Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini su,

poruka: 14
|
čitano: 9.078
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini su, ".
12 godina
neaktivan
offline
Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini su,

Čime bi se bakterije hranile?

If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed. - Mark Twain
Moj PC  
6 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
Trubilo4 kaže...

Čime bi se bakterije hranile?

 

lude su skroz, piju BI vodu.

Salt n Pepa - Push It
15 godina
offline
Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini su,

pamtim kako se tu svojedobno pisalo o jako (jako!) crnoj boji. zbog čega omda ne konjbiniraju solarne i panele za toplu vodu? na takvim pločama se može istodobno oboje - biti i jeben i ono prosto. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
Mutirane bakterije ?
Ekološki prihvatljive?

Mislim da ću zaobilaziti te panele u širokom luku. Luku od nekoliko kilometara.
You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
memulica kaže...
Mutirane bakterije ?
Ekološki prihvatljive?

Mislim da ću zaobilaziti te panele u širokom luku. Luku od nekoliko kilometara.

 Zakaj ?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
mGT kaže...
memulica kaže...
Mutirane bakterije ?
Ekološki prihvatljive?

Mislim da ću zaobilaziti te panele u širokom luku. Luku od nekoliko kilometara.

 Zakaj ?

 bakterija je opasna riječ, na ljestvici opasnih pojmova između nuklearna energija i izbacivanje vjeronauka iz škola

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.7.2018 13:27 (BlackDog22).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
Trubilo4 kaže...

Čime bi se bakterije hranile?

 Pa u članku jasno piše, mogu raditi i po slabom suncu. A hranile bi se sa suncem, točnije sa Vitaminom D.

12 godina
offline
Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini su,

U cijeloj prici mene zanima samo ucinkovitost. Iz wikipedije vidimo ucinkovitost 5 trenutno koristenih tipova PV celija:

Monokristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 140 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Polikristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 130 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Amorfne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 50 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Galij arsenidne (GaAs) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 300 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.
Kadmij telurijeve (CdTe) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 160 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.

 

Kako tekst samo spominje da je ovim postupkom dobivena solarna ćelija koja daje 0,686 mA/cm2, što je mnogo više od ostalih biogeničkih ćelija (koje su do sada dale najviše 0,362 mA/cm2), to nam apsolutno nista ne znaci u usporedbi s ovih 5 tipova. U originalnom clanku stoji: "These hybrid materials that we are developing can be manufactured economically and sustainably, and, with sufficient optimization, could perform at comparable efficiencies as conventional solar cells." Dakle jos jedan clanak u rangu onih o revolucionarnim baterijama koje samo sto nisu stigle.

 

Edit - na EN verziji Wikipedije se moze otprilike vidjeti gdje su se do sada po ucinkovitosti svrstavale organske izvedbe PV celija (narancasta boja).

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.7.2018 13:59 (kerum).
Moj PC  
7 0 hvala 2
5 godina
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
GMO paneli...to ne bum v narodu proslo...tko zna kakve boleščine možeš dobiti od te gmo struje
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
kerum kaže...

U cijeloj prici mene zanima samo ucinkovitost. Iz wikipedije vidimo ucinkovitost 5 trenutno koristenih tipova PV celija:

Monokristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 140 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Polikristalne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 130 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Amorfne Si ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 50 W električne energije s površinom ćelija od 1 m2.
Galij arsenidne (GaAs) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 300 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.
Kadmij telurijeve (CdTe) ćelije: ovaj tip ćelije može pretvoriti 1000 W/m2 sunčevog zračenja u 160 W električne energije sa površinom ćelija od 1 m2.

 

Kako tekst samo spominje da je ovim postupkom dobivena solarna ćelija koja daje 0,686 mA/cm2, što je mnogo više od ostalih biogeničkih ćelija (koje su do sada dale najviše 0,362 mA/cm2), to nam apsolutno nista ne znaci u usporedbi s ovih 5 tipova. U originalnom clanku stoji: "These hybrid materials that we are developing can be manufactured economically and sustainably, and, with sufficient optimization, could perform at comparable efficiencies as conventional solar cells." Dakle jos jedan clanak u rangu onih o revolucionarnim baterijama koje samo sto nisu stigle.

 

Edit - na EN verziji Wikipedije se moze otprilike vidjeti gdje su se do sada po ucinkovitosti svrstavale organske izvedbe PV celija (narancasta boja).

 možda bi trebali usporediti cijenu tog sa bakterijama i tih koji postoje. Nije isto ako jedna postoječa čelija košta 10 000 i ova recimo ako košta 1000kuna. Iako manje dobiva struje ali možda se na kraju isplati  kad se gleda uloženo i dobiveno ?

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini

Ne možeš gledati samo cijenu ploče. Ako je velika razlika u efikasnosti, onda svi ostali troškovi rastu - na malu površinu se ne isplati ni zezati, a za veliku površinu se ne ide na zgrade, već na zemljište koje opet ima svoju cijenu. Naravno, to dolazi do izražaja tek kod značajnih razlika u efikasnosti.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
Kerum:

Bravo, odličan komentar.

Da se i ja nadovežem, FN paneli su cijenom pali jako nisko, već danas veći dio troška je montaža, dozvole, inverteri tako da daljnji pad cijena panela ne može bitno promijeniti matematiku. Treba i sve ostalo ići dolje.
Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini
MrBlc:

Ne znam koliko je efikasnost bitna. Hoćeš li na krov staviti tri ili četiri panela za kilovat ne mijenja puno troškove, to je samo metar više alu profila i i par vijaka, inverter ostaje isti za istu snagu, a cijena panela je ionako po vataži a ne po metru. Ako je u pitanju komercijalna elektrana, kupnja ili najam zemljišta ima svoju cijenu, ali za kućne potrebe mislim da je to irelevantno sve dok imaš dovoljno velik krov.
Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Solarni paneli "zaraženi" bakterijama jeftini

Naravno da ne mijenja ako umjesto tri trebaš staviti četiri, ali mijenja ako trebaš staviti 9 (vjerojatno nećeš imati dovoljno velik krov). S obzirom da nije dana relevantna usporedba (a bez napona je ne možemo ni izračunati), komentiranje ostaje u domeni "šta ako".

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice