Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

poruka: 1.522
|
čitano: 291.713
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postanak života – tema koja uznemiruje duhove".
9 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...
DarthMarkus 

Dokaži da ono što piše je baš Božija riječ...I to od tvog Boga!

 

Nek dobijem žuti, al mene bi bilo sramota ovo pisati. Faking dogmatici, regresivci i licemjeri.

Zasto si gnjevan?Ne mozes priznati da si pogresio(u svezi Zečine),pa svoje frustracije ljecis vrijedajuci!

 

 Nemoj mu odgovarati, ja sam iz teme izašao radi ovoga: 

Mt 7,6.12-14

"Ne dajte svetinje psima! Niti svoga biserja bacajte pred svinje da ga ne pogaze nogama pa se okrenu i rastrgaju vas."

12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže...

 

 Nemoj mu odgovarati, ja sam iz teme izašao radi ovoga: 

Mt 7,6.12-14

"Ne dajte svetinje psima! Niti svoga biserja bacajte pred svinje da ga ne pogaze nogama pa se okrenu i rastrgaju vas."

 Iako ovo evanđelje ima sasvim drugu poruku,upravo si pokazao kako izgleda  lose tumacenje vjere!

 

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
6 godina
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Moze li mi itko od vjernika odgovoriti, tko i po kojoj logici odlucuje sto je u Bibliji u prenesenom znacenju a sto doslovno?

 
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
love2ml86 kaže...

Moze li mi itko od vjernika odgovoriti, tko i po kojoj logici odlucuje sto je u Bibliji u prenesenom znacenju a sto doslovno?

 Ne mogu....koz: 

 

"Ako si glup, onda to jesi."

 

AV (Alen Vitasović) 7,7.12,2-14

Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 7:30 (DarthMarkus).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...

Pa ponovimo gradivo,Bog ako je stvorio covjeka na svoju sliku,nije ga stvorio 185 cm visokoga,78 kg,plavih ociju.....nego nesto sto je vec prije zapisano u famoznoj enciklici Humani generis da ljudsko tijelo ima porijeklo u oživljenoj materiji koja je prije njega egzistirala ili da je tijelo nastalo u evolucijskom procesu, a duhovna duša je nastala  Božjim stvaralačkim činom.

Inace,to je papa Ivan Pavao 2 zagovarao.

Jasnije?

Da li je i duša evoluirala ili se samo u jednom trenutku pojavila? Preci s primitivnijim oblikom duše su i dalje stvoreni na Božju sliku ili ipak nisu? Što se događa s njihovom dušom nakon smrti?

 

Praktički sve nedoumice koje su iznesene u vezi fizičkog izgleda mogu se preslikati i na "duhovnu evoluciju".

 

Milka30 kaže...

Dakle,crkva nikada nije osporavala evoluciju,stovise,proucavala ju je i zagovarala!

Notorna laž, odnosno, kako bi se to politički korektno reklo, povijesni revizionizam.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Jahve,Bog,napravi covjeka od praha zemaljskoga i u nosnice mu udahne dah zivota......

Mene cudi da vama ovo nije jasno?Ocito je da je Bog "kuhar"(cookbook of life) te da je covjek napravljen od praha!

Dakle iz ovoga se vidi da Biblija zagovara ono sto vi pisete-da je zivot nastao mixanjem elemenata.l

Kvaka je u tome sto vi smatrate da su se svi ti elementi spojili sasvim slucajno,onako,potrefilo se bezveze i PAF nastao zivot!

Vjernik tvrdi da je ipak Bog bio taj koji je bio "kuhar",te po savrsenome receptu stvorio zivot!

Zdrav razum mi govori da je ipak vjernicka teorija logicna!

 

O osporavanju evolucije od strane crkve sam vec rekao,dokazi linkom u suprotno!

 

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 9:22 (Milka30).
6 godina
protjeran
offline
Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

mozda jednog dana izumimo i vremeplov pa stvorimo sami sebe... :)

Jel se vi isto uzbudite dok brojite ovce da bi zaspali?
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...

Jahve,Bog,napravi covjeka od praha zemaljskoga i u nosnice mu udahne dah zivota......

Mene cudi da vama ovo nije jasno?Ocito je da je Bog "kuhar"(cookbook of life) te da je napravljen od praha!

Dakle iz ovoga se vidi da Biblija zagovara ono sto vi pisete-da je zivot nastao mixanjem elemenata.

Kvaka je u tome sto vi smatrate da su se svi ti elementi spojili sasvim slucajno,onako,potrefilo se bezveze i PAF nastao zivot!

Vjernik tvrdi da je ipak Bog bio taj koji je bio "kuhar",te po savrsenome receptu stvorio zivot!

Zdrav razum mi govori da je ipak vjernicka teorija logicna!

 Ne znam kako vama ali mense čini da je taj Bog "YHWH" iz starog zavjeta pobjegao iz nekakve svemirske ustanove za duševne bolesti i nastanio se u ovaj naš svemirski kvadrant prostora i od tada je sve pošlo nizbrdo po ljudski rod a i po sva živa bića. Kada se ljudi ponašaju kao ON ( ubijaju nedužnu djecu, nedužne ljude, vrše genocid nad drugim narodima) zatvaraju ih u ustanove za lijepo ponašanje?! Pa kao pobogu jedno takvo Božansko svojstvo može biti kažnjivo!? Zar ne bi trebalo to poticati i nagrađivati. Ništa mi nije jasno kod tog YHWH, taj LIK je totalno poblesavio, bolje ga je izgubit nego naći?! Ispričavam se svima koji vjeruju u TAKVOG boga, ja nemogu vjerovati u to, ne mogu mi oprati ovo mozga što imam, niti me uplašiti nekakvim paklom poslije smrti i drugim bedastoćama a čini mi se da nisam mentalno retardiran. A možda su ti TUMAČI napravili puno grešaka u prijevodu pa smo ostali izgubljeni "U". U svakom slučaju preporučujem vam za pročitati knjige Maura Biglinia koje bacaju sasvim novo svijetlo na Bibliju i na tu ekipu koja ju je smislila, lektorirlala i koja ju dila a koja svoje svoje korijene vuče još iz Babilona...

A kako je život nastao? Pojma nemam! Kažu da manja vjerovatnoća da će se sam od sebe stvoriti nekakav Mercedes od nekakvih dijelova na auto otpadu nego "Život" iz nekakve "Prajuhe" neživih tvari, ali ova "Božanska anomalija" zvana YHWH mi je još blesavija teorija! Mogu jedino vjerovati u teorije, bilo vjerske bilo znanstvene ali niti jedna od njih nema dokaza...obje traže da budemo vjernici a ja ne želim biti vjernik jer to isključuje "mozak", a vi kao vam draže;-)

12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

......inace,jasno ti je da je Bog ostavio covjeku svoju volju?

Hajde malo informiraj se prije no sto napises jos jednu takvu slicnu glupost!

Molim te!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...

......inace,jasno ti je da je Bog ostavio covjeku svoju volju?

Hajde malo informiraj se prije no sto napises jos jednu takvu slicnu glupost!

Molim te!

 Kako onda Papa traži čak i od znanstvenika da se "pokore" ??? Koja je to slobodna volja?

Točka 36 te famozne enciklike Humani generis.

15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...

..

Zdrav razum mi govori da je ipak vjernicka teorija logicna!

 

O osporavanju evolucije od strane sam vec rekao,dokazi linkom u suprotno!

 

- zdrav razum govori upravo suprotno.

- što treba dokazati (linkom?).. evoluciju ili Bibliju? - možda činjenice?

 

npr Darwin je bio vjernik, no činjenice kao fosili i razvoj znanja (kemija, geologija, zemljopis..) u tom trenutku/povijesti su mu jednostavno govorili da biblijski text nije točan, da je pogrešan. Time nije prestao biti vjernik, samo je kao svjesno biće, upotrijebio zdrav razum, činjenice. .. ostalo je 'povijest'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 9:29 (ihush).
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...

Vrsenje pokusa nad Židovima u ww2 je zaista bio cudan poticaj za znanost da napreduje tokom vremena!

 Slažem se. Zato mi nije jasno zašto je prethodni Papa Benedict aka Ratzinger rehabilitirao biskupa koji negira Holokaust.
Moderna znanost takvo što ne trpi.

 

Milka30 kaže...

Pa bas i ne mozes naci crkvene zapise o osporavanju same evolucije,jer vjerovao ili ne,evolucija se ne bavi temom samoga postanka.

 Zaključak "famozne" Papine enciklike koju si proslijedio doslovce jest da Crkva ne brani da stručnjaci istražuju i pretresaju evolucionističko učenje, samo ako su svi spremni pokoriti se sudu Crkve.
Znači sud Crkve je opet iznad znanosti, a samo znanstveno istraživanje bezvrijedno ako nije "pokoreno sudu Crkve".
Papa Urban XIII je identično poticao Galilea, da bi ga potom "pokorio" - utamničio zbog istog do kraja života.
Što ako se znanstvenici ne pokore?
Zanimljiv način da kažeš znanstvenicima "evo, trabunjajte vi što hoćete, pa i o evoluciji, mogu čak i ja sam, no za nas je to sve nebitno ako nam se ne pokorite".
S druge strane Crkva odbija znanstvenu ocjenu svojih dokumenata jer, citiram, čak i ako su preuzeti iz pučkih pripovijesti, riječ je o božanskom nadahnuću zapisivatelja i samim time su oni očuvani od svake zablude (znači u potpunosti).
U svakom slučaju, dokument koji si prenio je znanstveno gotovo bezvrijedan, tek svjedoči o kontinuitetu "božansko nadahnute" arogancije.
Dokument pobija znanost i (opet!) ograničava slobodu rasprave - citirat ću niže.

 

Milka30 kaže...

Ja ti navedem jedan od primjera(u cilju da ti se objasni)ti velis da postoji hrpetine drugih koji demantiraju taj primjer i odbacujes ga! Onda ti izvuces primjer koji tebi paše i blebetaš o komunizmu te ga navodis kao nekakav dokaz???

Covjece,mi ovdje govorimo o postanku covijeka,ne govorimo o Katolickoj crkvi-daj vise to shvati!

 

Odbacujem tvoj primjer? Pa na njega se i pozivam! Ništa izvan tvog primjera.

Ne možeš zato što si vjernik pamtiti kao riba. I skakati sam sebi u usta. Citirat ću te:

Milka30 kaže...

Pa ponovimo gradivo,Bog ako je stvorio covjeka na svoju sliku,nije ga stvorio 185 cm visokoga,78 kg,plavih ociju.....nego nesto sto je vec prije zapisano u famoznoj enciklici Humani generis da ljudsko tijelo ima porijeklo u oživljenoj materiji koja je prije njega egzistirala ili da je tijelo nastalo u evolucijskom procesu, a duhovna duša je nastala  Božjim stvaralačkim činom.

...

Dakle,crkva nikada nije osporavala evoluciju,stovise,proucavala ju je i zagovarala!

 

Za početak, predlažem ti da ne vrijeđaš poglavara svoje vjere, jer ja nisam "blebetao o komunizmu" več citirao tvog Papu iz zaglavlja dokumenta kojeg si sugerirao (5. točka od njih 44).
Ja kao ateist imam slobodu izreći svoje mišljenje o tome, ti nemaš već se moraš pokoriti.
Taj dokument si ti predložio, "oživljenu materiju" itd si ti predložio, mjesto gdje se spominje je točka 36 koju sam citirao.
Upravo to što si naveo, isti broj 36 jest:

36. Zbog tih razloga crkveno učiteljstvo ne brani da u skladu sa sadašnjim stanjem znanosti i teologije mjerodavni stručnjaci na oba područja istražuju i pretresaju evolucionističko učenje. Ono naime istražuje porijeklo ljudskog tijela, te uči kako ono potječe od preegzistentne organske materije, dok nas vjera obvezuje vjerovati kako su duše izravno stvorene od Boga. No to se treba činiti tako da se razlozi dvaju mišljenja, hoće reći onoga koje se izjašnjava u prilog i onoga koje se protivi evolucionizmu, pretresaju i preispituju s nužnom ozbiljnošću, umjerenošću i taktom i samo ako su svi spremni pokoriti se sudu Crkve ...

Dapače, da si to doista i pročitao / razumio, uvidio bi da Papa ovdje, u istoj točci na koju se pozivaš, u direktnom nastavku, a kao navodni argument "zagovaranja evolucije" - pobija znanosti (opet!)ograničava slobodu rasprave, relativizirajući dokaze o evoluciji kao tek "upućivanja" i "indicije". Sve to zbog "izvora božanske objave" (pučkih pripovjesti koja "moraju" a priori biti "van svake zablude" jer su zapisivatelji bili "božanski nadahnuti").

(točka 36, nastavak)
Ipak neki prelaze granice te slobodeu raspravama, te postupaju tako kao da je već s potpunom sigurnošću dokazano samo podrijetlo ljudskog tijela iz preegzistentne organske materije, služeći se pritom do sada prikupljenim činjenicama koje na to upućuju i razmišljanjima koja se temelje na istim indicijama, i sve to kao da u izvorima božanske objave nema ničega što bi na tome području zahtijevalo veću umjerenost i oprez.

8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
matrix777 kaže... 

 Nemoj mu odgovarati, ja sam iz teme izašao radi ovoga: 

Mt 7,6.12-14

"Ne dajte svetinje psima! Niti svoga biserja bacajte pred svinje da ga ne pogaze nogama pa se okrenu i rastrgaju vas."

 

Ajd, barem se nisi pozvao na "učenje" vjeroučitelja Krešimira Bagarića. 

http://www.index.hr/vijesti/clanak/sat-vjeronauka-srbima-nabiti-glave-na-kolce-mesica-i-pusicku-ubiti-i-baciti-u-septicku-jamu/1014975.aspx

8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...

 

U dobroj vjeri, razmisli o ovomešto sam prethodno zapisao o spoznaji.
(Ja ovdje termin "spoznaje" koristim kao "zaključivanje", ne onaj vjernički o prosvijećenosti, ali pokušavam to izjednačiti).

 

To je moj iskreni pokušaj da kao agnostik a ne ateist dopustim postojanje boga, na način da postoji kanal spoznaje kojeg za sad ne možemo racionalizirati (a tek iznimno koristiti).
Recimo da postoji bog i da pokušava komunicirati s nama, no taj kanal komunikacije je za nas zatvoren.
Takav kanal komunikacije (spoznaje) je, za mene, preduvjet da se, eventualno, u njemu doista pojavi neki svjesni entitet (recimo iz neke druge dimenzije).
Trenutačno, današnja znanost to ne može razlikovati od shizofrenije ("glasova koji ti govore").
Takav kanal spoznaje mi se čini moguć (ne baš iz druge dimenzije), ali priznajem da postojanje (kanala) komunikacije pa još sa nadnaravnim entitetom - ne.
No krenimo malim koracima, bar ovaj prvi dio možda znanstveno / realno ima smisla. Pa bi bio moguć i konsenzus.
Ideja je bi bila da podsvjesno, apstraktno, brže zaključujemo i da možemo primiti trenutne inpute na nekoj ufff... kvantnoj razini koju taj dio mozga može procesirati i uklopiti u dio podsvijesti.

 

Poveznica s nastankom života bi bila, otprilike, da ako postoji mogućnost takve trenutne spoznaje, možda po istim principima može postojati i mogućnost trenutnog "paljenja" svijesti, odnosno života.
(ovo "trenutno" može biti i neka trajna frekvencija, ili drugi niz preduvjeta koji se moraju poklopiti za tako nešto).

 

Recimo da se radi o trenutnom prijenosu specifične informacije kao takve, koja u esenciji, po definiciji, nije materijalna.
Impuls, koji bi potakao (stvorio) "sjećanje" (ili život?), poput wireless verzije RNA koda iz Transplantacije umjetnih sjećanja I. Bereckog.

Sve je ovo hipotetske naravi, naravno.
Teško mi je povjerovati da postoji svjesni entitet koji bi s nama na taj način komunicirao (upravljao!); no opet, teško je (u stvari nemoguće) percipirati / definirati boga.
Ali to bi bila neka potencijalna poveznica s ovim vjerničkim fenomenom "spoznaje boga", "življenja boga" (vjere) itd.

6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Zar je moje pitanje toliko glupo i/ili teško, tko i po kojoj logici odlučuje što je u Bibliji doslovno a što u prenesenom značenju?
 
4 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@love2ml86

Kaj ti se odgovor sam ne nameće ako prihvatis da vjera nije uniformna diktatura i da je dozivljaj i spoznaja vjere potpuno individualna... ?

12 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
ihush kaže...- zdrav razum govori upravo suprotno.

- što treba dokazati (linkom?).. evoluciju ili Bibliju? - možda činjenice?

 

npr Darwin je bio vjernik, no činjenice kao fosili i razvoj znanja (kemija, geologija, zemljopis..) u tom trenutku/povijesti su mu jednostavno govorili da biblijski text nije točan, da je pogrešan. Time nije prestao biti vjernik, samo je kao svjesno biće, upotrijebio zdrav razum, činjenice. .. ostalo je 'povijest'.

Ma na mobitelu sam bio,noćna smjena,debeli prsti....zaboravih napisati crkvu,pa sam tek kasnije ispravio

Mogao bih sada ja napisati kako je Darwin ideje crpio iz crkvenih zapisa,kao sto je recimo crtež od Didacus Valades "Great chain of being" 1579,bla bla bla,ali to jos uvjek nece rijesiti pitanje postanka covjeka i mi opet i opet u krug.

Zechina kaže....

 Zaključak "famozne" Papine enciklike......

Sve je to ok i ja tebe razumijem sta ti pricas,ali ti nikako da shvatis da ja tebi dajem primjere slicne tvojima-(kontra),to jos nikako ne odgovara na pitanje same teme!

Nemam vise snage kuckati bezvezne kontre i ici u offtopic!

Zechina kaže....

 

To je moj iskreni pokušaj da kao agnostik a ne ateist dopustim postojanje boga.......

Iako opet debeli offtopic,moraš znati da se Bog ne obraca ljudima u vidu "sizofrenije",nego su njegova cuda svakodnevna,opipljiva,vidljiva....

Recimo mi vidimo ozdravljenje u Međugorju-ti kazes placebo,mi vidimo gospu,ti veliš fatamorgana....itd,itd,itd,od drveća ne vidiš šumu!

love2ml86 kaže...
Zar je moje pitanje toliko glupo i/ili teško, tko i po kojoj logici odlučuje što je u Bibliji doslovno a što u prenesenom značenju?

 Nece ti nitko odgovoriti jer postavljas offtopic pitanje.

Probaj ti otvoriti novu temu sa naslovom recimo...Teisti,ateisti ili nesto treće... i odgovoriti cemo ti!

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@mrblic

Zasto mislis da je biblija pocetak i izvor ?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

@zechina

A i ti ga bacas ko lopatom. Šećeš od vjere, preko holokausta do komunizma. Tekstovi su ti nabacani, skaces sa tematike na tematiku, i nekakvi smisleni odgovor na tvoje teze bi bio toliko dugacak da se nikom nebi dalo čitat kad vidi duzinu.

Kao prvo, moras prihvatiti i shvatiti da sve kaj izneses je samo tvoje osobno misljenje i stav i nikakvu vecu snagu od toga to nema.

Ako ti kao tako mali i beznacajni stvor znas info o papinoj kaznenoj odgovornosti, kako to da taj papa vec nije procesuiran i osudjen jer bi takve info imale i policije, kojekakve sluzbe i sl... ?

Svijet unistavaju kravataši a ne mantijaši ili tetovirani. Slobodno mozemo krenuti od globalnog zatopljenja, hirošime, bioloskog oruzja, a dosli bumo i do istambulske.... Tema je postanak zivota, s time da nas ljude vjerojatno najvise zanima opstanak nase vrste... Kaj mislis, tko bu najzasluzniji ( najkrivlji ) ako se nekim slucajem sunovratimo prema kraju nase vrste ?

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
bunker kaže...

Svijet unistavaju kravataši a ne mantijaši ili tetovirani. Slobodno mozemo krenuti od globalnog zatopljenja, hirošime, bioloskog oruzja, a dosli bumo i do istambulske.... Tema je postanak zivota, s time da nas ljude vjerojatno najvise zanima opstanak nase vrste... Kaj mislis, tko bu najzasluzniji ( najkrivlji ) ako se nekim slucajem sunovratimo prema kraju nase vrste ?

Ahahahahahaha. Hahaha. Haha. Ha. Da počmem sa srednjim vijekom ili? 

 

https://merovingianworld.files.wordpress.com/2018/03/darkages-gif.png

Rvat katolik!
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove

Pa mozda da za pocetak pocnes sa ozbiljnim izvorima a ne kojekakvim wordpress, blogspot, i sl autoritetima....

😊

15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Početak i izvor čega? Vjere?

Što se tiče blogova, ako nisi i stanju shvatiti da nije bitno tko piše, već što piše, onda se nema smisla truditi objasniti ti išta više. Ok, u konkretnom slučaju se ne radi o argumentu već o slikovnom prikazu onoga o čemu se već pričalo - katolička crkva je unazadila znanost. Argumenti za to su već izneseni, a ovo je samo slikovni prikaz.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
online
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...
Ged kaže...

Ha? Bog je stvorio covjeka i onda ga je kroz eone stvorio covjecnijeg? A stvorio ga je na svoju sliku?


Pa ponovimo gradivo,Bog ako je stvorio covjeka na svoju sliku,nije ga stvorio 185 cm visokoga,78 kg,plavih ociju.....nego nesto sto je vec prije zapisano u famoznoj enciklici Humani generis da ljudsko tijelo ima porijeklo u oživljenoj materiji koja je prije njega egzistirala ili da je tijelo nastalo u evolucijskom procesu, a duhovna duša je nastala  Božjim stvaralačkim činom.

Inace,to je papa Ivan Pavao 2 zagovarao.

Jasnije?

Dakle,crkva nikada nije osporavala evoluciju,stovise,proucavala ju je i zagovarala!

 

To je notorna laz, Darwin je prodrmao crkvu iz temelja, a crkva kao i obicno zauzela svoje pozicije - borba protiv novih saznanja, sutnja dok ne razmisle kako to uklopiti u nauk, prihvacanje uz ogradu da su cudni putevi gospodnji.

Samo nekoliko citata iz enciklike, koja pokazuje spremnost, znanje i otvorenost crkve:

 

"5. Tko god promatra današnji svijet, koji se nalazi izvan Kristova ovčinjaka, lako može vidjeti glavne putove kojima su se zaputili učeni ljudi. Neki od njih nerazborito i nepromišljeno u učenju o postanku svih stvari zastupaju i brane evolucionizam, iako nije neprijeporno dokazan ni na samom području prirodnih znanosti, te smjelo podupiru monističku i panteističku hipotezu o svijetu izloženom stalnom razvoju. Tom se hipotezom rado služe pobornici komunizma kada brane i šire svoj dijalektički materijalizam i uklanjaju iz umova svaki pojam Boga."

 

"30. U toj filozofiji sigurno postoje neke stvari koje se, ni izravno ni neizravno, ne tiču vjere i običaja te zato Crkva dopušta stručnjacima za određena područja da o njima slobodno raspravljaju. No ne daje istu slobodu kada je riječ o nekim drugim pitanjima, osobito kada se ona tiču načela i glavnih tvrdnji o kojima smo govorili....

Svaka istina koju je čovjekov razum iskrenim traženjem mogao otkriti ne može biti u proturječju s već stečenom istinom; jer je Bog, najviša istina, stvorio i vodi ljudski razum ne radi toga da taj ispravno stečenim istinama svakoga dana suprotstavlja nove, nego da, nakon što se otklone zablude koje su se eventualno uvukle, pridodaje jednu istinu drugoj u istom redu i s istom usklađenošću koji vladaju u samoj naravi stvari iz kojih se istina crpi. Zato kršćanin, bio on filozof ili teolog, ne prigrljuje olako i bezglavo sve novosti što se svakog dana javljaju, nego ih mora s najvećom brižljivošću odvagnuti i pravilno prosuditi da ne izgubi ili iskrivi već stečenu istinu, čime će sigurno izložiti opasnosti i nanijeti štetu samoj vjeri.Svaka istina koju je čovjekov razum iskrenim traženjem mogao otkriti ne može biti u proturječju s već stečenom istinom; jer je Bog, najviša istina, stvorio i vodi ljudski razum ne radi toga da taj ispravno stečenim istinama svakoga dana suprotstavlja nove, nego da, nakon što se otklone zablude koje su se eventualno uvukle, pridodaje jednu istinu drugoj u istom redu i s istom usklađenošću koji vladaju u samoj naravi stvari iz kojih se istina crpi. Zato kršćanin, bio on filozof ili teolog, ne prigrljuje olako i bezglavo sve novosti što se svakog dana javljaju, nego ih mora s najvećom brižljivošću odvagnuti i pravilno prosuditi da ne izgubi ili iskrivi već stečenu istinu, čime će sigurno izložiti opasnosti i nanijeti štetu samoj vjeri."

 

"34. ...Bilo bi doista nepotrebno zdvajati nad ovim zastranjenjima od istine kada bi svi, čak i u području filozofije, s dužnim poštovanjem usmjeravali pažnju na mjerodavno Učiteljstvo Crkve, koja po božanskom ustanovljenju ima poslanje ne samo čuvati i tumačiti poklad božanski objavljenog nauka, nego i bdjeti nad samim filozofskim znanostima, da katoličke dogme ne bi trpjele štetu zbog pogrešnih mišljenja."

 

"35. Ostaje sada nešto reći o onim pitanjima koja, premda pripadaju području pozitivnih znanosti, nisu manje povezana s istinama kršćanske vjere. Nije mali broj onih koji uporno traže da katolička vjera te znanosti uzme ozbiljno. To je sigurno potrebno kada je riječ o stvarno dokazanim činjenicama, ali treba biti na oprezu kada je riječ o pretpostavkama koje, premda su na neki način znanstveno utemeljene, zadiru u učenje sadržano u Svetom pismu ili u predaji. Ako su te pretpostavke izravno ili neizravno upravljene protiv objavljenog nauka, nipošto ih se ne smije odobriti."

 

"37. A kad se radi o drugoj mogućoj postavci, to jest o poligenizmu , kako ga zovu, tada sinovi Crkve nipošto ne uživaju takvu slobodu. Kristovi vjernici naime ne mogu prihvatiti ono mišljenje, za koje tvrde oni koji ga iznose, da je ovdje na zemlji bilo pravih ljudi poslije Adama, koji ne vuku porijeklo prirodnim rađanjem od njega kao praroditelja sviju, ili da Adam označava neki skup praroditelja; nikako se naime ne vidi, kako bi se takve tvrdnje mogle složiti s onim što se nalazi u izvorima objavljene istine i dokumentima crkvenog učiteljstva o izvornom grijehu, koji proizlazi iz uistinu učinjenog grijeha jednog Adama, koji se rađanjem prenosi na sve, tako da ga svaki pojedinac ima kao svoj."

 

Milka30 kaže...

Tako isto i momci u mantijama imaju pravo tumaciti vjeru,jer su znanstvenici za vjeru.

 

Zasto koristis teske rijeci ako nisi siguran sto znace? Pogledaj sto znaci znanstvenik pa vise neces nikad napraviti takvu glupost da iskonstruiras pojam znanstvenik za vjeru.

 

Nisi mi odgovorio niti na pitanje da li je biblija (zapisana) bozja rijec?

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.5.2018 13:51 (Ged).
8 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Milka30 kaže...

......inace,jasno ti je da je Bog ostavio covjeku svoju volju?

Hajde malo informiraj se prije no sto napises jos jednu takvu slicnu glupost!

Molim te!

 Ako je ovo namjenjeno meni molim te da prvo definiraš što je TO po tebi Bog? Ako je to onaj genocidni sado-mazo zlikovac YHWH iz biblije onda svojevoljno mogu reći neka takav Bog izvoli da me oralno zadovolji, al prvo neka povadi zube. Nije mu vjerovat, kao ni zmiji hoće li ugrist... ali za zmiju bar znaš da je zmija.. ovo bi trebao bit Bog a ne zlikovac koji je totalno poblesavio a potom se dokopao božjeg prijestolja!!!Ponovno se ispričavam ljudima koji vjeruju u te mantlijaške budalaštine radi mog slobodnog odabira;-)

6 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
@bunker

Kako stotine milijuna rimokatolika npr. vjeruje u istu interpretaciju Biblije i vjere ako je sve to individualno?
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
love2ml86 kaže...
@bunker

Kako stotine milijuna rimokatolika npr. vjeruje u istu interpretaciju Biblije i vjere ako je sve to individualno?

 ispravno pitanje. naime samo je inteligencija individualna. glupost i naivnost su, očito, masovne. default, zapravo. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
love2ml86 kaže...
@bunker

Kako stotine milijuna rimokatolika npr. vjeruje u istu interpretaciju Biblije i vjere ako je sve to individualno?

Pa, kako ne kužiš, imaju slobodu vjerovati u ono što im se kaže ;-)

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
MrBlc kaže...
love2ml86 kaže...
@bunker

Kako stotine milijuna rimokatolika npr. vjeruje u istu interpretaciju Biblije i vjere ako je sve to individualno?

Pa, kako ne kužiš, imaju slobodu vjerovati u ono što im se kaže ;-)

Da, imaju slobodnu volju, osim ako ne vjeruju u tog jednog boga (koji ih bezuvjetno voli, toliko da te sjebe u startu ni krivog ni dužnog), u tom slučaju idu u pakao na vječne patnje.

Rvat katolik!
7 godina
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Ja samo ne znam kako pojedince nije stid ovoliko zatrolati temu svojim osobnim nagomilanim frustracijama...
Zadnjih cirka 20 stranica nema apsolutno nikakve veze sa temom.
Neznanje je bliže istini nego predrasuda
 
1 2 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postanak života – tema koja uznemiruje duhove
Zadnjih 20? Pa počeli ste na prvoj!
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice