Vodič za upis studija informatike

poruka: 53
|
čitano: 25.049
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vodič za upis studija informatike".
12 godina
protjeran
offline
Vodič za upis studija informatike

Savjet za buduce studente, nemojte ni slucajno upisati FERIT. Pozalit cete. To je cirkus od fakulteta. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 18:18 (kexzoR).
Moj PC  
1 1 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Vodič za upis studija informatike

Nisam nasao ili nema na listi sveučilišni stručni studij na FESB-u?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
kexzoR kaže...

Savjet za buduce studente, nemojte ni slucajno upisati FERIT. Pozalit ce te. To je cirkus od fakulteta. 

 Ne bih se složio. Po meni nije toliko loša situacija, barem ne na računarstvu (za ostale ne mogu reć). Jel možeš malo objasnit zašto je tebi toliko loše?

14 godina
moderator
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
big_bang kaže...

Nisam nasao ili nema na listi sveučilišni stručni studij na FESB-u?

 

 Evo ga...

Sve je kategorizirano prema gradovima (abecedno), a onda unutar gradova opet abecedno.

Vinko Krištić | BUG Marketing
11 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
vincimus kaže...
big_bang kaže...

Nisam nasao ili nema na listi sveučilišni stručni studij na FESB-u?

 

 Evo ga...

Sve je kategorizirano prema gradovima (abecedno), a onda unutar gradova opet abecedno.

 Zapravo postoji sveučilišni stručni studij i sveučilišni prediplomski studij, na listi je samo prediplomski.

14 godina
moderator
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
someguy kaže...
vincimus kaže...
big_bang kaže...

Nisam nasao ili nema na listi sveučilišni stručni studij na FESB-u?

 

 Evo ga...

Sve je kategorizirano prema gradovima (abecedno), a onda unutar gradova opet abecedno.

 Zapravo postoji sveučilišni stručni studij i sveučilišni prediplomski studij, na listi je samo prediplomski.

 

Kao što piše u temi (i na karti iznad), na popisu su samo preddiplomski smjerovi (bilo sveučilišni, bilo stručni). Dogodi se svake godine da nešto zaboravimo pa ako primijetite, svakako javite da ažuriramo.

 

Dakle, postoji i stručni studij? Problem je što su često informacije na stranicama fakulteta vrlo šture i teško je doći do pravih podataka.

 

EDIT: Dodali smo stručni studij Elektrotehnike

 

Vinko Krištić | BUG Marketing
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 12:17 (vincimus).
14 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

Na internetu.

HTC Hero-iP 3GS-Nexus S-N7-Htc 8S-iP4-Galaxy S2-Sensation-Lumia 625-N8-Dell Venue 8-Z1C-M2 Note-M8-Z1C-BB 9900-Z1C-L630-Xperia E-OPO-HOX-N5-Nokia 6120-Nokia 5310-N5-iP4S-iP5S-S5-HTC10-Note8-S5
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
someguy kaže...
vincimus kaže...
big_bang kaže...

Nisam nasao ili nema na listi sveučilišni stručni studij na FESB-u?

 

 Evo ga...

Sve je kategorizirano prema gradovima (abecedno), a onda unutar gradova opet abecedno.

 Zapravo postoji sveučilišni stručni studij i sveučilišni prediplomski studij, na listi je samo prediplomski.

 

Kao što piše u temi (i na karti iznad), na popisu su samo preddiplomski smjerovi (bilo sveučilišni, bilo stručni). Dogodi se svake godine da nešto zaboravimo pa ako primijetite, svakako javite da ažuriramo.

 

Dakle, postoji i stručni studij? Problem je što su često informacije na stranicama fakulteta vrlo šture i teško je doći do pravih podataka.

 

EDIT: Dodali smo stručni studij Elektrotehnike

 

Tako je na fesbu postoje i preddiplomski STRUČNI studiji računarstva i elektrotehnike, te ostali koji nemaju dodirnih točaka sa IT-om.

https://www.fesb.unist.hr/studiji


Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 13:23 (big_bang).
16 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

Čini se da jedino na listi što vrijedi je PMF-Matematika, ostalo je sve "business as usual": ulupati što više u fasadu i marketing (pogotovo ova privatna učilišta), a za sam sadržaj što ostane, a obično ne ostane puno. Dobar indikator ozbiljnosti studija je taj koliko institucija/učilište ima stalno zaposlenih predavača/nastavnog osoblja. Zašto? Zato što najbolji kadar znanstvenika/predavača traži i najbolje uvjete, a to je u prvom redu sigurnije zaposlenje. Kada netko radi "leteći" (honorarno) to znači da ili mu je pravi posao negdje drugdje ili da se krpa s par poslova, a sve to tendencijski smanjuje kvalitetu nastave koju drži tamo gdje radi kao "leteći". Dok se može dogoditi iznimka u smislu da netko kvalitetno obavlja posao iako je zaposlen honorarno, u prosjeku student na jednom studiju sluša barem desetak predavača, a teško da svi mogu biti iznimke u tom smislu. Ergo, umjesto da slikaju stolove pune Macova trebali su samo napisati koliko stalno zaposlenih predavača imaju - to bi bilo puno informativnije za odabir studija jer implicira direktno koliko se ulaže u sadržaj. Jasno, taj broj se skriva jer je kod većine porazno mali, a to znači u pravilu i da je studij neozbiljan. Dakako, i s neozbiljnim studijem može se naći posao, ali i takav posao bit će neozbiljan... većina njih :-)

 

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kao zadnji korak/ci:
- nabavite sve moguće reference
- provjerite do kada vam vrijedi osobna
- naučite njemački do B1 razine ili ekvivalent engleskog
- pogledajte cijene letova na skyscanner prema njemačkoj ili irskoj
- ....
- profit
Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
9 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Vodič za upis studija informatike

Ima li netko informacije o tome isplati li se upisati Fakultet informatike u Puli? Pula mi se čini kao zanimljiv grad za studiranje, još ako je faks OK ...

 
0 0 hvala 0
Vodič za upis studija informatike

FOI. Ja sam na njemu već 2 godine. Prva godina nema previše veze s informatikom, no druga već ima. Treća mi se čini super jer više nemam ekonomiju ( da, treba to izdržati 2 godine, no nije problem, lagano je). IPS- Informacijsko Poslovni Sustavi. Učiš php c++ i Python, malo Blender, Scribus, Gimp i tako to. Nije loše, no neće te baš pripremiti za život. No to nije ni poanta faksa. Na FOI-u dobiješ okvirnu ideju što ćeš kasnije raditi, te onda sam dodatno učiš. Nije težak faks, ako uvid redovito. Menza i studentski dom su super, jeftino i blizu faksa. Dom 500-700 kn ovisno o sobi, 7kn meni u  menzi. Faks kao zgrada je malo zastarjelo, no informatička oprema je ok. Nije loše. Ako ikome trebaju informacije jer žele upisati FOI informatiku (imate i smjer ekonomije) slobodno pošaljite meni privatnu poruku. Da, faks ima svoje probleme, no bolji je od ostatka u RH. Postoji sustav razmjene studenata, pa možete semestar provesti u Europi besplatno. Faks organizira Hackathone i druga događanja. Studentski dom daje jako jeftine karte za kino (gledali smo endgame u kinu za 5 kn). Sam dom je nov novcat, te kvalitetno izgrađen. 

Moj PC  
5 0 hvala 2
7 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
nixass kaže...
Kao zadnji korak/ci:
- nabavite sve moguće reference
- provjerite do kada vam vrijedi osobna
- naučite njemački do B1 razine ili ekvivalent engleskog
- pogledajte cijene letova na skyscanner prema njemačkoj ili irskoj
- ....
- profit

 Pa mogu studirati u Irskoj kao domaci studenti, mozda je malo skuplje nego u Hr? 

15 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

Evo od mene ukratko.. završio sam FOI prije 3 godine.
Trenutno radim kao Game Developer pa napišem u par crtica u čemu mi je faks pomogao...
Jako korisni su mi bili predmeti poput programiranja, strukture podataka, mreže, nwtis, web dip, baze,.. a i organizacijski predmeti gdje se radi u timu jako dobro dođu, pa čak i ekonomija u današnje vrijeme je jako dobra za znati neke osnove.

Matematika je kao bila jedan od najboljih predmeta na Foi-u, mene generalno uvijek solidno išla, ali sad tek kužim da je to čisti štreberaj koji je prepunjem sa svim i svačim za prosječnog studenta, ja sam od toga većinu zaboravio a skoro nikakvu primjenu u praksi nismo imali.

Nije samo taj predmet, skoro svi su takvi što je velik gubitak vremena. U igrama ako bilo šta radiš, matematika ti je osnova, to je predivno područje za primjenit matematiku, džaba svi ti teoremi, axiomi,i šta ja znam šta sve ne ako čovjek nema osnove koje zna da može i zna kako ih primjeniti u praksi, u poslu. Kretanje likova, pomicanje kamere, pucanje, ma sve se to bazira na matematici i najmanje na linearnoj algebri.

 

 

Ona možda još bitnija strana, na faksu se upoznaju divni ljudi i steknu se dobra prijateljstva.

Imaš prilike sudjelovat na natjecanjima što je meni u početku dobro pomoglo, iako sam na kraju odlučio za game developera.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
Moj PC  
4 1 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
valjo98 kaže...
kexzoR kaže...

Savjet za buduce studente, nemojte ni slucajno upisati FERIT. Pozalit ce te. To je cirkus od fakulteta. 

 Ne bih se složio. Po meni nije toliko loša situacija, barem ne na računarstvu (za ostale ne mogu reć). Jel možeš malo objasnit zašto je tebi toliko loše?

 Dat ću si truda kako bih vam detaljno objasnio zašto je FERIT cirkus i tvornica uhljeba i neradnika. Počnimo, jako me zanimaju tehnologija, roboti, programiranje i računala općenito. Nakon završetka gimnazije htio sam upisati neki tehnički fakultet. FERIT mi je bio prvi izbor za upis. Prije upisa sam na nekoliko mjesta pročitao da je FERIT(tada ETF) sprdačina od fakulteta i da se ne isplati upisati. Pomislio sam da su to govorili loši studenti koji su upisali faks da mogu izlaziti i pijančevati. Krenio sam na faks s velikom motivacijom i željom za učenje i počeo uviđati da je FERIT stvarno sprdačina.

Ovo su neki od kolegija gdje je i više nego očito da profesori ne rade svoj posao:

 

Teorija informacije - Prvi dio predavanja vodi profesor koji ima 90 godina i koji predaje o čakrama, crnim magijama i zmijama koje se pretvaraju u čarobnjake (!?). Iz ovog se da zakljuciti da bi on trebao biti u nekoj drugoj ustanovi, a ne na fakultetu. Drugi dio predavanja i auditorne vjezbe obavlja profesor koji po zakonu to ne bi smio obavljati (nema doktorat). Taj drugi profesor križa studentima tocno rjesene zadatke (meni je skinio 25% na ispitu iako sam imao cijeli postupak i identicna rjesenja kao on). Svi se studenti žale na njega, ali se nista ne mijenja.

 

Digitalna elektronika - Gradivo staro 50 godina, predaje ga isto profesor koji bi trebao biti u mirovini. Nema volje da nesto objasni pa ga 99% studenata ne sluša nego tipka po mobitelu ili laptopu. Predavanja i auditorne vježbe iz 90% kolegija su obavezni što znači da smo prislijeni ići iako je bolje da ostanemo kod kuće i učimo nešto što nas zanima.

 

Arhitektura računala - Predaje ga isti profesor, isti je cirkus kao i na Digitalnoj elektronici. Na labosima se radi Ardunio. Programiranje Arduina se svodi na kopiranje koda s prezentacije

 

Komunikacijske mreže - Predaje ih dekan. Predavanje se svodi na njegovo čitanje prezentacije od 100 slajdova (to mogu pročitati i sam kod kuće), traje po 3,4h. Labosi beskorisni.

 

Objektno orijentirano programirenje, Baze podataka - Korisni predmeti, ali jako loše provedeni u praksi. AV i predavanja iz OOP su identicni (?!). Od 5 labosa iz Baza podataka, tek na 3. ili 4. smo dobili stvarnu bazu na kojoj mozemo kucati SQL, na prethodnim vježbama smo SQL kucali na slijepo, tj. nikako nismo mogli testirati jel nam radi query(!?)

 

Modeliranje i simulacija - Na prvom predavanju, dođe profesor i kaže "Znam da sam u anketi dobio dvojke i jedinice, al ja ću nastaviti predavati kako sam predavao".

 

Projektiranje - Profesor na prvom predavanju kaze da je ovo jako koristan kolegij i da ga predaju na MIT-u. Onda do kraja semestra priča o nogometu, pederima, lezbama, politici i o tome kako mi muski trebamo čuvati testise.

 

Fizika 1 i 2 - Kolegiji se provode na prvoj godini. Pisanje analiza oduzima jako puno vremena i one zahtijevaju poznavanje diferencijalnih jednadzbi koje se tek uče na 2. ili 3. godini (!?). Asistentica koja drzi AV ne zna fiziku.

 

Programiranje 1, 2, Operacijski sustavi - Previše teorije, a premalo prakse.

 

Razvoj mobilnih aplikacija - Studenti koji ne znaju Javu ne mogu uopće pratiti ovaj kolegij (Kolegij Java ne postoji na smjeru Računarstvo kojeg sam ja završio)

 

Ekonomika poduzeća, Komunikacijske vještine - Da sam htio slušati ovo, upisao bih ekonomiju.

 

Postoje još neke stvari koje bih želio istaknuti:

 

1. Većina kolegija su beskorisni, a oni koji su korisni imaju previše teorije, a malo prakse.

2. Fakultet krši vlastiti zakon u vezi upisnih kvota na diplomski studij. Naime, nije definiran minimalni prosjek za upis na "izborni" blok, većina "izbornih" blokova je 50% popunjena, ali svejedno studenti ne mogu upisati ono što žele jer to DEKAN ne da. Upis na diplomski vrši se odlukom dekana. On želi da svaki blok ima podjednak broj studenata. (!?) Ja sam zbog ovoga odustao od diplomskog studija jer me on upisao u blok kojeg nisam htio (na prijavnici sam zaokruzio 3 bloka i na njima je ostalo 28 slobodnih mjesta, ali dekanovom odlukom nisam mogao upisati iako zadovoljavam sve uvjete)

3. Dekan je potpisao dokument kojim je potvrdio da je Željko Širić neophodan za nastavu TZK i zbog njegovog potpisa Širić nije otišao u zatvor.(Na tjelesnom smo imali 2 ili 3 profesora na svakom satu. Uvijek je radio jedan isti. U 10 sati sam Širića vidio moža 2 ili 3 puta. Eto koliko je on nepohodan)

3. Nakon svega ovoga, zapitajte se kakav je dekan čovjek.

4. Fakultet ne kaznjava ljude koji prepisuju. Varanje, laganje i prepisavanje se potiče.

5. To nije sve, mogao bih do sutra pisati o ovoj sprdačini.

 

Nemojte biti dio ovog cirkusa. Učite puno samostalno kod kuće. Nemojte napraviti istu grešku kao ja. Radite ono što volite i što vas zanima. Ja sam uspio dobiti posao iako me fakultet u 3 godine nije apsolutno ništa naučio.

Zapamtite, račun na GitHubu je najjača diploma.  

 

Čuo sam da sada u Osijeku ima odličan smjer Matematika i računarstvo na Matematičkom faksu. (njihovi studenti gaze studente FERIT-a na svim natjecanjima)

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2019 18:26 (kexzoR).
7 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
kexzoR kaže...
valjo98 kaže...
kexzoR kaže...

Savjet za buduce studente, nemojte ni slucajno upisati FERIT. Pozalit ce te. To je cirkus od fakulteta. 

 Ne bih se složio. Po meni nije toliko loša situacija, barem ne na računarstvu (za ostale ne mogu reć). Jel možeš malo objasnit zašto je tebi toliko loše?

 Dat ću si truda kako bih vam detaljno objasnio zašto je FERIT cirkus i tvornica uhljeba i neradnika. Počnimo, jako me zanimaju tehnologija, roboti, programiranje i računala općenito. Nakon završetka gimnazije htio sam upisati neki tehnički fakultet. FERIT mi je bio prvi izbor za upis. Prije upisa sam na nekoliko mjesta pročitao da je FERIT(tada ETF) sprdačina od fakulteta i da se ne isplati upisati. Pomislio sam da su to govorili loši studenti koji su upisali faks da mogu izlaziti i pijančevati. Krenio sam na faks s velikom motivacijom i željom za učenje i počeo uviđati da je FERIT stvarno sprdačina.

Ovo su neki od kolegija gdje je i više nego očito da profesori ne rade svoj posao:

 

Teorija informacije - Prvi dio predavanja vodi profesor koji ima 90 godina i koji predaje o čakrama, crnim magijama i zmijama koje se pretvaraju u čarobnjake (!?). Iz ovog se da zakljuciti da bi on trebao biti u nekoj drugoj ustanovi, a ne na fakultetu. Drugi dio predavanja i auditorne vjezbe obavlja profesor koji po zakonu to ne bi smio obavljati (nema doktorat). Taj drugi profesor križa studentima tocno rjesene zadatke (meni je skinio 25% na ispitu iako sam imao cijeli postupak i identicna rjesenja kao on). Svi se studenti žale na njega, ali se nista ne mijenja.

 

Digitalna elektronika - Gradivo staro 50 godina, predaje ga isto profesor koji bi trebao biti u mirovini. Nema volje da nesto objasni pa ga 99% studenata ne sluša nego tipka po mobitelu ili laptopu. Predavanja i auditorne vježbe iz 90% kolegija su obavezni što znači da smo prislijeni ići iako je bolje da ostanemo kod kuće i učimo nešto što nas zanima.

 

Arhitektura računala - Predaje ga isti profesor, isti je cirkus kao i na Digitalnoj elektronici. Na labosima se radi Ardunio. Programiranje Arduina se svodi na kopiranje koda s prezentacije

 

Komunikacijske mreže - Predaje ih dekan. Predavanje se svodi na njegovo čitanje prezentacije od 100 slajdova (to mogu pročitati i sam kod kuće), traje po 3,4h. Labosi beskorisni.

 

Objektno orijentirano programirenje, Baze podataka - Korisni predmeti, ali jako loše provedeni u praksi. AV i predavanja iz OOP su identicni (?!). Od 5 labosa iz Baza podataka, tek na 3. ili 4. smo dobili stvarnu bazu na kojoj mozemo kucati SQL, na prethodnim vježbama smo SQL kucali na slijepo, tj. nikako nismo mogli testirati jel nam radi query(!?)

 

Modeliranje i simulacija - Na prvom predavanju, dođe profesor i kaže "Znam da sam u anketi dobio dvojke i jedinice, al ja ću nastaviti predavati kako sam predavao".

 

Projektiranje - Profesor na prvom predavanju kaze da je ovo jako koristan kolegij i da ga predaju na MIT-u. Onda do kraja semestra priča o nogometu, pederima, lezbama, politici i o tome kako mi muski trebamo čuvati testise.

 

Fizika 1 i 2 - Kolegiji se provode na prvoj godini. Pisanje analiza oduzima jako puno vremena i one zahtijevaju poznavanje diferencijalnih jednadzbi koje se tek uče na 2. ili 3. godini (!?). Asistentica koja drzi AV ne zna fiziku.

 

Programiranje 1, 2, Operacijski sustavi - Previše teorije, a premalo prakse.

 

Razvoj mobilnih aplikacija - Studenti koji ne znaju Javu ne mogu uopće pratiti ovaj kolegij (Kolegij Java ne postoji na smjeru Računarstvo kojeg sam ja završio)

 

Ekonomika poduzeća, Komunikacijske vještine - Da sam htio slušati ovo, upisao bih ekonomiju.

 

Postoje još neke stvari koje bih želio istaknuti:

 

1. Većina kolegija su beskorisni, a oni koji su korisni imaju previše teorije, a malo prakse.

2. Fakultet krši vlastiti zakon u vezi upisnih kvota na diplomski studij. Naime, nije definiran minimalni prosjek za upis na "izborni" blok, većina "izbornih" blokova je 50% popunjena, ali svejedno studenti ne mogu upisati ono što žele jer to DEKAN ne da. Upis na diplomski vrši se odlukom dekana. On želi da svaki blok ima podjednak broj studenata. (!?) Ja sam zbog ovoga odustao od diplomskog studija jer me on upisao u blok kojeg nisam htio (na prijavnici sam zaokruzio 3 bloka i na njima je ostalo 28 slobodnih mjesta, ali dekanovom odlukom nisam mogao upisati iako zadovoljavam sve uvjete)

3. Dekan je potpisao dokument kojim je potvrdio da je Željko Širić neophodan za nastavu TZK i zbog njegovog potpisa Širić nije otišao u zatvor.(Na tjelesnom smo imali 2 ili 3 profesora na svakom satu. Uvijek je radio jedan isti. U 10 sati sam Širića vidio moža 2 ili 3 puta. Eto koliko je on nepohodan)

3. Nakon svega ovoga, zapitajte se kakav je dekan čovjek.

4. Fakultet ne kaznjava ljude koji prepisuju. Varanje, laganje i prepisavanje se potiče.

5. To nije sve, mogao bih do sutra pisati o ovoj sprdačini.

 

Nemojte biti dio ovog cirkusa. Učite puno samostalno kod kuće. Nemojte napraviti istu grešku kao ja. Radite ono što volite i što vas zanima. Ja sam uspio dobiti posao iako me fakultet u 3 godine nije apsolutno ništa naučio. 

 

Čuo sam da sada u Osijeku ima odličan smjer Matematika i računarstvo na Matematičkom faksu. (njihovi studenti gaze studente FERIT-a na svim natjecanjima)

 Slicna situacija je bila i na FESBu iako nije toliko dramaticna. Los izbor predmeta za racunalstvo, i slabo predavanje.

Prve dvije godine vise elektronika nego racunalstvo, sto je za mene bilo bezvezno ponavljanje gradiva nakon 4 godine elektrotehnike. "Programiranje" u prvoj godini se svodilo na Matlab, a princip je bio, ovo je problem rjesite ga? Dakle, nema osnove Matlaba, sto koja funkcija radi, apsolutno nista. Kad smo se zalili, odgovor je bio da kad je profesor radio iste vjezbe nije imao ni pristup racunalu, tako da smo mi u prednosti.

Ne znam da li se program u medjuvremenu promjenio, ali sve u svemu razocaravajuce.

8 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

Ja sam ove godine maturant i baš se razmišljam između FESB-a i FERIT-a. Mislim stavio sam i FER, ali čisto sumnjam da ću upasti na njega. Nego vi govorite kako su oba fakulteta loša, ali jbg to su jedini fakulteti koji drže smjerove računarstvo, a da su "kao" dobri. Meni je jedan programer jednom rekao da ništa skoro neću na tim fakultetima naučiti, već da mi je najvažnije što više volontirati i praksu odrađivati za vrijeme fakulteta u nekim firmama. 

Tommy
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

Ja sam ove godine maturant i baš se razmišljam između FESB-a i FERIT-a. Mislim stavio sam i FER, ali čisto sumnjam da ću upasti na njega. Nego vi govorite kako su oba fakulteta loša, ali jbg to su jedini fakulteti koji drže smjerove računarstvo, a da su "kao" dobri. Meni je jedan programer jednom rekao da ništa skoro neću na tim fakultetima naučiti, već da mi je najvažnije što više volontirati i praksu odrađivati za vrijeme fakulteta u nekim firmama. 

 Dobro ti je i reko, škola ti je dobra radi papira, plaće ali da ćeš misliš da ćeš tamo dobit neko konkretno primjenjivo znanje varaš se, moraš se razvaljivat od svojih projekata ili nekih timskih bilo u školi ili van nje, al je bitno da stekneš neko znanje.

13 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

Bug moderatori/autori teksta u pisanom izdanju, iz kojeg razloga se FER (Zagreb) kao jedan od najcjenjenijih fakulteta u cijelog Hrvatskoj jedva spomene u tekstu gdje studirati informatiku? Zašto nema dio članka o tom studiju s obzirom da je to realno najbolje mjesto za studij informatike u Hrvatskoj?

 

It s just cornflakes...
Moj PC  
7 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
kexzoR kaže...

 

Postoje još neke stvari koje bih želio istaknuti:

 

1. Većina kolegija su beskorisni, a oni koji su korisni imaju previše teorije, a malo prakse.

2. Fakultet krši vlastiti zakon u vezi upisnih kvota na diplomski studij. Naime, nije definiran minimalni prosjek za upis na "izborni" blok, većina "izbornih" blokova je 50% popunjena, ali svejedno studenti ne mogu upisati ono što žele jer to DEKAN ne da. Upis na diplomski vrši se odlukom dekana. On želi da svaki blok ima podjednak broj studenata. (!?) Ja sam zbog ovoga odustao od diplomskog studija jer me on upisao u blok kojeg nisam htio (na prijavnici sam zaokruzio 3 bloka i na njima je ostalo 28 slobodnih mjesta, ali dekanovom odlukom nisam mogao upisati iako zadovoljavam sve uvjete)

3. Dekan je potpisao dokument kojim je potvrdio da je Željko Širić neophodan za nastavu TZK i zbog njegovog potpisa Širić nije otišao u zatvor.(Na tjelesnom smo imali 2 ili 3 profesora na svakom satu. Uvijek je radio jedan isti. U 10 sati sam Širića vidio moža 2 ili 3 puta. Eto koliko je on nepohodan)

3. Nakon svega ovoga, zapitajte se kakav je dekan čovjek.

4. Fakultet ne kaznjava ljude koji prepisuju. Varanje, laganje i prepisavanje se potiče.

5. To nije sve, mogao bih do sutra pisati o ovoj sprdačini.

 

Nemojte biti dio ovog cirkusa. Učite puno samostalno kod kuće. Nemojte napraviti istu grešku kao ja. Radite ono što volite i što vas zanima. Ja sam uspio dobiti posao iako me fakultet u 3 godine nije apsolutno ništa naučio.

Zapamtite, račun na GitHubu je najjača diploma.  

 

Obozavam se povremeno podsjetiti zasto sam zapravo otisao iz hrvatske. Bez fakulteta i opet mi dobro...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
U Hrvatskoj su PMF i FER fakulteti, a ostalo je golo govno.

Tko želi naučiti informatiku, treba birati između MIT-a i CalTecha.
Moj PC  
3 6 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Qudek kaže...

Bug moderatori/autori teksta u pisanom izdanju, iz kojeg razloga se FER (Zagreb) kao jedan od najcjenjenijih fakulteta u cijelog Hrvatskoj jedva spomene u tekstu gdje studirati informatiku? Zašto nema dio članka o tom studiju s obzirom da je to realno najbolje mjesto za studij informatike u Hrvatskoj?

 

 

Zato što su se do sada svaki put odlučili oglušiti na naše prijedloge tj. ne-sudjelovati u temi koju godinama pripremamo. Možda neki smatraju da im dodatna promocija i predstavljanje nisu potrebni, a možda imaju drugačije planove. Ne znamo... Oni koji odluče sudjelovati u našoj temi, uglavnom svake godine i nastavljaju sličnu suradnju jer su zadovoljni onime što dobiju kroz ovu temu, a to je prijenos informacije do željene publike. Nadamo se da će se u budućnosti i FER predomisliti jer je neupitno da se radi o jednom od najrelevantnijih studija što se tiče informatike.

Vinko Krištić | BUG Marketing
15 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

Vidim studente i bivse studente koji pljuju po svojim faksevima, a nitko ne pise nista pozitivno.

S obzirom da je tema namjenjena ovogodisnjim maturantima, suzavanje izbora pomaze do neke razine, ali mislim da pozitivan glas pomaze vise u izboru.

 

Stoga, ja cu se zauzeti za svoj: TVZ Racunarstvo zasluzuje 8/10. 

Pocet cu sa cinjenicom da u sklopu studija se razvijaju napredne Office vjestine (smijte se ljudi ali Excel i Word su alati koji se stalno koriste, i vecinu vremena vam ne treba nista od tih znanja, ali kad zatreba na googlu necete naci kako napraviti to). 

 

Ako ste redoviti na labosima i nastavi, te ulozite vrijeme doma, imate priliku nauciti u dubinu razne programske jezike, razumjeti arhitekturu racunala, nauciti kako radi scheduler operativnog sustava, i opcenito skupiti set znanja od fundamentalnih do modernih. Kroz 3 godine napisati cete u sklopu nastave barem 20 konkretnih projekata, ne brojeci sitne labose, vjezbe, pripreme za labose i sl. Postoji izbor jezika (asembler, C, C++, Java, PHP, Python, C#, JavaScript, Swift), web tehnologija (azurni HTML5, CSS3), Arduina, Cisco mrezne opreme, do Unitya, itd.. Postoji i vrlo kvalitetan kolegij o kriptografiji, koji azurno i interesantno pokriva sve sto jedan developer mora znati o kriptiranju, hashiranju i opcenitom cyber securityu kako bi mogao poceti raditi i ne ostavljati ogromne rupe u sustavima iza sebe.

 

S par iznimki, vecina profesora je voljna uloziti vlastito vrijeme da vama objasni sto je potrebno i vama pomogne s cime trebate.

Cafuta, Cesar, Dodig, Kramberger, Stojakovic, Jankovic, Domovic, Duk, Carapina, Radovan su samo neki od vrsnog kadra, koji su svi na TVZu stalno zaposleni godinama (netko je to ranije spomenuo kao relevantan podatak), koji svi imaju dugogodisnje i aktualno iskustvo u industriji, te predaju azurno i relevantno. Neki su dosadniji, neki interesantniji, ali svi imaju strpljenja i energije za studente. Neki od njih ce vas i direktno zaposliti ako se pokazete kao netko vrijedan takvog ulaganja, za vrijeme studija ili po zavrsetku. Vecina ovih profesora ce takodjer znati vase ime, i odgovaraju na email u nutar par sati od zaprimanja.

 

Imate slobodu birati izmedju laksih i tezih kolegija, i iz osobnog iskustva preporucam teze - cak i ako vas ne interesira primjerice razvoj embedded deviceova, uvijek se moze nesto korisno iz toga izvuci.

 

Studija Racunarstva je zahtjevniji i obuhvatniji od Informatike, barem za jednog developera, ali i Informatika je adekvatan studij koji ce vam dati dovoljno da se mozete zaposliti nakon studija.

 

I zadnji pokusaj prodaje: TVZ Racunarstvo je godinama za redom najtrazeniji IT studij u RH, prema omjeru prvih izbora / dostupnih mjesta, prema podacima NCVVO.

 

Postoje naravno i negativne strane. Neki od profesora su nezainteresirani, nesposobni ili jednostavno rade svoj posao s pola paznje. Nema stvarno malicioznih profesora, ali to ne znaci da mozete biti bezobrazni.

 

S obzirom da je strucni studij u pitanju, doktorat u RH mozete zaboraviti. Vecina ide u Maribor. 

Specijalisticki se isplati zbog papira ako vam je to bitno, inace nemam ovakve preporuke. Svakako preporucam da skupljate ocjene jer ce one nositi vecinu bodova za upis na specijalisticki, a besplatan studij je ipak nesto vrijedno 20 minuta koliko je potrebno da se rjesi zadatak iz pripreme za labos.

 
3 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
markoal kaže...
      to je predivno područje za primjenit matematiku, džaba svi ti teoremi, axiomi,i šta ja znam šta sve ne ako čovjek nema osnove koje zna da može i zna kako ih primjeniti u praksi, u poslu

 

Studiram matematiku, radio sam u gamedevu.

Ovo sto citiram je krivo i korisno bi bilo da to (buduci) studenti skuze.

 

Jako je bitno da se znaju bas aksiomi i teoremi, pogotovo iz geometrije i pogotovo u gamedevu. To vrijedi i opcenito u programiranju, ucenje algoritma/metode napamet vs ucenje aksioma i konstrukcija svog algoritma.

 

Jednom prilikom sam grupu studenata ekonomije naucio algoritam koji rjesava klasu problema iz teorije brojeva. Jesu li oni sad matematicari? Ako oni i ja napravimo od toga naviku, i pocnemo se nalaziti svakih nekoliko tjedana gdje ih svaki put naucim neki novi algoritam koji rjesava neku novu klasu problema, hoce li oni nakon mnogo takvih seansi s vremenom postati matematicari?

 

Nece! Jer algoritam je samo mnozenje i zbrajanje nekih brojeva, ponekad u petlji ili uz uvjet. Snaga programera lezi u konstrukciji algoritama.

Realno, i implementacija je trivic, ako dobro naucis jezik. Uuuuu znam implementirati binary search u 6 programskih jezika ... to je i dalje binary search, nisi nista pametniji nego kada si ga znao u 1. jeziku

 

Moj savjet je: ne zelis biti glup lik koji napamet zna 100 metoda. Zelis znati aksiome, neke poznate teoreme i izvoditi svoje algoritme koje onda primjenjujes u praksi. Tudi algoritmi neka sluze samo kao inspiracija. Trebas biti comfortable suocavati se sa nepoznatim problemima i graditi rjesenja za njih. Kraj.

Ok, mozda nije ovo za svakoga. Ako se netko vidi kao "covjek koji zna osnove i kako ih primjeniti", tko sam ja da mu sudim. Samo se nadam da nikada necemo raditi zajedno. I naviknite se da kad dodete na intervju za posao bude "OMG dali su mi neki zadatak koji nisam znao od kud krenuti, a imam 10 godina iskustva kao programer ... Ovakvi zadaci se ne nadu tako cesto u praksi, zasto oni to pitaju na intervjuima?!?!?" E pa odgovor je da su htjeli detektirati da li si bio jedan od onih koji misle da su aksiomi streberaj ili ne.

 

 

 

Derive and Conquer.
15 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

usprkos nadljudskim naporima nije mi jasno zbog čega želite ne samo biti programeri u rvata, nego to još i studirati. ljudi, dajte se protresite i probudite! za radno mjesto menadžera it-sektora (ili bilo gdje, posebno u javnom poduzeću) nije vam potrebno nikakvo znanje (čak niti kako se računalo uključuje, da ne velim upotrebljava). ustvari, ne morate znati išta, osim u koju se stranku učlaniti u određenom povijesnom trenutku te koga uzeti kao rođaka ili u svojtu. kakv crni kod ili nekakvi tamo programski jezici?! ako se znate potpisati kemijskom na komad papira, dovoljno je. uz iskaznicu, jasno. ne budalite i usmjerite život u sigurnom pravcu čim prije. tako ćete ne samo ostati ovdje (a ne iseljavati u tamo nekakve, štajaznam, države), nego i mnogim naraštajima obitelji, koji će vas nasljeđivati na položaju, osigurati sigurnu i prosperitetnu budućnost. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 5 hvala 0
8 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike

Baš si šaljivdžija 

Tommy
15 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
kexzoR kaže...
valjo98 kaže...
kexzoR kaže...

Savjet za buduce studente, nemojte ni slucajno upisati FERIT. Pozalit ce te. To je cirkus od fakulteta. 

 Ne bih se složio. Po meni nije toliko loša situacija, barem ne na računarstvu (za ostale ne mogu reć). Jel možeš malo objasnit zašto je tebi toliko loše?

Nemojte biti dio ovog cirkusa. Učite puno samostalno kod kuće. Nemojte napraviti istu grešku kao ja. Radite ono što volite i što vas zanima. Ja sam uspio dobiti posao iako me fakultet u 3 godine nije apsolutno ništa naučio.

Zapamtite, račun na GitHubu je najjača diploma.  

 

Čuo sam da sada u Osijeku ima odličan smjer Matematika i računarstvo na Matematičkom faksu. (njihovi studenti gaze studente FERIT-a na svim natjecanjima)

Otkako sam otišao izgleda sve isto osim izgleda Galić više nije dekan. Makar u moje vrijeme java je bila na računalstvu koliko se sječam, na trečoj godini. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
15 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
flateR7 kaže...
markoal kaže...
      to je predivno područje za primjenit matematiku, džaba svi ti teoremi, axiomi,i šta ja znam šta sve ne ako čovjek nema osnove koje zna da može i zna kako ih primjeniti u praksi, u poslu

 

Studiram matematiku, radio sam u gamedevu.

Ovo sto citiram je krivo i korisno bi bilo da to (buduci) studenti skuze.

 

Jako je bitno da se znaju bas aksiomi i teoremi, pogotovo iz geometrije i pogotovo u gamedevu. To vrijedi i opcenito u programiranju, ucenje algoritma/metode napamet vs ucenje aksioma i konstrukcija svog algoritma.

 

Jednom prilikom sam grupu studenata ekonomije naucio algoritam koji rjesava klasu problema iz teorije brojeva. Jesu li oni sad matematicari? Ako oni i ja napravimo od toga naviku, i pocnemo se nalaziti svakih nekoliko tjedana gdje ih svaki put naucim neki novi algoritam koji rjesava neku novu klasu problema, hoce li oni nakon mnogo takvih seansi s vremenom postati matematicari?

 

Nece! Jer algoritam je samo mnozenje i zbrajanje nekih brojeva, ponekad u petlji ili uz uvjet. Snaga programera lezi u konstrukciji algoritama.

Realno, i implementacija je trivic, ako dobro naucis jezik. Uuuuu znam implementirati binary search u 6 programskih jezika ... to je i dalje binary search, nisi nista pametniji nego kada si ga znao u 1. jeziku

 

Moj savjet je: ne zelis biti glup lik koji napamet zna 100 metoda. Zelis znati aksiome, neke poznate teoreme i izvoditi svoje algoritme koje onda primjenjujes u praksi. Tudi algoritmi neka sluze samo kao inspiracija. Trebas biti comfortable suocavati se sa nepoznatim problemima i graditi rjesenja za njih. Kraj.

Ok, mozda nije ovo za svakoga. Ako se netko vidi kao "covjek koji zna osnove i kako ih primjeniti", tko sam ja da mu sudim. Samo se nadam da nikada necemo raditi zajedno. I naviknite se da kad dodete na intervju za posao bude "OMG dali su mi neki zadatak koji nisam znao od kud krenuti, a imam 10 godina iskustva kao programer ... Ovakvi zadaci se ne nadu tako cesto u praksi, zasto oni to pitaju na intervjuima?!?!?" E pa odgovor je da su htjeli detektirati da li si bio jedan od onih koji misle da su aksiomi streberaj ili ne.

 

 

 

Zapravo se slažem s tobom, iako ti još studiraš pa nikako nije isto, kad kreneš raditi, i naučiš tisuću drugih stvari, jednostavno "nebitne" stvari zaboraviš kroz vrijeme (Iako te stvari pomažu da mozak efikasnije rješava probleme). A aksiomi i teoremi nisu nikako beskorisni, ali za prosječnog studenta koji ne zna da će mu to biti od koristi u životu i gleda riješit faks uglavnom nisu korisne. Imaj na umu da govorim za FOI, to nije matematički već organizacijsko-informatički fakultet, i tu polovici ljudi matematika neće puno trebati niti će se bavit algoritmima a vjerojatno ni programiranjem.

I nije to samo matematika takva, ona je još među boljim predmetima, to sam naveo primjer za sebe jer sam u tom području bio slabiji nego sam mislio, znao sam ja to sve na faksu super, ali sustav je takav da ti možeš imat ocjenu 4 da površno naučiš i poslje 3-4 godine moraš se posjećat nekih osnovnih stvari i tek tad kužiš koliko je to površno.


Svi ti kolegiji uglavnom razvijaju mozak drugačije nego što oni misle. Prekrcaju te sa teorijom sa brdo informacija i što mozak onda radi. Mozak istreniraš da filtrira bitne stvari od nebitnih, da razmišljaš kao profesor na što ćeš se usredotočiti više a na što manje, ali u tom procesu dugoročno ti nažalost i te bitne stvari lako zaboraviš.

 

Pratio sam malo predavanja na MIT-u, pa evo primjer video ispod, kad bi imao ovakog profesora, ne bi te lekcije nikad zaboravio.

 

Studentima je najbolje da ako znaju čime se žele baviti da se najviše usredotoče na predmete povezane s tim i da u slobodno vrijeme oko toga rade.

Ali nažalost to je jako teško znati, sa FOI-a izlazi razni kadar ljudi za razne pozicije od projekt managera, bankara, poduzetnika do raznih programskih poslova gdje biti programer video igara i web stranice nije isto.

Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man how to fish; and you have fed him for a lifetime
15 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

Baš si šaljivdžija 

 ovo sam napisao mrtav-ozbiljan. zašto bi se mrcvario za nekoga kad netko može za tebe, a ti bereš vrhnje? mislim, to je osnovni koncept kapitalizma u rvata. drugi par kobasa je ako si mazohist pa uživaš u tome da te iskorištavaju. samo deri s programiranjem. i ne iseljavaj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice