Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa

poruka: 41
|
čitano: 11.029
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa".
6 godina
neaktivan
offline
Re: Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa
Keso kaže...

Elaboriram: dotnet, Visual Studio, SQL Server. 

 Mislin da Visual Studio nije niti u top 5.

4 godine
neaktivan
offline
Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa

Koliko sam primjetio, pod optional updates (a i obaveznim) desetka povuče i firmware tj. bios. Ne sviđa mi se fleš biosa putem Prozora. To radim isključivo u biosu putem usb-a.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa
Keso kaže...

Microsoft radi odlične proizvode.Usudio bih se reći najbolje na svijetu trenutno. Od negativnih stvari rekao bih - forsiranje update-ova. Ali update-ove postavite da su odgođeni 365 dana (feature) i 2 dana (security), i mirni ste. Jer na bugove nalete oni koji to nisu postavili, bugovi se isprave, i kad dođe vrijeme za vaš update, dobijete stabilnu verziju i sretan ste korisnik windowsa.

Ovo žuto je kao ovo, Dinamo je bio i ostao vrhunski klub za osvojit Ligu Prvaka.

 

Danas više nema forsiranja Update sranja, i to zato jer postoji alat koji Update pošalje na groblje. 

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-openito/215879.aspx?page=467&jumpto=6081452&sort=asc&view=flat

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-problemi/228866.aspx?page=182&jumpto=6117844&sort=asc&view=flat

 

https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-6/

 

"Kod mene je Windows 10 Update tragično poginul 8.2 2020 lahka mu zemljica".Ja se držim onog "ne popravljaj ak nije pokvareno".

 

Bilo nekad, a danas se eto samo spominje uz smjeh i sprdačinu.

 

AMD,........is that Epyc or what?
16 godina
offline
Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa

Hvala Matija na zanimljivom tekstu, čini se jedino da pred kraj ostavlja dojam da nije završen??

 

             net start wuauserv

Nakon što su sve naredbe izvršene, treba ponovno pokrenuti računalo i zatim pokrenuti ažuriranje Windowsa.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa

Na forumu jednima valja Win10, drugima valja jedino Win8.1, trećima je Win7 zakon a Win8 smeće, a četvrtima valja sve osim Win10.

 

Jel se možemo složiti da se ne slažemo?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa

-ne :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa

Iskreno, jako volim ovaj forum jer je poucno i zanimljivo citati kako ljudi imaju dvostruka mjerila kada je su u pitanju Windowsi/Linux i slicno mada je to sve isti cuspajz, na stranu stavljamo serverske verzije koje su sasvim drugacije pisane i sasvim drugacije rade od Windowsa koji su namjenjeni obicnim korisnicima.

 

Evo par pitanja za sve vas:

- Koliko od Vas na svom Androidnom/IOS mobitelu koristi antivirusni program? Znamo da velika vecina vas sigurno na Windowsima ima antivirusni program dok za Linuksase nisam siguran.

- Koliko od Vas ima uz antivirusni program zastitu placanja na Androidnom/IOS mobitelu? Znam da velika vecina nema to na svojim Windowsima a o Linuxasima ne moram ni pisat

 

Zasto sam gornje pitao jer dobar dio problema sa updejtima na Windowsima nastaje jer je antivirusni program krivo podesen ili je po defaultu ukljucen firewall na samom racunalu koji sa antivirusnim rjesenjem je krivo poslozen te updejt zbog nekog razloga onda neispravno prolazi ili uopce ne prolazi te se javlja BSOD posto su updejti polovicno instalirani. O posjetama stranicama za odrasle i slicno bespredmetno je ovdje pisati a o raznim kodecima isto tako jer jasno je jednom davno bilo navedeno da Windowsi 10 ne podrzavaju razne kodeke (K-Lite i slicno) te da isti mogu biti uzrok rusenja iliti BSOD-a.

 

Kada govorimo o 10-kama na domeni sve ovisi o sistem administratoru kako je slozio domenu da mu rade updejti te da li ima WSUS ili nema. Odavno sam izbacio WSUS server jer barem 5x godisnje sam imao problema sa SQL bazom koju sam morao reinstalirati ili vracati iz backupa, jednostavnije mi je bilo sloziti skripte i sutnut ih u GroupPolicy te tako rijesiti se brige sa updejtovima i slicnime. Da, na domeni ne instaliram fjucere jer smatram da trenutno na userskim racunalima to nije potrebno dok na 2 koja su na virtuali je sve instalirano i nikakvih problema, mogu jedino reci da su gladni resursa virtuale ali imam ih dovoljno k'o kenje.

 

Da se razumijemo nije 10-ka savrsena, niti lisena problema koje nismo imali na 7-ici dok nije speglana(?), pa na 8.1 koji su u biti definitivno smece od OS-a no razmislimo malo da mi administratori koji radimo sa sustavima moramo imati iskljucivo ono sto ima podrsku i ne namjeravam extra placati podrsku za Windowse 7 jer dovoljno sto placam licence za IBM storage x2 pa za virtualu i NOD jos samo mi fali 7-ica koja je end of life. Da, imam XP/7 blagajni koje su u zatvorenom sustavu te koje ne mogu na internet nego samo u lokalno okruzenje te ih ganjam dok ne izdahnu i budem prisiljen uzeti nova racunala sa 10-kama te koje rade do problema na principu pali/gasi i to je to.

 

Budimo realni svi mi ovdje pisemo o onome sto imamo doma i gdje kazemo da ne zelimo da nas netko prati jer bojimo se i sto nekoga briga kamo ja surfam no 90% vas ovdje ima zasigurno profile ne fejsu/instagramu/twiteru/tik toku/whatsappu i slicnome te surfate na uredjaju koji uopce nije zasticen (Android/IOS) te sto pregledavate i trazite vidi iole priuceni administrator te to nikoga ne zabrinjava ali kada to rade Windowsi to ide u segment drame i tragikomedije sto nam cini Bill.

 

Bas smo ponekad ili dosta cesto dvolicni oko nekih stvari, zar ne.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa
dagoberhr kaže...

Iskreno, jako volim ovaj forum jer je poucno i zanimljivo citati kako ljudi imaju dvostruka mjerila kada je su u pitanju Windowsi/Linux i slicno mada je to sve isti cuspajz, na stranu stavljamo serverske verzije koje su sasvim drugacije pisane i sasvim drugacije rade od Windowsa koji su namjenjeni obicnim korisnicima.

 

Evo par pitanja za sve vas:

- Koliko od Vas na svom Androidnom/IOS mobitelu koristi antivirusni program? Znamo da velika vecina vas sigurno na Windowsima ima antivirusni program dok za Linuksase nisam siguran.

- Koliko od Vas ima uz antivirusni program zastitu placanja na Androidnom/IOS mobitelu? Znam da velika vecina nema to na svojim Windowsima a o Linuxasima ne moram ni pisat

 

Zasto sam gornje pitao jer dobar dio problema sa updejtima na Windowsima nastaje jer je antivirusni program krivo podesen ili je po defaultu ukljucen firewall na samom racunalu koji sa antivirusnim rjesenjem je krivo poslozen te updejt zbog nekog razloga onda neispravno prolazi ili uopce ne prolazi te se javlja BSOD posto su updejti polovicno instalirani. O posjetama stranicama za odrasle i slicno bespredmetno je ovdje pisati a o raznim kodecima isto tako jer jasno je jednom davno bilo navedeno da Windowsi 10 ne podrzavaju razne kodeke (K-Lite i slicno) te da isti mogu biti uzrok rusenja iliti BSOD-a.

 

Kada govorimo o 10-kama na domeni sve ovisi o sistem administratoru kako je slozio domenu da mu rade updejti te da li ima WSUS ili nema. Odavno sam izbacio WSUS server jer barem 5x godisnje sam imao problema sa SQL bazom koju sam morao reinstalirati ili vracati iz backupa, jednostavnije mi je bilo sloziti skripte i sutnut ih u GroupPolicy te tako rijesiti se brige sa updejtovima i slicnime. Da, na domeni ne instaliram fjucere jer smatram da trenutno na userskim racunalima to nije potrebno dok na 2 koja su na virtuali je sve instalirano i nikakvih problema, mogu jedino reci da su gladni resursa virtuale ali imam ih dovoljno k'o kenje.

 

Da se razumijemo nije 10-ka savrsena, niti lisena problema koje nismo imali na 7-ici dok nije speglana(?), pa na 8.1 koji su u biti definitivno smece od OS-a no razmislimo malo da mi administratori koji radimo sa sustavima moramo imati iskljucivo ono sto ima podrsku i ne namjeravam extra placati podrsku za Windowse 7 jer dovoljno sto placam licence za IBM storage x2 pa za virtualu i NOD jos samo mi fali 7-ica koja je end of life. Da, imam XP/7 blagajni koje su u zatvorenom sustavu te koje ne mogu na internet nego samo u lokalno okruzenje te ih ganjam dok ne izdahnu i budem prisiljen uzeti nova racunala sa 10-kama te koje rade do problema na principu pali/gasi i to je to.

 

Budimo realni svi mi ovdje pisemo o onome sto imamo doma i gdje kazemo da ne zelimo da nas netko prati jer bojimo se i sto nekoga briga kamo ja surfam no 90% vas ovdje ima zasigurno profile ne fejsu/instagramu/twiteru/tik toku/whatsappu i slicnome te surfate na uredjaju koji uopce nije zasticen (Android/IOS) te sto pregledavate i trazite vidi iole priuceni administrator te to nikoga ne zabrinjava ali kada to rade Windowsi to ide u segment drame i tragikomedije sto nam cini Bill.

 

Bas smo ponekad ili dosta cesto dvolicni oko nekih stvari, zar ne.

Ne koristim nikakvu softversku AV zaštitu za iOS, ali iskreno ni ne vidim nijedan razlog zašto bih pa daj mi neki konkretni primjer i dobar razlog zašto bih trebao? Solidarnost sa Win korisnicima nije dovoljno dobar razlog

Sa updateovima najviše problema ide u kategoriju "pain in the a..." zato jer mi ovi veći updatei poremete dosta postavki i nakon toga moram si uzeti vrijeme da se vratim u normalu, no imao sam primjer update jednog računala koje nakon toga postaje neupotrebljivo - nakon što izvrti svoju "čaroliju", pojavi se login screen, prođe prijava i nakon toga zamućena pozadina i nikud nikam. Pokušavao ponoviti, nekoliko puta vraćao iz backupa, pričekao novu verziju i ništa.

Imam dva pitanja samo za tebe:

- Zašto misliš da je 8.1 smeće od OS-a? O sučelju možemo debatirati, ali što se tiče stabilnosti i pouzdanosti i destop verzija i server verzija (2012 R2) su daleko najbolji unatrag dužeg vremena

- Kakve blajane imaš, a da nemaju dostup na Internet? Zar ne trebaš Internet za fiskalizaciju?

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
12 godina
offline
Re: Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa
dagoberhr kaže...

Iskreno, jako volim ovaj forum jer je poucno i zanimljivo citati kako ljudi imaju dvostruka mjerila kada je su u pitanju Windowsi/Linux i slicno mada je to sve isti cuspajz, na stranu stavljamo serverske verzije koje su sasvim drugacije pisane i sasvim drugacije rade od Windowsa koji su namjenjeni obicnim korisnicima.

 

Evo par pitanja za sve vas:

- Koliko od Vas na svom Androidnom/IOS mobitelu koristi antivirusni program? Znamo da velika vecina vas sigurno na Windowsima ima antivirusni program dok za Linuksase nisam siguran.

- Koliko od Vas ima uz antivirusni program zastitu placanja na Androidnom/IOS mobitelu? Znam da velika vecina nema to na svojim Windowsima a o Linuxasima ne moram ni pisat

 

Zasto sam gornje pitao jer dobar dio problema sa updejtima na Windowsima nastaje jer je antivirusni program krivo podesen ili je po defaultu ukljucen firewall na samom racunalu koji sa antivirusnim rjesenjem je krivo poslozen te updejt zbog nekog razloga onda neispravno prolazi ili uopce ne prolazi te se javlja BSOD posto su updejti polovicno instalirani. O posjetama stranicama za odrasle i slicno bespredmetno je ovdje pisati a o raznim kodecima isto tako jer jasno je jednom davno bilo navedeno da Windowsi 10 ne podrzavaju razne kodeke (K-Lite i slicno) te da isti mogu biti uzrok rusenja iliti BSOD-a.

 

Kada govorimo o 10-kama na domeni sve ovisi o sistem administratoru kako je slozio domenu da mu rade updejti te da li ima WSUS ili nema. Odavno sam izbacio WSUS server jer barem 5x godisnje sam imao problema sa SQL bazom koju sam morao reinstalirati ili vracati iz backupa, jednostavnije mi je bilo sloziti skripte i sutnut ih u GroupPolicy te tako rijesiti se brige sa updejtovima i slicnime. Da, na domeni ne instaliram fjucere jer smatram da trenutno na userskim racunalima to nije potrebno dok na 2 koja su na virtuali je sve instalirano i nikakvih problema, mogu jedino reci da su gladni resursa virtuale ali imam ih dovoljno k'o kenje.

 

Da se razumijemo nije 10-ka savrsena, niti lisena problema koje nismo imali na 7-ici dok nije speglana(?), pa na 8.1 koji su u biti definitivno smece od OS-a no razmislimo malo da mi administratori koji radimo sa sustavima moramo imati iskljucivo ono sto ima podrsku i ne namjeravam extra placati podrsku za Windowse 7 jer dovoljno sto placam licence za IBM storage x2 pa za virtualu i NOD jos samo mi fali 7-ica koja je end of life. Da, imam XP/7 blagajni koje su u zatvorenom sustavu te koje ne mogu na internet nego samo u lokalno okruzenje te ih ganjam dok ne izdahnu i budem prisiljen uzeti nova racunala sa 10-kama te koje rade do problema na principu pali/gasi i to je to.

 

Budimo realni svi mi ovdje pisemo o onome sto imamo doma i gdje kazemo da ne zelimo da nas netko prati jer bojimo se i sto nekoga briga kamo ja surfam no 90% vas ovdje ima zasigurno profile ne fejsu/instagramu/twiteru/tik toku/whatsappu i slicnome te surfate na uredjaju koji uopce nije zasticen (Android/IOS) te sto pregledavate i trazite vidi iole priuceni administrator te to nikoga ne zabrinjava ali kada to rade Windowsi to ide u segment drame i tragikomedije sto nam cini Bill.

 

Bas smo ponekad ili dosta cesto dvolicni oko nekih stvari, zar ne.

 

Opcenito stalno "kmeci" u kutu ne koristim antivirus vec 5-6 godina , znam koje stranice posjecujem na sta klikcem i sta skidam.

15 godina
offline
Re: Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa
dagoberhr kaže...

Iskreno, jako volim ovaj forum jer je poucno i zanimljivo citati kako ljudi imaju dvostruka mjerila kada je su u pitanju Windowsi/Linux i slicno mada je to sve isti cuspajz, na stranu stavljamo serverske verzije koje su sasvim drugacije pisane i sasvim drugacije rade od Windowsa koji su namjenjeni obicnim korisnicima.

 

Evo par pitanja za sve vas:

...

..

Bas smo ponekad ili dosta cesto dvolicni oko nekih stvari, zar ne.

 -ne postoji loš OS (osim reactos kojeg ni ne možemo nazvati osom niti postojećim..). :)

-problem je što juzeri ne znaju ništa, što fahidioti misle da znaju, što se svi drže 'starih pravila' ko pijan plota ne razumjevajući da je samo mjena stalna (malo patetike-šekspira..) :)).. tj ono što znalci-admini trebaju znati, prilagoditi se, tj ili muhamed brdu ili brdo muhamedu.. no usprkos reklami neće se os (ili bilo koji soft) prilagodit nama-korisnicima nego mi njima jer takav je biz (suprotno od reklame).. i to je najveći grijeh svakog novog isprdka MSa kao 'startmeni' epizoda koja i dalje traje tj sve je podređeno mobačima mada su u pitanju desktop računala (miš, tipkovnica, monitor.. itd..). Silovanje korisnika, što bi rekli, ne pišaj mi za vrat (pada kiša..)... no tako je.

-juzer npr čoban zna čemu služi traktor-zetor, zašto kupiti auto-a-b-c ili neki deseti, koji bojler, koji prozor-stolariju, koju pivu.. no s računalima ili softom u pravilu griješe, tj jednaka razlika kao da netko izme šleper umjesto auta, jer je jači-veći-skuplji tj to je često kriterij juzera pa tad pomisli da je npr server-os jači.. i koristi ga pogrešno, tj kao da s traktorom krene na put, npr na more i čudi se kako slabo vuče, nema klimu, nema gepek (samo prikolicu) itd.. mada taj traktor može biti skup i može orati, nije auto.. to razumije i čoban, no juzer ne razlikuje soft i soft, ne razlikuje reklame i smeće, ne vidi što mu je potrebno, što je svrha osa (drivera, biosa, nečeg...) tj juzer kao gamer zna da mu treba npr i5 i gtxica klase 1660+jače ako želi ugodan gaming.. dok se čude ko pura dreku ako desetljeće staro računalo ne može surfati .. ''samo za internet''... pri čemu ne razumiju da je internet=multimedija i da je to danas = gmaing .. tj nema razlike osim u količini resursa na raspolaganju što gamer zna jer pročita requirementse igre dok za rad ili 'samo za surfanje' nikad ne čita requirementse npr chromea-firefoxa itd.. i čudi se što je tad računalo sporo, ''a do jučer je sve divno-krasno radilo na starom ..(ubaci željeni os, xp-w7....) ..'' .. pri čemu je u pravu, činjenično no previđa da se svijet i internet promijenio i da jučer više nije danas, nova pravila, novi requirementsi, u čemu su noobovi-juzeri bolji od 'majstora' (fahidiota) koji se nikako ne mogu prilagoditi promjeni (što je inače olika ljudi-intelekta-razuma-znanja-učenja.. prilagodba sama po sebi u svakoj situaciji, dok su dinosauri izumrli).

 

-ah.. a o čemu sam ono želio.. :)) .. pa o 'ničemu' (ne ni o čemu..).

 

-ništa, nihilizam, os je 'samo' os, kao što je driver samo driver ili bios samo bios (firmware itd..) sve je to samo soft dok juzera treba zanimati ono što ekšli koristi, rezultat, ne sredstvo-koraci-karike lanca i kako ih nazivamo npr win-lin-mac ili verzije win10 kojih već imamo više od svih dosadašnjih winver.. + važnije, veća razlika jer je do w10 glavni fičer win (ms osa) bio nasljeđena kompatibilnost, prastari dos-soft je mogao raditi,.. a to ms više ne želi, ukida + na to dodaje izmišljenu lažnu nekompatibilnost (kroz bios uz pomoć oema) kako bi onemogućio korištenje starijeg win ... dok lin više ne doživljavaju kao konkurenta (protiv kojeg se treba boriti i dobiti kaznu), kao što više nema rata browsera nego su uzeli chrome itd.. jer ms-u više nije važan client-os.. a zašto bi tad juzerima bio?

-indiferentan sam, os je os, win10 je kao i svaki drugi, odličan, radi (a ako nešto ne radi to je neznanje juzera ili kvar, promil-promila je moguć razlog bug i sl.).

-antivirus? firewall? .. juzeri koji nemaju pojma skrivaju se iza vpna dok pribavljaju copirightano s TPBa, daleko veća šansa da će pobrati malware-rasnom kad pokrene 'crack' nego surfanjem ... i tu je tajna zašto je npr linux 'sigurniji' (nije, tj sigurnost u smislu neprobojnosti ne postoji, dok virusno ovisi o cilju-želji i recimo masovnosti-novcu-zaradi, da je lin brojčano jači od 2% bio bi jednak cilj, ovako nije, statiskička greška. itd..). Na hackerskim natjecanjima uvjek prvo padne mac, ne zato jer je šupljiji, nego zato jer je cilj bijelih šeširića (nagrada).. dok linux padne zadnji, mada se koriste isti exploiti npr browsera (osim safarija..) itd.

-što je npr macos? što je npr sonypleka-os?.. derivati *nixa, bsd-linuxa.. tj mac je praktički linux-isto, kao i pleyka, dok su glavne sigurnosne rupe ne u osu nego u npr mreži (oprema, cisco, t-com..) i cpu kao npr melt&spectre.. tj os je nevažan, važan je cilj, sredsvo je isto a sve je u posjedu ujka sema.

 

-npr posljednjih par godina klasični starinski virusi su praktički nestali, ostali su samo ransom (+trojanci kojim ih uvale..) jer tu postoji zarada, tj dio juzera plati ucjenu (pa i institucije..). .. dok iste te institucije ne rade ništa kako bi inače dežurne krivce pronašli, sankcionirali, .. ili barem isključili mrežu-the net (internet) .. tj da to želi ujko sem, da su uvjek krivci rusi, kinezi, sj.korejanci.. tad bi ih ujko (usa+uk+eu) isključili.. no to se ne dešava, (zašto?).. :)

-a dok je tako, do tad će biti ransoma, čak i bez virusa ili antivirusa.. tj enkripcija nije virus, nego legitimna naredba, mogućnost opreme (hw+sw) dostupno na klik-juzeru, ali zato i lako za zloupotrebu, tj nema razlike koristi li juzer enkripciju ili virus, osim što tad nema ključ... i zato antivirus ne može pomoći, jer to ni nije virus, .. no kako to objasniti juzerima kad još i danas imamo teme npr kako napraviti bootabilan stikić ili bootati-instalirati os, fastboot, safeboot itd..  i problemi koje pri tome imaju juzeri mada je sve lako s par klikova miša + što se ne zna postoji yt-klipić i vidi se za par sekundi (umjesto pitanja u temi, bez čitanja.. i čekanja na odgovor koji bi sam juzer imao za sekundu da to ugoogla.. + minimum znanja-razumijevanja da to uopće može, jer osim igara koje imaju requirementse i to znanje je requirements.. bez tog trebamo 'majstora' a većina ih je ipak iz klase fahidiota.. i to se neće promijeniti tj mada se ljudi kao životinje koje preživljavaju sve prilagode, izgleda da je juzer evolucijski ćorsokak..) :))

 

-os je os, (do sad) desetljeće je win-lin-mac na istom-identičnom HWu (sad jabučari rade svoj cpu-soc..) i time indirektni dokaz (logički) da je ekšli sve to isto, jer radi isto, na istom hwu, isti soft (igra-word-browser..).. a da su razlika ono nešto između, kao ikone, izgled, meni.. tj put do cilja mada svi vode u rim, ne mora biti isti-jedan, no reduciranjem i kraćenjem razlomaka (logikom) zaključujemo da je to 'isto' jer radi isto, jer to kaže i poslovica za patke.. :)

-da, soft je isti, hw je isti.. kao što su svi auti u osnovi-teoriji isti.. no znamo da nisu baš isti, ima boljih-skupljih i onih drugih, no ako znamo voziti tad su nam isti-auti, ako smo mehaničari znamo promijeniti žarulju ili dodati ulje, ako smo korisnici znamo upaliti svjetla-žmigavce.. a to npr juzeri računala ne znaju? pogube se jadni kad dođu na drugi os ili misle da su hakeri ako drže linux, kali i sl. .. odnosno, razlika je što maca sklepa profesionalac i to tad radi, dok pc-domestikusa sklepa neki klinac koji misli da zna.. ili trgovac, koji čak i ako zna radi preko one stvari.. tj kad se ispravan hw posloži + znanje, tad svako računalo radi upravo ono za što je napravljeno, kao što svaki traktor radi ili calculator koji 2+2 izračuna i napiše =4. .. sve ostalo je neispravno, neovisno o osu, softu itd.. no ni to juzeri ne kuže, dok čobani kuže zašto je A6 bolji od A4 ili sdi-tdi-cdi itd. itd..

 

-razlika između auta, ovce, .. računala, je u znanju osobe, koja koristi i slaže računalo. Ostalo je isto tj pitanje raspoloživih resursa. Najmanje je razlika os, nevažan tj soft je vječan-nepoderiv.. ali naravno, zbog interesa it-biza, ima vijek trajanja, zastarjeva i tad se 'baca', jednako kao što stari dvbt ne lovi novi t2 signal, mada je ispravan i do 'danas' je radio. Soft je vječan, no 'bacamo' ga čečšće nego hw koji ponekad radi i duže od desetljeća.. a juzeri i dalje ništa ne razumiju, jer su ipak samo juzeri (ne znalci). Koliko puta je bila ponovljena trakavica o forsiranju startmenija u win (8..) i pitanje zašto ms to forsira protiv juzera, tj da je toliko pisano o ransomu već bi i to bili riješeno.. (no o tome se šuti). Jel tad uopće važan antivirus? Znam hrpe juzera koji kažu da ga ne koriste (jer ne znaju da je defender dio osa..) ili jednaka hrpa juzera koji imaju nekoliko antivirusa + zaštita, skeneri, blokeri, firewalovi.. i kojima svakih par dana nešto ne radi.. a nikad nisu oni ništa nego valjda djedmraz po noći dođe pa instalira-klika.. itd.

-virus? pravi virus? mrežni? .. njemu je nevažno koji os, linux. Da je linux neki odgovor tad bi nrp worm nestao, ne bi bio problem, jer the-mreža je 99% *nix (ne win). Pošto tom mrežom dođe malware do win juzera logika kaže da linux nije fix, jer naprosto nije, nema veze. Odnosno, daleko opasnje su rupe-vrata koje postoje i koje će uvjek postojati, koje neovisno o znanju juzera ili zaštiti ne može prevenirati, jer su intrinisitičke, jer su jače od osa i softa juzerskog, jer su ih kreirali glavni tvorci sustava upravo da imaju tu mogućnost (neovisno o želi i naivnosti juzera ili reklami koja kaže suprotno)...

 

-dvolični? .. u binanrnom svijetu je to jedino postojeće stanje, nula-jedan, uvjek, uvjek dva suprotna kriterija, juzer-biz, trgovac-kupac, reklama-činjenica itd.. i billy zapravo nema puno veze/utjecaja na to, osim kao ime, jednako mogu biti i kardasijanke ili netko deseti, svi zajeno presitni da bi bili više-važniji od zrnca pijeska na obali ITa koja drma svime, trilijardama, sam google je dovoljan za opis novca u tome. Da se želi, ransom bi sutra bio povijest, npr cjepivo za covid je napravljeno u desetak mjeseci, musk je poslao raketu.. ne može se? -ne želi se. Ostalo su reklame, interes, dvoličnost itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Sve tajne nadogradnje i ažuriranja Windowsa
southy kaže...
dagoberhr kaže...

Iskreno, jako volim ovaj forum jer je poucno i zanimljivo citati kako ljudi imaju dvostruka mjerila kada je su u pitanju Windowsi/Linux i slicno mada je to sve isti cuspajz, na stranu stavljamo serverske verzije koje su sasvim drugacije pisane i sasvim drugacije rade od Windowsa koji su namjenjeni obicnim korisnicima.

 

Evo par pitanja za sve vas:

- Koliko od Vas na svom Androidnom/IOS mobitelu koristi antivirusni program? Znamo da velika vecina vas sigurno na Windowsima ima antivirusni program dok za Linuksase nisam siguran.

- Koliko od Vas ima uz antivirusni program zastitu placanja na Androidnom/IOS mobitelu? Znam da velika vecina nema to na svojim Windowsima a o Linuxasima ne moram ni pisat

 

Zasto sam gornje pitao jer dobar dio problema sa updejtima na Windowsima nastaje jer je antivirusni program krivo podesen ili je po defaultu ukljucen firewall na samom racunalu koji sa antivirusnim rjesenjem je krivo poslozen te updejt zbog nekog razloga onda neispravno prolazi ili uopce ne prolazi te se javlja BSOD posto su updejti polovicno instalirani. O posjetama stranicama za odrasle i slicno bespredmetno je ovdje pisati a o raznim kodecima isto tako jer jasno je jednom davno bilo navedeno da Windowsi 10 ne podrzavaju razne kodeke (K-Lite i slicno) te da isti mogu biti uzrok rusenja iliti BSOD-a.

 

Kada govorimo o 10-kama na domeni sve ovisi o sistem administratoru kako je slozio domenu da mu rade updejti te da li ima WSUS ili nema. Odavno sam izbacio WSUS server jer barem 5x godisnje sam imao problema sa SQL bazom koju sam morao reinstalirati ili vracati iz backupa, jednostavnije mi je bilo sloziti skripte i sutnut ih u GroupPolicy te tako rijesiti se brige sa updejtovima i slicnime. Da, na domeni ne instaliram fjucere jer smatram da trenutno na userskim racunalima to nije potrebno dok na 2 koja su na virtuali je sve instalirano i nikakvih problema, mogu jedino reci da su gladni resursa virtuale ali imam ih dovoljno k'o kenje.

 

Da se razumijemo nije 10-ka savrsena, niti lisena problema koje nismo imali na 7-ici dok nije speglana(?), pa na 8.1 koji su u biti definitivno smece od OS-a no razmislimo malo da mi administratori koji radimo sa sustavima moramo imati iskljucivo ono sto ima podrsku i ne namjeravam extra placati podrsku za Windowse 7 jer dovoljno sto placam licence za IBM storage x2 pa za virtualu i NOD jos samo mi fali 7-ica koja je end of life. Da, imam XP/7 blagajni koje su u zatvorenom sustavu te koje ne mogu na internet nego samo u lokalno okruzenje te ih ganjam dok ne izdahnu i budem prisiljen uzeti nova racunala sa 10-kama te koje rade do problema na principu pali/gasi i to je to.

 

Budimo realni svi mi ovdje pisemo o onome sto imamo doma i gdje kazemo da ne zelimo da nas netko prati jer bojimo se i sto nekoga briga kamo ja surfam no 90% vas ovdje ima zasigurno profile ne fejsu/instagramu/twiteru/tik toku/whatsappu i slicnome te surfate na uredjaju koji uopce nije zasticen (Android/IOS) te sto pregledavate i trazite vidi iole priuceni administrator te to nikoga ne zabrinjava ali kada to rade Windowsi to ide u segment drame i tragikomedije sto nam cini Bill.

 

Bas smo ponekad ili dosta cesto dvolicni oko nekih stvari, zar ne.

Ne koristim nikakvu softversku AV zaštitu za iOS, ali iskreno ni ne vidim nijedan razlog zašto bih pa daj mi neki konkretni primjer i dobar razlog zašto bih trebao? Solidarnost sa Win korisnicima nije dovoljno dobar razlog

Sa updateovima najviše problema ide u kategoriju "pain in the a..." zato jer mi ovi veći updatei poremete dosta postavki i nakon toga moram si uzeti vrijeme da se vratim u normalu, no imao sam primjer update jednog računala koje nakon toga postaje neupotrebljivo - nakon što izvrti svoju "čaroliju", pojavi se login screen, prođe prijava i nakon toga zamućena pozadina i nikud nikam. Pokušavao ponoviti, nekoliko puta vraćao iz backupa, pričekao novu verziju i ništa.

Imam dva pitanja samo za tebe:

- Zašto misliš da je 8.1 smeće od OS-a? O sučelju možemo debatirati, ali što se tiče stabilnosti i pouzdanosti i destop verzija i server verzija (2012 R2) su daleko najbolji unatrag dužeg vremena

- Kakve blajane imaš, a da nemaju dostup na Internet? Zar ne trebaš Internet za fiskalizaciju?

 - slazem se sa tobom da updejti poremete nesto od postavki no koliko znam sa local policyem mozes nesto rijesiti da ne moras bas sve ponovo raditi ako je vizualnog tipa a i ako je vezano uz hardver koji koristis, naravno posto su u pitanju Windowsi ne mogu garantirati 100% ali 60 da ces imati ono sto trebas a kuharica sa uputama imas na netu vjerujem bar za pola toga sto trebas.

- 8-ica je upravo radila to sto si opisao na 10-ki na Toshiba laptopu kojeg je svaki puta poslije updejta se moralo nanovo slagati sa recovery CD-om i to je bila totalna banana dok nisam potpuno iskljucio na tom laptopu updejt, nije poslije toga jos dugo zivio u tvrtki, bio je zamjenjen. Mozda je u biti greska bila do te serije laptopa, moguce da je moja pretpostavka da je 8-ica losa bila vezana uz navedeni problem. Imam 8.1 na malom ASUS transformeru kojega vrlo ali stvarno vrlo rijetko koristim te na njemu isto radi osim sto ne skida updejte a nije end of life nego ce biti 1/10/2023, provjereno za tu verziju no posto ga ne koristim nije mi to vazno ali poigrat cu se sa njime kroz nekoliko dana bas da vidim zasto ne skida updejte.

- blagajne ne mogu direktno na internet nego preko firewalla gdje im je uz domenske kontrolere omogucen filtrirani pristup internetu u smislu fiskalizacije, mejla i updejta od strane OS-a sve ostalo je onemoguceno, ni na Google trazilicu se ne moze jer u opisu radnih zadataka im nije da idu na internet, u opisu polsa im je da prodaju i prezentiraju artikel koji im se nalaze iza ledja a ne surfanje.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 0:20 (dagoberhr).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice