Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

poruka: 25
|
čitano: 6.886
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta".
15 godina
offline
Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

jasno da je egzo (vanjski), ako nije unutarnji . nego, nešto se tu (tamo?) snimi i odmah se proglasi "procesom nastanka planeta". otkud sigurnost da je to baš to? kad ne bi bilo opisa, izgledalo bi kao dobro osvijetljena kolonoskopija/poltronsko okruženje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 1 hvala 0
8 godina
online
Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

Kako su uspjeli tako dobro snimiti tako daleki objekt sa površine Zemlje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

Fora, zanimljivo kako izgleda kao vrtlog da bi na kraju nastala ravna ploca

 
11 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Mitch kaže...

Fora, zanimljivo kako izgleda kao vrtlog da bi na kraju nastala ravna ploca

Neće nastat ravna plača. Nastat će neravna ploča. 

42
15 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
EricCartman kaže...

Kako su uspjeli tako dobro snimiti tako daleki objekt sa površine Zemlje?

 iphone...

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
5 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Kako su uspjeli tako dobro snimiti tako daleki objekt sa površine Zemlje?

Samsung Galaxy S20 Ultra:
Space Zoom

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Za detalje upitati picarda.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Ajar kaže...

jasno da je egzo (vanjski), ako nije unutarnji . nego, nešto se tu (tamo?) snimi i odmah se proglasi "procesom nastanka planeta". otkud sigurnost da je to baš to? kad ne bi bilo opisa, izgledalo bi kao dobro osvijetljena kolonoskopija/poltronsko okruženje. 

To isto se pitam konstantno. Iz kakvih sve slika izvlace zakljucke da im CSI ni do kolena nije. Dovoljno je da imaju sliku od par piksela i znaju i sta je to, koliko je staro, od cega se sastoji, itd. Bio bih zahvalan da neko strucan to malo objasni. Ovako mi se sve roje misli u glavi kako nas se vuce za nos, jer se niko ne usudi reci "car je go".

9 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
A neki dan čitam tekst, naučnici pogrešno pretpostavili da se negdje nalazi crna rupa mase 70 puta veće od Sunca, sada shvatili da je nema!
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
@cober,@ajar, pa citajte glas koncila, tamo se objavljuje bozanska istina.
7 godina
protjeran
offline
Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

Sve crne rupe moraju biti mnogo vece mase od sunca, jer da bi do toga doslo (nastanka crne rupe),

masa zvijezde koja se urusava mora biti jako velika, sa toliko jakom gravitacijom, da se urusi sama u sebe,

i dalje nastavi crpiti materiju oko sebe.

 

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Brk kaže...
@cober,@ajar, pa citajte glas koncila, tamo se objavljuje bozanska istina.

Zahvaljujem! Mozes mi samo dati link neki gde se tu objasnjava ovo sto sam pitao, ako si vec upoznat sa materijom koja se tu nalazi?

5 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

Ok. Al zašto? Iz kojeg bi razloga bilo potrebe ovako nešto "servirat" ljudima.

 

Da se nikad ništa ne "servira" tvrdili bi da se drži sve u tajnosti pak. Dodali to u neku teoriju zavjere, kako će novi planet uništiti život na zemlji, a ljudi-gušteri grade veliki brod usred Tibeta kako bi pobjegli na vrijeme.

 

 

 

 

Iz 3 godine provedene na PMFu (shoutout prof Milin i Smolčić), ovo nije jedina slika. Eventualno najprezentabilnija široj javnosti. Generalno se radi o dvadesetak slika iz raznih spektara EM zračenja, od kojih svaka veli jedan dio toga što se dešava. Ne znamo čak niti je li to najbliže što oni vide, ili je urednik samo odabrao onu s najviše razlučivih detalja., tj. opet najprezentabilniju.

Apoc
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2020 10:34 (Apocalypso722).
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
cober kaže...
Brk kaže...
@cober,@ajar, pa citajte glas koncila, tamo se objavljuje bozanska istina.

Zahvaljujem! Mozes mi samo dati link neki gde se tu objasnjava ovo sto sam pitao, ako si vec upoznat sa materijom koja se tu nalazi?

 Kao laik, mislim da se radi o vrsti spektografije i slicnim metodama.

Googlaj malo o tome, imas puno za citati.

12 godina
protjeran
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Apocalypso722 kaže...

Ok. Al zašto? Iz kojeg bi razloga bilo potrebe ovako nešto "servirat" ljudima.

 Da bi ih se financiralo i dalje iz proracuna i da javnost misli da se nesto istrazuje.

Svi ti projekti moraju s vremena na vrijeme dati neke rezultate ili ih se gasi, nista novo niti strano.

Pa onda imamo debilne fotke totalno nebitne bilo kome, ali bitno da se grupica strucnjaka financira.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
cober kaže...

To isto se pitam konstantno. Iz kakvih sve slika izvlace zakljucke da im CSI ni do kolena nije. Dovoljno je da imaju sliku od par piksela i znaju i sta je to, koliko je staro, od cega se sastoji, itd. Bio bih zahvalan da neko strucan to malo objasni. Ovako mi se sve roje misli u glavi kako nas se vuce za nos, jer se niko ne usudi reci "car je go".

 U članku piše da se radi o opažanju koje traje 27 godina. Valjda ti je jasno da su u tih 27 godina skupili malo više podataka od jedne slike? Zaključci se donose na temelju veće količine podataka, a onda se javno prezentiraju i drugi znanstvenici imaju uvid i ako su sliku nacrtali u Photoshopu to drugi znanstvenici brzo uoče i viknu da je car gol. Postoje razne razine sigurnosti znanstvenih tvrdnji, ovo je njihov zaključak, sutra se može javiti netko s drugačijim mišljenjem. Jedan znanstveni rad ne znači odmah dogmatsku istinu.

 

Ako te materija stvarno zanima možeš upisati fakultet, možeš čitati stručnu literaturu, možeš se informirati na internetu, ima puno načina za doći do informacija. Ovako ispada da svoje neznanje koristiš kao argument da su oni prevaranti.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
8 godina
online
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
EricCartman kaže...

Kako su uspjeli tako dobro snimiti tako daleki objekt sa površine Zemlje?

 Vi svi na šalu a ja ozbiljno pitam , jel kombinacija adaptivne optike, interferencije dvaju međusobno udaljenih teleskopa, koje valne duljine su gledali, kako je riješen problem naše atmosfere?

15 godina
online
Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

.. prošloga je mjeseca objavio rezultat opažanja dugog 27 godina u kojem je snimljen "ples zvijezde oko crne rupe". Ovoga su tjedna objavili još jednu nikada viđenu svemirsku fotografiju – po prvi puta zabilježen proces nastanka jednog egzoplaneta.

Na fotografiji se vidi proces nastanka još vrlo mlade zvijezde AB Aurigae, oko koje se formirao gusti disk plina i prašine, iz kakvih obično nastaju planetarni sustavi. Na fotografiji se može uočiti i "vrtlog" koji će vjerojatno s vremenom postati planet.

 

- statistička šansa, koju ćemo možda potvrditi za 27 godina, 27.000, možda 2miliona godina.. ili će se možda raspasti kolizijom-silama itd..

- da, zametak, no kao i npr Zemlja+Mjesec.. i kad se stvore mogu se uništiti sudarom i sl. dok je dosadašnja ljudska civilizacija prekratko tu da bi po tome donjeli zaključak pa čak i sama semantika-težina riječi vjerojatno-možda tj ima šanse kao i loto listić za jackpot.

- uz ono što kaže ajar, da, ako nije unutarnji tad je vanjski ili medijalni ili .. besmislena stilska zalihnost kad se umjesto činjenica ide na formu jer se zapravo nema što konkretnijeg navesti. Egzo planet zvuči uvjerljivije, zvuči pikardovski.. no kad je to u nečemu znanstvenom tad je populistički trik ili stvar prepisivaća-medija-novinara-pisca koji ukrasi text. Nije pogrešno nego stilizirano dok činjenicu nećemo znati idućih x-tisuća godina pa je kao nostardamus moguće no nemoguće kritički-osporiti tj nemoguće dokazati suprotno ili znati budućnost neke mrlje vrtloga u dinamičnom svemiru, čak i da je to već 100% provjeren-potvrđen proces i da je rezultat koji će stvarno biti planeta, u idućih par tisuća godina mora imati jednako toliko 'sreće' kao npr Zemlja da to preživi tj da ga ne pogodi neko treće tijelo, eksplozija itd.. kao dinosauri, koje bi netko promatrajući Zemlju prije desetak tisuća godina vidio kao dominantni oblik života koji je tu tisućama godina, tj stotine tisuća i upravo suprotno statistički ne bi dao šansu ljudima mada kao činjenicu vidimo današnje stanje a kad se teorije-statistika ne poklapa s praksom-stvarnošću, tad se odbacuje teorija, ne stvarnost.

 

-prije par godina nam je jedan asteroid bio u blizini-putanje.. što će biti na putanji trenutno zgusnute materije tamo daleko? Možda postane planeta, možda ne.. loto i vrijeme odnosno, pitanje hoćemo li mi to kao Zemlja doživjeti i tako potvrditi ili demantirati tvrdnju. To mi je malo problem za nešto znanstveno.. tj razumijem one koji skeptično pitaju dok im druga strana odgovara 'vjerskim' odgovorom tj bez odgovora, kao da je to stvar koja je činjenica. Ne primjete da su tad oni postali 'vjerski talibani' tj vjeruju nečemu što nije ni blizu dokazivog, nego moguće.. a jednako je moguće dobiti jackpot.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
2 0 hvala 0
15 godina
online
Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

Ha, pa "normalno" da nas se može "vući za nos". Većina ljudi nema niti predznanja, niti volje, a i vremena da bi se ozbiljnije pozabavila proučavanjem znanstvenih i stručnih radova.

A tako nešto što je toliko udaljeno od nas ionako nitko neće vidjeti u živo i onda u konačnici ili vjeruješ što ti se kaže i predoči ili ne vjeruješ. I to je to.

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2020 14:47 (Izzy).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Izzy kaže...

.. i onda u konačnici ili vjeruješ što ti se kaže i predoči ili ne vjeruješ. I to je to.

 i tad je zapavo 'vjera' odgovor? :) što će nam tad znanost, kritički um, istraživanja..? Koji je tad smisao teme? .. karikiram-šalim se.. ''mi sad tu moramo nešto pametno zaključiti.. pa i demantirati netočnu tvrdnju ili atestirati točnost'' .. jer mi smo forum (mi smo borg..) :)))

 

pogled u nebo (mada je kiša.) onako stilizirano puno zvijezda na noćnom vedrom nebu (prikaz južne hemisfere nevidljive iz zagorja no to laik ne kuži.. ljepši je milkiway.).. i onako prstom (kažiprstom) pokažem na par mrlja-tinjalica, neka zvijezda-galaxija.. i kažem, eto tamo upravo sad nastaje novij svijet, 99% da sam u pravu, no 100% da nema živućeg znanstvenika koji može osporiti ili u dogledno vrijeme on i njegovo potosmtvo dokazati suprotno, tj kozmos-svemir je takva skala da palcem pokrijem tisuće svijetova koji već postoje samo mi to ne znamo i nikad nećemo znati ili moći provjeriti.. već sam put ili slika-svjetlost je dovoljno da to ostane barijera od par tisuća godina + pokoja nula u godinama više. Odnosno, ako govirmo o evlouciji-civilizaciji, postanku ljudi od onog majmuna iz odiseje koji lupa kost, tad desetak tisuća godina je kao desetak koraka do novog svijeta koji se nalazi s druge strane atlantide (atl.ocean..) u nekoj simboličnoj skali-omjeru tj moramo napraviti daleko više koriaka da bi prešli promil promila tih udaljenosti prostr-vremena a za sad nema naznaka da smo na 1% tog promila (nemjerljivo).

Odnosno, vrijeme je barijera za sebe i ono što sad vidimo je već daleka prošlost, tj možda ćemo sutra vidjeti što se desilo dan kasnije na toj planeti u nastanku ali i današnji dan i sutrašnji je već prošlost zbog udaljenosti duži nego što je postojanje civilizacije na zemlji i često možda u doba dinosaura kad su pogfledali na nebo tamo nije bilo ničega ili je bila točkica-bljesak.. ostalo je povijest :)

 

-naravno, relativna :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.5.2020 15:05 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Izzy kaže...

Ha, pa "normalno" da nas se može "vući za nos". Većina ljudi nema niti predznanja, niti volje, a i vremena da bi se ozbiljnije pozabavila proučavanjem znanstvenih i stručnih radova.

A tako nešto što je toliko udaljeno od nas ionako nitko neće vidjeti u živo i onda u konačnici ili vjeruješ što ti se kaže i predoči ili ne vjeruješ. I to je to.

 Jesi čuo za open source koncept? Ako imaš sustav koji je otvoren za provjere (a to je bazična postavka znanstvene metode) onda kao prvo svatko može bilo što provjeriti, a kako postoji puno znanstvenika, a relativno malo velikih otkrića, svaku bitnu objavu će provjeriti više (skupina) znanstvenika. S druge strane onaj tko objavljuje riskira svoj znanstveni ugled, što je demotivacija za svjesnu prevaru.

 

Dakle postoji sustav koji je složen tako da minimizira namjerne prevare, a ti slobodno možeš nešto vjerovati ili ne, jer ionako nisi bitan u cijeloj priči. Ovakva otkrića služe za sveobuhvatno bolje razumijevanje nastanka planeta i ta jedna slika je samo dijelić u mozaiku znanja koji imamo o tome. Na kraju će se kreirati (tj. nadopuniti postojeća) zananstvena teorija o tim procesima, koje će to biti mali dio. Slika je zanimljiva laicima, koji moraju nešto konkretno vidjeti da bi im imalo smisla, jer su uobičajeni podaci kojima se inače barata u istraživanje svemira suhoparni, ali očito nekima ni gledanje nije dovoljno.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
14 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
@ihush, stvarno podugacak niz slova. Sad ih jos poslozi u nesto smisleno,... 😅
15 godina
online
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
Brk kaže...
@ihush, stvarno podugacak niz slova. Sad ih jos poslozi u nesto smisleno,... 😅

 -nema tu smisla :) osim montiyevskog smsla života..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta

PET CT je uređaj koji spašava živote, u Hrvatskoj ih ima pet, a pomažu u ranom dijagnosticiranju tumora i otkrivanju metastaza...to možemo zahvaliti radio-astronomiji...što bih volio da mi zlatna ribica ispuni neke želje...recimo da svim onima koji seruckaju po znanosti,odjednom ta znanost postane nedostupna kao i tehnologije proizašle iz nje.

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prva fotografija procesa nastanka egzoplaneta
ihush kaže...
Brk kaže...
@ihush, stvarno podugacak niz slova. Sad ih jos poslozi u nesto smisleno,... 😅

 -nema tu smisla :) osim montiyevskog smsla života..

 meni, kao nedobrovoljnom davatelju jetre, ova fotka izgleda kao njonjin pogled kad uključi bateriju u plenkijevu dupetu. formiranje planeta? kajgod. ajte, prosimvas. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice