Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

poruka: 26
|
čitano: 5.844
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij".
15 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

doc, ima li smisla opisivati kako se proizvodi cjepivo ili je tema onak, malo degutantna (znam za veterinarske no ne i humane lijekove/cjepiva)? 

 

pe se: ovo je više nešto kao želja, nevješto prikrivena kao pitanje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 13:34 (Ajar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Ajar kaže...

doc, ima li smisla opisivati kako se proizvodi cjepivo ili je tema onak, malo degutantna (znam za veterinarske no ne i humane lijekove/cjepiva)? 

 

Ne znam za druge, ali meni takve teme uvijek imaju smisla i zanimljive su. Sve što je medicina nije mi degutantno  :-)

Pitanje je - zanima li to prosječnog čitatelja informatičkog portala?

Jer imam dojam da nekima ide na živce kada BUG objavljuje išta drugo osim IT-tema. A posebice kada se piše o Covidu; o njemu pišu svi i njihov pas.

 

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
13 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Doc Berecki kaže...

Ne znam za druge, ali meni takve teme uvijek imaju smisla i zanimljive su. Sve što je medicina nije mi degutantno  :-)

Pitanje je - zanima li to prosječnog čitatelja informatičkog portala?

Jer imam dojam da nekima ide na živce kada BUG objavljuje išta drugo osim IT-tema. A posebice kada se piše o Covidu; o njemu pišu svi i njihov pas.

 

 Tko ne želi, ne mora niti čitati. Ima nas koji hoćemo.

10 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Doc Berecki kaže...

 

Ne znam za druge, ali meni takve teme uvijek imaju smisla i zanimljive su. Sve što je medicina nije mi degutantno  :-)

Pitanje je - zanima li to prosječnog čitatelja informatičkog portala?

Jer imam dojam da nekima ide na živce kada BUG objavljuje išta drugo osim IT-tema. A posebice kada se piše o Covidu; o njemu pišu svi i njihov pas.

 

 Meni je ovo zanimljivo. Ako će funkcionirati na ljudima i neće biti nuspojava, ovo bi mogao biti odličan alat za suzbijanje epidemije u kombinaciji sa cijepivom.

Nadglednik dina
3 godine
odjavljen
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Doc Berecki kaže...
Ajar kaže...

doc, ima li smisla opisivati kako se proizvodi cjepivo ili je tema onak, malo degutantna (znam za veterinarske no ne i humane lijekove/cjepiva)? 

 

Ne znam za druge, ali meni takve teme uvijek imaju smisla i zanimljive su. Sve što je medicina nije mi degutantno  :-)

Pitanje je - zanima li to prosječnog čitatelja informatičkog portala?

Jer imam dojam da nekima ide na živce kada BUG objavljuje išta drugo osim IT-tema. A posebice kada se piše o Covidu; o njemu pišu svi i njihov pas.

 

 Uvijek ima glasna manjina koja sve kritizira. Samo pisi jos clanaka doc.

15 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

Odličan članak! Hvala!

 
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

Što taj lijek napravi virusu kad on i dalje šteti organizmu a na titru ga nema? Nije mi baš jasno kako virus može nestati iz organizma, a organizam je i dalje u problemu, pogotovo ako se lijek uzme dovoljno rano u tijeku bolesti...

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Bez Docovih članaka bio bih potpuno izgubljen u kakofoniji informacija i "informacija" oko SARS-CoV-2 / Covida-19 (jer, nažalost, malo je onih kojima se može vjerovati i koji, u cijeloj priči, nemaju nekakav interes).

Piši!
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 10:37 (Antiseptik).
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
INCOGNITO99 kaže...

Nije mi baš jasno kako virus može nestati iz organizma, a organizam je i dalje u problemu, pogotovo ako se lijek uzme dovoljno rano u tijeku bolesti...

 

Poliješ se benzinom i zapališ.
Vrlo brzo potom prekriju te pokrivačem i ugase plamen.

I sada plamena više nema, ali si i dalje u problemu jer imaš opekline 3. do 4. stupnja na više od 75% površine tijela.

Kakoto, kakoto?

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
7 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

moš mislit kako će to biti popularan lijek, dobar dio populacije čak se neće cijepiti niti radi vlastite imunizacije a kamo li da još misle na druge, ako meni crkne krava nek crknu svima drugima bar dvije, u tom lijeku će biti duplo više čipova i 5g zračenja nego u cjepivu...

 
2 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Doc Berecki kaže...
INCOGNITO99 kaže...

Nije mi baš jasno kako virus može nestati iz organizma, a organizam je i dalje u problemu, pogotovo ako se lijek uzme dovoljno rano u tijeku bolesti...

 

Poliješ se benzinom i zapališ.
Vrlo brzo potom prekriju te pokrivačem i ugase plamen.

I sada plamena više nema, ali si i dalje u problemu jer imaš opekline 3. do 4. stupnja na više od 75% površine tijela.

Kakoto, kakoto?

 Ako me netko pokrije dovoljno rano, imati ću opekline 1. ili 2. stupnja, taj dio me zanima...

Živim luksuzno! Jedem luk i lijem suze... :)
11 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand

Virusu se usadi strah od letenja i samo viri s ruba nosa i ne mrda

15 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

ipak, svinja mi se ideja prema kojoj je moja bolest samo moj problem i ne zarazujem pučanstvo oko sebe. načelno, sam odrađujem svoje i nisam za timski pristup i dijeljenje virusa. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Louis Pluto kaže...

moš mislit kako će to biti popularan lijek, dobar dio populacije čak se neće cijepiti niti radi vlastite imunizacije a kamo li da još misle na druge, ako meni crkne krava nek crknu svima drugima bar dvije, u tom lijeku će biti duplo više čipova i 5g zračenja nego u cjepivu...

Zagovaratelji cjepiva su jako vokalni u argumentaciji "treba se cijepiti radi drugih", no zar tim "drugima (npr rizicnim skupinama)" ne bi vise pomoglo da se cijepe direktno oni sami (osobito u situaciji kada su kolicine cijepiva ogranicene)??? Nekako mi je to fail logicnog razmisljanja.

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 14:52 (kerum).
7 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
kerum kaže...
Louis Pluto kaže...

moš mislit kako će to biti popularan lijek, dobar dio populacije čak se neće cijepiti niti radi vlastite imunizacije a kamo li da još misle na druge, ako meni crkne krava nek crknu svima drugima bar dvije, u tom lijeku će biti duplo više čipova i 5g zračenja nego u cjepivu...

Zagovaratelji cjepiva su jako vokalni u argumentaciji "treba se cijepiti radi drugih", no zar tim "drugima (npr rizicnim skupinama)" ne bi vise pomoglo da se cijepe direktno oni sami (osobito u situaciji kada su kolicine cijepiva ogranicene)??? Nekako mi je to fail logicnog razmisljanja.

što je fail logičnog razmišljanja, ne razumijem te baš najbolje, redosljed cjepljenja se zna, cjepivo djeluje prvenstveno individualno a ukoliko je masovno i u obliku imuniteta krda, zagovaratelji cjepljenja prvenstveno misle o zaštiti krda, misle kako će velika procijepljenost zaštititi sve one koji se iz nekog razloga neće cijepiti, zašto tu dovlačiš rizične skupine nije mi jasno, naravno da bi se rizični trebali prvo cijepiti jer su podložni težim posljedicama bolesti, dakle i masovnost i redosljed, i kad se prvo cijepe rizične skupine cijepit će se i radi drugih a ne samo radi sebe jer sami neće oboljeti niti ikoga zaraziti...

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 15:29 (Louis Pluto).
12 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Louis Pluto kaže...

što je fail logičnog razmišljanja, ne razumijem te baš najbolje, redosljed cjepljenja se zna, cjepivo djeluje prvenstveno individualno a ukoliko je masovno i u obliku imuniteta krda, zagovaratelji cjepljenja prvenstveno misle o zaštiti krda, misle kako će velika procijepljenost zaštititi sve one koji se iz nekog razloga neće cijepiti, zašto tu dovlačiš rizične skupine nije mi jasno, naravno da bi se rizični trebali prvo cijepiti jer su podložni težim posljedicama bolesti, dakle i masovnost i redosljed, i kad se prvo cijepe rizične skupine cijepit će se i radi drugih a ne samo radi sebe jer sami neće oboljeti niti ikoga zaraziti...

Vidim da se u drugoj temi povukla ista rasprava i dani su isti argumenti. Da, imunitet krda ima smisla, ali samo kada ima dovoljno doza za sve, sto ovdje nije slucaj. Cak ni blizu. Uz to, ucinkovitost je upitna, nuspojave nedovoljno ispitane. Da se svi drze preventivnih mjera ne bi ni bili u situaciji da na cjepivo cekaju kao ozebli sunce.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand

Čemu ovakav prgav odgovor? Pitanje je skroz na mistu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Super mi je kako su feretkama (kuna lasica?) dali placebo, da bi imale istu psihološku osnovu kako su uzele lijek :-)

(Znam, znam, zbog ljudi koji sudjeluju)
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
6 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
kerum kaže...
Louis Pluto kaže...

što je fail logičnog razmišljanja, ne razumijem te baš najbolje, redosljed cjepljenja se zna, cjepivo djeluje prvenstveno individualno a ukoliko je masovno i u obliku imuniteta krda, zagovaratelji cjepljenja prvenstveno misle o zaštiti krda, misle kako će velika procijepljenost zaštititi sve one koji se iz nekog razloga neće cijepiti, zašto tu dovlačiš rizične skupine nije mi jasno, naravno da bi se rizični trebali prvo cijepiti jer su podložni težim posljedicama bolesti, dakle i masovnost i redosljed, i kad se prvo cijepe rizične skupine cijepit će se i radi drugih a ne samo radi sebe jer sami neće oboljeti niti ikoga zaraziti...

Vidim da se u drugoj temi povukla ista rasprava i dani su isti argumenti. Da, imunitet krda ima smisla, ali samo kada ima dovoljno doza za sve, sto ovdje nije slucaj. Cak ni blizu. Uz to, ucinkovitost je upitna, nuspojave nedovoljno ispitane. Da se svi drze preventivnih mjera ne bi ni bili u situaciji da na cjepivo cekaju kao ozebli sunce.

 koliko znam, imo i čisto moje razmišljanje je.... hr je do sada naručila 5,6 milijuna doza cjepiva + dodatnih 300.000 doza od čega se neka od njih moraju dati dva put, mislim da vremenski period od godine dana dovoljan da se procijepi velika većina građana odnosno vjerojatno svi koji se uopće smiju cijepiti a kakva je situacija među ljudima to se neće dogoditi jer postoji dobar dio antivaxera te sumnjičavih tako da svi koji će se željeti cijepiti imat će priliku, mislim i bilo je rečeno da je bar 70% procijepljenosti dovoljno da obuzda epidemiju i stvori imunitet krda na neko vrijeme... što se tiče nuspojava, koliko znam uobičajene ali rijeđe od 10% su... povišena temperatura, osip, bolovi u mišićima i kostima, glavobolja i slično, uglavnom nedovoljno opasne da bilo tko s pola mozga ne bi zaključio kako se cost-benefit ratio itekako isplati... za sada je svaka tvrtka dala vlastite procjene učinkovitosti i one se kreću od 90% na više... koliko mi je poznato cjepivo se pušta na tržište ukoliko mu je postotak učinkovitosti veći od 50%... eto to je ono što sam upecao iz različitih izvora i nisam siguran koliko su navedene informacije točne...

5 godina
protjeran
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Neloš txt u Novostima na temu cijepljena odn. problema s Anti-vaxerima te njihovoj povijesti bolesti
https://www.portalnovosti.com/u-procjepu-s-cjepivom
Pis on ju :P
Moj PC  
1 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Antiseptik kaže...
Neloš txt u Novostima na temu cijepljena odn. problema s Anti-vaxerima te njihovoj povijesti bolesti
https://www.portalnovosti.com/u-procjepu-s-cjepivom

 Socijalizam je propao, iako je u teoriji izvrstan sustav, jer ljudi naprosto nisu bili u stanju ponašati se odgovorno.

 

Upravo gledamo istu stvar s demokracijom i slobodom govora.

 

Kad ovaj kaos od slobode izbora i nemogućnost da se u kakofoniji društvenih mreža i fake news medija razluči istina ljudima dojadi, doći će čvrsta ruka fašizma (već viđamo takve vođe) i ljudi će ju podržati, jer će nuditi kakav-takav red.

I onda će nam objašnjavati kako je demokracija loša, jer da je nešto vrijedila ne bi propala.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

"Molnupirnavir, lijek kojega se trenutno istražuje kao potencijalni lijek protiv gripe, pokusno je korišten i za pokušaje liječenja COVID-19 – i pokazao se neučinkovit: nijedna feretka koja je primala molnupirnavir nije ozdravila. Ali (i tu slijedi jedno veliko „ali“), nijedna feretka koja ga je primala nije postala izvor daljnje infekcije"

 

Kad ovo citam ovakve tekstove, uvijek sam fasciniran tim metodama "pokusaja i promasaja". Ispada kao da slijepo nabadamo pa dikod i ubodemo, i to tamo di nismo ocekivali.

 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
@ Visak

Dobro zboriš. I ja predmnijevam takav "rasplet".
Pis on ju :P
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2020 19:41 (Antiseptik).
14 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

feretke su starorvacki (izumirući jezik pored bosansko-angličanskog) - tvorovi...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pand
Tocan hrvatski naziv te vrste je pitoma vretica
16 godina
offline
Retrospektiva i perspektiva koronavirusne pandemij

Oprosti Doc, ali nadam se da je ovo samo "greška u prijevodu" - "...nijedna feretka koja je primala molnupirnavir nije ozdravila. Ali..."? Valjda nije brže ozdravila, nadam se da ih lijek nije odveo u vječna lovišta za tvorove. Sad treba vidjeti da li se slično djelovanje može postići i kod drugih uzročnika bolesti kod nakupine bakterija u kožnom omotaču (ljudi). Takav lijek ima najviše šanse postati prva crta obrane kod epidemija, prije izrade specifičnih lijekova.

Tko ima živaca, može usporediti kvalitetu prijenosa informacije na našim portalima: https://podravski.hr/vazno-otkrice-otkriven-lijek-koji-u-samo-24-sata-sprjecava-sirenje-korone-sa-zarazenih/?utm_source=Midas&utm_medium=Widget&utm_campaign=Content%2bexchange ...

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.12.2020 15:11 (UniqueBug).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice