e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvrtku.

poruka: 36
|
čitano: 15.395
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvrtku.".
8 godina
neaktivan
offline
e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvrtku.

Kaže u tekstu:

 

"Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a."

 

Bilo bi lijepo da se kao građani svi skupa polako educiramo i prestanemo gledati ili insinuirati da je poduzetništvo tu samo zato da se ne bi plaćali porezi.

 

Tvrtka na kraju svake poslovne godine mora platiti porez na dobit te ima puno troškova koji postoje iz samo jednog razloga.

Taj je da bi ta ista država mogla pregledati vaše poslovanje kada i kako žele da bi se uvjerili kako je državin dio kolača dovoljno velik i da ga je Vaša tvrtka podmirila.

Ta ista država propisuje i načine kako usporiti rast troškova tvrke ne bi li se osigurali da ostaje dovoljno na kraju godine za oporezivanje kroz dobit.

 

Uglavnom, to malo PDVa što se povuče nazad iz troška robe koja prema vrsti poslovanja tvrtke se smije pravdati kao tvrtkin trošak je zanemariva. Ne možete kupiti na tvrtku perilicu suđa, ako nemate uredski prostor sa kuhinjom. A ako ga imate u vlastitoj nekretnini onda tvrtka mora plaćati najam, a Vi kao fizička osoba porez na najam.. itd itd.

 

Slično se desilo sa bombastičnim najvaljivanjem odbitka 50% predporez na kupnju automobila, realno poduzetnicima koji nemaju poseban status i nabavljaju običan osobni automobil, auti i troškovi vezani za njih su pojeftinili 6%, a ne 50% predporeza, jer novinari ne objašnjavaju kako se trošak vozila na kraju obračunava u tvrtki. Do sada vozilo i svi troškovi vezani na vozilo je tvrtklu koštalo 6% više nego li fizičku osobu. Dakle sada tvrtke i fizičke osobe plaćaju vozila po istim cijenama, a ove fore sa predporezima su samo fore od kojih može realno profitirati samo netko tko je u milosti porezne i/ili Vlasti, ili je bedast/hrabar pa krivo obračunava i onda kad ga skuže kroz ohoho godina, bude požalio što je bilo-što radio i to sa kamatama.

 

Daklem:

 

Ljudi kupuju na tvrtke zato jer im je potrošačka roba koju kupuju sredstvo za rad. Država ih subvencionira vraćanjem PDVa, ali zato uzima toj istoj tvrtki po drugim osnovama. Država na kraju uvijek uzme jako puno.

Odmah ću napisati, nije problem što država uzima. Problem je kako, na koga i sa kojim efektima država troši to što je uzela, a još veći je problem što nismo svi jednaki pred poreznim zakonom, što ih ima puno koji su povlašteni i kojima se svašta oprašta bez ikakve valjane osnove.

 

 

 
6 0 hvala 1
15 godina
offline
e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvrtku.

+dodatak, nije glavna tema texta, nego na kraju.. za garanciju.

-proizvođač daje garanciju i ne radi baš nikakvu razliku po tipu kupca, mali-kućni ili firma.. to radi sam trgovac, jer može, jer mu se dozvoljava... dok se zakon odnosi na osobu i može se svašta tad tumačiti. Za garanciju to nema veze, ali tako je kod nekih trgovaca. Kao što se cjenkate za cijenu, jednako se treba cjenkati za garanciju ili nekupiti robu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Sroljo the second kaže...

Kaže u tekstu:

 

"Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a."

 

Bilo bi lijepo da se kao građani svi skupa polako educiramo i prestanemo gledati ili insinuirati da je poduzetništvo tu samo zato da se ne bi plaćali porezi.

Insinuacije koje si iznio tu su samo tvoje, ne i autora članka (tj. mene). Žalosno je da se tekst ne može pročitati bez da se u njega guraju vlastiti kompleksi. 

 

Cilj teksta je upoznati ljude da razlika između toga naručuje li se roba na firmu ili privatno nije samo u tome piše li na računu ime firme ili njihovo osobno ime.

8 godina
neaktivan
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
mbaksa kaže...
Sroljo the second kaže...

Kaže u tekstu:

 

"Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a."

 

Bilo bi lijepo da se kao građani svi skupa polako educiramo i prestanemo gledati ili insinuirati da je poduzetništvo tu samo zato da se ne bi plaćali porezi.

Insinuacije koje si iznio tu su samo tvoje, ne i autora članka (tj. mene). Žalosno je da se tekst ne može pročitati bez da se u njega guraju vlastiti kompleksi. 

 

Cilj teksta je upoznati ljude da razlika između toga naručuje li se roba na firmu ili privatno nije samo u tome piše li na računu ime firme ili njihovo osobno ime.

 Tu si u pravu, nisi insinuirao nego si jasno napisao da neki kupci kupuju na tvrtku kako bi izbjegli plaćanje PDVa.

Onda si ustvrdio da sam iskompleksiran jer sam tvoju izjavu pročitao kako i piše. To mi je malo nejasno.

 

Činjenica je da si posve u krivu, na tvrtku se kupuje sredstvo za rad i bilo bi lijepo kada bi tu ružnu rečenicu izbacio ili promjenio u nešto primjereno što nema prizvuk kršenja poreznih zakona.

Izbjegavanje plaćanja PDVa je prekršaj, povrat PDVa na robu koja je priznati trošak tvrtke nije izbjegavanje.

16 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
mbaksa kaže...
Sroljo the second kaže...

Kaže u tekstu:

 

"Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a."

 

Bilo bi lijepo da se kao građani svi skupa polako educiramo i prestanemo gledati ili insinuirati da je poduzetništvo tu samo zato da se ne bi plaćali porezi.

Insinuacije koje si iznio tu su samo tvoje, ne i autora članka (tj. mene). Žalosno je da se tekst ne može pročitati bez da se u njega guraju vlastiti kompleksi. 

 

Cilj teksta je upoznati ljude da razlika između toga naručuje li se roba na firmu ili privatno nije samo u tome piše li na računu ime firme ili njihovo osobno ime.

Čini mi se malo pretjerana reakcija ... činjenica jest da je kod nas većina ljudi financijski nepismena pa čak i oni koji imaju firme.

I sam izraz "izbjegli plaćanje PDV-a" je trebalo malo pojasniti, jer ako se stvarno kupuje sredstvo za rad onda je to u duhu PDV-a (da bude oslobođeno) jer ga plaća tek krajnji kupac na konačni proizvod/uslugu.

 

Problem je naravno kad se to zlorabi pa se kupuju stvari koje nemaju veze sa djelatnošću firme, npr. odvjetnik kupi "malom od kuma" gamerski stroj. Čak i da opravda i7 i GTX 1080i za Office dokumente (tajnica radi na 6 monitora i prati real-time 3D grafikone brzog rješavanja slučaja u našem pravosuđu), to je i dalje inventar firme i inspekcija ga može tražiti na uvid, kao i licence za softver.

Naravno da u praksi puno toga još uvijek prolazi nekažnjeno ali Porezna već par godina ima direktni uvid u žiro-račun i sve transakcije tako da ne treba baš pretjerivati sa skupim laptopima i smartphoneima za ured sa jednim ili dva zaposlena. I nakon što prođe period amortizacije (obično 2 godine), trebalo bi opremu rashodovati i prodati "pravom" vlasniku ili bar odnijeti nešto na e-otpad i dobiti potvrdu da je bačeno.

 

Što se tiče imena na računu, za obrte to i ne mora biti problem jer je OIB vlasnika ujedno i OIB obrta.

 

16 godina
moderator
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Sroljo the second kaže...
Tu si u pravu, nisi insinuirao nego si jasno napisao da neki kupci kupuju na tvrtku kako bi izbjegli plaćanje PDVa.

Jasno sam napisao da neki kupuju radi toga. Neki. Dakle, nisam napisao svi, nisam napisao većina, nego neki. Što je činjenica. A time što sam iznio činjenicu da neki kupci kupuju na firmu radi toga, nisam napisao niti sam imao namjere napisati "da je poduzetništvo tu samo zato da se ne bi plaćali porezi". Ti si u tekst ugradio nešto što ja nisam napisao niti sam imao u primisli.

 

Mladen kaže...
Čini mi se malo pretjerana reakcija ...

Definitivno nije pretjerana kad ti netko imputira da si rekao nešto što nisi rekao. To je nešto apsolutno neprihvatljivo. Kolega je slobodan komentirati ono što jesam napisao, ali nije slobodan stavljati mi u usta riječi koje nisam rekao i onda to kao fol "pobijati". To ti je inače logička pogreška straw man.

16 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
mbaksa kaže...

Definitivno nije pretjerana kad ti netko imputira da si rekao nešto što nisi rekao. To je nešto apsolutno neprihvatljivo. Kolega je slobodan komentirati ono što jesam napisao, ali nije slobodan stavljati mi u usta riječi koje nisam rekao i onda to kao fol "pobijati". To ti je inače logička pogreška straw man.

Da, nisi to rekao, ali meni Sroljin post i ne izgleda kao kritika tebi nego više kao proširenje teme ostalima.

I meni je zapelo za oko da bi trebalo malo pojasniti da ne ostane između redaka baš zbog tih "nekih" koji često i ne vide cijelu sliku (i potencijalne probleme) pa to smatraju normalnom praksom i sitnom uslugom.

 

 

 

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Mladen kaže...
mbaksa kaže...

Definitivno nije pretjerana kad ti netko imputira da si rekao nešto što nisi rekao. To je nešto apsolutno neprihvatljivo. Kolega je slobodan komentirati ono što jesam napisao, ali nije slobodan stavljati mi u usta riječi koje nisam rekao i onda to kao fol "pobijati". To ti je inače logička pogreška straw man.

Da, nisi to rekao, ali meni Sroljin post i ne izgleda kao kritika tebi nego više kao proširenje teme ostalima.

Kolega u svom drugom postu potvrđuje da je njegov post kritika (i) meni. Tj. kritika onome što mi je imputirao da sam napisao u članku, a što nisam napisao.

 

Nemam ništa protiv da forumaši nešto pojašnjavaju, ali imam protiv kad idu "istjerivati pravdu" na moj račun. Nek slobodno dopuni ako nešto nisam napisao, neka me ispravi ako sam nešto krivo napisao, ali da mi imputira nešto što nisam napisao i onda napada na temelju toga - time je prešao granicu.

13 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
ihush kaže...

+dodatak, nije glavna tema texta, nego na kraju.. za garanciju.

-proizvođač daje garanciju i ne radi baš nikakvu razliku po tipu kupca, mali-kućni ili firma.. to radi sam trgovac, jer može, jer mu se dozvoljava... dok se zakon odnosi na osobu i može se svašta tad tumačiti. Za garanciju to nema veze, ali tako je kod nekih trgovaca. Kao što se cjenkate za cijenu, jednako se treba cjenkati za garanciju ili nekupiti robu.

Proizvođač isto radi razliku, evo primjer za Bosch, iako naravno ovisi o zakonodavstvu zemlje u kojoj prodaje.

https://www.bosch-professional.com/gb/media/service_relaunch/garantie/3yw_agb_uk_en.pdf

The guarantee period is 24 months or, in the case of commercial or professional use, 12months.

 

15 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr

-bug forum, primarno IT, PC.. ima li neki modem, monitor, hdd tadkvu garanciju ovisnu o kupcu/firmi? Ovo je jedan primjer, boschov.. ima još? (vrlo malo proizvođača to razlikuje) :)

-robustnost uređaja, trajnost, radni sati.. i kad garanciju odredi proizvođač, to je OK, kad ju svojevoljno određuje trgovac, tad nije. To je tad obično zakidanje, koje poneki trgovac koristi kako bi možda nešto više zaradio ili sa sebe skinuo obvezu posredovanja kod ostvarivanja garancije (direktno u servis..). Garancija u slučajevima oko PC opreme vrijedi. To je osnovni paradoks.. a zakon o zaštiti potrošača to ne regulira ako se potrošač tumači kao osoba-čovjek (mali, kućni, kranji korsinik). Potrošači jednako mogu biti i firme, wc papir, kava.. (ako nije kafić..).. ali se tako ne tumači.

 

edit: na kutijama uređaja su deklaracije, garancija.. i datum-trajanje.. trgovac to ne dira (jer ne smije..). Garancija vijedi, samo je trgovac osporava-odbacuje/skraćuje, jer je tako naveo u računu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 9:51 (ihush).
13 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr

Ako baš inzistiraš

AOC monitor

https://aoc-pim.s3.amazonaws.com/Manual,%20Drivers%20&%206D/Q2781PQ/Croatian_1_0%20(15).pdf

Za AOC LCD monitore prodane u Europi, AOC International (Europe) B.V. jamči da će ovaj proizvod biti bez pogrešaka u
materijalu i izradi tijekom razdoblja od tri (3) godine od datuma originalne kupnje za privatne svrhe.
11 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Mladen kaže...

I nakon što prođe period amortizacije (obično 2 godine), trebalo bi opremu rashodovati i prodati "pravom" vlasniku ili bar odnijeti nešto na e-otpad i dobiti potvrdu da je bačeno.

a možeš dati 200 kuna lokalnom serviseru da ti da potvrdu kako je uređaj crknuo od strujnog udara i onda ga otpišeš

mogućnosti muljanja su gotovo neograničene

15 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
sosta kaže...

Ako baš inzistiraš

..

 -ne, ne inzistiram.. no ovako se dokazuje izuzetak, ne pravilo :)

-i dalje vrijedi da vrlo mali broj proizvoda/proizvođača tak orazlikuje robu-garanciju ili pitanje što se u ponekom prijevodu smatra privatno (jer i firmino vlasništvo je privatno.. trgovci razlikuju z akorištenje ili danju prodaju kao i država za obračun PDVa.. dok udruga/institucija ili oblik vlasništva nemaju puno veze s tim, tako da ni sama riječ-prijevod privatno nije 'laka' za tumačenje..).

 

možda prepicajzlasto.. kao rekacija mbakse na umjernenu provokaciiju :)) .. ali ne inzistiram.

 

edit: .. čitajući dalje jamstvo.. za EU navode tu riječ, privatno, za MEI/CIS ne.. jednostavno nema te riječi-ograničenja. Možda greška/previd.. umjesto privatno, može biti osobno/komercijalno to bi bilo konkretnije vezano za pravnu osobu i jamstvo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 11:45 (ihush).
13 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
sosta kaže...

Ako baš inzistiraš

AOC monitor

https://aoc-pim.s3.amazonaws.com/Manual,%20Drivers%20&%206D/Q2781PQ/Croatian_1_0%20(15).pdf

Za AOC LCD monitore prodane u Europi, AOC International (Europe) B.V. jamči da će ovaj proizvod biti bez pogrešaka u
materijalu i izradi tijekom razdoblja od tri (3) godine od datuma originalne kupnje za privatne svrhe.

Mislim da se ovdje radi o lošem prijevodu.

15 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr

da, loš prijevod konzumenta.. =potrošač/kupac. Nije trgovac (za daljnju prodaju) .. postoji i trmin kranji kupac. Pri tome nema razlike privatno, mali-veliki, osoba-firma..

 

+ to smo već postavili u nekoj prijašnjoj temi, kao pitanje (hipotetsko.. tj. tko bi nam dao odgovor..) zakon o zaštiti potrošača.. firma, je ili nije potrošač? Mislim da je, ne vidim po kojoj pravnoj osonovi nije.. no ostaje rastezljivost ili nedefiniranost, kao mjest za lov u mutnom i tad to poneki trgovac korsiti, čak nije kriv.. dok mu netko iz vlasti ne rastumači drugačije.

 

+ a upravo takvu stvar može bug-časopis, postaviti kao pitanje nekome.. (nadležnom).

+ a tad bi tumačenje odgovorilo i na ovo pitanje iz teme.. o povratu ako je kupljeno online, osobno ili na firmu.. ima li razlike? Opet, ne vidim u čemu.. pa ne bi ni zakon trebao vidjeti, diskriminirati.

... ali, naravno, intencija zakona je bila dodatno zaštititi male-osobe-kućne.. kao primarni cilj, ne firme jer se smatra da imaju pravnike i ostalo za sporove..

- knjigovodstveno nema razlike, ako može malom kupcu biti vraćeno (mada je on pogriješio, pogrešno naručio..) pošto mu zakon daje pravo da se npr predomisli u 14 dana.. uopće nije neka prepreka da se jednako tumači u ovom slučaju za firmu. Još lakše ako postoji dobra volja trgovca koji želi udovoljiti kupcu (i kad nije zakonski obvezan).. no pitanje je i pravila, fiskalizacije, muljanja ili problema koje storniranje povlači.. (porezi i kontrola, naštelavanje knjige prometa.. država to ne želi, ni bilo koji normalan trgovac bez nekog dobrog razloga, rizik za kaznu ako inspektor nije 'sretan'.. a iz inicijalno dobre volje..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 11:58 (ihush).
13 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr

Moguće je da se radi o lošem prijevodu, a moguće je da su za nas drugačiji jamstveni uvjeti zbog našeg Zakona o zaštiti proizvođača koji potrošača definira kao fizičku osobu.

Direktiva EU daje mogućnost da se pojam potrošača proširi, kod nas to nije slučaj, a kako je u ostalim zemljama EU neznam.

BTW, o tome sam već pisao i raspravljao u ovoj temi

https://www.bug.hr/forum/topic/opcenito-o-ict-biznisu/prava-potrosaca-reklamacije-povrat-zamjena/241203.aspx?page=22&jumpto=5623086&sort=asc&view=flat

 

15 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr

.. ok, recimo da je stvar zemlje, tumačenja.. ali tad nije trgovac taj koji ima pravo tumačiti zakon, može ga samo provoditi. Kad usporedimo s većinom, tad logički manjina nije u pravu ili su svi u pravu..

-da, intencija je bila zaštititi malog potrošača.. ljude, tako je skrojen zakon, formulacije.. nije se mislilo na prijevode, firme itd.

 

+ edit.. kad kažeš moguće da je loš prijevod, sad kad imamo original na eng.. vidimo da je loš-neadekvatan termin, prijevod. Konzument i privatno nisu sinonimi. Pogotovo se to ne može pobrkati u IT-PC industiji, zbog softwarea-licenci, koje u 99% slučajeva razlikuju osobno/kućno korištenje npr freeware i komercijalno (firma), pri tome nikad nema riječi privatno (vlasništvo) odnosno tad se koristi riječ osobno, za osobnu upotrebu i uvjek naglašeno ne za komercijalnu, dok se svi proizvodi na neki način konzumiraju npr igre, pjesme..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 12:06 (ihush).
16 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
picajzla0707 kaže...
Mladen kaže...

I nakon što prođe period amortizacije (obično 2 godine), trebalo bi opremu rashodovati i prodati "pravom" vlasniku ili bar odnijeti nešto na e-otpad i dobiti potvrdu da je bačeno.

a možeš dati 200 kuna lokalnom serviseru da ti da potvrdu kako je uređaj crknuo od strujnog udara i onda ga otpišeš

mogućnosti muljanja su gotovo neograničene

Da, iako je kreativno knjigovodstvo kod nas omiljena disciplina ne treba sad baš pisati priručnik :)

Po nekim tumačenjima trebao bi se voditi i popis sitnog inventara a komponente udružiti u kompletnu konfiguraciju pa kao takvu uvesti u osnovna sredstva iako to dosta komplicira stvari, posebno ako često mijenjaš samo osnovne iznutrice (ploča, proc i RAM). Da ne spominjem što bi rekli fanovi RGB-a i prozora na jednog Threadrippera u Ćufteku iz 2002. :)

 

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Mladen kaže...

Da, iako je kreativno knjigovodstvo kod nas omiljena disciplina ne treba sad baš pisati priručnik :)

Po nekim tumačenjima trebao bi se voditi i popis sitnog inventara a komponente udružiti u kompletnu konfiguraciju pa kao takvu uvesti u osnovna sredstva iako to dosta komplicira stvari, posebno ako često mijenjaš samo osnovne iznutrice (ploča, proc i RAM). Da ne spominjem što bi rekli fanovi RGB-a i prozora na jednog Threadrippera u Ćufteku iz 2002. :)

 

 

 

 Vrč ide na vodu dok se ne razbije, a kad se razbije onda bude kuknjave i kmečanja da sve zvoni :).

Tak mi je poznati, radil se lud i prtljal kak on ima poznatoga i kak njemu sve srede. Išlo je to godinama, on se uljukal, a onda je došel dan. Mogel si je kupiti finog BMWa serije 5 za kazne koje je na kraju poplaćao sa kamatama.

Prvo je bio bijesan, poslje se skuliral, sada radi po pravilima :)

 

 

16 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Sroljo the second kaže...

Kaže u tekstu:

 

"Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a."

 

Bilo bi lijepo da se kao građani svi skupa polako educiramo i prestanemo gledati ili insinuirati da je poduzetništvo tu samo zato da se ne bi plaćali porezi.

 

Tvrtka na kraju svake poslovne godine mora platiti porez na dobit te ima puno troškova koji postoje iz samo jednog razloga.

itd itd

 Izvinjavam se u ime autora članka ako si se osetio prozvanim. Preduzetnici koje znam generalno rade prilično čisto, u smislu da ne rade poslove mimo knjiga, da su im svi zaposleni uredno prijavljeni itd itd. Što se tiče izvlačenja para iz firme na način pomenut u tekstu, ne zabadam nos u tuđa posla, ali mi je većina njih sama, usputno, pomenula da to radi, i da ti sam knjigovođa, čim ga unajmiš, obično predoči neke mogućnosti kreativnog knjigovodstva. Nije ovde stvar samo u PDV-u, nego bi, ako bi hteli da isplate sebi novac da bi nešto kupili, bilo kroz platu ili kroz dividendu, postojala i druga davanja. Takođe, porez na dobit se umanjuje za iznos srazmeran ulaganjima u osnovna sredstva (za mala preduzeća, ovde, mislim da je iznos za koji ti se umanjuje porez 40% ulaganja u OS). Dokle god je moguće iole uverljivo predstaviti da je nešto kupljeno za potrebe firme, to se kupuje na firmu, i finansijski dobitak je nezanemarljiv.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
8 godina
neaktivan
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Ivan(4) kaže...

 ali mi je većina njih sama, usputno, pomenula da to radi, i da ti sam knjigovođa, čim ga unajmiš, obično predoči neke mogućnosti kreativnog knjigovodstva. Nije ovde stvar samo u PDV-u, nego bi, ako bi hteli da isplate sebi novac da bi nešto kupili, bilo kroz platu ili kroz dividendu, postojala i druga davanja. 

 Tu nema nikakvih problema, jer je posve normalno da troškove poreza želiš smanjiti na minimum tako da novac možeš iskoristiti za nešto što ti direktno više koristi. Naivno je misliti kako porezna ne razumije, ne zna ili nije svjesna "kreativnog knjigovodstva".

Ako ti porezna dozvoli, sve je čisto, jer oni tvoju tvrtku gledaju u cjelini koliko uplaćuješ kroz razne namete.

Ako ti je kreativnost prošla jedne godine, dvije godine ili tri godine, ne bi trebao misliti da će ti prolaziti stalno. Sve ovisi o tome kako ti tvrtka porezno izgleda u cjelini.

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Ivan(4) kaže...
Dokle god je moguće iole uverljivo predstaviti da je nešto kupljeno za potrebe firme, to se kupuje na firmu, i finansijski dobitak je nezanemarljiv.

Ovaj tvoj komentar kolega Sroljo the second je jednostavno ignorirao, iako je zbog sličnog komentara mene napao.

 

To su općepoznate stvari. Ali se o tome očito mora šutjeti, jer čim se usudiš tako nešto reći, automatski si protiv poduzetništva, ocrnjuješ poduzetništvo, šalješ otrovne strelice prema poduzetništvu. WTF?!

 

Zar ćemo prešućivati ili lagati o tome zato da ne bismo povrijedili nečije osjećaje?

 

Jedan dio poduzetnika to radi. Koliki konkretno je to dio i u kojoj mjeri to radi - ne znam. Nije ni bitno. Činjenica je da jedan dio poduzetnika to radi. U tekstu sam iznio činjenicu. Bez ikakvog vrijednosnog suda o tome je li to dobro, je li to loše, a kamoli da sam iznio ikakav vrijednosni sud o poduzetništvu općenito! A anonimni forumaš Sroljo the second me napada zbog umišljenog/izmišljenog vrijednosnog suda o poduzetnišvu. Očito mu je trebao neki povod da se raspištolji o poduzetništvu, ali to zaista nije trebao raditi na moj račun.

 

###

 

(Ivane, ovo dalje se ne odnosi na tvoj komentar, nego općenito)

 

Ako je nekome upitno ono "izbjegavanje PDV-a" u "Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a.". Ajde malo razmislite o tome. Poduzetnici koji kupuju na firmu sredstva za rad, to kupuju na firmu jer im trebaju sredstva za rad, a ne zato jer bi izbjegavali plaćanje PDV-a! Uopće je ludo pomisliti da sredstva za rad kupuju na firmu zato da bi izbjegli plaćanje PDV-a. Dakle, na njih se kvalifikacija "kako bi izbjegli plaćanje PDV-a" ne odnosi. Suludo je da se to nekome treba objašnjavati. Ta kvalifikacija se odnosi na one koji, zamisli, kupuju robu na firmu, a koriste je u privatne svrhe. Čak ni tu nisam išao raditi ikakav vrijednosni sud (je li to dobro, loše, moralno, nemoralno), nego sam samo iznio da bi takvi trebali odvagnuti da li im se više isplati takvu robu uzimati na firmu, pa ih tada ne štiti Zakon o zaštiti potrošača (i možebitno dobe kraće jamstvo - raspravljalo se o tome na drugoj temi) ili im se više isplati u konačnici platiti više, pa ih tada štiti Zakon o zaštiti potrošača (pa mogu u roku od 14 dana vratiti robu kupljenu na daljinu) i možebitno će imati dulje jamstvo.

 

U čem je problem?! Gdje sam tu ocrnjivao poduzetništvo? Gdje sam tu iznio ikakav vrijednosni sud o poduzetništvu? Apsolutno nigdje. Iznio sam činjenice i iznio prednosti, odnosno mane kupovanja "na firmu" naspram kupovanja privatno.

16 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
mbaksa kaže...
 

Ako je nekome upitno ono "izbjegavanje PDV-a" u "Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a.". Ajde malo razmislite o tome. Poduzetnici koji kupuju na firmu sredstva za rad, to kupuju na firmu jer im trebaju sredstva za rad, a ne zato jer bi izbjegavali plaćanje PDV-a! Uopće je ludo pomisliti da sredstva za rad kupuju na firmu zato da bi izbjegli plaćanje PDV-a. Dakle, na njih se kvalifikacija "kako bi izbjegli plaćanje PDV-a" ne odnosi. Suludo je da se to nekome treba objašnjavati. ...

Meni ima negativan prizvuk a i nešto što stariji/iskusniji podrazumijevaju kao općepoznato mlađi čitatelji jednostavno ne znaju. Možda da si napisao nešto tipa "fizičke osobe kupuju na firmu da bi izbjegle PDV" pa bi time izuzeo one koji to rade legalno. Nekad treba dodati i taj pedagoško/edukativni element a ne da klinci i dalje misle kako je to super-duper-ultra fora pa onda "frenda koji ima firmu" uvale u probleme.

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Mladen kaže...
Meni ima negativan prizvuk

Sto ljudi, sto ćudi. Meni nema.

 

Mladen kaže...
Možda da si napisao nešto tipa "fizičke osobe kupuju na firmu da bi izbjegle PDV" pa bi time izuzeo one koji to rade legalno.

Napisao sam: "Jedan dio kupaca naručuje “na firmu” kako bi tako izbjegli plaćanje PDV-a."

 

Možeš li objasniti kako oni koji legalno na firmu kupuju robu upadaju u gornju rečenicu? Takvi po definiciji ne izbjegavaju plaćanje PDV-a, tj. to nije njihov razlog kupovanja na firmu. Pa kako onda ti koji ne izbjegavaju plaćanje PDV-a naručuju na firmu kako bi izbjegli plaćanje PDV-a?! To je apsurd!

 

Tražiš da opravdavam ili mijenjam sasvim ispravnu rečenicu, koja se pogrešno može protumačiti samo ako je se apsurdno tumači!

16 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr

Onda fali fusnota za ono "na firmu" :) jer isto tako možeš kupiti nešto novcima od obrta/firme ali umjesto u trošak staviti u potrošnju i ne odbiti PDV.

Nema potrebe objašnjavati kad znaš kako funkcionira poslovanje i povrat/prebijanje PDV-a, ali za nekog tko je uvjeren kako doslovno može kupiti bez PDV-a, koji ne poznaje pojmove pravne i fizičke osobe, osnovnog sredstva itd., mislim da ipak treba i širi kontekst.

 

 

 

13 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Mladen kaže...

ali za nekog tko je uvjeren kako doslovno može kupiti bez PDV-a, koji ne poznaje pojmove pravne i fizičke osobe, osnovnog sredstva itd., mislim da ipak treba i širi kontekst.

Štoviše, moglo se krenuti sa serijalom od stotinjak članaka počevši sa osnovama ekonomije, knjigovodstva, računovodstva pa nadalje kako bi se 6 mjeseci kasnije moglo (nepotrebno) spomenuti PDV prilikom odgovaranja na pitanje čitatelja.

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
15 godina
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Hexfire kaže...
Mladen kaže...

ali za nekog tko je uvjeren kako doslovno može kupiti bez PDV-a, koji ne poznaje pojmove pravne i fizičke osobe, osnovnog sredstva itd., mislim da ipak treba i širi kontekst.

Štoviše, moglo se krenuti sa serijalom od stotinjak članaka ..

 hm... jel sad to trolanje? mod kaže da je.. -ne znam, vjerojatno nije.

-pa ako nije, evo još malo.

-moglo se krenuti, benignije.. ne džonom na srolju. Kartoni su ok kad postoji razlog, kao i brisanje postova.. no kad je u tom postu citat podnaslova oko čeg autor (i mod) kao forumaš raspravlja, ..

-moglo se svašta, pa i ništa. To je preporuka za ovu temu.. prepustiti je bespućima neta u zaborav. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
online
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr

Ok, shvatio sam poruku :), pa ću samo probati zaključiti ... uključio sam se u temu ne zato jer je citirana rečenica netočna nego nedovoljno precizna a iz iskustva znam da bi ju puno ljudi shvatila doslovno, da na firmu može nešto kupiti po netto cijeni i tako izbjeći plaćanje PDV-a.

 

 

 

16 godina
moderator
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
Mladen kaže...

uključio sam se u temu ne zato jer je citirana rečenica netočna nego nedovoljno precizna a iz iskustva znam da bi ju puno ljudi shvatila doslovno, da na firmu može nešto kupiti po netto cijeni i tako izbjeći plaćanje PDV-a. 

I bojiš se da će to izazvati val privatnih osoba koje će pokušati "na firmu" kupiti proizvode "bez PDV-a"?

9 godina
neaktivan
offline
Re: e-trgovina i povrat robe - "Naručio sam na tvr
mbaksa kaže...
Mladen kaže...

uključio sam se u temu ne zato jer je citirana rečenica netočna nego nedovoljno precizna a iz iskustva znam da bi ju puno ljudi shvatila doslovno, da na firmu može nešto kupiti po netto cijeni i tako izbjeći plaćanje PDV-a. 

I bojiš se da će to izazvati val privatnih osoba koje će pokušati "na firmu" kupiti proizvode "bez PDV-a"?

  Ne, nego će takav način pisanja (općenito u novinarstvu) kod ljudi jednostavno utisnuti (vjerojatno već postojeći) negativan dojam o poduzetništvu. Da je kolega Sroljo the second  bio malo napadan, je, ali ono što je rekao stoji. Ovako napisan odgovor ima negativnu konotaciju o poduzetništvu i samo širi i utvrđuje mišljenje kod ljudi da su poduzetnici muljatori. Da se umetnulo još dvije tri rečenice koje bi izjasnile kako firme ne služe tome da se roba naručuje jeftinije i da se iskaže druga strana medalje sve bi bilo u redu.

 

A plus, da je kolega završio suspendiran zbog takvog komentara je stvarno jadno, ništa manje od toga.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 19:25 (JozoBozo121).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice