Vodič za upis studija informatike

poruka: 53
|
čitano: 25.070
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Vodič za upis studija informatike".
14 godina
moderator
offline
Re: Vodič za upis studija informatike

 Zahvaljujem na informaciji... Dodano!

Vinko Krištić | BUG Marketing
6 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Tebi dupla turska kava dodje kao secer.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike

 Dat ću si truda kako bih vam detaljno objasnio zašto je FERIT cirkus i tvornica uhljeba i neradnika. Počnimo, jako me zanimaju tehnologija, roboti, programiranje i računala općenito. Nakon završetka gimnazije htio sam upisati neki tehnički fakultet. FERIT mi je bio prvi izbor za upis. Prije upisa sam na nekoliko mjesta pročitao da je FERIT(tada ETF) sprdačina od fakulteta i da se ne isplati upisati. Pomislio sam da su to govorili loši studenti koji su upisali faks da mogu izlaziti i pijančevati. Krenio sam na faks s velikom motivacijom i željom za učenje i počeo uviđati da je FERIT stvarno sprdačina.

 Definitivno se slažem s određenim stvarima, ali nije sve tako loše kao što je bilo prije. Uvode se promjene i to u dosta predmeta, ide na bolje. Sad ću i ja malo pisati moja iskustva s tim predmetima koje si naveo.

 

Teorija informacije - Prvi dio predavanja vodi profesor koji ima 90 godina i koji predaje o čakrama, crnim magijama i zmijama koje se pretvaraju u čarobnjake (!?). Iz ovog se da zakljuciti da bi on trebao biti u nekoj drugoj ustanovi, a ne na fakultetu. Drugi dio predavanja i auditorne vjezbe obavlja profesor koji po zakonu to ne bi smio obavljati (nema doktorat). Taj drugi profesor križa studentima tocno rjesene zadatke (meni je skinio 25% na ispitu iako sam imao cijeli postupak i identicna rjesenja kao on). Svi se studenti žale na njega, ali se nista ne mijenja.

Ovdje se slažem sa svime. Predmet ima previše potencijala da bude nešto korisno, al ništa se nije promijenilo.

 

Digitalna elektronika - Gradivo staro 50 godina, predaje ga isto profesor koji bi trebao biti u mirovini. Nema volje da nesto objasni pa ga 99% studenata ne sluša nego tipka po mobitelu ili laptopu. Predavanja i auditorne vježbe iz 90% kolegija su obavezni što znači da smo prislijeni ići iako je bolje da ostanemo kod kuće i učimo nešto što nas zanima.

Predavanja ostala totalno nebitna, nitko na to ne ide i nitko to ne sluša. Auditorne i labose drži profesor koji je većini i zgadio taj predmet. Je*e te u mozak dok ne popizdiš, cijelo vrijeme te zajebava i pokušava zajebat i poskidat bodove. Dajte ti VHDL kodove na ispitu koji nemaju nikakvog smisla, napisani su čisto da te voza gore-dolje kroz kod i onda ti još sve bitove fino invertira da te dodatno izje*e. Al položi se, uspio kolokvirat s čak 4.

 

Arhitektura računala - Predaje ga isti profesor, isti je cirkus kao i na Digitalnoj elektronici. Na labosima se radi Ardunio. Programiranje Arduina se svodi na kopiranje koda s prezentacije.

Cirkus nije ni blizu kao na digitalnoj elektronici. Predmet je nemjerljivo lakše položit nego digitalnu. Radi se assembler i arduino na vježbama. Labosi su smiješni, prepisivanje koda s pdfova jer se to profesoru ne da radit i veliku većinu ljudi to ne zanima. Koga zanima, uvijek se profesoru javi da mu da neku literaturu ili nešto slično.

 

Komunikacijske mreže - Predaje ih dekan. Predavanje se svodi na njegovo čitanje prezentacije od 100 slajdova (to mogu pročitati i sam kod kuće), traje po 3,4h. Labosi beskorisni.

Nije mi predavao dekan, ali taj profesor ista stvar, čitanje s preza. Zato nađeš nekog da te potpiše i doviđenja. Auditorne lagane, asistentica dođe i napiše sve zadatke na prezu, ispredaje u 40 min i pusti vas. Labosi su mi bili čak jako zanimljivi i korisni (od međusobnog povezivanja računala kablom i korištenja crossover etherneta, pravljenja modela komunikacijskih mreža i korištenja alata poput Wiresharka).

 

Objektno orijentirano programirenje, Baze podataka - Korisni predmeti, ali jako loše provedeni u praksi. AV i predavanja iz OOP su identicni (?!). Od 5 labosa iz Baza podataka, tek na 3. ili 4. smo dobili stvarnu bazu na kojoj mozemo kucati SQL, na prethodnim vježbama smo SQL kucali na slijepo, tj. nikako nismo mogli testirati jel nam radi query(!?).

Predavanja i auditorne iz OOP-a su sad nebo i zemlja. Došao novih asistent/profesor koji razbija, stvarno me dosta naučio o paradigmi i C++, ali sam se i dosta namučio da položim. Kad sam onda vidio neke ispite s FOI-a, nisam bio siguran jel učimo o istoj stvari, a učimo u istom jeziku. Što se tiče baza podataka, i tu se nešto promijenilo. Od prve vježbe se pomoću LINQPada spaja na bazu koju profesor ima.

 

Modeliranje i simulacija - Na prvom predavanju, dođe profesor i kaže "Znam da sam u anketi dobio dvojke i jedinice, al ja ću nastaviti predavati kako sam predavao".

Taj profesor ne predaje više, barem meni nije. Doduše, dođe na dva termina predavanja da te malo zaje*ava. Novi profesori je fer i korektan, nije preteško za položit kod njega, a može dosta naučit. Jedino na čemu sad inzistiraju da se svaki seminar, nebitno modeliraš li neki 3D objekt ili matematički model, izvodi u matlabu. To mi je jedino bezveze (šta ću ja izvodit u matlabu ako modeliram neki kip ili slično).

 

Projektiranje - Profesor na prvom predavanju kaze da je ovo jako koristan kolegij i da ga predaju na MIT-u. Onda do kraja semestra priča o nogometu, pederima, lezbama, politici i o tome kako mi muski trebamo čuvati testise.

Predmet više ne postoji. Umjesto njega stavili su Osnove razvoja web i mobilnih aplikacija.
Web dio: na vježbama se rade osnove html i css, dosta natrpano i besmisleno malo. Predavanja su beskorisna, profesor dođe i upali laptop, krene pisat kod u 5. brzini (radio je neki login screen ako se ne varam, nisam bio na predavanjima) i ne postavlja nikakve materijale. Al zato ni ne traži toliko znanje, očito to piše za one koji već znaju. Na predavanjima radi i php i javascript uz html i css ako se ne varam.

 

Mobilni dio: postoje neka dva predavanja gdje se samo priča o Javi i ničem pametnom. Vježbe su okej za to malo vremena. Radi se u Android Studiu i Javi. Tko hoće, može samostalno raditi ios, oni daju sve materijale i pomažu ako treba.

 

Također, radi se i projekt koji je ujedno i pismeni i usmeni (obrana projekta) gdje se treba napraviti web stranica i mobilna aplikacija. Možeš birati koji hoćeš da ti bude zahtjevniji pa se onda ne moraš puno fokusirat na drugi dio.

 

Programiranje 1, 2, Operacijski sustavi - Previše teorije, a premalo prakse.

Sve stoji osim za programiranje 2. Tu je velika većina pisanje koda, teorije i usmenog ni nema.

 

Razvoj mobilnih aplikacija - Studenti koji ne znaju Javu ne mogu uopće pratiti ovaj kolegij (Kolegij Java ne postoji na smjeru Računarstvo kojeg sam ja završio)

Ovo je kolegij na diplomskom smjeru. Nisam do tog došao i vjerojatno ni neću, ali se uvodi Kotlin od iduće godine.

 

Ekonomika poduzeća, Komunikacijske vještine - Da sam htio slušati ovo, upisao bih ekonomiju.

Naravno da nemaju veze s nikakvim programiranjima i tehnologijom, ali ako je za vjerovati početku članka, informatičar mora imati i druge vještine:  "poput menadžerskih i ekonomskih znanja i vještina, vještina u vođenju projekata, komunikacijskih vještina, poznavanja stranih jezika i sl." hehe

 

Za ovo ostalo mi se ne da, a i nisam toliko upućen u sve. Samo znam da za diplomski koji hoćeš trebaš prosjek, inače te ubace gdje ima mjesta. Pa vidi hoćeš li učit.

Eto, valjda sam nekom i pomogao (ako ništa drugo da zna da taj faks neće upisat).

8 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike

Da idite svi vani i "zarađujte", a strancima prepustite našu državu. U nijednoj državi neće živjeti kao u Hrvatskoj. Da možda ćeš imat manje novaca, ali ćeš imat ostatak dana nakon posla, dok vani radiš kao stoka, gledaju te kao stranca, živiš kao podstanar do kraja života, a glavne relacije su ti POSAO - KUĆA. Naravno mislin ovo na većinu ljudi koji ne završe nekakve prirodoslovno tehničke fakultete već ostanu na srednjom.

Tommy
16 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

U nijednoj državi neće živjeti kao u Hrvatskoj

 to je i bila poanta kad sam odlazio

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
UBI BENE IBI PATRIA
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

Da idite svi vani i "zarađujte", a strancima prepustite našu državu. U nijednoj državi neće živjeti kao u Hrvatskoj. Da možda ćeš imat manje novaca, ali ćeš imat ostatak dana nakon posla, dok vani radiš kao stoka, gledaju te kao stranca, živiš kao podstanar do kraja života, a glavne relacije su ti POSAO - KUĆA. Naravno mislin ovo na većinu ljudi koji ne završe nekakve prirodoslovno tehničke fakultete već ostanu na srednjom.

 lol, možda prije 25 godina

-
16 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

Da idite svi vani i "zarađujte", a strancima prepustite našu državu. U nijednoj državi neće živjeti kao u Hrvatskoj. Da možda ćeš imat manje novaca, ali ćeš imat ostatak dana nakon posla, dok vani radiš kao stoka, gledaju te kao stranca, živiš kao podstanar do kraja života, a glavne relacije su ti POSAO - KUĆA. Naravno mislin ovo na većinu ljudi koji ne završe nekakve prirodoslovno tehničke fakultete već ostanu na srednjom.

 

LOL

 

37.5 sati radni tjedan. Pred koji dan sam nesto ekstra odradio jer je bila frkica. Zato danas dosao na posao u pola 10, u 1 otisao kuci...

"radis kao stoka"

Freak Show Inc.
8 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike

Vjerovatno si zavrsio nesto dobro pa imas dobar posao, jer ja znam dosta ljudi koji su cak sa fakultetima otisli vani raditi da bi na kraju zavrsili na nekim najjadnijim poslovima. A sve ovisi sto si po struci i kakav si radnik...

Tommy
15 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

Da idite svi vani i "zarađujte", a strancima prepustite našu državu. U nijednoj državi neće živjeti kao u Hrvatskoj. Da možda ćeš imat manje novaca, ali ćeš imat ostatak dana nakon posla, dok vani radiš kao stoka, gledaju te kao stranca, živiš kao podstanar do kraja života, a glavne relacije su ti POSAO - KUĆA. Naravno mislin ovo na većinu ljudi koji ne završe nekakve prirodoslovno tehničke fakultete već ostanu na srednjom.

 

Em sam podstanar, em me gledaju ponekad kao stranca a u Hrvatskoj sam (Istra).  A da ne pričam o tome kako radim posao za koji se nisam školovao da li kao SSS ili kao VSS kao dobar dio ljudi.

 

A tokom aktivnog studiranja radio sam po dva posla, redovito da bih si platio sve što trebam.

 

Neki studenti su radili da bi imali nešto više za džeparac ja samo da bih preživio. Tako da rad od jutra do mraka mi je itekako poznat ovdje.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
13 godina
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

Vjerovatno si zavrsio nesto dobro pa imas dobar posao, jer ja znam dosta ljudi koji su cak sa fakultetima otisli vani raditi da bi na kraju zavrsili na nekim najjadnijim poslovima. A sve ovisi sto si po struci i kakav si radnik...

Želiš reći da oni koji su uložili u svoje obrazovanje i/ili oni koji se svojim radom iskažu bolje prolaze? Šok i nevjerica! A mogli su lijepo preuzeti naš način gdje nije bitno koliko znaš i kako radiš već čiju iskaznicu imaš u džepu... 

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.5.2019 18:41 (kipo).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Kikindo kaže...

Vjerovatno si zavrsio nesto dobro pa imas dobar posao, jer ja znam dosta ljudi koji su cak sa fakultetima otisli vani raditi da bi na kraju zavrsili na nekim najjadnijim poslovima. A sve ovisi sto si po struci i kakav si radnik...

 

Zavrsio sam srednju elektrotehnicku skolu. Radim kao developer za solidnu lovu

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Vodič za upis studija informatike

sumarno (a posebno za ove psihopate koji se "ne slažu", iako pojma nemaju s čime): faks nema veze. svi programeri koje znam su najviše maturirali (od formalnog obrazovanja) i ne baš/nužno u programerskoj struci. debela je većima samouka i ima neki cilj u životu povezan s programiranjem (pa dakle i interes za stalnim učenjem). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Ajar kaže...

 debela je većima samouka i ima neki cilj u životu povezan s programiranjem (pa dakle i interes za stalnim učenjem). 

 

Ja bas jutros kupio novu knjigu na amazonu. 800 stranica

Freak Show Inc.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike

Koju knjigu, osnove programiranja?

16 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
dva_ujutro kaže...

Koju knjigu, osnove programiranja?

 

Ovu:

https://www.amazon.co.uk/Pro-Server-Internals-Dmitri-Korotkevitch/dp/1484219635

 

Freak Show Inc.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
I, da li si sto novo naucio?
16 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
dva_ujutro kaže...
I, da li si sto novo naucio?

 

Tek prekosutra stize. Naravno da cu nauciti nesto novo, pa ne kupujem ju da ju stavim umjesto kamena na kiseli kupus

 

Uostalom, kakve osnove programiranja, sta ti trkeljas?

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.5.2019 21:59 (Friday).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike

Ne znam zašto se trudiš objašnjavati neke stvari ljudima koji su totalno izgubljeni u prostoru i vremenu. Posebno ovdje na formu. Ja sam odavno odustao od komentiranja nekih stvari. Znaš gdje si bio i gdje ideš.  

https://www.youtube.com/channel/UCgos5WloYoxCvCeUIi47ZxQ
4 godine
neaktivan
offline
Vodič za upis studija informatike

Pozdrav svim buducim studentima informatike. Svakako preporucam fakultet informatike u Puli,ne samo zato sto ga ja studiram vec zato sto sam uz ovaj fakultet uspjela shvatiti sto zelim od informatike. Od samog pocetka studiranja su nam profesori pokazali sliku informatike i područja kojeg se mi sve bavimo. Meni je to malo bio sok jer nisam imala velikog predznanja informatike,no kroz predavanja i razgovore s profesorima shvatila sam da nikada ti sam ne mozes biti najbolji u svemu. Također mi nije bas bilo drago da cesto samostalno izlazem seminare pred kolegama jer u pocetku nisam vidjela smisao toga zasto bi sad svatko od nas tako cesto morao sam izlagati pred svima neku temu,jer ono,nije nam bas ugodno tako pricati . No moras dati sve od sebe kako bi izlozio svoje misljenje na tu temu i da te tvoji kolege shvate sto bolje. Kako je vrijeme odmicalo,nakon par godina shvatis kako te cijeli taj sistem izgraduje kao osobu. Sve sto naucis primjenjujes u svome zivotu sve cesce i drugacije pocnes gledati na svijet. I ti seminari te osobode tog straha i treme te ti bude lakse komunicirati s ljudima u bilo kojoj situaciji. Nacitas se svega i svacega,knjiga,clanaka,pregledas milijun yt videaa, sve što te navodi na ono što ti zelis biti.  Trajanje faksa je 3+2 g. te kroz te godine prolazis stručnu  terminologiju i na eng jeziku, uci se vise programskih jezika(C++,R,Java,Py itd.),baze podataka i informaticki praktikum prođeš uzduz i poprijeko jer uvijek imas prakticne sate iz toga. Neke ispite polazes na temelju projekta u timskome radu,te kroz te projekte možeš uvidjeti koje su tvoje sposobnosti,kako podnosis  stresnu sitaciju,jesi li odgovorna osoba , kako ces najbolje pridonijeti svome timu itd(ugl.usavrsavas svoje skill). A kad poludis od svih tih projekata,lagano se uputis na Verudelu ili neki blizu plazu i ohladis se a uspus i poradis na tenu ako volis :D . U bilo koje doba godine imas gdje pobjec na svjez zrak ili u prirodu. Da ne nabrajam sve ostale kolegije,možete pogledati ostatak na nasoj stranici https://fipu.unipu.hr/ . Menza je u blizini faksa tako da nikada neces ostati gladan haha. Sve pohvale profesorima koji su uvijek prostupačni i dostupni u bilo kojem trenutku ako ti zatreba pomoc. Praksa je dogovorena sa odličnim firmama u Puli i Istri tako da svoje znanje možeš usavršiti,a mogucnost zaposlenja u istoj je također opcija.Tjedni raspored ce ti dati dovoljno vremena za ucenje,posao i izlaske naravno :D . Oni koji se volje natjecati uvijek se mogu prijaviti s inovativnim projektima. Mnogo nasih studenata je nagrađivano! Također i Stem Games je blizu Pule pa se odazovite u sto vecem broju u arenama znanja i spora i pokazite najbolje od sebe :D.

 

Lijep pozdrav svima !! Dodite na FIPU.

 

- Lena

 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Lena000 kaže...

 

Lijep pozdrav svima !! Dodite na FIPU.

 

I mi olinjale kerusine isto mozemo?

Freak Show Inc.
4 godine
neaktivan
offline
Vodič za upis studija informatike

Imam dva pitanja, razlika između stručnog studija informatike i računalstva, gdje se više uči programiranje i praksa i koliko fizike ima na računalstvu (volio bih ju izbjeći, nije da ne ide, samo je dosadna)?

 

Drugo pitanje ispadne dosta kontroverzno, kog god pitam odma se pokolju ferovci, FSB-ovci i TVZovci čiji faks je teži o vrijedniji, za TVZ sam čuo da diploma manje vrijedi i ne shvaća se ozbiljno šta se najiskrenije nadam da nije istina, FER znam da je najteže upast, i tamo ako se ne varam svi prvu godinu imaju istu kao i na FSB-u, u biti zanima me jel TVZ računalstvo/informatika nešto s čim poslje ima perspektive u životu jer mi je trenutno to favorit...

 

Četvrti sam razred i životno sam izgubljen, skroz su me zbunilo ljudi sa tim prepirkama čiji je faks bolji, samo želim studirati nešto šta uključuje puno programiranja i manje fizike 😱

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.10.2019 0:02 (VilimIv).
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Vodič za upis studija informatike
Dijelim isto misljenje, mada ne toliko hardcore. Upisala ove godine FERIT. Još sam brucošica, al evo mog skromnog iskustva. Profesori su pristupačni možeš ih sve pitati, ali sve ovisi o tebi hoćeš li pitati. Nitko te neće ganjat da ti objasni nešto, to je tvoj problem. Profesora ima svakakih. Programiranje 1 sam učila sama, nisam gledala ni jedno predavanje ili Av jer su mi bili beskorisni. Za LV ove sam ucila kako kada, zapravo sam za ispit sve naučila i mogla bi reći da solidno to znam.
Za matematiku 1, sam slušala i predavanja i Av. Asistentica Anja šteko je po meni predobro sve objasnila i puno sam pohvatala na satu makar je sve to gradivo srednje skole. Prof. Hrehorović mi je totalno kul lik, ne znam kako on ocjenjuje ispite ja sam mislila da ću past, a dobila sam tricu. :)
Iz Algebre sam imala Anitu katić, dobra žena, komplicira dok objasnjava ja je nisam mogla popratit. Algebru sam također sama ucila iz stekinih skripti, zadnjih par predavanja nisam ni pogledala.
Oetie - novi kolegij po meni jako glup. Ne stigne se nista obraditi da bi bilo korisno, sam bezveze kolegij koji nicem ne sluzi.
Grafika, vjerujem da ce mi dobro doci poznavanje rada u autocadu, Oksana se par puta "poizbuljivala"na mene jer sam je pitala nesto, ne zeli pomagati, rokovi su joj dvosmisleni, niko nikad nije znao sta trebamo raditi, zadavala je neke zadace, ma uzas. Prof mrcela, veliki seksist, imali smo jedno predavanje i tu je vise manje izvrijedo ostale profesore.
MOR - Rudec, jako zabvan, voljela sam njegova predavanja i svida mi se njegova jednostavnost. Kod njega se tocno zna sta trazi a predavanja mu nisu pretrpana uvijek ima mjesta za sale.
2. semestar me docekala ekonomika poduzeca, digitalna elektronika, komunikacijske vjestine, prog 2 i mat 2
Ekonomika je lagan predmet, al toliko dosadan. Komunikacijske su mi drage zbgo profesora, također dosadne, Digitalne se bojim najvise jer je prof. Matic koliko sam cula nadobudan, rusa ljude jer kao kod njega se mora past jer je opasan...
Prog 2 ok, zeznili su LV pisu se ulazni, itd nista prestrasno ja bi rekla, a mat 2 kod katicke nocna mora..opet cu sve sama morat ucit

Zasada nisaam ni razocarana ni odusevljena. Nastavljam se na lika prije sta je piso, upisite matematiku i racunarstvo na odjelu za matematiku. Meni je to bio drugi izbor, ali sam upala. Uplasila sam se sve te matematike jer sam iz teh srednje pa kao na feritu ce mi bit lakse. Uz to, dobivate dvije diplome iz matematike i racunarstva. Na feritu vas pilaju nekom elektrotehnikom koja vam nikad nece trebat, a nit cete imat neku diplomu iz toga. Uz to cujem da su svi vec pograbljeni, imaju stipendije po 3k, a i po natjecanjima vidim da rasturaju ove sa ferita. Istina je da cete se napatit, al nista nije za dzabe.
Ja se nebi prebacivala jer vjerujem da cu izgubit godinu, al sta je tu je. Ne pravite gresku ko ja. Ne i vam preporucavala strucni nikako da upisujete, previse sam ljudi upoznala bez posla sa smjerom energetika, za racunarstvo strucni nezz kak stoji, al koliko sma vidjela zadatke to je mala beba za sveucilisni, tako da kontam da ce uvijek radije zaposlit nekog sa sveucilisnog nego strucnog. Kiss i sretno vam bilo!!!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice