Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: I. dio

poruka: 71
|
čitano: 24.897
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: I. dio".
12 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: Ig
Drago kaže...
tutanjkamen kaže...

Takodjer igrao vecinu igara sa popisa, proveo nezaboravne sate i daleko bolje se zabavio nego uz sadasnje.

 

Dodao bih jos Sorcery, Spindizzy, Dizzy, Chuckie Egg, Mario Bros , 3D Grand Prix. Ma ih koliko hoces...

 

Dobra stara vremena a sad sam samo ja star

 

 

,
,
,
,
...

 

 

 

Vidim da si otkrio ovog Amstrad Maniaquea  :-D 

 

 

Taj tip ide redom i valjda mu je cilj odigrati sve igre ikada napravljene za Amstrada - od onih stvarno dobrih, kao Sorcery, ali i najgoreg mogućeg neigrivog drloga - ide Maniaque i pegla.

 

Inače ovaj Sorcery je stvarno bio izvrstan na Amstradu, za par koplja tehnički ispred svega drugoga u tom žanru što se tiče glatkoće animacije i osvježavanja ekrana. Nije moj tip igre, ali sam svejedno sam igrao, ali uz protest jer stvarno nisam dobar u platformerima. 

 

Čim čujem tu muziku i vidim ove valiće sjetim se da sam se utopio jedno 29034820984520198412 puta prije nego sam to uspio završiti. Dakle, vrlo ambivalentni osjećaji za Sorcery... 

 

 

 Je,

 

proveo sam nezaboravne sate uz Sorcery. Igrica je tolilko zarazna da jednostavno ne mozes prestati igrati.

 

Muzika odlicna a onaj zvuk otvaranja vrata, da se smrznes .

 

Prvo racunalo mi je bio CPC464 za kojeg sam kupio i vanjski disk a koji se usput receno uzasno grijao.

Nakon toga sam kupio CPC6128 a 464 prodao i to nikad nisam prezalio....

 

A kako je to znalo trestati kad bi se spojilo na pojacalo.... Sad kad se sjetim, zao mi susjeda sto su sve morali trpiti

 

 

8 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: Ig
Drago kaže...
Sokoban je jako stara igra, s početka 80-tih, pokojni Branko Špoljarić Barney ju je obožavao. Mislio sam je staviti, ali na kraju nije stala. Ima beskonačno verzija i to je jedna od onih naoko jednostavnih igara koje su žvaka za mozak i mogu se igrati zauvijek.

 

 

Drago hvala na  podsjećanju na Barneya.

Znali smo se u fazi kad je iz Buga prešao u PC Chip. Sjajan, duhovit, pametan, načitan... Uvijek smo se dobro smijali zajedno, a uvijek se moglo nešto naučiti od njega. Bio je veliki ljubitelj vlakova i simulacija vlakova. RIP Barney. 

 

BTW, Sokoban možete igrati online ovdje: https://sokoban.info/ 

 

Life is jazz. Play it cool.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.7.2022 13:44 (Macumba).
16 godina
offline
Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: I. dio

Nostalgija me svladala... Osim dobrog dijela spomenutih naslova još se rado sjećam i Defender of the Crown te svakako simulacije leta A.C.E., obje za C64 naravno. Tu su još i The Great Giana Sisters te čak i Football Manager. Ajme ima ih more.

It may be that your whole purpose in life is simply to serve as a warning to others!!
Moj PC  
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: I.
LupusInFabula kaže...

Nostalgija me svladala... Osim dobrog dijela spomenutih naslova još se rado sjećam i Defender of the Crown te svakako simulacije leta A.C.E., obje za C64 naravno. Tu su još i The Great Giana Sisters te čak i Football Manager. Ajme ima ih more.

 Na dvije diskete .

 

N&S, Sid's M Pirates, DoC i Ghosbustersi su meni najdraže sa c64.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
8 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: Ig
tutanjkamen kaže...
Drago kaže...
tutanjkamen kaže...

Takodjer igrao vecinu igara sa popisa, proveo nezaboravne sate i daleko bolje se zabavio nego uz sadasnje.

 

Dodao bih jos Sorcery, Spindizzy, Dizzy, Chuckie Egg, Mario Bros , 3D Grand Prix. Ma ih koliko hoces...

 

Dobra stara vremena a sad sam samo ja star

 

 

,
,
,
,
...

 

 

 

Vidim da si otkrio ovog Amstrad Maniaquea  :-D 

 

 

Taj tip ide redom i valjda mu je cilj odigrati sve igre ikada napravljene za Amstrada - od onih stvarno dobrih, kao Sorcery, ali i najgoreg mogućeg neigrivog drloga - ide Maniaque i pegla.

 

Inače ovaj Sorcery je stvarno bio izvrstan na Amstradu, za par koplja tehnički ispred svega drugoga u tom žanru što se tiče glatkoće animacije i osvježavanja ekrana. Nije moj tip igre, ali sam svejedno sam igrao, ali uz protest jer stvarno nisam dobar u platformerima. 

 

Čim čujem tu muziku i vidim ove valiće sjetim se da sam se utopio jedno 29034820984520198412 puta prije nego sam to uspio završiti. Dakle, vrlo ambivalentni osjećaji za Sorcery... 

 

 

 Je,

 

proveo sam nezaboravne sate uz Sorcery. Igrica je tolilko zarazna da jednostavno ne mozes prestati igrati.

 

Muzika odlicna a onaj zvuk otvaranja vrata, da se smrznes .

 

Prvo racunalo mi je bio CPC464 za kojeg sam kupio i vanjski disk a koji se usput receno uzasno grijao.

Nakon toga sam kupio CPC6128 a 464 prodao i to nikad nisam prezalio....

 

A kako je to znalo trestati kad bi se spojilo na pojacalo.... Sad kad se sjetim, zao mi susjeda sto su sve morali trpiti

 

 

 Potpisujem sve za Sorcery.

Iako sam tad (rane 80-te) imao antagonizam prema Schneideru/Amstradu ("Zilog smrdi"), Sorcery je bio vrhunski na CPC. Jedva sam dočekao da ga nabavim za C64 i - razočaranje. Muzika je ok, grafika relativno, ali igrica nije to-to. Previše su sprtljali u konverziji imho.
I preteško za mene, iako sam bio rel. dobar u platformerima (koji su me zanimali, koje generalno nisam nikako volio).
Dosta sam (i previše) vremena pogubio na Sorcery i - odustao. Bilo je previše bugova - izgubiš život bezveze ili ti se igra naprosto smrzne.

11 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: I.
DarthMarkus kaže...

N&S, Sid's M Pirates, DoC i Ghosbustersi su meni najdraže sa c64.

 a kad sam vidio koliko su pirati bolje izgledali na amigi, uh

isto kao i elita, na c64 vektorska, na amigi vektorska 'filovana' , razlika ogromna, zvuk da ne spominjem

8 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: Ig
C64 kaže...

Na stranici c64.com se mogu skinuti praktično sve igre za C64
Instalira se Vice emulator...
Meni je sin za rođendan kupio očuvan Quickshot 2 turbo i napravio adapter za USB (prilog)
Za podsjetnik na vremena kada sam bio mlad

 Hehehe, ja još uvijek imam 2 Quickshota + 1 talijanski klon. Kupio neki poljski adapter i igram povremeno na TheC64 Mini, na HD ekranu.
Vice: Neki dan na laptopu odšpanao s TheC64 "Kingston" (crap) usb joystickom Impossible Mission nakon x godina, prošao isprve 

 

syncmaster245b kaže...

Ako se Mercenary

ne pojavi na listi, za mene liste ko' da nema

 

Jedina igra koja koja prisla dovoljno blizu Eliti.

 

Usput Drago, udaras ispod pojasa sa ovakvim clancima. Suza u oku dok citam clanak.

Emocije nas gejmerskih starkelja bi trebale biti zakonom zasticene.

 
Otkrio prije par godina dostojnog nasljednika Elite i Mercenary na C64: Moonfall.
Igra je hibrid Elite & Mecenary, odlična. Rel. kasno urađena, a autor je mlad naprasno umro tako da se za nju baš ni ne zna.
Odlično tehnički urađeno, može se direktno u igri prebacivati iz hires u multicolor mod!
Amiga/ST verzije su, naravno, superiornije, ali ovo je draguljčić-
Preporučam!
https://www.lemon64.com/?game_id=1713

 
 

8 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: I.
picajzla0707 kaže...
DarthMarkus kaže...

N&S, Sid's M Pirates, DoC i Ghosbustersi su meni najdraže sa c64.

 a kad sam vidio koliko su pirati bolje izgledali na amigi, uh

isto kao i elita, na c64 vektorska, na amigi vektorska 'filovana' , razlika ogromna, zvuk da ne spominjem

 Ne znam, meni Elite nikad nije legla ni na Amigi, ni Atari ST, ni DOS verzija (ni wireframe ni "filovana"). Fizika igre (upravljanja, borbe) je drugačija. Čak mi je neslužbena na GBA bila bolja.
C64 verzija najbolja, a igrao na emulatoru čak Electron, Acorn Archimedes verzije - te su odlične.
Frontier Elite je zanimljiv, ali neigriv; Frontier 1st Encounter sam kupio za PC - jedna od ponajbugovitijih igara svih vremena! Odlično, neigrivo.
U biti jedino mi je Oolite respektabilan (neslužbeni) nastavak, s time da si tu možeš sam dodati Targoid ship, Millenium Falcon, T-Fighter, sve brodove iz FE/FFE, Planet Express iz Futurame ... i sve to voziti. Gomile misija po želji itd.
Odlično, i još džabe! F*K ED: Elite Dangerous mi nikad nije sjeo; ne volim gramzivog D. Brabena iako imam respekt spram Raspberry Pi i Elite.

http://oolite.org/
https://en.wikipedia.org/wiki/Oolite_(video_game) 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.8.2022 0:11 (Zechina).
11 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: I.
Moguće, na c64 sam elitu igrao vrlo malo, jer je to bilo kod frendova, a na amigi više, jer sam je imao doma.
U svakom slučaju amiga je tada izgledala generacijama ispred
15 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: Ig
Ivan(4) kaže...

 Mislim da nikad nisam igrao original, ali sam od varijacija na temu jako voleo Supaplex.

 

 Nedavno sam video da postoji zvaničan besplatni port za Android i prešao 110/111 nivoa - Level 97: Good Job, nikako ne uspevam da provalim sam početak. 

Supaplex!!! Ajme majko što sam vremena u info učionici skurio na to :).....

Baš ću probati Android port, for old times sake :)

8 godina
offline
Re: Top-lista 200 najboljih igara svih vremena: Ig
Drago kaže...

Realno bi lista trebala imati 500 - 1000 naslova, što shvatiš kad je počneš kompilirati da bi obuhvatila sve igre koje su ili bile jako dobre ili po nečemu bile revolucionarne kad su se pojavile

 https://forum.bug.hr/forum/post/komentari-clanaka-bughr/top-lista-200-najboljih-igara-iii-dio/6525496.aspx

Drago kaže...

igra (bi) trebala zadovoljiti kriterije prvo jedinstvenosti i dorađenosti pa tek onda eventualno popularnosti 

 

IMPOSSIBLE MISSION - apsolutno revolucionarna, jedinstvena i dorađena igra, ujedno i megapopularna.
Namjesto toga je za 1983.-84. stavljen - Super Pipeline ???

https://en.wikipedia.org/wiki/Impossible_Mission#Reception

In May 1985, Zzap!64 editors ranked Impossible Mission second in their list of the best Commodore 64 games, while readers ranked it first, with 26% of votes.

Na istoj listi, Super Pipeline je tek - 29.-ti (od "top 64")

 

ŠTO JE REVOLUCIONARNO S IM?
- Po prvi put na 8-bit (!) računalima, rotoskopska - digitalna animacija kretnji glavnog lika (trk, salto), UZ PARALELNI: digitalni sound (npr odjek koraka); DIGITALNI GOVOR (krik, smijeh!), full screen završna animacija sa digi govorom... sve savršeno glatke izvedbe.
- Genijalna, "mutirajuća" slagalica koja od samo 16 mini-kalupa stvara 8x36 (288!) vizualno "smislenih" dijelova slagalice. Neponovljivo!

 
- Pregršt logičko-akcijskih mozgolomki (preteća npr "Portala"), međuovisnih o "random" (ali uvijek smislenom) rasporedu 32. (!) jedinstvene prostorije zgrade (svaki put drugačiji raspored unutar mogućih 54 lokacija).


IM je evergreen, dovoljno popularan da je 2019. portan i na Nintendo Switch.
Nakon: C64, Apple II, Atari 7800, ZX Spectrum, Acorn Electron, BBC Micro, Amstrad CPC, Amiga, SEGA Master System, NES, GBA, Sony PS2, PSP, Nintendo DS, Wii.

 

Glede digitalizirane rotoskopske animacije, Drago je kao "revolucionarno" naveo PRINCE OF PERSIA (1989.), odličan ali - amaterski primjer (kojeg je Jordan Mechner detaljno opisao u svojim "žurnalima", koje prodaje).
Ironično, Drago je uvrstio SUMMER GAMES (1984) NE spomenuvši fantastičnu rotoskop animaciju ovdje. 5 godina ranije!
Ta animacija je pak istovjetna - "posuđena" od IMPOSSIBLE MISSION (također Epyx, iste godine)!!
Original je pak "posuđen" od Eadweard Muybridga: "THE ATTITUDES OF ANIMALS IN MOTION" - iz 1881. !!!
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Somersault_Muybridge.gif

 

Gotovo je sigurno da je Jordan maznuo neki od radova Muybridga (umjesto bajke o bratu koji skače naokolo), ali je to gotovo nemoguće dokazati.
Muybridge je, naime, iz nekog razloga, radio čitave roto cikluse sa - mačevanjem.
Za "utjehu", mnoge popularne igre su, također, dosta dugo krale iste animacije od Impossible Mission (od poznatijih: "Saboteur").
Kurioziteta radi, na Strojarstvu itd ("Ergonomija...") i danas koriste Muybridgea za ergonomske i statičke proračune ljudskog tijela (- been there).

 

RAZLOG IZOSTANKA IM  
Predmnijevam da je razlog zašto je IM izostavljen podsvjesne, subliminalne naravi: IM je bio rak rana "Zilogašima" (Z80 CPU - Spectrum, Amstrad, MSX...)! Za Z80 based platforme je IM toliko očajno izveden da izgleda retardirano. Zvuk jedva da postoji (govora naravno nema), animacije izgledaju amaterski, grafika je očajna. Desinhronizacija elemenata itd, igrivost - bijedna.

Dostatno je bilo kratko pogledati C64 verziju i Zilogaši bi utekli podvijena repa. Z80 je noviji, nominalno jači CPU od MOS 6510, ali duplo RAMa (Amstrad...) nije moglo nadoknaditi SID audio čip, VIC grafički čip sa - hw podrškom za spriteove.
Ponajveća ironija je da IM verzija za Amstrad - za realno bitno snažniji komp od C64 - bijednija od verzije za ZX Spectrum!

Zvuk je podjednako bijedan, glavni lik je 3 puta manje rezolucije od originala i kad npr pretražuje objekte, izgleda poput žohara ili čudne muhe s krilcima! Za razliku od "atlete" u originalu. Animacija je "sklepana". Slagalice djeluju potpuno neintuitivno - nerješivo, a ponad svega, završna animacija, koja makar bijedna postoji i na Spectrumu, na Amstradu je - izostavljena! 
Usporedite sami:


Za utjehu, tek svaki sljedeći port/nastavak/remake IM je bio sve očajniji, unatoč sve superiornijem hardveru. Kao da se armija programera desetljećima trudila uništiti minimalističku savršenost C64 verzije!
Vrhunac retardacije je Nintendo Switch port:
Umjesto legendarnog, sarkastičnog audio dočeka zlog genija Elvina Atombendera, metaliziranog opakog glasa a la James Earl Jones (Darth Vader, Thulsa Doom...):
"ANOTHER VISITOR. STAY A WHILE... STAY FOREVER!"
Impossible Mission - Game Boy Advance (autentičan C64 audio sample)


Na novom Switch portu (a donekle i PS2, PSP, DS i Wii) retardirano je besmislena uvodna poruka, glasa napušenog Elona Muska: 
"HASTA LA VISTA ! WHO AM I? STAY FOREVER!" (tako zvuči, ali ipak nije - originalna je)

 

Sasvim prigodno, u gender-bender trendu, Elvin Atombender na Nintendo Switch ima silikonirana patka usta, face liftingom mu je urađen joker osmijeh a ostatak lica mu je deformiran kolagenom, botoksom i čudnim silikonskim umecima. 
Završni Elvin - redom: C64, Spectrum, (Amstrad-njente), Sega, Switch

 
 
 
 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.8.2022 20:14 (Zechina).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice