Većina električne energije u industrijaliziranim z

poruka: 79
|
čitano: 13.310
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Većina električne energije u industrijaliziranim z".
11 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
O jbg i s tim pticama više. Vjetroelektrane ne ubijaju više ptica od drugih oblika elektrana. Ajmo to prestati uzimati kao argument.
Prednost vjetroelektrana (i svih ostalih obnovljivih) je što za razliku od nuklearnih nemaju direktan utjecaj na čovjeka i ne postoji apsolutno nikakav rizik od katastrofalnih incidenata.

 ponavljam pitanje, jesi se cijepio?

13 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Kakve veze ima to što je Albanija jedna od najnerazvijenijih zemalja Europe? Pitanje je bilo o obnovljivim izvorima i istina je da Albanija preko 90% svojih potreba zadovoljava iz obnovljivih izvora. To što si ti ne informiran ne znači da nije istina.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.11.2021 10:38 (dsc).
3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
A vidim da ti najčešće nemas blage veze o čemu prićaš. Udio industrijske Albanije je isti ko i Hrvatske. Imaju veću potrošnju energije po glavi stanovnika.
Tražio si primjer. Dao sam ti ga.
Hoćeš još jedan? Norveška. Pa da se napokon poklopiš ušima i prestaneš laprdat gluposti.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.11.2021 10:50 (Gallu).
11 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
A vidim da ti najčešće nemas blage veze o čemu prićaš. Udio industrijske Albanije je isti ko i Hrvatske. Imaju veću potrošnju energije po glavi stanovnika.
Tražio si primjer. Dao sam ti ga.
Hoćeš još jedan? Norveška. Pa da se napokon poklopiš ušima i preataneš laprdat gluposti.

 Norveska moze, zbog konstitucije terena odnosno velike iskoristivosti HE. Ali zaboravio si reci sto to Norveska izvozi ;)

Ali Albanija... .cccc..... ahahahaa

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Šta? Kad si pre tulav da daš suvisli argument, jedino što znaš napisati je jesi se cijepio?!?
Sve to što sam napisao je točno, ako ti trebaju studije vezano za temu mogu ti i to dati, ali ne želim opterećivati tvoju glavu stvarima koje sumnjam da razumiješ.
Radije se ti drži jedna pijeska dvije cementa. Ostalo je za tebe, čini mi se, van tvojih mogućnosti.
3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Nisam zaboravio što norveška izvozi. To nije ni bilo pitanje i irelevantno je.
Hrvatska isto komotno može pokriti 80ak posto svojih energetskih potreba hidroenergijom. Može i 100% al čemu kad vjetar i sunce mogu pokriti taj ostatak bez narušavanja stabilnosti mreže
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Nisam zaboravio što norveška izvozi. To nije ni bilo pitanje i irelevantno je.
Hrvatska isto komotno može pokriti 80ak posto svojih energetskih potreba hidroenergijom. Može i 100% al čemu kad vjetar i sunce mogu pokriti taj ostatak bez narušavanja stabilnosti mreže

Na koji točno način može pokriti tih 80 / 100%?

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Nisam zaboravio što norveška izvozi. To nije ni bilo pitanje i irelevantno je.
Hrvatska isto komotno može pokriti 80ak posto svojih energetskih potreba hidroenergijom. Može i 100% al čemu kad vjetar i sunce mogu pokriti taj ostatak bez narušavanja stabilnosti mreže

Na koji točno način može pokriti tih 80 / 100%?

 

Gradnjom elektrana.

16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Nisam zaboravio što norveška izvozi. To nije ni bilo pitanje i irelevantno je.
Hrvatska isto komotno može pokriti 80ak posto svojih energetskih potreba hidroenergijom. Može i 100% al čemu kad vjetar i sunce mogu pokriti taj ostatak bez narušavanja stabilnosti mreže

Na koji točno način može pokriti tih 80 / 100%?

 

Gradnjom elektrana.

Treba ti još desetak najvećih kakve imamo (Zakučac).

Gdje i kako? Neizvedivo ni na koji način. Financijski, lokacijski, energetski.

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Nisam zaboravio što norveška izvozi. To nije ni bilo pitanje i irelevantno je.
Hrvatska isto komotno može pokriti 80ak posto svojih energetskih potreba hidroenergijom. Može i 100% al čemu kad vjetar i sunce mogu pokriti taj ostatak bez narušavanja stabilnosti mreže

Na koji točno način može pokriti tih 80 / 100%?

 

Gradnjom elektrana.

Treba ti još desetak najvećih kakve imamo (Zakučac).

Gdje i kako? Neizvedivo ni na koji način. Financijski, lokacijski, energetski.

 

Po čemu? Albanci su financijski jači od nas pa su mogli? Lokacijski može jer su provedene studije. Financijski? Cijena hidroenergije i gradnje hidroelektrana je među nižima u industriji, ako nemamo za to, nemamo ni za što drugo...

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.11.2021 14:29 (Gallu).
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...

Treba ti još desetak najvećih kakve imamo (Zakučac).

Gdje i kako? Neizvedivo ni na koji način. Financijski, lokacijski, energetski.

 

Po čemu? Albanci su financijski jači od nas pa su mogli. Lokacijski može jer su provedene studije. Financijski? Cijena hidroenergije i gradnje hidroelektrana je među nižima u industriji, ako nemamo za to, nemamo ni za što drugo...

kakvi Albanci, kakvi bakrači, kakve studije? Koje studije to pokazuju?

Odakle pare za gradnju hidroelektrana? Misliš da su jeftine? Pa nemamo pare ni za što, zato se i ide u ove muljaže s vjetroelektranama i slično.

Koje lokacije? Točno?

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...

Treba ti još desetak najvećih kakve imamo (Zakučac).

Gdje i kako? Neizvedivo ni na koji način. Financijski, lokacijski, energetski.

 

Po čemu? Albanci su financijski jači od nas pa su mogli. Lokacijski može jer su provedene studije. Financijski? Cijena hidroenergije i gradnje hidroelektrana je među nižima u industriji, ako nemamo za to, nemamo ni za što drugo...

kakvi Albanci, kakvi bakrači, kakve studije? Koje studije to pokazuju?

Odakle pare za gradnju hidroelektrana? Misliš da su jeftine? Pa nemamo pare ni za što, zato se i ide u ove muljaže s vjetroelektranama i slično.

Koje lokacije? Točno?

Albanija pokriva sve svoje potrebe za strujom preko hidroelektrana. Ne mislim da su hidroelektrane jeftine ali to bi nam bila najrealnija solucija. Možemo ih raditi sami i imamo vlastiti energent. Hrvatske vode su napravile studiju.

I nije sve sa vjetroelektranama muljaža ovo je prilično dobro napravljeno:

HEP grupa - Vjetroelektrana Korlat

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.11.2021 14:44 (Gallu).
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...

kakvi Albanci, kakvi bakrači, kakve studije? Koje studije to pokazuju?

Odakle pare za gradnju hidroelektrana? Misliš da su jeftine? Pa nemamo pare ni za što, zato se i ide u ove muljaže s vjetroelektranama i slično.

Koje lokacije? Točno?

Albanija pokriva sve svoje potrebe za strujom preko hidroelektrana. Ne mislim da su hidroelektrane jeftine ali to bi nam bila najrealnija solucija. Možemo ih raditi sami i imamo vlastiti energent. Hrvatske vode su napravile studiju.

I nije sve sa vjetroelektranama muljaža ovo je prilično dobro napravljeno:

HEP grupa - Vjetroelektrana Korlat

Ne pokriva. Ovisnost o HE im stvara problem, zato rade i nove HE i SE.

Zato i imaju znatan uvoz, nestabilnost resursa je sve gora.

Gdje je studija?

A Korlat je cca 15 - 20 puta manji od naše najveće HE.

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Old Iggy kaže...
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...

kakvi Albanci, kakvi bakrači, kakve studije? Koje studije to pokazuju?

Odakle pare za gradnju hidroelektrana? Misliš da su jeftine? Pa nemamo pare ni za što, zato se i ide u ove muljaže s vjetroelektranama i slično.

Koje lokacije? Točno?

Albanija pokriva sve svoje potrebe za strujom preko hidroelektrana. Ne mislim da su hidroelektrane jeftine ali to bi nam bila najrealnija solucija. Možemo ih raditi sami i imamo vlastiti energent. Hrvatske vode su napravile studiju.

I nije sve sa vjetroelektranama muljaža ovo je prilično dobro napravljeno:

HEP grupa - Vjetroelektrana Korlat

Ne pokriva. Ovisnost o HE im stvara problem, zato rade i nove HE i SE.

Zato i imaju znatan uvoz, nestabilnost resursa je sve gora.

Gdje je studija?

A Korlat je cca 15 - 20 puta manji od naše najveće HE.

Kakav problem stvara? A normalno da moraju raditi nove HE i SE da pokriju sve potrebe.

Znam da je manji, nisam govorio o veličini samo da nije sve sa VE muljaža.

1 Hr vodoprivreda 206_Upravljanje vodama.indd

16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Old Iggy kaže...

Ne pokriva. Ovisnost o HE im stvara problem, zato rade i nove HE i SE.

Zato i imaju znatan uvoz, nestabilnost resursa je sve gora.

Gdje je studija?

A Korlat je cca 15 - 20 puta manji od naše najveće HE.

Kakav problem stvara? A normalno da moraju raditi nove HE i SE da pokriju sve potrebe.

Znam da je manji, nisam govorio o veličini samo da nije sve sa VE muljaža.

1 Hr vodoprivreda 206_Upravljanje vodama.indd

Nije problem u pokriću potreba (teoretski imaju dovoljno snage), problem je što su HE jako nepouzdane jer su ovisne o vodotocima koji jako variraju.

BTW, prouči taj dokument i vidjet ćeš sam probleme koje imamo. Daleko smo od mogućnosti 80 - 100%, čak kad bi riješili sve probleme s financiranjem ili ekologijom.

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Znam da varira. Ali to variranje nije nešto što se ne može riješiti dodatnim kapacitetom ili akumulacijom. Proučio sam dokument. Na što si ciljao kada każeš da ne možemo doći na 80%
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.11.2021 17:48 (Gallu).
10 godina
offline
Većina električne energije u industrijaliziranim z

Stvaraju li vjetroelektrane kakvu buku? Pitam, ne znam,

nije li u hr oko 60% energije iz hidroelektrana.

Prema tome imamo preko 20 % u obnovljivim izvorima koliko je pravilo u EU do neke godine da se mora, ne znam koliko je ovo sada točno moguće da je mijenjano...No, trebalo je napunit nečije džepove.

Neš ti gospodarstva i prostora kao i potrošnje.

 

Nuklearne elektrane, kao da je bitno što mi nemamo kad imaju svi oko nas, da se dogodi problem stradali bi jednako kao i oni koji crpe energiju iz istih.

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Stvaraju buku. Kompresija zraka između stupa i lopatice.
Da 60% naše struje dolazi iz HE.
Bitno je jer čim je više nuklearki, tim je veća šansa da nešto ode po zlu.
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Znam da varira. Ali to variranje nije nešto što se ne može riješiti dodatnim kapacitetom ili akumulacijom. Proučio sam dokument. Na što si ciljao kada każeš da ne možemo doći na 80%

Kakvom akumulacijom, pobogu?

Pa vidi brojke u samom dokumentu, iz njih je sve jasno.

Gallu kaže...
Da 60% naše struje dolazi iz HE.

Odakle ti to o 60%?

Daleko smo od toga.

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Ne kužim što nije jasno? Koje brojke u dokumentu? Piše da možemo dobivati 12TWh od HE.
60% je. Jasno je navedeno na stranicama HEPa
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.11.2021 18:24 (Gallu).
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Ne kužim što nije jasno.
60% je. Jasno je navedeno na stranicama HEPa

A gdje?

3 godine
offline
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Da. Sad kad kažeš ne vidim. Bio sam siguran da sam negdje pročitao da je ukupni udio 60%...
No enivej. To ne umanjuje ono što sam naveo da je naš hidroenergetski potencijal 12TWh...
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
Da. Sad kad kažeš ne vidim. Bio sam siguran da sam negdje pročitao da je ukupni udio 60%...
No enivej. To ne umanjuje ono što sam naveo da je naš hidroenergetski potencijal 12TWh...

Što je daleko od 80% potrošnje, kamoli 100%. Sad je u prosjeku na 30%, nekim godinama i ispod 20%.

A sadašnjih 30% smo najvećim dijelom gradili u bivšoj državi, sve sada planirane elektrane nisu ni pola HE Zakučac.

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
12:16 nije daleko manje od 80%
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Gallu kaže...
12:16 nije daleko manje od 80%

Prije 18-19.

10 godina
offline
Većina električne energije u industrijaliziranim z

Da, i ja sam promašio broj..Dakle slijedi nam još brdo vjetroelektrana..

A umjesto pametovanja nadjebavanja ako se zna bilo bi primjerenije napisat točne podatke strukturu u potrošnji, proizvodnji, uvozu.

Hidroelektrane sudjeluju sa skoro 55% samo u strukturi ukupnih obnovljivih izvora energije.

 

Najbolje bi bilo prodati hep, pa dobro.

A ne da direktori iz hep-a odjednom postaju uspješni poduzetnici u poslovima obnovljivih izvora energije.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.11.2021 20:20 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
boatenga kaže...

Da, i ja sam promašio broj..Dakle slijedi nam još brdo vjetroelektrana..

A umjesto pametovanja nadjebavanja ako se zna bilo bi primjerenije napisat točne podatke strukturu u potrošnji, proizvodnji, uvozu.

Hidroelektrane sudjeluju sa skoro 55% samo u strukturi ukupnih obnovljivih izvora energije..Ne u ukupnoj proizvodnji u hr.

 

Najbolje bi bilo prodati hep, pa dobro.

A ne da direktori iz hep-a odjednom postaju uspješni poduzetnici u poslovima obnovljivih izvora energije.

 

Ne, te brojke pokazuju kompleksnost proizvodnje i potrošnje. Vjetroelektrane su jako mali dio, npr. ova HEP-ova je 1% očekivane godišnje potrošnje / proizvodnje (ne računajući ostale firme).

Krško je na cca 17%. Zato je jako teško favorizirati jedne nauštrb drugih, posebno kad su OIE jako problematični, nestabilni, skupi i tek na početku, a potrošnja može samo rasti.

3 godine
offline
Re: Većina električne energije u industrijaliziran
Od kud tih 18-19?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice