Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

poruka: 20
|
čitano: 5.513
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima".
10 godina
offline
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

Na tragu Zvjezdanih staza

Moj PC  
7 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
a lightsail1 je odlepršao u zaborav...
ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

ako foton putuje svjetlosnom brzinom, onda nema masu (iako se povremeno ponaša kao čestica no to je više psihički poremećaj) pa shodno tome ni moment sile te prema tome ne može masi dati ubrzanje. ukratko, džaba kreče. što kaže struka? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Pa i nije baš tako ... Naime fotoni nemaju energiju u vidu mase, pa zato oni nisu materija. Čestica ne mora imati masu kako bi mogla "gurati" druge stvari, sve što joj je potrebno su energija i moment. Fotoni su po definiciji paketići energije i momenta. Znači fotoni guraju materiju, jako malo - toliko malo da jedva možemo izmjeriti, ali guraju. Negdje sam pročitao da Los Angeles noću teži 10-ak kg manje nego danju kad je osvijetljen sunčevim zrakama (fotonima).
King in the castle, king in the castle ...
15 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
tjodalv kaže...
Pa i nije baš tako ... Naime fotoni nemaju energiju u vidu mase, pa zato oni nisu materija. Čestica ne mora imati masu kako bi mogla "gurati" druge stvari, sve što joj je potrebno su energija i moment. Fotoni su po definiciji paketići energije i momenta. Znači fotoni guraju materiju, jako malo - toliko malo da jedva možemo izmjeriti, ali guraju. Negdje sam pročitao da Los Angeles noću teži 10-ak kg manje nego danju kad je osvijetljen sunčevim zrakama (fotonima).

 čestica mora imati masu. energija je nema. to jekao da u DTP-u kažeš da drugačija boja fonta ima drugačiji kerning. ergo = no momentum. (mislim, da se razumijem, fizikalni sam nevježa. samo razmišljam, tj. radim bez alata). valja pričekati drugo mišljenje. 

 

edit: vidim na linkovima u postovima ispod da nekakav moment postoji (stvori se dodirom zračenja i nečega) no i da je to jednostavno zanemarivo malo. ali ono - zanemarivo^n. jedva dosta i za neka fizikalna mjerenjcaca. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2019 13:22 (Ajar).
14 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Ajar kaže...

ako foton putuje svjetlosnom brzinom, onda nema masu (iako se povremeno ponaša kao čestica no to je više psihički poremećaj) pa shodno tome ni moment sile te prema tome ne može masi dati ubrzanje. ukratko, džaba kreče. što kaže struka? 

 Struka je napravila raketu, letjelicu s jedrom, i sve skupa fino radi. 

A ako te zanimaju misljenja strucnjaka sa foruma, ne bih na tvom mjestu ocekivao previse . Cast izuzecima, tj znanstvenicima

The best thing about having a penis is sharing it with people who don't
16 godina
offline
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

Što se tiče fotona, njegove mase i energije - to je posljedica dualne prirode tvari. S jedne strane se masa izjednačava s energijom, a s druge strane je energija izjednačena sa frekvencijom vala. Po kvantnoj mehanici pri interakciji fotona sa atomom dolazi do kolapsa valne prirode i foton se ponaša kao čestica koja ima masu. Pretpostavka da foton kao nosioc energije nema masu je posljedica valne prirode - no to je samo pretpostavka. Više recentnih istraživanja pokazalo je da i phononi (nosioci zvučne energije) imaju masu - https://www.scientificamerican.com/article/sound-by-the-pound-surprising-discovery-hints-sonic-waves-carry-mass/

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.8.2019 12:57 (PaleRider).
 
1 0 hvala 1
6 godina
neaktivan
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Ajar kaže...

 čestica mora imati masu. energija je nema. to jekao da u DTP-u kažeš da drugačija boja fonta ima drugačiji kerning. ergo = no momentum. (mislim, da se razumijem, fizikalni sam nevježa. samo razmišljam, tj. radim bez alata). valja pričekati drugo mišljenje. 

 

Mislim da je problem što šira javnost zna formulu kao E^2=(m*c^2)^2, a zapravo je formula E^2=(m*c^2)^2+p^2*c^2. Tako da, energija koju ima foton određene valne duljine mu daje količinu gibanja "p" koju onda on može prenest na solarno jedro.

15 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Sve je to super i lijepo ali TOTALNO BESKORISNO I NE UPOTREBLJIVO .

to više služi eksperimentu nego stvarnoj i upotrebljivoj koristi od toga
 
0 8 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Od 0 do 100 (km/h) za cca 100-150 godina ;)
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Antiseptik kaže...
Od 0 do 100 (km/h) za cca 100-150 godina ;)

 meni to sve skup izgleda k'o kad kojot sam sebe vuče za uši da se izvuče iz rupe u koju je opal zbog bip-bip. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
6 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Sad budem dobio palac dole.... hebiga moramo se pomiriti da udaljenosti u svemiru su takve da brzina svjetlosti nije nešto...A kamo li sve što je sporije od nje...Ali eto imamo sreću sa ovim našim solarnim sustavom....vrlo je raznolik...
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima
Kako god da uzmemo, svjetlosno jedro (pogonjeno Sunčevim zrakama ili laserom) jedini je način gibanja u svemiru koji nije organičen jednadžbom reketnog leta, jednadžbom Ciolkovskog. To znači da može postići bilo koju brzinu, osim naravno brzine svjetlosti. Za tehničku je ideju važan njezin potencijal, a ne trud potreban da se ona ostvari. Uz dovoljno vremena i novca svaka se ideja može ostvariti - ako, naravno, ne proturječi prirodnim zakonima.
 
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Kako se zaustavlja brod...samo spuštanje jedara...ode baš ne vridi...A s obzirom da broj fotona opada po kvadratu udaljenosti...znači i ubrzanje se smanjuje kako raste udaljenost od izvora fotona...

Ljudska mašta ipak nije bez granica...ograničava je stvarnost...triba sve resurse u ovaj naš zvjezdani dom...Kad u potpunosti istražimo i koloniziramo ovaj naš,onda misliti kako dalje...volio bi i ja warp pogon iz ST...ali da postoji nešto što ide brže od fotona... vjerojatno bi već dosad za to znali
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

Mene takvi pokusi podsjećaju na puštanje lampiona u zrak u Kini. Zapalis svijeću, lampion odleti, i to je to, samo sebi svrha. Kao sto je čitatelj prije mene primjetio, kad se izmišljaju takvi "pogoni budućnosti" nitko ne misli na kočenje. Možda mu treba anti-sunce sa anti-fotonima? Zar da nije cilj doći i možda sletjeti nekamo, a ne samo besciljno letjeti? Ideja o upotrebi moćnog lasera za guranje nečega sto izgleda kao krilce pothranje muhe mi je kao guranje djeteta na sanjkama startnom raketom od space-shuttlea.

 
1 4 hvala 0
8 godina
offline
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

Davno sam čitao o tome, ali imalo je smisla. Ideja je, ako se dobro sjećam, da budući u "pravom svemiru" ugl. nema otpora, jedra bi vremenom dodavala/održavala već postignutu brzinu.  To se tiče i ovog sa kočenjem, promjenom smjera itd: znači, jedra ne bi bila osnovni pogon, točnije, drugi oblik pogona bi doveo do željenog ubrzanja (korekcija, kočenja...), a prednost jedra je da ne treba imati "rezervoar goriva" za svoj pogon, već ako treba godinama može "gurati" (održavati i polagano ubrzavati) spaceship.  

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

Pa jedro bi funkcioniralo u oba smjera - ubrzava dok ima više fotona odostraga, usporava dok ih je više od naprijed.

Samo ciljaš u zvijezdu i usporavaš. Ako ne želiš usporiti, skupiš jedra dok ne prođeš pored nje, pa ih opet raširiš. 

Gledam te!
 
8 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
GhostLoveScore kaže...

 

Mislim da je problem što šira javnost zna formulu kao E^2=(m*c^2)^2, a zapravo je formula E^2=(m*c^2)^2+p^2*c^2. Tako da, energija koju ima foton određene valne duljine mu daje količinu gibanja "p" koju onda on može prenest na solarno jedro.

 

Masu u formuli E = mc^2  treba shvatiti kao relativističku masu, formula je zapravo E = m0 * c^2 / sqrt(1 - v^2/c^2), a ona se za v << c svodi na E = m0 * c^2, gdje bi m0 bila masa mirovanja [koja se obično isto označava sa m, pa zbunjuje "masu" :)].

Ta "puna" formula se dobije iz E^2 = (m0*c^2) + p^2*c^2 kada se upotrijebi relativistička masa u izrazu za pp = [m0 / sqrt(1 - v^2/c^2) ] * v.

 

Za foton koji (hipotetski) nema masu gornja formula sa količinom gibanja (p) postaje E = p * c.

Valna mehanika energiju izjednačava sa frekvencijom a ne masom pa je količina gibanja p: p = h / λ = h * f / c.

 

h = Planckova konstanta

λ = valna duljina

f = frekvencija

c = brzina svjetlosti u vakuumu

 

Dakle, energija se prenosi oscilacijom "medija", pa ne uključuje masu. Medij stavljam u navodnike jer, hipotetski,  EM valovi ne trebaju medij (aether).

 

 

Svemir.
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.8.2019 13:57 (PaleRider).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonim
Space Cadet kaže...

Mene takvi pokusi podsjećaju na puštanje lampiona u zrak u Kini. Zapalis svijeću, lampion odleti, i to je to, samo sebi svrha. Kao sto je čitatelj prije mene primjetio, kad se izmišljaju takvi "pogoni budućnosti" nitko ne misli na kočenje. Možda mu treba anti-sunce sa anti-fotonima? Zar da nije cilj doći i možda sletjeti nekamo, a ne samo besciljno letjeti?

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_10

https://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_11

https://en.wikipedia.org/wiki/Voyager_1

https://en.wikipedia.org/wiki/Voyager_2

https://en.wikipedia.org/wiki/New_Horizons

15 godina
online
Solarno jedro zaplovilo pogonjeno samo fotonima

Ma već imaju gravitacijske pogone od elijena ali ih ne znaju sami proizvesti

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.8.2019 9:15 (Ges).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice