E-potpis za građane - Treba li vam to?

poruka: 22
|
čitano: 11.159
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "E-potpis za građane - Treba li vam to?".
15 godina
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Drago, zasto mi dizes zgaravicu odmah rano ujutro?

 Samo sam se iznervirao citajuci, a vikend je.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 8:35 (syncmaster245b).
 
13 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
FINA je otprilike kao i ZAMP, sredstvo za guljenje gradjana i firmi. Sad ističu certifikati za fiskalizaciju 350kn i vozi 5 godina, a na njihovoj stranici je istekao?!?! Ovu država pod hitno mora staviti ključ u bravu. Sto se uhljeba tiče, točno je, nisu svi, al' eto u poreznoj sam imao sasvim različito iskustvo od autora ovog članka.
 
2 0 hvala 1
10 godina
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Skoro 600 kuna platio digitalni certifikat, da bi mogao slati PDV obrasce preko e-porezne, a nisam u sustavu PDV-a. Jer na poreznoj ne primaju PDV obrazce u papirnatom obliku 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

-ah, FINA.. institucija o kojoj bi se mogli hvalospjevi.. al' nećemo sad.

-institucija/agencija kojoj ništa ne radi.. osim kao slučajno. Certifikat je samo šlag na trorti pogotovo zanimljivo u B2B situaciji reizdavanja.. a slatki su i 'fina-i'.. onak.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

država je čovjekov prirodni neprijatelj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
14 0 hvala 2
6 godina
protjeran
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

"elektronski potpis (e-potpis) tek je odnedavna lako dostupan"

 

Lako je dostupan već godinama. Samo što postoje dva problema: 1.) cijena: da bi netko dobio e-potpis morao je iskašljati parsto kuna za namete i čitač 2.) e-potpis nema gdje primijeniti(?). Jedno vrijeme se dopunsko zdravstveno kod HZZO-a moglo ugovoriti Webom uz e-potpis ali nisam siguran ni da to više postoji.

 

Tako da sam odustao od nabavke e-potpisa jer mi je potpuno nepotreban.

 

 

 
5 0 hvala 0
10 godina
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Mala kritika na članak:

 

U tekstu se za e-osobnu kaže da se njome može: "Pristupiti ... onim dokumentima koji su zaštićeni najvišom, četvrtom sigurnosnom razinom."

S obzirom da 3. razinu sigurnosti već imam, nekako sam se nadao da će u ovom odlomku teksta biti navedeno što se dodatno može napraviti autentikacijom pomoću e-osobne. Međutim, ništa od toga. Izričito navođenje dodatnih mogućnosti pomoglo bi mi da odlučim da li vaditi novu osobnu ili ne. Ovako se korist cijelog članka svodi na uputu kako nabaviti čitač za pametne kartice te informaciju o tome da mi e-potpis ne treba.

 

Također, autor kuka zbog 80 kn svakih 5 godina!? 1,33 kn mjesečno!?!? Molim vas, nemojte postati kao mainstream mediji koji se bave takvim idiotarijama!

 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
SveZauzeto kaže...

.. Ovako se korist cijelog članka svodi na uputu..

- primjereniji je prigovor FINA-i, koja bi to trebala imati na stranicama, na šalterima.. uputi im kritiku, možda nešto porave (za koje desetljeće..).

istina, slažem se da npr bug kao časopis može (za/u ime korisnika) postaviti pitanja, čačkati.. ima veću 'težinu' nego pojedini građanin s primjedbama i sl. No ovaj prigovor je upućen na pogerešnu adresu, jer bug nije dužan objašnjavati, fina je. Pa čaki i detalj oko nabave čitača i middlewarea s linkom. Zašto to netko treba otrkiti na ovim stranicama/forumu, zašto ne tamo gdje je potrebno, logično.. u uputama fine.

 

evo, kao 'pohvala' bugu, u moru nevažnih info-vijesti, npr zaobljenosti ekrana najnovijeg smart-nečeg.. nešto što nije googlabilno (jer nema infoa), korisno. Možda uskoro i potrebno, kad/ako jednom sustav zaživi. Upravo ono što sama agencija ne zna i nije do sad napravila. .. no ne stati, nego čačkati, kritizirati, tad možda netko nešto napravi-poduzme. Tome služe časopisi-novinari.. ili ipak ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Nakon što sam pročitao prvo članak, pa zatim komentare, prvo što mi je palo na pamet je jedan vic; 

 

sastali se studen, radnik, umirovljenik i filozof, pa počeli raspravljati o dnevnopolitičkim pitanjima.

I tako oni dođu do teme seksa, pa kaže student, imam kada, imam s čim, ali nemam gdje. 

Nadovezuje se radnik, kod mene je drug priča, imam s čim, imam gdje, ali nemam vremena. 

Umirovljenik će na to, neznate vi što je patnja, imam kad, imam gdje, ali nemam s čim! 

U tom trenutku se javi i filozof, imam kad, imam gdje, imam i s čim, ali čemu sve to?! 

 

Upravo je "Ali čemu sve to" i moja poanta na kraju balade?! 

Pa u toj korelaciji komunikologije je sve toliko zapetljano, da ga ni mač što je presjekao Gordijski čvor nebi mogao "presjeći"! 

 

Nije toliko u pitanju razina sigurnosti, je važna je ali uz toliku kompliciranost, ne hvala, koliko je u pitanju pojednostaviti proceduru i procese. 

Svojedobno sam se upoznao sa jednom gospođom, povratnicom iz Australije, gdje je imala dva svoja privatna businessa, koja je odlaskom u mirovinu ostavila u nasljedstvo svojim kćeri i sinu! U globalu, njezin komentar je bio kako temi za sve postoji obrazac poslovanja, po kojem "MORAŠ" raditi, i sve funkcionira perfektno, bolje nego Swiss ura! 

Dok se naše "vrle pametne glave" ne otrijezne od svojih privatnih potreba za dobrima i resursima, nemam potrebe gubiti vrijeme sa "nečim nebitnim" koliko je skupo i neorganizirano! 

Prijatelju mi je po mami u CG prije nekoliko godina umrla neka rodbina, sve od pokopa do ostavine su riješili u dva dana, dok bi za to kod nas trebalo koliko prvo biljega, pa šaltera, ...?!?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
2 1 hvala 2
10 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
ihush kaže...
...

 

evo, kao 'pohvala' bugu, u moru nevažnih info-vijesti, npr zaobljenosti ekrana najnovijeg smart-nečeg.. nešto što nije googlabilno (jer nema infoa), korisno. Možda uskoro i potrebno, kad/ako jednom sustav zaživi. Upravo ono što sama agencija ne zna i nije do sad napravila. .. no ne stati, nego čačkati, kritizirati, tad možda netko nešto napravi-poduzme. Tome služe časopisi-novinari.. ili ipak ne?

Kao što sam napisao MALA kritika - u članku mi je nedostajala ta informacija. (+ zasmetalo kukanje nad 80 kn svakih 5 godina)

 

Što se tiče toga čemu služe časopisi-novinari - ne mislim da bi oni trebali biti privatni istražitelji niti dežurni kritičari, nego bi trebali prije svega informirati javnost. A u ovom članku mi je nedostajala informacija koja bi meni (priznajem, subjektivno) bila korisna.

 

Ponovo subjektivno, ne slažem se s tim da su tehničke informacije, odnosno naznake kako nešto instalirati, iole bitne na razini ovog članka. To je preniska razina informacija - uostalom, kao što i piše u članku, do toga se može doći ako čovjeka zanima. Naposlijetku, tko je pročitao članak niti neće pokušavati doći do e-potpisa, a onaj komu stvarno treba e-potpis taj će ga nabaviti i instalirati i bez ovog članka.

15 godina
odjavljen
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Kakva je situacija na Linuxu?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
Sto reci nego Neka umru ”Za starije od 65 godina nema roka isteka osobne, ali te osobne niti nemaju mogućnost e-potpisa.”
I tako to svi smo ustavno jednaki
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
Btw. Jel postoji razina 1? Nije spomenuto
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
Xidrus kaže...
Sto reci nego Neka umru ”Za starije od 65 godina nema roka isteka osobne, ali te osobne niti nemaju mogućnost e-potpisa.”
I tako to svi smo ustavno jednaki

 Te osobne (za starije od 65)imaju mogučnost e-potpisa ali samo ako se zatraži prilikom izdavanja i mora se obnavljati svakih pet godina

http://stari.mup.hr/main.aspx?id=42#1


Prema tome autor teksta bi morao prvo da pogleda službene stranice i da se informira a tek onda neka piše.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 18:34 (Gnjili).
15 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
I onda koja je razlika izmedju razine 4 i razine 3, zna li tko?
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Još bih imao primjedbu na ovo:

"Pristupiti sustavu e-Građani, odnosno onim dokumentima koji su zaštićeni najvišom, četvrtom sigurnosnom razinom. Ispod su još dvije razine – treća mToken, dozvoljeni tokeni poslovnih banaka i tokeni za sustav e-Građani koje dobivate u FINA-i, te druga razina, koja se svodi posve na lozinke i korisnička imena."

https://nias.gov.hr/Authentication/Step2

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 19:00 (Gnjili).
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?

Sa 4 razinom se može zatražiti izdavanje vozačke dozvole,upisati u institucije novorođeni član obitelji,potpisati porezni obrazac (opčenito sve važno na e-poreznoj),e-prijava boravišta,

  • suglasnosti i punomoći u postupcima iz djelokruga MUP-a i zatražiti izdavanje putovnice.

Sa 3 razinom može se ići na portal zdravlja,pogledati liste lijekova koje se uzima,otvorene naruđbe za postupke u zdravstvu,e-visitor
Dok sa 2 se može sve ostalo

https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPretinac/eGradani.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 19:15 (Gnjili).
13 godina
offline
Re: E-potpis za građane - Treba li vam to?
Tja.. u praksi, moja iskustva vezana uz e-svasta (kao fizicka osoba, pravno poslovanje ostavljam po strani): zena isprintala doma verificiranu potvrdu prebivalista i bracnog statusa, narucila novu vozacku (dosla doma za par dana), upisala klinca kod doktora (i jos neke prijave za malca), sve u svemu za pol sata smo obavili stvari za koje bi izgubili dva dana hodajuci po salterima. Nije skroz nezanimljivo.
 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Za info autoru postoje i E radne knjižice.

Svima nezedovoljnima je omogućen posao u inozemstvu... 

Zašto golman ne obrani Messiju kad zna da će zabiti ? by @foodbaler
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Ne bi škodila autorova preporuka nekog best buy čitača osobne s Alija/eBaya?

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
E-potpis za građane - Treba li vam to?

Da li je netko probao staviti FININ napredni elektronički potpis na e-osobnu? 

 

Ako sam dobro shvatio ideja je da polako idemo u smjeru digitalnog poslovanja (za fizičke i pravne osobe) pa bi mi bilo logično da sa tom e-osobnom mogu pristupati, koristiti i potpisivati sve što je potrebno za privatne i poslovne svrhe.

U "papirnatom svijetu" nemam zasebni potpis kada se potpisujem privatno kod doktora, a zasebni kada predajem poreznu prijavu pa bi mi bilo logično da je i ovdje tako. 

 

Ukoliko jedino FINA izdaje certifikate za napredni elektronički potpis, da li njih mogu staviti i koristiti putem e-osobne kao kripto uređaja da ne moram nositi e-osobnu i dodatno FINA-in USB stick?

 

 
0 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice