QNAP TS-453B - Moćan i skup

poruka: 40
|
čitano: 11.061
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "QNAP TS-453B - Moćan i skup".
7 godina
protjeran
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Lewis kaže...
O_O_O kaže...

 Mozes i Windows ostaviti. Synology i ostale rjesenja su skupe kante koje imaju slabasni procesor.

NAS nije ni predvidjen da bude jak kompjuter/procesor (bar u ovim SOHO sferam o kojim se prica) niti je to potrebno jer i obicni celeron u njemu odradi ono za sto je predvidjen (pa cak i oni slabasni Arm dual core procesori mogu odraditi ulogu NASa). Znaci on je tu da radi 24/7/365 i djeli sav sadrzaj koji trebas u stanu/kuci (ili online kao imas potrebu) svim kompovima, mobitleima, tabletima, Tvima, pojacalima i sve sto ima potrebu za nekim centrlanim pristupom podacima i zavisno od modela/software jos brdo drugih naprednih stvari a ujedno trosi jako malo struje (nijedan PC slozenac nece moci trosit tako malo kao gotova NAS rjesenja a o logici da se iskoristi neki stairji PC sa boljom grafom nema potrebe ni razglabati jer kolko god se to cini malo meni nije svjedno ako mi komp trosi 70-100W i ako mi NAS trosi 20-30W a radi sve sto mi treba).

Plus jos jednu stvar koji svi sa slozencima zaboravljau da ako stavljaju windowse na taj "jeftini home made NAS-slozenac" nekako obicno zaborave uracunat cijenu windowsa (znamo iz kojeg razloga ;)) u taj projekat, ako dodsa nedaj boze pro verziju 10ke eto t ena 1250kn za OEM licencu ili cak 2000 za retial samo za windowse :). Ok moze s eproci i sa Home verzijom ali i to je nekih 700-800kn dodatnog troska i onda mi jos windowsi resetiraju "NAS "kad god im se sprdne zbog nekog updatea koji nisam ni zelio ali eto nisam imao izbor da ga ugasim potpuno :).

Imao (imam) sam jedno i drugo i nemogu se vise zamisliti da idem nazad sa synologya (ili Qnapa) na neki PC slozenac sa windowsima koji glumi NAS, nema sanse.

Ali svakom svoje, ja sam samo primjetio da skoro svaka NAS tema zavrsi ovako di neko "opavdava" svoj slozenac kao bolju/pametniju alternativu nego gotovo NAS rjesenje i onda pokusava ubjediti sve da je jedino njegovo misljenje ispravno.

 Imas Windows 10 za £2.00 na ebayu. Imam i ja synology i radi ok, iako zna usporiti nekad. Ali, ako govorimo o multimediji, plex serveru itd. onda je pozeljno da bude jaci. 

Nisam ja rekao da nemaju smisla ovakvi NAS uredjaji, vec da nemaju smisla (meni) te preskupe verzije NASa jer u konacnici obavljaju istu stvar kao i slabija verzija.

15 godina
odjavljen
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup

S obzirom da sam ja prvi spomenuo freenas u ovoj temi, moram se na ovo nadovezati.

 

Ako ti treba običan storage ili RAID 1, imaš daleko jeftinijih uređaja.

 

Ako ti treba uređaj koji će kao NAS služiti i kao media centar ili media server s transcodeom, onda ti treba jači HW, tipa ovog NAS-a, a tu složenac ispada jeftiniji.

 

Ako ti treba viša razina integriteta podataka, poput RAID 6 ili RAIDz2, onda to od ovakvih uređaja nećeš dobiti i za istu lovu možeš vani nabaviti serverski Atom s TDP-om 20 W, ECC RAM, miniITX kućište za 6 diskova i neko korektno napajanje, što je po performansama i potrošnji usporedivo ovom NAS-u, jedino nema video izlaz, ali zato je po pitanju integriteta podataka čitavu kategoriju iznad ovog NAS-a.

 

Dakle, nije poanta da je složenac uvijek bolji od NAS-a, već da je bolji od ovakvih hibridnih uređaja koji bi htjeli sve, a za ništa nisu idealni.

 

Za Windows se slažem - na NAS-u je samo nepotrebni trošak.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
odjavljen
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Cek, jel u danasnje vrijeme netko stvarno koristi transkodiranje? Pa jbt, kucni otirac danas moze reproducirati HEVC u 4k bez ikakvih problema.

Koristim synology NAS vec nekih 6-7 godina i bas nikada mi nije trebao transcoding. Dok sam sve reproducirao na TV preko DLNA onda sam u par navrata konvertao film iz necega sto TV ne prepoznaje u obican DIVX. I to je to. Kakvo crno transkodiranje u danasnje vrijeme?

Freak Show Inc.
 
3 0 hvala 0
10 godina
online
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Friday kaže...

Cek, jel u danasnje vrijeme netko stvarno koristi transkodiranje? Pa jbt, kucni otirac danas moze reproducirati HEVC u 4k bez ikakvih problema.

Koristim synology NAS vec nekih 6-7 godina i bas nikada mi nije trebao transcoding. Dok sam sve reproducirao na TV preko DLNA onda sam u par navrata konvertao film iz necega sto TV ne prepoznaje u obican DIVX. I to je to. Kakvo crno transkodiranje u danasnje vrijeme?

Tocno to, neznam zasto ekipa misli da se video sa NASa mora transkodirati ? Odakle to uvrijedjeno misljenje da NA smor aimait jaki hardware da bi to sve radilo ?
Ako je u lokalnoj mrezi (nezelis stremati nekome preko routera) Driect play na Plexu, Embyu, Xplayu i slicnima server/playerima radi bez ikakvih problem sa i bez titlova (kako ko voli) i to na slabasnim j serijama Synologya.

Imao sam dugo godina DS411j bez ikakvih trzanja je radio sa svojim slabim hardwareom preko XBMCa (prije nego su ga renejmali u kodi) na Tvu i slicno. Zadnjih 5 godina korisitm plex i isto nema beda, na drugom TVu koristim Emby i Plex (probao i xplay dok nisam skuzio sta LG TVe zeza kod plexa pa sam se vratio na plex nakon sto sam skuzio "trik") i isto sve sljaka bez ikakvog trasncodinga.

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 14:12 (Lewis).
7 godina
protjeran
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Friday kaže...

Cek, jel u danasnje vrijeme netko stvarno koristi transkodiranje? Pa jbt, kucni otirac danas moze reproducirati HEVC u 4k bez ikakvih problema.

Koristim synology NAS vec nekih 6-7 godina i bas nikada mi nije trebao transcoding. Dok sam sve reproducirao na TV preko DLNA onda sam u par navrata konvertao film iz necega sto TV ne prepoznaje u obican DIVX. I to je to. Kakvo crno transkodiranje u danasnje vrijeme?

 Cak i Blu-ray, DVD, 4K iso images?

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2020 15:43 (O_O_O).
16 godina
odjavljen
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
O_O_O kaže...
Friday kaže...

Cek, jel u danasnje vrijeme netko stvarno koristi transkodiranje? Pa jbt, kucni otirac danas moze reproducirati HEVC u 4k bez ikakvih problema.

Koristim synology NAS vec nekih 6-7 godina i bas nikada mi nije trebao transcoding. Dok sam sve reproducirao na TV preko DLNA onda sam u par navrata konvertao film iz necega sto TV ne prepoznaje u obican DIVX. I to je to. Kakvo crno transkodiranje u danasnje vrijeme?

 Cak i Blu-ray, DVD, 4K iso images?

 

Jel mozes molim te formulirati pitanje tako da znam na sta mislis?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Lewis kaže...
Friday kaže...

Cek, jel u danasnje vrijeme netko stvarno koristi transkodiranje? Pa jbt, kucni otirac danas moze reproducirati HEVC u 4k bez ikakvih problema.

Koristim synology NAS vec nekih 6-7 godina i bas nikada mi nije trebao transcoding. Dok sam sve reproducirao na TV preko DLNA onda sam u par navrata konvertao film iz necega sto TV ne prepoznaje u obican DIVX. I to je to. Kakvo crno transkodiranje u danasnje vrijeme?

Tocno to, neznam zasto ekipa misli da se video sa NASa mora transkodirati ? Odakle to..

- iz članka-text tj ovaj ima hdmix2 i upravo je to navedeno kao fičer 4k..

 

-složenci? + cijena win licence? LOL .. tj možeš za 2€, možeš i bez licence (kućni) tj idi na ms stranicu, skini (bez keya-akicavije), instaliraj (bez keya), koristi (bez keya).. radi. Nikad nikome nećeš morati dokazivati npr kupnju računom i jedini 'problem' je što ti ms tad ne dozvoljava customizaciju izgleda. Cijena je stvar trgovine, ne ove teme. Kućni ili poslovni.. pa tad i bilo koja linux distra ili freenas..

-potrošnja? ako ima hdmi, ako je fičer 4k .. ako bi to bio razlog kupnje ove kutije u odnosu na neku drugu (jer je ipak cijena na kraju bitna).. tad možeš u toj razlici cijene par godina trošiti struju za čitavu kuću + gaming pc sa strane.

-ako pak imaš neku jaču vga-gpu tad ona troši, nevažan je tad celeron-privjesak koji može raditi 'na zrak' (karikirano, ona mala vjetrenjača kao generator..)..

 

** pa ostatak teme

npr obična kutijica dvbt2-hevc za cca 200kn može to isto, realno zato jer je 'isto'.. tj slično. samo što je ovo ipak ''PC'' ili nešto kao. Da je NAS ok, da je mediaplayer, ok.. i da uz ta dva uređaja još kupiš npr sony4.. i dalje je ista cijena-iznos a može sve, dok ova kutijica ipak ne može npr gaming, niti su tu diskovi, niti je nešto posebno korisniku koji je uz PC ili prosječan tv mrežu i sl. tj da je to bilo u ponudi prije desetljeća bilo bi nešto, ovako je samo zgodno i ništa više. Tj nakon dana prežvakavanja teme, besmislena kutijca s visokom cijenom za ono što ekšli nudi.

 

-tj što nudi u odnosu na npr klasične NASove (jer je najsličnije toj kategoriji).. 4k i transkodiranje, sve ostalo je uobičajeno pa i 2xLAN.. a to može tv, može mobitel, može tablet, može računalo.. ne treba ova kutija tj lakše je mrežom spojiti (udaljenost-kabel) ili wlan nego hdmi kablom za gledanje sadržaja, a tad to može svaki nas i tad je ekšli kako mu naziv kaže samo storage. Svi ostali fičeri su pile&sisa tj niti su važni fičeri jer su sad već u svemu dostupni niti je to jeftino-isplativo (skupo). Tj celeron, postoje jači NUCevi npr i3, izbor 4-8gb .. opet nevažno, za nas, a za što, gaming?.. ima jačih ili pleyka i sl. kao i transkodiranje kad neka GPU to radi spavajući..

- kućno ili za firme? primarno kao nas ili mediaplayer-media centar? Daljinski tome ide u prilog, no koja je svrha, prednost, npr gledanje filma ili prezentacija, gaming ili posao npr ppt preznetacije na projektoru? Postoje miševi-prezenteri ili bt tipkovnice, što može daljinski? Hoće li tad biti gore linux ili win ili mso ili igra ili torrent-filmići ili .. sve više mi je ova kutijca 'kriva', koliko god je naprvu 'ono pravo' :) a pogotovo u odnosu na cijenu koja je dovstuka od realne. Za direktore i sinove ili poslovno-kućno jer je skupo, za ITjce nije kao ni za ostale usere.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: QNAP TS-453B - Moćan i skup
Friday kaže...

Cek, jel u danasnje vrijeme netko stvarno koristi transkodiranje? Pa jbt, kucni otirac danas moze reproducirati HEVC u 4k bez ikakvih problema.

Koristim synology NAS vec nekih 6-7 godina i bas nikada mi nije trebao transcoding. Dok sam sve reproducirao na TV preko DLNA onda sam u par navrata konvertao film iz necega sto TV ne prepoznaje u obican DIVX. I to je to. Kakvo crno transkodiranje u danasnje vrijeme?

Uglavnom ne treba, ali se zna dogoditi da krene transkodirati radi nekog divljeg formata titlova. U tom slucaju uvijek prekinem gledanje i u 3 klika na Emby-u skinem adekvatni srt titl te vise nema transkodiranja.

14 godina
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Dosta dugo koristim Qnap TS231 i sasvim me zadovoljava i nema ovak bolesnu cijenu a ima dva diska od 3 tere, super za slike, filmove i svakakve gluposti koje ne želim imati na kompu ili cloudu.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
QNAP TS-453B - Moćan i skup

Ja doma imam DS1517+ (16GB Ram, 2x256SSD za cache te 5x8TB WD Gold) i stvar radi super 24/7/365 <3 <3 <3 skupo - da ali super stvar. Na poslu imamo QNap, takodjer odlicno radi.

Sto se tice freenas-a imao sam ga nako vrijeme ali to nije radilo nikako... uvjek nesto... te im pada transfer rate pa kada je vise korisnika opet nekava sranja.. stalno nešto. Kada bih vec koristio freenas to bi bilo unutar virtualne masine gdje u pozadini imas hardverski raid te snmp diskova da znas da je sve OK, ali cak ni tada ne bih freenas nego recimo windows file share (cisto zbog prava) ili zentyal (community edition)...

recimo resize diskova na synology-ju: ubaci veci disk-cekaj repair, ubaci drugi veci disk-cekaj repair - klikni na resize. E sad isto to ali na bilo cemu sto nema hardverski raid... mh (a cak i da se ima hardverski raid podesiti monitoring toga je tlaka)

anyway sve ovo je bilo samo IMhO...

Sto se tice CPU-a, ovi synology sa 2 diska imaju dosta los proc (pre los) a sa time ako upalis enkripciju diska onda transfer rate pada na extra sporo... tako da.... :/

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice