Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

poruka: 31
|
čitano: 8.257
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid".
15 godina
neaktivan
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

Slijeći sastanak za godinu dana? To je kao sazivanje ročišta na hrvatskim sudovima.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
30 0 hvala 1
7 godina
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

kad im ovoliko vremena i rasprave treba za ovakve gluposti kako onda rade s pravim problemima ?

Moj PC  
28 0 hvala 3
16 godina
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

Da im prihodi ovise o brzini rjesavanja problema, bilo bi odlučeno u roku keks.

 
22 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

a da trebaju donjeti sankcije nekoj zemlji evo odluke u roku od 24 sata

lopovi, paraziti, uhljebi

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

moji će satovi ostati nepomični dok se to ne riješi. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

-woou.. ovo je napeto ko rambo-6. .. akcijski triler.

-i to nakon što je jedan od šefova (pravih) rekao da je anketa (koja je btw reklamirana kao svaka anketa, bila anonimna i neobvezujuća)... i prikupljenih milijun odgovora, nešto što obvezuje i da će on to progurati.. khm, možda mu je netko natuknuo da je 1 od 500 ipak ispod kriterija npr referendma, neovisno o čitkosti potpisa.

-realnije, kad se treba dogovor, tad je eu raspašoj .. tko će komu što, uslugu, kooperaciju ili ucjenu, ja tebi ti meni.. i da je to sizifovski prezahtijevno, uz što je realno nevažno.

-bio cager tu ili tamo, dan je dan, noć je noć, traje ovisno o položaju sunca-zemlje i koordinatama na istoj, laponci i mi .. ništa zajedničkog u kriteriju, dok bi nekima bilo logično da smo u zoni s nop moskvom, ne s npr norveškom.. mada smo na istim meridijanima, dok je možda ukraini prihvatljivije njujorško vrijeme iz tko zna kojeg razloga..

-što bi bio rezultat, to ih je otrijeznilo.. (da sad svaka zemlja odlučuje, a-b-ili-neko treće rješenje).. jer interes zemalja se razlikuje od grčke do norveške upravo za cager-sat, dok im je insteres suprotan, tj njima dan kad traje, traje do 22, nama do 20.. oni tad ne žele da im traje do 23 dok to možda želi neki kafić-restoran, konzument možda ne želi itd.. tad bi realna moguća situacija bila upravo to da npr novreška-njemačka ostanu na normalnom-zismskom, dok mi možda pomaknemo cager u plus.. a napokon je to postalo nešto uhodano-rutinski i posloženo tako da najmanje moguće ometa poslovanje i život.

-ako netko želi duži dan zimi, preseli se u npr australiju, ako želi kraći, u finsku.. ljeti obrnuto. Jedino tako se može želja ispuniti, koja je kao želja besmislena jer pri tome se baš ni za sekundu dan nije produljio, samo je cager na brojčaniku u offsetu manje-više.

 

-pa tad ultimativna 'jednakost', od japana do kalifornije može biti jedna zona, nema pomicanja.. i što tad u tako karikiranom primjeru koji prikaže besmislenost navijanja za pomicanje u plus zbog 'dužeg dana' koji traje koliko traje, uz to što imamo npr žarulju pa nije da tad sve stane-zaspi, npr tad krene lasvegas lightshow dok eu iz satelita izgleda kao božićno drvce.

-stolječima je bio problem precizno mjerenje, metra, sata.. a sad kad imamo, kemijamo i stvaramo duži dan cagerima.. idiotarija na kvadrad.

 

-nisam za pomicanje zone, no koja god bila, jedinstvena za eu je prednost, ostalo nepotrebno kompliciranje. To su shvatili i postponali jer tko će pomiriti 28-7 gorljivih pobornika koji produžuju dan kao što mojsije štapom razdvaja more.. samo što oni koriste cager.

-koja god bila, logična je upravo ona koja je i sad službena, dok španjolska-ukrajna kao ekstremi mogu imati drugačiji razlog, mi smo u sredini.. i tad bi tek bio nonsens da oni imaju isto vriejme a mi različito, što bi se trenutnim (ne)slaganjem moglo desiti. Istovremeno je to primjer kako 'previše' demokracije daje kontraefekt, šteti.. jer što je demokratičnog u mjerenju? kg je kg, sat je sat, nije kg pola kile.. osim ako želimo varati na mjerenju, a vrijeme kao nešto teže opipljivo-opisivo ima svoja pravila koja ne zanima hdz-sdp prepucavanje, pa ako su jedni za, drugi su protiv i obrnuto. Vrijeme je vrijeme, delta-t..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.10.2018 15:58 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
dabar_solta_V2 kaže...

kad im ovoliko vremena i rasprave treba za ovakve gluposti kako onda rade s pravim problemima ?

 

Neki parazitni birokrat je ocito sada skuzio da se moze izvuci dobra lova za tvz. "uskladjivanje poslovnih procesa novom upravljanju vremena". Vjerojatno ce i programska potpora biti "problem" iako je sav softver zakacen na neke NTP servere. Pa treba to sve mijenjati a to kosta neki novcic... 

16 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Novinari po običaju potpiruju vatru.

Problem je kompleksan i ne smije se dopustiti da svaka zemlja sama odlučuje o tome, jer tek onda počinje potpuni kaos.
You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.10.2018 17:38 (memulica).
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne

-aha.. onda će neki veliki šef reći, ovako i točka? :)) .. ni to ne može. Zemlje odlučuju za sebe, i sad, prije i nakon .. svaka može reći da je npr u mjesečevoj zoni.

-problm je kad bi ljudi trebali odlučiti o jednom izboru, što više ljudi pitaš imaš više različitih odgovora što bi karikirano dovelo da svaka osoba ima svoje vrijeme, da je njemu posao završio i prije nego je došao u firmu koja možda ima srednje pacifičko vrijeme... no ni to ne bi predstavljalo problem, problem je samo dok se o tome raspravlja, dok se bira.. ne kad se odluka donese, tad se opet nekim čudom svi grupiraju. Zakon krda, dok par koji odluta, dođe .. vrijeme samo obavi sve, sazri, kad već o njemu pričamo :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
memulica kaže...
Novinari po običaju potpiruju vatru.

Problem je kompleksan i ne smije se dopustiti da svaka zemlja sama odlučuje o tome, jer tek onda počinje potpuni kaos.

 

Ja sam za Sredinu, to bi tako trebalo biti za cijelu europu jer bi inaće došlo do problema. Nečes biti siguran jesi li došao dok je radno vrijeme ili nisi ?

 

Umjesto 1 sat pomaknimo pola sata da bude između zimskog i ljetnog.  Ako nekome smeta ujutro mrak onda neka poslodavac stavi radno vrijeme počinje u 8 a ne u 7.

 

 

7 godina
protjeran
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

Moje radno vrijeme je klizno - ostajem raditi po ljetnom radnom vremenu,

dolazim u isto doba noci na posao, usput izbjegavam guzve ujutro.

 

Jedino je svaki put ista prica - da ranije odlazim doma, pa se zna desiti da me netko nazove

da nesto treba, a mene vec nema. Ne odlazim ja ranije doma, nego svi drugi dolaze prekasno na posao.

 

Meni je bitno da imam dana poslije radnog vremena, a dali je mrak ili dan ujutro, to me ne zanima.

Ispred ekrana mi sve izgleda jednako.

Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Za prilagodbu im treba 18 mjeseci.

A to što svakih 6 mjeseci pomiču sat im ne smeta?

Ovdje lud zbunjenog na najjače :-D
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Za prilagodbu im treba 18 mjeseci.

A to što svakih 6 mjeseci pomiču sat im ne smeta?

Ovdje lud zbunjenog na najjače :-D
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

Zakaj ne naprave kompromis i pomaknu sat za pola čuke, svima dobro i ko voli zimsko i ko voli ljetno vrijeme

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.10.2018 6:32 (pcroach).
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
dankodr kaže...
Za prilagodbu im treba 18 mjeseci.
A to što svakih 6 mjeseci pomiču sat im ne smeta?
Ovdje lud zbunjenog na najjače :-D

 U biti, promet nije problem, ni autobusni, ni željeznićki ni zrakoplovni.
svi oni to rješavaju jednostavno sa novim rasporedom koji je +1 / -1 sat
znači avion po ljetnom vremenu iz Zagreba za Frankfurt leti u 6 ujutro / po zimskom leti u 7 ujutro

ono što je stvarno problem o kojem EK nije mislila je da države same odrede u koje će vrijeme.
Europa je danas podjeljena u 3 vremenske zone

WET - Zapadno europsko time (Velika britanija, Irska i Portugal)
CET - Centralno europsko vrijeme

(od Španjolske na zapadu do Srbije i Mađarske na istoku)
EET - Istočno europsko vrijeme
(Rumunjska, Bugarska, Grčka)

E sad si zamsilite kaos koji bi nastao kad bi se našle države
a) dio ima zimsko vrijeme
b) dio ima ljetno vrijeme
c) a dio ostane na kliznom vremenu

A pričamo o jedinstvenom tržištu, zbog čega je Španjolska sama prešla već iz GMT +0 na GMT +1
https://hr.wikipedia.org/wiki/Vremenska_zona

Rusija je sama problem za sebe oni ionako imaju 12 vremenskih zona, tako da njih nećemo uvlačiti u ovu priču

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.10.2018 7:07 (Darky).
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
pcroach kaže...

Zakaj ne naprave kompromis i pomaknu sat za pola čuke, svima dobro i ko voli zimsko i ko voli ljetno vrijeme

-zato jer nije uopće problem/važno/rješenje sat vamo-tamo ili 14minuta ili 3 sata.

-problem je što ljudi (osobe-pojedinci) žele, netko želi sunce ujutro, netko predvečer, posao, škola-vrtić za djecu itd. Netko želi doći s posla dok je još dan, netko drugi istovremeno radi, pa i kao rad nedjeljom ili trgovački lanci koji rade nonstop.. osoba A želi nešto za sebe, osoba B nešto suprotno za sebe i oba interesa-želje su jednako legitimne, pravedne, no tad je najveći problem odlučiti A ili B .. i tad to pomnoži sa zemljama, političkim strankama.. ili usporedi s referendumom. Koliko je npr potrebno referendumski to rješavati? Trošiti milione na stvar nad kojom utjecaja nemamo ili tad moramo dozvoliti čak i extremnu-karikranu situaciju da npr građani odaberu japansku zonu, jer im demokracija daje to pravo, ne ograničava ga na npr 59minuta +/- ...

-problem je zemljopis/fizika Zemlja i demokracija koja daje pravo, no time se količina dnevnog svjetla, prirodnog-sunca, ne mijenja ni za sekundu, samo cager stoji na jednoj ili drugoj poziciji.

-realno, ostat će kao i sad, pri tome ili će ukinuti pomicanje ili neće. Kad to ljudi prihvate, političke stranke, razlike npr mi i finci (zemlopis).. tad će se opet sve smiriti.

 

-efekt krda, isti koji je i stvorio npr EU, gradove, naselja.. će na kraju dati odgovor, koji čisto statistički može biti jedino aritmetička sredina želja a tad će to predvidljivo-statistički biti upravo postojeće vrijeme i vremenska zona jer je jedina logična koja nema neki ''esktremni'' ili osobni razlog. Zbog tog je btw prije parsto godina u fransuskoj osnovan institut za mjere-jedinice i to je SI sustav. Inače je kaos, krdo ne želi kaos, želi red i SI sustav jer tad sve može funkcionirati dok je u ovom slučaju demokracija=kaos i još više uočljivo glupost kokošjeg mozga koji misli da će cagerom nešto promijeniti. Ako postoji neki red, prtljanjem možemo napraviti nered. Sad postoji red.. osim što se sad primjećuje da je i pomicanje ljeto-zima višak/nepotreban jer je od uvođenja prošlo vrijeme, civilizacija.. rasvjeta, industrija, sve se promijenilo, više ne rade rudari, željezara.. sad rade konobari, a oni su implicitno nakon radnog vremena ostalih, koji nakon tog idu u kafić..

-nekad je uvedeno zbog uštede industrije na struji-rasvjeti.. sad svjetla gore po gradovima nonstop, razlog uvođenja zimsko-ljetno je vremenom nestao, radno vrijeme se pomaknulo s 6 na 7-8-9.. i više nema efekta koji je to pomicanje sata imalo prije 40g.. (kad već je uvedeno).

 

-tu treba gledati sve, državu/društvo.. npr škole, populacija (manje rođenih..) .. i sad imamo npr dio škola koje rade samo ujutro, ne popodne, jer je manje djece. Dok je radilo dvosmjenski jednostavno je dan bio kratak neovisno o cageru. To može država koja ima dovoljno škola, standard, no kod nas je već razlika ovisno o gradu, negdje su škole prazne, negdje dvosmjenski. Tad svaka općina ima drugačiji-suprotan interes za cager, možda identično kao grci-finci a ne kao susjedna općina-grad. To je samo za škole, sad to pomnožiti za sve djelatnosti, usluge, trgovine.. dok je transport samo logična stvar ali ne čak bitna, jer transport roba-usluga-ljudi je samo 'logistika' društva. Važnije je da npr salata stigne s polja na tržnicu svježa za sat, nego hoće li netko pomicati cager u vožnji pa ispadne da je umjesto za sat stigla za nula minuta ili 2 sata.. znamo da je za nula nemoguće, dok poslodavac tad radniku plaća jedan ili dva radna sata? Ili je salata svježija? itd.. nebuloze, karikirane situacije koje su realne. Baš ništa se time ne dobija osim položaja cagera na jednoj ili drugoj brojci sata i problema ako nema standarda -> kaos.

 

edit: evo, karikirat ću još (jače..).. zašto ne uvedemo nrp 4x pomicanje sata ili zašto za 1 sat, zašto ne 3 sata neovisno plus ili minus? Kad se uvede extrem u primjer tad vidimo besmislenost samog pomicanja dok su nekadašnji razlozi nestali. Uvedimo pomicanje sata svaki dan 6 puta? Dođeš na posao, pomakneš cager i ideš doma.. eto ti slobodnog vremena na sunčevoj svjetlosti.. jedino što tad poslodavac nije sretan, ili kupac ako je trgovina ili .. a svaka osoba ima pravo biti ''sebična'' i tražiti-željeti ono vrijeme koje njemu odgovara, no tad je demokratski moguće i suprotno, da većini odgovara suprotno vrijeme i da taj pojedinac mora trpiti većinsko maltretiranje, pa možemo uvesti i manjince-pozitivnu diskriminaciju kao korektor itd itd.. i time dati pravo manjini da nadglasa većinu? To su karikirani ekstremi, primjeri, ali kao lakmus otkrivaju činjenice koje su Zemlja-Sunce = dan. Ne to jel na vlasti npr hdz-sdp pa odluka može biti 'protiv' onih drugih.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.10.2018 12:35 (ihush).
13 godina
odjavljen
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

...

 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
pcroach kaže...

Zakaj ne naprave kompromis i pomaknu sat za pola čuke, svima dobro i ko voli zimsko i ko voli ljetno vrijeme

 Upravo tako , nama bi u principu ovo najviše odgovaralo a polusatne zone nisu presedan u svijetu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Ne vidim kako je pomicanje na pola sata bolje od ovoga što imamo danas. Oni koji žele stalno ljetno vrijeme žele ga uglavnom zato da ljeti imaju duži dan, oni koji žele stalno zimsko žele to da bi po zimi ujutro imali dan. Sadašnje pomicanje omogućava upravo to da i jedni i drugi imaju ono što žele.

Je li bolje da dijete živi jedan tjedan kod jednog roditelja, a drugi kod drugog, ili da ga prepolove, pa da oba roditelja imaju svoju polovicu cijelo vrijeme?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 3 hvala 0
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne

-uz ispravak (preciznost).. nema nitko manje/više vremena kraći/duži dan koji traje jednako i kad sata nemamo, nego se samo cager-sat tj dnevni raspored-satnica pomakne, pomakne se jednako kao da svemu pomaknemo radno vrijeme, relativnost-referenca. Tu nema jednog najboljeg mišljenja (dok je najnevažnije sat ili pola sata, 22minute ili 3 sata..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 30.10.2018 15:48 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
To je jasno, ali neki vole ujutro prije posla imati danje svjetlo, koje zimi izgube, a drugi žele više danjeg svjetla ljeti poslije posla i na plaži.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Mislim da je ovako kako je sad idealno i da ove promjene nece donijeti nikakve koristi, bas naprotiv. Ideja da svaka drzava sama odluci koje vrijeme ce imati je vrhunac gluposti. I ova anketa isto nema smisla, prvo te mediji natove a onda glasuj za neku opciju pa se na kraju buni zasto se to ne primjenjuje. Tu lud zbunjenoga cijelo vrijeme....
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
1 1 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
southy kaže...
Mislim da je ovako kako je sad idealno i da ove promjene nece donijeti nikakve koristi, bas naprotiv. Ideja da svaka drzava sama odluci koje vrijeme ce imati je vrhunac gluposti. I ova anketa isto nema smisla, prvo te mediji natove a onda glasuj za neku opciju pa se na kraju buni zasto se to ne primjenjuje. Tu lud zbunjenoga cijelo vrijeme....

 Nikako mi se ne čini da je ovo idealno jer kad se donjela odluka o pomicanju sata radno vrijeme je bilo od 6 do 14 ili od 7 do 15. A životne navike i radno vrijeme se drastično pomaknulo pa danas ljudi idu i kasnije spavati i rade od 8 do 16 ili čak 9 do 17. Tako da bi mi ustvari trebali ljetno vrijeme postaviti za standardno vrijeme u Europi te sat zimi pomaknuti za jedan sat unaprijed kao što sad radimo ljeti. A kako se sad priča to stalno o promjeni sata svaki put kad sam nekome to spomenuo velika većina je rekla da je to odličan prijedlog, a na uzorku od 50ak ljudi već se može izvući neki zaključak.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
7 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Visak kaže...
To je jasno, ali neki vole ujutro prije posla imati danje svjetlo, koje zimi izgube, a drugi žele više danjeg svjetla ljeti poslije posla i na plaži.

 nije mi jasno zašto da ovi naši jadni privatnici/gazde(koji svi odreda varaju na porezu) nisu u stanju korigirat radno vrijeme u odnosu na to koje je doba godine nego svi trebamo micat sat radi njih? zašto ovi šta rade od 9 moraju mjenjat bio ritam radi ovih šta rade od 5/6/7? nema baš smisla.

15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne

-važno, to se mijenja ovisno o udaljenosti od pola-ekvatora, tako da npr mi imamo drugačije želje nego njemci, norvežani.. tamo je dan do 22 dok je kod nas do 20 s istim satom.

-ovo što ljudi žele je +1 sat npr moskovsko vrijeme, za to realno nema nekog smisla osim što svatko može željeti bilo što za sebe.. španjolska je uzela centralno eu vrijeme zbog francuske-italije mada je u normalnoj zoni s UK dok je UK otok pa joj je logičnije biti u svom vremenu nego što je to španjolskoj.. a pošto je GMT u londonu-grinwiču, bilo bi onak, 'nebulozno' da oni budu u zoni npr +1+2.. kad su nulta zona od koje se mjeri..

-možemo po istom kriteirju uzeti npr japansko vrijeme.. i što smo tad dobili osim ekstrema koji ukazuje besmislenost.

-dan traje koliko traje.

-ljudi žele raditi manje, ali moraju raditi više.. to je stvar plaće-standarda kao i 67g za mirovinu dok npr francuzi petkom idu doma u 12h.. (uredi).. jer imaju više novca i time više mogu uživati u slobodnom vremenu pa dođu npr na jadran, dok ih mi u fušu konobarimo, timarimo konje ili se kurvamo.. kkk-na-kvadrat :)

 

-turist želi u zaton otuširati se, presvući i tad ide na večeru, ne zato jer je na cageru 20 ili 21h nego jer je do tad bilo sunce-plaža i zalazak. konobar i kuhar pak žele što prije doma.. i nikom zapravo to nije problem kad bi gazda platio primjereno, kao u irskoj, austriji.. opet samo koordinate, nije sat nego satnica razlika.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne ukid

A valjda ima i nešto u psihologiji. Kad bi pomakli unazad pet sati i da u gluho doba noći svi ustajemo na posao i prije podne dolazimo kući bilo bi predivno, imaš danjeg svjetla kao u priči. Dođeš doma, a dan tek počeo, eto svjetla za aktivnosti, šetnje, plažu, a da gazda kaže "mijenjamo radno vrijeme, sutra dođi tri iza ponoći i radiš do jedanest" išle bi tužbe za mobing plus "pa nismo pekari".

Mogli bismo mijenjati duljinu minute, skratiti na nekih 30-45 sekundi (ili koliko već) zimi preko dana pa da imamo dojam kako je od svitanja do sumraka prošlo 12 sati, noću malo rastegnuti i tako..... jer cajger diktira percepciju.

 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne

-da.. treba izmisliti sat koji ima zimske-ljetne minute (duže-kraće) ili ultimativno, da prikazuje vrijeme koje (po)želimo u tom trenu.

-no to bi izazvalo mali problem ako pogledamo ostatak populacije, zato postoji 'standard', ne zato da bi jedna osoba imala željeno vrijeme, nego da bi svi imali isto, usklađeno, jer to ima smisla-razloga.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
dabar_solta_V2 kaže...
Visak kaže...
To je jasno, ali neki vole ujutro prije posla imati danje svjetlo, koje zimi izgube, a drugi žele više danjeg svjetla ljeti poslije posla i na plaži.

 nije mi jasno zašto da ovi naši jadni privatnici/gazde(koji svi odreda varaju na porezu) nisu u stanju korigirat radno vrijeme u odnosu na to koje je doba godine nego svi trebamo micat sat radi njih? zašto ovi šta rade od 9 moraju mjenjat bio ritam radi ovih šta rade od 5/6/7? nema baš smisla.

 Nije to pitanje samo od kada se radi, nego je cijeli društveni život gurnut prema kraju dana, mnogi događaji i tv programi počinju (tj. završavaju) relativno kasno, pa samo pomicanje radnog vremena dovodi do neispavane populacije. Nekoć su tvornice radile od 6, a uredi od 7, no tv program je završavao u 23., a danas imaš koncerte koji počinju u 23h. Da, moglo bi se sve riješiti pomicanjem svega toga ranije, samo kako to izvesti dekretom?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Visak kaže...
.. no tv program je završavao u 23., a danas imaš koncerte koji počinju u 23h. Da, moglo bi se sve riješiti pomicanjem svega toga ranije, samo kako to izvesti dekretom?

 -a tko kaže da to ljudi žele pomaknuti? Poblem je 'samo' što moraju i spavati i raditi i što se sad nudi svega više /24h.. kao i tv programa-kanala..

-ni klinci ne žele van dok je dan, pa ostanu do sitnih sati. Mrak-zora je ono što se tad želi, ne cager na satu.

 

istovremeno npr šalteri/policija ima radno vrijeme u kojem većina ne može na šalter stići jer tad rade.. i to je nešto što treba konkretno pomaknuti, jer osobna-putovnica tj sama policija postoji zbog građana i smisao/raspored njihovog radnog vremena bi morao biti takav da prosječan građanin može obaviti potrebno. Jednako kao što počinje javni prijevoz ZETa .. a policija to ne mijenja, mada je to svima nama kao građanima-korsinicima konkretan problem i moglo bi se u par sekundi promijeniti bez posebnog dekreta.. no u najboljoj kombinaciji, radi jedan dan u tjednu do 17, ostale do 14h..

-staviti taj primjer u kontekst što svatko pojedinačno može željeti.. kao vremensku zonu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Veliki obrat u EU – pomicanje sata se ipak ne
Visak kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
Visak kaže...
To je jasno, ali neki vole ujutro prije posla imati danje svjetlo, koje zimi izgube, a drugi žele više danjeg svjetla ljeti poslije posla i na plaži.

 nije mi jasno zašto da ovi naši jadni privatnici/gazde(koji svi odreda varaju na porezu) nisu u stanju korigirat radno vrijeme u odnosu na to koje je doba godine nego svi trebamo micat sat radi njih? zašto ovi šta rade od 9 moraju mjenjat bio ritam radi ovih šta rade od 5/6/7? nema baš smisla.

 Nije to pitanje samo od kada se radi, nego je cijeli društveni život gurnut prema kraju dana, mnogi događaji i tv programi počinju (tj. završavaju) relativno kasno, pa samo pomicanje radnog vremena dovodi do neispavane populacije. Nekoć su tvornice radile od 6, a uredi od 7, no tv program je završavao u 23., a danas imaš koncerte koji počinju u 23h. Da, moglo bi se sve riješiti pomicanjem svega toga ranije, samo kako to izvesti dekretom?

 Kao sto se korekcijom valute radi povecanje konkurentnosti zemlje. Moglo bi se svima smanjiti placu, smanjiti sve cijene, tarife, naknade bla bla. Lakse je to na jednom mjestu. Ista stvar i s vremenom. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice