Supravodiči u Zagrebu

poruka: 16
|
čitano: 4.356
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Supravodiči u Zagrebu".
8 godina
offline
Supravodiči u Zagrebu

"I još jedna fantazija: ostvari li se san svih fizičara koji se bave supravodljivošću – pronađu li svoj “sveti gral”, kako reče profesor Barišić – te postignu supravodljivost pri sobnoj temperaturi, bit će moguće prenositi električnu energiju s bilo kojeg na bilo koji kraj svijeta bez ikakvih gubitaka."

 

Zbog ovakvih stvari volim znanost. Ovako dolaze stvarne promjene u svijetu a ne obećanjem političara da će nam biti bolje samo ako njima vjerujemo.

Ja rekoh
Moj PC  
11 0 hvala 0
14 godina
offline
Supravodiči u Zagrebu

Zar nisu neki naši znanstvenici prije 15-ak godina isto to istraživali? Radilo se o vodiču od zlata koji je bio izvana posrebren ili tako nešto?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Supravodiči u Zagrebu

"No kod supravodljivosti to se ne događa. Kroz električni vod bilo koje duljine i debljine može protjecati struja bilo koje jakosti. Jedini je uvjet da električni vod bude ohlađen na dovoljno nisku temperaturu."

 

Nisam kemičar, ali ovo mi zvuči nemoguće.

Koliko ja znam, električna struja je definirana kao kretanje električnih naboja (kretanjem elektrona i/ili iona) od mjesta većeg potencijala prema mjestu manjeg potencijala.

Pa onda, da bi se ostvarila veća jakost struje kroz isti presjek vodiča (i uz otpor nula), treba ili pokrenuti više elektrona ili ih ubrzati.

Budući da vodič konačnog presjeka ima i konačan broj elektrona, a brzina im ne može rasti u beskonačnost (ne znam jel uopće i može rasti, ovisi o materijalu), onda ne može kroz vodič bilo kojeg presjeka teči bilo koja struja.

 

 

Kruha i igala...
 
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu
stvarno neznam ali ovo beskonacno zvuci far out u rangu hladjenja supravodljive plazme na subzero xD, a ni bezicno :/
12 godina
offline
Supravodiči u Zagrebu

Ovo je zanimljivo, može za nas laike objašnjenje što su oni točno napravili/dokazali/demonstrirali ?

Bakreni oksid su ohladili na -200 -100 -50 i dobili supravodiljivost ili ?

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Supravodiči u Zagrebu
Koliko razumijem dostignuće naših znanstvenika leži u području teorije. No kad govorimo o supravodljivosti važno je na kojoj temperaturi ona nastupa. Nije isto hladiti u skupom heliju blizu temperature apsolutne nule ili u jeftinom tekućem dušiku (-196 oC), koji je zapravo otpad pri proizvodnji kisika (u zraku ima samo 21 posto kisika - a 78 posto dušika). Bez jasne teorije potraga za visokotemperaturnim supravodičima svodi se više-manje na pipanje, na istraživanje metodom pokušaja i pogreške, poput Edisona koji je morao isprobati 10.000 žarnih niti dok nije dobio jednu koja se može upotrijebiti za proizvodnju žarulja.
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu
fer-de-lance kaže...

"No kod supravodljivosti to se ne događa. Kroz električni vod bilo koje duljine i debljine može protjecati struja bilo koje jakosti. Jedini je uvjet da električni vod bude ohlađen na dovoljno nisku temperaturu."

 

Nisam kemičar, ali ovo mi zvuči nemoguće.

Koliko ja znam, električna struja je definirana kao kretanje električnih naboja (kretanjem elektrona i/ili iona) od mjesta većeg potencijala prema mjestu manjeg potencijala.

Pa onda, da bi se ostvarila veća jakost struje kroz isti presjek vodiča (i uz otpor nula), treba ili pokrenuti više elektrona ili ih ubrzati.

Budući da vodič konačnog presjeka ima i konačan broj elektrona, a brzina im ne može rasti u beskonačnost (ne znam jel uopće i može rasti, ovisi o materijalu), onda ne može kroz vodič bilo kojeg presjeka teči bilo koja struja.

 

 

teče i teče,

teče jedna struja,

otpora nema 

pa napon buja.

gle! jedan elektron

u žici se stvara

toplina ga jebe

pa okolo ne šara.

ta struja u žici

da bezveze ne mlati,

i supravodljivost

pomaže tati.

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
13 godina
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu
fer-de-lance kaže...

"No kod supravodljivosti to se ne događa. Kroz električni vod bilo koje duljine i debljine može protjecati struja bilo koje jakosti. Jedini je uvjet da električni vod bude ohlađen na dovoljno nisku temperaturu."

 

Nisam kemičar, ali ovo mi zvuči nemoguće.

Koliko ja znam, električna struja je definirana kao kretanje električnih naboja (kretanjem elektrona i/ili iona) od mjesta većeg potencijala prema mjestu manjeg potencijala.

Pa onda, da bi se ostvarila veća jakost struje kroz isti presjek vodiča (i uz otpor nula), treba ili pokrenuti više elektrona ili ih ubrzati.

Budući da vodič konačnog presjeka ima i konačan broj elektrona, a brzina im ne može rasti u beskonačnost (ne znam jel uopće i može rasti, ovisi o materijalu), onda ne može kroz vodič bilo kojeg presjeka teči bilo koja struja.

 Točno , Svaki supravodič bez obzira što nema otpora ima maksimalnu struju s obzirom na presjek. Štoviše kod nekih visoko temperaturnih supravodiča (ako se -60°C zove visoka temperatura) se u slučaju prekoračenja struje događa gubitak supravodljivosti i promjena svojstba materijala pa on postane izolator...

6 godina
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu
baš mi je prije par dana palo na pamet...kako odavno nije bilo ništa o supravodljivosti... prije 15-20 godina to je bio hit...prošlo 20 godina još smo na istome...hebiga ljudska mašta možda nema granica...Ali je ograničava STVARNOST

supravodljivosti
čarobne baterije
fuzija komercijalno isplativa
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu
HCMAA kaže...
baš mi je prije par dana palo na pamet...kako odavno nije bilo ništa o supravodljivosti... prije 15-20 godina to je bio hit...prošlo 20 godina još smo na istome...hebiga ljudska mašta možda nema granica...Ali je ograničava STVARNOST

supravodljivosti
čarobne baterije
fuzija komercijalno isplativa

 Nada umire zadnja

8 godina
offline
Supravodiči u Zagrebu
Što ćemo, tehnički i znanstveni napredak nije predvidiv. Neke stvari ne dođu, premda se očekuju, a druge gođu i kad ih se ne očekuje. Upravo gledam tablicu predviđanja Arthura Clarkea iz 1963. Dobro je predvidio mobitel (1985.), i internet (2005.), no još smo daleko od rakete na nuklearni pogodn (1975.) i prijenosa energije bežičnim putem (2000.). Nanotehnologiju pak nije predvidio i sve ono što nam ona može donijeti. No bez obzira na sve, ako se mnogo u istraživanje ulaže, ako istražuju pametni i marljivi ljudi na kraju će to donijeti ploda. Samo treba biti strpljiv.
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu
danen kaže...
Što ćemo, tehnički i znanstveni napredak nije predvidiv. Neke stvari ne dođu, premda se očekuju, a druge gođu i kad ih se ne očekuje. Upravo gledam tablicu predviđanja Arthura Clarkea iz 1963. Dobro je predvidio mobitel (1985.), i internet (2005.), no još smo daleko od rakete na nuklearni pogodn (1975.) i prijenosa energije bežičnim putem (2000.). Nanotehnologiju pak nije predvidio i sve ono što nam ona može donijeti. No bez obzira na sve, ako se mnogo u istraživanje ulaže, ako istražuju pametni i marljivi ljudi na kraju će to donijeti ploda. Samo treba biti strpljiv.

Ako pod rakete na nuklearni pogon smatramo i ionske motore uz dodatak nuklearne baterije onda mozemo reci da smo to vec postigli ili barem poceli testirati.

Prijenos energije bezicnim putem isto imamo samo su udaljenosti malene (10-tak cm), ali i na tome se puno radi.

8 godina
offline
Supravodiči u Zagrebu
Ne, nuklarne rakete su nešto sasvim drugo. To su rakete u kojim se gorivo (propelant) zagrijava u nuklearnom reaktoru. Problem je prenisko talište uranijevih spojeva, najboljima su se pokazali uranijevi karbidi. Ionski bi se motori mogli pogoniti i nuklearnim pogonom, no još nije napravljen nuklearni reaktor za svemir. Velik je problem je i hlađenje: u svemiru se reaktor može hladiti samo radijacijom. Upravo je to glavni problem primjene VASMR-a, koji njegovi konstruktori kriju kao zmija noge.
 
2 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu
danen kaže...
no još smo daleko od rakete na nuklearni pogodn (1975.)

 

Zanimljivo je da smo nuklearne raketne motore 70-tih uspjesno razvili i testirali, ali nikad nisu koristeni u raketama iz politickih razloga.

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_thermal_rocket

 

"Despite many successful firings, American nuclear rockets did not fly before the space race ended.

To date, no nuclear thermal rocket has flown, although the NERVA NRX/EST and NRX/XE were built and tested with flight design components. The highly successful U.S. Project Rover which ran from 1955 through 1972 accumulated over 17 hours of run time. The NERVA NRX/XE, judged by SNPO to be the last "technology development" reactor necessary before proceeding to flight prototypes, accumulated over 2 hours of run time, including 28 minutes at full power."

 

https://en.wikipedia.org/wiki/NERVA

 

"Although the engine, turbine and liquid hydrogen tank were never physically assembled together, the NERVA was deemed ready to design into a working vehicle by NASA, creating a small political crisis in Congress because of the danger a Mars exploration program presented to the national budget. Clinton P. Anderson, the New Mexico senator who had protected the program, had become severely ill. Lyndon B. Johnson, another powerful advocate of human space exploration, had decided not to run for a second term and was considerably weakened. NASA program funding was somewhat reduced by Congress for the 1969 budget, shutting down the Saturn rocket production line and cancelling Apollo missions after Apollo 17. Without the Saturn S-N rocket to carry the NERVA to orbit, Los Alamos continued the Rover Program for a few more years with Pewee and the Nuclear Furnace, but it was disbanded by 1972."

 

"The Mars mission became NERVA's downfall.[7] Members of Congress in both political parties judged that a manned mission to Mars would be a tacit commitment for the United States to decades more of the expensive Space Race. Manned Mars missions were enabled by nuclear rockets; therefore, if NERVA could be discontinued the Space Race might wind down and the budget would be saved. Each year the RIFT was delayed and the goals for NERVA were set higher. Ultimately, RIFT was never authorized, and although NERVA had many successful tests and powerful Congressional backing, it never left the ground."

 

 

5 godina
neaktivan
offline
Supravodiči u Zagrebu

zar nije onaj nas neki vec to izmislio ?

bilo na hrt-u prije 10tak godina

imao je namotaj zice na drvcu i kao sad se ceka da

austrijanci napune tu zicu s necim i ameri jedva cekaju

 

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Supravodiči u Zagrebu

To si ziher gledao ono sranje od Mišaka (Na rubu znanosti)? 

Tu emisiju su trebali nazvati: Na rubu mentalne retardacije.

Facepalm maksimalni kad to sranje vidim na TV-u 

 

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice