Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu preporuk

poruka: 19
|
čitano: 8.393
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu preporuk".
15 godina
offline
Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu preporuk

Drago kao da je znao o cemu razmisljam posljednjih par tjedana.

 

'Ajd ako imas volje i vremena, ajd objasni onako ljudski i jednostavno, sto si printao doma a da si rekao sam sebi "e bas dobro sto sam ga kupio"?.

 

Naime je se vec dugo lomim uzeti ga ili ne, ali na kraju ne mogu zamisliti sto bih ispisivao a da bi mi opravdavalo kupnju, ali i zauzece prostora u kuci (ne bavim se nikakvim modelarstvom).

 

 

Da rezimiram, vidis li kakvu prakticnu primjenu u kucanstvima, odnosno da li postoji razlog zbog kojeg bi 3D pisaci u bliskoj buducnosti mogli biti sveprisutni u kucanstvima?

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep

Ovisno što ti treba i čim se baviš...

Meni je u zadnjih par mjeseci frend isprintao nekoliko stvari koje su super. Međutim to je vezano za biciklizam i relativno usko polje primjene.

 

Čak i da se ne radi o previše kompleksnim oblicima, može poslužiti zgodno.

 

Vidim primjenu za zamjenske dijelove za razne stvari, međutim veći je problem modelirati taj dio i to me malo hladi od kupnje istog. Da li su oni 3D skeneri za te stvari stvarno pouzdani?

16 godina
moderator
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
syncmaster245b kaže...

Drago kao da je znao o cemu razmisljam posljednjih par tjedana.

 

'Ajd ako imas volje i vremena, ajd objasni onako ljudski i jednostavno, sto si printao doma a da si rekao sam sebi "e bas dobro sto sam ga kupio"?.

 

Naime je se vec dugo lomim uzeti ga ili ne, ali na kraju ne mogu zamisliti sto bih ispisivao a da bi mi opravdavalo kupnju, ali i zauzece prostora u kuci (ne bavim se nikakvim modelarstvom).

 

 

Da rezimiram, vidis li kakvu prakticnu primjenu u kucanstvima, odnosno da li postoji razlog zbog kojeg bi 3D pisaci u bliskoj buducnosti mogli biti sveprisutni u kucanstvima?

 

Osnovni razlog je što su sve jeftiniji - tronxy corexy 330*330*400 mm je ispod 350 dolara, primjerice. Govorimo o rangu običnih pisača. Koliko su korisni za po doma (svima u kući) je upitno. Moraš imati 3D model za ispisati, a premda to nije abnormalno teško za napraviti, bilo od nule ili dorađivanjem 3D skena, nije ni posve trivijalno za složenije oblike. Ima i masu repozitorija s gotovim modelima raznih stvari - od gumenih čepova za nogare stolaca, preko držača za papirnate ručnike ili nosača za slušalice i slično, ali to tebi možda zatreba nešto vrlo, vrlo specifično šta imaš doma, razbilo se i želiš smo taj razbijeni dio isprintati, a to ćeš možda morati sam modelirati.

 

Ja 3D pisače koristim za izradu RC aviona i alata i dodanih dijelova (nadogradnji) za same pisače koje imam.

 

 

This space for rent!
5 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Znači te figure kad se isprintaju su jednobojne...to onda znači da ih moraš ručno pituravati...
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Neki dan sam bio u kontaktu s DIY printerom koji radi s akrilnom smolom. Brutala ispadnu printovi. Kao da su moldani. Još ne moraš vodit računa kako o orijentaciji printa.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 18:44 (Dex.pwn).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu preporuk

Drago, koliko god volio čitati tvoje napise, makar bila tema koja sa mnom ima veze k'o klokani s CERN-om, jedno nikak progutati (a smetalo me i dok sam pisao znanstvene radove, jer su me prisiljavali, a sve sam sâm načinio): sve nešto u prvom licu množine. Jebiga, nije: to si iskušao ti, tvoje je vrijeme, trud, opis, preporuke ili kritike, lova, bla, sve, a ne neki "mi" koji "hvalimo" ili "kudimo". nema tih "onih". to je samo tvoje djelo i tako bi zapravo trebalo pisati. osobno. autorski. prvo lice jednine. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu preporuk

Zašto je većina iz Poljske, jel to neka supersila u izradi pisača, i dali se pokazalo da svi imaju otprilike isti omjer bang for buck, pa da kupim najskuplji?
Ima li, ako Poljska nije supersila, neki proizvođač koji to radi bolje i malo je poznatiji? Tipa Canon, HP, Lexmark, Roland... ti neki na koje smo navikli iz 2d pisača/plotera?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
overhaul kaže...

Zašto je većina iz Poljske, jel to neka supersila u izradi pisača, i dali se pokazalo da svi imaju otprilike isti omjer bang for buck, pa da kupim najskuplji?
Ima li, ako Poljska nije supersila, neki proizvođač koji to radi bolje i malo je poznatiji? Tipa Canon, HP, Lexmark, Roland... ti neki na koje smo navikli iz 2d pisača/plotera?

 Manje-više je sve kinesko, Prusa je Čeh, a Banggood Češka i ovaj zadnji dućan u Poljskoj su tu radi neplaćanja carine. BG iz češkog skladišta ne naplaćuje ni transport do Hrvatske. Ne znam postoji li poljski proizvođač 3D pisača uopće, iako imaju dosta dućana s rezervnim i dodatnim dijelovima za 3D pisače.

 

This space for rent!
9 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Dex.pwn kaže...
Neki dan sam bio u kontaktu s DIY printerom koji radi s akrilnom smolom. Brutala ispadnu printovi. Kao da su moldani. Još ne moraš vodit računa kako o orijentaciji printa.

 Jedino sto je ta smola iznimni toksicna. Inace odlican 3D printer je ANYCUBIC 4Max Pro. Dolazi slozen skoro cijeli za pola sata je spreman da printa bez raznih namjestanja (prvi put treba razdaljinu glave namjestiti). Automatski se zagrijava povrsina za ispis i ima minimalno zezanja sa postavkama za ispis.

16 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
pravi_covijek kaže...
Dex.pwn kaže...
Neki dan sam bio u kontaktu s DIY printerom koji radi s akrilnom smolom. Brutala ispadnu printovi. Kao da su moldani. Još ne moraš vodit računa kako o orijentaciji printa.

 Jedino sto je ta smola iznimni toksicna. Inace odlican 3D printer je ANYCUBIC 4Max Pro. Dolazi slozen skoro cijeli za pola sata je spreman da printa bez raznih namjestanja (prvi put treba razdaljinu glave namjestiti). Automatski se zagrijava povrsina za ispis i ima minimalno zezanja sa postavkama za ispis.

 Glede toksičnosti, vjerujem da su sve ove ispune toksične, i da bi bilo dobro da 3d pisači budu na nekom izoliranom mjestu s ventilacijom. Naime, gledao nedavno, čovjek mjerio ispuštanje toksičnih plinova iz obične lp ploče prilikom slušanja:

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
8 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Kako bi rangirao repozitorije modela?
16 godina
moderator
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep

Koristim jedino Cults3D, Thingiverse i s Prusinog repozitorija sam dvaput nešto skinuo tako da nisam kvalificiran da dajem neke opće preporuke.

 

This space for rent!
15 godina
online
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
syncmaster245b kaže...

Drago kao da je znao o cemu razmisljam posljednjih par tjedana.

 

'Ajd ako imas volje i vremena, ajd objasni onako ljudski i jednostavno, sto si printao doma a da si rekao sam sebi "e bas dobro sto sam ga kupio"?.

 

Naime je se vec dugo lomim uzeti ga ili ne, ali na kraju ne mogu zamisliti sto bih ispisivao a da bi mi opravdavalo kupnju, ali i zauzece prostora u kuci (ne bavim se nikakvim modelarstvom).

 

 

Da rezimiram, vidis li kakvu prakticnu primjenu u kucanstvima, odnosno da li postoji razlog zbog kojeg bi 3D pisaci u bliskoj buducnosti mogli biti sveprisutni u kucanstvima?

 

Ja sam isprintao dosta raznih nosača, adapterića za razno razne primjene u kućanstvu, npr:

- razne nosače za slušalice (i za Fulla Schiit pojačalo)

- nosač za zvučnik koji se umetne u nosač za monitor

- stoper za rolete

- nosač za soundbar za zid

- nosač za trafo

- nogice za Logitech tipkovnicu

- amortizere za Synology NAS da mi ne vibrira cijeli element na kojem stoji

- razne odstojnike koji su mi trebali

- hrpu dodataka za 3D printer (koji mi ne bi ne trebali da ga nemam)

- razne nepotrebne stvari koje sam isprintao samo jer mogu

- klincima neke gluparije

 

Najbizarnija stvar koju sam isprintao je burazu neki komad za vodo kotlić koji mu je pao u školjku dok ga je otvarao pa sam na osnovu drugog koji mu je preostao nacrtao i isprintao još jedan :-)

 

Sam si nacrtam i isprintam po mjeri što mi tu i tamo zatreba ili padne na pamet. To mi je zakon. Osjećaš poslije neko zadovoljstvo.

Al je činjenica da je to nešto što ti zatreba možda jednom u godinu dana, a ostalo vrijeme printer skuplja prašinu.

 

BTW, Drago, hvala za članak!

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga, Nintendo Switch Friend Code: SW-7419-2699-7478
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.7.2020 23:52 (Bitanga).
16 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
HCMAA kaže...
Znači te figure kad se isprintaju su jednobojne...to onda znači da ih moraš ručno pituravati...

 Da, mogu biti i višebojne uz više extrudera npr.

16 godina
moderator
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Inovator kaže...
HCMAA kaže...
Znači te figure kad se isprintaju su jednobojne...to onda znači da ih moraš ručno pituravati...

 Da, mogu biti i višebojne uz više extrudera npr.

 

Pretpostavljam da je mislio na ove iz SLA pisača koji daju samo jednobojne modele.

 

This space for rent!
5 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Mislio sam općenito...recimo sad isprintamo likove iz Alan Forda...hoće li biti to moguće isprintati da oni budu potpuno gotovi da imaju sve boje na sebi ili triba naknadno to bojati
HVALA
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
16 godina
moderator
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
HCMAA kaže...
Mislio sam općenito...recimo sad isprintamo likove iz Alan Forda...hoće li biti to moguće isprintati da oni budu potpuno gotovi da imaju sve boje na sebi ili triba naknadno to bojati
HVALA

Treba naknadno bojati i dorađivati.

 

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Drago kaže...
overhaul kaže...

Zašto je većina iz Poljske, jel to neka supersila u izradi pisača, i dali se pokazalo da svi imaju otprilike isti omjer bang for buck, pa da kupim najskuplji?
Ima li, ako Poljska nije supersila, neki proizvođač koji to radi bolje i malo je poznatiji? Tipa Canon, HP, Lexmark, Roland... ti neki na koje smo navikli iz 2d pisača/plotera?

 Manje-više je sve kinesko, Prusa je Čeh, a Banggood Češka i ovaj zadnji dućan u Poljskoj su tu radi neplaćanja carine. BG iz češkog skladišta ne naplaćuje ni transport do Hrvatske. Ne znam postoji li poljski proizvođač 3D pisača uopće, iako imaju dosta dućana s rezervnim i dodatnim dijelovima za 3D pisače.

 

 Postoje Poljski proizvodjaci, na ova prva dva sam radio i testirao, zadnji sam vidio uzivo, nisam radio s njim.

https://zortrax.com/

https://3dgence.com/

https://www.sinterit.com/

 

14 godina
offline
Re: Vodič za kupnju kućnog 3D pisača, uz našu prep
Drago kaže...

Kako koristi standardne 2040 i 2020 aluminijske profile, povećanje ispisnog volumena je vrlo jednostavno... 

 Super clanak Drago, a pogotovo me razveselila citirana recenica koja odrazava cijelu filozofiju imanja 3D printera.

 

Gledao sam naslovnice zadnjih dvije godine i nisam nasao 3D printere kao temu broja, a mislim da tu ima materijala pogotovo u danasnje vrijeme kad bi covjeku zatrebala tipla ili neki dio za vodokotlic, a ducani zatvoreni.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice