Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

poruka: 16
|
čitano: 4.402
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih".
Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

A super članak o fortranu a naslovna slika vam je javascript ... 

 

 

Kako se i sam bavim developmentom znao sam dobivati informativne ponude za razgovor iz nekih firmi, i ponekad su dolazile stvarno interesantne pozicije. Jedna od njih je bila legacy kod C# ali dobri stari Windows Forms! I to ne tako davno, ima par mjeseci. Nisam naravno pristao, ali da jesam vjerojatno bih tražio vrlo nemoralnu ponudu za hr standarde, recimo 25,000kn mjesečno neto. Ako hoćeš održavati legacy softver, onda ćeš to i platiti. Igrom slučaja vjerojatno su našli deva koji im to radi za 5,000kn i još je sretan.

 

 

 Analitičari TIOBE-a kažu da je Fortran ponovno popularan zbog sve većih potreba za znanstvenom obradom podataka, za što je primarno specijaliziran

 

Za tako nešto koriste se ili Python ili GO ili F#, a daleko su bolja rješenja zbog dostupnosti dokumentacije i sređenog librarya. Teško mi je povjerovati da bi netko zdravog razuma išao tipkati u fortranu, osim ako mu nije stigla nemoralna ponuda (vrlo nemoralna!) iz nekakve američke banke koja ima legacy poslovni sustav baziran upravo na fortranu. Pa možda je to u pitanju?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.4.2021 12:26 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
5 0 hvala 1
10 godina
offline
Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

Visual Basic popularniji od JavaScripta... dobra neka analiza

 
2 0 hvala 0
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn
lineos kaže...

Visual Basic popularniji od JavaScripta... dobra neka analiza

 

Da, jako interesantne statistike posebice s onim 

 

Assembly Language (??!)

 

Delphi/Object Pascal - za njega nisam čuo valjda 15 godina.

16 godina
neaktivan
offline
Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

Ako se lista radi na temelju pretraživanja interneta, onda govori o nepoznavanju, a ne popularnosti nekog jezika.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

Ne shvaćam metodologiju po kojoj se radi, ali ne vjerujem u nju nimalo. Visual Basic i Clasic Visual Basic u prvih 20, Delphi (skočio 10 mjesta), Fortran, ... sve bih to još nekako prihvatio da je i COBOL na listi jer onda bi mi bilo jasno koja je otprilike metrika, a ovako ...

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn

Nije samo JavaScript nego i PHP, promotri drugi dio slike. Nisu željeli staviti Fortan screenshot da se ljudi ne uplaše

 

Šalim se, Fortran je zapravo zanimljiv jezik, ali pripada u određenu nišu, nije to jezik koji bi trebao pripadati u mainstream

 

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
3 godine
protjeran
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn
Koliko ti ta teza drži vodu, toliko i ne.
Jer što više ljudi pretražuje, to je popularniji. Bez obzira jel ga pretražujep što znaš ili ne.
Life is meant to die. Accept your fates.
15 godina
odjavljen
offline
Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

Zašto imam osjećaj da je to posljedica korone...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

Siguran sam da je negdje na internetu osvanu članak o izradi softvera za satelite. Ili je Elon Musk izjavio da zna Fortran.

Pa ekipa krenula masovno pretraživati.

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
 
3 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn
Eh, Fortran. Sredinom osamdesetih (84, 85.) na tadašnjem ETF-u (danas FER), programirali smo u Fortranu 4, na starom IBM-u 1130, s bušenim karticama. Ta verzija Fortrana nije imala logički IF, nego je vraćala rezultat: + 0 - pa si lovio što dalje s tim 😀. Dobra stara vremena. Već 86. je stigao MicroVAX s Ultrixom (verzija Unixa), na kojemu smo preko Partner terminala programirali u ANSI C-u, a neki su birali Pascal. C je bio moćan, ali to je vrijeme procedura, prije objekata. Trebalo je dobro paziti što radiš, jer je "sve" prolazilo. C nije praštao. 😀 A Fortran smo brzo zaboravili.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn
Macumba kaže...
Eh, Fortran. Sredinom osamdesetih (84, 85.) na tadašnjem ETF-u (danas FER), programirali smo u Fortranu 4, na starom IBM-u 1130, s bušenim karticama. Ta verzija Fortrana nije imala logički IF, nego je vraćala rezultat: + 0 - pa si lovio što dalje s tim 😀. Dobra stara vremena. Već 86. je stigao MicroVAX s Ultrixom (verzija Unixa), na kojemu smo preko Partner terminala programirali u ANSI C-u, a neki su birali Pascal. C je bio moćan, ali to je vrijeme procedura, prije objekata. Trebalo je dobro paziti što radiš, jer je "sve" prolazilo. C nije praštao. 😀 A Fortran smo brzo zaboravili.

 Baš me zanima čime se danas bavite, to mi je sve nekako preblizu hardwareu za moje poimanje (logički blokovi, bušene kartice,....). Jeste ostali pri nekakvom ugradbenom programiranju ili..? 

PSN: user432b2b
11 godina
offline
Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularnijih

Mozda 'misspelling' dok ekipa utipkava u trazilicu 'Fortnite'.

 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn
Ne. Bio sam programer, ali ne na tako niskoj razini, blizu hardveru. Nisam programer već 20+ godina, ali jesam u IT-u i dalje.
Life is jazz. Play it cool.
3 godine
neaktivan
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn
Macumba kaže...
Eh, Fortran. Sredinom osamdesetih (84, 85.) na tadašnjem ETF-u (danas FER), programirali smo u Fortranu 4, na starom IBM-u 1130, s bušenim karticama. Ta verzija Fortrana nije imala logički IF, nego je vraćala rezultat: + 0 - pa si lovio što dalje s tim 😀. Dobra stara vremena. Već 86. je stigao MicroVAX s Ultrixom (verzija Unixa), na kojemu smo preko Partner terminala programirali u ANSI C-u, a neki su birali Pascal. C je bio moćan, ali to je vrijeme procedura, prije objekata. Trebalo je dobro paziti što radiš, jer je "sve" prolazilo. C nije praštao. 😀 A Fortran smo brzo zaboravili.

 

Eh, da...

 

U MI(j)OCu smo ucili (i) Fortran, a na ETFu sam pocetkom 90-tih bio medju prvom generacijom koju su "presaltali" na C.

 

Za labos is Elektronickih racunala sam napisao program za izracunavanje fraktala u Fortranu i C-u - sve isto, osim sto je C-u trebao cijeli vikend, a Fortranu par sati.

 

Fortran je idealan za slozene operacije koje ovise o intenzivnom pozivanju funkcije, jer "by design" ima nesto sto vecina drugih jezika nema - in-line funkcije. Sve te price sa stack-om su super, ali uzasno usporavaju pozivanje funkcija.

 

I jos se sjecam kako su se smijali Fortranu jer si morao paziti na "strukturu" - ako se dobro sjecam, "normalan" kod je isao od 7. stupca, za komentar si trebao staviti "C" u 6. stupac, itd. I onda ti genijalac slozi Python, gdje u biti moras raditi istu stvar - i to je svima super, zivio Python!

 

Fortran rules!

 

(just my 2cents)

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn
malak kaže...

 Baš me zanima čime se danas bavite, to mi je sve nekako preblizu hardwareu za moje poimanje (logički blokovi, bušene kartice,....). Jeste ostali pri nekakvom ugradbenom programiranju ili..? 

 Postoje dvije vrste programera, oni koji znaju nešto o hardveru i oni koji ne znaju. Prvi znaju da postoji memorija, cache, sabirnice, jezgre, i da sve to ima neko ograničenje, dok drugi misle da u računalu vile i anđeli provode njihove naredbe u djelo.

Pošto se većina lošeg programiranja ne primjeti ili zaobiđe s dodatnom memorijom i procesorskom snagom, obje grupe uspješno posluju.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prastari Fortran vratio se među 20 najpopularn

To je zato što je HW postao jeftiniji od znanja.

 

Zato znanje igra ulogu tamo gdje je skalabilnost važnija jer tamo sami HW nije dovoljan, bez obzira na cijenu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice