Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

poruka: 10
|
čitano: 5.807
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sol je rješenje za problem skladištenja vodika".
6 godina
offline
Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

vodik ili čarobne baterije...tko će prije...samo požurite...Ajar a ni mi ostali nismo tek u vrtiću pa da imamo vremena...tiki taka

mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

ako se pročita članak i poznaje jezik (jednako engleski kao i hrvatski) i unešto kemije, nigdje se ne spominju "čvrste" (wtf?) soli (= sve soli su krutine). samo karbonati (soli ugljične kiseline) i formati (soli mravlje kiseline)  dr. Raos? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.10.2022 12:44 (Ajar).
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sol je rješenje za problem skladištenja vodika
Ajar kaže...

ako se pročita članak i poznaje jezik (jednako engleski kao i hrvatski) i unešto kemije, nigdje se ne spominju "čvrste" (wtf?) soli. samo karbonati (soli ugljične kiseline) i formati (soli mravlje kiseline)  dr. Raos? 

 

Alternatively, improved carbon utilization might be provided with the largely available solid bicarbonate and carbonate salts, which are easily produced from CO2/base or so-called “carbonate factories” in nature.

 

...the presented concepts have the inherent advantages of easy transport and handling of the solid (bi)carbonate and formate salts compared to the well-known carbon dioxide/formic acid couple (including our previous work...

 

16 godina
offline
Re: Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

Nisam dr. Raos, ali jesam kemičar po struci. "Čvrste soli" generalno ne znači baš puno, jer soli generalno definiramo kao krutine pri normalnim uvjetima. Ako je ionski spoj tekuć, onda ga obično nazivamo "ionska tekućina" a ne "sol".

Nisam doma s kemijom vodikovih gorivih članaka, ovaj rad mi se čini zgodan, ali ne očekujem baš neku energetsku revoluciju od njega.

Tetris is so unrealistic.
8 godina
offline
Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

Nije problem kako se vodik skladišti, nego kako se gusto skladišti. Iz jednostavnog stehiometrijskog računa prozlazi da treba utrošiti 42 kg sode bikarbone (NaHCO3) da bi se uskladištio 1 kg vodika (gustoća skladištenja oko 2 %). Je li to bolje od držanja vodika u tekućem stanju ili pod tlakom, ostaljam čitatelju da sam prosudi. 

 
6 0 hvala 3
15 godina
offline
Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

eo, ja skladištim vodik u vodi: na svaki atom kisika imam čak dva vodika. eh, još da je oksonija ... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Sol je rješenje za problem skladištenja vodika
Kako se točno "skladišti" vodik u solima ?
Isto tako se može reć da se vodik "skladišti" u vodi ili šećeru, malo je to nespretno napisano.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

Čitah negdje, prilično davno, kako se vodik da spremati u titan i još neke metale s kojima čini hidride, pa ako se taj metal (u obličju neke spužve) malko zagrije, vrlo lako ispušta vodik, a može ga uskladištiti poprilične količine. Ipak, nekako mi se čini da je to sa vodikom poprilično nespretno i komplicirano i energetski ne baš jako efikasno, vjerujem da će baterije (najvjerovatnije natrijeve, a ne litijske) dobiti tu bitku oko skladištenja energije. Zanima me kolika je energetska učinkovitost spremanja vodika u soli, to se u članku nigdje ne navodi.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Sol je rješenje za problem skladištenja vodika

Ima mnogo legura, ili bolje rečeno, intermetalnih spojeva koji uspijaju vodik gradeći hidride. To su npr. Mg2Cu i TiFe. Takve legure nisu mnogo bolje od ovog postupka, jer upijaju nekoliko postotaka vodika. Problem je uvijek u masi, koliko se vodika (kJ ili kWh) može uskladištiti u kilogramu nečega. 

 
4 0 hvala 2
12 godina
offline
Re: Sol je rješenje za problem skladištenja vodika
A Bob Lazar si je sam jos pred nekoliko desetljeca konvertirao automobil na vodik i to ne u plinovitom stanju
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice