Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

poruka: 18
|
čitano: 8.812
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is".
9 godina
offline
Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

Kao jučer se sjećam najave s kraja osamdesetih godina da će pojava računala smanjiti potrebu za brdom papira koja je u opticaju jer će sve ići elektronskim putem, čak će i faxevi uskoro nestati.

I onda su se pojavili matrični pisači na mase.

Pa onda laserski pisači za mase.

Pa onda ink-jet pisači za mase.

Pa je broj kopija koja je u opticaju narastao s 3 na 5-6 komada.

 

I sad konačno vijest da je broj ispisa u padu.   

 
3 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
Fax izumrijeti?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj

U mom poslu jednostavno mora biti pisana arhiva, svaki korak se dokumentuje i sve što se radi piše se, često su višestranični izvještaji koje moram pisati od nule sa brdom priloga (nekada imam 100-200 priloga) pa jedan predmet zauzme 1 ili 2 registratora. Pokušavam ja to stisnuti da većina stane na 1 ili 2 stranice, smanjiti margine i da bude dvostrani ispis, ali nekada bude subjektivnih pritužbi na taj moj način uštede papira, smanjenja zauzeća prostora i na kraju se to sve mora iskopirati za arhivu, a original ide u drugu službu koja to skenira i digitalno arhivira, te oni još dodatno pišu i dopisuju, naknadno donose odluke.

Hajde sve to, ali najgore mi je kada se i sve interne provjere sa službama moraju pisati, slati poštom ili nositi, pa pisani odgovori. Jbt pa makar da se službeno umrežimo i uvežemo ili  izvršimo provjere emailovima i sl. a da se isprinta konačni rezultat provjera. Al' jok niti koriste emailove, niti žele tako. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
15 godina
offline
Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

rvacka jedva da ima veze s eu a nekmoli s globusom. mi smo slijepo crijevo svijeta i ravna ploča na globusu. nisu bez razloga spremnici papira neprekidno puni. sve mora i papirnato ili samo papirnato. kakva crna lepetron'ka?! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
Theophilus Ruy kaže...
Fax izumrijeti?

 

Da, najveći problem je što analogni fax u današnje vrijeme imam velikih problema s radom ako ide preko digitalne telefonske linije. Očekivalo se da će se svi dokumenti slati e-poštom ili biti dostupni na nekom centralnom serveru, pa printati prema potrebi.

 

Ono što danas znaš kao sustav eGrađani bilo je u mislima sposobnih ljudi već tada, početkom devedesetih godina, na žalost rat je sve to usporio/onemogućio, a da ne kažem da su na pozicije odlučivanja dolazili podobni, a ne sposobni. Da su stvari bile drugačije, danas bi se Danci i Nizozemci divili nama na organiziranosti, a ne obratno. Kad čitam da imaju jedinstvenu bazu svih građana sa svim mogućim dostupnim podacima i da pojedine službe imaju uvid u pojedine podatke prema svojim ovlastima, dođe mi da sjednem i plačem kad iz jedne državne institucije moram nositi dokument u drugu državnu instituciju da bi se zadovoljila forma.

Inače me pritisne na WC kad me netko traži rodni list ne stariji od 6 mjeseci, kao da su se u knjizi rođenih u međuvremenu promijeniti podaci, pogotovo datum mog rođenja.  

14 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
Thinker kaže...
Inače me pritisne na WC kad me netko traži rodni list ne stariji od 6 mjeseci, kao da su se u knjizi rođenih u međuvremenu promijeniti podaci, pogotovo datum mog rođenja.  

 Možda si umro u međuvremenu 

13 godina
offline
Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

E, al mozda si se u medjuvremenu ozenio ili razveo.

 

Hr logika da se u rodni list upisuje bracni status.

 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

Mnogi veliki "igrači" su najavljivali da će njihov softver utjecati na to da se papira izbaci iz ureda (između ostalo i Oracle krajem 90-ih), no jedino što je "moderni IT" omogućio je još veća automatizacija i lakše printanje tona nepotrebnih stranica. Zgodna stvar što se tiče rada od kuće je da kad printaš sa svojim štampačem i na svoj papir dio mase koja se printa jer mnogi još uvijek preferiraju čitati izvještaje na papiru ono što si prije "morao" ispisati jednom više ne moraš. Jedan (ne)zgodan primjer je iz firme za koju smo radili, tajnica svako jutro isprinta sve e-mailove koji su stigli da predoči direktoru jer on je navikao sve papirnato. Isto tako, što se tiče ulaznih računa i ovjere, pogotovo za neke koji su na više odjela - printanje i kopiranje u n primjerak da svaki voditelj odjela može to pogledati i ovjeriti

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
Toome kaže...

E, al mozda si se u medjuvremenu ozenio ili razveo.

 

Hr logika da se u rodni list upisuje bracni status.

Hm da, a što ako sam se oženio ili razveo u periodu između 0 i 6 mjeseci? Onda nije bitno?

U biti, nije mi sasvim jasno što se zapravo želi postići s tim rodnim listom...

 

14 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
southy kaže...

Mnogi veliki "igrači" su najavljivali da će njihov softver utjecati na to da se papira izbaci iz ureda (između ostalo i Oracle krajem 90-ih), no jedino što je "moderni IT" omogućio je još veća automatizacija i lakše printanje tona nepotrebnih stranica. Zgodna stvar što se tiče rada od kuće je da kad printaš sa svojim štampačem i na svoj papir dio mase koja se printa jer mnogi još uvijek preferiraju čitati izvještaje na papiru ono što si prije "morao" ispisati jednom više ne moraš. Jedan (ne)zgodan primjer je iz firme za koju smo radili, tajnica svako jutro isprinta sve e-mailove koji su stigli da predoči direktoru jer on je navikao sve papirnato. Isto tako, što se tiče ulaznih računa i ovjere, pogotovo za neke koji su na više odjela - printanje i kopiranje u n primjerak da svaki voditelj odjela može to pogledati i ovjeriti

Gornji primjer direktora kojem se printaju svi mejlovi je definitivno ekstreman i nepotreban.

No, s druge strane, iako sam takoreći odrastao uz e-dokumente, opet se svako malo uhvatim da neke detalje uočim tek na ispisanom dokumentu, iako sam prije toga elektroničku verziju istog već pročitao, ponekad i po dva-tri puta. Možda je to subjektivno, a možda su nam u “analognom” svijetu senzori ipak izoštreniji? Naravno, ako objektivno i postoji, ta razlika opet ne opravdava ispisivanje svega i svačega.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.8.2021 15:46 (hoover).
11 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
hoover kaže...
Toome kaže...

E, al mozda si se u medjuvremenu ozenio ili razveo.

 

Hr logika da se u rodni list upisuje bracni status.

Hm da, a što ako sam se oženio ili razveo u periodu između 0 i 6 mjeseci? Onda nije bitno?

U biti, nije mi sasvim jasno što se zapravo želi postići s tim rodnim listom...

 

Moraš dokazati da si se rodio i da duh sveti s tim nema nikakve veze. 

42
14 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
markoBT kaže...
hoover kaže...
Toome kaže...

E, al mozda si se u medjuvremenu ozenio ili razveo.

 

Hr logika da se u rodni list upisuje bracni status.

Hm da, a što ako sam se oženio ili razveo u periodu između 0 i 6 mjeseci? Onda nije bitno?

U biti, nije mi sasvim jasno što se zapravo želi postići s tim rodnim listom...

 

Moraš dokazati da si se rodio i da duh sveti s tim nema nikakve veze. 

 Postoje neke situacije u kojima je bračno stanje relevantna informacija pa ako je rodni list mjesto gdje se to evidentira, ok, negdje mora biti. Ali onda ovo sa 6 mjeseci ne drži vodu. K tome, moj dojam je da se taj dokument traži i u mnogim situacijama gdje bračno stanje ne igra nikakvu ulogu.

No, možda netko ovdje zna punu tajnu rodnog lista pa me prosvijetli... :-)

14 godina
offline
Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

Prelaskom na elektroničku poštu, potrošnja papira u uredima se definitivno nije smanjila onoliko koliko se očekivalo. Ono što se jako smanjilo je to da je uvođenjem digitalnih fotoaparata jako smanjena količina fotografija koje se izrađuju. Tu, vjerujem, industrija fotopapira, filmova i fotokemije ima veliki minus, dok je klasična potrošnja papira tu negdje kakva je bila i prije. Slažem se sa kolegama koji su rekli da su se nadali smanjivanju papirologije, kada već imamo elektroniku, ali što Ajar reče mi u HR smo na ravnoj ploči i jedva povezani sa EU a kamoli sa razvijenim svijetom.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

Ne sjećam se kada sam nešto printao na papir. U firmi je ostalo jos par ljudi koji su pred mirovinu pa printaju crteže jer im se lakše snaći. Printanje email i sl. je kod mene na poslu zabranjeno jer se baca papir.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.8.2021 20:28 (ivanzu).
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
Thinker kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Fax izumrijeti?

 

Da, najveći problem je što analogni fax u današnje vrijeme imam velikih problema s radom ako ide preko digitalne telefonske linije. Očekivalo se da će se svi dokumenti slati e-poštom ili biti dostupni na nekom centralnom serveru, pa printati prema potrebi.

 

Ono što danas znaš kao sustav eGrađani bilo je u mislima sposobnih ljudi već tada, početkom devedesetih godina, na žalost rat je sve to usporio/onemogućio, a da ne kažem da su na pozicije odlučivanja dolazili podobni, a ne sposobni. Da su stvari bile drugačije, danas bi se Danci i Nizozemci divili nama na organiziranosti, a ne obratno. Kad čitam da imaju jedinstvenu bazu svih građana sa svim mogućim dostupnim podacima i da pojedine službe imaju uvid u pojedine podatke prema svojim ovlastima, dođe mi da sjednem i plačem kad iz jedne državne institucije moram nositi dokument u drugu državnu instituciju da bi se zadovoljila forma.

Inače me pritisne na WC kad me netko traži rodni list ne stariji od 6 mjeseci, kao da su se u knjizi rođenih u međuvremenu promijeniti podaci, pogotovo datum mog rođenja.  

 velišpočetkom 90-tih? Koliko mene sjećanje služi, joškrajem 90-tih je rijetko tko imao pristup internetu, a računalom se znalo služiti moooožda 5% 'rvata...

13 godina
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
Racuni, ponude, servisni nalozi je prvo cega se sjetim da se printa jos uvijek.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Rad od kuće globalno je doveo do značajno manj
Punti kaže...

 Možda si umro u međuvremenu 

To ne dokazuješ rodnim listom:

https://www.mirovina.hr/fotodana/potvrda-o-zivotu-najbizarniji-dokument-iz-svijeta-mirovine/

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
2 godine
offline
Rad od kuće globalno je doveo do značajno manje is

Što to toj novinarki nije jasno, i što je tu bizarno ?!

Najteže je u životu sirovini dokazati da je sekundarna !
 
0 1 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice