Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

poruka: 108
|
čitano: 25.548
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.".
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
Ja ne znam što ljudi imaju protiv "jeftino uzgajane pšenice" koja je "puna pesticida"? Molim lijepo, od kakve se pšenice melje brašno i peče kruh? Od kakvog se ječma vari pivo? Valjda od onog "organski uzgojenog"? Strah od pesticida je umnogome pretjeran, a podržavaju ga proizvođači "zdrave hrane".

 strah od pesticida je u biti strah odnosno nepovjerenje u modernu privredu gdje utrka za novcem prevladava utrku za boljitkom sviju, ljudi više nikome ne vjeruju niti u koliko toliko reguliranim društvima s rigoroznim pravilima poput onih u EU, dapače i što je najgore ne pouzdaju se niti u znanost odnosno primjenu znanosti jer i ona može biti krivo interpretirana, politički zlorabljena... već se uzdaju u stare navade ulaze u kojekakve teorije zavjera, kukuljice nacionalizma i puše populističke debilizme preko interneta, glasaju za žive zidove ne razlikujući žito od kukolja... u nedostatku znanja i fejlu obrazovnog sustava traga se za jeftinim rješenjima, ljudi su postali senzibilniji na jedan od načina na koji ih se vara a potpuno autistični na gomile drugih uz opće ignoranstvo i stav ja znam najbolje, milenijski liberalizam i onaj devedesetih bio je biser pred svinju.... eto to je mislim dijagnoza, živimo u postliberalnoj kaljuži koju iskorištavaju ekstremisti svih vrsta i Drago je u pravu kad kaže da nam se sprema rat, stara postdrugosvjetskoratovska pravila su zaboravljena, sve se relativizira i sve lagano odlazi u kujac... sorry ljudi popio sam previše...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
8 godina
online
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Louis Pluto kaže...

 strah od pesticida je u biti strah odnosno nepovjerenje u modernu privredu gdje utrka za novcem prevladava utrku za boljitkom sviju, ljudi više nikome ne vjeruju niti u koliko toliko reguliranim društvima s rigoroznim pravilima poput onih u EU, dapače i što je najgore ne pouzdaju se niti u znanost odnosno primjenu znanosti jer i ona može biti krivo interpretirana, politički zlorabljena... već se uzdaju u stare navade ulaze u kojekakve teorije zavjera, kukuljice nacionalizma i puše populističke debilizme preko interneta, glasaju za žive zidove ne razlikujući žito od kukolja... u nedostatku znanja i fejlu obrazovnog sustava traga se za jeftinim rješenjima, ljudi su postali senzibilniji na jedan od načina na koji ih se vara a potpuno autistični na gomile drugih uz opće ignoranstvo i stav ja znam najbolje, milenijski liberalizam i onaj devedesetih bio je biser pred svinju.... eto to je mislim dijagnoza, živimo u postliberalnoj kaljuži koju iskorištavaju ekstremisti svih vrsta i Drago je u pravu kad kaže da nam se sprema rat, stara postdrugosvjetskoratovska pravila su zaboravljena, sve se relativizira i sve lagano odlazi u kujac... sorry ljudi popio sam previše...

 Nisi ti popio previše, ljudi s pravom više nikome ne vjeruju jer od tih priča se ništa ne vidi u novčaniku. Realna kupovna moć prosječnog zapadnjaka stoji na mjestu već 40 godina, dok oni s vrha stalno govore kako nam je sve bolje. U takvim uvjetima grupiranje i smjena vlasti je logičan, očekivan i opravdan korak. Koji se pokazao kao nefunkcionalan jer sistem ima čudnu naviku na listu staviti samo one koji podržavaju status quo. A napetosti rastu... 

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Doc Berecki kaže...
Anđeo bez falinge kaže...
danen kaže...
Ovo sa soli stoji - sol je kancerogena. 

 izvor ?

NaCl, obična kuhinjska sol nije kancerogena.

možda je ako uneseš dnevno pola kilograma u sebe... 

 


 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15649247

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22296873

https://wiki.cancer.org.au/policy/Position_statement_-_Salt_and_cancer_risk

 

Moram prigovoriti obojici. I Danenu i Doc-u.

 

Kada dva akademski obrazovana covjeka sudjeluju u raspravi medju obicnim pukom obojica moraju biti svjesni da njihova rijec se drugacije shvaca nego kad je ja napisem ili bilo koji drugi pleb.

Rekavsi to, ovakvi upisi bez dodatnog pojasnjenja, mogu samo prouzrociti sirenje panike.

 

Vama dvojici je posve  jasno da je sol nuzna za normalno funkcioniranje organizma, medjutim vecini ljudi koji rijetko odlaze dalje  od naslova ili nedaj boze kliknuti na prilozeni link, to moze prouzrociti samo stres, jer zasigurno nece temeljetije istraziti niti razmisliti o procitanome.

 

Stoga, obojici preporuka.

Ne zaboravite gdje pisete jer niste medju kolegama i  vasa pisanja mogu imati nezeljene posljedice.

I’ll tell you a DNS joke but be advised, it could take up to 24 hours for everyone to get it.
6 godina
protjeran
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
 U SAD su dodavali vodi fluor (fluoride), da bi se oporavila zubna caklina, ali to se nije pokazalo dobrim. Fluor je naime otrovan, pa ga je vrlo riskantno davati na ovakav, nedoziran način.

 zašto ga ne bi davali kad su fluoridi sastavni dijelovi zubne cakline.

no, ustanovili su da ne pomaže regeneraciji pa su "fluoride" povukli...

 

molim vas nemojte više o toksičnosti, otrovima, jer imao sam peticu iz kemije u srednjoj  i mogu vam napisati 1001 spoj koji unosimo u sebe a toksičan je...

već ste dobili lekciju o vašoj jeftinoj pšenici, raži, zobu, ječmu, što god...

nakrkani su pesticidima i sad vi koji si pravite kašice od toga ste zdravi a ljudi koji umjereno jedu raznoliku hranu pa i prasetinu, ovčetinu, junetinu, su mentalni bolesnici koji ne brinu o sebi...

 

e, sad ste s pesticidima sami sebi uskočili u stomak jer ono, nema se za EKO hranu pa ni ti pesticidi nisu baš štetni..ejjjj....nemojte mene bar...prošao sam te spike.... 

 

bitna je količina toksičnoga kemijskoga spoja koja se unosi u organizam a ne njena toksičnost u koncentriranom obliku (valj sam dobro reka)...

wto, nekada zvana KOBALTNA BOMBA odn zračenje, dokazano ubija tumor ako nije metastazirao, u puno slučajeva, a znamo da je izlaganje takome zračenju u sredini gdje količine nisu kontrolirane dokazano vode u smrt.

postoji jedna floskula o "poštivanju autoriteta"...

autoritet se meni može samo dokazati znanjem, činjeničnim dokazima a vi ulijećete u razne raspre koje nisu u opisu vaše struke, gdje vam ego poludi i nikada ne priznate ; " da, sorry, moja greška", krivo sam se izrazio, nisam dobro shvatio..  

 

priznati pogrešku je velika ljudska vrlina a ne sramota.

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.1.2019 17:57 (Anđeo bez falinge).
8 godina
online
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Syncmaster245b:

Nemam ništa protiv kritike, dapače i sam prečesto ulijećem u fajtove s autorima, ali mislim da ne trebamo brinuti o bombastičnim izjavama, vijestima sve dok su one činjenično korektne.
Ja rekoh
8 godina
online
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Anđeo bez falinge:

Kao i svakoj drugoj raspravi, postoje dvije strane - za i protiv. Pesticidi su odreda otrovi, ali ako se koriste na pravilan način, oni će do berbe biti razgrađeni i isprani. Vrlo male količine koje možda i završe na stolu potrošača obično nisu štetne, osim ako se ne skupljau u nekim tkivima kao što je bio slučaj s DDTom. Određeni rizik koji uvijek ostaje treba usporediti s cijenom, količinom zemljišta potrebnog za proizvodnju hrane, raznovrsnošću i dugotrajnosti proizvoda koje potrošač ima na raspolaganju tokom cijele godine. Negdje platiš negdje dobiješ, ništa nije crno-bijelo
Ja rekoh
6 godina
protjeran
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

pokušavam cijelo vrijeme objasniti tu činjenicu da SVE može biti otrov ili kancerogena tvar ako se koristi neumjereno... (nisam to JA  izmislio)

ali napisati "sol je kancerogena", fluor je otrov, mislim, što reći...

ljudi se navuku na autoritet, kojemu moraš objasniti da nije baš sve tako, te poslije slijedi ispravka dotičnoga forumaša.

 

što se tiče Dr. Bereckog on je izuzetno korektan u tim stvarima. 

 

imaš i njegov Fb profil koji je na public opciji i slobodno ga ispravi ako u nečemu što objavi nije u pravu. neće pobrisati tvoju objavu.

čovjek prizna da se je malo zeknio i lega, ajmo dalje. 

 

EDIT;

 

mislim, rijetko mu se dogodi pogreška no nitko nije najpametniji na svijetu.

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2019 8:49 (Anđeo bez falinge).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Feudalac kaže...
Syncmaster245b:

Nemam ništa protiv kritike, dapače i sam prečesto ulijećem u fajtove s autorima, ali mislim da ne trebamo brinuti o bombastičnim izjavama, vijestima sve dok su one činjenično korektne.

 Sve 5, apsloutno se slazem, ali bombasticne izjave prilice nama, laicima u temama kao sto su medicina ili kemija, a ne profesionalcima. Oni su tu da "stanu na loptu" i pokazu nam obe strane medalje.

 

Da budem iskren, isao sam ponovo procitati sve upise i naknadno sam skuzio da je Danen ipak pojasnio malo situaciju sa soli pa sam nenamjerno i sam postao ogledni primjer upravo onoga na sto sam prigovarao, elem, moj prigovor bi se komotno mogao nazvati "successful failure"

 

I’ll tell you a DNS joke but be advised, it could take up to 24 hours for everyone to get it.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2019 8:52 (syncmaster245b).
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Još o natriju, da ne bude zabune. Fiziološka dnevna doza natrija je samo 0,5 g što odgovara 2,0 g kuhinjske soli (NaCl), s time da je gornja granica, prema Svjetskoj zdravstvenoj, organizaciji 3,9 g NaCl. Sve naše dnevne potrebe za solju mogu se podmiriti već sa 90 g kruha. Prema tome opasnosti da će nam natrija u tijelu uzmanjkati ne trebamo se bojati, ako smo koliko-toliko zdravi i koliko-toliko normalno živimo.
 
2 0 hvala 1
11 godina
online
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
Sve naše dnevne potrebe za solju mogu se podmiriti već sa 90 g kruha. Prema tome opasnosti da će nam natrija u tijelu uzmanjkati ne trebamo se bojati...

 za svaki slučaj uz tih 90+ g kruha ja smažem i 200-300 g slanine 

8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Oprostite, malo sam se zabunio u proračunu: 0,5 g natrija odgovara 1,3 g NaCl, ne 2,0 g.
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.

meni je pak fascinantno da su i klor i natrij otrovni,a njihov spoj nužan za nas...

i rano je to prepoznato, od onih priča o kraljevnama  ("oče, volim te kao sol" ..etc) , sol kao sredstvo plaćanja - salarium - salary - soldat....

 

sad očekujemo g. Raosa, da nam kao kemičar pojasni mehanizme ionske veze između njih...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2019 13:57 (Stric_Jura).
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
danen kaže...
Još o natriju, da ne bude zabune. Fiziološka dnevna doza natrija je samo 0,5 g što odgovara 2,0 g kuhinjske soli (NaCl), s time da je gornja granica, prema Svjetskoj zdravstvenoj, organizaciji 3,9 g NaCl. Sve naše dnevne potrebe za solju mogu se podmiriti već sa 90 g kruha. Prema tome opasnosti da će nam natrija u tijelu uzmanjkati ne trebamo se bojati, ako smo koliko-toliko zdravi i koliko-toliko normalno živimo.

 

Vjerujem da su preporucene kolicine drugacije ovisno o godisnjem dobu, kilazi konzumenta, fizickoj aktivnosti...?

I’ll tell you a DNS joke but be advised, it could take up to 24 hours for everyone to get it.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.1.2019 14:31 (syncmaster245b).
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Natrij je element za ubit vola: ako vam padne na kožu vjerojatno će se zapaliti. Klor je još gori, jer je riječ o prvom bojnom otrovu. No ono što imamo u NaCl nije natrij i klor nego njihovi ioni, Na+ i Cl-, a to su sasvim različite tvari. Da vas to čudi ne čudi me jer je to čudilo i kemičare u 19. stoljeću. Vjerovalo se naime da ioni nastaju tek djelovanjem električne struje na elekrolite, dakle solne otopine. No mladi kemičar Svante Arrhenius je u svojoj disertaciji dokazao da ioni postoje u utopini i prije nego se uključi električna struja. Zbog toga su ga skoro srušili na obrani doktorata! Njegov mu je menor pokazao slanu vodu (otoplinu NaCl) pa ga zapitao: "Gdje ovdje vidite natrij? Gdje ovdje vidite klor?" Ione možemo smatrati spojevima atoma s elektronima, pa kao se i kao svaki spojevi razlikuju od elemenata. To bi možda bilo najjasnije za shvatiti. U svakom slučaju treba jasno razlikovati elemente u elementarnom (nenabijenom) i ioniskom obliku. Štoviše, ako element gradi više iona, poput Fe2+ i Fe3+, oni se međusobno razlikuju, ponekad drastično.
 
5 0 hvala 5
8 godina
offline
Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Naravno da potrebe za natrijem ovise o mnogo čemu, no ne bi trebalo uzimati više od 4 g NaCl dnevno. Znojenjem se sol gubi, no ne toliko koliko se obično misli. Znojnice naime pokupe dobar dio soli iz znoja kojeg su izlučili (tijelo zna štrediti svoje mineralne resurse!). Stoga je za preporučiti ne brisati niti prati znoj, nego ga pustiti da se osuši. Usto znojan stati pod hladni tuš može biti i po život opasno, posebice ako imate problema sa srcem i žilama.
 
4 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
Pozdrav!
Ako živiš u Ri, čudi me da ne znaš da svaki dan od 1030-1300 po riječkim zalogajnicama imaš pune tople obroke za 30tak kuna. Imaš nekoliko mjesta uz placu gdje možeš pojesti ribu, u zgradi od Croatia linea (sada Euroherc) na 7 katu imas stvarno dobar obrok (juha, glavno jelo- 3 izbora, desert ) za 35kn, Grota ispod parkinga kod socijalnog, ribarnica Ribica (ili Girica- nikako zapamtiti) na Podmurvicama, Žamarić na Zametu, konoba Ive na Srdočima, bivša Mirela iznad stadiona Kantrida (istočni ulaz )...
Izbjegavaj EX zbog probavnih smetnji i Giardin u prizemlju robne kuće Ri - loša usluga, loše pripremljena hrana....
Dobar tek!
vicious
7 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
viciousone kaže...

Dobar tek!

 sorry, ne hranim se po restoranima, jedem isključivo doma odnosno hranu koju sam spremam

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
15 godina
offline
Re: Sredozemlje u trbuhu: najbolje dijete za 2019.
viciousone kaže...
 Žamarić na Zametu

 Žanamarić FTW

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice