Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto Uskrs

poruka: 204
|
čitano: 31.376
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto Uskrs".
8 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Milka30 kaže...
ansha kaže...
Milka30 kaže... 

Hej,ja sam Živo Zidaš

Nisam ni sumnjao 

Pošto je Živi zid jedina domoljubna stranka u Hrvata,nisam niti sumnjao u takav komentar od nekoga tko za avatara ima Komunističkoga zločinca

 

Najljepše je kad javno dijele novce kako bi učvrstili vjeru u svoje rvatoljublje. Toliko o paroljublju i domoljublju, jeftino se kupuje od naivaca.

16 godina
online
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Milka30 kaže...

Mladen kaže...

"Naravno da crkva treba novac iz proracuna...znas li zasto?Zato sto si glasao za to,tko ti je kriv?!" - ovo bi trebao biti argument ? :) što sa onima koji nisu glasali za to ?

 

Hej,ja sam Živo Zidaš,ja nisam glasao za HDZ,ali vecina ipak je(u biti manjina,jer vecina ne izlazi na izbore pa poslje kuka)...i sta sada,demokracija je,moram sutjeti sto mi HDZ namece svoja uvjerenja!

Ako ti se da razmisliti,onda malo razmisli o tome da kako to da ja,koji se tu deklariram kao vjernik-učlanjen sam u stranku onih koji istinski zagovaraju sekularnu drzavu!

Pa jedino u sekularnoj državi sve vjere mogu imati jednake slobode i prava.

 

7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Friday kaže...
Vjera ne bi bila vjera da je ono na cemu pociva dokazivo. Onda ne bi bila vjera nego spoznaja.

 pa upravo to, šta će ti vjera u nešto što ne možeš nikako dokazati, ni na koji način iskusiti, ispitati... tad govorimo o nečemu čega nema ili o nečemu što ne može ni na kakav način utjecati na nas (deizam npr.), samim tim je kršćanstvo obmana, kako čovjek koji imalo kritički razmišlja može vjerovati u takvo što... ili još bolje pitanje zašto ne vjerovati u nešto peto što isto tako ne možeš dokazati i etc., zašto baš u isusa a ne se prikloniti nekom smislenijiem religijskom sustavu koji ima manje rupa, nelogičnosti i kontradiktornosti?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
@pluto
Zato što ljudi imaju potrebu za vjerom takvom besmislenom kakva je. Tebi i meni to može biti čudno, ali meni su čudni i oni koji luduju zbog nogometa, mada opet razumijem što je njima tu privlačno.

Uzmi recimo alkohol za koji znaš da ti izmijeni svijest i da bi pod njegovim utjecajem moga napraviti gluposti, pa ga svejedno pretpostavljam ponekad konzumiraš. E pa religija to isto radi na trajnoj bazi. Živiš u nekom 'boljem' svijetu, malo si dobar prema svima, a malo opasan za okolinu, ovisno kako te pukne, i boli te briga što si se odmaknuo od stvarnosti, dapače trijezni koji ti pokušavaju reći da si pijan ti posebno idu na živce.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Visak kaže...
Samarzija kaže...
A da se vratimo on topic.. Što bi Vas koji ne slavite i ne vjerujete u Uskrs zanimalo kada institucija koju pljujete donosi i određuje svoje obljetince?

Jel tako isto rasoravljate o hinduističkim praznicima? 

 Možda zato što su te obljetnice uzdignute na razinu državnog praznika, dakle tiču se svih građana? Isto kao što se crkveni stav o kontracepciji i pobačaju pokušava nametnuti svim građanima, ili kao što se petljaju u reformu školstva. Da nam Hindusi to rade i o njima bi raspravljali.

 

Kada bi vi svoju religiju držali za sebe i ne nametali ju ostalima, ne bi nam vaše praznovjerje bilo toljko interesantno, a priznat ćeš da kada bi se zakoni donosili na temelju astrologije, da bi se i ti malo više bavio astrologijom i čudnim putevima kako ona dolazi do nekih zaključaka.

 

Smiješno je kako se vi nalazite uvrijeđeni što se bavimo vašom religijom, a vaša religija se cijelo vrijeme bavi nama na puno konkretniji način i s time nemate problema.

 

Nikakve veze sa životom.
Tko te tjera da vjeruješ u Isusa Krista? Ili u Uskrs?
To su državni blagdani zato jer ogromna većina stanovništva RH po vjeroispovijesti pripada katoličkom kršćanstvu. Da je 90% hindusa, državni blagdani bi bili "Dan Zmaja" i slično.. 
A ne tjera te nitko da ideš u Crkvu, da moliš, da vjeruješ ili propovijedaš.

Uostalom, ako ti na jetru ide koji slobodan dan u godini na račun katoličke vjere, slobodno radi, zadnji put kad sam provjerio nismo imali vjersku policiju koja provjerava vjeruju li svi. 

Što se tiče "vjere u svoja 4 zida". Ok, slažem se da je vjera osobna stvar, i meni osobno (kao katoliku u pokušaju) smetaju ljudi koji poturaju svoja vjerovanja drugima pod nos. Ali to što netko "osobno" (ili privatno) vjeruje ne znači da nema pravo zalagati se za mijenjanje zakona u skladu sa svojim moralnim kompasom.

Primjerice - abortus. Na sva zvona se dreči kako "katolici nešto nameću svima ostalima". Abortus nije znanstvena istina koju vjernici negiraju. Abortus je medicinski operativni zahvat kao i masu drugih. Međutim, znanstvena dostignuća i tehničke mogućnosti nisu same po sebi ni dobre ni zle. Sve ono što možeš učiniti ne znači nužno i da je to poželjno ni dobro.
Abortus je u nekim slučajevima nužan kao medicinski zahvat. Vjernici (ne svi vjernici, ali isto tako ima i dosta ateista) smatraju da time što je medicina uznapredovala da možeš relativno sigurno izvršiti taj medicinski zahvat, to ne znači da je dobar, poželjan i moralno prihvatljiv.
Vjera nije nadomjestak za znanost. A niti znanost može dati odgovore na sva pitanja, pogotovo pitanja dobro/zlo.
Znanost je alat koji možeš koristiti za dobro ili za zlo.

Stav da je abortus u 35 tjednu trudnoće odlična i poželjna stvar nema nikakve veze sa znanošću. Isto kao što stav da je to moralno neprihvatljivo nema veze sa znanošču.

I ne vidim odakle tebi pravo imati mišljenje (stav/vjerovanje...) o toj, ili nekoj drugoj temi, a to isto bi branio nekome drugom koji ima drugačije mišljenje (stav/ vjerovanje)...



P.S. Poćinjem misliti da se ovakve teme otvaraju strateški svako malo radi klikova. Vidim raja se redovito uzjebe na forumu 
Taman ko da je IT samo paravan za ovakve teme 

7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Visak kaže...
@pluto
Zato što ljudi imaju potrebu za vjerom takvom besmislenom kakva je.

 pa mislim... imam ja potrebu za pokojnom bakom pa znam da je više nema, što ću sad? praviti se da je živa? mislim pitam čovjeka za kojeg znam da nije bezveznjak, dapače super mi je i koji konta logiku (programer je) etc.

 

Neuk kaže...

Tko te tjera da vjeruješ u Isusa Krista? Ili u Uskrs?

evangelizacija?

Neuk kaže...

Što se tiče "vjere u svoja 4 zida". Ok, slažem se da je vjera osobna stvar, i meni osobno (kao katoliku u pokušaju) smetaju ljudi koji poturaju svoja vjerovanja drugima pod nos. Ali to što netko "osobno" (ili privatno) vjeruje ne znači da nema pravo zalagati se za mijenjanje zakona u skladu sa svojim moralnim kompasom.

 zašto bi svima mijenjao zakone po svom moralnom kompasu? nek se pridržava kršćanskog kompasa sam, zašto mene tjerati da ga se pridržavam

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 15:34 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Louis Pluto kaže...
Friday kaže...
Vjera ne bi bila vjera da je ono na cemu pociva dokazivo. Onda ne bi bila vjera nego spoznaja.

 pa upravo to, šta će ti vjera u nešto što ne možeš nikako dokazati, ni na koji način iskusiti, ispitati... tad govorimo o nečemu čega nema ili o nečemu što ne može ni na kakav način utjecati na nas (deizam npr.), samim tim je kršćanstvo obmana, kako čovjek koji imalo kritički razmišlja može vjerovati u takvo što... ili još bolje pitanje zašto ne vjerovati u nešto peto što isto tako ne možeš dokazati i etc., zašto baš u isusa a ne se prikloniti nekom smislenijiem religijskom sustavu koji ima manje rupa, nelogičnosti i kontradiktornosti?

 
Bedastoće pričaš. Vjera (ne govorim o religiji) je sastavni dio svakodnevnog života. Vrlo malo od toga u što vjeruješ u životu možeš (ili trebaš) znanstveno dokazati.

Primjerice, odnosi među ljudima su prožeti vjerom. Možeš li znanstveno dokazati da te neki prijatelj neće nekada ostaviti na cijedilu? Možeš li ikako dokazati da te supružnik neće nekada u životu prevariti? Možeš li dokazati da te neka osoba koji npr ne podnosiš neće nekada ugodno iznenaditi kada ti svi okrenu leđa? Možeš li znanstveno dokazati da ti dijete neće biti ubojica, narkoman, probisvjet? Ili vjeruješ da će tvoje djete biti najbolje moguće biće i trudiš se maximalno oko njega?

Vjera je vjera. To je nadanje, zapravo čak i više od nadanja. Vjera je kao da uzimaš zdravo za gotovo ono što još uvijek nije i što ne možeš tvrditi sa sigurnošću. To nema nikakve veze sa znanošću. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Gore sam ti objasnio da se miješanje crkve u državne poslove ne može opravdati brojem vjernika. U Ustavu ne piše da su odvojeni do određenog postotka vjernika, nego da su odvojeni i točka.

Neradni dan znači zabrana rada. Imaš inspekcije koje će ti naplatiti kaznu. No to je samo vrh sante. Crkva se direktno miješa u donošenje raznih zakona, što je opet protivno Ustavu. Iz nekog razloga ne piše da su penzioneri, nogometaši ili ribiči odvojeni od države, nego to piše isključivo za vjerske zajednice. Očito postoji razlog zašto je nešto takvo izričito navedeno u najvažnijem državnom aktu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
online
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Louis Pluto kaže...
Friday kaže...
Vjera ne bi bila vjera da je ono na cemu pociva dokazivo. Onda ne bi bila vjera nego spoznaja.

 pa upravo to, šta će ti vjera u nešto što ne možeš nikako dokazati, ni na koji način iskusiti, ispitati... tad govorimo o nečemu čega nema ili o nečemu što ne može ni na kakav način utjecati na nas (deizam npr.), samim tim je kršćanstvo obmana, kako čovjek koji imalo kritički razmišlja može vjerovati u takvo što... ili još bolje pitanje zašto ne vjerovati u nešto peto što isto tako ne možeš dokazati i etc., zašto baš u isusa a ne se prikloniti nekom smislenijiem religijskom sustavu koji ima manje rupa, nelogičnosti i kontradiktornosti?

To je već njegova privatna stvar ... flame obično počne kada vjernici nastupe sa svojom vjerom kao činjenicom pa bi onda još po njoj uređivali živote drugih (ugrožali njihovu slobodu).

Da sad ne citiram i cijeli Fridayev post, sa zadnjim retkom se slažem (" ... koji je moderan, obazriv, pomaze drugima, trudi se zivjeti sto bolje ..."), tako bi se trebali ponašati svi pravi vjernici. Naglašavam ovo pravi jer ih je nažalost previše koji su si uzeli samo ono što im paše pa im je zgodno biti vjernikom samo nedjeljom ili kad treba pobjeći od odgovornosti i grešaka, odnosno kad od toga ima neke koristi.

Nekom, da se osjeća bolje ili nađe mir, pomaže meditacija, nekom vjera, nekom trava ... a ništa od toga ne puca svakog jednako :).

 

 

 

 

7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Visak kaže...
Gore sam ti objasnio da se miješanje crkve u državne poslove ne može opravdati brojem vjernika. U Ustavu ne piše da su odvojeni do određenog postotka vjernika, nego da su odvojeni i točka.

Neradni dan znači zabrana rada. Imaš inspekcije koje će ti naplatiti kaznu. No to je samo vrh sante. Crkva se direktno miješa u donošenje raznih zakona, što je opet protivno Ustavu. Iz nekog razloga ne piše da su penzioneri, nogometaši ili ribiči odvojeni od države, nego to piše isključivo za vjerske zajednice. Očito postoji razlog zašto je nešto takvo izričito navedeno u najvažnijem državnom aktu.

 

naravno da Crkva treba biti odvojena od Vlasti. 
Ali time što Crkva nema pravo krojiti politiku, to ne znači da vjernici ne smiju prakticirati svoju vjeru. Ako 90% stanovnika neke zemlje smatra da je bezrazložno nasilno prekidanje trudnoće moralno i etički nedopustivo, ti ljudi glasaju za takav zakon. Je li to miješanje Crkve kao institucije ili je to upražnjavanje demokracije prema svojem osobnom moralnom kompasu?

7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Neuk kaže...

Bedastoće pričaš. Vjera (ne govorim o religiji) je sastavni dio svakodnevnog života. Vrlo malo od toga u što vjeruješ u životu možeš (ili trebaš) znanstveno dokazati.e veze sa znanošću. 

čuj mogu vjerovati u nešto što je moguće, moguće je da će me prijatelj iznevjeriti ili neće iznevjeriti, s druge strane to da je isus uskrsao iz mrtvih i uzašao na nebo k ocu ne mogu vjerovati jer nije fizički moguće, kontaš?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 15:43 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Louis Pluto kaže...
Neuk kaže...

Tko te tjera da vjeruješ u Isusa Krista? Ili u Uskrs?

evangelizacija?

Neuk kaže...

Što se tiče "vjere u svoja 4 zida". Ok, slažem se da je vjera osobna stvar, i meni osobno (kao katoliku u pokušaju) smetaju ljudi koji poturaju svoja vjerovanja drugima pod nos. Ali to što netko "osobno" (ili privatno) vjeruje ne znači da nema pravo zalagati se za mijenjanje zakona u skladu sa svojim moralnim kompasom.

 zašto bi svima mijenjao zakone po svom moralnom kompasu? nek se pridržava kršćanskog kompasa sam, zašto mene tjerati da ga se pridržavam

 

 
(1)Kakva evangelizacija?
Pitam te TKO TE TJERA DA TI VJERUJEŠ U ISUSA KRISTA I USKRS?
To što neki ljudi propovijedaju svoja vjerovanja, ne vidim na koji način tebe obvezuje da ti vjeruješ u to? Uostalom i ti možeš propovijedati svoja vjerovanja.

(2) Pa možda zato jer svaki čovjek u demakratskim društvima ima pravo glasa? Bez obzira koliko dobar/zao, moralan/nemoralan , vjernik/ateist, obrazovan/neobrazovan ... itd on bio.
I ti se nahodiš svojim vjerovanjima, mišljenjima, stavovima, idejama, idologijama i slično.
Kakva te znanstvena analiza može ponukati da glasaš za HDZ/SDŠ/ŽZ/HNS/IDS... itd? 
Svi oni propagiraju svoje "vrijednosti". I tljudi manje-više glasaju baš zbog tih floskula a ne zbog dobrih ekonomskih programa.

Zašto bih se ja zatvorio u kuću i ne bi imao pravo dati svoj glas samim time što sam kršćanin? Zašto je tvoj stav da je abortus "cool" stvar koja treba biti plaćena poreznim novcem i dostupna na zahtjev do samog trebutka rođenja a bez obzira na razloge?

To želiš reći da je tvoj stav da je to "super" "cool" bitnije, važnije, znanstvenije, od primjerice moga stava da je to moralno zlo, i nedopustivo prakticirati kao rekreativan hobi, nego treba biti strogo definirano, kako/kada/zašto/na koji nači i slično?

To je stvar morala/vjere/etike/mišljenja..itd 

Zašto bi tvoje mišljenje (stav/vjera/ideologija) u nekim slučajevima bili relevantniji od nečijeg drugog?


Pe.Es. Uostalom, stav da je marxistički politički sustav idealan i poželjan, nema apsolutno nikakva uoprišta u znanosti, nego je stvar vjere/stava/mišljenja/ideologije...

7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Louis Pluto kaže...
Neuk kaže...

Bedastoće pričaš. Vjera (ne govorim o religiji) je sastavni dio svakodnevnog života. Vrlo malo od toga u što vjeruješ u životu možeš (ili trebaš) znanstveno dokazati.e veze sa znanošću. 

čuj mogu vjerovati u nešto što je moguće, moguće je da će me prijatelj iznevjeriti ili neće iznevjeriti, s druge strane to da je isus uskrsao iz mrtvih i uzašao na nebo k ocu ne mogu vjerovati jer nije fizički moguće, kontaš?

 

Možeš li sa sigurnošću znanstvenom metodom dokazati da te žena neće nekada tijekom života prevariti, da te prijatelj neće iznevjeriti, da ti dijete neće postati narkoman, da ti se danas kada izađeš iz kuće neće nešto ružno odgoditi?

Ako možeš, svaka čast..


P.S. druga je stvar što ti iz predhodnog iskustva i dosadašnjeg znanstvenog znanja možeš prihvatiti kao moguće ili nemoguće.
Stvar je da malo što u životu što uzimaš (ili se ponašaš) kao zdravo za gotovo možeš sa 100% sigurnošću znanstveno determinirati.

Vidiš da i ti i ja i svaki čovjek vjeruje, inače bi bio nesposoban za zdrav i normalan život. I time što čvrsto vjeruješ u nešto i nadaš se najboljem mogućem ishodu (iako to ne možeš dokazati) ne znači da si maloumni glupan.

Čak je teža stvar vjerovati u te stvari nego ne vjerovati. Teže je pristupati ljudima sa najboljom mogućom vjerom nego (poučen nekim možda neugodnim iskustvima) reagirati neprijateljski. Vjera je baš možda najbolje opisana u Starom Zavijetu hrvanjem između Boga i Izraela. Vjera je baš hrvanje. Nije to nešto glatko što sjedne samo od sebe i prihvatiš to do kraja života.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 15:55 (Neuk).
16 godina
online
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Neuk kaže...

...
Primjerice - abortus. Na sva zvona se dreči kako "katolici nešto nameću svima ostalima". Abortus nije znanstvena istina koju vjernici negiraju. Abortus je medicinski operativni zahvat kao i masu drugih. Međutim, znanstvena dostignuća i tehničke mogućnosti nisu same po sebi ni dobre ni zle. Sve ono što možeš učiniti ne znači nužno i da je to poželjno ni dobro.
Abortus je u nekim slučajevima nužan kao medicinski zahvat. Vjernici (ne svi vjernici, ali isto tako ima i dosta ateista) smatraju da time što je medicina uznapredovala da možeš relativno sigurno izvršiti taj medicinski zahvat, to ne znači da je dobar, poželjan i moralno prihvatljiv.
...

To da je tema od drugog posta offtopicu ne znači da ga moraš širiti dalje :).

Nitko normalan nikad nije rekao da je abortus dobar, poželjan i moralno prihvatljiv, nego se brani sloboda izbora.

Zabranom se neće ništa postići osim ilegale i još većih posljedica po ženu koja je to prisiljena napraviti.

 

15 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Louis Pluto kaže...

 s druge strane to da je isus uskrsao iz mrtvih i uzašao na nebo k ocu ne mogu vjerovati jer nije fizički moguće, kontaš?

 kako ne?! ček samo da te dr. franjostein sklepa od svakakvih dijelova i prišteka na gromobran za oluje, a ajgor prebaci sklopku. 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 16:02 (Ajar).
7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Mladen kaže...
Neuk kaže...

...
Primjerice - abortus. Na sva zvona se dreči kako "katolici nešto nameću svima ostalima". Abortus nije znanstvena istina koju vjernici negiraju. Abortus je medicinski operativni zahvat kao i masu drugih. Međutim, znanstvena dostignuća i tehničke mogućnosti nisu same po sebi ni dobre ni zle. Sve ono što možeš učiniti ne znači nužno i da je to poželjno ni dobro.
Abortus je u nekim slučajevima nužan kao medicinski zahvat. Vjernici (ne svi vjernici, ali isto tako ima i dosta ateista) smatraju da time što je medicina uznapredovala da možeš relativno sigurno izvršiti taj medicinski zahvat, to ne znači da je dobar, poželjan i moralno prihvatljiv.
...

To da je tema od drugog posta offtopicu ne znači da ga moraš širiti dalje :).

Nitko normalan nikad nije rekao da je abortus dobar, poželjan i moralno prihvatljiv, nego se brani sloboda izbora.

Zabranom se neće ništa postići osim ilegale i još većih posljedica po ženu koja je to prisiljena napraviti.

 

 

Gledaj, ja redovito popušim "ban" na ovakvim temama odgovarajući na tuđi offtopic, tako da to ne bi bilo ništa novo niti me briga 

Ako neki pišu da vjernik nema pravo imati stav o pitanju abortusa, normalno da ću odgovoriti. To nije nikakav znanstveni stav. To je pitanje vjere, osobnog stava, ideologije ili mišljenja.

Ja isto, kao nekakav vjernik ne vidim to pitanje crno-bijelo. Ali u dubini duše smatram da je to zlo. Sad, kako nekome reći da je to zlo, i je li uopće moguće nekome zabraniti da čini zlo to je vrlo teško. Ne mislim da ja mogu niti se smijem petljati u tuđu savijest. Ali isto tako ne mogu ostati nijem na gluposti tipa "embrij nije ljudsko biće" ili kao ona reklama prije koju godinu na SuperBowlu kada su se neke udruge digle na noge govoreći "radite humanizaciju fetusa"...?

Ja imam svoje mišljenje, stav za koji mislim da je ukorijenjen u znanosti a to je da ljudski život nastaje spajanjem muške i ženske spolne stanice.
A osobno vjerujem i držim da je moralno neprihvatljivo nasilno bezrazložno prekidanje ljudskog života. 

E sad, drugi je par rukava, kako i je li moguće i potrebno to regulirati zakonima. Mogu li ja nekome izglasati i reći: to je zlo, to nemaš pravo činiti, imaš kontracepciju, ili daj dijete na usvajanje..
Ja još nemam odgovor na to pitanje. Lomim se između slobode svakog čovjeka da čini zlo, i na drugoj strani promatranje šutke da druga osoba čini ono što smatraš objektivnim zlom.

Nisam pametan po tom pitanju. Imam svoje mišljenje/stav, ali jako mi je to kompleksno. Nemogu se 100% opredijeliti ni ja jednu stranu.

7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Neuk kaže...
(1)Kakva evangelizacija?

Pitam te TKO TE TJERA DA TI VJERUJEŠ U ISUSA KRISTA I USKRS?
To što neki ljudi propovijedaju svoja vjerovanja, ne vidim na koji način tebe obvezuje da ti vjeruješ u to? Uostalom i ti možeš propovijedati svoja vjerovanja.

 kada se sa oltara čuje da (i to ne od bilo koga nego Bozanića) je negiranje Boga gori grijeh od korupcije, sukoba i gospodarskih kriza.... i kada te svakodnevno s javnih medija pilaju neistinama i praktički time huškaju da se prikloniš kat. crkvi ... o evangelizaciji pogana u prošlosti ne želim uopće govoriti jer je to sablazan...

Neuk kaže...

(2) Pa možda zato jer svaki čovjek u demakratskim društvima ima pravo glasa? Bez obzira koliko dobar/zao, moralan/nemoralan , vjernik/ateist, obrazovan/neobrazovan ... itd on bio.
I ti se nahodiš svojim vjerovanjima, mišljenjima, stavovima, idejama, idologijama i slično.
Kakva te znanstvena analiza može ponukati da glasaš za HDZ/SDŠ/ŽZ/HNS/IDS... itd? 
Svi oni propagiraju svoje "vrijednosti". I tljudi manje-više glasaju baš zbog tih floskula a ne zbog dobrih ekonomskih programa.

 nećemo se praviti blesavi, niti jedan zakon te ne prinuđuje da moraš izvršiti abortus, ako ne želiš nemoj ga izvršiti... zašto glasati na referendumu da je brak samo zajednica m i ž, koj se kujac imaš miješati u to hoće li se zajednica m i m ili ž i ž nazivati brakom?

Neuk kaže...
Zašto bi tvoje mišljenje (stav/vjera/ideologija) u nekim slučajevima bili relevantniji od nečijeg drugog?

 moj ili ičiji nestručni stav oko abortusa je irelevantan, ostavimo znanosti da to definira i uredi za sve, što je i urađeno zakonski, a sad ukoliko ti to ne dopušta vjera, nitko ti ne brani da ne izvršiš abortus, čak i liječnici imaju priziv savjesti

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
16 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Neuk kaže...
Louis Pluto kaže...
Neuk kaže...

Bedastoće pričaš. Vjera (ne govorim o religiji) je sastavni dio svakodnevnog života. Vrlo malo od toga u što vjeruješ u životu možeš (ili trebaš) znanstveno dokazati.e veze sa znanošću. 

čuj mogu vjerovati u nešto što je moguće, moguće je da će me prijatelj iznevjeriti ili neće iznevjeriti, s druge strane to da je isus uskrsao iz mrtvih i uzašao na nebo k ocu ne mogu vjerovati jer nije fizički moguće, kontaš?

Možeš li sa sigurnošću znanstvenom metodom dokazati da te žena neće nekada tijekom života prevariti, da te prijatelj neće iznevjeriti, da ti dijete neće postati narkoman, da ti se danas kada izađeš iz kuće neće nešto ružno odgoditi?
Ako možeš, svaka čast..

Ček, ti stvarno poistovjećuješ vjeru u ljude s kojima si okružen odmalena i imaš pozitivna iskustva i vjeru u nadnaravno biće čije postojanje nema nikakvog logičkog smisla, razloga niti objašnjenja (ali čije zavaravajuće propagiranje od strane šačice ljudi ima i smisla i razloga i objašnjenja)?!

 

PS - i naravno da uopće nisi shvatio plutov post...

Gledam te!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
@neuk
Tvoj stav o pobačaju nije utemeljen na znanosti, nego na religiji, koja ti takav stav nameće. Znanost se tu samo koristi kao smokvin list. Ono što smatramo čovjekom (i što štitimo zakonima) ne nastaje oplodnjom, nastaje nešto što tek treba postati čovjekom.

Nego, ako je pobačaj tako strašn zločin, zašto bog glavom i bradom daje uputu kako ga izvesti, umjesto da kaže da ga nikada i ni pod kojim uvjetima ne treba raditi? Zar ti ideš kontra boga?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
offline
Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto Uskrs

Na M1, HBOima itd se svako malo vrti "Potpuno novi zavjet". Nije da je urnebes film ali je ok, mudro za pogledati pogotovo jer se fino igra sa debilnim dogmama koje trpimo.
Neke stvari su u stvari realno postavljene, npr ako bog postoji onda je poremećeni sadist. "J. C." (a nije Jean Claude van-Damme) je pak priča za sebe.

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Neuk kaže...
Mladen kaže...
Neuk kaže...

...
Primjerice - abortus. Na sva zvona se dreči kako "katolici nešto nameću svima ostalima". Abortus nije znanstvena istina koju vjernici negiraju. Abortus je medicinski operativni zahvat kao i masu drugih. Međutim, znanstvena dostignuća i tehničke mogućnosti nisu same po sebi ni dobre ni zle. Sve ono što možeš učiniti ne znači nužno i da je to poželjno ni dobro.
Abortus je u nekim slučajevima nužan kao medicinski zahvat. Vjernici (ne svi vjernici, ali isto tako ima i dosta ateista) smatraju da time što je medicina uznapredovala da možeš relativno sigurno izvršiti taj medicinski zahvat, to ne znači da je dobar, poželjan i moralno prihvatljiv.
...

To da je tema od drugog posta offtopicu ne znači da ga moraš širiti dalje :).

Nitko normalan nikad nije rekao da je abortus dobar, poželjan i moralno prihvatljiv, nego se brani sloboda izbora.

Zabranom se neće ništa postići osim ilegale i još većih posljedica po ženu koja je to prisiljena napraviti.

Ako neki pišu da vjernik nema pravo imati stav o pitanju abortusa, normalno da ću odgovoriti.

 

...

Nisam pametan po tom pitanju. Imam svoje mišljenje/stav, ali jako mi je to kompleksno. Nemogu se 100% opredijeliti ni ja jednu stranu.

Nitko ne kaže da se ne smije imati stav, već da se stav ne može nametati svima "po osobnom osjećaju", nego mora biti utemeljen na valjanim razlozima i (jedino opipljivo i ponovljivo što imamo) znanstvenim činjenicama. Kako se mijenjaju činjenice (jer ljudi uče i tako napreduju), tako se minjenjau i pozicije i stavovi. Osim ako si vjernik, onda je sve unaprijed zacrtano (i to i je problem).

 

Ovo drugo je zapravo vrlo lako - dopusti Bogu da odluči za one koji griješe, nemojte to raditi ti ili Željka Markić. Fascinantna mi je ta potreba vjernika da si dokazuju svoju vjeru tjerajući druge da se ponašaju onako kako su si oni zamislili da bi Bog to htio. Ma da ne bi...

Gledam te!
16 godina
online
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Neuk kaže...
...
Gledaj, ja redovito popušim "ban" na ovakvim temama odgovarajući na tuđi offtopic, tako da to ne bi bilo ništa novo niti me briga 


Ako neki pišu da vjernik nema pravo imati stav o pitanju abortusa, normalno da ću odgovoriti. To nije nikakav znanstveni stav. To je pitanje vjere, osobnog stava, ideologije ili mišljenja.

...

Da ne zazivamo moderatore, samo kratko ... nisam ničim negirao tvoje pravo na mišljenje, reagirao sam samo zato jer tvoj post stvara dojam kao da "druga strana" zagovara abortus.

Ponavljam, brani se sloboda izbora, a to nije isto. Abortus je užas i u tom dijelu se možemo i složiti a na moje pitanje što bi dobili zabranom ćemo u nekoj drugoj temi.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Louis Pluto kaže...

 pa upravo to, šta će ti vjera u nešto što ne možeš nikako dokazati, ni na koji način iskusiti, ispitati...

 

Tko kaze da ja ne mogu iskusiti vjeru? A sto se tice ispitivanja - opet se vracamo na ono sto sam spomenuo: da se moze dokazati to ne bi bila vjera. Zato se i zove tako.

 

Visak kaže...
 E pa religija to isto radi na trajnoj bazi. Živiš u nekom 'boljem' svijetu, malo si dobar prema svima, a malo opasan za okolinu

 

Ajde mi molim te pojasni kako sam ja to opasan za okolinu koju ni najmanje ne opterecujem svojom religijom?

Ja nikad nisam krio da sam katolik - cak ni ovdje u Irskoj gdje je to izuzetno nepopularno (jedino manje popularno je valjda reci da si nazi simpatizer). Ali to je iskljucivo moja privatna stvar.

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Neuk kaže...


Možeš li sa sigurnošću znanstvenom metodom dokazati da te žena neće nekada tijekom života prevariti, da te prijatelj neće iznevjeriti, da ti dijete neće postati narkoman, da ti se danas kada izađeš iz kuće neće nešto ružno odgoditi?

Ako možeš, svaka čast..


P.S. druga je stvar što ti iz predhodnog iskustva i dosadašnjeg znanstvenog znanja možeš prihvatiti kao moguće ili nemoguće.
Stvar je da malo što u životu što uzimaš (ili se ponašaš) kao zdravo za gotovo možeš sa 100% sigurnošću znanstveno determinirati.

Vidiš da i ti i ja i svaki čovjek vjeruje, inače bi bio nesposoban za zdrav i normalan život. I time što čvrsto vjeruješ u nešto i nadaš se najboljem mogućem ishodu (iako to ne možeš dokazati) ne znači da si maloumni glupan.

Čak je teža stvar vjerovati u te stvari nego ne vjerovati. Teže je pristupati ljudima sa najboljom mogućom vjerom nego (poučen nekim možda neugodnim iskustvima) reagirati neprijateljski. Vjera je baš možda najbolje opisana u Starom Zavijetu hrvanjem između Boga i Izraela. Vjera je baš hrvanje. Nije to nešto glatko što sjedne samo od sebe i prihvatiš to do kraja života.

 uključiti logiku, molim! shvatiti razliku između postoje šanse i ne postoje šanse

 

nadalje...

a zašto ne vjerovati šizofreničaru da je napoleon? što te u tome sprječava? možda se reinkarnirao u napoleona? možda kako tvrdi nije šizofreničan nego je uistinu zdrav? što te sprječava vjerovati mu?

 

ne postoji sila u ovom našem svemiru (fizika) koja će nekoga uskrsnuti i odvesti na mjesto koje ne postoji u našem svemiru, mi se nalazimo u svemiru koji funkcionira fizičkim zakonima i niti jednom nije zabilježeno da funkcionira nekim drugim zakonima, da je zabilježeno, izmjereno znali bi da nešto nije kako spada i to bi se krenulo razjašnjavati (tamna materija primjerice na koju djeluje bar jedna poznata sila, gravitacijska)

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Friday kaže...
Tko kaze da ja ne mogu iskusiti vjeru? A sto se tice ispitivanja - opet se vracamo na ono sto sam spomenuo: da se moze dokazati to ne bi bila vjera. Zato se i zove tako.o moja privatna stvar.

 e, pa kako i što točno osjećaš? ako je možeš iskusiti onda se ona može objasniti i ispitati, neka sila na tebe utječe koja bi se trebala moći detektirati...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Louis Pluto kaže...

 e, pa kako i što točno osjećaš? ako je možeš iskusiti onda se ona može objasniti i ispitati, neka sila na tebe utječe koja bi se trebala moći detektirati...

 

Dodji na misu koji puta, mozda budes nesto osjetio

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
@friday
Nisi baš pošteno citirao izostavivši ostatak rečenice.
Nisu ni svi pijanci opasni, ali znamo da ih ima i takvih. Vjernici su kroz povijest napravili toliko zločina isključivo na osnovi vjere (plus još gomilu iz drugih pobuda), pa je analogija s pijancima od kojih su neki agresivni, a neki nisu, prilično dobra.

Nego, nisu li Irci bili veliki katolici, što li ih je odvratilo? Ah da, gnjusne stvari koje je crkva radila. Glumiš žrtvu, a stvarne žrtve su zapravo neki drugi, puno nemoćniji od tebe.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Friday kaže...

 

Dodji na misu koji puta, mozda budes nesto osjetio

 bio sam na misi i to ne jedanput, nisam osjetio ništa posebno, što ti točno osjećaš, mislim kakav je to filing osjetiti boga? možeš li ga s nečim usporediti i možeš li ga racionalizirati, naći druge razloge osim božanske objave koji bi ga potaknuli?

 

mislim, osjetio sam monumentalnost crkve, dobru akustiku, mikrofoničan ugodan glas (ponekad), specifičan ugođaj, atmosferu... ali ne i umiješanost višlje sile, mislim sve je podešeno da se nešto osjeti, ali ništa, možda je to nekima dovoljno...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 17:17 (Louis Pluto).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
blackalbum kaže...

 nemaš pravo komentirati tuđu vjeru u boga i to ismijavati jer je  pravo svakog čovjeka da vjeruje ili ne vjeruje,tko ste to vi da tvrdite nekom vjerniku da je njegova vjera u uskrs praznovjerje,vi ateisti i agnostici sv.....te,kad je neka tema o vjeri,ako ne želiš vjerovati koga je to briga mene osbno nije a vjerujem ni 99 posto vjernika,ali tko ti je dao to pravo da nekome izrugavaš njegovo pravo da vjeruje

Imamo li pravo komentirati i ismijavati tin-foil hat teoretičare zavjere? Postoji neki komitet koji određuje koje neznanstvene ideje koje proturiječe opazivom su pogodne za ismijavanje, a koje ne?

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Prošli su ravnodnevnica i puni mjesec. Zašto U
Visak kaže...
@friday
Nisi baš pošteno citirao izostavivši ostatak rečenice.
Nisu ni svi pijanci opasni, ali znamo da ih ima i takvih. Vjernici su kroz povijest napravili toliko zločina isključivo na osnovi vjere (plus još gomilu iz drugih pobuda), pa je analogija s pijancima od kojih su neki agresivni, a neki nisu, prilično dobra.

Nego, nisu li Irci bili veliki katolici, što li ih je odvratilo? Ah da, gnjusne stvari koje je crkva radila. Glumiš žrtvu, a stvarne žrtve su zapravo neki drugi, puno nemoćniji od tebe.

 

Cek samo malo - nisam ja nista bitno izostavio, pise ovo:

 

E pa religija to isto radi na trajnoj bazi. Živiš u nekom 'boljem' svijetu, malo si dobar prema svima, a malo opasan za okolinu, ovisno kako te pukne, i boli te briga što si se odmaknuo od stvarnosti, dapače trijezni koji ti pokušavaju reći da si pijan ti posebno idu na živce.

 

Povukao si paralelu izmedju pijanaca i vjernika (sto ne smatram nikakvim problemom), a zapoceo si sa "religija to isto radi na trajnijoj bazi". Mislim da nisam apsolutno nista bitno izostavio.

 

I odakle tebi da JA glumim zrtvu?? Time sto sam rekao da je normalno da se vjernici susrecu sa skepsom i da je to najnormalnije i neka ne kukaju? Ili time sto sam rekao da smo za sve lose u crkvi krivi upravo mi vjernici? Izmisljas

Da, irci su bili veliki katolici i kod njih je sada napravljen zaokret od 180 stupnjeva zbog svega sto je crkva kod njih radila u proslosti. Jel to sad opet pravim zrtvu od sebe, ili? Ili sam nesto sakrio, presutio?

Freak Show Inc.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice