Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova

poruka: 10
|
čitano: 3.808
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova".
12 godina
offline
Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova

Upisao sam "teorijska paradigm", nisam ni riječ završio a on meni FAKE.

 
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova

Ponta je u posljednjoj rečenici: problem su kvalitetni recenzenti i urednici. Malo je takvih. Načitao sam se loših recenzija svojih radova, čak takvih recenzija da nisam nijednu primjedbu recenzenta mogao prihvatiti (hvala Bogu da je urednik bio dovoljno stručan i inteligentan da prihvati moje argumente). Većina recenzija je površna, tek se toliko napiše da se vidjelo da se čitalo. Ako je recenzija oštra, stroga, onda obično iza toga stoji jal rencenzenta koji ne trpi da netko istražuje ono što on istražuje, ili da dolazi do zaključaka suprotnih teoriji koju je on postavio ili je podržava. A sve zato što se ni posao urednika ni posao recenzenta ne vrednuje kako treba. Recenzije se već odavno ne plaćaju, a često ni uređivanje znanstvenih časopisa, pa nema prave motivacije da se takvog posla netko prihvati. Prije su taj posao radili najbolji, a danas rade - rekao bih - oni najgori. 

 
7 1 hvala 6
15 godina
offline
Re: Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova
danen kaže...

Ponta je u posljednjoj rečenici: problem su kvalitetni recenzenti i urednici. Malo je takvih. Načitao sam se loših recenzija svojih radova, čak takvih recenzija da nisam nijednu primjedbu recenzenta mogao prihvatiti (hvala Bogu da je urednik bio dovoljno stručan i inteligentan da prihvati moje argumente). Većina recenzija je površna, tek se toliko napiše da se vidjelo da se čitalo. Ako je recenzija oštra, stroga, onda obično iza toga stoji jal rencenzenta koji ne trpi da netko istražuje ono što on istražuje, ili da dolazi do zaključaka suprotnih teoriji koju je on postavio ili je podržava. A sve zato što se ni posao urednika ni posao recenzenta ne vrednuje kako treba. Recenzije se već odavno ne plaćaju, a često ni uređivanje znanstvenih časopisa, pa nema prave motivacije da se takvog posla netko prihvati. Prije su taj posao radili najbolji, a danas rade - rekao bih - oni najgori. 

 Kad iza ovakvog upisa stoji danen (svi na ovom forumu znamo tko je on), onda ovo ima posve drugu tezinu.

 

No sto napraviti po tom pitanju? Makar i na nasem lokalnom (unutar RH) nivou?

Ovo softversko rjesnje se cini kao dobar korak, no svi znamo da je softver dobar onoliko koliko je dobar onaj tko ga "fila" podacima.

 

Kako izaci iz kruga koji se cini vec potpuno zatvorenim?

 

 

Netko ce reci edukacija ( to bio ih i ja rekao prije par godina), no tko moze nauciti siru populaciju zdravom skepticizmu i kritickom razmisljanju, a da u pozadini nisu skriveni motivi?

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
16 godina
offline
Re: Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova
A i danas je svaki K znanstveni rad. Neka ga na kraju ocijene oni kojima je koristan. A ne tone izmišljotina i recenzija ja mislim. Mislimo svi.
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova

hmmm je tko unio npr. Pavo Barišić ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova
Bojim se da bi softver za procjenu znanstvenih radova naših ministara napravio digitalni harakiri kad bi se susreo s "Cijev je šipka kroz koju je provučena rupa" tipom radova poznatih autora kao npr. Vice Mihanovića tako da smo još sigurni od ovakve budućnosti.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova

Tko hoće znati više o toj temi evo mu poveznice na moj članak:  https://hrcak.srce.hr/file/220244

 
2 0 hvala 5
14 godina
offline
Re: Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova
Nedavno mi je zena magisterij radila i imali su taj program za provuc rad kroz njega da se vidi jel plagijat ili ne... Prihvacali su do 15% rada kao... I najveci problem je bio sto taj program pod plagijat hvata i kad navodis izvore, cak i naslovnu stranu ono "sveuciliste bla bla..." ,kao i kad opisujes postupke iz nekog prirucnika i naravno citiras prirucnik, odlomak neki i onda ga objasnjavas, ali ti ovaj dio iz prirucnika isto baca pod plagijat... A jednostavno nemozes i nesmijes mijenjat prirucnik (u njenom slucaju ozivljavanje djece mislim)... Nije losa stvar ali jos to treba dotjerat... Jee napises rad i onda se ubijas ko budala da smanjis postotak, mjenjas rijeci ili sto vec... I naravno posto je sad i zenin rad usao u taj cijeli sustav, na kraju ce doc da vise nemozes nikako izmjenit jer vise neces imat nacina da kazes nesto zbog ovih prije tebe....
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova

Plagijat nije moguće mehanički definirati, pa stoga ne postoji niti može postojati kompjutorski program koji bi mogao ocijeniti što jest a što nije plagijat. Ja sam jednom, vica radi, preradio uvod nekog znanstvenog rada samo tako što sam jedne riječi zamijenio drugima (sinonimima) ili im promijenio poredak, da bi kompljutor rekao da je tekst 100 % izvoran. S druge pak strane, mala izmjena može biti izvorna, dapače revolucionarna, npr. jedan minus u nekoj jednadžbi i sl. Evo primjera:

Izvorno: Kemija je postala znanost tek kad su egzaktne spoznaje o tvarima i njihovim promjenama zamijenile sasvim spektakularne predodžbe i kad je eksperiment postao temelj spoznaja.

Prerađeno: Kad možemo reći da je kemija postala znanost? Tek tada kada su spoznaje o promjenama tvari i njihovim svojstvima postale egzaktne došavši na mjesto spekulativnih predodžbi - zahvaljujući utemeljenosti na pokusu.

Ovakav način pisanja zove se kompilacija. Nije baš plagijat, ali ni daleko od njega.  

 
8 0 hvala 1
15 godina
offline
Softver za detekciju lažnih znanstvenih radova

Možda je Off topic, ali ona slika neobičnih fraza me baš nasmijala i podsjetila na ovo:

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice