Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besplata

poruka: 8
|
čitano: 3.794
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besplata".
Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besplata

Za one koji su krenuli na tečaj, da li se radi većinom o teoriji ili ima i prakse?

 

Koji jezik je u pitanju, Python, C#, nešto treće? Koriste li se svojevrsna drag-drop Cloud rješenja za machine learning ili je od nule?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besp

Ja sam ga završio, pa evo ukratko...

 

Radi se većinom o općenitoj teoriji, prilagođeno je za početnike, zahtijeva matematiku osnovne škole i nešto malo logičkog razmišljanja. Programiranja nema nimalo. Inače, tečaj je sastavljen vrlo pitko i jednostavno, u formi 10 minuta čitanja teksta, pa zadatak u kojem se provjerava naučeno. Nema gledanja videa i slično, pa možeš odrediti tempo kako ti paše. Uglavnom zabavno je, nije teško, meni jedan od najzanimljivijih online tečajeva koje sam prolazio. Ako si napredan korisnik (ili programer) možda ćeš očekivati više, ali za to će vjerojatno poslužiti nastavak, tečaj Building AI, koji slijedi nakon ovoga (još nije lokaliziran). Elements of AI je samo uvod u koncepte i općenito ima zadatak pokazati kako AI "razmišlja" i koliko se to razlikuje od ljudskog razmišljanja, te čemu ta tehnologija može služiti, a čemu ne. Dobar je i za savladavanje terminologije.

 

Kao nekome tko je 99% sadržaja o umjetnoj inteligenciji i programiranju do sada konzumirao na engleskom, malo mi je bilo neobično sve to čitati na hrvatskom, pa se trebalo malo prilagoditi. Potpunim početnicima to vjerojatno neće biti problem, pogotovo ako prvi puta čuju za neke pojmove na hrvatskom.

 

Navedenih 25 sati potrebnih za prelazak cijelog tečaja nije ni blizu realnosti. Ja sam ga dovršio u 3 dana po ukupno cca 2 sata, možda malo više od toga, nisam mjerio. 25 sati bi možda utrošio da klikaš na sve popratne linkove u tekstu i detaljno ih proučiš (za one koji žele znati više, dakle, ili se s nekim pojmovima nisu ranije sreli).

 

Ono što mi je bilo isto tako fora jesu zadaci na koje se odgovara esejski. Nakon što napišeš svoj odgovor dobivaš do 3 tuđa odgovora da ih ocijeniš, pa odmah možeš vidjeti i kako drugi polaznici razmišljaju.

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
Re: Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besp

Super hvala puno.

 

Dakle to je ono što bi ameri nazvali "101", same osnove bez potrebnog predznanja. Iako imam mnogo iskustva u development djelu, s AI-jem se nisam još pozabavio, ovo bi moglo biti dosta korisno. Makar kao sami početak, da se krene od nekuda.

 

3 godine
protjeran
offline
Re: Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besp
izith kaže...

Ja sam ga završio, pa evo ukratko...

 

Radi se većinom o općenitoj teoriji, prilagođeno je za početnike, zahtijeva matematiku osnovne škole i nešto malo logičkog razmišljanja. Programiranja nema nimalo. Inače, tečaj je sastavljen vrlo pitko i jednostavno, u formi 10 minuta čitanja teksta, pa zadatak u kojem se provjerava naučeno. Nema gledanja videa i slično, pa možeš odrediti tempo kako ti paše. Uglavnom zabavno je, nije teško, meni jedan od najzanimljivijih online tečajeva koje sam prolazio. Ako si napredan korisnik (ili programer) možda ćeš očekivati više, ali za to će vjerojatno poslužiti nastavak, tečaj Building AI, koji slijedi nakon ovoga (još nije lokaliziran). Elements of AI je samo uvod u koncepte i općenito ima zadatak pokazati kako AI "razmišlja" i koliko se to razlikuje od ljudskog razmišljanja, te čemu ta tehnologija može služiti, a čemu ne. Dobar je i za savladavanje terminologije.

 

Kao nekome tko je 99% sadržaja o umjetnoj inteligenciji i programiranju do sada konzumirao na engleskom, malo mi je bilo neobično sve to čitati na hrvatskom, pa se trebalo malo prilagoditi. Potpunim početnicima to vjerojatno neće biti problem, pogotovo ako prvi puta čuju za neke pojmove na hrvatskom.

 

Navedenih 25 sati potrebnih za prelazak cijelog tečaja nije ni blizu realnosti. Ja sam ga dovršio u 3 dana po ukupno cca 2 sata, možda malo više od toga, nisam mjerio. 25 sati bi možda utrošio da klikaš na sve popratne linkove u tekstu i detaljno ih proučiš (za one koji žele znati više, dakle, ili se s nekim pojmovima nisu ranije sreli).

 

Ono što mi je bilo isto tako fora jesu zadaci na koje se odgovara esejski. Nakon što napišeš svoj odgovor dobivaš do 3 tuđa odgovora da ih ocijeniš, pa odmah možeš vidjeti i kako drugi polaznici razmišljaju.

 

Došao sam do drugog dijela.

Zanima me kad završiš, jel dobiješ kakvu potvrdu? Jel služi ičemu?

Spojlaj mi kraj :D

Pararera
16 godina
offline
Re: Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besp

Dobiješ certifikat koji je potpisao rektor Boras :) Ako si student, to vrijedi 2 ECTS boda.

 

Onima kojima se nešto i može objasniti ne treba ništa niti objašnjavati. Onima kojima sve treba objašnjavati ionako se ništa ne može objasniti.
Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2020 10:46 (izith).
11 godina
neaktivan
offline
Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besplata

Prijavio se i shvatio da je to gubljenje vremena jer evo svi u hrvatskoj traze ai programiranje  na lopate, bolje je sadit krumpire. Tako da izgubim i 8 sati od svog slobodnog vremena previse je za nesto sto nikad vise necu upotrijebiti. 

Moj PC  
1 2 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besp
Horatio_Hornblower kaže...

Prijavio se i shvatio da je to gubljenje vremena jer evo svi u hrvatskoj traze ai programiranje  na lopate, bolje je sadit krumpire. Tako da izgubim i 8 sati od svog slobodnog vremena previse je za nesto sto nikad vise necu upotrijebiti. 

 

Također sam odustao. Razlog nije AI posao u RH, već to što je tečaj, po meni, jako čudan, da ne kažem retardiran.

Zadatak s prebacivanjem pileta, lisice i hrane je lagan za pogubit se. DDDD, BBBB... čudno.

Onda zadatak s rakom dojke.

Izgleda da, ili sam glup, ili nisam za računanje, gubljenje u DDDD, BBBB, DBDB itd...

Ionako smatram da taj tečaj nitko neće uzeti za ozbiljno.

Pararera
11 godina
neaktivan
offline
Preko 10 tisuća Hrvata već se uključilo u besplata

Pa naravno da nece ali dobiva se 2 ects boda za nista...  Ovo je tipicni primjer kako ne treba uciti i kako su nasi fakulteti zaostali sto se tek vidi kad se ide radit.  Hrpa teorije bez ikakve osnove u praksi ako i ima neka prekasa to je jako lose.  Ali besplatan je tecaj isto kao i grah pa svi navale a to sto je po meni bolje na you tubu upalit tecaj ai sa harvarda i tamo izgubit te sate jer nesto korisno i naucis a ne ovo... (Ima i harvard i stanford verzija pa ko vise voli ja sam gledao stanford) cisto informativno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 10.12.2020 10:46 (Horatio_Hornblower).
Moj PC  
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice