WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

poruka: 47
|
čitano: 15.069
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket".
10 godina
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

Nije mi jasno zašto se djecu u osnovnim (pa čak i u srednjim) školama ne uči raditi u ovakvim alatima koji imaju sve osnovne funkcionalnosti koje im trebaju i još su k tome besplatni, umjesto da rade u MS Office programima u kojima koriste svega 5 - 10% funkcionalnosti i zapravo si samo kompliciraju život.

 

I onda se još svi navuku na njih i "ne znaju" koristiti ništa drugo pa mene gnjave da im "instaliram" MS office kojeg su, naravno, svi voljni kupiti. Dakako, to me traže odma nakon kaj im "instaliram windowse" koje također svi s velikom radošću kupe.

 

Moj PC  
7 3 hvala 1
15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Bruner kaže...

Nije mi jasno zašto se djecu u osnovnim (pa čak i u srednjim) školama ne uči raditi u ovakvim alatima koji imaju sve osnovne funkcionalnosti koje im trebaju i još su k tome besplatni, umjesto da rade u MS Office programima u kojima koriste svega 5 - 10% funkcionalnosti i zapravo si samo kompliciraju život.

 

I onda se još svi navuku na njih i "ne znaju" koristiti ništa drugo pa mene gnjave da im "instaliram" MS office kojeg su, naravno, svi voljni kupiti. Dakako, to me traže odma nakon kaj im "instaliram windowse" koje također svi s velikom radošću kupe.

 

 -zašto? .. mso je vodeći uredski paket, primarno zbog kvalitete-mogućnosti, ms je platforma, win-os, sys, mso itd.. i institucije imaju sasvim drugačije licence, uvjete, pakete.. i free tako da je cijena problem tvog pogleda na nešto, pri čemu preskačeš 'sitnicu' da im i dalje treba OS (hw+sw, računalo).. npr windows koji je komercijala, da ni jedan drugi office ne može baš sve kao mso tj kompatibilnost i kao što se u textu kaže nije čak ni konkurencija ostalim 'pravim' office paketima, dok to npr libre/open je čisto zato jer ima i linux verziju tj možeš koristiti destkop os linux-win.. dok sad ovaj podržava npr andorid..

-može se jednako kritizirati učenje na npr ACADu ili Photoshopu, no prave alternative nema i zapravo, želimo djeci najbolje alate za učenje, za ono što ih sutra čeka na tržištu a tu je MS/MSO/win dominantan na desktop platformi, na PCju. MS je i VisualStudio u kojem će možda raditi aplikacije za win/andorid/bilo što, ms je i azure, net, directx .. i najpopularniji paket koji to nije bez razloga, dok je za škole skoro besplatno, tj to MS radi planski, ne slučajno. MS je platforma, ovo je samo zanemariva app, support, kompatibilnost i što će s njima biti sutra.. hoće li postojati, hoće li opet promijenit naziv itd.. želiš da djeca uče na paketu koji sutra možda neće postojati?  ... odnosno, u auto školi nije važno na kojem vozilu učiš voziti, sproedno.. no tad nemaš argument protiv MSO za neki drugi, jer je tad isto, cijena nije argument pogotovo ako govorimo o sutra-supprotu i zastupljenosti, kvaliteti, mogućnostima itd..

 

-ne treba sve MSovo napasti na nož, tj tema je wps office, dok pitanje zašto MS a ne npr linux .. nije od danas, nije prvi put, već bezbroj puta postavljeno i odgovor se tad nameće, jer je linux na deskropu statistička greška, dok se andorid kao platforma ne koristi za učenje-razvoj aplikacija bilo čega, nego služi kao korisnička platforma na npr mobitelu-tabletu, dok se sve za andorid radi na nekom desktopu, win-mac-lin i to je ono što djeca trebaju učiti, ne učit biti konzumenti.

 

-argument? Konkretno činjenice, .. koliko puta si pročitao naslov kako su naša djeca/učenici pokupili nagrade? to znači da nam je software-školstvo u tom dijelu dobro, bolje od ostalih, odlično, to znači da je dosadašnji izbor dobar/bolji nego neki experimetn nrp ovakvim officeom kod kojeg i dalje moraš imati neki os da bi radio a tad to što je sam office free ne zanči da ne plaćaš ništa za ostatak. itd itd..

-alati primarno moraju biti bolji, kvalitetniji, škola-znanje.. tek kad postoji izbor, tad se može uspoređivati cijena. Da bi bio izbor, tad mora nuditi iste/slične stvari .. a ovo je zapravo ništa kad gledaš platformu, klasa testris.. kao da uzmeš jednu morsku kap ... nevažno. Da cijena nije važna, tad bi uvjek uzeli 'skuplji' tj kavalitetniji alat.. cijena nije važna, tj to bi bila lažna ušteda, ne postojeća i na nporešnom mjestu, pogrešan način.

 

-ne, nisam protiv free, FOSS, linux/gnu, pogotovo za znanje Stallman. Znanje ne bi smjelo ovisiti o licencanma, patentima, cijeni, kao civilizacijski standard bi moralo biti free, kao voda-zrak.. no realnost je ipak drugačija. MS ne treba napadati zbog toga, legitimni interesi ... i korištenjem MSovh alata/platforme, naši učenici imaju odlične alate. Činjenice.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

Dokle god se djeca školuju imaju besplatne MS alate od win preko offica bez ikakvih ogranicenja i troškova, a kad vec cviliš isti ti win i office se na ebayu nađe za svega 2-3 dolara što je manje od kutije cigareta pa sad ti izračunaj koristiti te besplatne alate koji pola toga ne otvaraju ili otvore pa krivo pokazuju ili žrtvovat jednu kutiju cigareta/kave.

15 godina
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

fala. ovo je i više nego preko previše dovoljno za 99,9999999999% korisnika. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

ne znam, meni sve te istočnjačke aplikacije su čudne...

 

Libre Office mi je ipak bolji..

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Bruner kaže...

Nije mi jasno zašto se djecu u osnovnim (pa čak i u srednjim) školama ne uči raditi u ovakvim alatima koji imaju sve osnovne funkcionalnosti koje im trebaju i još su k tome besplatni, umjesto da rade u MS Office programima u kojima koriste svega 5 - 10% funkcionalnosti i zapravo si samo kompliciraju život.

 

I onda se još svi navuku na njih i "ne znaju" koristiti ništa drugo pa mene gnjave da im "instaliram" MS office kojeg su, naravno, svi voljni kupiti. Dakako, to me traže odma nakon kaj im "instaliram windowse" koje također svi s velikom radošću kupe.

 

  Cemu ovo, evo na bugovima oglasima nude puni office za 20 ojra. To moze da ti traje cirka 5-30 godina. I kompatibilan je sa word dokumentima. Ovaj besplatni paket je puno skuplji kad moras trosit vrijeme i ne mozes da otvoris dokumenat. Sto znaci ako korisite ovaj office paket vi i dalje placate, svojim vremenom, zivcima i potencijalnom ciru na zelucu sto moze izazvati ranu smrt. Ja zelim ziviti duze i koristim MS Office.

7 godina
protjeran
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Ajar kaže...

fala. ovo je i više nego preko previše dovoljno za 99,9999999999% korisnika. 

 Ti si ipak Word profesionalac i ne smijes se zamarati ovakvim amaterskim kreacijama.

15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
O_O_O kaže...

 Ti si ipak Word profesionalac i ne smijes se zamarati ovakvim amaterskim kreacijama.

 smijem (se). počeo sam u osamdesetima s claris works (za mac) i do danas nisam pronašao jednostavniji i bolji "uredski" paket. u osnovi, ms pretrpava (i prodaje - utrapljuje) softver (os, office) gomilom većini beskorisnih pizdarija koje skoro pa nitko ne koristi a zauzimaju sve više i više i više i više prostora na disku (ili po oblacima). idealno bi bilo: osnovne funkcionalnosti (tipa wordpad, približno) s modularnim dodavanjem svega što je nekome možda i potrebno. osnovna zamisao je - minimum potrebnoga. ovaj wps je na tragu (iako još uvijek sadrži previše). epl je u svojim počecima razumio takav sustav (modularnost - plug-in sustav - naknadno dodaj što ti treba i makni, kad ti više ne treba) no s veremenom je sve ošlo uq. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
ivan599 kaže...

Dokle god se djeca školuju imaju besplatne MS alate od win preko offica bez ikakvih ogranicenja i troškova, a kad vec cviliš isti ti win i office se na ebayu nađe za svega 2-3 dolara što je manje od kutije cigareta pa sad ti izračunaj koristiti te besplatne alate koji pola toga ne otvaraju ili otvore pa krivo pokazuju ili žrtvovat jednu kutiju cigareta/kave.

 Jel se ovaj post mogao napisati bez ispoljavanja vlastite neodgojenosti (nepismenost na stranu)?

 

Vjerujem da imaš ogromno iskustvo s besplatnim office alatima kad ti pola toga ne otvaraju a pola krivo prikazuju. Kod mene je u firmi Libre Office u upotrebi 10 godina, na 5 radnih mjesta i apsolutno sam zadovoljan s njim. 

 

Kad kažeš "krivo pokazuju" zanima me, ako ja napravim dokument u Libre Officeu i onda ga MS Office "krivo prikazuje", jel to MS Office krivo otvara ili je opet kriv Libre Office koji ga "krivo kreira". Odakle ti znaš koja aplikacija radi "krivo" a koja "pravo"?

 

14 godina
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

I ja sam isprobao LibreOffice i nije mi ispravno prikazivao dokumente napravljene u Microsoft Officeu, tako da sam se vratio na Microsoft Office.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

-korsitiš li linux ili win? ili neki treći os?..

-zadovoljavaju li aplikacije tvoje potrebe? -to je jedino važno uz napomenu, ne korsitiš os, nego aplikacije.

-ovaj wps office je win-osx-android.. dok se u citiranom govori o školi, koja ima licence, za win platformu.. nikakva ušteda ako koriste neki drugi office paket.

-tko j ekrivo-pravo? pa recimo onaj tko je defacto standard je pravi, onaj drugi nije jer tako svijet funkcionira.. tako svaki adapter može biti s a-na-b ili b-na-a .. ali u standardima se to radi prema standardu, dominaciji, ne nekom nepoznatom koji češće mjenja ime nego netko čarape.. i kojeg koristi ili je čulo cca 8 ljudi i 3 geeka.. tj nije tema libre ili neki os, nego konkretan office koji ne može skoro ništa u usporedbi s ostatkom ponude... tj onaj kome je dovoljan pisača mašina, može krosititi bilo što, word2.0/wordperfect/nešto deseto ili notepad ako mu je dovoljan. Ako nije, ako mora biti kompatibilan, ako mu to određuje ostatak internetskog svemira kao banke, kao exelice ili xmls certifikati.. tad ovakav paketić neke nevažne aplikacije ne znači ništa, beskorisno tj proporcionalno cijeni, nula.

 

ili ovako, zar su ljudi toliko neuki, nesposobni ili glupi, da bi plaćali nešto skupo-loše ako imaju dobru besplatnu alternativu? -Ljudima treba dati malo kredita, nisu tako nesposobni, pogotovo poslovni koji bi uštedjeli da mogu, no to često nije alternativa.

 

ms nije bez ikakve osnove dominantan za desktop platformu ili pc.. mso je dio toga dok wps nije.

-može li se isto pitanje postaviti za prikaz slike, printer-ekran, koji je 'pravi' ako nije identično? Pravi je onaj koji je standard, onaj koji se koristi i njemu se ostali prilagođavaju usklađuju, ne obrnuto.

-možeš sasvim normalno korisiti nrp ubuntu+libre.. no ovo je wps, bivši king.. koji je čak dobar, ali .. izgubljen, nevažan, beskoristan za današnje poslovne potrebe koje tad ne određuješ sam za sebe nego 'interenet', kao što je to npr chrome za browsere i dobra usporedba s ie11 kao suprotan primjer, tj ms novi edge->chrome. To je odgovor tko je 'pravi' a tko 'krivi'. Onaj koji se koristi i postane referenca ostalima. Ne zato jer je to MS ili neko drugo ime-brand samo što neki imaju resurse-novac i poznati su.. (opet, ne bez razloga).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
FLes kaže...

I ja sam isprobao LibreOffice i nije mi ispravno prikazivao dokumente napravljene u Microsoft Officeu, tako da sam se vratio na Microsoft Office.

 Zašto ih nije ispravno otvarao? Zato što Microsoftu ne paše da ih ispravno otvara.

Mi kao firma spadamo valjda u 5% najzahtjevnijih korisnika office alata. Projektna dokumentacija, troškovnici, proračuni, prezentacije.... i Libre Office nam je sasvim dobar za to. Jedino gdje se problem javlja je upravo ta s Microsoftove strane forsirana nekompatibilnost.

Može se, kad znaš da će se dokument otvarati u "onom drugom Officeu" sastaviti tako da nikakvih problema u kompatibilnosti nema. Mi koji radimo u Libre Officeu o tome vodimo računa tako da kad naš dokument netko otvori s MS Officeom sve bude ok. Oni koji rade u MS Officeu ne vode o tome računa pa nastane nered.

 

Microsoft je u tom svom namjernom iskakanju iz standarda otišao toliko daleko da je izgubio kompatibilnost sa samim sobom pa ćeš nered imati i kad otvoriš dokument rađen u nekoj starijoj verziji MS Officea. Jebiga, monopol je jedino što danas Word, Excel i Powerpoint održava na životu. Ugovorima s državnim službama i edukativnim ustanovama postižu kod korisnika efekt da ovi misle kako je ono što oni prodaju "onako kako treba biti" a kod konkurencije nešto ne valja. Da se preko noći postotci korištenja FOSS Officea i MS Officea obrnu, ujutro bi MS Office bio najbolji office paket na svijetu (jer je on to i sad) sa samo jednom manom - pogrešno bi otvarao većinu dokumenata pa ga ljudi ne bi koristili.

 

Nije Microsoft jedini. Autodesk je još gori. Iako je AutoCAD odavno pojelo vrijeme, pa čak i sam Autodesk ima bolje aplikacije za svaku namjenu tj. struku, oni ga i dalje guraju u škole i ustanove kako bi opstali kao standard. 

15 godina
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

eo tu su usporedbe svih office paketa s naznakama uskladivosti formata pa birajte da vam ne bi bilo birano. bolje biti informiran nego ... ne biti, pa makar i preko wikipedije (potari je sveti križ). ima ih k'o šalate 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.5.2019 18:46 (Ajar).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Koliko država plaća licence za obrazovni sustav?
Što to vrijedi školarcu kada iziđe iz sustava obrazovanja i kada mora sam plaćati taj softver?
Kakvu to specifičnu prednost imaju ms alati za obrazovanje osim svog položaja na tržištu?
Koliko taj ms standard znači npr. nekome tko je office učio u verziji prije ribona i cloud integracije?
Odgovor je jasan: da je učio na Libre/Open Officeu znao bi isto što i ovako, ali bi imao alat koji bi kontinuirano mogao koristiti i više praktičnog iskustva.
A u društvu bi imali manje piraterije i desetke milijuna više u proračunu.
Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
BlueMax kaže...
FLes kaže...

I ja sam isprobao LibreOffice i nije mi ispravno prikazivao dokumente napravljene u Microsoft Officeu, tako da sam se vratio na Microsoft Office.

 Zašto ih nije ispravno otvarao? Zato što Microsoftu ne paše da ih ispravno otvara.

Mi kao firma spadamo valjda u 5% najzahtjevnijih korisnika office alata. Projektna dokumentacija, troškovnici, proračuni, prezentacije.... i Libre Office nam je sasvim dobar za to. Jedino gdje se problem javlja je upravo ta s Microsoftove strane forsirana nekompatibilnost.

Može se, kad znaš da će se dokument otvarati u "onom drugom Officeu" sastaviti tako da nikakvih problema u kompatibilnosti nema. Mi koji radimo u Libre Officeu o tome vodimo računa tako da kad naš dokument netko otvori s MS Officeom sve bude ok. Oni koji rade u MS Officeu ne vode o tome računa pa nastane nered.

 

Porilično je čudno da firma koja spada u top 5% po "zahtjevnosti korisnika" u svom radu ne koristi nešto, bez presedana, najbolje što postoji na tržištu pogotovo ako se u obzir uzme cijena istoga, odnosno omjer cijene/kvalitete koja je posebno vidljiva i izražena baš kod najzahtjevnijih korisnika i poslova. Nešto u ovoj priči smrdi. 

 

MS je daleko najbolje što postoji na tržištu i tko god je radio u njemu i imao nesereću da nakon toga mora raditi u nećem drugome vrlo jasno će već na prvu vidjeti razliku. No u drugu ruku za 90% korisnika je bilo što drugo sasvim dovoljno, a one koji spadaju u onih top 5% najzahtjevnijih korisnika koje šefovi maltretiraju da rade na ičemu drugom osim na MS žalim i suosjećam se s njima. Poprilično je čudno za bilo koje zanimanje i posao da netko tko spada u top 5% najzahtjevnijih korisnika koristi bilo što osim najboljih profesionalnih alata dostupnih za konkretan posao.

 

8 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Vidim sad ispada da troskovnik sa 5 sheeta ispada zahtjevno koristenje.

Uff, neke stvari u Excelu bolje da niste vidjeli...
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
uuY kaže...
Koliko država plaća licence za obrazovni sustav?
Što to vrijedi školarcu kada iziđe iz sustava obrazovanja i kada mora sam plaćati taj softver?
Kakvu to specifičnu prednost imaju ms alati za obrazovanje osim svog položaja na tržištu?
Koliko taj ms standard znači npr. nekome tko je office učio u verziji prije ribona i cloud integracije?
Odgovor je jasan: da je učio na Libre/Open Officeu znao bi isto što i ovako, ali bi imao alat koji bi kontinuirano mogao koristiti i više praktičnog iskustva.
A u društvu bi imali manje piraterije i desetke milijuna više u proračunu.

 Koliko god drzava daje za licence, to je jedan segment gdje je ta lova pametno ulozena. Mozda ti ne odgovara sto to ide jednom Microsoftu, ali realno zelis da ucenik radi s alatima koji su de facto standard. Puno vise drzava potrosi na "reprezentaciju" (ice, pice, show off i gluposti, nego na ovo). Za kućne korisnike je licenca za windows i office prihvatljive cijene (online), a znas da koristis alat kao i 95% ljudi na svitu. 

Sa stajalista edukacijskih licenci, Microsoft je u HR jos i ok. Primjerice Adobe je potpuno neprilagodjen nasim uvjetima (nazalost) pa se nerijetko koristi piratiziran. Konkretno Photoshop je standard gdje ti gotovo i nemas prave zamjene (gimp, paint.net, itd.). S druge pak strane, bez problema sam objerucke prihvatia Da Vinci Resolve umjesto citavog seta Adobe proizvoda (Premiere, After Effects, Audition, Media Encoder). Kojom sricom da dodaju jos i foto modul - ko sritniji. Sasvim drugi pristup za edukacijske licence ima Autodesk koji ih daje free, svjestan toga da ce danas-sutra ljudi koji su se naucili radit s tim alatima vrlo vjerojatno i dalje nastavit koristit ih za komercijalne potrebe i placat licence. Međutim, pohlepa je u danasnjem svitu nevjerojatna, pa jedan skroz ok online alat tipa Pixlr Editor postaje nedostupan, a minja ga subscription model. Fail... 

 

Sam WPS Office je skroz ok za kucne korisnike, ali za poslovne korisnike on nije free za razliku od LO/OO. 

 

10 godina
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

polar lapis 4 ever

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
uuY kaže...
Koliko država plaća licence za obrazovni sustav?
Što to vrijedi školarcu kada iziđe iz sustava obrazovanja i kada mora sam plaćati taj softver?
Kakvu to specifičnu prednost imaju ms alati za obrazovanje osim svog položaja na tržištu?
Koliko taj ms standard znači npr. nekome tko je office učio u verziji prije ribona i cloud integracije?
Odgovor je jasan: da je učio na Libre/Open Officeu znao bi isto što i ovako, ali bi imao alat koji bi kontinuirano mogao koristiti i više praktičnog iskustva.
A u društvu bi imali manje piraterije i desetke milijuna više u proračunu.

 -plaća se paušal, uobičajeno za 4 godine dok j epromjenom vlasti sdp-hdz došlo do prekida na 3g .. i promjene msovih licenci i sl.. par miliona, najpametnije potrošen novac u državi, za najvažniju stvar, učenje.

-važna sitnica, provjerio .. wps nije free, komercijala, freeware uz reklame .. a to znači ne za poslovne itd.. jednako (ispušteno u textu, važno) i dalje ima linux verziju. Dakle ništa se nije promijenilo s wpsom osim izlaska nove verzije uobičajenim ritmom koji prati ubuntu a sad i win verzije.

-ms je platforma, os, razvojni alati, baza, najpopularniji destkop os kojeg desetljećima koristi +90% korisnika i najpopularniji office paket koji je defacto standard, kao i .net, directx, platforma koja je povezana, koja sve omogućuje.. i žiri se na linux-andorid, tj kao pardox, dok se desetljećima očekivalo da će linux osovjiti win, win se širi na lin.. Na win možeš koristiti microsoft visual studio, razviti appse za željeni os npr andorid, možeš na linuxu no nemaš word, nemaš photoshop, nemaš .net, nemaš directx. .... ms je platforma x86, kompletan ekosustav, wps je samo par appsa koji ček više ne pokušava biti puni offcie paket kao mso-libre.

-kažeš, da je učio na libre/open officeu.. a ovo je wps-king.. isto? sve je slično, no nije isto. Odnosno, u čemu je greška učiti na MSO? cijena? Edu licence? Smiješno.

 

wifi kaže...
uuY kaže...
Koliko država plaća licence za obrazovni sustav?
Što to vrijedi školarcu kada iziđe iz sustava obrazovanja i kada mora sam plaćati taj softver?
Kakvu to specifičnu prednost imaju ms alati za obrazovanje osim svog položaja na tržištu?
Koliko taj ms standard znači npr. nekome tko je office učio u verziji prije ribona i cloud integracije?
Odgovor je jasan: da je učio na Libre/Open Officeu znao bi isto što i ovako, ali bi imao alat koji bi kontinuirano mogao koristiti i više praktičnog iskustva.
A u društvu bi imali manje piraterije i desetke milijuna više u proračunu.

 Koliko god drzava daje za licence, to je jedan segment gdje je ta lova pametno ulozena. Mozda ti ne odgovara sto to ide jednom Microsoftu, ali realno zelis da ucenik radi s alatima koji su de facto standard. Puno vise drzava potrosi na "reprezentaciju" (ice, pice, show off i gluposti, nego na ovo). Za kućne korisnike je licenca za windows i office prihvatljive cijene (online), a znas da koristis alat kao i 95% ljudi na svitu. 

Sa stajalista edukacijskih licenci, Microsoft je u HR jos i ok. Primjerice Adobe je potpuno neprilagodjen nasim uvjetima (nazalost) pa se nerijetko koristi piratiziran. Konkretno Photoshop je standard gdje ti gotovo i nemas prave zamjene (gimp, paint.net, itd.). S druge pak strane, bez problema sam objerucke prihvatia Da Vinci Resolve umjesto citavog seta Adobe proizvoda (Premiere, After Effects, Audition, Media Encoder). Kojom sricom da dodaju jos i foto modul - ko sritniji. Sasvim drugi pristup za edukacijske licence ima Autodesk koji ih daje free, svjestan toga da ce danas-sutra ljudi koji su se naucili radit s tim alatima vrlo vjerojatno i dalje nastavit koristit ih za komercijalne potrebe i placat licence. Međutim, pohlepa je u danasnjem svitu nevjerojatna, pa jedan skroz ok online alat tipa Pixlr Editor postaje nedostupan, a minja ga subscription model. Fail... 

 

Sam WPS Office je skroz ok za kucne korisnike, ali za poslovne korisnike on nije free za razliku od LO/OO. 

 

 .. da, +

kao primjer-usporedba.. kad je već spomenuto adobe/resolve win-lin-osx.. i video alati. Sve se može na resolveu, odličan soft/alat. no problemi nisu os (win-lin verizije postoje, prije nije postojala lin-free verzija) .. problem su licence, adobe, samog filea-mov/hdpro.. kojeg vlasnik ne da na linuxu. (da za save-editiranje mora novi save-knverzija, mada uvoz i čitanje radi.. zabranjeno-licenca). Na kraju svi završe na macu jer prave alternative nema ni win ni lin.. ne zbog osa, ne zbog softa kao resolve, nego vlasništva nad formatom filea u kojem radi npr sony kamera i time bi bilo potrebno konvertirati sirovi file za rad.. to je problem standarda i vlasništva.

.. odnosno, za škole-učenje, MS platforma na win osu, mso, je ono što nrp ubuntu nema, nema directx i tad je to neusporedivo. Ne zato jer bi neki os bio bolji/lošiji, nego kao primjer s resolvom, zato jer je nešto nečije vlasništvo a vlansik određuje koju platformu podržava ili ne dozvoljava. Time si vlasnik osigurava nešto kao monopol.. nezamjenjivost .. i jednako je tad besmislena borba protiv vjetrenjača ili protiv MSa npr u ovom primjeru WPS-MSO.. ili spominjanje cijene i free licence u textu.. što na kraju ispadne pogrešno. Nije free kao FOSS, nego je freeware, ne nudi ništa osim što nije ms a to je nekima dovoljno da pljucnu ms i počnu o cijeni-trošku.. na kraju djeca će raditi u adobeovim alatima možda na macu, možda na win, možda u mso, možda u LO.. no ni jednog razloga nema za wps. Free za kućne, nevažno jer za kućne je 99% free ili sav FOSS soft i čitave platforme pa ako ništa drugo, tad je LO/OO bolji-logičniji izbor, alternativa, dok je wps bio dobar, naravno oni su uvjek to željeli naplatiti i žive zbog postojanja MSOa tj njegove cijene, da je MSO free tad wps ne bi ni postojao.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
protjeran
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

Probao sam s OpenOffice-om radit ali me frapiralo koliko je sporiji od Excel-a, 10-11 sekundi mu treba da otvori jedan malo tezi dokument koji Excel otvori u 1-2 sekunde. Da ne kazem da ga onda jos povremeno loada dok scrollam kroz njega. Odma je isao uninstall...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Bruner kaže...

Nije mi jasno zašto se djecu u osnovnim (pa čak i u srednjim) školama ne uči raditi u ovakvim alatima koji imaju sve osnovne funkcionalnosti koje im trebaju i još su k tome besplatni, umjesto da rade u MS Office programima u kojima koriste svega 5 - 10% funkcionalnosti i zapravo si samo kompliciraju život.

 

I onda se još svi navuku na njih i "ne znaju" koristiti ništa drugo pa mene gnjave da im "instaliram" MS office kojeg su, naravno, svi voljni kupiti. Dakako, to me traže odma nakon kaj im "instaliram windowse" koje također svi s velikom radošću kupe.

 

Ne znam kakvi to korisnici Worda ili Excela jednom kada ga počnu koristiti "ne znaju" koristiti ništa drugo? Možda je kvaka (22) ovo "ne znaju". 

 

Iskreno ja sam uredskih paketa (da i Corelov Office ili kako se već zove) jedno vrijeme imao više od browsera. Ali MS je svoj proizvod doveo do savršenstava (što dovoljno govori kole su razlike između verzije 2016. i 2019.) i nema konkurenciju u svom rangu u bližoj i daljoj galaksiji. 

11 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Ne bi se složio. Nedavno sam jednom studentu formatirao završni rad. Budući da sam pri ruci imao samo laptop sa linuxom, ubacim bananu od teksta koji mi je poslao u libre. Napravim stilove, sekcije, reference, naslove slika itd. Rad izgleda savršeno u libreu. On pošalje rad profesorici, ona otvori u wordu, brojevi stranica ne poštuju sekcije, numbering stilovi su se poremetili, font u fusnotama nigdi veze s vezom, sadržaj se više ne generira kako treba (različiti stilovi), stotine problema. Još na to ona napravi svoje izmjene u wordu, izmješa se miljardu stilova, cirkus teški. Tako da iz tih 99,9% moš odma oduzet sve studente. Ako znaš da će tvoje datoteke sutra otvarati netko drugi i da nije sigurno da će imati isti office paket, ms office je standard.
12 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
BlackDog22 kaže...

 

Porilično je čudno da firma koja spada u top 5% po "zahtjevnosti korisnika" u svom radu ne koristi nešto, bez presedana, najbolje što postoji na tržištu pogotovo ako se u obzir uzme cijena istoga, odnosno omjer cijene/kvalitete koja je posebno vidljiva i izražena baš kod najzahtjevnijih korisnika i poslova. Nešto u ovoj priči smrdi. 

 

MS je daleko najbolje što postoji na tržištu i tko god je radio u njemu i imao nesereću da nakon toga mora raditi u nećem drugome vrlo jasno će već na prvu vidjeti razliku. No u drugu ruku za 90% korisnika je bilo što drugo sasvim dovoljno, a one koji spadaju u onih top 5% najzahtjevnijih korisnika koje šefovi maltretiraju da rade na ičemu drugom osim na MS žalim i suosjećam se s njima. Poprilično je čudno za bilo koje zanimanje i posao da netko tko spada u top 5% najzahtjevnijih korisnika koristi bilo što osim najboljih profesionalnih alata dostupnih za konkretan posao.

 

 Nisi baš shvatio. Moja firma koristi Office paket na nivou na kojem je Libre Office sasvim dovoljan. Kad uzmeš u obzir koliko je MS Office zastupljen u kućanstvima, školama, uredima i sličnim nezahtjevnim mjestima onda dolaziš do tih 5% najzahtjevnijih. Nismo mi ekstra zahtjevni nego je onih 95% još manje zahtjevno. Onih koji zaista trebaju sve ono što MS Office može pružiti a Libre Office ne je možda 2%.

 

Slažem se da je MS Office najbolji office alat. O tome uopće nema rasprave. Samo to u čemu je bolji meni ne treba, a ovaj drugi je besplatan. Software koji moramo plaćati, jer besplatna alternativa nije ni približno dobra, dođe nas 27 000kn godišnje po radnom mjestu.

U tom sam kontekstu spomenuo i AutoCAD. Velika većina suradnika s kojima radimo ima licencu AutoCAD-a ili AutoCAD LT-a. Pobogu zašto???? Mogu razumjeti arhitekta koji kupi AutoCAD ili Revit za 15 ili 20k kn godišnje ali ne mogu razumjeti stolara, razne instalatere, zidare, kurce-palce koji daju jednako novca za te programe kao arhitekt iako se njihov rad svodi na potezanje desetak linija ili polylinija, 2-3 hatcha i tri reda teksta. Sve to što oni rade jednako dobro mogu raditi alatima koji su besplatni za komercijalnu upotrebu. No Mate, Jure, Ante su išli u školu i tamo su čuli za MS Office i AutoCAD. Kad dođu na neki šalter tamo je MS Office i AutoCAD. Pa tako i oni kupe MS Office i AutoCAD.

 

Da prijeđem na bit. Naravno da je AutoCAD bolji od Nanocada ili Draftsighta. I tu je razlika puno veća nego između LibreOffice-a i MS Officea. Pitanje je vrijedi li ono što nikad nećeš upotrijebiti tu cijenu koliko košta?

15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
BlueMax kaže...
..

Slažem se da je MS Office najbolji office alat. O tome uopće nema rasprave. Samo to u čemu je bolji meni ne treba, a ovaj drugi je besplatan. Software koji moramo plaćati, jer besplatna alternativa nije ni približno dobra, dođe nas 27 000kn godišnje po radnom mjestu.

..

 -dezinformacija u textu, kao i podržani osevi (+linux).. wps nije besplatan, komercijala.

-zanimljivo, 27.000kn .. godišnje/po radnom mjestu.. govori se o wps i prvi post koji kreće pitanjem u školstvu, cijena..?

-slažem se, i meni i tebi i 95% korisnika, možda i 99% svaki 'word' zadovoljava potrebe tipkanja, no mso je daleko više od tog od pojedine app ili paketa, on je osnova, standard + vrlo dobar i da je besplatan tad bi ga vjerojatno svi korsitili, dok kao usporedba LO je besplatan i opet ga krositi zanemariv broj korisnika. WPS nije ni jedno od tog, nije besplatan tj za kućne + adds tj to je kalsična freeware licenca. KAo kriterij za korištenje u školi je besmislica, odnosno, svaki može biti dovoljno dobar, na svakom se može naučiti kao i sa automobilima, no mso je standard i zna se njegov roadmap, zna se da će i sutra postojati dok wps možda nestane ili opet promjeni naziv, možda pređu na iskključivo andorid, možda zatvore office i krenu u izradu nečeg desetog..

 

 (nikad u argumentu miješati kriterije kao kvaliteta, podška, platfotma, cijena, mogućnosti, kompatibilnost.. jer svakom je drugi kriterij itd..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
Envy kaže...
Bruner kaže...

 ...

I onda se još svi navuku na njih i "ne znaju" koristiti ništa drugo...

 

Ne znam kakvi to korisnici Worda ili Excela jednom kada ga počnu koristiti "ne znaju" koristiti ništa drugo? Možda je kvaka (22) ovo "ne znaju". 

 

 Ma naravno da je kvaka. Prosječna osoba (barem u mojem kraju) je informatički nepismena (ili eventualno polu pismena) pa dok mora koristiti neku alternativu pravi se da nema pojma (iako je ista 95% identična ko i original) i zahtjeva original (u ovom slučaju MS Office), ali za isti ne misli platiti ni kune. Pa se onda ja moram zezat sa piratlukom.

Ista je situacija i sa programima tipa AutoCad-a, PS-a, Maye i sl. Svima to najbolje odgovara jer se uči u školi, a kasnije nitko ne želi dati hrpu love za licencu ili koristiti neku free alternativu.

 

Cijeli moj post je zapravo bio (recimo) sarkastičan i poanta istog je bila "rant" protiv gore navedenih osoba koje mi pile živce, a ne omalovažavanje MS Office paketa. Samo što to neki nisu tako shvatili.

15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

-za MS se ne moraš uopće zezati s 'piratlukom'.. možemo ga kao nepoćudnu riječ zasiviti ovako.. sivo. :))

-win, mso.. čisti, s jedinog legitimnog izvora tj ms-server/veb, free dok ne kupiš ili pribaviš key za aktivaciju. Za MSO imaš readere, koji su kao i svi drugi readeri, free npr word-excel-acces-ppt.. kao što i drugi free office paketi appsi najnormalnije rade-podržavaju npr google docs.. Zapravo, dokumenti za korisnike ni nisu zamišljeni kao neki radni materijali tj ne kao .doc i sl, nego format koji je upravo tome namjnjen, portabilan, tj PDF. Free readeri za sve moguće platforme i način kako se inače dokumentacija dijeli, upute .. ili html. (ne vlasnički formati kod kojih se ovisi o odgovarajućem softwareu kao word).

-sasvim nešto drugo, upće nepovezano je npr adobe-soft, koji nikakve veze nema s office paketom ili WPSom, kod kojeg kao greška kreće od tog da je free, nije, nego za kućne može freeware a tad je to tek besmislica, jer postavljaš pitanje za učenje-škole .. ili zašto se krositi i plaća MS/MSO.

 

-juzer koji nešto želi napisati, ne mora imati mso .. skoro svaki os outofbox ima bar nešto zadovoljavajuće, ili ako želiš nešto free.. prvi google-klik, word editor, shareware. Bezbrojne free/freeware apps, spominjati pirateriju je besmisleno pogotovo za kućne juzere. Komercijala je nešto drugo, škola treće itd.. Što koristiti u školi? MS, sve ostalo je besmisleno dok je cijena najmanji problem.

(osim gore spomenute cifre od 27.000kn za nešto.. ne znamo što.. možda pozlaćena fotelja/radno mjesto?) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

 

@ihush

 

Nije samo ms office reader free nego i pravi office ( full editor ...), a to je online office koji kao preduvjet zahtijeva samo ms account. Taj online office je uvjek u najnovijoj verziji, full editing funkcionalnost, a pod nekakvu manu bismo mu mogli navesti to kaj sejva na onedrive, no to je zanemarivo jer je onedrive integriran sa win10 i taj file ti je odmah i vidljiv i dostupan kroz file explorer....

 

Svaki đak, srednješkolac i student ima pravo na carnetov račun čime dobija potpuno free office365 ( pravo instalacije na 5 uredjaja plus online verzija ) , tako da nije nikakva mudrost doći free do punokrvnog officea365 jer rijetko kojem školarcu treba svih 5 licencu , a onu njegovu online verziju može koristiti svatko kome da username i password za live office365...

 

Iz tog kuta, čemu da exprimentiram sa bruslijima...

 

☺️

 

 

 
2 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket

Koristio u firmi i Open Office i Libre Office. Libre Office recimo puno manje. Međutim kod oba ta programa kada je u pitanju Excel oni jednostavno neke stvari naprave po svome. To su više sitnice koje ono što bi se reklo iritiraju. Na primjer... kada u Excelu pišeš neki tekst i želiš to napisati u jednoj čeliji ali u više redova Alt+Enter je univerzalna naredba za to. Kako u Microsoft Officu tako i u ova dva navedena. E sada nisam već neko vrijeme koristio Open Office i Libre Ofice pa se to možda već i promijenilo. U svakom slučaju svaki puta kada sam pisao tekst i s Alt+Enter prebacio u novi red on mi prvo slovu u tom novom retku stavi veliko početno slovo. Onda kemijaj i on uporno odbija. Na kraju ipak uspijem pomoću trikova. Možda je postojalo negdje gdje se to moglo podesiti međutim ja sam se uvijek povodio onim da izgubim nešto vremena riješavajući to na ovaj ili onaj način nego možda puno više istražujući kako otkloniti takve stvari u budućnosti. Al inače i Open Office i Libre Office su sasvim dovoljni za veliku količinu korisnika kakv sam i sam. Vjerujem kada bih do kraja života radio samo u Microsoft Excelu 8 i više sati na dan da vjerojatno nikada ne bi koristio možda 90% od svega što nudi. Ipak vjerujem da ima onih koji će Microsoft Excel iskoristiti puno, puno više od mene, al to je valjda i namjenjeno za one koji zanju i žele više.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
wifi kaže...
Koliko god drzava daje za licence, to je jedan segment gdje je ta lova pametno ulozena. Mozda ti ne odgovara sto to ide jednom Microsoftu, ali realno zelis da ucenik radi s alatima koji su de facto standard. Puno vise drzava potrosi na "reprezentaciju" (ice, pice, show off i gluposti, nego na ovo). Za kućne korisnike je licenca za windows i office prihvatljive cijene (online), a znas da koristis alat kao i 95% ljudi na svitu. 

Sa stajalista edukacijskih licenci, Microsoft je u HR jos i ok. Primjerice Adobe je potpuno neprilagodjen nasim uvjetima (nazalost) pa se nerijetko koristi piratiziran. Konkretno Photoshop je standard gdje ti gotovo i nemas prave zamjene (gimp, paint.net, itd.). S druge pak strane, bez problema sam objerucke prihvatia Da Vinci Resolve umjesto citavog seta Adobe proizvoda (Premiere, After Effects, Audition, Media Encoder). Kojom sricom da dodaju jos i foto modul - ko sritniji. Sasvim drugi pristup za edukacijske licence ima Autodesk koji ih daje free, svjestan toga da ce danas-sutra ljudi koji su se naucili radit s tim alatima vrlo vjerojatno i dalje nastavit koristit ih za komercijalne potrebe i placat licence. Međutim, pohlepa je u danasnjem svitu nevjerojatna, pa jedan skroz ok online alat tipa Pixlr Editor postaje nedostupan, a minja ga subscription model. Fail... 

 

Sam WPS Office je skroz ok za kucne korisnike, ali za poslovne korisnike on nije free za razliku od LO/OO. 

 

 Problem je što ne daju sve škole i fakulteti te licence učenicima a od njih se traži da sve radove koje moraju za školu napraviti naprave u nekom od office alata. I što onda? Učenik bi trebao kupiti office da bi mogao napraviti nešto u alatu koji mu škola nameće a ne da mu licencu, koju btw imaju besplatnu za učenike. Npr FER godinama daje studentima licencu za windows po izboru, puni office paket i sve stručne alate koje su dužni koristit na nastavi a za koje postoji alternativa, dok je npr moj fakultet tek ove godine dao studentima office 365 student licencu sa 1tb one drive pohrane. Dotad su nas tjerali da radimo u office paketima i da piratiziramo ili plaćamo 20 30 50 eura paket za alate i funkcionalnosti koje bi imali u open officeu ili libreu ali se to njima sjebava u office sustavu. Kao da je tim fakultetima i školama koje ne daju bespla office paket problem staviti open office kao sekundarni paket za one koji ne žele sami platiti nešto što drugi dobiju besplatno i to im se nameće. Tako bi se izbjeglo ovo da se formatiranje poremeti

15 godina
offline
Re: WPS Office 2019 - Alternativni uredski paket
pacijent007 kaže...
wifi kaže...
Koliko god drzava daje za licence, to je jedan segment gdje je ta lova pametno ulozena. Mozda ti ne odgovara sto to ide jednom Microsoftu, ali realno zelis da ucenik radi s alatima koji su de facto standard. Puno vise drzava potrosi na "reprezentaciju" (ice, pice, show off i gluposti, nego na ovo). Za kućne korisnike je licenca za windows i office prihvatljive cijene (online), a znas da koristis alat kao i 95% ljudi na svitu. 

Sa stajalista edukacijskih licenci, Microsoft je u HR jos i ok. Primjerice Adobe je potpuno neprilagodjen nasim uvjetima (nazalost) pa se nerijetko koristi piratiziran. Konkretno Photoshop je standard gdje ti gotovo i nemas prave zamjene (gimp, paint.net, itd.). S druge pak strane, bez problema sam objerucke prihvatia Da Vinci Resolve umjesto citavog seta Adobe proizvoda (Premiere, After Effects, Audition, Media Encoder). Kojom sricom da dodaju jos i foto modul - ko sritniji. Sasvim drugi pristup za edukacijske licence ima Autodesk koji ih daje free, svjestan toga da ce danas-sutra ljudi koji su se naucili radit s tim alatima vrlo vjerojatno i dalje nastavit koristit ih za komercijalne potrebe i placat licence. Međutim, pohlepa je u danasnjem svitu nevjerojatna, pa jedan skroz ok online alat tipa Pixlr Editor postaje nedostupan, a minja ga subscription model. Fail... 

 

Sam WPS Office je skroz ok za kucne korisnike, ali za poslovne korisnike on nije free za razliku od LO/OO. 

 

 Problem je što ne daju sve škole i fakulteti te licence učenicima a od njih se traži da sve radove koje moraju za školu napraviti naprave u nekom od office alata. I što onda? Učenik bi trebao kupiti office da bi mogao napraviti nešto u alatu koji mu škola nameće a ne da mu licencu, koju btw imaju besplatnu za učenike. Npr FER godinama daje studentima licencu za windows po izboru, puni office paket i sve stručne alate koje su dužni koristit na nastavi a za koje postoji alternativa, dok je npr moj fakultet tek ove godine dao studentima office 365 student licencu sa 1tb one drive pohrane. Dotad su nas tjerali da radimo u office paketima i da piratiziramo ili plaćamo 20 30 50 eura paket za alate i funkcionalnosti koje bi imali u open officeu ili libreu ali se to njima sjebava u office sustavu. Kao da je tim fakultetima i školama koje ne daju bespla office paket problem staviti open office kao sekundarni paket za one koji ne žele sami platiti nešto što drugi dobiju besplatno i to im se nameće. Tako bi se izbjeglo ovo da se formatiranje poremeti

-netočno.. neinformiranost, neznanje i nesnalažljivost (učenika i nastavnika-ravnatelja koji ponekad ne znaju kako.. no neznanje nije opravdanje).

-ako se od učenika traži MSO tad on ima licencu za MSO+win.. i to je već plaćeno, besplatno za školarce-studente.

-možeš u bilo kojem office paketu, naravno moraš biti kompatibilan, to je stvar standarda i obeze tko se s kime treba uskladiti, uvjek manji s većim, tj učenik sa školom, ne obrnuto. Problem što ljudi ne znaju nešto snimiti u odgovarajućem formatu je samo neznanje, npr opendoc.

-nitko te ne tjera na piratizaciju.. osim opet neznanje, win+mso možeš najnormalnije skinuti-instalirati i koristiti, free.. key dobišeš do faksa i to je to ili korsitiš bilo koji free office ali tad moraš razmišljati o kompatibilnosti.

-treba naučiti i razlikovati, npr mso i njegov fileformat doc, docx, opendoc, html, pdf itd.. a to se određuje kod kreiranja dokumneta odnosno snimanja. Problem ako nešto ne možeš u drugom paketu, no tad nema izbora i to samo potvrđuje zašto je MSO važan i zašto se ako alat koristi u učenju (umjesto nekog drugog koji nešto ne može..).

-ili što to konkretnog nisi mogao.. što ne radi? U čemu je problem? U licenci? U neorganiziranoj školi gdje ovisiš o informatičaru koji nešto zna i obavi ili ne zna i ne obavi .. npr licence za učenike. Tamo gdje je potrban MS tamo sigurno možeš dobiti licencu kao što dobiješ ostale dokumnete npr pokaz-iksicu i sl. Istina, u previše slučajeva smo država slučaj umjesto uređeno društvo no (cinički-karikirano) ako se baš mora u mso tad imamo moralno pokriće za pirateriju.. khm, .. ne. Piraterija je kršenje kaznenog zakona, download win+mso s ms stranice i korištenje nije piraterija to je samo korištenje s važećom licencom ili bez..

 

+ koliko učenika ima računalo, koliko ih od tog broja/postotak.. (nešto izmišljeno, ne mora biti činjenica..) koristi računalo za učenje-rad, koliko za gaming.. i koji os koriste. Bi li imali win neovisno o školi, bi li koristili mso neovisno o školi? .. 99% su odgovori da, dok alternativa kao ubuntu+lo jednostavno nije zanimljiva, možda zbog gaminga. Što je tad uzrok ili piratizacija? Cijena? Kolika je cijena GTX1070 ili nekog razer miša? Koliko vrijedi znanje-alat? Plaćeno porezom nas svih, nije piratizacija jer je piratizacija distribucija+crack.. a to uopće nije potrebno tj skineš i koristiš, većinom free, bar za kućne a sigurno za školske potrebe. To kao argument uopće ne postoji.. ili gaming.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice