Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podigao ci

poruka: 29
|
čitano: 10.257
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podigao ci".
15 godina
offline
Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podigao ci

Na prvu, diskutabilan potez, no na "drugu" izgleda kao preventivni potez koji ce dobiti puni smisao u 3. kvartalu ove godine, gotovo pa sigurno.

 

Nabrzinu, preletivsi preko teksta izgleda da je poskupljenje oko 10% (ispravite me ako grijesim), a sudeci prema statistikama stopa inflacije ce vrlo brzo dostici to poskupljnje (EU oko ~5.5%US ~7.6% u prva 2 mjeseca ove godine).

 

Rekli bi na mostu USS Enterprise broda "Brace for impact".

Bojim se da je ovo samo pocetak.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podigao ci

Koliko taj Starlink uopće ima smisla u Hrvatskoj. Ja i kad sam na moru sasvim solidno dobivam GSM signal.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
U turizmu jako ima smisla.
16 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Treba sufinancirati besplatan net Ukrajincima :)
 
8 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Zašto u turizmu?
16 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Otoci, zabiti...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podigao ci

Koristim Starlink skoro mjesec dana na 2 industrijska pogona u "poduzetnickoj" zoni, koja nema niti bakar niti optiku... Glavni pristup netu nam je radiolink od A1 kojeg placamo skoro 3k kn + pdv za 50/50 brzinu

Starlink prosjecne brzine su nam 200/130 dok su latencije od 55-110ms. Znamo imati prekide u komunikaciji i za sada nam ne moze biti primarni pristup netu - ali se nadamo da ce se ta situacija popraviti i da cemo konacno otpiliti A1

 

Nama se bude vrlo brzo isplatio, ali svjesni smo da smo u testnoj fazi i da cemo se morati jos neko vrijeme strpiti...

 

 

 

and the heavens shall tremble
Moj PC  
26 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
BlackDwarf kaže...
Otoci, zabiti...

 

 

Ok nešto tipa Jabuka i slično, ali kakav je to značajan turizam tamo? :)

3 godine
neaktivan
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Gallu kaže...

Koliko taj Starlink uopće ima smisla u Hrvatskoj. Ja i kad sam na moru sasvim solidno dobivam GSM signal.

 

Određene firme sigurno, a vjeruj mi postoji i jedan mali dio potrošača kojem je puna kapa domaćih providera i njihovih generičkih poruka o fair-usage algoritmu, flat-rateu koji to nije i ostalim gluparijama do te mjere da će radije plaćati 800kn mjesečno, nego se s njima natezati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2022 15:24 (MakoJebako).
15 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Nisam u glavnom gradu i uz skoro trećinu ove cijene imam 500 Mbits HT optiku sa super latencijom pa o ovome uopće ne razmišljam no za povezati neke lokacije koje su izdvojene je super varijanta jer čak i A1 ili HT ako nema 5G-a moraju stavljati radio linkove što je trošak od nekoliko desetaka tisuća kuna, a i nisu baš nešto ludo zainteresirani da ti onda to naprave za par stotina kuna mjesečno.
Einsteine, da ti olakšam teoriju: samo za svemir postoji vjerojatnost da nije bezgraničan
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
RonoN kaže...

Koristim Starlink skoro mjesec dana na 2 industrijska pogona u "poduzetnickoj" zoni, koja nema niti bakar niti optiku... Glavni pristup netu nam je radiolink od A1 kojeg placamo skoro 3k kn + pdv za 50/50 brzinu

Starlink prosjecne brzine su nam 200/130 dok su latencije od 55-110ms. Znamo imati prekide u komunikaciji i za sada nam ne moze biti primarni pristup netu - ali se nadamo da ce se ta situacija popraviti i da cemo konacno otpiliti A1

 

Nama se bude vrlo brzo isplatio, ali svjesni smo da smo u testnoj fazi i da cemo se morati jos neko vrijeme strpiti...

Vjerojatno će se popraviti s vremenom kako će lansirat više satelita. Informativno, koliki su ti prekidi ? Koliko često ? Jel pukne na 5 sec ili govorimo o minutama ? Na kojem si području, gradu ako se može znat ?

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2022 16:29 (ContoNick).
8 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Jer kada u turizmu smjestite 10-15 ljudi na 50/10 dobijes na booking kritiku “slow wifi”
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Umbel kaže...
Jer kada u turizmu smjestite 10-15 ljudi na 50/10 dobijes na booking kritiku “slow wifi”

 Mozda zato jer vecina ponudjaca smjestaja misli da je internet u apartmanima rijesila sa routerom od providera, koji je doslovno goli k... kada imas >=10tak uredjaja spojeno.

 

 

 

 

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
12 godina
odjavljen
offline
Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podigao ci

kod nas još nije to kao u americi, i makar latencija izgleda prihvatljivo, na to ne možeš igrati igre ili raditi bilo što što šalje puno inputa

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
RonoN kaže...

Koristim Starlink skoro mjesec dana na 2 industrijska pogona u "poduzetnickoj" zoni, koja nema niti bakar niti optiku... Glavni pristup netu nam je radiolink od A1 kojeg placamo skoro 3k kn + pdv za 50/50 brzinu

Starlink prosjecne brzine su nam 200/130 dok su latencije od 55-110ms. Znamo imati prekide u komunikaciji i za sada nam ne moze biti primarni pristup netu - ali se nadamo da ce se ta situacija popraviti i da cemo konacno otpiliti A1

 

Nama se bude vrlo brzo isplatio, ali svjesni smo da smo u testnoj fazi i da cemo se morati jos neko vrijeme strpiti...

Nemate mobilnog signala u toj poduzetničkoj zoni? Za daleko manje od 3kkn mjesečno se to riješi preko 4G i radi brže od tog 50/50 osim ako niste stvarno 200km od odašiljača. Ili je meni nešto promaklo?

 

Gallu kaže...
BlackDwarf kaže...
Otoci, zabiti...

 

 

Ok nešto tipa Jabuka i slično, ali kakav je to značajan turizam tamo? :)

Kolega slabo se putuje po otocima? 

Ovi bliži su ok, ali sve što je malo dalje, posebno južna strana je jako loše pokrivena. Korčula imao sam velika područja bez signala, Vis je solidno pokriven, ali isto ima područja bez signala, južna strana Dugog otoka isto tako...

 

Umbel kaže...
Jer kada u turizmu smjestite 10-15 ljudi na 50/10 dobijes na booking kritiku “slow wifi”

Kad se tih 50/10 podesi kako treba onda to i na 10-15 ljudi radi ok, ali kad se koristi samo router ISPa i WiFi extenderi onda to radi nikako. Uzeti stručnu osobu koja će staviti nekakav Mikrotik ili slično i podesiti limite po korisniku i sve radi bez frke.

 

syncmaster245b kaže...
Umbel kaže...
Jer kada u turizmu smjestite 10-15 ljudi na 50/10 dobijes na booking kritiku “slow wifi”

 Mozda zato jer vecina ponudjaca smjestaja misli da je internet u apartmanima rijesila sa routerom od providera, koji je doslovno goli k... kada imas >=10tak uredjaja spojeno.

 Upravo to. Kod nas se to uglavno riješi ovako, u prizemlju gdje je gazda ide router, a na katove se stavljaju WiFi extenderi. Extenderi pokazuju pun signal kad se neko konekta na njih, što je normalno jer si 2m od njih, ali gazda ne računa na gubitke između routera i extendera koji budu i po 80%, pa ti zalud signal do kraja kad extender od 50mbits šalje dalje 2mBits.

 

I onda se ljudi čude kad dobiju kritiku na bookingu, pa odi u apartman i isprobaj taj wifi. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2022 18:21 (mzopg).
8 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Evo ti si nam sad otkrio toplu vodu.
Hvala, stručna osobo.
Ni sto mesheva i qos ne pomaze sa 50/10 u doba netflixa.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2022 18:25 (Umbel).
 
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Umbel kaže...
Evo ti si nam sad otkrio toplu vodu.
Hvala, stručna osobo.

Molim i drugi put.

3 godine
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Imam kuću na Korčuli. Prošao sam je uzduž i popreko. Kao i Mljet. Nisam primijetio da nedostaje signala.
Čak i kad trajektom plovimo dolje iz Splita signal je stalno prisutan.
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2022 18:28 (Gallu).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Gallu kaže...
Imam kuću na Korčuli. Prošao sam je uzduž i popreko. Kao i Mljet. Nisam primijetio da nedostaje signala.

Bio zadnji put prije dvije godine, možda su nešto u međuvremenu popravili. Karta pokrivenosti je pokazivala 4G, ali nisam mogao ni 3G uloviti. Signala ima, ali data promet nula bodova. Cijeli onaj dio 2km zapadno od Vela Luke pa prema Proizdu.

16 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
ContoNick kaže...
RonoN kaže...

Koristim Starlink skoro mjesec dana na 2 industrijska pogona u "poduzetnickoj" zoni, koja nema niti bakar niti optiku... Glavni pristup netu nam je radiolink od A1 kojeg placamo skoro 3k kn + pdv za 50/50 brzinu

Starlink prosjecne brzine su nam 200/130 dok su latencije od 55-110ms. Znamo imati prekide u komunikaciji i za sada nam ne moze biti primarni pristup netu - ali se nadamo da ce se ta situacija popraviti i da cemo konacno otpiliti A1

 

Nama se bude vrlo brzo isplatio, ali svjesni smo da smo u testnoj fazi i da cemo se morati jos neko vrijeme strpiti...

Vjerojatno će se popraviti s vremenom kako će lansirat više satelita. Informativno, koliki su ti prekidi ? Koliko često ? Jel pukne na 5 sec ili govorimo o minutama ? Na kojem si području, gradu ako se može znat ?

 Pukne na 5sec do minutu... kad je prekid duzi tanjur se sam preusmjeri i uspostavi novu vezu. Pogoni su u Bjelovarsko-bilogorskoj zupaniji.

mzopg kaže...
RonoN kaže...

Koristim Starlink skoro mjesec dana na 2 industrijska pogona u "poduzetnickoj" zoni, koja nema niti bakar niti optiku... Glavni pristup netu nam je radiolink od A1 kojeg placamo skoro 3k kn + pdv za 50/50 brzinu

Starlink prosjecne brzine su nam 200/130 dok su latencije od 55-110ms. Znamo imati prekide u komunikaciji i za sada nam ne moze biti primarni pristup netu - ali se nadamo da ce se ta situacija popraviti i da cemo konacno otpiliti A1

 

Nama se bude vrlo brzo isplatio, ali svjesni smo da smo u testnoj fazi i da cemo se morati jos neko vrijeme strpiti...

Nemate mobilnog signala u toj poduzetničkoj zoni? Za daleko manje od 3kkn mjesečno se to riješi preko 4G i radi brže od tog 50/50 osim ako niste stvarno 200km od odašiljača. Ili je meni nešto promaklo?

  

 Imamo i koristimo ga kao backup u slucaju nuzde, ali s ogranicenim pristupom iz sigurnosnih razloga

and the heavens shall tremble
9 godina
protjeran
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
mzopg kaže...
Gallu kaže...
Imam kuću na Korčuli. Prošao sam je uzduž i popreko. Kao i Mljet. Nisam primijetio da nedostaje signala.

Bio zadnji put prije dvije godine, možda su nešto u međuvremenu popravili. Karta pokrivenosti je pokazivala 4G, ali nisam mogao ni 3G uloviti. Signala ima, ali data promet nula bodova. Cijeli onaj dio 2km zapadno od Vela Luke pa prema Proizdu.

 +1

Kod mene isto na Korčuli. Jedva uhvatim 3G , iako karta pokazuje 4G pokrivenost.

P.S. Koji je kod vas  provider u pitanju?

12 godina
neaktivan
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
gumifufna kaže...
mzopg kaže...
Gallu kaže...
Imam kuću na Korčuli. Prošao sam je uzduž i popreko. Kao i Mljet. Nisam primijetio da nedostaje signala.

Bio zadnji put prije dvije godine, možda su nešto u međuvremenu popravili. Karta pokrivenosti je pokazivala 4G, ali nisam mogao ni 3G uloviti. Signala ima, ali data promet nula bodova. Cijeli onaj dio 2km zapadno od Vela Luke pa prema Proizdu.

 +1

Kod mene isto na Korčuli. Jedva uhvatim 3G , iako karta pokazuje 4G pokrivenost.

P.S. Koji je kod vas  provider u pitanju?

Tada sam imao t-com i tele2 kartice, sada sam se prebacio na A1, ali nisam još bio do Korčule tako da ne znam kako je sa A1.

9 godina
protjeran
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
mzopg kaže...

Tada sam imao t-com i tele2 kartice, sada sam se prebacio na A1, ali nisam još bio do Korčule tako da ne znam kako je sa A1.

 Nisam uzimao tele2, ali koliko se sjećam A1 je bolji od T-com.

3 godine
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
U kući mi je T-Com. Mob je A1. Nedavno su me prebacili na Telemach pa ću i to istestirati oko Uskrsa kada opet odem dolje.
Jebeni Pelješki most još neće biti gotov. Mrzim loviti ona dva trajekta za nazad :/
9 godina
protjeran
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Gallu kaže...
U kući mi je T-Com. Mob je A1. Nedavno su me prebacili na Telemach pa ću i to istestirati oko Uskrsa kada opet odem dolje.
Jebeni Pelješki most još neće biti gotov. Mrzim loviti ona dva trajekta za nazad :/

 Pelješki će biti gotov u 7. mjesecu, pa nemaš te brige.

Internet je tamo bio sranje, pogotovo u zabačenijim mjestima. Ne vjerujem da će se nešto bitno promjeniti.

P.S. Htio bih spomenuti skupoću na Korčuli (pivo, pizza, večera, itd.) koja je stvarno prevelika (skoro da si u centru Dubrovnika)...

3 godine
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
Znam. Ali to mi ne pomaže za moje putovanje u 4 mjesecu :'(
Iznenadilo me da su van sezone cijene u Plodina iste kao i u Ri.
Cijena ledene kave - 90kn. Pa ko voli... Na sreću nisam od sjedenja po kafićima. Ne vidim draži u tome.
Zna se naći i ok restorana po dobrim cijenama. Pogotovo ako nemaš potrebe sjediti prvi red do mora ili u Michelinovim restoranima.
Unutrašnjost otoka ima odličnu ponudu.
7 godina
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
IMHO Starlink je u istoj kategoriji kao satelitski telefoni. Ako se nalazis u nekoj zabiti i hoces imati vezu sa vanjskim svijetom, onda ima smisla. Ako se hocu preseliti na otok do kojeg mi treba brodom 1 dan iili na neku planinu gdje mi je najblizi grad barem par sati voznje onda vidim smisao. Eventualno moze sluziti u gradovima ako se zeli imati backup veze za visoki SLA za male data centre.

Medjutim, kako je ovo proizvod Muskove firme, naravno da informacije o tom proizvodu moraju iskakati iz pastete i naravno da svi Muskovi fanovi moraju sada i ovo imati iako imaju pristup optici i ostalim kud i kamo brzim i znacajno jeftinijim alternativama. Jos valja napomenuti da sustav vuce 100W snage sto ce dodatno podebljati i racun za struju.

Da se razumijemo, ne mislim da je Starlink los, dapace, jedino to je proizvod za odredjene nise, a ne za mase, ma sto god njihov marketing govorio o tome.
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podigao ci

kaže autor ovog teksta:

"za sve nove korisnike početno ulaganje porast će za 100 dolara, odnosno gotovo tisuću kuna."

 

na kakvim ludim gljivama moraš biti pa "izračunati" da je 100 dolara  - oko 1000 kn???

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Tek stigao, a već je poskupio: Starlink podiga
To ti je normalna stvar kod nas. Kad se neka cijena prikaže u USD, za dobiti krajnju cijenu kod nas, množiš sa 10, ne sa 7.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice