Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 291.804
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
6 godina
protjeran
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
Gorstak, to se zove amigdala, a ne Bog. Amigdala je dio mozga koji, između ostalog, detektira opasnost prije nego naša svijest stigne obraditi senzorne informacije i otkriti sa opasnost stvarno postoji. Kad se ona aktivira, često napravimo ili ne napravimo nešto bez da smo na prvu svjesni razloga.

 

Japanci amigdalu zovu haragei, no za razliku od amigdale, koja je 99% vremena netocna, i pali se kad recimo svica baca cudne sjene po sobi, ja taj auto nisam mogao vidjeti od zgrade, i informacija je bila tocna. Da sad ne bi nastala rasprava oko gluposti, dosta puta me nesto spasilo od smrti, nije sad bitno cega sve, ali me isto tako od nekih situacija nije spasilo, mada me prethodno upozoravalo da tamo ne idem. Taj nesvjesni dio je znao, no ja sam svjesno bio glup.

Brajanov život
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
..

 Moj komentar je bio u smislu da pod katolibanima smatram upravo one koji zagovaraju i opravdavaju ovakve gluposti..

-ne, mada razumijem.. donekle simpatiziram (i sam bi to rekao.. pa se opet suzdržim..) :)

-možeš konkretnu osobu koja to radi, ne vjernike-skupinu. .. a pošto nisi to reako nekoj konkretnoj osobi, tad je moj stav ne, mada bi i za takvu osobu to bilo možda nepotrebno vrijeđanje.. ovako je recimo nedopustivo generaliziranje-stigmatiziranje, vrijeđanje na osnovu diskriminacije .. kao što su rasa, spol, vjera itd.. je nedopustivo. (točka)

-možeš isključivo konkretnu osobu kad je to recimo diskusija, svađa i sl ali tad ne vrijeđaš po npr vjerskoj osnovi nego osobu jer je npr glupa a to nije diskriminacija nego činjenica.

:)

 

Neuk kaže...
..

I to je to... ništa to ne dokazuje, osim što iz datih podataka, koje vidimo, možemo zaključiti da je čovjek ipak bio vjernik (otkad upitno) i da je to dokaz da ipak možeš biti vrhunski znanstvenik a i vjernik... ništa više se ne pokušava dokazati.
..

 
A ovo je skandalozno... Čista zloupotreba vjere i vjerskog simbola.
 ..

 -da, da.

 

-evo i sad bi netko mogao pomisliti da sam promijenio stranu? .. pogrešno, nema strane osim dobro-loše, ljudi i oni drugi.. ili znanje i pravila pristojnosti, civilizacije nasuprot dogme, zatucanosti itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Gorstak, imao sam slično razmišljanje, ali kad ti se to dogodi negdje gdje često prolaziš, pa malo obratiš pažnju, shvatiš da uvijek ima nešto što ti je podsvjesno moglo dati upozorenje: zvuk, odraz na izlogu, rupa kroz grane. Nešto dovoljno suptilno da ti svijest ne registrira, a opet dovoljno da se alarm upali.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...

(1)Oprosti, a tko je to izjavio da znanstvenik ne može biti vjernik ili obrnuto. Jedina tvrdnja je da znanstvenik ne smije dopustiti da mu vjera utječe na znanstveni rad, a što će on privatno vjerovati je čisto njegova stvar.

(2)Što se Hawkinga tiče, prema tekstovima iz crkvenih krugova, nije se pokrstio, već je crkva dopustila obred iako nije bio kršten.

(3)Zaboravio si i četvrtu opciju - želio je biti pokopan blizu ostalih velikana znanosti, a sami obred mu nije smetao jer mu osobno ne predstavlja ništa.

 (2) Izvini, ali stvarno mi se ne da sada opet čitat svih 20 stranica ove teme da ti citiram pojedinačno komentatore koji su napisali da znanstvenik ne može biti vjernik i obrnuto. Možda ne baš doslovno ovim riječima, ali više je bilo postova koji su to na sličan način tvrdili. Nakon toga sam ja i još par ljudi nabrajali neke znanstvenike koji su bili deklarirani vjernici a u isto vrijeme su zadužili čovječanstvo svojim radom i otkrićima.

Tako da spominjanjem pokojnog Hawkinga se uopće ne želi imputirati postojanje/nepostojanje Boga niti je to ikakav argument u prilog vjere, a niti se može ulaziti u um i srce (dušu ako hoćeš) Stephena Hawkinga pa da se ocjenjuje iskrenost njegove vjere.

Samo se na osnovu očiglednih činjenica želi ukazati da vrhunski znanstvenik može biti intimno vjernik.

 

(2) i (3) Ponavljam, ne možemo špekulirati o stupnju i iskrenosti Hawkingove vjere ili uvjerenja. Znamo samo ono što vidimo. Može biti svašta, a može biti da je točno ono što smo vidjeli.

A nije istina da sam zaboravio 4 opciju... Spomenuo sam to u prethodnom komentaru i rekao ako je ovo sve urađeno na Stephenovu želju, a iz razloga straha i kolebanja od smrti ili iz razloga da je samo želio biti pokopan pored Newtona (koji je po svim izvorima bio vjernik) onda je jedan od najvećih licemjera. To je vrlo nedosljedno, tašto, isprazno pa i "pokvareno" (neka mi oprosti pokojnik ako nije istina)

Ako si čitav život bio javno deklarirani ateist koji je kritizirao vjeru, vjerovanje i crkvu, kako onda nazvati nekoga tko prijeđe preko svih svojih uvjerenja i stavova samo da bi ispunio svoju taštinu?

 

(ponavljam, ovo je samo hipoteza, neznam pravi razlog onakvog vjerskog obreda)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@neuk
Daj molim te potraži, jer ne vjerujem da je netko rekao da znanstvenik ne može biti vjernik, pošto mislim da svi ovdje znaju bar za Newtona, a bilo ih je jako puno.

Kad kažeš 'držimo se onoga što vidimo' bilo bi dobro da to i napraviš. Vidio si što, da su drugi ljudi održali crkvenu ceremoniju za njega? Nisi ni vidio ni čuo da je on to tražio ili se na bilo koji način izjasnio da vjeruje. Stvaraš pretpostavke kakve tebi odgovaraju, ali činjenica je kao što i sam kažeš da ne znamo zašto su oni to izveli, ali ZNAMO da je bio deklarirani ateist. Kako s nečim što se ne zna misliš da si pobio nešto što se zna?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
@neuk
Daj molim te potraži, jer ne vjerujem da je netko rekao da znanstvenik ne može biti vjernik, pošto mislim da svi ovdje znaju bar za Newtona, a bilo ih je jako puno.

Kad kažeš 'držimo se onoga što vidimo' bilo bi dobro da to i napraviš. Vidio si što, da su drugi ljudi održali crkvenu ceremoniju za njega? Nisi ni vidio ni čuo da je on to tražio ili se na bilo koji način izjasnio da vjeruje. Stvaraš pretpostavke kakve tebi odgovaraju, ali činjenica je kao što i sam kažeš da ne znamo zašto su oni to izveli, ali ZNAMO da je bio deklarirani ateist. Kako s nečim što se ne zna misliš da si pobio nešto što se zna?

 

-Izvini, u strci sam, pa sam samo nabrzinu uletio na forum. Stvarno nemam vremena sada sve ponovo listati, ali bilo je komentara (a mislim da ih se i ti sjećaš) koji su govorili tipa (parafraziram): Znanstvenik se vodi strogo činjenicama i znanstvenim metodama, a vjernici to odbijaju i vjeruju u neka imaginarna bića (ružičaste andele, spagetti monsters, bla bla), uglavno priča se svodila da nemožes biti i vjernik i znanstvenik, jer je to po nekima nemoguće i nespojivo.

 

Ja sa druge strane ne želim ulaziti ni u čiju vjeru (dušu, pamet) i špekulirati na vagi koliki je i kakav tko vjernik. Ostaje mi samo to da se netko sam deklarirao tako.

 

 

A za Hawkinga, OK, ali i ti stvaraš pretpostavke da je to suprotno njegovoj volji, a neznaš to.

Ja mogu samo komentirati to što sam vidio, a vidio si i ti i cijeli svijet isto. Meni ostaje jedna određena doza sumnje da to nije možda urađeno suprotno njegovoj volji, ali do tada u najboljoj vjeri držim da je to bila njegova želja (iz kojekakvih razloga).

Dok se ne dokaže suprotno, možemo špekulirati vječno.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

To za vjernike ni znanstvenike jest napisano da se znanstvenik i vjernik vode različitim principima, međutim, nitko nije ni rekao ni mislio da zbog toga vjernik ne može biti znanstvenik. I znanstvenik jede ono što mu se sviđa, a ne ono što je zdravo i odgovara njegovim kalorijskim potrebama jer je i on čovjek s privatnim životom, emocijama, željama i preferencijama. Nitko ne misli da je znanstvenik Vulkanac koji se vodi isključivo logikom. Međutim, kad piše znanstveni rad, onda se mora voditi logikom i znanstvenim principima, inače nije znanstvenik. Ako privatno vjeruje u Boga, to je njegova stvar koja se ne tiče kvalitete njegovog rada sve dok je spreman utvrđene činjenice staviti ispred osobnih vjerovanja. Dapače, čak je i Darwin posebno pohvaljen u tom kontekstu jer se uspio othrvati pritisku koji je sam sebi kao vjernik postavio i postaviti teoriju koja je u konfliktu s osobnim vjerovanjem. Neki vjernici to nisu u stanju, a neki jesu. Oni koji nisu ne mogu biti znanstvenici ili mogu biti jako loši znanstvenici, međutim, nitko nije iznio generalizaciju koja obuhvaća sve vjernike. To je čisto tvoja interpretacija.


Što se Hawkinga tiče, mi možda ne znamo što je on točno vjerovao, ali nemamo ni razloga smatrati da je promijenio mišljenje u odnosu na ono koje je izražavao čitav život.

S druge stane imaš dosta tekstova koji govore o tome da nije u redu što je crkva omogućila takav pokop, što implicira da nije postao vjernik, te da nije glumio vjernika da bi dobio takav obred. On ili njegova obitelj je izrazila želju da bude tu ukopan i to je sve što znamo. Dakle, nemamo niti dovoljno za pretpostavke, ali to nekima očito ne smeta da ga proglase licemjerom.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 26.4.2018 17:05 (MrBlc).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ne, ja ne tvrdim da je suprotno njegovoj volji. Za sprovod može biti više objašnjenja, koja ste gore naveli, ali pošto ne znaš koje je točno ne možeš činjenicu koja je dobro poznata smatrati pobijenom, a kao što i sam kažeš ti donosiš takav zaključak 'iz kojekakvih razloga'. Dakle zaključak ne donosiš objektivno sagledavajući činjenice, nego iz nekih subjektivnih razloga.

Ako je A dobro utvrđena činjenica, a B se može tumačiti na više načina, od kojih neki pobijaju A, a drugi ne, ne možemo reći da je A pobijeno.

Hawkingu je u dvadesetima prognozirano da ima još dvije godine života, i onda je slijedećih 50 proživio blizu smrti. Kad je dobio upalu pluća morali su mu rezati dušnik da preživi. Da ga je blizina smrti stimulirala na vjeru to bi se vjerojatno primjetilo u tih 50 godina, on nije tada znao da će preživjeti, a eto baš sada da će umrijeti. Tako da vam je ta priča totalni pucanj u prazno. No razumijem, kad čovjek ima 'kojekakve razloge' povjerovat će ono što želi.

A opravdanje za tu nesuvislu priču vam se ne da tražiti...
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
.., ali do tada u najboljoj vjeri držim da je to bila njegova želja (iz kojekakvih razloga).

Dok se ne dokaže suprotno, možemo špekulirati vječno.

 - a kako tako nešto dokazati? Problem nije u tome, pogrebu .. ili njegovoj vjeri, nevažno, nego se to koristi kao ''dokaz'' ipsravnosti vjere .. u čemu? dogmi ili Biblijskim tumačenjima nečeg kao npr nastanka Zemlje, posotjanja Boga i sl? To je špekulacija, licemjerna i od ckrve.. koja je kao institucija poznata po tome da sve koji imaju dovoljno novca blagoslovi, justincase.. kao kraljeve i sl. neovisno što su za života počinili. Ovo je pak suprotan primjer, i ja čak ne vidim to kao licemjerstvo i sl. (mada neki tako tumače.. meni sporedno) to što je pokopan u konkretnoj crkvi uz ostale velikane.. i procesija je tad dio protokola, samo to, protokol, jednako da netko uđe u npr đamiju i poštuje protokol te vjere, institucije. Ništa više, nikakav zanak ili dokaz nečemu što s činjenicama nema veze.

-ako se i (izmišljen termin, kontekstualan) ''uvjerio'' :) .. pa što? Što to mijenja ili čemu bi to bio dokaz, argument, kojeg nazovimo 'vjerska strana' navodi uz to recimo neukusno nabrajajući ostale velikane povijesti-znanosti od kojh su neki onako usputno glumili ćevape po presudi crkvenih vlasti.. (kao šaljivo, možda neprimjereno.. no nadam se jasno).

-pogreb uz počasti, mogao je jednako biti ispaljen počasni plotun ili prelet zrakoplova.. moglo je biti pušteno u zrak jato bijelih golubova.. što bi to dokazalo, što bi to značilo osim klasične simbolike kojoj sami dodjeljujemo značenje koje nam odgovoara.. a to je danas običan showbiz jednako kao što se svakodnevno vide nove šalice za čaj u čast kraljevskog vjenčanja.. neš ti važnosti .. ŠALICA!!! za HTV.. ono, ko da je Newton dokazao relativnost ili Hawking prohodao.. (ne po vodi nego ovak..). :)

 

evo još jedna 'mozgalica'.. što da je, pogreb održan u npr Egipatskoj piramidi ili na nekom seoskom groblju ili da mu je prah prosut u Nil ili Jangce..Savu? ili da ga neki unuk drži kraj kamina? Velikane se pokapa na 'velikim mjestima', atrakcija kao i reklama budućim naraštajima koji takve velikane trebaju imati za uzor. Zato jer je to pozitivna motivacija, ne zato jer su neke vjere, rase itd.. mada se često od tog napravi svašta, kao spomenuti križevi u dojčlandiji.. ili hr.grb ili Jasenovac.. a pri tome se zaboravi, da je i pod znakom križa, osim dobrih dijela, počinjeno i pregršt onih loših, kroz stoljeća.. nakupilo se. Znanost pak s tim znakovljem ili simbolikom nema ništa, samo su tu, dio društva-mišljenja, nasljeđe i tako ih treba 'doživjeti', bez zlouporaba... ili u političke ili vjerske i sl. ciljeve.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Za one kojima nije jasan pojam indoktrinacija.

https://m.youtube.com/watch?v=kttVCbTrDLw

Naravno, vama se to nije dogodilo, vi ste s 11 godina sve shvaćali.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
I jedan suprotan primjer:
https://www.telegram.hr/zivot/klinac-je-razotkrio-roditelje-da-mu-lazu-o-zubic-vili-jednostavnim-ali-briljantnim-eksperimentom/

Just learned our 9y/o did an experiment on us. Lost tooth, told no one for 3d, kept tooth under his pillow. No $. Then he tells us he lost the tooth, next night there is money under his pillow. Then confronted us with his scientific evidence that the tooth fairy isn't real.

Kritičko razmišljanje i eksperimentiranje - efikasno ubija zubić vile i ostale zamišljene prijatelje.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Gledam ovu silnu raspravu koja se povela o vezi znanosti i vjere na stranicama ovog portala. Ona više priliči 18. nego 21. stoljeću! Tada je, u 18. stoljeću, znanstvenicima bilo prvo na pameti da vide koji dio prirode stoji "pod direktnom Božjom intervencijom". Darwin se s pravom pita zašto Boga pozivamo samo onda kada na pitanja nemamo (još) znanstvenoga odgovora. To su sve kriva pitanja. Vjera je vjera, a znanost znanost. Svaka od njih je vođena drugim principima. Mogu li se pomiriti? Možete se isto ako pitati može li se pomiriti znanost i umjetnost. Umjetničko se djelo može analizirati znanstvenom metodom (kemijski sastav boje, spektar, debljina i tvrdoća namaza, analiza rasporeda svjetla i tame i sl.), no nakon svih tih analiza nismo se ni mrvicu približili biti umjetnosti. Tako nam ni znanost, sama za sebe, ne može dati životu smisao. Stoga su sve rasprave o tom pitanju u biti besplodne. Niti će znanost pokopati vjeru, niti će vjera pokopati znanost. Svaka ide svojim putem, a kada se nađu dobro se nađu. 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Znanost je znanost, a vjera je praznovjerje. Duboko utkano u naš identitet, i zbog toga ga doživljavamo kao nešto važno, ali ipak samo praznovjerje.

Znanost i religija mogu koegzistirati, ali uz stalne sukobe, jer religija ima svoja tumačenja prirode, koja su u pravilu netočna i kada ih se znanost dohvati religija dobije po prstima.
Zato znanost plaća određenu cijenu tog suživota, jer joj se fundamentalisti, koji su ponekad vrlo moćni i utjecajni direktno suprotstavljaju (nekoć astronomija, danas istraživanje matičnih stanica), a s druge strane potiču obične ljude da sumnjaju u znanost, što je vidljivo i u ovoj diskusiji. Time se radi šteta cijelom društvu, pa ne vidim zašto bismo trebali biti zadovoljni takvim suživotom.

I možemo reći da svatko ima slobodu biti praznovjeran i vjerovati u astrologiju, numerologiju ili djevice koje rađaju, no problem je kada se cijelo društvo nastoji urediti prema tim praznovjerjima i kada se ona nameću kao norma i onima koji u njih ne vjeruju.

Usporedba s umjetnosti ne stoji, jer iako je i jedno i drugo duboko iracionalno, umjetnost nema intenciju prisile i nasilja. Ne postoji Bartolomejska noć Moderne.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.4.2018 6:07 (Visak).
6 godina
neaktivan
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Bila religija tacna ili ne,bez vjere bi zivot bio besmislen,

Ja imam samo jedno da kazem:

Oni koji su pobozni,ne gube nista,ali kada im dodze kraj barem mogu da se nadaju u Onaj svijet,a sto se tice nevjernika oni na ovom svijetu ce imati malo vise vremena ali kada im dodze kraj mogu da se samo nadaju da Bog ne postoji,zar je problem da se moli,sami namazi u islamu traju do maksimalno petnest minuta,osim kada dodze ramazan,gdje teravija traje i do pola sata ali teravija ima svoju smisao,pa nekada zna biti zanimljiva,za katolike i pravoslavce znam da se mole u nedelju msl.i jos po danu ne znam oko dva puta,ali znam da to nije toliki problem.

Pa vi vjerujete i nevjerujte na vama je

 

The_Vex
Moj PC  
1 6 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Izjava da život bez vjere ne bi imao smisla govori više o tvom životu nego o vjeri.

Što se ostatka posla tiče, za to se itekako može reći da nema smisla. Ako će taj tvoj Bog nagraditi onog tko se pravi da vjeruje (jer to što si opisao nije ništa drugo do pravljenja), a kazniti onoga tko nije vjerovao, ali je činio dobra djela, kajao se zbog eventualnih pogrešaka koje je napravio i trudio se da ih ne ponovi, onda ionako s takvim Bogom ne želim imati posla...
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
protjeran
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ajdin_Vex kaže...

Bila religija tacna ili ne,bez vjere bi zivot bio besmislen,

Ja imam samo jedno da kazem:

Oni koji su pobozni,ne gube nista,ali kada im dodze kraj barem mogu da se nadaju u Onaj svijet,a sto se tice nevjernika oni na ovom svijetu ce imati malo vise vremena ali kada im dodze kraj mogu da se samo nadaju da Bog ne postoji,zar je problem da se moli,sami namazi u islamu traju do maksimalno petnest minuta,osim kada dodze ramazan,gdje teravija traje i do pola sata ali teravija ima svoju smisao,pa nekada zna biti zanimljiva,za katolike i pravoslavce znam da se mole u nedelju msl.i jos po danu ne znam oko dva puta,ali znam da to nije toliki problem.

Pa vi vjerujete i nevjerujte na vama je

 

Ovo je naprosto strasno moronska izjava. Takve ko sta si ti oni malo pametniji a pokvareniji bez problema uvjere da je ok klati nekoga druge vjere (ili nevjere) jer njihov zivot nema smisla a time ni vrijednosti pa ih nije steta koknut.

 

A jel ti palo na pamet, posto postoji (mos mislit :)) samo jedan bog, da mozda tvoja religija stuje krivog boga i da te onda svejedno ceka pakao? Ili mozda stujete "pravog" boga al on postuje samo ateiste i mrzi vjernike pa ces opet u pakao? Mozda su vjernici iz bozje perspektive jadne male zicarske ulizice koje jedva ceka mucit u paklu?

7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
..... onda ionako s takvim Bogom ne želim imati posla...

 

Pa uopće nije bitno ono kaj ti želiš niti tvoje želje oblikuju ikaj bitnoga u ovom svemiru.

Neželiš ti niti poginuti u prometu, no tvoje neželjenje toga neće spriječiti "norog turčina u rekord karavanu" da te pobere na nekom raskrižju ako se tako poslože kockice....

 

Moraš shvatiti i prihvatiti svoju malenkost i nebitnost , kako lokalno tako i globalno.

 

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@bunker, nisam ni sumnjao da ćete se ti ili Matrix uhvatiti na tu rečenicu ;-)

Naravno da nije bitno što ja želim, ali moja malenkost svejedno može odabrati takvog Boga ne štovati jer takav Bog štovanje niti ne zaslužuje.

Dakle, po pitanju isplativosti vjerovanja, ako je Bog pravedan, nevjernik koji ne vjeruje iz objektivnih razloga (nitko mu vjeru nije prezentirao na njemu shvatljiv način, nema taj osjećaj, kako je netko napisao, nema potreban hardware i software) neće završiti u paklu (barem ne zbog toga), dok onaj tko je vjerovao neće od toga imati koristi ako je živio kao grešnik. Potreba Boga za štovanjem je rezultat stvaranja božje slike na temelju vlastite jer smo mi ljudi puni mana, od kojih je jedna i taština.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Druze, ako je tebi ok vjerovati i ponasati se u skladu sa tvojim izjavama, uzivaj pa dok traje traje ....

😊
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Isto i ja mogu tebi napisati. Bilo bi zanimljivo kad bi se na kraju ispostavilo da Bog postoji, ali ga vrijeđa način na koji ga vjernici opisuju jer mu pripisuju ljudske mane, koje On kao savršeni entitet po definiciji ne može imati...
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Kakve veze imaju ove diskusije s postankom života na Zemlji? 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

ima veze , jer jedan dio forumasa bukvalno i za ozbiljno uzima hebrejski mit o stvaranju 

waaagh
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
Isto i ja mogu tebi napisati. Bilo bi zanimljivo kad bi se na kraju ispostavilo da Bog postoji, ali ga vrijeđa način na koji ga vjernici opisuju jer mu pripisuju ljudske mane, koje On kao savršeni entitet po definiciji ne može imati...

 ...ili ga pak vrijeđa što netko mu umanjuje zasluge, poput krda koje predvodi pokojni i preobraćeni Hawking, pa ih se počne kloniti... Jao tebi, kako bi Bunker rekao - druže..

8 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Machiavelli kaže da ima tri vrste ljudi:

1. Oni koji razumiju i kad im ne kažeš.

2. Oni koji razumiju kad im kažeš.

3. Oni koji ne mogu (ili neće) razumjeti ma što da im kažeš.

Vrijeme treba trošiti samo na one druge. Iscrpljivati se na trećima nema smisla, jedino ako tako ne želimo uvježbati svoje sposobnosti i srediti svoje misli. Kod takvih logika ne pomaže. Riječ je naime o tome da su oni na tom stavu izgradili svoj identitet, pa napad na svoje stavove vide kao napad na svoju ličnost. Treba ih pustiti da idu svojim putem.

 
5 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...

 ...ili ga pak vrijeđa što netko mu umanjuje zasluge, poput krda koje predvodi pokojni i preobraćeni Hawking, pa ih se počne kloniti... Jao tebi, kako bi Bunker rekao - druže..

Umjetnici koje brine da im djelo neće biti prepoznato, ostave jasniji potpis. Zamisli koliko bi tek jasan potpis ostavio umjetnik koji je toliko tašt jer je spreman osuditi ljude na vječne muke jer mu nisu priznali zasluge...

 

Potpis stvaranja upućuje na nešto drugo, što u biti i jest tema ove rasprave.

 

danen kaže...

Iscrpljivati se na trećima nema smisla, jedino ako tako ne želimo uvježbati svoje sposobnosti i srediti svoje misli.

Guilty as charged

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2018 20:53 (MrBlc).
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...

Umjetnici koje brine da im djelo neće biti prepoznato, ostave jasniji potpis. Zamisli koliko bi tek jasan potpis ostavio umjetnik koji je toliko tašt jer je spreman osuditi ljude na vječne muke jer mu nisu priznali zasluge...

 

 Tašt ili ne, govorimo o Pravedniku... Mrblc, pokaj se, ima još nade za tebe, ali iskreno to napravi... Ako to ne učiniš, tvoja bol će govoriti umjesto tebe kad te stigne kazna, koja će, vjeruj mi, biti glasnija od tvog ega kojim sada govoriš da te baš briga. 

 

Jauci i krikovi su obično glasniji od neutemeljenje egocentričnosti.

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2018 21:01 (matrix777).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...

 Tašt ili ne, govorimo o Pravedniku... Mrblc, pokaj se, ima još nade za tebe, ali iskreno to napravi... Ako to ne učiniš, tvoja bol će govoriti umjesto tebe kad te stigne kazna, koja će, vjeruj mi, biti glasnija od tvog ega kojim sada govoriš da te baš briga. 

 

Jauci i krikovi su obično glasniji od neutemeljenje egocentričnosti.

Ček, ti nisi samo uvjeren da Bog postoji, već si uvjeren i da znaš kakav je, što ga smeta, što ga vrijeđa, što mu se dopada!? I onda mene nazivaš egocentrikom? 

 

Kako možeš biti siguran da upravo tvoje mišljenje o Bogu nije uvreda njemu?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
odjavljen
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

zašto toliko trkeljate o bitnosti vjere kad Bog ljude i onako ne vrednuje prema njhovoj vjeri nego prema njihovim djelima

onaj koji radi sranja laže krade ubija i sl. će se peć vjerovao il ne (ako ne u paklu onda će se gorit negdje u svemiru)

a onaj koji je pošten, iskren i pomagao je drugima se ne mora brinut vjerovao ili ne, Bog i svemir ce za njega ostavit neku fotelju da moze promatrat ove na rostilju kako se pacaju

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2018 21:55 (Glavas_ZG).
 
3 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
Dakle, po pitanju isplativosti vjerovanja, ako je Bog pravedan, nevjernik koji ne vjeruje iz objektivnih razloga (nitko mu vjeru nije prezentirao na njemu shvatljiv način, nema taj osjećaj, kako je netko napisao, nema potreban hardware i software) neće završiti u paklu (barem ne zbog toga), dok onaj tko je vjerovao neće od toga imati koristi ako je živio kao grešnik. Potreba Boga za štovanjem je rezultat stvaranja božje slike na temelju vlastite jer smo mi ljudi puni mana, od kojih je jedna i taština.

Veći je problem to kaj božeku stalno trebaju pare, milijarde i milijarde kuna, a prokleti ateist mu ih ne bi dao, nego bi mu otkazivao ugovore...

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 30.4.2018 21:53 (mbaksa).
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
matrix777 kaže...

 Tašt ili ne, govorimo o Pravedniku... Mrblc, pokaj se, ima još nade za tebe, ali iskreno to napravi... Ako to ne učiniš, tvoja bol će govoriti umjesto tebe kad te stigne kazna, koja će, vjeruj mi, biti glasnija od tvog ega kojim sada govoriš da te baš briga. 

 

Jauci i krikovi su obično glasniji od neutemeljenje egocentričnosti.

Ček, ti nisi samo uvjeren da Bog postoji, već si uvjeren i da znaš kakav je, što ga smeta, što ga vrijeđa, što mu se dopada!? I onda mene nazivaš egocentrikom? 

 

Kako možeš biti siguran da upravo tvoje mišljenje o Bogu nije uvreda njemu?

Naravno! Kakva bi to inače bila vjera? Vjerovati u nekoga za kpga ne mođeš pretpostaviti kakav je? Šališ se? 

 

Prožvakali smo tezu o Pravednosti. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice