ne radim zato što bih bio ateist. Niti se zalažem za znanost zato što bih bio ateist. Niti odbacujem dualizam zato što bih bio ateist. Odakle sad ateizam u ovoj priči?

 

matrix777 kaže...
Podržavam otkriće fosila dinosaura ali ne podržavam da to pobija nečiju vjeru jer u Bibliji piše da je zemlja stara 6 000g. Napisao sam u prethodnom postu i zašto. Uzimati Bibliju "zdravo za gotovo" je suludo kao i za bilo koji znanstveni rad.

Naravno da ne podržavaš jer smo već ustvrdili da imaš tendenciju raditi cherry picking. Kod znanosti si biraš ono što ti odgovara (što već ionako prihvaćaš), a kod Biblije ono što ti ne odgovara je u prenesenom značenju. Svašta. Sve dok ti ne možeš objasniti princip po kojem se iz Biblije nešto tumači doslovno, a nešto metaforički, radiš logičku pogrešku cherry picking.

 

matrix777 kaže...
Bibliju spominjem jer je ona obično "početna točka" ateističkog "pobijanja" u poredbi sa znanstvenim analizama. To smo sve prožvakali u prijašnjim temama. 

Nije mi jasno o kakvom "ateističkom pobijanju" pričaš. Pristupao sam iz perspektive znanstvenog skepticizma, a ne ateizma. Ni ne znam što bi to značilo pristupati iz perspektive ateizma.

12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
warhammer kaže...

ljudino nemoj ga ignorirati , zabavan je  i zna nasmijati  !

 Jel i ti cijeniš ustaše i crnce  ?

9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...

Ne razumijem što ti tu znači "zdravo za gotovo". Prema znanosti, to su trenutno najbolja objašnjenja za nastalu situaciju. Ti se ne slažeš?

 

 Ključna riječ, odnosno dvije, su: "Prema znanosti".

 

 

mbaksa kaže...

 

Vidiš, tu je ključna razlika između mog i tvog pristupa. Ti govoriš o svojim argumentima. Ja ne govorim o svojim argumentima - ja prihvaćam argumente znanosti. Iza kojih ne stoji jedan čovjek, nego ogroman broj znanstvenika, koji su znanje i metode gradili kroz stotine godina i stvorili najbojli sustav putem kojeg upoznajemo svijet oko sebe.

 Imaš više vjernika na svijetu nego znanstvenika, tako da ne kužim što u biti želiš reći. Ne slažeš se? Svaki vjernik ima svoje osobne razloge za vjeru, iako postoje i oni koji Bibliju uzimaju doslovno, kao što netko uzima zemlju kao ravnu ploču itd.

 

mbaksa kaže...

Koliko si uvjeren da postoji život nakon smrt? I zbog čega konkretno?

 

 Za neke stvari ti trebaju tisuću razloga, za neke samo jedan. Tebi kao skeptiku i ateistu, za vjeru bi ti trebao 1001 razlog, dokaz, kako god.. Dok u izjave recimo Richarda Dawkinsa povjeruješ gotovo instantno. Tu bi se usudio reći da ateizam "drži" upravo nekoliko "istaknutih" znanstvenika koji tvrde da u svojim istraživanjima su zaključili da za Boga nema mjesta. E sad, kome vjerovati? Odluka je sama za sebe na tebi, i sama za sebe na meni.

 

mbaksa kaže...

 

 

Problem s tvojim pristupom otvorenim pitanjima je što ti to koristiš kao opravdanje za vjerovanja koja nemaju nikakvu osnovu. To je u osnovi logička pogreška artument from ignorance - nešto (još do u najsitnije detalje) ne znamo, stoga vrijedi ovo (ničim potkrijepljeno) drugo.

 Shvatio sam već, skeptičan si prema stavovima drugačijeg svjetonazora ali nikako prema svojima. Svojim pristupom ti zapravo tražiš nešto jako blisko "apsolutnoj istini" koja ne postoji. Barem ne u raspravi koju vodimo. Ja ne tvrdim da Bog postoji i da je to jedina istina, ja sam takvog uvjerenja da postoji, dok ti izričito tvrdiš da ne postoji, pa stoga zaključujem da vjeruješ u "apsolutnu istinu" u smislu ovoga o čemu je tijek rasprave. Uvjeren si da onih nekoliko znanstvenika koje ističeš su "Bogovi na zemlji" i da nema drugačijeg objašnjenja za postanak života, zagrobni život i išta slično tome.

16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...
mbaksa kaže...

Ne razumijem što ti tu znači "zdravo za gotovo". Prema znanosti, to su trenutno najbolja objašnjenja za nastalu situaciju. Ti se ne slažeš?

 

 Ključna riječ, odnosno dvije, su: "Prema znanosti".

Opa... Idemo k tome da konačno priznaš ono što svi ovdje već znamo, a to je da ne uvažavaš znanost? 

 

Koja su bolja objašnjenja za nastanak života i našega svemira i putem čega si došao do njih?

 

matrix777 kaže...
Svaki vjernik ima svoje osobne razloge za vjeru, iako postoje i oni koji Bibliju uzimaju doslovno, kao što netko uzima zemlju kao ravnu ploču itd.

Želim reći da znanost otkriva činjenice o svijetu i da je ona univerzalna. Ja ne izmišljam svoju znanost nego prihvaćam znanost takvom kakav je, odnosno prihvaćam ono što govori. Pa kad govoriš nešto protiv "mojih" argumenata, ne govoriš protiv mojih argumenata, nego protiv argumenata znanosti.

 

Nasuprot tome - sam si rekao: "Svaki vjernik ima svoje osobne razloge za vjeru".

 

Činjenice su univerzalne. A religije se prenose indoktrinacijom, u pravilu s koljena na koljeno, a ne otkrivanjem svijeta oko sebe onakav kakav stvarno jest.

 

matrix777 kaže...
mbaksa kaže...

Koliko si uvjeren da postoji život nakon smrt? I zbog čega konkretno?

 

 Za neke stvari ti trebaju tisuću razloga, za neke samo jedan. Tebi kao skeptiku i ateistu, 

Meni kao ateistu ne treba ništa, s obzirom da svijet ne gledam kroz prizmu ateizma.

 

Ajde da vidimo taj tvoj jedan razlog...

 

matrix777 kaže...
Za neke stvari ti trebaju tisuću razloga, za neke samo jedan. Tebi kao skeptiku i ateistu, za vjeru bi ti trebao 1001 razlog, dokaz, kako god.. Dok u izjave recimo Richarda Dawkinsa povjeruješ gotovo instantno. Tu bi se usudio reći da ateizam "drži" upravo nekoliko "istaknutih" znanstvenika koji tvrde da u svojim istraživanjima su zaključili da za Boga nema mjesta. E sad, kome vjerovati? Odluka je sama za sebe na tebi, i sama za sebe na meni.

Ček ček - tu pričaš besmislice, pričaš neistine o meni, a nisi rekao koliko si uvjeren u život poslije smrti, niti si dao ijedan jedini razlog za svoj stav! Čega se bojiš?

 

matrix777 kaže...
mbaksa kaže...

Problem s tvojim pristupom otvorenim pitanjima je što ti to koristiš kao opravdanje za vjerovanja koja nemaju nikakvu osnovu. To je u osnovi logička pogreška artument from ignorance - nešto (još do u najsitnije detalje) ne znamo, stoga vrijedi ovo (ničim potkrijepljeno) drugo.

Shvatio sam već, skeptičan si prema stavovima drugačijeg svjetonazora ali nikako prema svojima.

Nisi tu imao što shvatiti, nego jednostavno pričaš neistine.

 

matrix777 kaže...
Svojim pristupom ti zapravo tražiš nešto jako blisko "apsolutnoj istini" koja ne postoji. Barem ne u raspravi koju vodimo.

Vau! A tebi je istina ono što poželiš da je istina, ne? Istina koja nije nužno istinita. Kome treba takva istina? I zašto to onda uopće nazivati istinom?

 

matrix777 kaže...
Ja ne tvrdim da Bog postoji i da je to jedina istina, ja sam takvog uvjerenja da postoji,

Jesam ja gdje napisao da ti tvrdiš da tvoj bog postoji? Ne sjećam se da sam ikad napisao tako nešto. Zašto i bih napisao tako nešto, kad se ljudi ponašaju prema onome što vjeruju, pa kakve onda ima veze ako je netko i toliko uvjeren da će reći da zna da njegov bog postoji ili će to i tvrditi?

 

matrix777 kaže...
dok ti izričito tvrdiš da ne postoji,

Sad te već moram pitati - zašto lažeš o meni? Istu si laž iznio i na onoj drugoj temi. I ako sam tamo objasnio koji je moj stav, zašto sad lažeš o mom stavu?

 

matrix777 kaže...
pa stoga zaključujem da vjeruješ u "apsolutnu istinu" u smislu ovoga o čemu je tijek rasprave.

Tu si se tak zapleo da ni sam otac bog ne skuži što je pjesnik htio reći.

 

matrix777 kaže...
Uvjeren si da onih nekoliko znanstvenika koje ističeš su "Bogovi na zemlji"

I dalje nastavljaš s lažim. Kad ćeš već jednom prestati lagati? Pa pred nekoliko poruka sam istaknuo da u znanosti nema arbitara, a u više tema sam istaknuo da u znanosti nema autoriteta. Jasno mi je da moraš lagati jer ne možeš argumentima srušiti moje stavove, ali brate mili - što je previše, previše je.

 

matrix777 kaže...
i da nema drugačijeg objašnjenja za postanak života, zagrobni život i išta slično tome.

Pa tražio sam te opravdanje za tvoje vjerovanje, a ti ništa. Pa daj onda konačno objasni nama kako je nastao život i kako znaš da zagrobni život postoji.

13 godina
neaktivan
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Ako nešto je - to je istina, jer da je laž ne bi bilo.
Istina postoji bez laži, ali laž bez istine ne može postojati.

Istina je da imamo fizički početak i kraj i istina je da je prije nas bilo nešto - što je istina.

Ako je Bog (izvor, početak, centralni server, omnipotentno biće) istina , sve što ga poriče je laž.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Nisam citao tacno koje je pitanje ali evo vam mojih nekoliko odgovora koje se ticu ovog nastanska i

 

Zasto vjerujes u Boga i ta pitanja?

 

Kao prvo niko na ovom svijetu nije siguran da li Bog postoji.

Muhammed a.s i Isus su bili poslanici,a i da Bog ne postoji samo shvatite da su oni sami bili uzor,zar jedan obicni covjek moze da napise onakve rijeci kao u Bibliji i Kur'anu

Sto se tice ovo kao "Naucnici su dokazali da je Isus pravo ime a ne Isa" i sl.

 

Shvatite da si to slicna imena samo sto je naglasak u nekim jezicima bio drugaciji,i da Muhammed a.s nije nikako mogao da zna kako je rodzen isus ili cak da i Isus i Muhamed imaju istu pricu o polovini Bozijih Poslanika ili ti Bozijih Glasnika nez bas kako to se zove.

Kako je nastao Covjek?

 

Nauka kaze da je nasao od majmuna,vjera kaze da je bog stvorio adama ili adema.

Shvatite malo,ako to povezemo mozemo doci na pretpostavku da je mozda Adem bio dlakav i neispravne kicme,vremenom njegovi potomci evoluiraju,mozda nisam neki naucnik ali zar ovo ne bi moglo da bude rijesenje,

 

The_Vex
Moj PC  
0 3 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

"Visak" ........

 

 

 

Kako misliš jesu li stari Grci bili u pravu?  Pa jesu, vjerovali su u Zeusa i ostale Bogove, isto kao što su mnogi  vjerovali u Boga Ra, Thora i Odina ili Tezcatlipoci pa sve tamo do praiskonske Božice Mut - vjeri ma kakva god bila, i kako je god nazivali, zajedničko je to da netko ili nešto upravlja prirodnim procesima oko nas i čovjekovom sudbinom tj. da ništa nije slučajnost. Melek Đabrail ilitiga po naški Anđeo Gabriel - i da, Muhamed je Bog i Jahve je Bog - sve jedan ma kako ga tko nazivao. "U početku Bog stvori nebo i zemlju"  - e, sad, Biblija nije znanstveni rad (meni se činila zgodna poveznica između 7dana i 7 eona koju nisi razumio jer sam time mislila samo povezati misao da je tih 7 biblijskih dana moglo biti ipak duže razdoblje ali zbog toga da ljudi lakše pojme proces stvaranja svedeno je sve u 7 dana a ne recimo u 7 milijuna ili milijardi godina) I ne, nitko ne vjeruje da je Zemlja uistinu stara 6000 godina, ravna ploča, centar svemira, i sl. makar bi se mogla shvatiti ta teza o centru, kao centru duhovnosti ako se uzme u obzir da je Zemlja, koliko znamo, jedini naseljeni planet u Sunčevu sustavu.  Ništa ja nisam uzela zato jer mi paše jer ja sam žena i ja sam čovjek, homo sapiens - ista vrsta, dva spola, različiti a isti, nastali od jednog. Adam od praha zemaljskog Eva od Adamova rebra ergo od praha zemaljskog. I ne, nisam drugotna ja sam ista (da odmah riješimo dilemu) Možda ne mogu dokazati da Boga ima ali ni ti ne možeš dokazati ga nema pa se tako možemo vrtjeti u krug dovijeka. Vjera se ne temelji na znanju nego na percepciji, promišljanju, subjektivnom tumačenju i konačno o odabiru. Uostalom bilo je nekakvo istraživanje u kojem je iznesena teza da u ljudskom mozgu postoji "centar za religioznost" a neki ga nemaju pa su ovi prvi vjernici a ovi drugi skeptici.

Paps
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.4.2018 17:10 (Papillon).
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...
matrix777 kaže...
mbaksa kaže...

Ne razumijem što ti tu znači "zdravo za gotovo". Prema znanosti, to su trenutno najbolja objašnjenja za nastalu situaciju. Ti se ne slažeš?

 

 Ključna riječ, odnosno dvije, su: "Prema znanosti".

Opa... Idemo k tome da konačno priznaš ono što svi ovdje već znamo, a to je da ne uvažavaš znanost? 

 

Koja su bolja objašnjenja za nastanak života i našega svemira i putem čega si došao do njih?

 

 Falio si. Aludirao sam dvije riječi po kojima se ti vodiš. A objasnio sam ti koliko je znanost adekvatna za istraživanja onoga o čemu govorimo ovdje.

 

mbaksa kaže...
matrix777 kaže...
dok ti izričito tvrdiš da ne postoji,

Sad te već moram pitati - zašto lažeš o meni? Istu si laž iznio i na onoj drugoj temi. I ako sam tamo objasnio koji je moj stav, zašto sad lažeš o mom stavu?

 

 Pitao si pa ću ti odgovoriti. Tako je, iznio si stav u onoj temi, to je istina... Napisao si da si ateist, skeptik, antiteist... Griješim li ako na temelju toga zaključujem da negiraš postojanje Boga? Ako da, ispravi me i ispričavam se. Zapravo, objasni mi pojam "antiteist" kojim si se etikirao sam. Možda ja krivo tumačim antiteizam.

mbaksa kaže...
Koliko si uvjeren da postoji život nakon smrt? I zbog čega konkretno?

 Uvjeren sam dovoljno da ne odbacujem takvu mogućnost, a zašto? Zato što isto tako vjerujem u nauku Isusa, ono što je on zagovarao, što uključuje i life after death. Ne vjerujem u "raj i pakao", ne vjerujem u Boga kao apsolutnog dobrog i milostivog (isto tako ne mislim da je Bog zao), nego jednom rječju vjerujem u njega kao Pravednog.

 

To su neka moja osobna uvjerenja koja se ponegdje kose i sa samom Crkvom i sa Biblijom, kad već govorimo o osobnim stavovima. Ne pripadam nikakvoj sekti, ne idem u nijednu crkvu, vjerujem na svoj način. That's all. I ne očekujem da ti to shvatiš.

 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...
bunker kaže...
Imaš kakvi konkreti primjer, možda iz ove teme, gdje se to netko pobunio protiv znanosti i pokušao pobijati bilo što od onoga kaj znanost tvrdi ?

Govorio sam općenito, što sam uočio kroz godine forumiranja u bezbrojnim temama na ovom forumu. Evo recimo: jedan dio forumaša i dalje smatra da mobiteli uzrokuju ili mogu uzrokovati rak. A nađu se i forumaši koji negiraju evoluciju i ističu inteligentni dizajn.

 

 Teoriju evolucije je potpuno besmisleno negirat.

 No mislim da ona i nije u kontradikciji sa Inteligentnim dizajnom.

 To dvoje ne treba uspoređivat jer ovo drugo u principu ne spada  u  domenu znanosti jel.

 No opet, teorija evolucije ima velike rupe u sebi tako da ovi koji guraju  inteligentni dizjin imaju poprilično mjesta za teoretiziranje koje kad pročitaš, ima smisla.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.4.2018 18:16 (Glavas_ZG).
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

nismo nastali od majmuna samo imamo zajednickog evolucijskog pretka... znas da je Afrodita nastala  iz morske pjene ?

waaagh
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...
ihush kaže...

 

.... .. nije alternativa vjera-Bog, to je bježanje-skrivanje od odgovora, bježanje od pokušaja otkrivanja, testiranja, dogma koja stavlja točku na znanost.....

 

 

Ockej, ajmo reći da prihvaćam sve to što si rekao i da se slažem sa svime time no ostavljam otvorenu mogućnost da to i nije sve ( ili djelomično ) točno.

S obzirom da nisi odgovorio, ajmo pretpostaviti da nisi nikad sreo niti razgovarao sa osobom koju dobro poznaš, koja je posve psihički i tjelesno zdrava i normalna, koja nije lažov niti naduvenko niti hvalisavac,  a da ti ta osoba tvrdi nešto što ti nemožeš pojmiti ( ni hardverski ni softverski u tjelesnom smislu ) pa onda u startu uopće odbijaš mogućnost da postoje stvari-pojave koje u ovom trenutku ti nemožeš pojmiti ( nebitno iz kog razloga..) Netrazim da prihvatiš no ostavi otvorena vrata za mogućnost pa možda jednom ti se nadogradi hardver i softver koji bu ti omogućio prijem i obradu podataka koji su ti danas nezamislivi... 

 

Znaš da dobar dio ljekova samo potiče lučenje nečega u tvom tijelu što pomaže izlječenju ? Što kad bi savladao metodu kojom bez ljekova možeš potaknuti te procese...Mogućnosti bi bile neslućene a kraj nevidljiv u ovom trenutku...  Dobra vibra nije samo muzički pojam nego često i u stvarnosti se da prepoznati kao neko okružje ili okolnosti koje potiču pozitivne procese nakon izloženosti toj dobroj vibri. Kaj kad bi to mogao zauzdati, kontrolirati, koristiti ? Kaj ako je to već u funkciji na kolektivnim okupljanjima  ( makar to bile i mise sl na kojima bolesni ozdrave ili im je lakše ). Apsolutne sve one milione osoba koje idu godišnje u lurd, bistricu, sinj, meku...smatraš bedacima, neukima, zavedenima, i nitkome od njih nevjeruješ u ono kaj oni pričaju te ih smatraš lašcima, hipnotiziranima, ili ..??

 

ihush kaže...
 ...Pri tome, svaka osoba ima pravo-izbor u što će vjerovati ili neće.. no to pravo ne može nametati drugima. Činjenice i znanstvene metode s tim nemaju baš ništa...

 

 

Vidi u doljnjem citatu da postoje osobe koje imaju drugačija mišljenja:

 

...

 

Znači, po tvom placebo efekt nikad i nigdje nije djelovao ??

 

...

 .. prvo, izvrćeš, imputiraš.. ili daj konkretno gdje ja tako nešto kažem, konkretan citat..? na tvoju imputaciju..

Apsolutne sve one milione osoba koje idu godišnje u lurd, bistricu, sinj, meku...smatraš bedacima, neukima, zavedenima, i nitkome od njih nevjeruješ u ono kaj oni pričaju te ih smatraš lašcima, hipnotiziranima, ili ..??

-- ne smatram ih ničim, nihova osobna stvar i to možeš pročitati u textu kojeg citiraš, dok ostalo navodiš ti, ne ja.

-kakve veze s ičim ima to što osobe nekamo idu-putuju ili u što vjeruju, koje su boje kože, vjere i sl..? -Ja negdje po tome diskriminiram? Navedi. (dok ćemo kasnije u citatima vidjeti da trenutno osoba s tvoje strane rova to radi.. njega pitaj..) :)

-kakve veze s činjenicama ili argumentima ima to što milioni ljudi nekamo putuju ili u nešto vjeruju? Znanje-činjenice ne funkcionira tako, nego nešto je točno ili nije, nešto se može provjeriti ili ne.. argumenti, teze, dokazi i sama sloboda, misli i svijesti, za raspravu nasuprot dogme i puke slijepe vjere.. vjerom ništa nećeš novog otkriti, naučiti otkriti ćeš tek ako postaviš (prava) pitanja i dobiješ neke, čak ne nužno točne, odgovore.. no dovoljno za korak dalje, za testiranje, korekciju ako je pogrešno itd. kao kad ručno tražiš radio stanicu, fine tuning.. to vjera ne nudi, brani. Vjera s činjenicama ili zannošću nema baš ništa. Narvno, ima na taj način da je recimo tisuću godina bila the-sila u srednjem mračnom vijeku, da je upravljala učilištima ali i lomačama.. danas više nije tako, danas je odvojeno i treba ostati odvojeno, ne miješati. Osobno.

 

bunker kaže...
DarthMarkus kaže...

"... S umjerenim vjernicima koji teže nekoj duhovnosti možeš u raspravu, ali dogmatike treba   odma' u startu brate.

 

Ma da ?  Znači odobravaš dio povijesti gdje se neistomišljenike palilo, davilo, rastezalo..?   Jbg, tad se tak cenzuriralo, no nepitam za metodu nego opravdanost cilja ..

 

I nema umjerenog ili neumjerenog vjernika. Ili vjeruješ ili ne.

 

 - postoje i praktični vjernici.. oni koji se deklariraju neovisno vjeruju li, kao tradicija.. i to je ok. To je njihova stvar kao i same crkve kojoj pripadaju, ne naša za procjenu pa ne vidim zašto bi tu o tome raspravljali..

+ primijeti tko je vladao inkvizicijom .. ne zato jer je netko imao argument, ne zato jer nije u pravu... nego samo zato što su činjenice bile protivne dogmi. Kao što je gornja izjava loša, jednako je i ona vjerska jer je isključiva, jer je upravo s te osnove spaljivala ljude koji su govorili istinu..

 

bunker kaže...
BlackDog22 kaže...

 Osoba iz Ben Hura koja radi čuda se zove Claude Heather, tako da ironično, ustvari si još pogoršao stvar jer ako je iko radio čuda (a da bi to mogli vijdet) onda je to bio Cloude, a ne Isus.

 

Pa ok, religija tak i tak tvrdi da je isus ( bog, nebitno..) u svima nama pa onda taj naš Cloude s punim moralnim pravom glumi isusa.

 

 

No ajmo sad na tvog jednoroga iz filmića, možeš opisati put ( tehnički ) kako dođemo do toga da on skakuće po mom zaslonu ?...

Njegov tvorac je onda autor aplikacije za video editing, ili neki dizajner koji ga je prije nacrtao olovkom...ili...??

 

- tko je napisao Bibluju (Kur'an.. itd..)? bogovi ili ljudi, .. može li se jednako karikirano primijeniti na gornju rečenicu?

- točno, animator (crtač crtića..) je autor-tvorac takvog lika, .. tko je tvorac Biblije?

- tko je stvorio gorući grm? Možda također neki animator.. ili neka druga riječ, vrač, mađioničar, opsjenar.. neću 'teže'... :)

 

matrix777 kaže...
ihush kaže...
matrix777 kaže...
..

Da ne iznosim konkretne brojke, poimaš li koliko ljudi vjeruje u Isusa, a koliko vjeruje u jednoroge (itko?)? Ima li onda smisla to dvoje poređivati?...

---

 

Ajmo ovako, iznesi svoj glavni znanstveni argument koji po tebi pobija postojanje bilo čijeg i bilo kojeg Boga..

 

 

-nema (smisla). .. kao ni cijela rečenica-pitanje ali i to je OK :)

Zašto bi broj vjernika bio relevantan u bilo čemu, činjenica ne ovisi o broju ljudi koji nešto vjeruju, znaju.. nego o činjenici kao takvoj. Većina može biti u pravu, u krivu ili može biti tolerantna-civilizirana i ostaviti ta pitanja samoj osobi.

 

-zašto bi bilo potrebno (pobijati Boga?), osobna stvar, sekularno društvo, tolerancija i tako to.. (ne pobijam ni DjedMraza :) )

-odgovor o vjeri je tvoja osobna stvar, koji Bog ili više njih, koja vjera ili ateizam.. to je tvoja stvar. Čuvaj je za sebe.

 

-ako kao vjernik, pozivaš na pobijanje Boga, argumentiranje.. to je poziv na osporavanje prava ljudi, poziv na nešto loše.. bolje je odvraćati od toga. Pri tome, svaka osoba ima pravo-izbor u što će vjerovati ili neće.. no to pravo ne može nametati drugima. Činjenice i znanstvene metode s tim nemaju baš ništa.

-ako to činiš kao nevjernik, tad još gore, jer je zlo i licemjerno.

 Slažem se, samo baci oko na post kolege kojemu sam replicirao. Ovo moje što si citirao je replika kolegi, pa probaj zaključiti tko je zapravo krenuo sa "pokušajem pobijanja". On ili ja!? Slažem se da licemjerno pobijanje i sa strane vjernika i sa strane nevjernika. Ja nisam Jehovin svjedok da vučem nekoga za rukav, imam respekt i prema ateistima, crncima, srbima, ustašama, nemam problema sa ideologijama drugih ljudi. Ne namećem svoje, govorim o svojim uvjerenjima i pri tome ne guram nikome pod nos. 

 

Druga stvar je ako netko ovdje iznese nešto što se tebi osobno baš i ne sviđa, pa to automatizmom okarakteziraš kao vrstu nametanja, licemjerjem i dr. 

 

Nadam se nije to u pitanu.

 

 

 -- kažeš da se slažeš, ali se ne slažeš.. ili? :))

-to što je replika nekom drugom.. je sporedno, svi smo padobranci, forum.. nemam kriterij tko/kome nego što, argumente.

-no imaš malo teži problem.. (već su ti napomenuli... a to nije nevažno, to treba jače..) .. ti si zatucan, rasist, fanatik... i to je vidljivo po nabrajanju onog prema imaš respekt, zapravo već time naglašavaš suprotno.. nemaš kriterij, nemaš ljudske vrijednosti nego dogmatičnu zatucanost ubermenšena.. pa nabrojiš ateiste, crnce, srbe i ustaše.. kad je to na jednj strani vage, tad je to lakmus test netolerantnog dogmatiste..

da si naveo teiste-ateiste, hrvate i srbe, crnce i bjelce i azijate i ostale.. tad bi to bila neutralna rečenica, ovako to nije i nemaš tad uopće respekt prema ljudima. Nemaš ni prema vjeri koju formalno zastupaš.. jer ni On nije dijelio ljude na srbe i hrvate, na crnce.. no sebi daješ to pravo i s visine docirajući ih kao tolerantno respektiraš.. fuj!

-ja respektiram ljude, vjere, .. ne respektiram one koji to drugima vide kao razliku, one koji ljude dijele po kriteriju osim ljudi, dobri-loši.

 

matrix777 kaže...
mbaksa kaže...
Ti doslovce tražiš da se tvoji "argumenti" prihvaćaju radi nekakvog balansa - ono kao ja neka prihvatim malo tvojih argumenata pa ćeš ti prihvatiti malo mojih, pa ćemo se pronaći negdje na sredini. Tako ti zamišljaš konstruktivnu raspravu?!

 

 

 Nije mi to cilj niti interes. "Problem" nastaje što ti znanost uvažavaš kao pobijanje mojih uvjerenja, dok ja znanost s druge strane također uvažavam ali ne smatram da ista pobija ista ta moja uvjerenja.

 

Tebe, kao ateista, mogu razumjeti, mogu razumjeti tvoje stajalište, kao skeptika i način po kojem se vodiš, to si ti izabrao. I nemam problem s tim. Podržavam otkriće fosila dinosaura ali ne podržavam da to pobija nečiju vjeru jer u Bibliji piše da je zemlja stara 6 000g. Napisao sam u prethodnom postu i zašto. Uzimati Bibliju "zdravo za gotovo" je suludo kao i za bilo koji znanstveni rad.

 

Bibliju spominjem jer je ona obično "početna točka" ateističkog "pobijanja" u poredbi sa znanstvenim analizama. To smo sve prožvakali u prijašnjim temama.

 

 

- evo.. tu npr bmaksa griješi, ako uopće pokušava pobijati tvoja uvjerenja, vjeru.. ali to mu jednostavno ti imputiraš.. nepošteno-lažno. On pobija tvoje argumente koji to nisu, on pobija tvoje pozivanje na Bibliju kao argumentu.. traži te činjenice, neovisno jesi li vjernik i koje konfesije.. ili iz kojeg izvora vučeš podatke.. argumeti se pobijaju ili potvrđuju, vjera ne. Vjera je tvoja stvar, osobna, imaš je ili nemaš.. možda se ti sam ovakvim 'borbama' dokazuješ.. kome? sebi?.. ne treba, pogrešno mjesto i način. Teme a nije tvoja ili neka vjera.

 

matrix777 kaže...
..

 Imaš više vjernika na svijetu nego znanstvenika, tako da ne kužim što u biti želiš reći. Ne slažeš se? Svaki vjernik ima svoje osobne razloge za vjeru, iako postoje i oni koji Bibliju uzimaju doslovno, kao što netko uzima zemlju kao ravnu ploču itd.

 

..

 Za neke stvari ti trebaju tisuću razloga, za neke samo jedan. Tebi kao skeptiku i ateistu, za vjeru bi ti trebao 1001 razlog, dokaz, kako god.. Dok u izjave recimo Richarda Dawkinsa povjeruješ gotovo instantno. Tu bi se usudio reći da ateizam "drži" upravo nekoliko "istaknutih" znanstvenika koji tvrde da u svojim istraživanjima su zaključili da za Boga nema mjesta. E sad, kome vjerovati? Odluka je sama za sebe na tebi, i sama za sebe na meni.

..

 Shvatio sam već, skeptičan si prema stavovima drugačijeg svjetonazora ali nikako prema svojima. Svojim pristupom ti zapravo tražiš nešto jako blisko "apsolutnoj istini" koja ne postoji. Barem ne u raspravi koju vodimo. Ja ne tvrdim da Bog postoji i da je to jedina istina, ja sam takvog uvjerenja da postoji, dok ti izričito tvrdiš da ne postoji, pa stoga zaključujem da vjeruješ u "apsolutnu istinu" u smislu ovoga o čemu je tijek rasprave. Uvjeren si da onih nekoliko znanstvenika koje ističeš su "Bogovi na zemlji" i da nema drugačijeg objašnjenja za postanak života, zagrobni život i išta slično tome.

 - opet, argument iz brojnosti nečeg? Kineza ima milijarda i po.. pa što? Znanstvene činjenice 2+2 ili a2+b2=c2.. su neovisne o broju ljudi koji u nešto (ne)vjeruju. Argument?

- točno, dovoljan je jedan.. no ne traži on razlog za pobijanje tvojih tvrdnji, naprotiv, ti tražiš prihvaćanje vjere kao aurgumenta, to je bezvezarija. Tad bolesnom logikom zaključuješ pogrešno da se tvoji argumento koji to nisu, odbacuju.. ili da se ne uvažava tvoja vjera i sl.. umjesto da shvatiš da je tvoja vjera tvoja stvar, nije argument-dokaz ničemu (temi).

- tad je i idući odlomak skepticizam objašnjiv.. opet mjenjaš teze, pogrešno. nitko ne traži od tebe dokaz-odgvor.. ali ti ga namećeš bez dokaza, vjernički. Nudiš dokaz, svoju vjeru.. to nije argument, to nije ni skepticizam ili uvažavanje, to je nasuprot neuvažavanje drugih s tvoje strane jer jednostavno nisi sposoban argumentirano raspravljati nego cendravo s krunicom mantraš.. i nadaš se čemu.. Božjoj pomoći ili providnosti? .. tebi ni On ne može pomoći :)

 

Ajdin_Vex kaže...

Nisam citao tacno koje je pitanje ali evo vam mojih nekoliko odgovora koje se ticu ovog nastanska i

 

Zasto vjerujes u Boga i ta pitanja?

 

Kao prvo niko na ovom svijetu nije siguran da li Bog postoji.

Muhammed a.s i Isus su bili poslanici,a i da Bog ne postoji samo shvatite da su oni sami bili uzor,zar jedan obicni covjek moze da napise onakve rijeci kao u Bibliji i Kur'anu

Sto se tice ovo kao "Naucnici su dokazali da je Isus pravo ime a ne Isa" i sl.

 

Shvatite da si to slicna imena samo sto je naglasak u nekim jezicima bio drugaciji,i da Muhammed a.s nije nikako mogao da zna kako je rodzen isus ili cak da i Isus i Muhamed imaju istu pricu o polovini Bozijih Poslanika ili ti Bozijih Glasnika nez bas kako to se zove.

Kako je nastao Covjek?

 

Nauka kaze da je nasao od majmuna,vjera kaze da je bog stvorio adama ili adema.

Shvatite malo,ako to povezemo mozemo doci na pretpostavku da je mozda Adem bio dlakav i neispravne kicme,vremenom njegovi potomci evoluiraju,mozda nisam neki naucnik ali zar ovo ne bi moglo da bude rijesenje,

 

-evo, vjernik ali recimo otvoren za razgovor/mišljenje.. pozitivan primjer nasuprot fanatizma (neovisno o vjeri-konfesiji..)...

-bi li to moglo biti rješenje? .. moguće, kao dobiti na lotu. No dosadašnja znanja, otrkića i to pobijaju.. odnosno, ako je vjerovati .. možda ako okrenem priču s 'druge strane'.. recimo da je stoviro Adama/Adema .. onakvog kakav je opisan, ne dlakav-majmun.. nego današnji čovjek. (recimo sad izmišljena hipoteza.. kao nešto što možemo osporavati ili krenuti kao pretpostavka).

.. i recimo kao domaća životinja, npr pas.. ako bi tad taj pas odlutao, živio u šumi.. vjerojatno bi opet postao nalik vuku, vjerojatno bi takav 'civiliziran' čovjek postao nalik majmunu lili kromanjoncu.. zbog klime-zime ili uvjeta.. tako da ostaje mogućnost da je stvano Adam takav stvoren, podivljao i mi sad vidimo evoluciju do divljaka do opet čovjeka.. no postoji li nešto, neki dokaz, metoda koja bi to dokazala? Ne znam.. problem je kad se vjerom to dogmatski brani bilo koja ideja-teorija.. problen je kad se iza vjere skriva zatucanost, rasizam i sl.

-baci malo pogled na Al'kwarizmijeve radove.. nastanak algebre kao i arabskih brojeva + indijska nula.. njemu je znanje bilo važnije od rase i sl..

 

Glavas_ZG kaže...
..

 Teoriju evolucije je potpuno besmisleno negirat.

 No mislim da ona i nije u kontradikciji sa Inteligentnim dizajnom.

 To dvoje ne treba uspoređivat jer ovo drugo u principu ne spada  u  domenu znanosti jel.

 No opet, teorija evolucije ima velike rupe u sebi da ovi koji guraju inteligentni dizjin imaju poprilično mjesta za logično teoretiziranje.

 .. kreacionist? .. ok, ako nešto nije u kontradikciji to nije dokaz. Možda prije da nije uopće povezano.. a teoretiziranja su moguća, legitimna, no za to je ipak potrebno minimum koncenzusa oko kriterija, metoda. Vjera to nije, vjera je isključiva i to je eliminira. Odnosno, stvar je u osobi, njegovom življenju vjere .. i života. Kao gore AlKwarizmi ili bilo koji velikan povijesti-znanosti-znanja.. Stavi vjeru po strani, za sebe, koristi argumente i tad je sve ok.

-ako daš primjer sa npr mehanizmom sata kojeg razbijemo i on se treba 'slučajno' sam složiti.. ne, to nije valjana teorija kojom kreacionisti pokušavaju tu 'sivu zonu' (trenutno a možda nikad dokazivu) iskoristiti kao neki valjani argument. To je jednostavno pogrešno, to je obično navlačenje vode na svoj mlin (ali legitimno), jer je svaka teorija dovoljno dobra.. no ne nužno točna-valjana ili argumentirana.

-ako ti treba još 'sivih zona' (ono što muči znanost ili darvinovu evoluciju, kao prijelazne stadije, kao samodostatnost, npr razvoj srca ili spola..) .. to nisu valjani argumenti, za sad su teorije-hipoteze, možda ćemo jednom imati odgovor, ali to nije argument samo dimna bomba.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
protjeran
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...

Govorio sam općenito, što sam uočio kroz godine forumiranja u bezbrojnim temama na ovom forumu. Evo recimo: jedan dio forumaša i dalje smatra da mobiteli uzrokuju ili mogu uzrokovati rak. A nađu se i forumaši koji negiraju evoluciju i ističu inteligentni dizajn.

 

Mene brine sta i dosta znanstevnika to smatra... 

7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Bravo, temu ste uspjeli ukakati...
Iznenadila me količina mržnje, netrpeljivosti, frustracija i imputiranja prema ljudima koji vjeruju u Boga. To sam očekivao na nekim drugim portalima, ali ovdje zasigurno ne.

Ima li itko nadležan da zaključa ovu temu i stavi je ad acta dok je nekima ostalo još malo ljudskog dostojanstva i integriteta?
Ipak nam bolje ide raspravljati o IT sektoru
 
1 3 hvala 0
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
ihush kaže...

 -- kažeš da se slažeš, ali se ne slažeš.. ili? :))

-to što je replika nekom drugom.. je sporedno, svi smo padobranci, forum.. nemam kriterij tko/kome nego što, argumente.

-no imaš malo teži problem.. (već su ti napomenuli... a to nije nevažno, to treba jače..) .. ti si zatucan, rasist, fanatik... i to je vidljivo po nabrajanju onog prema imaš respekt, zapravo već time naglašavaš suprotno.. nemaš kriterij, nemaš ljudske vrijednosti nego dogmatičnu zatucanost ubermenšena.. pa nabrojiš ateiste, crnce, srbe i ustaše.. kad je to na jednj strani vage, tad je to lakmus test netolerantnog dogmatiste..

da si naveo teiste-ateiste, hrvate i srbe, crnce i bjelce i azijate i ostale.. tad bi to bila neutralna rečenica, ovako to nije i nemaš tad uopće respekt prema ljudima. Nemaš ni prema vjeri koju formalno zastupaš.. jer ni On nije dijelio ljude na srbe i hrvate, na crnce.. no sebi daješ to pravo i s visine docirajući ih kao tolerantno respektiraš.. fuj!

-ja respektiram ljude, vjere, .. ne respektiram one koji to drugima vide kao razliku, one koji ljude dijele po kriteriju osim ljudi, dobri-loši.

 

 Ti imaš problem ne sa zamjenom teza, već zamjenom osobne ličnosti. Dao si si truda odgovoriti mi, pokušati me učiniti rasistom ili čim već, čudno baš kako to ni baksa nije primjetio s kojim vodim raspravu... Budi siguran da bi on to "iskoristio" protiv mene, ili je nedovoljno inteligentan da to shvati, pa si ti to zaključio umjesto njega svojim nezdravim (čitaj: bolesnim) umom? 

 

Shvatili smo da ti smrdi sve što je "sveto", i to je samo tvoj problem.  

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.4.2018 20:27 (matrix777).
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@mbaksa

Pa evo, ja i par drugih kolega smo postavili konkretno pitanje da se linka konkretan znanstveni rad u kojem je provedeno nekakvo kvalitetno istrazivanje kojim se nedvojbeno dokazalo da su milijarde vjernika u teskoj zabludi.

Svi ste ignorirali taj zahtjev, a u svim svojim tezama se pozivate iskljucivo na znanstvene argumente i jedino njih kao priznajete. Ok, nemam nista protiv, ali ajmo onda napokon taj jedan link na rad koji je striktno dokazao da par milijardi ljudi strahovito grijesi već par tisuća godina. Nadam se da nedostatak takvog rada nećete dječje pravdati nepotrebnošću takvog istrazivanja jer ipak govorimo o necemu starom vise tisuca godina i sa milijardama ljudi koji to vjeruju i tako zive, pa znanost te stvari nikako nebi mogla izbagatelizirati i proglasiti nedovoljno interesantnim za istrazivanje....

Opet ću napomenuti da religije ne negiraju znanstvena postignuća, a dio ucesnika ove teme uporno pokusava vjernike prikazati kao nekakve netolerantne fanatike koji vjeruju samo u neke dogme koje se prenose s koljena na koljeno.

Mislim da bi se pridjevi netolerancije i fanatizma prije mogli pripisati grupici osoba koje sve ono sto nerazumiju ili nemogu katalogizirati po svojim mjerilima automatski proglasavaju nemogućim, glupim, smjesnim....




12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

@mbaksa

Pa evo, ja i par drugih kolega smo postavili konkretno pitanje da se linka konkretan znanstveni rad u kojem je provedeno nekakvo kvalitetno istrazivanje kojim se nedvojbeno dokazalo da su milijarde vjernika u teskoj zabludi.



 Zašto bi netko radio znastveni rad da bi osporio nešto što nije temeljeno na znanosti i bazira se na iracionalnim pretpostavkama ? Kako pobiti dokaz za nešto što ne postoji dokaz ?

11 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Anđeo bez falinge kaže...

 

Eto, pozivam momke i djevojke s ovog foruma kojima je profesija filozofija neka se izjasne; odbacuju li mogućnost metafizičkog stvaranja svijeta.

Prihvaćaju li tu mogućnost ili je s gnušanjem odbacuju ?

 

(S gnušanjem) je odbacujem!

9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
DarthMarkus kaže...

 Zašto bi netko radio znastveni rad da bi osporio nešto što nije temeljeno na znanosti i bazira se na iracionalnim pretpostavkama ? Kako pobiti dokaz za nešto što ne postoji dokaz ?

 Kako onda isti taj znanstveni rad pobija Boga? 

7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Mislim da kolega darthmarkus nije svjestan kaj je upravo priznao svojom tvrdnjom. Jbg, autogol !

😊
12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
markoBT kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

 

Eto, pozivam momke i djevojke s ovog foruma kojima je profesija filozofija neka se izjasne; odbacuju li mogućnost metafizičkog stvaranja svijeta.

Prihvaćaju li tu mogućnost ili je s gnušanjem odbacuju ?

 

(S gnušanjem) je odbacujem!

 Hmm...Možda zemlje kao planeta, ali svemir je misterija. Bilo bi suludo ne ostaviti postojanje više sile kao mogućnost nastanka istoga.

 

Bog je širok pojam. Mi smo Bogovi za mrave npr. Ja zato mrzim dogmatizam i pretpostavke da se cijeli svemir vrti oko nas.

 

Nasuprot svemu mislim da čovjek mora težiti kontra Darwinizmu i tražiti duhovnost te razvijati svijest, a to jedino može, ako odbaci dosadašnje stereotipove i usađenu indoktrinaciju.

bunker kaže...

Mislim da kolega darthmarkus nije svjestan kaj je upravo priznao svojom tvrdnjom. Jbg, autogol !

😊

 Želim ti da ozdraviš.

 

Drago mi je da se čovjek koji respektira crnce i ustaše slaže s tobom.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.4.2018 22:22 (DarthMarkus).
8 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

cemu uopce znanstvena studija o negiranju necega sto su ljudi izmislili ? Kao da ja trazim da mi dokazete da su klingonci izmisljeni ! Dajte mi znanstveni dokaz da su Klingonci izmisljeni,da ne postoje u stvarnosti,dajete mi link... jbmu  !

 

 

 

waaagh
 
6 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice