TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet

poruka: 18
|
čitano: 4.536
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet".
4 godine
protjeran
offline
TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet

Nije to ništa, Intel do tada napravi još 2-3 iteracije na 14nm i krene s masovnom proizvodnjom Atoma na 10nm.

 
9 0 hvala 0
15 godina
offline
TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet

kad će piko ili femtometri? (pitam za baku) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
Ajar kaže...

kad će piko ili femtometri? (pitam za baku) 

 Najvjerojatnije, nikad. Atom silicija je 0.2nm, a tranzistor od jednog atoma je nemoguć.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
offline
TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet

Mene zanima da li će takav procesor (izrađen u 2nm ili 3 nm procesu) biti bolji/brži od Intelovog. Znam da oni proizvode mobilne čipove, ali kada bi radili desktop čip da li bi bio bolji od Intela. Ima li Intel kakvog asa u rukavu ili će ih kinezi pojesti?

King in the castle, king in the castle ...
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
tjodalv kaže...

Mene zanima da li će takav procesor (izrađen u 2nm ili 3 nm procesu) biti bolji/brži od Intelovog. Znam da oni proizvode mobilne čipove, ali kada bi radili desktop čip da li bi bio bolji od Intela. Ima li Intel kakvog asa u rukavu ili će ih kinezi pojesti?

 TSMC nije kineski, već tajvanski proizvođač. TSMC ne proizvodi samo mobilne čipove, već proizvode kompletan Ryzen lineup proizvoda, apsolutno sve GPU-ove, uključujući Nvidiu i AMD, a uz to proizvode i sve Apple SoC-ove zadnjih godina, kao i Snapdragon i Kirin SoC-ove.

 

Ah, da, zaboravio sam i na to da proizvode sve APU-ove za sve konzole koje su trenutno na tržištu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.10.2019 10:39 (JozoBozo121).
12 godina
online
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
JozoBozo121 kaže...
tjodalv kaže...

Mene zanima da li će takav procesor (izrađen u 2nm ili 3 nm procesu) biti bolji/brži od Intelovog. Znam da oni proizvode mobilne čipove, ali kada bi radili desktop čip da li bi bio bolji od Intela. Ima li Intel kakvog asa u rukavu ili će ih kinezi pojesti?

 TSMC nije kineski, već tajvanski proizvođač. TSMC ne proizvodi samo mobilne čipove, već proizvode kompletan Ryzen lineup proizvoda, apsolutno sve GPU-ove, uključujući Nvidiu i AMD, a uz to proizvode i sve Apple SoC-ove zadnjih godina, kao i Snapdragon i Kirin SoC-ove.

 

Ah, da, zaboravio sam i na to da proizvode sve APU-ove za sve konzole koje su trenutno na tržištu.

 Prav zaprav i oni su Kinezi... Drže kvalitetu no Kinezi su,...

Nisam ja ništa prčko.
5 godina
neaktivan
offline
TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet

Kina nece nikad dati neovisnost tajvanu. To je kineski otok na koji su pobjegli kinezi koji su stvorili drzavu potpomognutu zapadom u vrijeme dok je kina bila preslaba da to sprijeci. Svi to znaju i drze se postrani osim onog starog "jedna drzava dva sistema" sto naravno nece znaciti nista ako dodje do sukoba.

 

Tu mogucnost da tajvan potpadne pod kineske ruke znaju i amerikanci i vec se lagano toga i boje. New York Times je pred par dana pisao o tome. Upravo zbog toga sto TSMC proizvodi svu masu high-end chipova znaci da cijela americka IT i vojna industrija ovisi o jednoj maloj drzavici koja je prakticno dio Kine od koje bi oni sad silom htjeli napraviti neprijatelja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 29.10.2019 11:44 (Alpa Chino).
 
1 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
Koji K je vinkolinda išla u Kinu...da nije mogla uvjeriti tajvanske kineze...da to naprave u Slavoniji...za tu lovu tih 30 hektara bi postalo 30000 hektara
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
Spiridon kaže...

 Prav zaprav i oni su Kinezi... Drže kvalitetu no Kinezi su,...

 

16 godina
online
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
tjodalv kaže...

Mene zanima da li će takav procesor (izrađen u 2nm ili 3 nm procesu) biti bolji/brži od Intelovog. Znam da oni proizvode mobilne čipove, ali kada bi radili desktop čip da li bi bio bolji od Intela. Ima li Intel kakvog asa u rukavu ili će ih kinezi pojesti?

Kinezi su ih več i pojeli, i bez rata Ameri i njihova kilava iT industrija završit če kao nekadašnji Kodak.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/huawei-razvio-5g-koji-tvrde-brzi-jeftini/271181.aspx?page=0&jumpto=5995736&sort=asc&view=flat

 

Američki IBM je prije nekoliko godina kompletan PC biznis(Desktop i serverski) prodal Lenovu, a to su eto opet Kinezi.Šta su danas ovi žuti(pozdrav žutim Vjetnamcima), pa ništa samo največi proizvođači PC kompova na svijetu.Kaj se tiče Lenova, on je eto prvi krenuo za vrlo kvalitetnim profi Ryzen laptopima za poslovne korisnike.Od Američkog Dell-a ili HP to se realno nije niti moglo očekivat.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/amd-picasso-apu-lenovo-thinkpad-x-t-laptopima/268229.aspx

 

Onak usput reda radi, sve prisutni ARM/CPU tehnikalije+IP je več par godina u vlašništu Japanaca.

 

https://fortune.com/2016/07/18/softbank-arm-iot/

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
15 godina
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
JozoBozo121 kaže...

 Najvjerojatnije, nikad. Atom silicija je 0.2nm, a tranzistor od jednog atoma je nemoguć.

 ima drugačijih načina. germanij je tek početna zamjena. pa kad se pojave svjetlosni čipovi ... bit će tu još svega vraga. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
Ajar kaže...
JozoBozo121 kaže...

 Najvjerojatnije, nikad. Atom silicija je 0.2nm, a tranzistor od jednog atoma je nemoguć.

 ima drugačijih načina. germanij je tek početna zamjena. pa kad se pojave svjetlosni čipovi ... bit će tu još svega vraga. 

 Germanij se nalazi jednu periodu ispod silicija tako da ne može biti manjeg promjera, svaku periodu niže su provjeri veći, a kako ideš prema desno tu se promjeri smanjuju, ali osim 6 i 7 periode gdje su lantanidi i aktinidi kako ideš dalje po elementima svaki je veći od prethodnog. Sad, ovisno o mjerenju, gleda li se van der waalsov promjer ili se gleda kovalentni, metalni ili ionski dobiju se različiti promjeri, ali germanij će uvijek biti veći atom od silicija. 

Jedna od opcija je galij, no on ima nisku točku tališta od 29 stupanjeva celzijeva tako da bi ga prvo trebalo pretvoriti u neki spoj da se dobiju bolja svojstva. No, era silicija je sad na svojem vrhu i ubrzo će doći kraj kad će se paradigma procesora morati potpuno promijeniti pa je vrlo vjerojatno moguće da više nanometri neće biti ni bitni.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
4 godine
protjeran
offline
TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet

To je već gledanje u kristalnu kuglu, za sada nema ništa bolje na vidiku. Integrirana optika nema ništa manje nego čak veće strukture jer koristi više elemenata kao npr. InGaAsP, ali to se bezuspješno pokušava integrirati od sedamdesetih godina prošlog stoljeća tako da nije osobito obećavajuće. Ne vidim za sada ništa što bi moglo biti bolje od Si i da se može u tolikoj mjeri integrirati tj. minijaturizirati.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nanomet

što je s galij nitridom? čitam podnosi veće napone, struje pa se valjda od njega mogu napraviti i brži čipovi, od ugljičnih nanocijevi me već boli mozak, sad će, sad će i nikako...

 

intel kemija, sad žele postavljati jezgre jednu na drugu, pa ih zeza hlađenje takve arhitekture pa bi integrirali arm etc. a nikako ne mogu prijeći ni na deset nanometara... u čemu je uopće problem, priča se da je intelov deset nanometarski proizvodni proces manji od ekvivalentnog tsmcovog ali tsmc je uspješno prešao na manji i sada još manji... gdje je zapelo intelu? jel' im problem u neadekvatnoj arhitekturi njihovih procesora ili što?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.10.2019 18:12 (Louis Pluto).
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan

Galij nitrid je opcija na koju sam mislio, no zasad su TSMC i Samsung razvojem EUV kupili vremena za barem do sredine predstojećeg desetljeća, a ovisno o razvoju i proizvodnji gate-all-around moguće da se razvoj otegne i produži i do kraja desetljeća ako ne bude išlo po planovima.

 

Intelovi nodeovi su dugo vremena bili bolji od konkurentskih, pri izlasku je njihov 14nm bio bolji od konkurentskih 16nm, a mislim da je po specifikacijama Intelov 10nm zapravo otprilike iste veličine kao TSMC-ov 7nm proces. Tako da Intel kasni, ali ne toliko koliko se čini jer je Intel na 14nm, a TSMC na 7nm pa ljudi misle da je to dvostruko više dok je realno to marketing nego stvarne veličine tranzistora.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
5 godina
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
baš me interesira na koju foru će se prodavati smartphoni za 10 godina...cpu...memorija...kamera...ekran fore će biti iscrpljene,jedino ostaje baterija ali ta fora nije poluvodič pa da svake godine udvostruče kapacitet
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
JozoBozo121 kaže...
Intelovi nodeovi su dugo vremena bili bolji od konkurentskih, pri izlasku je njihov 14nm bio bolji od konkurentskih 16nm, a mislim da je po specifikacijama Intelov 10nm zapravo otprilike iste veličine kao TSMC-ov 7nm proces. Tako da Intel kasni, ali ne toliko koliko se čini jer je Intel na 14nm, a TSMC na 7nm pa ljudi misle da je to dvostruko više dok je realno to marketing nego stvarne veličine tranzistora.

ne slažem se baš, odnosno polovično se slažem i zapravo nevjerojatno je to koliko intel kasni sam za sobom pa sad i za drugima, od 2013 i prvog demonstracijskog broadwella... a još i danas ne mogu proizvesti yield u 10nm ekvivalentan 14nm proizvodnji a pokušavaju već par godina... zato i pitam u čemu je problem jer je iz aviona vidljivo koliki je, bilo bi mi jasnije kad bih znao bi li bilo moguće intelovu arhitekturu složenu za njihov 10nm proizvesti u tsmcovom 7nm procesu sa zadovoljavajućim prinosom... jasno je da su svoj 14 nm proces uistinu i unaprijeđivali a oglašavali dodajući pluseve, nije jasno zašto intelov marketing spava i dodaje pluseve a ostali smanjuju brojke, intelov marketing je sve samo ne cvjetić pa je i to vrlo čudno a koliko im je arhitektura zastarjela i spavajuća dokazuje kako se amd čipleti fino mogu ugurati na procesor i samim brojem jezgri izuti intel iz cipela... nešto im ne valja, ili 10nm tehnologija ili arhitektura procesora ili marketing, bit će svo troje

 

bilo je indikativno vidjeti kad je našijenac pobjegao iz tvrtke, čim neki naš čovjek pobjegne znaš da je tvrtka u problemima 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.10.2019 21:11 (Louis Pluto).
16 godina
online
Re: TSMC započinje s gradnjom postrojenja za 3-nan
JozoBozo121 kaže...

Galij nitrid je opcija na koju sam mislio, no zasad su TSMC i Samsung razvojem EUV kupili vremena za barem do sredine predstojećeg desetljeća, a ovisno o razvoju i proizvodnji gate-all-around moguće da se razvoj otegne i produži i do kraja desetljeća ako ne bude išlo po planovima.

 

Intelovi nodeovi su dugo vremena bili bolji od konkurentskih, pri izlasku je njihov 14nm bio bolji od konkurentskih 16nm, a mislim da je po specifikacijama Intelov 10nm zapravo otprilike iste veličine kao TSMC-ov 7nm proces. Tako da Intel kasni, ali ne toliko koliko se čini jer je Intel na 14nm, a TSMC na 7nm pa ljudi misle da je to dvostruko više dok je realno to marketing nego stvarne veličine tranzistora.

Da gustoča vrlo su slični,ali Intel 10nm nije komercijalno isplativ ili upotrebljiv tu je kvaka.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-lanaka-bughr/intel-comet-lake-procesori-stizu-do-kraja-ove/269515.aspx?page=2&jumpto=5945733&sort=asc&view=flat

 

Lista kupaca TSMC 7nm je prilična, u usporedbi sa Intel 10nm koji je onako samo šepavi pokusni kunič, ili eventualno za Mobile marketinško mahanje.Kad na Desktop vidiš Intel 10nm na recimo 6/12 procu, e tek onda možemo raspravljat o Intel 10nm.Do tada ništa od Intel 10nm, široke masovne primjene nema ne koristi se dakle okvirno beskorisno.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice