Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 292.558
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
8 godina
odjavljen
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@baksa

Meni je iz blenderove poruke je sasvim jasno što je duhovnost za njega.

No čini mi se da je potrebna svijest o osobnoj duhovnosi za spoznaju duhovnosti općenito.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 20:18 (Glavas_ZG).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Glavas_ZG kaže...

@baksa

Meni je iz blenderove poruke je sasvim jasno što je duhovnost za njega.

Ako je tebi jasno, onda možeš i ti objasniti. Ako ne možeš objasniti, onda znači da ti nije jasno. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...
Moje pitanje tebi i tvojim istomisljenicima je slijedeće: Da li je taj vjernik-znanstvenik u sukobu sa znanoscu i da li ima logicke greske samo zato kaj je vjernik i pritom u svoje znanstvene radove ne unosi argumente vjere ??

Moje protupitanje tebi i tvojim istomišljenicima je sljedeće: Da li si ikad shvatio da si u nečemu i znači li to da si u svemu u krivu?

 

Sad malo zastani i razmislio o ovom protupitanju, pokušaj dati odgovor, makar samom sebi, ne moraš ga ni napisati, pa tek onda nastavi čitati.

 

 

 

 

Dakle, takav znanstvenik ima neke privatne stavove u sukobu sa znanošću, te o istima ili previše ne razmišlja (vjernik po inerciji, iz tradicije i indoktrinacije koji nikad nije preispitao logički svoju vjeru) ili razmišlja, ali uz logičke pogreške (koje radi da bi pomirio konflikte u kojima se nalazi jer nije spremna odbaciti vjeru). Da ne bude zabune, ovo pišem u kontekstu okvira kojeg si postavio: taj znanstvenik s tobom dijeli stavove koji su u konfliktu sa znanošću, poput dualizma. Ako eliminiramo taj kriterij, onda imamo i treću opciju: taj znanstvenik se deklarira kao vjernik, ali zapravo ne vjeruje stvarno u sve što vjera propovijeda, već ipak znanstvene činjenice stavlja ispred dogmi.

 

Vjerovao ili ne, imaš vrhunskih fizičara koji vjeruju da cjepivo uzrokuje autizam i vrhunskih biologa koji vjeruju da je Zemlja ravna ploča. Žalosno, ali istinito, međutim, ta činjenica ne umanjuje njihova dostignuća u grani znanosti u kojoj su izvrsni i u koju ne petljaju svoja neznanstvena uvjerenja.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Volim kad ni ne moram pisati odgovor.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...
BDS kaže...

Al uhvatio sam malo vremena pogledati onu tvoju opskurnu stranicu, znanost i Biblija. Tu sada pričaš o koje kakvim logičkim greškama a stranica ih je puna. Full house. Kao da se takmiči tko može nadrobiti više gluposti, religije su ga nadrobile da glava zaboli al ovo na stranici je spektakl.To je netko samo sipao iz rukava sve što je čuo, načuo, mislio, zamislio i samo drobi. Kao ono kad imaš neki zdravstveni problem pa ideš googlati. Pa ti ispadne da imaš 100 bolesti, da si pred infarktom i srčanim, gotovo, ostalo ti je 24 sata. Ravno zemljaši su nadrobili manje gluposti po kvadratnom centimetru nego ova "znanstvena" stranica. A sve prezentirano kao "znanost". I to trpaš u temu o znanosti gdje piše ozbiljan znanstvenik. Koja sprdačina. Srozao si mi se kao sugovornik debelo.

Navedi i obrazloži te navodne logičke pogreške s one stranice.

Može, samo mi moraš prije reći koji je ovo znanstveni autoritet napisao? Kojom znanstvenom metodom i o kojem se radu radilo? Neki link? Nigdje ništa! Nema referenci nema potpisa. Da li ti znaš kako znanost funkcionira? Da li znaš što su znanstvene metode? Nema smisla da ovdje prepričavam nečije mokre snove što je on čuo, načuo, mislio, zamislio. Krajnje je sramotno i nepošteno ovakve stvari prodavati pod znanost. Sprdačina čista. Totalno si se srozao i razočarao kao sugovornik.

14 godina
protjeran
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
 vrhunskih biologa koji vjeruju da je Zemlja ravna ploča. 

Ne vjerujem, to je just for the lulz...

7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Mrblic , ja razumijem da je odgovor na moje pitanje vrlo nezgodan za "vaš" tabor, ali ajmo biti hrabri pa odgovori ( moze i ged, iako i on sada nastoji pod svaku cjenu to izbjeći ) kratko i jasno na pitanje :

Da li je vjernik-znanstvenik u sukobu sa znanoscu i da li je u logickom greskama , uz pretpostavku da taj znanstvenik neupliće vjerske argumente u svoje znanstvene radove, a pravi je vjernik a ne samo deklarativni ( znaci stvarno vjeruje u boga i sve kaj ide uz to prakticiranje vjere ) ??

6 godina
protjeran
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ged kaže...
Gorstak79 kaže...

 

iracionalno jest, mozda cak i glupo, no i dalje smo svi vjernici...trenutno smo na tom nivou razvoja i to je to...onog dana kad evolucija dostigne taj nivo da vise ne budemo vjernici cemo biti mrtvi kao vrsta...jer upravo vjera u pozitivan ishod nekog testa je ono sto nas tjera dalje....

Vjera u pozitivan ishod nekog testa? Oprosti ali to je bedastoca. Kad se rijesimo vjere prodisat cemo punim plucima kao vrsta.

Meni se cini da mijesas razum i vjeru, to nikako nisu sinonimi.

Isto tako, cini mi se da si zapeo s rijeci 'vjera' - ako netko vjeruje da ce sutra biti kisa automatski je vjernik. Sto ako ne vjeruje da ce sutra biti kisa? Onda je nevjernik?

 

Gorstak79 kaže...

Evo jednostavno pitanje: Zašto živiš? Cilj?

Da uzivam u zivotu. Da naucim nesto novo. Da vidim svoje dijete kako odrasta i da mu pomognem kako god mogu.

 

I vjera u pozitivan i u negativan ishod je i dalje vjera. A znachi vjerujes da ce ti djete odrasti i vjerujes da ce mu biti potribna pomoc, i vjerujes da ces uzivati u zivotu i nauciti nesto novo? Shvacas li da onog trena kad si uletio majci svog djeteta nisi imao blage veze sto ce se dogoditi i koji ce biti njen odgovor na tvoj ulet, ali si imao vjeru u pozitivan ishod? Upravo to iracionalno ponasanje je ono sto nas gura naprijed...

 

mbaksa kaže...
Gorstak79 kaže...

ne kontam ja vas nikako...svi smo vjernici...

Ovo je prilika da upozorim na još jednu patologiju, a to je ona koja brani ukazivanje na logičke pogreške i imali smo je u nekoliko navrata vidjeti u ovoj temi.

 

Šta reći na tvoj komentar? Koju posluku porati? Osim upozoriti da si počinio logičku pogrešku ekvivokacije. Izraz "vjernik" ti u ovom slučaju znači osobu koja vjeruje (u) nešto, dakle smatra točnim ili, zapravo vjerojatno bliže, ima ufanje, dočim ti izraz "vjernik" inače znači osobu koja ima (religiozno) vjerovanje u neko "više biće".

 

Izjavu "svi smo vjernici" je vrlo lako raskrinkati. Koji je sinonim riječi "vjernici"? Teisti. Dakle, "svi smo vjernici" je istoznačno sa "svi smo teisti", a priznat ćeš da to nije istinito.

 

Nigdje ja nisam pogrijesio, osim mozda po pitanju predocavanja stvari i tocnih izraza. Mislim da su oni inteligentniji medju vama ubrali poantu...

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
15 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Mrblic , ja razumijem da je odgovor na moje pitanje vrlo nezgodan za "vaš" tabor, ali ajmo biti hrabri pa odgovori ( moze i ged, iako i on sada nastoji pod svaku cjenu to izbjeći ) kratko i jasno na pitanje :

Da li je vjernik-znanstvenik u sukobu sa znanoscu i da li je u logickom greskama , uz pretpostavku da taj znanstvenik neupliće vjerske argumente u svoje znanstvene radove, a pravi je vjernik a ne samo deklarativni ( znaci stvarno vjeruje u boga i sve kaj ide uz to prakticiranje vjere ) ??

 

 

Da li ti uopce citas sto drugi pisu? Ako da, da li razumijes sto govore ili si izgubljen? MRBlc ti je upravo odgovorio na tvoje pitanje, citiram:

 

"Dakle, takav znanstvenik ima neke privatne stavove u sukobu sa znanošću, te o istima ili previše ne razmišlja (vjernik po inerciji, iz tradicije i indoktrinacije koji nikad nije preispitao logički svoju vjeru) ili razmišlja, ali uz logičke pogreške (koje radi da bi pomirio konflikte u kojima se nalazi jer nije spremna odbaciti vjeru). Da ne bude zabune, ovo pišem u kontekstu okvira kojeg si postavio: taj znanstvenik s tobom dijeli stavove koji su u konfliktu sa znanošću, poput dualizma."

 

Da li je to toliko nejasno? Da probamo jednostavnije?

 

Znanstvenik-vjernik nije u sukobu sa znanoscu i logikom ako ne uplice svoje vjerske stavove u svoj znanstveni rad nego se sluzi znanstvenom metodom.

 

Znanstvenik-vjernik je u sukobu sa znanoscu i logikom ako uplice svoje vjerske stavove u svoj znanstveni rad.

 

Znanstvenik-vjernik je u sukobu sa znanoscu i logikom ako uci da je svijet nastao prije 6000 godina i da se Sunce okrece oko Zemlje. U isto vrijeme moze biti vrhunski znanstvenik u nekom drugom polju gdje ne uplice svoje vjerske stavove u svoj rad.

 

Ako je i ovo pretesko, mozda je bolje da vise ne sudjelujes u raspravi.

 

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 22:03 (Ged).
 
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Mrblic , ja razumijem ..

 -varaš se..

 

Gorstak79 kaže...
..

 

Nigdje ja nisam pogrijesio..

 -varaš se.. i btw, u ovoj temi riječ vjera je teistički termin, ne vjera/nada i sl. u nešto kao kad spomeneš dijete. Vjernik je pripadnik neke vjere. Vjera je dogma, pogrešna, neznanstvena, u svakom 'dvoboju' gubi-retardira.. no, kao što post prije pita/kaže.. čitate li (možda, razumijete li) što vam 'druga strana' piše?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
ihush kaže...
 -varaš se.. i btw, u ovoj temi riječ vjera je teistički termin, ne vjera/nada i sl. u nešto kao kad spomeneš dijete. Vjernik je pripadnik neke vjere. Vjera je dogma, pogrešna, neznanstvena, u svakom 'dvoboju' gubi-retardira.. no, kao što post prije pita/kaže.. čitate li (možda, razumijete li) što vam 'druga strana' piše?

 

Ako pišete o nečemu drugome, možebitno u prenesenom značenju, onda se bojim da ne razumijem...

 

No u pravu sam. Apsolutno svi se ponašamo iracionalno i vjerujemo u pozitivan ishod, inače ne bi ni disali. A ako tako vjeruješ da nećeš za 5 sekundi udahnuti otrov, ili dobiti gripu ako izađeš u grad, tako možeš vjerovati i u štrumpfove. Posve je nebitno što sa za nešto trenutno postoji razlog i obrazloženje, jer se dotično mijenjalo kroz povijest, i mijenjat će se u budućnosti. Možda za tisuću godina nitko neće moći izaći van bez plinske maske, što mi sada uzimamo zdravo za gotovo. Apsolutno svi smo iracionalni, samo neki po vecem, a neki po manjem broju pitanja, ali svi smo vjernici.

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

-gle, kak bi ti 'nježno' rekao.. ne pišemo o nečemu drugome, nego teisti-vjera dogma, vs znanost, znanstvena metoda, činjenice.., mada je naslov postanak života, dok si ti zalutao.. :)

-tvoja riječ 'vjera' jednostavno nije u kontekstu teme.. pri tome možeš vjerovati da će te zgazit tramvaj, ili da neće.. tvoja stvar. Osim ako je to neki dokaz/činjenica koja će nam dati odgovore u temi. Vjerovati u pozitivan ishod?  .. gle, kod zdravstvenih pretraga, nadaš se negativnom.. mada je to tad za tebe pozitivno. Jasnije? (meni baš ne..) :)))

 

edit: ili banalniji primjer, nogometni (pa time prihvatljiviji..?) :) .. netko je mogao vjerovati u pobjedu dinama vs ajduka, kladiti se. Dobio bi. To bi bilo dokaz nečemu, njegovoj vjeri? .. ja to vidim kao nedostatak 'mamića'.. jer realno, veća lova je ako dinamo izgubi (proda), jer se ništa ne mjenja, prvo mjesto+kup, za EU ligu je ista stvar, idu oba kluba neovisno o ovoj utakmici, tad to može biti prodana utakmica-rezultat, koji nema veze s vjerom navijača.. nego više tome što mamić boravi u Osijeku... eto, to je moja 'vjera' u HNSovu ligu ili sportske rezultate.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 22:23 (ihush).
7 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Mislio sam da je tema zamrla, ali izgleda da se ne da ugasiti.. U pravu je onaj tko god je smislio naslov članka!

Nego... kad već netko spomenu nogomet, pade mi na pamet - sport nije daleko od znanosti u nekom smislu. I za jedno i za drugo (kao u ostalom za sve čime se bavi)  treba imati zrno talenta i puuuno rada. Pa mi pade mi na pamet trenutno jedan od najboljih nogometaša svijeta - Mohamed Salah. Čovjek čudo od nogometaša, predviđaju mu veliku karijeru, a ono on vjernik (musliman). Štoviše poslje svakog gola klanja i zahvaljuje Bogu.

Elem, da ne bi duljio... Hajdemo uzeti da za i Salaha vrijede neke stvari kao i za nekog vrhunskog znanstvenika.. Mora imati talenta, mora mukotrpno raditi i nema prečica. Salah htio/ne htio , molio/ne molio, vjerovao/ne vjerovao mora se držati nekih "pravila" nekih općih zakonitosti da neće uspjeti ne bude li se trudio i radio mukotrpno. Rezultati i jednog i drugog su vrlo objektivno mjerljivi. Ili si doprinjeo znanosti ili nisi. Isto tako, ili si zabio gol ili nisi. Nema tu vjera puno fajde...

E sada, dajte vi meni recite (čisto da se odmaknemo malo od znanstvenika) je li Salah i slični njemu u zabludi ili logičkom raskoraku ili što već ako čvrsto vjeruje u Boga i moli mu se (čak sam pročitao negdje da je izjavio da će na dan finala postiti jer je mjesec ramazana, a to znači čitav dan bez hrane i vode). 
Ima li smisla njegova vjera? Je li time lošiji čovjek? Slabiji nogometaš? Ima li smisla što poslje svakog gola pada na koljena? I zašto, zbog čega bi na dan velikog finala čitav dan postio bez kapi vode i kruha?

Znači , je li Salah vrhunski nogometaš? I kako vidite tu njegovu vjeru u odnosu na njegovu sportsku izvrsnost? Ovo je čisto da pobijemo neke tvrdnje da ne može čovjek biti vrhunski znanstvenik i vjernik, jer je onda vjerojatno u raskoraku ili laže sebe... 

Pa hajdemo malo rastegnuti temu...

Neznanje je bliže istini nego predrasuda
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@ged

E super. Sad smo korak blize, iako vam taj korak nebu bas drag.

Citam ja kaj vi pisete, ali imate ruzan obicaj da zaobidjete ono kaj vam nepase. Zato moram ovako bukvalno korak po korak, drzeci vas bukvalno za vase doslovne izjave, i jos pritom moram izbjegavati vase pokusaje da odvucete raspravu dalje od ovog pravca koji će pobiti većinu onog kaj ste dosada izjavljivali.

Idemo dalje. Znaci, pazi, ovo si doslovno izjavio : "Znanstvenik-vjernik nije u sukobu sa znanoscu i logikom ako ne uplice svoje vjerske stavove u svoj znanstveni rad nego se sluzi znanstvenom metodom." , jel tako ?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...

Ovo je čisto da pobijemo neke tvrdnje da ne može čovjek biti vrhunski znanstvenik i vjernik, jer je onda vjerojatno u raskoraku ili laže sebe... 

 Ovo je isključivo vaša teza, odnosno vaš strawman, da ne može biti istovremeno znanstvenik i vjernik.

 

To da je u sukobu je točno, ali većina ljudi ima unutarnje sukobe i nekako izlazi na kraj s njima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...

..

Znači , je li Salah vrhunski nogometaš? I kako vidite tu njegovu vjeru u odnosu na njegovu sportsku izvrsnost? Ovo je čisto da pobijemo neke tvrdnje da ne može čovjek biti vrhunski znanstvenik i vjernik, jer je onda vjerojatno u raskoraku ili laže sebe... 

Pa hajdemo malo rastegnuti temu...

 -malo? :)))

ok, prihvatimo (recimo) da nogomet ima veze s temom, da je važno jel nogometaš vjernik koji pada na koljena.. pa da u Bibliji piše o nekoj nogoguračkoj igri na radost Božju i da se to propovijeda s oltara/minareta.. :))) a to sve ima neke veze sa znanošću.. -ček, ajmo od početka.. ha? Da, 12 apostola, taman za ekipu + trener ili rezerva? :)) Ima tu nešto i znanost reći, npr sintetički dresovi, kopačke koje same trče i dron-lopta (flying hog/warthog..)... primjereni znanstveni termini kao i vjerski, osim za muslimana koji bi trebao bježati od svinjetine (pa i kožice?)..

-bi li on igrao nogomet bolje/lošije da je ateist ili neke druge vjere? Znanost se u to ne petlja, jer je nemoguće dokazati a u znanstvenim metodama je to osnova, nakon pretpostavke, postaviti model, obraniti ga, dokazati.. vjera to može, jednostavno kaže 'to je tak'.. :)

 

-zanimljivi su putevi misli... neobični.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
mbaksa kaže...
Glavas_ZG kaže...

@baksa

Meni je iz blenderove poruke je sasvim jasno što je duhovnost za njega.

Ako je tebi jasno, onda možeš i ti objasniti. Ako ne možeš objasniti, onda znači da ti nije jasno. 

 Ne nužno točna konstatacija.

 Također moze biti da mi je jasno ali neznam interpretirat i prezentirat, ili ne želim.

 Ne sviđa mi se ova rasprava iz razloga jer se ide iz krajnosti u krajnost.

 U potpunosti besmislene usporedne se rade, vjere i znanosti i onda se kreće u međusobno osporavanje

 Ne shvaćam zašto naizgled obrazovani ljudi poput tebe, viska itd raspravljate sa onima koji guraju vjeru gdje joj nije mjesto.

 

 Svima nam je jasno da u kontekstu ove realnosti ne postoji disciplina usporediva sa znanošću.

 Na znanosti se bazira svaki aspekat našeg života, osim duhovnosti.

 Ne shvaćam oko čega je rasprava.

 

 Ovi koji pričaju o duhovnosti su vas sa znanstvene strane potpuno uvukli u svoju raspravu.

 Više ne pričate o postanku života nego pričate o duhovnosti, bibliji i sl. temama u kojima vi koji ste znanstveno orjentirani ukazujete na  manjkavosti nečeg što nema veze sa znanatvenim pristupom nastanku života.

 

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Glavas_ZG kaže...
..

 Ne shvaćam zašto ...raspravljate sa onima koji ...

 ..

 

- jer se mora, jer se ne može šutjeti, ignorirati, jer je to imperativ! :) (malo dramaturgije..).

- znanost mora biti branjena, dogma osporavana, činjenice-dokazi ili argumenti .. to bi bila rasprava, no za to su potrebne dvije strane, obje moraju čuti-razumjeti (ili sudjelovati, željeti..) onu drugu stranu mada je u pravilu jednosmjerno. Zato se btw, znanost ne bavi vjerom, vjera je osobna stvar.. no tu se koristi kao argument a to je recimo nedopustivo.

 

- i ne vrijedi 'pametniji popušta'.. jer tad imaš problem (srednji vijek..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
Neuk kaže...

Ovo je čisto da pobijemo neke tvrdnje da ne može čovjek biti vrhunski znanstvenik i vjernik, jer je onda vjerojatno u raskoraku ili laže sebe... 

 Ovo je isključivo vaša teza, odnosno vaš strawman, da ne može biti istovremeno znanstvenik i vjernik.

 

To da je u sukobu je točno, ali većina ljudi ima unutarnje sukobe i nekako izlazi na kraj s njima.

 
Ok, uhvatio si me...   
Upao sam k'o padobranac nakon dugo vremena u ovu temu i nabrzinu preletio neke stranice , pa sam u žurbi napisao komentar, tako da ga nisam "tehnički dotjerao". Poanta je ostala. Vi je izbjegavate. 
I nije točno da je ova gore moja rečenica samo "moja strawmen teza". Ovakve izjave su se provlačile od početka. Samo mi ne pada na pamet sada listati preko 1000 komentara da bi nekome nešto zalijepio.
Ja sam ovdje prije govorio o znanstvenicima-vjernicima kao odgovor na tvrdnje da je znanost u sukobu sa vjerom (ili obrnuto). Navodio sam neke vrsne bivše i sadašnje znanstvenike koji su predano vjerovali u Boga a doprinijeli su nemjerljivo znanosti. 
Sada navodim isto jednu čisto "znanstvenu" disciplinu - nogomet. (jer je mjerljiv) I spominjem igrača koji je jedan od najboljih trenutno, a isto tako je i veliki vjernik. Toliki da strogo poštuje ramazanski post.
To sam spomenuo da bi vas naveo na zaključak da je moguće gajiti duboku i iskrenu vjeru u Boga a ne biti (da se tako izrazim) poremećene ili infantilne percepcije svijeta i života i biti u sukobu sa činjenicama i znanošću.

ihush kaže...

 

 -malo? :)))

ok, prihvatimo (recimo) da nogomet ima veze s temom, da je važno jel nogometaš vjernik koji pada na koljena.. pa da u Bibliji piše o nekoj nogoguračkoj igri na radost Božju i da se to propovijeda s oltara/minareta.. :))) a to sve ima neke veze sa znanošću.. -ček, ajmo od početka.. ha? Da, 12 apostola, taman za ekipu + trener ili rezerva? :)) Ima tu nešto i znanost reći, npr sintetički dresovi, kopačke koje same trče i dron-lopta (flying hog/warthog..)... primjereni znanstveni termini kao i vjerski, osim za muslimana koji bi trebao bježati od svinjetine (pa i kožice?)..

-bi li on igrao nogomet bolje/lošije da je ateist ili neke druge vjere? Znanost se u to ne petlja, jer je nemoguće dokazati a u znanstvenim metodama je to osnova, nakon pretpostavke, postaviti model, obraniti ga, dokazati.. vjera to može, jednostavno kaže 'to je tak'.. :)

 

-zanimljivi su putevi misli... neobični.

 
Puno toga ovdje nema veze sa temom... Ovo što sam ja naveo, samo lagano nadovezalo..
Ostalo te ništa ja skontao nisam...

Neznanje je bliže istini nego predrasuda
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
..
Ostalo te ništa ja skontao nisam...

 -naravno, jer bi u suprotnom znao da je vjera nogometaša nevažna za temu. Dokaz čega? Da je normalna osoba? Netko tvrdi drugačije?

opet se tu ugurava da se znanost bavi vjerom.. ne, vjera je osobna stvar, vjera je dogma, vjera nije znanost niti su vjerovanja u biblijske tekstove nešto što je argument. Tumačenje? Osim onog koji ima svoje tumačenje.. vjernik svoje nema, ili si vjernik ili nisi (pripadnik neke vjere, konfesije). Uz podsjetnik na srednji vijek, lomače, Hawkinga itd..

-kad će ti postati jasno, da nogometaš nije dobar zato jer je vjernik, nego zato jer je dobar nogometaš.. itd. istovremeno, može biti npr gej, pedofil, ubojica, odličan kuhar ili bacač koplja.. to nema veze jedno s drugim, niti ga kvalifikacija X kvlaificira za Y.. možda je loš u tetrisu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.5.2018 9:34 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Glavas_ZG kaže...

 Ne shvaćam zašto naizgled obrazovani ljudi poput tebe, viska itd raspravljate sa onima koji guraju vjeru gdje joj nije mjesto.

 

 Mislim da se možemo svi ovdje složiti da zemlja stagnira zadnjih tridesetak godina. Slučajno se to poklopilo s davanjem važnosti nacionalizmu i religiji, a marginalizacijom znanosti? Glupim idejama (od bezgrešnog začeća do chemtrailsa) se zbunjuje ljude, a nažalost i djecu od najranije dobi, koji više ne znaju kritički razmišljati i donositi razumne odluke. I sad je problem ako netko kaže nešto protiv toga?

 

Glavas_ZG kaže...

 Na znanosti se bazira svaki aspekat našeg života, osim duhovnosti.

 Što bi na kraju bila ta duhovnost?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 23:39 (Visak).
16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
BDS kaže...
mbaksa kaže...
Navedi i obrazloži te navodne logičke pogreške s one stranice.

Može, samo mi moraš prije reći koji je ovo znanstveni autoritet napisao?

Dakle, možemo zaključiti da si logičke pogreške izmislio i sad se pokušavao izvući svojim logičkim pogreškama, počevši od "argument iz autoriteta" (nešto je istinito samo zato jer je to izrekao neki navodni autoritet)...

 

BDS kaže...
Da li ti znaš kako znanost funkcionira? Da li znaš što su znanstvene metode? Nema smisla da ovdje prepričavam nečije mokre snove što je on čuo, načuo, mislio, zamislio. Krajnje je sramotno i nepošteno ovakve stvari prodavati pod znanost. Sprdačina čista.

... pa onda ide crvena haringa...

 

BDS kaže...
Totalno si se srozao i razočarao kao sugovornik.

... da bi na kraju stvar zaokružio s ad hominem napadom.

 

Svaka čast!  Da bi se izvukao od opravdavanja izmišljenih logičkih pogreški počinio si tri logičke pogreške u svega nekoliko rečenica. To fakat treba "znati". 

16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Gorstak79 kaže...
mbaksa kaže...
Gorstak79 kaže...

ne kontam ja vas nikako...svi smo vjernici...

Ovo je prilika da upozorim na još jednu patologiju, a to je ona koja brani ukazivanje na logičke pogreške i imali smo je u nekoliko navrata vidjeti u ovoj temi.

 

Šta reći na tvoj komentar? Koju posluku porati? Osim upozoriti da si počinio logičku pogrešku ekvivokacije. Izraz "vjernik" ti u ovom slučaju znači osobu koja vjeruje (u) nešto, dakle smatra točnim ili, zapravo vjerojatno bliže, ima ufanje, dočim ti izraz "vjernik" inače znači osobu koja ima (religiozno) vjerovanje u neko "više biće".

 

Izjavu "svi smo vjernici" je vrlo lako raskrinkati. Koji je sinonim riječi "vjernici"? Teisti. Dakle, "svi smo vjernici" je istoznačno sa "svi smo teisti", a priznat ćeš da to nije istinito.

 

Nigdje ja nisam pogrijesio, osim mozda po pitanju predocavanja stvari i tocnih izraza. Mislim da su oni inteligentniji medju vama ubrali poantu...

Prije će biti da tebi fali inteligencije da pokopčaš same osnove logike, a kamoli išta više od toga.

16 godina
moderator
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Glavas_ZG kaže...
mbaksa kaže...
Glavas_ZG kaže...

@baksa

Meni je iz blenderove poruke je sasvim jasno što je duhovnost za njega.

Ako je tebi jasno, onda možeš i ti objasniti. Ako ne možeš objasniti, onda znači da ti nije jasno. 

 Ne nužno točna konstatacija.

Nisi skužio da je moja konstatacija zapravo provokacija? Provokacija da te navede da objasniš što je to duhovnost. Upravo da izbjegnemo neproduktivno okolišanje s kojim si nastavio i koje ne vodi ničemu.

 

Kažeš - ne nužno točna konstatacija. To je istina - ne nužno točna. Ali vjerujem da je ipak točna u tvom slučaju. Na temelju čega temeljim tav stav? Na temelju toga da dosad nisam još čuo smisleno objašnjenje duhovnosti, a ako je i nešto zvučilo smisleno, nije se slagalo s drugim objašnjenjima.

 

Uglavnom, čemu takvo okolišanje? Ako znaš što je duhovnost - objasniš. Ako ne znaš - šutiš, umjesto da mutiš vodu.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Neuk kaže...
 Poanta je ostala. Vi je izbjegavate. 

I nije točno da je ova gore moja rečenica samo "moja strawmen teza". Ovakve izjave su se provlačile od početka. Samo mi ne pada na pamet sada listati preko 1000 komentara da bi nekome nešto zalijepio.

 Nije istina da se takve stvari provlače, a to što ti se ne da je tvoj problem. Postoji način da dokažeš da si u pravu, a ako si lijen smatrat ćemo da nisi.

Neuk kaže...

Ja sam ovdje prije govorio o znanstvenicima-vjernicima kao odgovor na tvrdnje da je znanost u sukobu sa vjerom (ili obrnuto). Navodio sam neke vrsne bivše i sadašnje znanstvenike koji su predano vjerovali u Boga a doprinijeli su nemjerljivo znanosti. 
Sada navodim isto jednu čisto "znanstvenu" disciplinu - nogomet. (jer je mjerljiv) I spominjem igrača koji je jedan od najboljih trenutno, a isto tako je i veliki vjernik. Toliki da strogo poštuje ramazanski post.
To sam spomenuo da bi vas naveo na zaključak da je moguće gajiti duboku i iskrenu vjeru u Boga a ne biti (da se tako izrazim) poremećene ili infantilne percepcije svijeta i života i biti u sukobu sa činjenicama i znanošću.

 Čini mi se da krivo percipiraš što mi govorimo. Moguće je u nekom segmentu djelovanja funkcionirati razumno, a u drugom potpuno iracionalno, svi mi imamo i jedno i drugo u sebi. Ukoliko znanstvenik to odijeli može se kvalitetno baviti znanstvenim radom. Ukoliko pak pokuša svojim uvjerenjima (koja ne moraju uopće biti religijska, može smatrati broj 13 nesretnim, pa ga u svim jednadžbama prepravljati u 14) utjecati na svoj rad, tada će ga ta uvjerenja ograničavati i postići će manje nego da ih nema. Dakle znanost i religija u nekoj osobi mogu, ali i ne moraju mirno koegzistirati. Mnogim ljudima je vjera samo zgodno društveno ljepilo i mehanizam utjehe, ali neće životne, ni poslovne odluke na njoj bazirati. To se najbolje vidi po broju onih koji nevini stupaju u brak. Religija je u suštini infantilna percepcija, ali recimo i kada navijaju ljudi podjetinje, no sutradan odu na posao i opet su ozbiljni ljudi. Liječnik koji bi navijanje donio u operacionu salu i gledao je li pacijent dinamovac ili hajdukovac, bio bi loš liječnik, slažeš se? Isto tako kada bi mu rekao da je bolestan jer je grešnik, i da ga je bog kaznio. Dakle tko može razdvojiti taj je kao profesionalac OK.

 

Ovo s nogometašem je loša usporedba, jer znanost je egzaktna i ne trpi religijske interpretacije, a sport je izrazito individualan i ovisan o psihologiji, pa nogometaš može igrati bolje ako je jako motiviran religijom. Što naravno ne čini religiju točnom, samo u tom slučaju korisnom. Mada mi je uvijek upitna inteligencija tih koji se križaju i klanjaju na terenu. Oni stvarno misle da će bog shebati onu drugu ekipu, u kojoj se također križaju i klanjaju? Ako to nije infantilno poimanje boga ne znam što je.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

@ged

E super. Sad smo korak blize, iako vam taj korak nebu bas drag.

Citam ja kaj vi pisete, ali imate ruzan obicaj da zaobidjete ono kaj vam nepase. Zato moram ovako bukvalno korak po korak, drzeci vas bukvalno za vase doslovne izjave, i jos pritom moram izbjegavati vase pokusaje da odvucete raspravu dalje od ovog pravca koji će pobiti većinu onog kaj ste dosada izjavljivali.

Idemo dalje. Znaci, pazi, ovo si doslovno izjavio : "Znanstvenik-vjernik nije u sukobu sa znanoscu i logikom ako ne uplice svoje vjerske stavove u svoj znanstveni rad nego se sluzi znanstvenom metodom." , jel tako ?

Cijeli post da bi me pitao da li sam nesto napisao a citiras me. Ti si genij.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Visak kaže...
Glavas_ZG kaže...

 Ne shvaćam zašto naizgled obrazovani ljudi poput tebe, viska itd raspravljate sa onima koji guraju vjeru gdje joj nije mjesto.

 

 Mislim da se možemo svi ovdje složiti da zemlja stagnira zadnjih tridesetak godina. Slučajno se to poklopilo s davanjem važnosti nacionalizmu i religiji, a marginalizacijom znanosti? Glupim idejama (od bezgrešnog začeća do chemtrailsa) se zbunjuje ljude, a nažalost i djecu od najranije dobi, koji više ne znaju kritički razmišljati i donositi razumne odluke. I sad je problem ako netko kaže nešto protiv toga?

 

Glavas_ZG kaže...

 Na znanosti se bazira svaki aspekat našeg života, osim duhovnosti.

 Što bi na kraju bila ta duhovnost?

U kršćanskom svijetu - otvorenost prema Bogu ( insert : tumačenje istoga)

 

Za mene : razina svijesti, empatija i otvorenost prema životu, razbijanje tabua i dogmatizma etc.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
ansha kaže...

Ne vjerujem, to je just for the lulz...

Malo karikiram, ali ne bih se čudio da postoji...

 

bunker kaže...

Mrblic , ja razumijem da je odgovor na moje pitanje vrlo nezgodan za "vaš" tabor, ali ajmo biti hrabri pa odgovori ( moze i ged, iako i on sada nastoji pod svaku cjenu to izbjeći ) kratko i jasno na pitanje :

Da li je vjernik-znanstvenik u sukobu sa znanoscu i da li je u logickom greskama , uz pretpostavku da taj znanstvenik neupliće vjerske argumente u svoje znanstvene radove, a pravi je vjernik a ne samo deklarativni ( znaci stvarno vjeruje u boga i sve kaj ide uz to prakticiranje vjere ) ??  
bunker kaže...
E super. Sad smo korak blize, iako vam taj korak nebu bas drag.

Citam ja kaj vi pisete, ali imate ruzan obicaj da zaobidjete ono kaj vam nepase. Zato moram ovako bukvalno korak po korak, drzeci vas bukvalno za vase doslovne izjave, i jos pritom moram izbjegavati vase pokusaje da odvucete raspravu dalje od ovog pravca koji će pobiti većinu onog kaj ste dosada izjavljivali. 

Odgovor na to pitanje si već dobio, ali, na tvoju žalost, isti je oprezno formuliran kako ga ne bi mogao izvaditi iz konteksta, što ti je namjera koja je bila jasna od onog trenutka kad si počeo inzistirati na da/ne odgovoru iako je pitanje postavljeno tako da se ne može odgovoriti sa da/ne jer u sebi skriva dva pitanja (da li su mu privatni stavovi u sukobu s vjerom i puni logičkih pogrešaka, te da li mu je znanstveni rad u sukobu s vjerom i pun logičkih pogrešaka). Tvoje postavljanje nagazne mine je toliko očito da se moram zapitati smatraš li da si toliko pametan ili da smo mi toliko glupi da nikome nije očito što pokušavaš napraviti!

 

Analogno tome bi bilo da ja tebi postavim pitanje: "Ako svećenik pomaže siromašnima i hrani gladne obitelji, ali je ujedno i pedofil koji zlostavlja ministrante, da li su djela tog svećenika dobra djela?" i tražim odgovor da/ne. Možeš li na to pitanje odgovoriti isključivo s jednim "da" ili jednim "ne" bez da odijeliš njegovu humanitarnu ulogu od njegove zločinačke uloge?

 

bunker kaže...
Idemo dalje. Znaci, pazi, ovo si doslovno izjavio : "Znanstvenik-vjernik nije u sukobu sa znanoscu i logikom ako ne uplice svoje vjerske stavove u svoj znanstveni rad nego se sluzi znanstvenom metodom." , jel tako ? 

U kontekstu ove rasprave kojoj je tema znanost, izjava je točna, međutim, ona nije univerzalno točna. To je onaj dio kojeg ti uporno odbijaš prihvatiti jer ti ruši "zamku" koju pleteš. Da to prihvaćaš onda bi u mom postu vidio da sam ti odgovorio na pitanje. S obzirom da tvrdiš da razumiješ, onda moram pretpostaviti da taj dio odbijaš prihvatiti zbog zle namjere.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.5.2018 7:30 (MrBlc).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

mbaksa kaže...

Nisi skužio da je moja konstatacija zapravo provokacija? Provokacija da te navede da objasniš što je to duhovnost. Upravo da izbjegnemo neproduktivno okolišanje s kojim si nastavio i koje ne vodi ničemu.

Za početak, ova izjava je pomalo licemjerna, u prvom djelu sam kažeš da radiš provokaciju, a nakon toga da želiš izbjeć neproduktivno okolišanje, provociranje je nešto što se može okarakterizirat kao komunikacija nižeg stupnja od okolišanja, sa time da uzimao u obzir da sam ja okolišao, sa čime se ja ne slažem, to je tvoja interpretacija moje izjave.

mbaksa kaže...

Uglavnom, čemu takvo okolišanje? Ako znaš što je duhovnost - objasniš. Ako ne znaš - šutiš, umjesto da mutiš vodu.

Nisam ja napisao da znam što je duhovnost.

    Visak kaže...

 Što bi na kraju bila ta duhovnost?

Ne znam što je duhovnost generalno, predpostavljam da nije moguće definirati, no ja nisam ni napisao da ja to znam.

Samo pitanje je krivo postavljeno, potrebno je postavit; što je vjera za tebe jer takve stvari nije moguće generalizirat.

No mislim da to u ovom kontekstu nije ni bitno.

 

Napravili ste cijeli kupus od sve moguće sile poistovjećivanja, svi se krivo izražavate već stranicama, prvo ste spetljali vjeru sa religijom, što nema veze jedno sa drugim.

Primjerice; ja jako vjerujem da mogu postić neki cilj na osnovu postizanja dosadašnjih ciljeva gdje se vjera u postizanje istih pokazala vrlo korisnom.

 

Vi ste poistovjetili vjeru (nešto vrlo pozitivno) sa religijom koja je nešto negativno. 

Manipulacija vjerom ljudi od strane religije ne čini vjeru ljudi lošom, nego religiju, ljudi će uvijek imat vjeru u sebi, nije bitno u što, bitno je samo upravljanje tom vjerom za što je potrebno osvještavanje sebe i učenje o sebi. (Ovo ne mora imat nikave veze sa znanošću, no to ne znači da se ne radi o nečemu realnom).

 

Kolega Blader, je u sve skupa uključio termin duhovnosti, što se opet razlikuje od vjere i religije, naravno da ste vi i to raskupusili i poistovjetili s vjerom, s religijom.

Grozno.

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...

U kontekstu ove rasprave kojoj je tema znanost, izjava je točna, međutim, ona nije univerzalno točna. To je onaj dio kojeg ti uporno odbijaš prihvatiti jer ti ruši "zamku" koju pleteš. Da to prihvaćaš onda bi u mom postu vidio da sam ti odgovorio na pitanje. S obzirom da tvrdiš da razumiješ, onda moram pretpostaviti da taj dio odbijaš prihvatiti zbog zle namjere.

 

Prilicno sam siguran da si u pravu (bar je moje rezoniranje islo u tom smjeru) no mislim da ga ipak treba pustiti da postavi 'zamku' jer postoje dvije mogucnosti:

- ima dobar argument koji ce nam dati malo za misliti

- pokazat ce svu uskogrudnost, ogranicenost, dogmaticnost i ne razumijevanje materije fundamentalnog vjernika

 

Sto je od toga vjerojatnije, ostaje da vidimo. :)

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice