I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

poruka: 47
|
čitano: 7.743
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet".
5 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Stric_Jura kaže...
Korny1603987 kaže...

Moderno društvo se "rihta" po satu, a ne po suncu. Iz toga razloga je bitno da se normativno usklade svi euro subjekti. Prilagoditi ćemo se ma što se odluči, samo da već jednom odluče.

 tako je...

 

to su jedini ispravno shvatili.... Kinezi...

 

kakvih 5 vremenskih zona, sve je jedna, pekinška...

 Ma prva liga, na jednom dijelu države zora rudi, na drugom dijelu države pada mrak, a ono podne svugdi... Malo su ipak pretjerali u Kini.

Live long and prosper.
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Mandor kaže...

Da, točno, ja želim popraviti vremensku zonu po guštu. Želio bih smanjiti utjecaj sata na čovjekov bioritam. To je jedini razlog.

Čak ni ne tvrdim da imam rješenje, niti da su moje ideje dobre, niti sam razradio sistem.

Mene osobno smeta ova promjena kad ljeti ustajem nakon izlaska sunca, a zimi debelo prije izlaska sunca. Ako umemo da je zimsko računanje pravo, sunce otprilike u zenitu u podne, onda to što ljeti potjeramo sat, nas tjera da ustanemo sat ranije. Prije sam bio protiv promjene jer mi je to neprirodno dan je jednako dug prije i poslije podneva. Tu se slažemo. Međutim, ljetom smo još uvijek budni nakon zalaska sunca (da, prosječan čovjek), a gubimo sunčane sate ujutro na spavanje. Zašto? Jednostavno zato što smo ovisni o nametnutim normama posao od 8-16 ili 9-17 i život nam se vrti oko toga. Lakše je pomaknuti sat nego koordinirati radno vrijeme.

 

Meni se sviđa više budnog dnevnog svjetla, ali mi se ne sviđa taj veliki skok svaput godišnje. Radije bih veću razliku, možda i dva sata, ali da je kontinuirano rapoređena na svaki dan.

 

Jer, što nam znači podne? Moramo jesti u podne? Rasporede si možemo prilagoditi pametnim uređajima i programima.

 

Naš okoliš se dnevno mijenja, ovisi o godišnjem dobu, o zemljopisnoj širini, zemljopisnoj dužini, kulturi, osobnim preferencama, vrsti posla itd. 

Postojala je potreba osklađivanja rasporeda i život ljudi dansa ovisi o usklađenim satovima. Ali velika je razlika živiš li u španjolskoj na jugozapadu ili Finskoj na sjeveroistoku o tome kako doživljavaš posao, a ista je vremenska zona. 8 ujutro je 8 ujutro, a razlika u izlasku sunca velika.

Možda možemo i drugačije i možda više nema potrebe za savršenim usklađivanjem satova kad ne moraju ljudi usklađivati vozne redove u informatičkom dobu.

 -prvo podcrtano, to je naprosto tako, prirodno tj više se osjeti skok-rez pomakom sata nego postupno prelaz-izlazak .. tj ako ti smeta tad trebaš biti protiv promjene :)

-nitko te ne tjera ni na što, ... to je radno vrijeme, obveze-raspored, koji da je sve pomaknuto može biti prije ili kasnije, npr škola može početi u 6 ili 7 ili 8 ili 9 .. ujutro i tad je beskorisno pomicati sat, kao što kafić može raditi do 22-23-24.. čitavu noć, kao i shoping centri itd. tj što god napraviš jednako možeš promijeniti radno vrijeme tj ne možeš kao pojedinac osim u svojoj firmi. Kad će početi vožnju bus u 4 ili u 5.. mora početi prije ostalih poslova-radnika jer oni moraju doći na posao, kako jednom pomakneš radno vrijeme tako moraš ostalima (to je jedina razlika-prednost pomicanja cagera tj ne mijenja se ljetno-zimsko radno vrijeme nego cager, no rezultat je isti a sat služi tome da se međusobno ljudi mogu trminski dogovoriti-raditi-komunicirati-putovati.. tj ne služi sat tebi nego svima-ostalima .. da si sam tad je sat nevažan, nemaš kamo zakasniti ili stići prerano.. time sat, radno vrijeme ne služi tebi i tvojim željama nego društvu-ostalima pa ako zakasniš u trgovinu ili na šalter koji radi do recimo 20h, 5min .. tad si zakasnio 5min, nije važan cager na tvom satu nego na satu ostalih tj radno vrijeme a ako je radno vrijeme do 21h tad ćeš stići itd. To s buđenjem-spavanjem, izlaskom sunca nema veze, to je naprosto podjela dana na sate i što god radiš ima 24h (osim kad imaš 23/25 tj u danu promjene sata..).

 

-ako uzmemo da je zimsko računanje pravo? -nemaš što uzimati, tako je. Pogledaj meridijane, zg-hr .. mi smo u svojoj zoni +1, istočniji susjedi su u našoj zoni jer im to poslovno odgovara kao što je i španjolska.

-ljetno vrijeme je izmišljotina iz vremena štednje-rasvjete, koje danas nema smisla jer je grad osvjetljen čitavu noć.. i nema restrikcija .. eu je danas izgrađena, ne ruševina nakon ww2 itd..

 

pomak sata je besmislen ako nije zbog razloga zajedničkog vremena tj jednako kao što istočni susjedi idu u našu zonu, isti razlog nas sve tjera na pomak, jer tad smo sinkroni, u istoj zoni-vremenu, da smo u različitima tad imamo problem komunikacije. Sad se postavlja pitanje treba li, ima li više smisla pomicanje ljeto+1 .. a odgovor je nema, osim što se oko toga trebamo dogovoriti tj ne pojedinačno nego ima smisla samo ako smo svi u tome a tad prolem demokracije jer se ljudi o ničemu ne mogu dogovoriti.

 

-ako nema 'boljeg' tad ostaje prirodno, normalno, bez kemijanja a to je upravo naša +1 zona, tj ako zaključimo da nam je bolje u npr londonskom ili moskovskom vremenu može i +/- par sati .. ovisi što nam je korisno, no kontinentalna eu je kao središte njemačka, zapdno francuska italija na pola sata .. može prevagnuti francusko ili njemačko vrijeme a francuska je i do sad bila u našoj zoni, tj nije bila u londonskoj kao ni španjolska.. tj ako je do sad bilo tako, tad je logično da tako i ostane tj isti razlozi su i dalje isti.

 

drugo podcrtano.. nekad je normalno radno vrijeme bilo od 6h ujutro, pomaklo se kroz tih 50 godina na 7-8-9.. kako se pomaklo, može se jednako vratiti tj svaki posao će raditi u onom vremenu koje mu je bolje, za posao, potrebe, npr kafić radi rano ujutro ili popodne-navečer, oko podne mu je nevažno, ako ne lovi radnike na putu za posao ni jutro mu nije važno kao večer-izlazak-noć.. i ako kafić-bar bira radno vrijeme radit će od recimo 20-04 no neće jer za iza 23h država-općina naplaćuje dodatni porez, pa mada bi radio do 12-1-2 ne radi (ili plati poneku kaznu) jer su mu tad konzumenti tu, .. tj isti ljudi koji u jutro spavaju ili se bude, tj i ti želiš izlazak iza ponoći i neki kafić koji radi, no da bi radio mora imati takvo radno vrijeme + porez a to ne ovisi o pomaku cagera tj opet nemaš problem da svaki biz ima svoje radno vrijeme, koje je nekad bilo u 6, pa si u 14h bio gotov .. u 15 si već doma ručao i imao si dovoljno vremena do mraka za hobi-obitelj.. sad radiš 9-17 i predvečer si tek doma, djeca u školi ili boravku, treba pisati zadaću itd itd.. danas ti dan 'traje kraće' jer radiš do 17h, umjesto do 14h .. ali si zato spavao duže, što ti možda odgovara jer npr djeca su u školi od recimo 8 pa stigneš autom ostaviti klinca i doći na posao u 9 .. da radiš od 7 ili 6 tad to ne bi stigao itd itd.

 

-jendostavno sve se promijenilo, promijenilo se radno vrijeme, shoping centri rade navečer pa i nonstop kao i benzinske.. rade zato jer tad imaju promet-interes, neovisno što piše na cageru ili u kojoj si vremenskoj zoni.

-nije problem pomak sata, nego prirodni zakoni, zakoni biznisa, kao i osobni interesi-potrebe svake osobe .. prirodne zakone ne možeš mijenjati, tj imamo struju-svjetlo, biznis je biznis .. možeš samo sebe mijenjati-prilagoditi ili biti 'sebičan' tj željeti nešto za sebe jer tebi tako paše, pri čemu ne razmišljaš o ostatku društva koji mora isto to, škola, prijevoz, pekara.. svi moraju i žele život-vrijeme.. i imaju djecu, hobije kao što moraju spavati-jesti. Pekar tad radi po noći da bi pecivo-kruh bili u jutro na policama.. pomakni sat kako želiš, opet je isto i on opet radi po noći osim ako odeš u extrem-karikirano i pomakneš cager toliko da on radi po danu .. a tad vidiš besmislicu npr da je u 15h jutro ili noć dok na sjevernom polu može biti polarna noć i taxi može naplaćivati noćnu tarifu ... ili dnevnu?

 

-ti bi veću razliku, 2 sata.. raspoređena? .. jel ti jasno da to ne možeš? tj možeš ako promjeniš trajanje sekunde-minute-sata.. usporiš-ubrzaš? Ili kao u danu kad se mijenja sat, imaš sat više ili manje, taj dan i to je to.. što da svaki dan pomakneš minutu? -besmislica, nepotrebna ali danas moguća, no to je poslovni, pravni, bankovni.. problem jer dan ima 24h, kao osnova npr kamata i jedan dan kao ponedjeljak mora imati jednako 24 sata kao utorak, da bi bila jednaka kamata, ako utorak ima sat manje, tad mora biti manja kamata, manja pristojba za rtv, manje za struju-vodu.. režije pa i manja plaća za kraće radno vrijeme, tj opet sve dođe na isto. Relativno.

 

-Da, španjolska-finska je velika razlika, osim sjever-jug, istok-zapad.. tj dva extrema-primjera.. a ti bi želio što? biti u njihovoj vremenskoj zoni? oni su u našoj... dakle u istoj smo, tj upravo oni rade suprotno od prirodnih zakona i pomiču se u istu zonu, no mi ne moramo jer smo sredina te zone .. ostaje samo pomak cagera ljeto-zima.. a to nema veze s istok-zapad nego naprosto s lokacijom u odnosu na polove-ekvator tj prirodno-zadano, time besmisleno prilagođavati se npr željama-potrebama finaca, tj ako je to razlog, tad nek se oni prilagode centru-većini (nama) :) ili nek se presele u npr grčku.. tj polarni dan-noć ti je istovremeno odgovor kako je to besmisleno kad odeš na extrem-pol .. jer tad je dan 24 sata a opet je sunce u zenitu u podne i za pomak-odmak od tog trebaš razlog, poslovni-komunikacijski, ne tvoj osobni ili tvoje želje-mišljenje nego durštva, države, kontinenta i zato su oni u našoj zoni +1, ne mi u njihovoj.

 

- grk i šved će večerati u recimo 20h neovisno o suncu, tj kad su gladni a bit će gladni ovisno o tome kad su ručali i koliko..

- grk i šved su u istoj-našoj zoni, rumunj i španjolac nisu ali jesu.. jer im to komunikacijiski odgovara i pri tome rumunj može večerati u stvarnih 21h ili u 19h, odnosno u 20h ako je za sve pravilo kao vozni red isto, npr na aerodromu-restoranu kad se recimo zatvara restoran.. ili se otvara noćni bar ili pekar ide na posao kao i noćni čuvar.. pri tome je manje važno piše li na cageru 19-20-21 tj važnije im je isto vrijeme-zona jer je to poslovno-komunikacijski važnije a osobe će jesti kad su gladne i kad se naviknu.. npr da sad nestanu satovi, da ih nema.. osoba jede-spava, kad je u 'krdu' to se prirodno sinkronizira, tj podjela radnog vremena i života-ciklusa, kao što i divlje životinje pasu-jedu-spavaju. Kad zbog globalizacije-komunikacije imaš isto radno vrijeme npr trgovine, restorana, kafića, busa, tad te to globalno sinkronizira pri čemu kao pojedinac ostaješ nevažan, sporedan, neovisno kad ti konkretno radiš-spavaš, jesi li noćna ptica itd..

-posao na nekom šalteru možeš obaviti samo ako radi, radno vrijeme, neovisno jel piše 19-20-21h.. ako zakasniš 5min tad je zatvoreno i čekaš idući dan. Teoretski može raditi nonstop i tad je eliminiran problem točnog vremena ili radnog vremena, no poslovno ostaje slično, npr porezi za kafiće ovisno o registraciji rade li do 23 ili 02h.. kao i radnici-konobari koji tad rade, ne spavaju, kao i plaća koju tad dobiju itd. a tad kad gledaš globalno, moraju i oni jesti, spavati imati prijevoz na posao itd tj čitavo društvo je jedan organizam i što god napraviš pomakom cagera sata pomičeš sve, time zapravo ne radiš ništa, relativno .. osim promjene zbog promjene (jer više razlog inicijalni razlog ne postoji..).

 

-zašto se uvelo ljetno računanje?

-zašto se sad razmišlja o ukidanju?

-zašto je svaka promjena problem?

-zašto svoje osobne preferencije smatrati relevantnima za društvo-kontinent?

itd.. :)

 

 

edit: možda najjednostavnije pitanje (koje tad implicira odgovor..) ..

-što ako osoba na svom satu (ručnom) pomakne cager na +2h .. u tzv. ljetno vrijeme? što se time mijenja? što se dobije-gubi? .. ništa, osim što tad ta osoba mora stalno računati da je +1 u odnosu na vrijeme svih oko sebe-okoline-društva, pa kad računa radi li trgovina-šalter računati s +1.. i to je to. Nepotrebno tj praktičnost-komunikacija daje prednost istom vremenu-cageru-zoni.

-ostaje samo pitanje koja zona, .. a za nas je to +1

-ostali države-narodi koje se spominju su u toj našoj zoni jer i njima to treba-odgovara .. i nonsens je da se tad svi pomaknu u recimo želje finaca ili bilo kojeg extrema udaljenog od centra. Ako nema dogovora-pameti tad matematika, prirodni zakoni.. ili interesni, politički, tko je jači.. pa tako ovisno što odluči npr njemačka i mi ćemo za njima, ne za npr cyprom ili moldavijom.. pragmatičnost, smisao sata-vremena i voznog reda + globalizacija i trgovina online, servisi, radno vrijeme npr dostave kupljenog paketa.. sve je globalizirano i lokalno postane besmisleno tj lokalne želje su lokalne, globalno prevladava i tad frinci ne mogu biti relevantan kriterij-argument.

-zašto bi finci bili argument? zašto bi želja nekog finca za satom-cagerom bila globalno ok u odnosu na eu kontinent? Odnosno postoji GMT-london.. i ako želimo isto vrijeme-globalno može to, preživjet ćemo +2 .. mada će ostalim kontinentima biti malo čudno, ujutro-podne-noć.. npr amerike i australija-azija.. tj opet tad postavljamo eu (UK) kao centar pa je nama manji problem-pomak i kako se udaljavamo tad vidimo nonsens.. tj razlog zašto postoje vremenske zone ili pomak ljeto-zima koji je nestao u povijesti radnog vremena i javne rasvijete..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.3.2021 12:13 (ihush).
15 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Opet si se jako puno raspisao, ali kao da me nisi baš čitao.

Zašto bi primjerice kamate morale ići po danu? Tako idu sada, da pa opet ima raznih razlika. Netko ti zaračuna prvi dan, a ne zadnji, netko ti ne zaračuna prvi dan, ali ti zaračuna zadnji. Postoje efektivna kamatna stopa i realna, postoji jednostavni račun i složeni, postoji mjesečni pripis i godišnji. Ali zašto bi to tako moralo biti? Zašto kamata ne može ići po sekundi? Pa nepraktično je jer se ljudi uglavnom bude jednom u danu, nakon što su spavali jednom u danu, barem ondaj duži san. Kakve to veze ima s tim kad se bude?

Kad sam govorio o dva sata, govorio sam o pomaku ljetno zimsko, dakle da ustajem ljeti ranije jer je - ranije dan. Je li mi jasno da to ne mogu? Pa ne mogu jer ljudi ne žele, ali nema ni ideje ni inicijative. Zašto bi ljudi željeli kad nisu ni razmišljali o nečemu drugome.

Ali o čemu su ljudi razmišljali? Pa očito da im je dopizdilo pomicanje sata jer postoji inicijativa da se prestane s tim. Je li moguće da postojeći sustav nije idealan? Pa onda jesmo li sigurni da kad zaustavimo pomicanje, da će sustav biti idealan ili bismo mogli izmisliti nešto bolje?

 

Kažeš da pomak sata radimo jer svi rade i želimo biti sinkronizirani jer i inače želimo istu vremensku zonu. Pa kakav nam to problem radi s Britanijom, Irskom i Portugalom? Pa što ako nisu sinkronizirani u doba kad mobitel zna kad si prešao granicu i može korigirati vrijeme kako god. I sat. I računalo.

 

Kažeš da je ljudima manje važno što piše na "cageru" da si odrede kad će večerati. Pa što je onda problem u pomicanju sata? Ja kažem da bih ga htio pomicati dnevno da je recimo izlazak sunca uvijek 7, ako većina ljudi radi od 8. Mislim da bi se ljudi općenito bolje naspavali. Rastezanje vremena je samo jedna mogućnost koju bi trebalo puuunoo više razraditi. Dakle ne bih imao skok od jedan sat nego minutu dvije ili bih rastegnuo vrijeme za te minutu dvije. To ti ne bi poremetilo san, već NAPROTIV to bi ti tek stvarno sinkroniziralo život sa prirodom.

 

Kažeš da sebično razmišljam i ne o ostatku društva? Prvo, ne slažem se, a drugo, kao da ti razmišljaš o ostatku društva. Ti samo hoćeš to što ti hoćeš. Jesi li napravio anketu ili neke simulacije... Kako uopće znaš da je tvoj sustav bolji? Imamo ovaj sustav desetljećima s pomakom pa ga neki vole, neki mrze, neki misle da štedi, neki misle da ne.

 

Spominješ posao na šalteru kad se mogu stvari obaviti preko interneta, trgovine kad se naručuje online, buseve i vozni red kad sve više ljudi koristi uber, kad postoje gradovi sa on demand busevima i kad se razvijaju samoupravljiva vozila gdje neće biti potrebno da postoji zanimanje vozač koji mora paziti na raspored. Konobar je ionako besmislen posao, noćni čuvar u eri kamera i prepoznavanja lica, taxi koji će makakav taksi, neće biti taksija uskoro, svi ćemo imati unajmljene automobile. To dolazi. Možda ne za 5-10 godina, ali za 20-30 tko zna. Prije 30 godina mnogi nisu imali telefon. Usred rata su nama došli u ulicu spojiti telefon. 

 

Ti misliš da su moje osobne preferencije irelevantne, a ja ti kažem da to nisu moje osobne preferencije nego moje razmišljanje i da je sustav napravljen u eri mehaničkih satova i telegrafa i da će se promijeniti brže nego misliš.

 

Kakav tek kalendar imamo. Zašto bismo to htjeli zadržati? 13 mjeseci po 28 dana + nova godina. svaki mjesec točno 4 tjedna od 7 dana. 28. datum uvijek nedjelja, a nova godina ne mora biti dan u tjednu. Ludo? Zašto? To je prastara ideja, ali radije ostavljamo ovaj kaos.

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

za kalendar 13x28 se slažem.. ostalo je besnisleno, pomiči cager kako želiš, spavaj kad ti se spava.. vrijeme kao gmt ne služi tvojim željama pa ni mišljenju nego globalno + mjerna referenca.

-možemo li na trenutak zanemariti za-protiv mišljenja-želje-stavove? neovisno jesmo li za +/- koju zonu ili ljetno-zimsko.. vrlo jednostavno, matematički-zemljopisno, što je vrjeme (sat), dan, podne-jutro-ponoć.. i da nema globalne potrebe (ili da je zemlja ravna) podne bi bilo sunce u zenitu, no zbog interesa se postavljaju zone i npr država kao usa ili cccp tako lakše funkcionira nekim srednjim vremenom.

 

-pomicanje sata s tim nema direktne veze, tj to je pomak iz sasvim drugog razloga, .. istina, sunce ljeti izlazi ranije, ali jednako koliko izađe ranije, zađe kasnije, tj što više pomićeš +/- od zenita to više promašuješ onu drugu stranu, pa ili ti je jutro ok ili večer .. a dan naprosto traje duže (sunčeva svjetlost) nego zimi, extrem primjer polovi. Kakve svrhe ima pomak na sjevernom polu? .. jednako tako nema ni tu. Tj jedina svrha koja je postojala je štednja struje za rasvjetu. Zato sad svi o tome brbljaju .. no svaka promjena je problem u odnosu na postojće čak i kad je nevažno ili tehnički lako .. tj demokracija na djelu i izbor ljudima .. koji se tad ne mogu dogovoriti ni o čemu iz bilo kojeg razloga.

 

-ako finac pomakne zonu on ima razlog, jednako za ljeto-zima jer je sjevernije.. mi jednostavno imamo svoju zonu dok nismo tako sjeverno da bi to bilo od neke koristi ili smisla. Većina globalno je upravo u toj srednjoj zoni i ako se netko treba nekome prilagoditi tad je to manjina većini, ne obrnuto...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

Za kalendar se slažeš? Ali zašto bi bilo dobro 13x28? Pa slučajno se slaže sa menstrualnim ciklusom kod žena? :-D. 

Inače, ni tjedan ne mora biti 7 dana. Razne kulture su i prije imale različite duljine nečega poput tjedna. Mi smo samo navikli, rođeni s tim.

 

Ja ne razumije tvoj argument da se manjina mora prilagođavati većini. Ne razumijem zašto je to argument u ovoj raspravi. Naravno da je uvijek kako hoće jači. To što hoće većina ne znači da je tako najbolje. Pa vidi kako teku izbori.

Moj prigovor je da smo promijenili dnevni ciklus na način da smo budni s pomakom od nekoliko sat u odnosu na dnevno svjetlo. Zimi moramo zagrabiti u noć jer je noć duga, mi na 45. paraleli, ali zašto ljeti? Ljudi zamračuju spavaće sobe da bi mogli spavati ujutro? Zašto ne idu spavati ranije? Pa zato što smo si napravili takav raspored. Dnevnik je desetljećima u 19:30, radno vrijeme od 6 ili 8. Jednostavno je to navika. Ali navike stvorene prije 50 godina ne moraju biti najbolje danas. Prije 50 godina rekli da pomičemo sat, ne znači da je to najbolje rješenje danas.

Tebi je argument da ako nemamo dovoljno svjetla zimi, onda nema smisla pokušati iskoristiti ljeti. Ja tvrdim da će nam nedostajati ljetno vrijeme vrijeme kad ga ukinemo, ne samo zbog navike.

Ako nešto što si napisao ne komentiram, vjerojatno sam se složio s tobom, da ne misliš da sam protiv svega što kažeš :-). Samo tko ima vremena pisati kao ti :-D

 

16 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

Suma sumarum: svejedno je što se odabere, samo da se što prije prilagodimo i da se ne moramo zamarati istim.

 

Mene više smeta što je to tema koja se stalno javlja, ali se nikada ne dođe do konca. 

il2 Sturmovik, DCS, War Thunder
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Mandor kaže...

Za kalendar se slažeš? Ali zašto bi bilo dobro 13x28? Pa slučajno se slaže sa menstrualnim ciklusom kod žena? :-D.

Ne, nego taman otvara kvalitetan prostor za ubacivanje trinaestog astrološkog znaka. Kako je ono išlo, zmijoljubac, zmijoguzac?

Gledam te!
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

kalendar je 'kompromis' + ego ... tj broj 13 je nezgodan za dijeljenje dok je 12 (i 60) odličan.. tj upravo zato su to osnovne 'mjere' od prapovijesti do danas.

-dok je poznata priča o augustu.. koji si je uzeo dan jer ne može njegov mjesec biti kraći itd. time su naši kalendati opterećeni povijensim besmilsicama ili božić-uskrsom umjesto matematike-fizike (znanost).

 

... i sličnost, kako god bilo, promjena sama je veća prepreka nego problem koji realno ne postoji, samim time što je kompromis-dogovor između ljudi pa je problem kad se trebaju dogovoriti veći nego kad im se jednostavno silom nametne.

 

13mjeseci bi odgovaralo lunarnom ciklusu i time bi to bilo logično-normalno, jednako kao što je mjera dana rotacija zemlje ili godina.. tj mjesec se i naziva mjesec, ne kifla.. a 'smiješno' da samo jedan mjesec ekšli ima 28 dana ako nije prestupna itd. toliko o logici, prirodnim-matematičkim-fizikalnim zakonima i stanju koje stvoje ljudi dogmom, navikom ili pragmatično .. tj industrijska revolucija je natjerala civilizaciju na vremenske zone, no to je odavno prošlo.

-mjerenje svih vrsta, težine, duljine, brzine.. i vremena je važno, jedan od osnovnih dijelova-alata znanosti, mjeriti, mjeriti .. i opet mjeriti... pa tako i vrijeme, tj bez mjerenja vremena nemaš npr cpu-elektroniku, nema optike ili skoka s mhz na ghz.. odnosno sad imamo npr atomski sat i možemo daleko preciznije mjeriti vrijeme (nego što to svakodnevno trebamo, npr dovoljno nam je preciznost cm ne mora piko.. ali mora za cpu, jednako s vremenom, minuta-sekunda..).

 

-mišljenje? .. ekšli mi je nevažno što sad piše na cageru, konvencija, kompromis.. ako nema konkretnog razloga za drugačije, tad ono što je zadano prirodnim zakonima npr matematikom-fizikom. Za sve izvan tog treba dodatni-dobar razlog, ne nečije želje nego globalno a to eliminira mišljenje pojedinca ili želje.. pa i moje :)

-ako što nam je kalendar od 12mj ok s danima koji idu kako idu.. tako je s bilo kojim pomakom sata, jer realno se ništa ne mijenja.. a razlog uvođenja je restrikcija-štednja-rasvjeta, koji je odavno nestao, tj izbacivanje ljetnog pomaka je povratak na normalu, kemijanje manje koje ako ništa drugo po KISSu ima prednost. itd itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

12 mjeseci u godini je slučajnost jer mjesečeve mjene prolaze kroz otprilike 12 ciklusa kroz godinu što je ljudima bilo praktično za pratiti. Ne zato što je broj dobro djeljiv.

7-dnevni tjedan je vjerojatno zbog 7 "planeta": sunce, Mjesec i 5 planeta vidljivih golim okom i još je kao 4 puta sto u mjesec u vrijeme kad su ljudi mislili da ništa nije slučajno pa tražili uzorke.

Rimljani su nekad imali 8 dana, a Francuzi 10, a Japanci 5 čini mi se. Te stvari su slučajne, a ne normalne.

 

13 mjeseci je normalno jer odgovara lunarnom ciklusu? Bezvezarija. Koga briga? Odgovara nam da neke obračune, plaće, rate kredita, najam obavljamo na neki srednji period i zato trebamo mjesece. Baš nas briga je li to 28 ili 35 dana.

U Americi je paychek tjedno u Europi mjesečno ili dvaput mjesečno. A to je ionako privid jer mjesec obiđe oko zemlje više o 13 puta u godini. 

 

Zanimljivo kako s jedne strane pričaš da nije bitno kako cager stoji, a onda ti je bitno što je normalno. NE slažem se da se izbacivanjem pomaka sata vraćamo na normalno. Vraćamo se na pravilo koje smo prije imali. Normalno? Pa ne mora biti normalno da je podne 12 sati. To je samo dogovor. Sve je dogovor, kažeš i sam. 

15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

-mišljenje? činjenica, 12 i 60 su 'dobri' brojevi, od prvih civilizacija-brojeva, ne slučajnost. Ostalo je stvar odluke neke vlasti pa tako npr egipat nema razloga izmišljati godišnja doba nego sezonu poplave-sjetve-žetve, jer se nalazi na takvoj geo lokaciji-klimi, dok tisućama godina kasnije grci-rimljani žive na području eu a sve je neko nasljeđe, kao i brojke indo-europske koje je otomansko carstvo prenjelo i zamijenilo rimske brojeve koji imaju manu nedostatak nule + način notiranja koji nema veze s vriejdnošću kao pitkogram. Arapske brojke jednostavnom metodom omogućuju proizvoljno-beskonačan broj dok rimski ili bilio koji simbolički jezik-notacija traži izmišljanje oznake za neki broj da bi ga mogli koristiti.

Neovisno kako ih zapisujemo, kad se broji prstima, tad je važno djeljivost, praktičnost, pa i 'dostupnost' tj prsti ruke. Svi ljudi imaju ruku, 5 prstiju. Što god računao u kojoj god civilizaciji, tad će broj 5 biti jedan od osnovnih brojeva, sporazumijvanja-komunikacije, kao referenca, kao univerzalni translator ili značenje kamena iz rozete.. idući broj je broj 10 tj dvije ruke.

-ostali brojevi, nos=jedan, uho=dva.. ako pogledaš izgled možeš primijetiti sličnost-uzorak po kojem je broj smišljen-zapisan, tj uho ili oko su dva u svim civilazacijama, ruka=5 ili ako prebrojiš dijelove glave, 1+2+2=5 itd..

 

-broj 60 je stvar više matematike, tj mudrosti starih civilizacija i korištenje zajedničkog višekratnika zbog djeljivosti, jer broj 12 je najdjeljiviji-najpraktičniji za male brojeve, dok je 60 12x5 zajednički..

 

-spominješ broj 8, naravno, zbog sličnosti ruke, prvi broj dovoljno blizu 7 za tjedan je broj 8 .. ako se koriste prsti bez palca sasvim upotrebljiv i povezan s 12.. daleko praktičniji od broja 7, time nije slučajan nego upravo izabran za mjeru tj nisu stare civilizacije slučajno izabrale neki broj-simbol ili kalendar, nego su to stotinama godina pratili-mjerili i mudro izabrali .. samo što to obični ljudi-puk nije znao, tj moraš biti učena glava da bi znao tajne pisma-brojeva itd itd.. :)

-jednako se na to nadovezuju npr simboli za metale-minerale, nazivi mjeseca itd. nije slučajno nego mudar izbor do tad postojećeg znanja civilizacije.

 

-13 mj naravno da je normalno, jer naravno, koliko god to tebi zvuči neobično, u neznanju, ipak je mjesec ono po čemu je mjera i dobila naziv .. provjeri :) no kao i vremenske zone ili august-31.. iz matematičkih razloga je izabran 12 za mjesece i sate, 60 za minute i sekunde itd. Neovisno o tvom mišljenju ili to što je tebi to bezveze .. jer gle, tko si ti? Tko je npr Pitagora? Al-Hvarizmi? .. faraonski i kinseski matematičari neznanog imena npr dinastije ming.. ili LoShuevci.. dok su rimski brojevi vukli korjene-sličnost s kineskim korjenima + deset kao jedna od baza (5-prstiju-dvije ruke..) pa tako i drevni abakus koji i danas savršeno dobro služi za učenje osnova matematike zbrajanja do 100..

 

-naravno, za civilizaciju je važno i mjesto nastanka, jednostavno fizikalni zakoni kao položaj sunca, mjene, godišnja doba .. i većina se nalazi u istom pojasu indo-europskom-srednjem. Time iste potrebe dijeljenja vremena-kalendara za razliku od nekih na ekvatoru ili utjecaj monsunskih kiša-klime vs godišnjih doba.

-karte za poker, belu su primjer, korjen srednjovijekovski.. upravo 13 i 4 boje-doba, proljeće-ljeto-jesen-zima što se na belot kartama može vidjeti na aševima, ne slučajno jer bi tad špil mogao imati 3 ili 5 tj drugačiji broj različit od 4, no ima upravo četiri i 13 u nizu što daje broj 52 karata = tjedana u godini + jedan dan=godina.. a 52 je još jedan od brojeva drevnog svijeta-civilizacija, kao i broj pi, tajne kruga, piramide tj elementarnog-univerzalnog znanja matematike, radijan=57 .. dok se za piramide koristi 52, 51.. tj nazovimo to tolerancija ili učenje-isprobavanje i praktični kompromis onih koji su izmišljali matematiku ili gradili piramide.

 

-dogovor? Vremenske zone su tu s razlogom, tj nepraktično je da svako mjesto-grad ima svoje vrijeme-podne-zenit.. tj to valjda razumiješ i ne treba ponovo objašnjavati, tj početkom industrijeke revolucije tj komunikacije potreba za zajedničkim vremenom je rezultirala vremenskim zonama. Tad se grad svrsta u jednu od zona koja mu približno odgovara. Problem su države, veličina u smjeru istok-zapad no to država rješava centralizacijom npr glavni grad..

-ovo nije problem vremenskih zona. GMT-grinič-london je nulti, mi smo +1 tj to je relativan pomak ovisan o čistoj matematici i zemljopisu tj lokacija koja je zadana, nije izbor, nije mišljenje nego činjenica i svakih 15 stupnjeva ti je jedan sat. ZG je na 16tom, hr oko tog, dakle na gmt+1. Time je naša vremenska zona +1 i to nije moje-tvoje mišljenje nego činjenica neovisno o tome država može odlučiti biti u nekoj drugoj zoni iz političkih-ekonomskih i sl. interesa. Tad postoji dobar razlog..

- imaš li dobar razlog za različito od +1?

 

ljeto-zima je uvedeno, kemijanje zbog svjetla-struje.. sad besmisleno jer gradovi jednostavno svijetle čitavu noć, pomak radnog vremena promjenom tipa posla, industije-uslužne-tercijalne djelatnosti npr poljoprivrednici prije 100 godina ili itjovci..

pomak ljeto-zima nije vremenska zona nego problem kugle, fizike, geometrije-matematike i lokacije na planeti, prema polovima izraženije. To je dodatna izmišljotina, koja je nekad imala razlog, danas nema.. meni je 'nevažno' osim što se slažem da se kao nepotrebno kemijanje ukine jer je naprosto nepotrebno. Ako si finac tad možeš željeti nešto no to je tad tvoja želja-interes, osobni, kao i mišljenje.. a problem je kad se osobne želje-interesi uguravaju ostalima koji jednako imaju pravo na svoje osobne želje tj manjina se mora prilagoditi većini-standardu, ne obrnuto, nema tu pozitivne diskriminacije jer je to stvar fizike-prirode i lokacije na Zemlji.

-pomicanjem cagera ne dobijaš ništa, dan-sunce je i dalje jednako na nebu samo na satu čitaš drugi broj, jednako kao da sad pomakneš cager +/- .. nisi ništa promijenio.

-standard.. da bi vrijeme imalo smisla, kao i vremenske zone, moramo imati jednako namještene satove-cagere.. pa sad pitanje, treba li sat podesiti točno ili pogrešno, pri čemu će i dalje sat raditi jednako, imati 60 minuta sekundi i dan će jednako trajati.. točno ili pogrešno s pomakom? Razlog? Ako razloga nema tad je besmisleno pogrešno podesiti sat... no ako želiš, možeš.. tvoja stvar. :) no zašto misliš da je to ok za ostale?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje ljet

ihuše...

 

pa bokte, znam za ljude koji su zaljubljeni u zvuk svog glasa, ali ti i tipkanje...

 

skrati malo, ne velim da moraš lakonski ali ovo tvoje se može skratiti za 3/4 i bilo bi smisleno, ovako je besmisleno

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

slažem se.. i bez ljutnje (svađe..) pitanje čemu služi forum, teme-postovi? Besmisleno je ne pisati, komentirati.. tj besmislenije je upravo ovakav post koji prigovara pisanju u temi što je smisao teme-foruma. Prigovaraš 'vodi da je mokra'.. :) NHF. Ako je netočno, ispravi, ako je uvredljivo prijavi itd.. a ako ti je previše slova.. treba li odgovor? :)

 

ili ovako, treba komentirati-krizirati sadržaj ili broj slova? Čita tko želi, komentira onaj tko nešto želi itd. dok postoji scroll ili neka druga tema pa biraš u čemu sudjeluješ ili jednostavnije, piši, napiši ti konciznije, zašto ne?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 18.3.2021 11:44 (ihush).
14 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

pa boli me srednjak od skrolanja prek tvog teksta...

 

a nije da baljezgaš, imaš i primjere i pametno zboriš, ali...

Ju je je? Je ju je!
5 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Stric_Jura kaže...

pa boli me srednjak od skrolanja prek tvog teksta...

 

a nije da baljezgaš, imaš i primjere i pametno zboriš, ali...

 Ali, više ljudi bi čitalo i lakše bi bilo za povezat ako bi text bio kompaktniji. Par puta sam i ja išao čitat, pa se izgubim negdje na pola puta, često autor skrene malo s teme, pa se vraća... Izgubi se smisao dok se pročita do kraja.

 

Samo konstruktivna kritika, ništa drugo.

Live long and prosper.
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje

@ihush,

nema pravo i pogrešno jer je sve stvar konvencije. Kako jednoj rečenici tvrdiš da se ljudi dogovore što im paše, a u drugoj da postoji nešto što je "ispravno"?

Gradovi svijetle cijelu noć, ali ne rade svi cijelu noć. Nije svaki potrošač uključen cijelu noć. Ako se potrošnja struje sastoji od javne rasvjete, kućanstva, industrije, čaja u 5 sati, kakvog ima smisla samo pričati o svjetlu? 

Absorbirali smo da je broj 12 najdejljiviji. OK. Pa što? Kakve to ima veze s pomakom sata? Dan ima 24 sata. ok, idemo dalje.

Vremenske zone postoje. OK. ne treba ponavljati.

Zašto govoriš o nekom mojem ne znanju da je mjesec dobio ime po mjesecu? Kakve to veze ima sad s ičim? Gdje je moje neznanje? NEBITNO je.

Proizvodiš hrpu besmislica. Fokusiraj se na stvar.

BMK zašto karte imaju 4 boje. Kome je to bitno?

BMK za rimske brojeve.

BMK za piramide.

Što ćeš još spomenuti??? Samo proizvodiš tekst koji ničemu ne doprinosi.

 

Moj stav je: "Ne moramo nužno birati između: 1. pomaka sata od jedan sat dvaput godišnje i 2. fiksnog vremena. Možemo pomicati sat dnevno da se ni ne osjeti".

Sve drugo se ne isplati rastezati raspravu. 

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Mandor kaže...
 Možemo pomicati sat dnevno da se ni ne osjeti".

Na različitim zemljopisnim širinama sunce se različito pomiče. Nama recimo sutra izazi minutu ranije nego danas, a u Švedskoj tri minute (primjer, nisu točni brojevi). Dakle ne bi imao samo verikalne vremenske zone, nego i horizontalne, a pomak u odnosu na ostatak svijeta bilo bi izuzetno teško računati. Zato oko ekvatora uopće ne pomiču satove, jer se kod njih to ni ne osjeti (a ni nemaju baš satove niti se obaziru na vrijeme ).

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: I u SAD-u se pojavila inicijativa za ukidanje
Mandor kaže...

@ihush,

nema pravo i pogrešno jer je sve stvar konvencije. Kako jednoj rečenici tvrdiš da se ljudi dogovore što im paše, a u drugoj da postoji nešto što je "ispravno"?

Gradovi svijetle cijelu noć, ali ne rade svi cijelu noć. Nije svaki potrošač uključen cijelu noć. Ako se potrošnja struje sastoji od javne rasvjete, kućanstva, industrije, čaja u 5 sati, kakvog ima smisla samo pričati o svjetlu? 

Absorbirali smo da je broj 12 najdejljiviji. OK. Pa što? Kakve to ima veze s pomakom sata? Dan ima 24 sata. ok, idemo dalje.

Vremenske zone postoje. OK. ne treba ponavljati.

Zašto govoriš o nekom mojem ne znanju da je mjesec dobio ime po mjesecu? Kakve to veze ima sad s ičim? Gdje je moje neznanje? NEBITNO je.

Proizvodiš hrpu besmislica. Fokusiraj se na stvar.

BMK zašto karte imaju 4 boje. Kome je to bitno?

BMK za rimske brojeve.

BMK za piramide.

Što ćeš još spomenuti??? Samo proizvodiš tekst koji ničemu ne doprinosi.

 

Moj stav je: "Ne moramo nužno birati između: 1. pomaka sata od jedan sat dvaput godišnje i 2. fiksnog vremena. Možemo pomicati sat dnevno da se ni ne osjeti".

Sve drugo se ne isplati rastezati raspravu. 

 

 

 

 i dalje ti nije jasno koliko griješiš takvom idejom (granično s glupost).. :) tj

 

-činjenice, zimi je dan (dnevna svjetlost) kraći, ljeti duži, noć obrnuto odnosno ovisno o zemlopisnom položaju koordinatama i udaljenost ekvator-pol. Dvije suprotnosti-extrem npr pol koji te jednostavno karikirajući demantira (tvoju ideju-stav..). Slažeš li se s činjenicama? Ne moj stav-mišljenje, nego sunce-dan-polovi? Ako se ne slažeš tad naprosto ne možeš dalje, znanje, činjence. Time se ne možeš ne složiti.

 

-dan ne možeš produžiti, naprosto traje koliko traje, duže ili kraće. Ako pomakneš cager (sat) neovisno plus-minus, s jedne strane nešto recimo popraviš, dok istovremeno s druge dvostruko pokvariš.. tj treće riješenje bi bio promjenjiv-sat-minuta-sekunda.. trajanje, tad bi sat umjesto 60min bio npr 30min.. i tad bi ti radno vrijeme bilo npr kraće i time bi za dana išao na posao i došao s posla, odnosno ako je radno vrijeme 8h tad bi radio recimo 4h .. i dobio istu plaću, no ljeti bi radio toliko duže opet za istu plaću jer poslodavac ima svoje razloge, tj kompenzacija, što uzmeš s jedne strane vratiš na drugoj.

 

zaboravimo sad na moje-tvoje mišljenje, želje.. ideje.. opet činjenice. Zemlja je kugla + ostatak kao nagnuta, okreće se itd.. fizika-priroda-zakoni, ne naša želja ili dogovor-konvencija nego zadano.

GMT, Greenwich Mean Time .. tj možemo to nazvati i Londonsko, odnosno možemo uzeti bilo koju točku na globusu kao referentnu, polaznu, nultu. Kao bilo koja, da se sad ne pregovaramo-cjenkamo tad uzmemo postojeću, odnosno za promjenu treba neki argument-razlog, npr mi smo kontinent-eu, oni malo sa strane.. pa može to biti npr paris-berlin-rim? Centralna masa EU? Tad je to = GMT+1 i zapravo je sporedno hoće li ta točka biti +0 nulta ili +1 dok je ostalo matematika, tj krug ima 360 stupnjeva, svakih 15 stupnjeva ti je 1h.. =24 sata/dan=360o.. zadano, činjenica, matematika, prirodni zakon kojeg i da si car ne možeš promijeniti, osim ako si glup ili u neznanju možeš ignorirati, osporavati itd no i dalje je činjenica, ne nešto što ja mislim ili sugeriram, time ne mogu ja griješti, odnosno mogu ako je dosadašnje znanje netočno-pogrešno na nekoj dogmi kao crkveno itd.

-treba li o povijesti npr zašto je GMT-London referentna točka a ne npr Zaprešić ili Moskwa ili Tokyo.. ako netko ne zna, u recimo doba 15-nadalje st. od otkrića amerika, kolumbo itd. i spoznaje-potvrde da je Zemlja okrugla-kugla, uk je tadašnja pomorska velesila, koja stvara kartu svijeta, tj utjecaj.. mogao je jednako biti pariz ali je napoleon orjentiran na eu-kontinent tj francuska nije takva pomorska velesila dok uk je i tad kontrolira klolonije, carstvo u kojem sunce nikad ne zalazi, indija, kanada, australija.. itd Time su oni referenca, ostalo je povijest. Matematički možemo bilo gdje na kugli označiti točku i reći to je nulta-početna-referenca, sve ostalo je relativno +/- .. i dalje se nemaš što nesložiti, jer su to činjenice, odnosno ako se ne slažeš ne možeš dalje, znanje.. :)

 

Ako je GMT-London=nula, mi smo +1h, tj ZG je na 16tom, hr .. i time u zoni +1. To je i dalje činjenica, ne mišljenje.

-tako je npr irska zapadnije ali koriste londonsko vrijeme jer je takav interes-politika-biz. Španjolska je ista zona, ali su pomaknuli u + prema kontinentu, opet politički-biznis interesi, kao što je istočna eu kao mađarska-rumunjska istočnije tj +2 ali se iz interesa pomaknu u +1, našu centralnu eu zonu. To je dio koji država-ljudi recimo biraju-odlučuju. To je izbor primarno politički-poslovno tj susjedi i kontinent, poslovne veze kao i prometnice-ceste-željznice-transport.. To istočnije i zapadnije države biraju iz nekog razloga-interesa-praktičnosti, mi ne jer smo upravo u sredini te zone, tj da smo npr irska tad bi nam interes bio biti u gmt-0 i to bi tad bio razlog za izbor te gmt zone, da smo povezani s rusijom tad moskovsko vrijeme..

 

-problem, za +/- sat/dva je to sporedno.. a za više je besmisleno, npr da uvedemo tokijsko vrijeme, smisao? newyorkško? .. jednako besmisleno-beskorsno, osim na putu-letu zg-ny-tokyo..

-mi smo -1, problem? netočno? neki razlog za drugi broj? +/-2.. +3? Za to treba dobar argument, npr susjedne zemlje, što nije, politički-biz interes? itd.. tj svi razlozi su upravo za +/-1. Da taj dio eu promjeni iz bilo kojeg razloga na neku drugu zonu, tad bi imali razlog uskladiti se s tim dijelom eu, interes-praktičnost tj taj dio eu je razlog, a to je +/-1 dake, nema razloga promjene. Toliko o istok-zapad pomaku.

 

-sad malo sjever-jug, položaj eu (kao i većine država, azija-sjamerika..) je u srednjem umjerenom pojasu, klimatski pa i biljno-životinjski slično-kompatibilno, većina stanovništva tj euroazija itd.

-na ekvatoru nema pomaka, do obratnice, nepotrebno.. ako ideš prema polu tad ideš u ekstrem.. tj kad si na sjevernom polu ovisno o ljeto-zima imaš polarni dan-noć, 24 sata.. što tad? Tj ekstrem karikirano demantira smisao pomicanja, dok se većina ljudi nalazi u našem pojasu + ekvator koji je neutralan + suprotna polutka istovremeno suprotni razlog .. a matematički je to tad neutralno-kraćenje tj prosjek-većina. Opet ne mišljenje nego činjenica, zemljopis, matematika, prirodni zakoni, ne neki dekret ili konvencija-dogovor nego naprosto činjenica jer to je Zemlja i Sunce.

 

-za razlog se navode npr Finci.. kaže i friday iz irelandije.. no oni su sjevernije, + pomaknuti izvan svoje zone, dok npr norvežani-švedi-danci nisu toliko tj poklopljeni s centralnom eu-meridijani tj irska-finska su ekstrem a ekstrem je i sjeverni pol dok je većina-prosjek nešto drugo tj mi, centralna eu.. i tad logika, tko se kome treba prilagoditi, zašto? Čije želje su važnije? Irska.. pa oni su +30min u krivoj zoni iz politiki-poslovnih interesa.. tj njihova stvar ako žele biti zona +1, ali žele biti london-nula..

-ako neki novrežanin ima interes pomaka ljetno-zimskog sata, grk-španjolac nema tj nije dobar argument tj ovisi o zemljopisu i većini, centralna eu.

 

-kako ide sunce, zenit u podne, za recimo izlazak u 6h ujutro i zalazak u 18h navečer.. neovisno koju gmt točku odredimo.

-recimo da je život podjeljen na 8+8+8 .. tj radno vrijeme kao tekovina civilizacije za koje se borilo, pravo, kao i potrebno vrijeme za odmor-san + slobodno vrijeme.

-nekad, recimo prije 50g. .. većina poslova je bila industrija (poljoprivreda-stočarstvo nećemo ni računati, jer oni direktno ovise o suncu-dobu-klimi..), većina poslova je počinjala u 6h, zora 4-5 ovisno o ljeto-zima + zemljopis-koordinate (i ogib itd.), tj radnici su prvim zrakama sunca išli na posao za što im recimo trebalo 1h.. hoda, bicikla ili javnog prijevoza i poslovi su počinjali u 6h, kao prva smjena. OD tad postji i smjenski rad, u 2-3 smjene (pa i 4).

Druga smjena je od 14-22, treća-noćna 22-06 itd.

-da bi ljudi mogli javnim prijevozom doći na posao to je kao djelatnost počinjalo dovoljno ranije, kao što su pekari radili noću da bi ujutro bio pečen kruh (dok frizeri obično rade nedjeljom i neradni ponedjeljak..).

 

-pošto je to statistički prosjek, tj ljeti je dan duži, zimi kraći, ne pomaže pomak, jer naprosto nema dovoljno sati tj ovisi o radnom vremenu-poslu.

-industrija je možda radila sam prvu ili prvu i durgu smjenu, tek za nonstop kao čeličane su tri smjene. Trgovine su radile sukladno tom vremenu, tj kao i prijevoz, pa i birtijie na putu prema radnom mjestu, tj ako nisi radio ujutro tad do ostatak dana nemaš što raditi, dok su škole bile recimo od 8h.. tj javni prijevoz menje gužve itd. pa i izmišljotina o školskom satu koji ima 45minuta.. Tad su roditelji išli na posao prije djece u školu.. tj djeca su išla sama u školu, osnovna je u kvartu pješice, .. itd. dok su trgovine-kafići ti kao i noćni život radili do 20h, 22h, .. tj malo je kafića i sl radilo duže tj tad počinje pomak do 23h itd. dok npr tv programa nije bilo, prazno-snijeg.. nema. ... do nekog vremena nakon sanacije ww2.. za čitavu eu. a tad kreće konzumerizam, zabava, noćni život itd.

-- 60-70tih postoje naftne krize, nestašice svega, struje-goriva.. i tad kao štednju na javnoj rasvjeti, biznisa-troška..  eu izmišlja ljetno vrijeme, pomak, jer je dnevno svjetlo pa se tako recimo štedi industrijski dio troška rasvjete (ali potrošiš doma..) i čak je ljudima odgovaralo, tj imao si 'sat više' po danu za zabavu-hobi.. no tad do recimo 2000te imamo opet pomak, promjenu industrije koja se outsourcea u kinu, dok uslužne-zabavne djelatnosti rastu, time i noćni život-zabava, sam tv program, rad kafića, kina.. sve počinje raditi do npr 23-duže i čitavu noć, dok su gradovi osvjetljeni tj nema više štednje struje-restrikcia nego potrošnja, + klimatizacija itd.

tad se mijenja i do tad uobičajeno radno vrijeme jer se mijenja i sam posao s industrijskog na tercijalan-usluge.. + globalizacija kao internet i dostupnost svega 24sata, kao tv program iptv-kabelska ili kinocentri koji rade nonstop. Tad više ne radimo od 6h nego 7-8-9.. pomak, smanjuje se gradski javni prijevoz i povećava osobni-auti, djecu se vozi usput do škole kao i što ih se pokupi nakon ako su u boravku.. tj društvo kompletno mijenja radno vrijeme, navike, rasporede.. sve jer ništa nije izolirano za sebe nego povezano s ostalima, pa tako kafići rade dok imaju promet, trgovine jednako.. a tad se desi da umesto u industriji 1-2-3 smjene npr čelčane imamo shopingcentre koji rade nonstop, pa i vikend-nedjelja itd. kao i benzinske i sl.

 

-tim pomakom radnog vremena + promjenom poslova-djelatnosti sve se promijenilo tj nema nestašice pa ni potrebe za štednjom struje kao razlogom, kao i to da se početak radnog vremena pomaknuo na 9-17h i tad ti fali tih par sati popodne.. tj da si radio po starom do 14h imao bi i zimi tih par sati nakon posla za obitelj-hobi-odmor, ali ako radiš do 17h tad je zimi već mrak.. a želiš dan.

-odgovor tad nije pomicanje cagera nego radno vrijeme, interes poslodavca-biznisa, pa tako restoran koji nudi večeru neovisno o cageru ovisi kad mu ljudi dođu na večeru, pri čemu na cageru može pisati 18h ili 22h.. tj sporedno, jer se radi onda kad je promet-potražnja ne kad netko želi slobodno vrjeme, .. jer kao što konobar-kuhar u tom restoranu tad mora raditi, mora jednako raditi ostatak društva, škola, prijevoz, pekara, svi žele slobodno vrijeme i dan.. tj što je bolji-viši standard (ili plaća) to više želiš više slobodnog vremena, izlete-putovanja-zabavu a manje posao, no poslodavac ima suprotan interes tj ako si konobar u restoranu tad upravo moraš raditi, ne u 11 ujutro jer tad nema potrošača-posla.

 

-pomicanje cagera je prije 50god imalo neke svrhe-razloge. Zato je uvedeno. Sad više tih razloga nema, dok se sam posao i radno vrijeme promijenilo.. tj pomicanje sata ne pomaže nego ovisi koji posao radiš tj kakvo je tvoje radno vrijeme.. kao i plaća i sve ostalo, pa i promet-gužve jer ti nije svejedno putuješ li s posla 15min ili 2 sata.. dok je prosjek do sata. Sam taj put može 'pojesti' razliku koju potrošiš na gradsku gužvu i tad je rješenje protočnost prometa, ne cager na satu pri čemu konkretno dobiješ sat više za odmor umjesto sat živciranja u koloni.

-nekad.. bircevi-diskoteke.. radilo do 22, 23h.. danas klinci ne izlaze van prije 22-23 jer se tad tek neki otvaraju i dan je.. tj sat-cager i tek sunce zalazi, a izlazak-zabava je dio noćnog života, neovisno što piše na cageru... i danas takvi kafići rade do recimo 3-4 ujutro kad se ekipa vraća iz zabave, opet, prvim zrakama sunca, neovisno o cageru, tj ekipa ide van kad idu svi, kad rade kafiči a oni rade neovisno o tome što možemo pomaknuti cager, tj da ga pomaknemo još, jednako će promijeniti radno vrijeme +/-1.. itd.

 

-pomicanjem sata jednostavno nisi dobio vrijeme, ni sekunde. Sunce-Zemlja je i dalje ista, kao o lokacija osim ako putuješ svijetom do piramida i sl. a tad ti opet ljetno-zimsko ne znači baš ništa jer mijenjaš i zone-kontinente.

 

-danas je jednostavno nepotrebno, no kao svaka demokratsko-birokratska stvar problem kad se želi promjena, stvar dogovora i tad svatko navlači svoje želje, finac-irac.. i naravno da su glasniji jer im je ekstrem izražen.. no to je istovremeno dokaz kako je to nonsens za ostale koji nisu irci-finci, jedino što poneki sugovornik u temi misli da je njegovo mišljenje relevantno ili referenca tj pretpostavlja svoje želje potrebi modernog društva-posla-komunikacije. Pomicanje ljeto-zima je beskorisno jer više nema štednje na rasvjeti, nema razloga.. osim navike i želja kao i birokratski problem demokracije kad ljudima daš izbor i nitko se ne može dogovoriti jer se postavi kao irac-finac tj gleda svoje želje umesto činjenice-smisao tj objektivnost i to da se svi prilagođavamo zbog interesa a mi smo centralna eu zona i kako god bilo to je vrijeme koje trebamo pratiti-birati, tj ne želja pojedinca nego praktičnost i tad je to centralna eu upravo zona u kojoj jesmo.

 

-nama nema smisla biti neka druga zona... a danas jednostavno nema smisla ni ljetno račuanje-pomak cagera, nepotrebno jer se sve promijenilo od trenutka uvođenja. Kao što je langeta potrebna dok imamo lom, treba je skinuti kad zaraste tj kad nije potrebna.. to kaže logika, prirodni zakon, matematika.. ne ja-mišljenje.. pri čemu je meni ekšli svejedno hoće ili biti ili neće pomak.. baš svejedno, osim što je besmisleno i upravo zato se govori o tome da se ukine.

 

++ odgovori jer tako postavljaš taksativno .. npr pročitaj ponovo prošlu stranu, egipčane itd.. i tad ti je jasno zašto dan ima 24h mada kažeš da to nije tvoja izmišljtina, argumentiraš linkom na egipčane, tj time smatraš relevantnim neko drugo mjerenje, podjelu tj ne 24h itd.

-jednako tako, ponovo, da mjesec dana i mjesec-tijelo na nebu su povezani, zato i taj naziv, ne slučajno, npr ne zovemo ga cocacola ili paradajz. Mjesec je tijelo dok je mjesec ciklus-vrijeme, matematika-činjenica i mjesec lunarni traje 28 dana.. što je paradox jer samo jedan mjesec od 12 ima toliko dana i to ako nije prijestupna.. dakle znale su to civilizacije pa su ipak izabrale 12 mjeseci iz praktičnih razloga. To nema veze s pomakom cagera nego tim dijelom rasprave ili zašto je ovako a ne onako kao i konvencije-dogovori npr mjerni sustav SI ili carski dektret. Uz problem demokracije-birokracije kad se ništa ne možemo dogovoriti.. :)

-rimski brojevi? stvar evolucije-razvoja-znanost.. nešto što ako ne razumiješ jednostavno ne razumiješ ili ne znaš.. pa educiraj se, odnosno, tebi je to možda višak texta no ako sam ti ga naveo kao primjer tad bi mogao nešto naučiti, razmišljati, zaključivati.. tj znanstvena metoda vs tvoje želje ili mišljenja, kao i konvencije, stvar dogovora-kompromisa-pregovora-cjenkanja .. pa i sile koja odlučuje neovisno o činjenicama odnosno povijesni razlozi kao nasljeđe zašto je nešto takvo mada pogrešno itd.

 

-kao što spomeneš i daš primjer s egipćanima, čemu to doprinosi? argument? To je u prilog pomaku ljetno-zimsko cager vrijeme? smiješno.. Tj čemu upetljavaš egipćane ako nisu argumetn za pomak ljetno-zimsko vrijeme. Legitimno pitanje, kao što ti možeš prigovarati plahtama texta i mom brbljanju o rimljanjima, povijesti itd.. osim što možda ne znaš ili ne želiš razgovor-argumente pa jednostavno ignoriraš-osporavaš.

-taj text možda ničemu ne pridonosi.. osim tome da potvrdi kako nemaš kriterij, znanje ili želju za argumentiranom raspravom, nego cendravo želiš nešto.. argumenti?

 

-do razvoja matematike, mehanike, satova.. recimo srednji vijek+ zemlja-kugla-amerika.. je sunčani sat bio univerzalno vrijeme tj način kako se vrijeme mijerilo, dan, podne i već tad su vidjeli problem, tj odstupane i krivulju ovisno o lokaciji sjever-jug i godišnje doba (dok egipat nema eu godišnja doba..). Sunčani-prirdni sat je tad duži-kraći tj ovisi o preciznosti i skali, podjeli dana na recimo 24 sata i time različita duljina sjene daje različito trajanje sata. Kao i problem npr merkalijevog prikaza karte-globusa kad se nešto trodimenzionalno-kugla prikazuje u ravnini. Direktno povezano tj greška raste prema polovima, upravo kao što finci-irci žele ljetno računanje, no oni imaju razlog.. mi ne, odnosno računat ćemo kao ostatak centralne eu, bez točno-krivog jer je stvar izbora-optimum-smisao.

 

-zato se sad govori o ukidanju, jer je nepotrebno, eu, usa, rusi.. svi, jedino što za eu nema dogovora, kao čari demokracije kad se razne osobe iz raznih interesa ne mogu dogovoriti, kao ni mi u temi.. i to je ok :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice