Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

poruka: 27
|
čitano: 9.685
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr".
16 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Brzina je nešto što dobiješ rizikom. Koliko se može to izprogramirati ostaje za vidjeti.

Također automobili su skupi pa sumnjam da će programiranje ići preko limita. Napravi stazu, razbij 1000 automobila i već će se nekako napraviti brži AI natjecatelji.

 

Ili je potrebno super računalo koje će live  vidjeti 1000 linija vožnje po stazi i odabirati najbržu. Govorimo o mnogo godina da stroj dobije čovjeka na vremensku trku.

 

1 vs 1 će proći još 100 godina. Čovjek je prefrigan i i može voziti podlo. Pronalaziti rupe u programiranju za vrijeme vožnje.

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Roborace za sada, dakle, ostaje i dalje više eksperimentalna serija utrka, barem dok ne pokaže neki značajan tehnološki proboj.

 

Pa cijela poanta je vjerojatno da se cijeli projekt izreklamira, privuku inženjeri i isfinanicira kako bi došlo do tog napretka. Doduše kad se pogledaju racing simovi, u zadnjih 20 godina najmanji napredak je zabilježio AI.

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

istina... u igrama se protivnici uvijek mogu lagano prijeći na kočenjima. A fali im i dozirane agresije. Mogu oni imati savršenu liniju, ali ako je netko ispred njih uvijek se pogube.

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

To samo znaci da je auto lose isprogramiran...

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Bilo je u jednom dokumentarcu da superračunalu treba 8 minuta da izračuna ono što vozač izračuna u stotinku sekunde. Misli se naravno na sportsku a ne civilnu vožnju. Taj dokumentarc je star 5-6, 10 godina, ali i da danas superračunalu treba par sekundi umjesto 8 minuta za kalkulaciju svejedno se na tom primjeru može vidjeti razlika između umjetne inteligencije i čovjeka, gdje AI koristi brute force metodu za kalkulaciju a čovjek to jednostavno osjeti.

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
KIKI3ooo kaže...

Bilo je u jednom dokumentarcu da superračunalu treba 8 minuta da izračuna ono što vozač izračuna u stotinku sekunde. Misli se naravno na sportsku a ne civilnu vožnju. Taj dokumentarc je star 5-6, 10 godina, ali i da danas superračunalu treba par sekundi umjesto 8 minuta za kalkulaciju svejedno se na tom primjeru može vidjeti razlika između umjetne inteligencije i čovjeka, gdje AI koristi brute force metodu za kalkulaciju a čovjek to jednostavno osjeti.

 da čovjek dođe do stanja da to "osjeti" trebaju proći godine vježbe, rizika, grešaka, učenja... Zbog toga se stvara instinkt koji donosi pobjedu. 

15 godina
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
KIKI3ooo kaže...

Bilo je u jednom dokumentarcu da superračunalu treba 8 minuta da izračuna ono što vozač izračuna u stotinku sekunde. Misli se naravno na sportsku a ne civilnu vožnju. Taj dokumentarc je star 5-6, 10 godina, ali i da danas superračunalu treba par sekundi umjesto 8 minuta za kalkulaciju svejedno se na tom primjeru može vidjeti razlika između umjetne inteligencije i čovjeka, gdje AI koristi brute force metodu za kalkulaciju a čovjek to jednostavno osjeti.

-bruteforce nije AI.. (a to je ono što se stalno spominje kao hype..).

-5-10 godina je za IT kao milenij za ostalo.. murphyjev zakon udvostručivanja.. neusporedivo (danas ima više RAMa nego nekad diska..+multi cpu+gpu toji ima tisuće jezgara specijaliziranih za takve kalkulacije.. čak je bliže sekundi-stotinki to vrijeme danas u odnosu na prije +10g...).

-AI bi teoretski eliminirao bruteforce dio, tj koristio bi se pametno, optimalno, raazličiti algoritmi mogu služiti istom cilju-rezultatu, dok ih AI može koristiti po potrebi i trenutnom stanju, optimalnije.

.. samo ostaje pitanje možemo li to nazvati AI (možemo, no pitanje što kome od nas taj naziv znači.. ono kao iz filmova/Terminator ili word-excel automatika tek malo iznad calculatora). Pravi AI je još daleko, nije ni na obzoru.. možda nije ni moguć. No može, ako se usporedi s Muskovom raketom, ovaj autić bi za par mjeseci trebao pobjeđivati, ako ništa drugo tad zbog prednosti koje ima (manja masa, nema fizikalnih opterećenja kao G, pa ni straha za život-rizik..) u tic-tac-tou AI ne smije izgubiti ako već ne može pobijediti.. u ovom je samo pitanje dana kad pobjedi. .. ali, ne vidim to kao AI, nego samo bolji spredšit-excelicu.. uz fizikalne prednosti mora pobjediti. Da vozi 24 sata lamana.. imao bo još veću prednost, ne mora ni pišati-jesti.. sve što treba je usmjeriti volan i dozirati gas.. pis of kejk (raketa je daleko delikatnije piplanje.. pa je kroz godinu Musk uspio, tj ne bi rekao on, nego je on frontmen, novac-ekipa iza..).

 

+ kad se kaže ''čovjek to osjeti''... danas znamo već dovoljno o očima, refleksu, mozgu.. -ne, čovjek to ne osjeti, nego receptori prenesu info mozgu koji reagira ili refleks, npr 0.7 sec za reakciju vozača-kočenje kao reakcija od trenutka kad nešto vidi.. to vrijeme ne može čovjek preskočiti-skratiti.. može samo imati rutiniran refleks (šaltanje brzine i sl..) ali to je to, ograničenje-fizika.. dok soft nema tu granicu, može biti brz koliko je brza npr optical linija i neka tranzistor-vrata za promjenu stanja.. recimo 5ghz danas (na kućnoj elektronici) sutra možda 50ghz.. itd. Kad se to usporedi s npr ekranima-rezolucijom, nekad i danas.. danas običan mobač ima kvalitetan fotić i prikaz ekrana koji je prije recimo 30 godina bio nešto za ST, prije 20 godina najjači PC-workstation, prije 10 jači, ... danas mobač u prašku za veš.. igračka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.5.2018 15:41 (ihush).
11 godina
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
KIKI3ooo kaže...

... , gdje AI koristi brute force metodu za kalkulaciju a čovjek to jednostavno osjeti.

Osjetiti nešto nije ništa drugo nego izračunati to isto, samo što mi ne znamo kako to izračunavamo pa onda to zovemo osjćajem.

 

Svi mi osjećamo kako treba hodat, nitko ništa ne računa. Ali poremeti malo čovjeku napravu za računanje (recimo alkoholom) pa više neznamo baš dobro osjećat kako pravilno hodat. Mozak prima krive informacije i po sistemu "garbage in, garbage out" ne zna dobro izračunat kako pravilno hodat. I mi teturamo ko pijani.

 

Dakle sve je samo računanje, samo izgleda da u nekim stvarima mozak još uvjek ima ogromnu prednost pred računalima. 

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 14.5.2018 15:55 (markoBT).
15 godina
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
markoBT kaže...
..

 

Dakle sve je samo računanje, samo izgleda da u nekim stvarima mozak još uvjek ima ogromnu prednost pred računalima. 

 -da, hod je vrlo kompliciran algoritam.. vožnja-trka nasuprot, daleko jednostavnije (npr nasuprot je AI-vozilo u prometu, uberov primjer i sl..). Trka je bez 'ometanja' osim kao izuzetak.. i 'robot' se ne mora bojati brzine/posljedica..

npr AI ni u kojem scenariju ne može izgubiti na trki ubrzanja.. osim ako ima ćelave gume ili slabiji motor.. u ovoj trci ima zavoje. Ovo je katastrofalno slab algoritam (nije ni dostojan naziva AI..) :)) dok je hod par 'svjetlosnih' godina kompliciraniji. (+dobar primjer..+ alkohol+ osjet vs kalkulacija..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Što je računalni AI kompliciraniji to ima više rupa i mana koje biološki mozak može lako iskoristiti da prevlada.

AI je jedino dobar za igranje šaha, tetrisa i aimbotanje u igricama. Jednostavne stvari gdje malo toga može poći krivim smijerom.

 

 

Time waits for no man.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Vele da je ljudski mozak u stanju obraditi skoro 40 trilijuna operacija u sekundi, super racunalo ni 2% od toga, toliko o tome..lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Eto ga na. Nevalja vam kad autobotovi idu polako i pažljivo, onda su prespori, a nevalja ni kad idu brzo... onda gaze tamo nekakve žene po americi. Samo ih zbunjujete.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Mislim da nikad neće pobjedit u starcraftu ni da će pobjedit u sportskoj vožnji. Pod sportskom vožnjom ne mislim formulu 1, jer tu već ima infrastrukturu koja se može "naštrebat", nego rally, i to na makadamu. Neka to izračuna bolje od profi vozača (jer profi vozači voze utrke, a ti vozači logički imaju godine vježbe, rizika, grešaka, učenja...) i neka pobjedi velemajstora iz južne koreje u starcraftu - i onda ću se bogami zabrinit. Smatram da ćemo sa te 2 stvari prcat AI u mozak stoljećima. Dok on napravi 5 miljardi kalkulacija za zalomit autom ćošu ovaj praktički samo osjeti. "Brute force" kalkulacija vs osjećaj. Nije osjećaj samo tuga, smijeh, štajaznam. Pa pitaj boga koliko podsvjesnih subrutina, praktički osjećaja, se krije iza neke svjesne radnje.

 

A možda oni mogu sa tom brute force metodom, sa tih miljardu kalkulacija, doći na isto, na ono što mi zovemo osjećaj. Starcraft je pokazatelj, u mojoj knjizi.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.5.2018 10:28 (KIKI3ooo).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

nikad ne bih vozio auto bez vozača. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
KIKI3ooo kaže...

Mislim da nikad neće pobjedit u starcraftu ni da će pobjedit u sportskoj vožnji...

 i prije su nešto slično mislili...

14 godina
protjeran
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
Stjepanj kaže...

Vele da je ljudski mozak u stanju obraditi skoro 40 trilijuna operacija u sekundi, super racunalo ni 2% od toga, toliko o tome..lp

Lol, koje ti gluposti pises.. Ljudski mozak ne funkcionira na taj nacin, a ako ces usporedjivat matematicke operacije u sekundi, onda je ljudski mozak milijune puta nesposobniji od kalkulatora iz 1978....

6 godina
protjeran
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Baš sam htio spomenuti šahovski kompjutor (picy me prestigao na stazi umovanja ) za koga su najveći tadašnji "umovi"  govorili da neće nikada moći pobijediti ljudki mozak jer mi ovo, ono, logika, emocije bla.bla a danas već lijepo znamo kakva je situacija.

Prevrtljiva je ta znanost i ljudski um....

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Bitan faktor koji razlikuje kompjutersku voznju auta i igranje saha je to sta se upravljanje auta bazira na povratnim informacijama mnostva senzora i hrpa parametara se ne moze s tocnoscu utvrdit. U sahu je ulazna informacija samo trenutni raspored figura na ploci i egzaktna je.

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
ansha kaže...

U sahu je ulazna informacija samo trenutni raspored figura na ploci i egzaktna je.

 

 Upssss. prolio sam kavu od smijanja kad sam ovo pročitao..

Nemoj više, molim te ....sad moram kuvati drugu..

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
14 godina
protjeran
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
Anđeo bez falinge kaže...
ansha kaže...

U sahu je ulazna informacija samo trenutni raspored figura na ploci i egzaktna je.

 

 Upssss. prolio sam kavu od smijanja kad sam ovo pročitao..

Nemoj više, molim te ....sad moram kuvati drugu..

Nesto nisi shvatio, mozda ti mogu pomoci?

8 godina
odjavljen
offline
Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača zavr

Naj veća prednost čovjeka u odnosu na AI je to što je svjestan svog postojanja, i što je svjestan da je jedinka, vjerovatno AI nikad neće moći to izračunati dočarat ''sebi''.

A druga bitna stvar je, dok AI ne dobije svoje tijelo u koje će biti implementirano, i koje će imat autonomiju slučnu ljudskoj ne može se komparirat sa čovjekom.

 

AI se previše ovih dana diže u nebesa, no sve u kontroliranim uvjetima. Daleko je AI od čovjeka, predaleko...

AI koji igra šah je SAMO jako dobar šahovski program, a ovaj koji dobro vozi forumulu je SAMO jako dobar program za vožnju formule.

itd...

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 13:23 (Glavas_ZG).
 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
ansha kaže...
Nesto nisi shvatio, mozda ti mogu pomoci?

I robotski automobil će jednog dana biti "egzaktan" kad se zapišu u logaritam svi mogući parametri.

I za šahovsko računalo se pisalo i govorilo da nikada neće moći pobijediti čovjeka jer baš zato što kod čovjekov um nije agzaktan to mu je trebala biti prednost.

Ustanovilo se da nije...

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
14 godina
protjeran
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
Anđeo bez falinge kaže...

I robotski automobil će jednog dana biti "egzaktan" kad se zapišu u logaritam svi mogući parametri.

I za šahovsko računalo se pisalo i govorilo da nikada neće moći pobijediti čovjeka jer baš zato što kod čovjekov um nije agzaktan to mu je trebala biti prednost.

Ustanovilo se da nije...

Logaritam? Ocito si ekspert.... 

 

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
ansha kaže...
Logaritam? Ocito si ekspert.... 

 

 Logaritamsko pravilo, da.

 λoγoς (logos) i αριθμoς (arithmos)

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
13 godina
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
Anđeo bez falinge kaže... 

 Logaritamsko pravilo, da.

 

ne, logaritam je matematička funkcija.. na ovo si mislio https://hr.wikipedia.org/wiki/Algoritam

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 17:22 (nine).
15 godina
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
Anđeo bez falinge kaže...
ansha kaže...
Logaritam? Ocito si ekspert.... 

 

 Logaritamsko pravilo, da.

 λoγoς (logos) i αριθμoς (arithmos)

 aritmija srca i logo firme.. još par varijacija riječi i bingo!

 

nine kaže...
Anđeo bez falinge kaže... 

 Logaritamsko pravilo, da.

 

ne, logaritam je matematička funkcija.. na ovo si mislio https://hr.wikipedia.org/wiki/Algoritam

 .. polako, uskroro će shvatiti :))

ili ovak, gledajući toleranciju greške (par slova vamo-tamo), dovoljno je blizu da mu priznamo skoro točan odgovor ili ono što je mislio vs što je natipkao.. :)))

 

tema, trka-ai.. može se to već sad bruteforcati.

'robot' nema strah, ali nema ni želju za pobjedom, vozi onako kao je programiran, optimalno.. osoba ima želju za pobjedom i ponekad rizik dovede do nesreće, ponekad prođe pa pobjedi. AI nema ni želju za pobjedom, on samo prati algoritam, smanji gas ili doda.. teoretski, mogli bi mu baciti ciglu na gas, pobijedio bi ili bi završio na prvoj banderi. Ni u kojem ralnom scenariju nije smio izgubiti, jer to znači da je 'nesposoban' za osnovni task, brzu vožnju kojoj nije cilj npr sigurnost (da je, trke bi bile zabranjene..). Cilj trke mora biti pobjeda, da algoritam to prati, tad bi pobijedio ili se omotao oko bandere.. nema trećeg :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Re: Utrka robotskog bolida protiv ljudskog vozača
nine kaže...

ne, logaritam je matematička funkcija.. na ovo si mislio https://hr.wikipedia.org/wiki/Algoritam

 Maaaa..znam ja ali on me trola.. govorni jezik i matematičke log funkcije đizs...

Mene fejzbuk algoritam izbrisao  zbog zajebancije.... (previše sam sisa stavljao u grupe) 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.5.2018 18:03 (Anđeo bez falinge).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice