Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

poruka: 118
|
čitano: 29.175
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje".
16 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Fasting nije dijeta, kao što neki ovdje pogrešno tvrde, već je alat. Može se provoditi u kombinaciji s dijetama, ali sam po sebi fasting može samo pružiti veći leverage kad se radi o prehrani, kroz manipulaciju hormonima.

Znači, ako neko živi i jede nezdravo, fastingom može samo usporiti propadanje kvaliteta života.

Budući da velika većina provedenih studija koje se mogu naći na pubmedu, kao i dokazi da fasting je primjenjivan još u staroj Grčkoj i zadržan u religijama, rekao bih da nije riječ o new age piz*dariji već o povratku korjenima.

Ovo kažem kao neko ko je skeptično ušao u istraživanje fastinga, kao neko ko je jeo 6-7 puta dnevno (jer tako treba, zar ne), ko je smatrao fasting samo nekim glupim religijskim običajem i kao neko ko je pio tablete za snižavanje triglicerida.

 

Kažu ameri: You cannot outtrain a bad diet.

Isto je i s ovim.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 12:07 (DrNasty).
 
5 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Doc Berecki kaže...
Antiseptik kaže...
Sve 5, ali u tekstu kaže da se ništa nije promijenilo (u količini unešenoga) osim vremena dostupnosti. Stoga, ako sam u takvom režimu, a godinama nesvjesno jesam, morao bih gubiti na kilaži. A ne gubim.
Doduše, niti ne dobijam, ali bih, po logici napisanoga, morao imati manje viška kila ;)

Mislim, stvar mi zvuči pre jednostavno i pre idealno da bi bilo istinito. Ali, hajd, volio bih da se varam.

 A možda samo nemaš genetski poremećaj metaboličke regulacije kakvoga su imali ispitivani miševi...

 Mda, možda zaista nemam. Pače, siguran sam da možda nemam.   

Gad demnit, ovo mi je pouka za slijedeći put - treba biti koncentriran kod čitanja pa se tekst možda shvati s razumijevanjem. 

Pis on ju, tu :P
14 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

@Feudalac:

 

ja sam podeblji, i ne treba mi debeo poplun, dapače, uvijek bolje spavam u hladnom... žena mi je mršica i njoj uvijek treba pokrivač više...dakle sve je individualno, pa samim time i kako svačije tijelo troši/skladišti energijua...

 

ali svi se razbacujete velikim kraticama, amer'čanskim izrazima (fasting - brzanje ? znam da želite reći - post) a zaboravljate da smo mi Rvati - mala, gologuza kmetska nacija, koji smo do 1960-ih godina bili više gladni nego siti...

i prva stvar namje bila napunit buše, a poslije - lako ćemo...

 

ja sam u odnosu na svog djeda medvjed, a ne radim niti 10% fizički što je on radio...i zato sam bar 50% teži od njega...

 

svaka dijeta (režim prehrane - postoje i dijete za nabijanje kila) nije samo prehrana nego i rad/vježba...

uostalom to je čista fizikalna/kemijska jednadžba: unašaš energiju u svoj sustav (tijelo) i trošiš ju... e sad je na tebi da to uravnotežiš ili pojačaš jedno ili drugu stranu jednadžbe...

 

danas svi cvile ako nemaju komadinu mesa, a dvije generacije unatrag smo ga jeli 20-ak puta na godinu...

svi su uredski štakori (sitni birokratski kotačići) a jeli bi ko knezovi...svi bi htjeli uredski posao, 5 minuta od doma...

 

a kako velim, mi smo sudionici rat racea konzumerističkog društva i stalno si povlađujemo - a što je krajnja nagrada za naše mozgiće? šećer i mast!...

pa do kraja 19 st. se šećer prodavao u ljekarnama! a danas kaj god zagrizeš, hrska ti šećer pod zubima...

 

paradigma cjelokupne ljudske prehrane se mora promijeniti, ali prije svega na Zapadu, jer mi svi želimo da bidnemo ki Amer'čani... a to ni njima nije dobro, a kamoli nama..

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Antiseptik kaže...
Doc Berecki kaže...
Antiseptik kaže...
Sve 5, ali u tekstu kaže da se ništa nije promijenilo (u količini unešenoga) osim vremena dostupnosti. Stoga, ako sam u takvom režimu, a godinama nesvjesno jesam, morao bih gubiti na kilaži. A ne gubim.
Doduše, niti ne dobijam, ali bih, po logici napisanoga, morao imati manje viška kila ;)

Mislim, stvar mi zvuči pre jednostavno i pre idealno da bi bilo istinito. Ali, hajd, volio bih da se varam.

 A možda samo nemaš genetski poremećaj metaboličke regulacije kakvoga su imali ispitivani miševi...

 Mda, možda zaista nemam. Pače, siguran sam da možda nemam.   

Gad demnit, ovo mi je pouka za slijedeći put - treba biti koncentriran kod čitanja pa se tekst možda shvati s razumijevanjem. 

 Miševi bez genetskog poremećaja (wild type) su mršavi i fit kada se hrane u "prozoru" dok oni koji se hrane 24 sata nisu.(vidi sliku)

"Caka" je vjerojatno u tome da su miševi laboratorijske životinje i jednostavno im se regulira dostupnost hrane (kavez, hrana odmjerena i u obliku nečega što sliči na pelete), dok je čovjeku teško postići takvo ravnomjerje kroz dulje razdoblje. Jednostavno, ako osjeti da mršavi, ili se osjeća malaksalo, čovjek si pojede zalogaj više. I ode dijeta.

 

12 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Pitanje za one koji jedu 8 do 10h a ostatak poste - uspijete bez problema za to vrijeme unijeti ukupnu dnevnu količinu kalorija?

Origin: Tetka_HR - Steam: MaliPero - Twitch: https://www.twitch.tv/teeny_tiny_sheep
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Za nas koji volimo pojesti, to se može unijeti u jednom obroku :)

15 godina
odjavljen
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...

 internet je krivac....

nekad su ljudi išli na nogomet, basket a od pojave ADSL-a, smartphonea svi nešto grickaju, surfaju... (šalim se, svako doba ima svoga krivca)

Zapravo, mislim da je prije krivac višak slobodnog vremena. Kad se čitav dan radilo / bilo u polju / bilo u lovu, čovjek nije imao vremena misliti o tome da li je gladan ili ne, već bi jeo kad bi došao u prigodu, što je daleko rijeđe nego danas.

 

Anđeo bez falinge kaže...

što se tiče tvoga "dokaza" kako se unošenjem pet pravilno doziranih obroka na dan pojavila epidemija pretilosti nisi u pravu, jer ti pretili reptili ne jedu na taj način. 

ja sam bio godinama nesvjesno na intermittent fastingu, imao sam pauze između obroka i po 16 sati ali sam se debljao.

Statistički reprezentativan uzorak od 1 (slovima: jednog) ispitanika?

 

Doduše, znam dosta ljudi koji jedu jednom dnevno, pa se čude kako se debljaju, a "zaborave" da im inzulin ne može pasti zbog onih 5 kava, 10 cedevita, tri pive i 2 energetske pločice ili 10-ak keksa koje ne računaju pod "obrok".

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge kaže...
što se tiče tvoga "dokaza" kako se unošenjem pet pravilno doziranih obroka na dan pojavila epidemija pretilosti nisi u pravu, jer ti pretili reptili ne jedu na taj način.
kerum kaže...
Pravilan unos najmanje pet raznovrsnih obroka na dan, je u uvjetima danasnjeg zivota cak i teoretski nemoguc za sve osim studenata, nezaposlenih ili umirovljenika, a i kod njih je u praksi tesko izvodiv.

Gdje su dokazi da je jedino jedenjem pet pravilno doziranih raznovrsnih obroka moguće održati zdravu tjelesnu težinu? Gdje je teorija koja to podupire i gdje su dokazi da to doista jest tako?

 

I ja sam čuo te preporuke, ali nikad nisam čuo objašnjenje zašto bismo se tako trebali hraniti. Koja je poanta toga da 16+ sati dnevno imaš povišen inzulin, hormon koji se brine za stvaranje sala? Koja je poanta toga kad je dijabetes u stalnom porastu, a posebno jako je to počelo sredinom 90-ih godina?

 

kerum kaže...
Postovi su novi hype za koji jos uvijek nema nikakve potvrde da radi. Jednako se tako i svojedobno piramida prehrane smatrala dobrom, mast losom, kokosovo ulje dobrim, itd. Tako da danas imamo gomilu neprovjerenih preporuka i teoretskih naklapanja za raznorazne dijete i nacine prehrane. Paleo, keto, LHCF, po krvnim grupama, atkinsonova, OMAD, intermittent fasting, vegetarijanska, veganska sa ostalih 100 izvedenica, itd...

Inače bih se složio s tobom, samo što je post "dečko koji obećava".  Neće riješiti problem kod onih koji nemaju nikakve samokontrole, ali ak ćeš malo pazit, putem posta ćeš sigurno skinuti kile i, pogotovo, salo. Jer tijelo ima izbor - ili ćeš se srušiti zbog manjka glikogena, ili će krenuti rastvarati salo i za energiju koristiti ketonska tijela dobivena iz sala. Teorija je tu, teorija je potvrđena u praksi, sad će samo uslijediti studije koje će to potvrđivati (ili opovrgnuti  neće, jer nemreš opovrgnuti činjenica, ali ono... recimo da postoji i ta mogućnost, da se nešto što nam izgleda potpuno istinito nekim čudom odjednom padne u vodu).

 

Pazi još jednu stvar zbog koje post obećava - treba izdržati 16+ sati bez glikogena! Post te jednostavno tjera da se natrpaš namirnicama koje ne dižu inzulin previše, jer što ti jače dignu inzulin, to će ti gore biti tijekom posta. Kao posljedicu toga ja sam posve izgubio želju za slatkim! Znači, nije da žudim za čokoladom ili sladoledom, a ne smijem ih jesti, nego ih više uopće ni nemam potrebe ni želje jesti.

 

###

 

Osobno anegdote su problematične, ali kad već tu na temi tvrdite da (nenamjerno) postite, a niste vitki, onda ću i ja iznijeti svoju. 17.8. obukao sam se u biciklističku obleku (tajice i elastična majica uz tijelo), sjeo na beciklin i zgrozio se nad salom na trbuhu, kak mi se stršalo preko pojasa tijeskih tajica. Ne zna čovjek koliko se doista omastio dok mu se tak nešto ne dogodi - išao sam se voziti s prijateljicom i iskreno rečeno, bilo me sram!  Od tada sam na 8-16 postu (koje se poneki dan zna pretvoriti i u 6-18), znači manje od mjesec dana. Izbacio sam slatko i ne prežderavam se - jedem dvaput dnevno, jedem dok se ne zasitim (ali sad mi se čini da bih trebao jesti malo više i masnije, te ba bih se trebao natjerati da više pojedem za prvi obrok, no problem je što mi se ne jede previše za prvi obrok u danu), a ujutro jesam ponekad gladan (pogotovo dok se ne naspavam), ali nije mi neki problem izdržati do mog "windowa". Rezultat? Cajger na vagi (koja pokazuje cca 2 kile previše) je s 87 pao na 83,5 kile. Znači, u mjesec dana sam izgubio tri i pol kile. I više nego sam želio - bio bih zadovoljan i s dvije kile. Gubitak mišićne mase nisam primijetio (ili ga nema ili nije značajan), ali gubitak sala je evidentan!

 

Na mom primjeru vidite kak se salo i kile mogu na postu otopiti. Koji mi je cilj? Otopiti salo na trbuhu. Po BMI-u gornja granica normalne težine za moju visinu je 77 kila (do pred nekih 7-8 godina držao sam konstantno 65 kila, ali sam i izgledao ko kostur ), što će reći da moram stepsti još bar pet kila. Ne vjerujem da će mi biti problem to doseći u idućih pola godine (vjerujem da će se gubitak kila usporiti, no to je ipak manje od kile po mjesecu).

 

Pa sad, ako ćemo baš ići s anegdotama...  Vi post-fejkeri si malo korigirajte prehranu, nemojte žderati više nego vam treba i nećete se na postu debljati - štoviše, uz korektnu prehranu gubitak sala je neminovan. 

16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Ukulele kaže...

Pitanje za one koji jedu 8 do 10h a ostatak poste - uspijete bez problema za to vrijeme unijeti ukupnu dnevnu količinu kalorija?

Kod nekih tu na temi vidiš da uspijevaju unijeti i previše! 

 

Ja sam uspijevao prva dva tjedna posta, ali čini mi se da sad više ne uspijevam! Za prvi obrok u danu mi se više ne jede previše (iako znam biti gladan prije toga! zanimljiv fenomen), a kak prije nisam jeo ništa masno, zaboravim da trebam jesti i masno (trebao bih valjda u svaki obrok dodavati maslinovo ulje, al ako ništa drugo, svaki dan jedem bademe). Ali dobro, kad kile još padnu, onda mi ni neće trebati toliko kalorija, a s vremenom ću valjda naći neki ekvilibrij, gdje neću unositi premalo kalorija, a težina se neće mijenjati.

16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Feudalac kaže...
 .. masivno ograničavaju vrste preporučene hrane koje su uz to obično i puno skuplje

ne namjeravam kontrirati u nikojem slucaju, samo kuriozitet.

zena i ja smo bili na striktnom ketu ovo ljeto, ja 2 mjeseca a ona skoro 4.

hrana, iako skuplja po artiklu, na kraju mjeseca ispadne jeftinije jer smo kupovali ciljane kolicine i vrstu hrane i apsolutno se nista nije bacalo.

kad smo u fazi da nas nije briga kaj jedemo (a to je unazad 2-3 tjedna), u frizideru se vec skupljaju stvari kojima je rok blizu kraja i vidim da se namirnica nema namjeru konzumirati anytime soon.

o gubitku kila necu jer nevjernim tomama u temi nece puno znaciti, u svakom slucaju vratio sam se na srednjeskolsku kilazu otprije 14-15 godina.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 14:45 (nixass).
12 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
DrNasty kaže...

Za nas koji volimo pojesti, to se može unijeti u jednom obroku :)

Čak i ako izuzmemo junk ide?

Sikirate me vi muški s tim kapacitetima nekad :D

mbaksa kaže...

Kod nekih tu na temi vidiš da uspijevaju unijeti i previše! 

 

Ja sam uspijevao prva dva tjedna posta, ali čini mi se da sad više ne uspijevam! Za prvi obrok u danu mi se više ne jede previše (iako znam biti gladan prije toga! zanimljiv fenomen), a kak prije nisam jeo ništa masno, zaboravim da trebam jesti i masno (trebao bih valjda u svaki obrok dodavati maslinovo ulje, al ako ništa drugo, svaki dan jedem bademe). Ali dobro, kad kile još padnu, onda mi ni neće trebati toliko kalorija, a s vremenom ću valjda naći neki ekvilibrij, gdje neću unositi premalo kalorija, a težina se neće mijenjati.

Zato i pitam jer nekad kroz cijelodnevno mažnjavanje ne uspijem dostić zadano (zato sam vječni polužgoljo) pa mi je nezamislivo sve to svest na tri obroka svaka cca tri sata (a trebala bih).

Što se masti tiče, mislim da su brazilski oraščić i australski orah (makadamija) prilično masni pa probaj eventualno žnjima ako ih uspiješ pronaći. Ili se opsesivno trpaj maslacem od kikirikija ko neki <3

Origin: Tetka_HR - Steam: MaliPero - Twitch: https://www.twitch.tv/teeny_tiny_sheep
12 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
mbaksa kaže...
kerum kaže...
Pravilan unos najmanje pet raznovrsnih obroka na dan, je u uvjetima danasnjeg zivota cak i teoretski nemoguc za sve osim studenata, nezaposlenih ili umirovljenika, a i kod njih je u praksi tesko izvodiv.

Gdje su dokazi da je jedino jedenjem pet pravilno doziranih raznovrsnih obroka moguće održati zdravu tjelesnu težinu? Gdje je teorija koja to podupire i gdje su dokazi da to doista jest tako?

 

I ja sam čuo te preporuke, ali nikad nisam čuo objašnjenje zašto bismo se tako trebali hraniti. Koja je poanta toga da 16+ sati dnevno imaš povišen inzulin, hormon koji se brine za stvaranje sala? Koja je poanta toga kad je dijabetes u stalnom porastu, a posebno jako je to počelo sredinom 90-ih godina?

Moj komentar nije bio da je 5 malih raznovrsnih obroka the way to go, vec da je nemoguce za obicne ljude da ga se pridrzavaju. U biti bi mi i bilo drago da se povremeni post pokaze uspjesnim jer je provodljiv u praksi. Dok god je posni rezim na razini anegdotalnog potvrdivanja, ne mozemo govoriti ni o kakvoj potvrdi uspjesnosti. Potrebno je sistematsko znanstveno istrazivanje koje bi ukljucilo vise medicinskih aspekata, a ne samo tezinu i obujam struka.

 

Moj drugi komentar je bio da promjena nacina prehrane sama po sebi nije dovoljna vec ju je potrebno kombinirati sa tjelovjezbom. To su dvije potpuno odvojene stvari koje moraju biti u balansu za stabilne i zdrave rezultate. S tim da ti i tada genetika moze biti hendikep.

11 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

da li netko od vas koji prezivljava po ovom rezimu 8-16, moze napisati kada i sto jede?

 

stvarno me zanima da li bi se moglo sa ovim nacinom posta, dobiti na misicnoj masi, a izgubiti salo, kojeg za sada nemam

 

meni je osobno fenomen da netko moze biti gladan i normalno funkcionirati tokom dana bez problema, cim ogladnim zivcan sam, dobijem glavobolje i opcenito mi je muka

 

jedan sam od ovih sto jedu po 6-8 puta dnevno, jer sam non stop gladan, isto tako ne mogu u jednom obroku pojesti veliku kolicinu hrane, pri tome mislim fizicki nisam u stanju utrpati u sebe vece kolicine hrane koje bi me drzale sitim vise od 3-4 sata.

 

recimo da mi je limit kolicine hrane zloburger, koji se sastoji od pljeskavice u hambi pecivu oko 650g, vise od toga ne mogu pojest odjednom, ovo mi je taman limit 

 

cisto za primjer, imam 40g. 185cm i 75kg-77kg, i ako propustim u danu koji obrok vec drugi dan sam laksi za 1kg, ako se razbolim i nemam apetita i ne jedem kao inace 3-4 dana, izbugim 5kg bez problema

 

nikada u zivotu nisam uspio preci 80kg, imao sam 80kg tokom studiranja, kada sam i veslao za faks, pa je to bilo 80kg cistih misica

 

nisam uopce fizicki aktivan zadnjih valjda 15 godina, sjedim po 8-10 sati ili vise za racunalom, vozim se u autu, idem liftom itd, jedina mi je fizicka aktivnost setnja sa kllincima i to ne svaki dan

 

uglavnom, iako nisam debel i za sada je zdravstvena slika super, sve u normali, gleda i citam gdje i sta bih mogao napraviti i promjeniti neke navike za bolju buducnost

 

jedino mi je bitno da ostanem na kilazi do 80kg, i da to budu uglavnom misici, a ne salo, kojeg imam na trbuhu kada sjednem, dok stojim vide se trbusni misici, tako da nije jos kriticno

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Pa, najbolja stvar kod fastinga je da ne osjećaš glad (jer si fat adapted).

Glad se javlja kao posljedica hormona grelin, koji skače onda kad je tijelo naviklo da dobija hranu. Onaj osjećaj kad si gladan pa preskočiš obrok pa onda ne osjećaš glad? E to je nivo grelina opao :)

Ja sam radio i 48h post (znači zamislite da jedete sad i onda ne jedete do srijede u ovo doba) i bez problema sam to prošao, imao sam osjećaj da mogu nastaviti još par dana.

Ovo ne znači da to radim često jer svi benefiti fastinga (autophagy) se događaju unutar 24h prozora uz još male pomake nakon 48h, tako da stvarno nema potrebe gurati nešto dalje samo da bi reko da sam izgurao, kao što to rade neki pacijenti kojima je fasting postao mainstream.

Ali fora je nakon praznika :)

15 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

Zanimljiv mi je taj fasting, čuo sam za to, ali nikad nisam istražio detaljnije. 

Znam od iskustva meni bliskih ljudi a po samom sebi da 2-3 obroka dnevno (uz preskakanje doručka) u odnosu na 5-6 manjih debljaju.

Otac je imao problema sa šećerom, na onoj skali je imao vrijednost blizu  25, što je užasno visoko, i uz manje slatke hrane i uz par dodatnih manjih obroka, stabiliziralo se sve u svega par tjedana, nakon nekog vremena stabilizirala mu se i težina.

 

Dok sam bio mlađi sa više vremena i sam sam se držao tih 5-6 obroka dnevno, doduše ne rjetko sam se i fizički bavio sa svim i svačim, i tad sam se najbolje osjećao.

Znam da sam čitao da češći unos hrane znači da tjelo manje odlaže u masne naslage i odmah koristi "friško" uneseno, ali moguće da mješam stvari i da to vrijedi isključivo dok smo fizički aktivniji.

Sad s druge strane, jedem eventualno 3 put, imam 10 kg više nego prije (srećom dobro popunjeni), te ako za ručak od jendom pojedem veću količinu hrane, užasno se loše osjećam pa uvijek gledam ručak razdijeliti na 2 manja obroka.


Tako da sa te perspektive mi nije jasno kako je taj fasting dobra stvar, ali definitivno vrijedi isprobati.
Sad me još interesira, kako izgleda proces prelaska sa 3 na 1 obrok dnevno? Kako naviknuti tijelo da ne šalje tu kritičnu informaciju da je gladno?

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Timo kaže...

da li netko od vas koji prezivljava po ovom rezimu 8-16, moze napisati kada i sto jede?

 

stvarno me zanima da li bi se moglo sa ovim nacinom posta, dobiti na misicnoj masi, a izgubiti salo, kojeg za sada nemam

 

meni je osobno fenomen da netko moze biti gladan i normalno funkcionirati tokom dana bez problema, cim ogladnim zivcan sam, dobijem glavobolje i opcenito mi je muka

 

jedan sam od ovih sto jedu po 6-8 puta dnevno, jer sam non stop gladan, isto tako ne mogu u jednom obroku pojesti veliku kolicinu hrane, pri tome mislim fizicki nisam u stanju utrpati u sebe vece kolicine hrane koje bi me drzale sitim vise od 3-4 sata.

 

 

https://www.reddit.com/r/keto/

https://www.reddit.com/r/ketogains/

 

pocni paziti kaj jedes, a ne kada ;)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 15:39 (nixass).
11 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
nixass kaže...

jedem stvarno vrhunski, to mi nije problem (obitelj s zenine strane ima OPG, domaci uzgoj peradi i sirnih proizvoda, suhomeso iz pusnice, i divljac iz sume, povrce iz vrta, voce iz vocnjaka i pastrva iz potoka itd) kuham doma, ne kupujem nista u ducanu

 

naravno pojedem burgere, cevape i slicno tu i tamo

 

vec sam gledao sve vrste dijeta i to nije za mene, jednostavno nemam zivaca mjeriti hranu i raditi tablice, te se drzati nekih propisanih vrijednosti, nema takvu disciplinu

 

zato mi je ovo zanimljivo, jer postiti je jednostavnije, samo ne jedes 

 

ali kao sto rekoh, imam posljedice kada sam gladan duze vrijeme, glavobolje i mucnina

 

zato me zanima kako se ljudi sa time nose i da li to prode nakon nekog vremena

8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Trening je precijenjen i nije rješenje za cjeloživotno održavanje težine i zdravlja jer većina si to ne može organizirati. Naime, kako bi potrošio 500 kalorija, trebaš pretrčati 8 km. Koja je svrha natrpati se samo zato da bi poslije morao trčati, naglasak na morao? Umjerena fizička aktivnost poput pola sata hodanja dnevno je sasvim dovoljna za srce i zdravlje općenito, a može se ukomponirati u redovne dnevne obaveze da i ne troši dodatno vrijeme. Dovoljno je riješiti se televizora i ostalih ekrana, kretanje i rad su zajamčeni...
Ja rekoh
12 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Timo kaže...

jedem stvarno vrhunski, to mi nije problem (obitelj s zenine strane ima OPG, domaci uzgoj peradi i sirnih proizvoda, suhomeso iz pusnice, i divljac iz sume, povrce iz vrta, voce iz vocnjaka i pastrva iz potoka itd) kuham doma, ne kupujem nista u ducanu

 

naravno pojedem burgere, cevape i slicno tu i tamo

 

vec sam gledao sve vrste dijeta i to nije za mene, jednostavno nemam zivaca mjeriti hranu i raditi tablice, te se drzati nekih propisanih vrijednosti, nema takvu disciplinu

 

zato mi je ovo zanimljivo, jer postiti je jednostavnije, samo ne jedes 

 

ali kao sto rekoh, imam posljedice kada sam gladan duze vrijeme, glavobolje i mucnina

 

zato me zanima kako se ljudi sa time nose i da li to prode nakon nekog vremena

Kolega je na keto prehrani i kaze da ga je samo na tom rezimu pustila glad (s tim da on potpuno posti i svaku subotu ili nedjelju, samo pije vodu). Prije je bio na LCHF, ali nije imao zeljene rezultate i uz to je bio povremeno gladan. Kako je usao u ketogenezu, navodno vise nije gladan, nema nikakvu zelju za slatkim i ima "osjecaj bistrine uma". Kada vidim sto on konzumira, nema sanse da bi ja to isto mogao (npr pije kavu s 100g maslaca), osobito sto ne mogu zeni nametnuti takav nacin zivota, a ne zivim sam (jos uvijek slusam prigovore jer sam u kuci zabranio kruh i krumpir). U biti ne volim izraz dijeta jer ukoliko zelis trajne rezultate trebas biti spreman trajno promijeniti prehranu. U protivnom se sve vrati na nezeljeno stanje.

Feudalac kaže...
Trening je precijenjen i nije rješenje za cjeloživotno održavanje težine i zdravlja jer većina si to ne može organizirati. Naime, kako bi potrošio 500 kalorija, trebaš pretrčati 8 km. Koja je svrha natrpati se samo zato da bi poslije morao trčati, naglasak na morao? Umjerena fizička aktivnost poput pola sata hodanja dnevno je sasvim dovoljna za srce i zdravlje općenito, a može se ukomponirati u redovne dnevne obaveze da i ne troši dodatno vrijeme. Dovoljno je riješiti se televizora i ostalih ekrana, kretanje i rad su zajamčeni...

Bez treninga nema nicega. Gore je bilo pitanje bi li se moglo dobiti koja kila misicne mase postom - iskljucivo vjezbom i to anaerobnim treningom. Ili covjek moze gutati steroide i unistiti si zdravlje. Isto tako nije istina da trening nije rjesenja za cijeli zivot. Ukoliko covjek nije ozlijeden te kontinuirano trenira, moze gurati do 70, 80 godine bez problema, internet je pun primjera. Moja punica sa 72 godine ide stepenicama na peti kat, a vitalna je kao da ima 50. Pola sata hodanja je dovoljno? Kakvog tempa - ako je brzo hodanje, mozda, a ako je setnja, marginalno je bolje od stajanja. Za mlade i srednjovjecne ljude je HIIT od 20minuta svako jutro najbolja stvar. Najucinkovitiji tip vjezbanja u kratkom roku, osobito sto se sve razine glikogena potrose tijekom spavanja te se direktno sagorjeva mast. Druga najbolja stvar je kardio (npr voznja bicikla) nakon dizanja utega. Prejadno mi je kada vidim da se 90% ljudi u teretani prvo ubije na biciklu ili orbitreku 45 minuta pa onda krenu kao nesto dizati.

10 godina
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

 

Hm, ovo za trening kroz cijeli život...pa, ekipa kaj se cijeli život bavi nekom fizičkom aktivnošću, jednostavno je vitalnija, zdravija i izgleda mlađe od ekipe istih kalendarskih godina.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Kerum:

Nisam vidio pitanje o dobivanju mišićne mase niti na to odgovorio, a nisam primjetio ni da je rasprava općenito o treningu već je tema debljanje odnosno sprječavanje istog te zdravlje. Tko želi navući mišiće, slobodno mu mi bilo.

Dakle, osoba koja ima višak kilograma ne treba brinuti o tome kako trošiti kalorije koje pojede jer to podrazumijeva prevelik unos. Suludo je jesti previše da bi to skidao treningom plus dodatni trening da bi istopio ono kaj je ranije navukao. Hrana može biti podrška treningu, ali obrnuto nikako, kao da šuplju bačvu popravljaš dolijevanjem vode.

Osamdesetdeveto, trening sagorijeva premalo kalorija da bi si bilo tko uopće i pokušao treningom skinuti kilograme i regulirati tjelesnu težinu tijekom cijelog života. Koja će 130 kilašica trčati 10 km svaki dan da skine 600 kalorija koje unese u malo solidnijem sendviču, samo iz kruha. A imaš strašnu stvar, tvornicu koja održava tijelo na životu i samo za te svrhe troši 1200-1800 kalorija dnevno. Smanji unos ispod te razine i mršavljenje je zajamčeno bez da mrdneš jednim prstom.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 22:36 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Naravno da je umjerena, naglasak na umjerena, fizička aktivnost potrebna za održavanje zdravlja, ali trening kao metoda za održavanje tjelesne težine kroz cijeli život je, po mom mišljenju, suluda i neprovediva ideja.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Feudalac ti je već odgovorio, ali da malo dopunim. Trening je za nabijanje kondicije i/ili mišićne mase. Hodanje od 20 minuta i vježbe oblikovanja se teško mogu nazvati treningom, to bi trebala biti rutina za održavanje zdravlja, ali takva fizička aktivnost neće puno pomoći pri održavanju ili smanjenju tjelesne težine.

Ono gdje aerobni trening može pomoći kod smanjenja tjelesne težine je kao modulator metabolizma, pogotovo kod ljudi koji su prije toga imali dulji period neaktivnosti.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Feudalac kaže...
Kerum:

Nisam vidio pitanje o dobivanju mišićne mase niti na to odgovorio, a nisam primjetio ni da je rasprava općenito o treningu već je tema debljanje odnosno sprječavanje istog te zdravlje. Tko želi navući mišiće, slobodno mu mi bilo.

Dakle, osoba koja ima višak kilograma ne treba brinuti o tome kako trošiti kalorije koje pojede jer to podrazumijeva prevelik unos. Suludo je jesti previše da bi to skidao treningom. Hrana može biti podrška treningu, ali obrnuto nikako, kao da šuplju bačvu popravljaš dolijevanjem vode.

Osamdesetdeveto, trening sagorijeva premalo kalorija da bi si bilo tko uopće i pokušao treningom skinuti kilograme i regulirati tjelesnu težinu tijekom cijelog života. Koja će 130 kilašica trčati 10 km svaki dan da skine 600 kalorija? A imaš strašnu stvar, tvornicu koja održava tijelo na životu i samo za te svrhe troši 1200-1800 kalorija dnevno. Smanji unos ispod te razine i mršavljenje je zajamčeno bez da mrdneš jednim prstom.

Netko drugi je pitao za vracanje na 80kg pa sam tu spomenuo.

 

Moje misljenje je jos uvijek da kvalitetnog mrsavljenja ne moze biti bez dobro osmisljene tjelesne aktivnosti. Jednako tako ni bez dobro osmisljene prehrane. Imam primjere za obje krajnosti:

- dijeta listom salate i vodom koja je rezultirala nakaznim tijelom i ugrozenim zdarvljem (naravno da se vrlo brzo sve vratilo na staro)

- svakodnevno trckaranje Jarunom s bocom cole u ruci koje je imalo ravno 0 rezultata

 

BTW trcanje je uzasno neucinkovito

8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Kerum:

Trčanje je neučinkovito, da. A koju drugu metodu imaš za topljenje masti? Sve i jedna traži vrijeme, strahovito puno vremena. A vrijeme je danas valuta koju malo tko ima...

Čitam neki dan intervju s gospođom koja vodi ekipu u emisiji Život na vagi - ma to je lako, ja jedem sve (ponekad) simte-tamte. A onda ispriča da je tri puta tjedno na Sljemenu, skijanju, plivanju, boardingu, treckingu, plus teretana, tečajevi koje vodi itd. Ako me hoćeš j...., daj mi prvo pusu. Ili, spusti se iz tog oblaka u kojem živiš pa kad progledaš onda pričaj...

Drugo, vlada opća percepcija da su debeli ljudi lijeni i da je debljina iz lijenosti. Ne, debljina ulazi kroz usta u 99% slučajeva, oni preostali su medicinski problem. Kada se na to gleda kroz tu prizmu, onda se predlaže lijek koji liječi lijenost, a nje tu uopće nema. Vrlo lijena osoba može imati sasvim normalnu težinu, ali nitko ne može imati normalnu težinu ako je neumjeren u jelu i piću bez obzira što i koliko radi.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 22:59 (Feudalac).
16 godina
moderator
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Feudalac kaže...
Čitam neki dan intervju s gospođom koja vodi ekipu u emisiji Život na vagi - ma to je lako, ja jedem sve (ponekad) simte-tamte. A onda ispriča da je tri puta tjedno na Sljemenu, skijanju, plivanju, boardingu, treckingu, plus teretana, tečajevi koje vodi itd. Ako me hoćeš j...., daj mi prvo pusu. Ili, spusti se iz tog oblaka u kojem živiš pa kad progledaš onda pričaj...

Kad smo već kod tog reality showa... Bilo je pred koju godinu istraživanje koje je gledalo kako se sudjelovanje u američkoj verziji te emisije dugoročno odrazilo na sudionike. Ako se dobro sjećam, ispostavilo se da ih se većina ponovno ugojila, ali dogodilo se još nešto gore - usporio im se metabolizam! Znači, prije showa bili su stalno gladni pa su jeli, jeli i jeli, a sad nakon tog reality showa ako nastave jesti onoliko koliko su prije showa jeli, još bi se više udebljali! Pa ili se još više udebljaju ili su još gladniji nego što su bili prije tog glupog showa! Zabava za gledatelje, jako loša stvar za dugoročno zdravlje sudionika. Al koga briga, ne? Kruha i igara! 

6 godina
protjeran
offline
Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje

netko voli jedno, netko drugo.

sukus svega je u kontroli kalorija, raznovrsnoj prehrani.

zašto bi se čovjek uopće doveo u situaciju da na visinu od 1,80 ima 130 kg i to većinom masti odn sala ?

 

cijeli život se bavim sportom, poznajem puno profi sportaša i začudili bi se koliko oni paze na ishranu jer iako treniraju i dva puta dnevno moraju paziti koliko količinski jedu jer se sportom jako teško skidaju kile.

pisao je tu jedan kolega da je potrebno dnevno sat i pol kardio vježbi da bi "skinuo kile" odn 600 ccal ...ma kakvih kardio vježbi ?

 

ajde, recite mi; je li tko od vas kad uzeo boksačke rukavice i lupao 15 minuta po vreći nekim ritmom od dvadesetak jačih udaraca u minuti ?

 

e, to je pravi kardio trening i ima da vam se poslije toga tresu noge,uhvati vas slabost jer je to nenonormalno iscrpljujuće. ali, takvim kardiom ćete skinuti bez problema 2 kg dnevno, normalno, uz smanjenje dotadašnjeg prežderavanja. 

 

treba biti umjeren u iću i piću a to je najteže, zato se ljudi i bore s težinom.

gledam danas, žena skuhala fini kupus sa svježom rajčicom bez zaprške,  i pita me hoćeš li nešto lagano od mesa kao "prilog". ja kažem, kako da ne, skuhaj mi 8 pilećih hrenovki. 

ona je sirota pojela dvije i mali tanjur kupusa a ja zdjeletinu kupusa, "laganih osam" hrenovki i jedno 400 g finog raženog kruha jer je zdrav. :P

 

eto, cijeli dan nisam drugo ništa jeo, pa ni sad na večer ne jedem.

 

žena jede tako umjereno cijeli život i s 45 godina ima idealnu kilažu kao u srednjoj školi, dok ja stalno idem gori-doli, stalno neke borbe.

sutra zato ide kuhani oslić s rižom, mljac... i 20 minuta vožnje sobnog bicikla uz srčane otkucaje do 130 u minuti. (to skida 35 kalorija)  

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Anđeo bez falinge:

Spominješ suprugu i njenu umjerenost - ja recimo nemam baš nikakvih problema s težinom, imam ogromne oscilacije u fizičkoj aktivnosti, a kilaža plus-minus dva. Jedna od stvari koju sam naučio davno je prestati jesti kad mi je dosta. Bez pardona ostavim jedan jedini zalogaj na tanjuru, to je izluđivalo moju bivšu. Pa daj pojedi. Neću. Uvijek stavljam manje porcije, a nimalo se ne sramim nametati juhu tri puta zaredom ili što god već je ako sam gladan. S djecom isto - ako nećeš, ne moraš, vidimo se za večeru. Uopće ne kužim te drame oko jela.
Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
Timo kaže...

da li netko od vas koji prezivljava po ovom rezimu 8-16, moze napisati kada i sto jede?

 

stvarno me zanima da li bi se moglo sa ovim nacinom posta, dobiti na misicnoj masi, a izgubiti salo, kojeg za sada nemam

 

meni je osobno fenomen da netko moze biti gladan i normalno funkcionirati tokom dana bez problema, cim ogladnim zivcan sam, dobijem glavobolje i opcenito mi je muka

 

jedan sam od ovih sto jedu po 6-8 puta dnevno, jer sam non stop gladan, isto tako ne mogu u jednom obroku pojesti veliku kolicinu hrane, pri tome mislim fizicki nisam u stanju utrpati u sebe vece kolicine hrane koje bi me drzale sitim vise od 3-4 sata.

 

recimo da mi je limit kolicine hrane zloburger, koji se sastoji od pljeskavice u hambi pecivu oko 650g, vise od toga ne mogu pojest odjednom, ovo mi je taman limit 

 

cisto za primjer, imam 40g. 185cm i 75kg-77kg, i ako propustim u danu koji obrok vec drugi dan sam laksi za 1kg, ako se razbolim i nemam apetita i ne jedem kao inace 3-4 dana, izbugim 5kg bez problema

 

nikada u zivotu nisam uspio preci 80kg, imao sam 80kg tokom studiranja, kada sam i veslao za faks, pa je to bilo 80kg cistih misica

 

nisam uopce fizicki aktivan zadnjih valjda 15 godina, sjedim po 8-10 sati ili vise za racunalom, vozim se u autu, idem liftom itd, jedina mi je fizicka aktivnost setnja sa kllincima i to ne svaki dan

 

uglavnom, iako nisam debel i za sada je zdravstvena slika super, sve u normali, gleda i citam gdje i sta bih mogao napraviti i promjeniti neke navike za bolju buducnost

 

jedino mi je bitno da ostanem na kilazi do 80kg, i da to budu uglavnom misici, a ne salo, kojeg imam na trbuhu kada sjednem, dok stojim vide se trbusni misici, tako da nije jos kriticno

 Mogu ja.

Premda sam ja u režimu 6-18 inače, ali u zadnje vrijeme nisam jer imam radove na kući svaki dan poslije posla, pa jednostavno umirem od gladi poslije i moram nekaj pojesti da se ne srušim.

Ali kad to dovršim, vraćam se na stari režim (6-18).

Ja sam jedan od onih ljudi koji nije gladan sve dok baš ne ogladni.

Ne mogu jesti iz navike.

Visok sam 185, oko 110 kila, ali sam specifične građe pa svi uvijek pretpostave da imam 80 kila 😊.

Na poslu veći dio vremena sjedim i zujim, premda ponekad i fizički malo napornije radim, ali rijetko, i to možda ukupno pol sata - sat dnevno u prosjeku.

Uglavnom, kada i što jedem?

U 10 gablec na poslu - jedan sendvič, dosta obilan, i jabuku.

Poslije posla, u 15:30 doma ručak - obavezno juhica i uz to bilo kaj kaj moja draga pripremi (zdravo i nezdravo), i pivicu uz to.

Znači, ništa specifično ne jedem.

E sad, jedini je problem da u jutro kad se probudim pojedem obično jedan bombon od mentola i popijem kavicu kad dođem na posao (bez šećera), a bombon vjerovatno sreže 3 sata od režima, pa ispadne 9-15 (sad kad sam svjestan toga, od sutra prestajem).

I uz takvu ishranu npr. po zimi kad ne mogu ništa radit vani se uopće ne osjećam nikad gladno (

I primjetim da kile dosta brzo onda odlaze bez ikakvog truda (kad padnem cca. 5-7 kila od sadašnje težine jasno mi se vide "trbušni mišići".

 

Uglavnom, salo možeš tak izgubiti ako si u kalorijskom deficitu, a ak se nakrkaš npr. zloburgera (ja bih ga mogao smazati možda u dva obroka) onda ti takav režim ishrane ionak ništa ne bi pomogao.

Meni je to idealno, jer ne gladujem, ne osjećam se gladno, a ako ne pretjeram s hranom (a često da) onda i gubim kile.

 

 

 

Kruha i igala...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prehrambeno-vremenski prozor u zdravlje
fer-de-lance kaže...

E sad, jedini je problem da u jutro kad se probudim pojedem obično jedan bombon od mentola i popijem kavicu kad dođem na posao (bez šećera), a bombon vjerovatno sreže 3 sata od režima, pa ispadne 9-15 (sad kad sam svjestan toga, od sutra prestajem).

I uz takvu ishranu npr. po zimi kad ne mogu ništa radit vani se uopće ne osjećam nikad gladno (

I primjetim da kile dosta brzo onda odlaze bez ikakvog truda (kad padnem cca. 5-7 kila od sadašnje težine jasno mi se vide "trbušni mišići".

 

Uglavnom, salo možeš tak izgubiti ako si u kalorijskom deficitu, a ak se nakrkaš npr. zloburgera (ja bih ga mogao smazati možda u dva obroka) onda ti takav režim ishrane ionak ništa ne bi pomogao.

Meni je to idealno, jer ne gladujem, ne osjećam se gladno, a ako ne pretjeram s hranom (a često da) onda i gubim kile.

Ja nisam nikad dulje istrajao u takvom režimu, ali uvijek gledam barem dan-dva tjedno. Ono što sam primjetio kod takvog režima, za razliku od dijete, izgubljeni kilogrami se teže vraćaju - obično iz režima ispadnem zbog društvenog života, a ne zbog gladi (primjerice, večernja piva poremeti režim ili jutarnja kava). Međutim, svakako ću pokušti podignuti barem na 5 dana tjedno.

 

Što se tiče jutarnje kave, ona je moguće gora od onog bombona jer kofein potiče lučenje inzulina.

 

Što se tiče kalorijskog deficita, ako sam u ovom režimu prehrane, onda sam u pravilu i u kalorijskom deficitu jer, ili ne uspijem unijeti dovoljno kalorija, ili jedem prezaslađena sranja, pa ne mogu održati režim (međutim, ako uspijem ući u režim, onda me takva hrana ne privlači, pa nije problem).

 

Anđeo bez falinge kaže...

gledam danas, žena skuhala fini kupus sa svježom rajčicom bez zaprške,  i pita me hoćeš li nešto lagano od mesa kao "prilog". ja kažem, kako da ne, skuhaj mi 8 pilećih hrenovki. 

ona je sirota pojela dvije i mali tanjur kupusa a ja zdjeletinu kupusa, "laganih osam" hrenovki i jedno 400 g finog raženog kruha jer je zdrav. :P

 

eto, cijeli dan nisam drugo ništa jeo, pa ni sad na večer ne jedem.

sutra zato ide kuhani oslić s rižom, mljac... i 20 minuta vožnje sobnog bicikla uz srčane otkucaje do 130 u minuti. (to skida 35 kalorija)   

Zašto imam dojam da donosiš zaključke na osnovu prekratkih intervala? Ako se danas najedeš kupusa i prerađenog mesa, a sutra slabije začinjene riže s oslićem, težina ti neće varirati samo zbog sala, već i zbog različitog sadržaja probavnog sustava, te posebno tekućine koje ti tijelo zadržava zbog ogromne količine natrija u tim prerađevinama. Međutim, tu tekućinu za dan-dva izmokriš i iznojiš, pa ispade da si odmah i smršavio. Tko ima redovitu jutarnju stolicu, najbolje se vagati nakon jutarnje stolice, ali i dalje varijacije od pola kg nisu znak da si se udebljao.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2018 11:40 (MrBlc).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice