Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

poruka: 57
|
čitano: 11.734
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em".
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
ZaliazniMacan kaže...

Eto niti sam završio pomorski jedino što sam bio na brodovima i vidio sam što i kako...  Ovo što vas dvoje pričate možete prodavat ispred lokalnog dućana s pivom u ruci kad se pričaju bajke i basne....

Lipo eto pitam koji će veliki teretnjak imat ovo? Za 50 100 godina možda ako se otkriju novi materijali možda ali trenutno ovo je kao da je projekt vice mihanovica a realizira debeljak ili onaj iz brodotrogira... 

Ali svaka budala ima svoje veselje...  Ja na ovo nebi kročio da mi dadu 1000 puta veću plaću...  Ako wartsila man i slični izume ovako nešto i to se montira ok ali eto ne vidim baš da imaju taj projekt...

Da zato sto jedini jedrenjak koji sam vidio da zna malo i oceana tuc je taj sea cloud ne ovaj paraglajding brod sa 130m i točno 5 kontejnera ili ovaj što ga može tuc 50 čvorova...  Ako si hrabar uzmi onda ovako nešto i uđi u vitar od 50 čvorova sa valovima pa da te vidim...  

Genijalci more vidili na razglednici a brod u bazenu... 

 

Majko mila pa blage nemaš. Prodaj tu diplomu čim prije. Kakvi novi materijali? Za što? Pa ne rade se jedra više od lana, konoplje ili pamuka. Kad vrijeme odnosno vjetar ne dopušta napravi se isto ko što su radili i prije par stoljeća - spusti jedro.

Pa šta i ako široka primjena bude tek za 50 godina? Šta treba sva istraživanja na tu temu zaustaviti i sve nazivati glupo?

Čini se meni da si ti jaaaako daleko od mora i bazena bio, a tek od broda...

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 13:30 (Gallu).
11 godina
online
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Očel neko diplomu za 100 kuna? Ima i pečat :D
Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
:D
 
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

Čestitam točno ono što je problem su te nove tehnologije koje su za onu stvar.. I glupavi inženjeri koji diplome kupuju na pijaci... 

Evo dva razloga i tu sve staje

1. Dali iti jedan tip broda (ne barke za Jadran ili jedrilice)  može ovo koristit ko glavni pogon? Ako nemoze koji će mu ovo krastavac?

2. Stabilitet broda kako će izgledat sa par trupaca koja miču točku centra mase?

 

I ne moram bit u pravu ali ne vidim da će maersk shell cgm msc Golar royal carnival ili čak jadrolinija ugradit jedra ili parasailing... Taj brod koliko teua ima i di plovi?  Koliko bi jedara i površine morao imati da bude to glavni pogon nekog teretnog broda tankera supplyera...

Razumijem da netko može se pravit pametan ali brate kako kažu crnogorci vi prećeraste... Još samo treba da nekome padne napamet solarnih brodova ili brodova bez posade to je bas ideja nekog od 13 godina...  I odlična je nekom da tuče pare u razvoj ali brod nikad neće moći ići na jedreni pogon osim ako nećemo se vratit u doba vasca da game... A to bez posade brodovi već plove sami ali te sustave netko treba nadgledat tako da autonomni brodovi su isto iluzija...  Ili su ovdje svi moreplovci bili u Singapuru više puta na jedra...  

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Sunašce. Nigdje nitko nije spominjao da to može biti glavni pogon.
Ima i solarnih brodova i brodova bez posade, ali svaki brod za svoje uvjete.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 19:03 (Gallu).
2 godine
neaktivan
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

I onda ćeš ti meni rec da je ovo ekonomski isplatljivije nego pomoćni dg? U brodarskoj bransi sve se vrti oko zarade a ovo košta sigurno vise. Sunašce ovo će komercijalnu upotrebu vidjeti kad i onaj tvoj paraglajding brod... I to sve kaže koliko je to upotrebljivo...

Ako će već bit ekološki nastrojeni neka izbace hfo i stave plinske turbine ali naravno brodarima je i to preskupo pa se rade  scrubberi jer su jeftiniji a ovdje se palamudi o jedrima... 

Opet kažem ove priče možeš prodavat ispred dućana i kontinetalcima koji more vide 2 tjedna u godini dana... 

A reci mi samo jednu stvar čemu onda ovo ako nemoze biti glavni pogon čemu služi? Pogotovo na nekoj grdosiji? Da se direktor ilitiga ceo slika i stavi na LinkedIn kako su ekološka firma? Jer ovo su ko i supersportski hrvatski električni auti.  Nepostojeća primjena u stvarnom životu... 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 20:25 (ZaliazniMacan).
 
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
ZaliazniMacan kaže...

I onda ćeš ti meni rec da je ovo ekonomski isplatljivije nego pomoćni dg? U brodarskoj bransi sve se vrti oko zarade a ovo košta sigurno vise. Sunašce ovo će komercijalnu upotrebu vidjeti kad i onaj tvoj paraglajding brod... I to sve kaže koliko je to upotrebljivo...

 ček, iz dupeta izvlačiš da jedro ili zmaj koštaju više, iz dupeta izvlačiš da neće biti komercijalne upotrebe... i onda je zaključak 'to sve kaže koliko je upotrebljivo'

dakle ne tvoje ili nečije znanje s linkom, ne nikakav logički argument, nego tvoje mišljenje da neće biti upotrebljivo i onda izvodiš zaključak, za koji misliš da bi se trebao uvažiti (na osnovu čega???), da 'to' (koje?) pokazuje koliko je upotrebljiva tehnologija (o kojoj usput očito nemaš pojma)

 

a već tvoja pitanja 'čemu to' (na koja se odgovor nalazi u nekoliko rečenica u tekstu, koje očito nisi niti pročitao, a komentiraš), pokazuje koliko treba uzet u obzir tvoje mišljenje

i onda se čudiš kad te kolege isprdaju, pa si još i uvredjen, povredjen i iznenadjen... druže pantitju

 

ne da vratiš diplomu, nego da te fino izrešetaju na indexu ko i duhovnog ti parnjaka vicu dr. kopipejstera

14 godina
protjeran
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

Jebote pece me mozak dok mu citam postove.. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Lijepo ti piše koje su uštede i čemu služi, ali ne, ti ćeš radije pisat nešto što nema veze s vezom.
I bajdvej, prošao sam mora kolko ti ne možeš ni sanjati u životu.
2 godine
neaktivan
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

😂 sve kapetan do kapetana... Kapetan Kuka i sandokani...

Ajde tamo sa kontanjerasom na parasailing lovi rake i ciple ali ne one dubinske nego one druge vrste jer me mozak zaboli kad ovakve gluposti čitam i onda još frajere koje ih brane a vrhunac iznajmiti pedalinu liti... 

Eto di će se primjenit na pedalinama i daskama za jedrenje 😂  

 

 
0 1 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

I točno ovakvi tipovi bi bili idealni za glupave projekte poput ovoga bar bi imali obećavajuću akademsku karijeru u nas na nekom pomorskom vakultetu...

Dok skandinavci Švabe francuzi i talijani rade prave stvari Vi napravite maketu izmuzite što na poticaje od eu i onda recite da je neizvedivo nebi bili ni prvi ni zadnji... 

I ovaj kapetan 😂  da mi je vidio di si ti plovio i na čemu more si vidio na atlasu a brod na slikama pa je onda ovo super ideja... 

 
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Znači ništa argumenata nego samo baljezganje. Jako dobro. Sretno ti s prodajom te diplome, vjerojatno kupljene, u za te namjene popularnoj, susjednoj državi...
14 godina
protjeran
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Gallu kaže...
Znači ništa argumenata nego samo baljezganje. Jako dobro. Sretno ti s prodajom te diplome, vjerojatno kupljene, u za te namjene popularnoj, susjednoj državi...

Ovo nam je forumski doktor Vice. Ceka ga uspjesna politicka karijera.  

2 godine
neaktivan
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

Moja diploma nije iz susjedstva tako te notacija o lošom vakultetu i spuštanje na osobnu razinu možeš objesit mačku od rep... 

Ovdje sam ti vise puta napisao kako i zašto se to neće primjenjivati osim ako tehnologija ne bude toliko ekološki restriktirana da će trebat onda ovako izmišljati toplu vodu ali onda ćemo imati brodove od 50 do 100m i svjetska trgovina kao takva neće postojat...  

Praviš se pametan a nisi na nijedan moj argument odgovorio ni ti ni pajdasi kojima je ovo Cool...  Cool je i električni romobil pa nećeš na njega smjestit 3 ljudi i njihove stvari jer to bas ne bi imalo smisla isto kao što i ovo nema smisla...  Jedro od kolikih dimenzija da pluta 200 metara povise broda ili montaža jarbola na teretne i putničke brodove... Mislim sve se vidi 2022 godina je brzo a ti u 20 godina su napravili jedan brod koji ako je otplovio jednu rutu a to je direktno rezaliste ili dry dock za instalaciju glavnog pogona... 

Eto argumentiraj mi kako je ovo ostvarivo na brodu bilo koje vrste većem od 150m i porivne snage od par Mw...

Koliko to jedro utječe na strukturu broda?  Na Stabilitet? Na koeficijent otpora?  Od kojih materijala se može radit obzirom da kombinacija soli i Sunca sve to pojede? Kako se može spustiti u slučaju udara vjetra? Jeli treba posebna prostorija na brodu za pohranu jedra ili masta? Kako onda utječe na Stabilitet teretni broda ako se uvuče?  Ima li isplativost parasailing ili jedro naspram klasičnog dodatnog dizel generatora?  Može li u slučaju blackouta napajat električnu mrežu i funkcije neophodne za normalni rad broda?  

Vidiš ja se kladim da ovo ugradis ko sekundarni pogon da je više problema nego pozitivnih stvari i zato neće nitko normalan bačkat se time...  Iz glave većina gore nabrojanih stvari na serijski teretnom brodu bilo koje produkcije kontanjeras roro plin kemija i slično baš će ic ovo ugrađivati di je sigurnost na prvom mistu...  Mislim da bi bilo koji cost guard ili maritime authority ostavio takav brod na suhom vezu... 

Sad mi daj argumente...  Ali nemoj samo o zelenoj energiji i emisiji nox a i sumpora... Danas svi za to ugradnju scrubbere na hfo ili se pegla dizel ili se novi brodovi grade na plinsku turbinu...  

ARGUMENTE a ne demagogija od tebe i od onog bravara... 

 
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Argumenti su ti dani crno na bijelo. Isprobano je. Radi.
Ti si taj koji argumente nije dao tako da ne okreći ploču.
2 godine
neaktivan
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

Daj mi podatak o brodu koji to ima implementirano i da nije experimentalni brod koji je plovio prije 15 godina.  

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Jbt. Isprobano je i radi. Bilo eksperimentalno ili ne.
Brod je imao komercijalnu prekooceansku rutu i prevozio je teret. Tebi sigurno ni ljudi nisu bili na Mjesecu jer je to bilo davno i nije se komercijaliziralo. Logika ti je malo šuplja.
6 godina
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

Na njihovoj stranici kažu da brodarstvo zagađuje 3% overall, a od tih 3% da njihova solucija pomaže "i do 20%" - znači da svi ugrade ovo čudo brodovi će zagađivati (i to u najboljem scenariju)~2.4%? ili sam nesto fulao?

 

Smrdi mi na pranje $$$ :D

NULL!=NULL
 
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Smanjenje i od 1% je korak naprijed.
Pranje novca zbog čega? Smanjuje potrošnju goriva a na kraju i emisije štetnih plinova i čestica.
2 godine
neaktivan
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Gallu kaže...
Jbt. Isprobano je i radi. Bilo eksperimentalno ili ne.
Brod je imao komercijalnu prekooceansku rutu i prevozio je teret. Tebi sigurno ni ljudi nisu bili na Mjesecu jer je to bilo davno i nije se komercijaliziralo. Logika ti je malo šuplja.

 Prvo sretan Božić 😃

Drugo možda mi je logika šuplja ali trenutno ovaj način prijevoza tereta poskupljuje isporuku...  Ne zaboravimo da su brodovi sve veći i veći i da je međunarodna trgovina sve veća i veća i ovaj koncept neće naći na neku realnu primjenu...  Nemozes ovo stavit na emmu maersk jer bi ti trebali jedra površine Slavonije. Niti ima dana kad ista puse meni je na brodu bilo i po 7 dana more ko tepih nema daska vitra... 

Previše to ima problema da bi se ugradilo ... I značajno bi poskupilo trenutnu brodogradnju bez ikakve dodatne vrijednosti... Sad je trend ugradivanja scrubbera ili koristenje dizela pogotovo u ecea regijama... 

3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Također sretan Božić :)
Kako poskupljuje kada je lijepo predočeno da su uštede na gorivu realne i da je povrat investicije kroz 5 god?
Zgodno da spominješ Maersk. Znaš li da su oni jedni od predvodnika u svijetu po istraživanju propulzije vjetra za brodove? I također imaju komercijalni brod potpomognut vjetrom.
I još jednom. Ovo nije glavni pogon. Niti je ikad zamišljeno kao glavni pogon. To je vjetrom potpomognuta propulzija kada vrijeme to dozvoljava.
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.12.2021 10:22 (Gallu).
2 godine
protjeran
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

Evo zašto se zmajevi ne koriste,  piše na wiki:

 

Brodovlasnici ionako ne plaćaju za gorivo.

Gorivo plaća charter, ali mu se ugradnja zmaja ne isplati jer ne charta brod dovoljno dugo.

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Gallu kaže...
Smanjenje i od 1% je korak naprijed.
Pranje novca zbog čega? Smanjuje potrošnju goriva a na kraju i emisije štetnih plinova i čestica.

 Pa da, ali nije čak ni 1% nego best case 0.6% a mislim da ni to ne drži vodu jer na njihovim stranicama se vidi kako se "zmaj" vrluda okolo - e sad, neka se kurs promijeni 0.2 stupnja kolika je to promjena na n milja udaljenosti - što znači da će morati koristiti ili koristiti bow thrustere (što ne vidim kao opciju) ili implementirati integraciju sa kormilom (koje u dosta brodova nije automatski) tako da... ne znam...

 

kako kaže trump - sounds good doesn't work - nešto kao solar roadways ili hyperloop

 

nekako mi se čini da za nevrijeme nije (pogotovo ako navuče brod na 2 vala) a kada je mirno vrijeme vidim da je tih "do 20%" zapravo zanemarivao...

 

edit: + sama cijena implementacije, materijala i održavanja mislim da će taj postotak (barem financijski) smanjiti na još manje nego 0.6%

 

ali tko zna... ...iako... bilo bi cool da zaživi edit: + cool ideja o smanjenju zagađivanja

NULL!=NULL
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.12.2021 18:49 (VladRi).
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
VladRi kaže...
Gallu kaže...
Smanjenje i od 1% je korak naprijed.
Pranje novca zbog čega? Smanjuje potrošnju goriva a na kraju i emisije štetnih plinova i čestica.

 Pa da, ali nije čak ni 1% nego best case 0.6% a mislim da ni to ne drži vodu jer na njihovim stranicama se vidi kako se "zmaj" vrluda okolo - e sad, neka se kurs promijeni 0.2 stupnja kolika je to promjena na n milja udaljenosti - što znači da će morati koristiti ili koristiti bow thrustere (što ne vidim kao opciju) ili implementirati integraciju sa kormilom (koje u dosta brodova nije automatski) tako da... ne znam...

 

kako kaže trump - sounds good doesn't work - nešto kao solar roadways ili hyperloop

 

nekako mi se čini da za nevrijeme nije (pogotovo ako navuče brod na 2 vala) a kada je mirno vrijeme vidim da je tih "do 20%" zapravo zanemarivao...

 

edit: + sama cijena implementacije, materijala i održavanja mislim da će taj postotak (barem financijski) smanjiti na još manje nego 0.6%

 

ali tko zna... ...iako... bilo bi cool da zaživi edit: + cool ideja o smanjenju zagađivanja

 

Pa i da je 0,1% - pomak je naprijed, jedna industrija 0,1%, druga 0,1%, treća, četvrta, još dodaš neke druge tehnologije koje dodatno smanje emisije i na dobrom si putu prema cilju. Svaki pomak ma kako malen je dobar.

Ne treba razijati glavu bi li ovo funkcioniralo. Bi. Testirano je u realnim uvjetima. Smanjuje potrošnju i emisije za oko 5% Ima li boljih sustava? Ima - evo Maersk je sa Magnusovim rotorima postigao uštede preko 8% za tipičnu godinu navigacije.

6 godina
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
Gallu kaže...
VladRi kaže...
Gallu kaže...
Smanjenje i od 1% je korak naprijed.
Pranje novca zbog čega? Smanjuje potrošnju goriva a na kraju i emisije štetnih plinova i čestica.

 Pa da, ali nije čak ni 1% nego best case 0.6% a mislim da ni to ne drži vodu jer na njihovim stranicama se vidi kako se "zmaj" vrluda okolo - e sad, neka se kurs promijeni 0.2 stupnja kolika je to promjena na n milja udaljenosti - što znači da će morati koristiti ili koristiti bow thrustere (što ne vidim kao opciju) ili implementirati integraciju sa kormilom (koje u dosta brodova nije automatski) tako da... ne znam...

 

kako kaže trump - sounds good doesn't work - nešto kao solar roadways ili hyperloop

 

nekako mi se čini da za nevrijeme nije (pogotovo ako navuče brod na 2 vala) a kada je mirno vrijeme vidim da je tih "do 20%" zapravo zanemarivao...

 

edit: + sama cijena implementacije, materijala i održavanja mislim da će taj postotak (barem financijski) smanjiti na još manje nego 0.6%

 

ali tko zna... ...iako... bilo bi cool da zaživi edit: + cool ideja o smanjenju zagađivanja

 

Pa i da je 0,1% - pomak je naprijed, jedna industrija 0,1%, druga 0,1%, treća, četvrta, još dodaš neke druge tehnologije koje dodatno smanje emisije i na dobrom si putu prema cilju. Svaki pomak ma kako malen je dobar.

Ne treba razijati glavu bi li ovo funkcioniralo. Bi. Testirano je u realnim uvjetima. Smanjuje potrošnju i emisije za oko 5% Ima li boljih sustava? Ima - evo Maersk je sa Magnusovim rotorima postigao uštede preko 8% za tipičnu godinu navigacije.

Ma gle, generalno se slažem "i šut u guzicu je korak naprijed" - samo se mora uzeti u obzir cijena implementacije, održavanja, realna ušteda, viability - te koliko se zagađuje izradom/održavanjem istog - nije sve C/B.

Također applicability - tj na koje brodove se ovo može uopće staviti da bi bilo isplativno / funkcionalno - jer neće brodar stavljati ovo radi marginalne uštede - a i let's be real, većina ih i plovi pod zastavama kojih realno nije briga.

Ovo mi se čini kao money grab - kao kada svi uzimaju poticaje od eu za štogod.

Po meni je veći win AI na brodu koji iskorištava struje + magnusove rotore (btw, ovo za rotore nisam ni znao - morao sam progooglati) - jebiga, plovio sam prije 15 god a tada nije bilo većinu svega što je danas :D

 

NULL!=NULL
2 godine
neaktivan
offline
Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli bi em

Prije 30 godina ništa nije bilo od ekologije na brodu.  Danas ako ti se kao ulja prolije i ide bilge odma se treba pisat report...

Slažem se većina brodova iz registara 3 svijeta boli đon ali kazne su ogromne uhvatili ih netko u enviromental prekršaju...

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Teretnjaci pogonjeni divovskim jedrima mogli b
ZaliazniMacan kaže...

Prije 30 godina ništa nije bilo od ekologije na brodu.  Danas ako ti se kao ulja prolije i ide bilge odma se treba pisat report...

Slažem se većina brodova iz registara 3 svijeta boli đon ali kazne su ogromne uhvatili ih netko u enviromental prekršaju...

 

I trebaju još i veće. Svaki brod nek prate sateliti 24/7.

Ne samo za brodove nego i kazne za ove po lučicama. Ajmo praznit santine pune ulja direkt u more. Cijelo ljeto film ulja uz obalu. bljuv. Kad im kažem da stave u kantu pa izliju u separator, gledaju ko tele u šarena vrata -.-

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 14:12 (Gallu).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice