Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš

poruka: 24
|
čitano: 6.732
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš".
15 godina
offline
Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš

Dobar clanak, zanimljiva tema. Mozda bi bilo zgodno za objavu u bugu ili mrezi kao clanak.

 
8 0 hvala 1
4 godine
offline
Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš

Opet ću napisati: mi smo stvorili te velike firme. Neke od njih su se toliko uvukle pod kožu pojedincima, da ne razmišljaju o drugoj firmi s identičnim ili sličnim uslugama, nego samo o jednoj jedinoj i šlus!

 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
zelenapaprika kaže...

Opet ću napisati: mi smo stvorili te velike firme. Neke od njih su se toliko uvukle pod kožu pojedincima, da ne razmišljaju o drugoj firmi s identičnim ili sličnim uslugama, nego samo o jednoj jedinoj i šlus!

 

Meni je to OK. Ako cu na amazon.de imati dobar izbor tehnike/odjece/obuce i ako ce mi ono sto narucim stici za 3-4 dana onda mi se ne isplati ici na stranicu od npr harvey norman (za tehniku) koji je uzasno skup i za koji bi mi dostava iz skladista koje je doslovce 5km od mene trajala duze i bila skuplja. Sorry ali dajte mi bang for buck i onda mozemo pricati...

Da je situacija takva da je amazon bezobrazno skup a nemam drugog izbora - onda bih se zabrinuo. Ovako mogu samo zadovoljno ustvrditi da im je logistika dovedena gotovo do savrsenstva sto za mene kako krajnjeg korisnika znaci dvije stvari - dobar izbor i prihvatljive cijene.

 

BTW - prije koji dan mi stiglo nesto sa amazona sa danom zakasnjenja. Nakon par dana mail sa isprikama i potpunim refundom za naplacenu dostavu. Ja gledam i ne vjerujem.

Freak Show Inc.
5 godina
offline
Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš

Ja prije dva dana ugodno iznenađen s Ebayom. Tražio sam ključ za Win10 i nigdje pronači niti jedan ključ od nekog trusted sellera, svi koji prodaju za 3-4 dolara su neki novi prodavači s 0 prodaja. Kako mi je trebao ključ, odlučio sam riskirat i kupit, pa ako izgubim 3 eura, neš ti, samo 3 eura. Platim i u roku 10 sekundi mi stiže poruka s ključem. Aktivacija nije prošla iz prve, ali uz 2 naredbe u command promptu sve je prošlo kako treba, Windowsi su aktivirani i legalni.

 

Onda odjednom poruka od ebaya, da sam imao posla sa sumnjivim prodavačem, da su oni sve zaustavili, da moja lova još nije prošla i da ja ne trebam radit ništa, da će mi vratit pare. Odmah su uklonili prodavača. Meni ključ radi...

 

Live long and prosper.
Moj PC  
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Friday kaže...
zelenapaprika kaže...

Opet ću napisati: mi smo stvorili te velike firme. Neke od njih su se toliko uvukle pod kožu pojedincima, da ne razmišljaju o drugoj firmi s identičnim ili sličnim uslugama, nego samo o jednoj jedinoj i šlus!

 

Meni je to OK. Ako cu na amazon.de imati dobar izbor tehnike/odjece/obuce i ako ce mi ono sto narucim stici za 3-4 dana onda mi se ne isplati ici na stranicu od npr harvey norman (za tehniku) koji je uzasno skup i za koji bi mi dostava iz skladista koje je doslovce 5km od mene trajala duze i bila skuplja. Sorry ali dajte mi bang for buck i onda mozemo pricati...

Da je situacija takva da je amazon bezobrazno skup a nemam drugog izbora - onda bih se zabrinuo. Ovako mogu samo zadovoljno ustvrditi da im je logistika dovedena gotovo do savrsenstva sto za mene kako krajnjeg korisnika znaci dvije stvari - dobar izbor i prihvatljive cijene.

 

BTW - prije koji dan mi stiglo nesto sa amazona sa danom zakasnjenja. Nakon par dana mail sa isprikama i potpunim refundom za naplacenu dostavu. Ja gledam i ne vjerujem.

Meni je isto ok sve sto moderna logistika i automatizacija pruža. Sigurno postoje nebrojene prednosti: manje goriva, manji CO2 footprint, brže, jeftinije, pouzdanije. Jedan kolega mi je rekao da mu je Amazon Prime najbolja pretplata koju je ikad imao, i da mu nije žao ni jednog centa. To je bilo negdje prije 2-3 godine. Pazi sad, kaže mi ovako: genijalna stvar, putujem doma, u podzemnoj (tube u Londonu), razmišljam o pivi, ostali (cimeri) su za, nitko od nas nije doma. Od prilike znamo da ce prvi biti doma za 20-25 min, kako tko, narucujem preko mob-a six pack. Hebote, pive dođu 5 minuta nakon sto je prvi došao doma. I to hladne.

 

Ne treba ti frižider. Woow ... 

 

 

Međutim, ima i druga strana medalje. Koju ni ja ni ti necemo direktno osjetiti, jer smo u bransi u kojoj jesmo, dobra primanja, lagodan život (ne gledam prekovremene sad, i life working balance). Ali dobar dio populacije, hoce, nakon nekog vremena.

 

Npr. ako si firma koja se probija na tržištu i odlučiš se za bilo koji kanal marketinga (od 19) da bi se prezentirao na tržištu, genenralno nemaš baš previše šanse. Jer se za ograničeno vrijeme u toku jednog dana 0-24 za konzumaciju promotivnog materijala koji prosječna osoba može "progutati" (bez privole) bore Apple, Facebook, Google, Netflix, Adidas, Nike ... pa se sad istakni među njima i njihovom visokom produkcijom, sa timovima od 50-100 ljudi i milijunskim budžetima. Good luck with that.

 

Drugi primjer. Ovo cu jako karikirati sa primjerom proizvoda, ali mislim da ce poslužiti dobro za usporedbu. Npr proizvodiš čavle ili neke šarafe, čačkalice, što god. Ne neki high tech gadget, "pamnetni" dron koji nadzire požare na našoj lijepoj obali ili Photomath 9.0. Najobičnije čavle. E sad, da si kinez, nije ti problem proizvesti kilu čavala u poslati u Hrvatsku, Cipar ili Crnu Goru. Košta te par lipa dostava. Kao kineza. Kontingenti brodova i aviona idu non stop za ostatak svijeta iz Kine. Još jedna kila čavala po jedinici troška ne radi nikakvu razliku u već krcatom avionu ili brodu. Alibaba odradi sve vrhunski po pitanju logistike, kineska vlada sponzorira trošak dostave, jer im se na kraju isplati, kad se zbroje svi kumulativni efekti, njihova industrija je u punom pogonu. To što treba pokriti trošak dostave im je najmanji problem. Tako da kinez koji proizvodi čavle, nema brigu, niti ga ne insteresira da li čavle prodaje nekom tko je na kraju njegove ulice, ili nekom u Europi. Kinezu to dođe isto.

 

Evo, ja sam naručio USB C dongle iz Kine, košta 2 kune, došao mi je na kućnu adresu. Pa toliko me košta auto dok ga upalim i odvezem se do prvog Konzuma ili LIDLa.

 

E sad, ako netko želi poslati kilu čavala iz Hrvatske u Kinu, to će koštat 30-50 EUR + (ovo sam bubnuo jer mi se ne da provjeravati cijene), ali vidim da su to od prilike cijene na Amazonu kad želim nešto naručiti iz USA. Pa onda kao i svi ostali biram Amazon.de.

 

Ali ono što sam htio reći da su firme koje nisu kineske i koje nisu velike korporacije, u današnjem okruženju užasno diskriminirane. Odmah, disclaimer uz ove rečenice, da ne bi netko dobio krivi dojam. Meni je kapitalizam apsolutno i  neusporedivo puno draži od socijalizma. Stvar je da nekad ode u krivom smjeru. I ok je ako se to prizna, jer se onda može ispraviti ako ne valja.

 

Naravno, postoje iznimke. Nije sve neka kataklizma. Npr od prijatelja žena radi kao krojačica i prodaje stvari u USA, iz Hrvatske. Preko ETSY-a. I vjerojatno ima dosta takvih primjera. Ali puno više ima primjera, gdje je "srednji sloj" (nemam bolji izraz) firmi nestao, jer jednostavno nemaju šanse. U takvom okruženju nema raznovrsnosti i kvalitetne konkurencije ... za ostatak svijeta, osim Kineza. Kinezima za sada ide po onoj staroj, dok nekom ne smrkne, drugom ne svane.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 14:38 (jozobozo).
16 godina
neaktivan
offline
Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš

Zašto se ide na emocije pa se spominje feudalizam, kad je riječ o čistom i nepatvorenom kapitalizmu? Valjda zato što je kontekst negativan, a ne bi se šteli izjasniti kao protivnici kapitalizma?

 

U feudalizmu se dominantna pozicija postiže milošću vladara koji dijeli zemlju i titule, a ovi ga zauzvrat brane od vanjskih i unutarnjih neprijatelja.

U kapitalizmu se dominantna pozicija postiže ulaganjem, inovacijom, borbom na otvorenom tržištu i korištenjem svih dozvoljenih sredstava koja su na raspolaganju.

 

Google i Amazon su upravo ono što kapitalizam obećava, rijetko postignuće ostvarenja Američkog sna. Pa ako se to nekome ne sviđa onda neka tako kaže, a ne buncati o feudalizmu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
7 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
jozobozo kaže...

Meni je isto ok sve sto moderna logistika i automatizacija pruža. Sigurno postoje nebrojene prednosti: manje goriva, manji CO2 footprint, brže, jeftinije, pouzdanije. Jedan kolega mi je rekao da mu je Amazon Prime najbolja pretplata koju je ikad imao, i da mu nije žao ni jednog centa. To je bilo negdje prije 2-3 godine. Pazi sad, kaže mi ovako: genijalna stvar, putujem doma, u podzemnoj (tube u Londonu), razmišljam o pivi, ostali (cimeri) su za, nitko od nas nije doma. Od prilike znamo da ce prvi biti doma za 20-25 min, kako tko, narucujem preko mob-a six pack. Hebote, pive dođu 5 minuta nakon sto je prvi došao doma. I to hladne.

 

Ne treba ti frižider. Woow ... 

 

 

Međutim, ima i druga strana medalje. Koju ni ja ni ti necemo direktno osjetiti, jer smo u bransi u kojoj jesmo, dobra primanja, lagodan život (ne gledam prekovremene sad, i life working balance). Ali dobar dio populacije, hoce, nakon nekog vremena.

 

Npr. ako si firma koja se probija na tržištu i odlučiš se za bilo koji kanal marketinga (od 19) da bi se prezentirao na tržištu, genenralno nemaš baš previše šanse. Jer se za ograničeno vrijeme u toku jednog dana 0-24 za konzumaciju promotivnog materijala koji prosječna osoba može "progutati" (bez privole) bore Apple, Facebook, Google, Netflix, Adidas, Nike ... pa se sad istakni među njima i njihovom visokom produkcijom, sa timovima od 50-100 ljudi i milijunskim budžetima. Good luck with that.

 

Drugi primjer. Ovo cu jako karikirati sa primjerom proizvoda, ali mislim da ce poslužiti dobro za usporedbu. Npr proizvodiš čavle ili neke šarafe, čačkalice, što god. Ne neki high tech gadget, "pamnetni" dron koji nadzire požare na našoj lijepoj obali ili Photomath 9.0. Najobičnije čavle. E sad, da si kinez, nije ti problem proizvesti kilu čavala u poslati u Hrvatsku, Cipar ili Crnu Goru. Košta te par lipa dostava. Kao kineza. Kontingenti brodova i aviona idu non stop za ostatak svijeta iz Kine. Još jedna kila čavala po jedinici troška ne radi nikakvu razliku u već krcatom avionu ili brodu. Alibaba odradi sve vrhunski po pitanju logistike, kineska vlada sponzorira trošak dostave, jer im se na kraju isplati, kad se zbroje svi kumulativni efekti, njihova industrija je u punom pogonu. To što treba pokriti trošak dostave im je najmanji problem. Tako da kinez koji proizvodi čavle, nema brigu, niti ga ne insteresira da li čavle prodaje nekom tko je na kraju njegove ulice, ili nekom u Europi. Kinezu to dođe isto.

 

Evo, ja sam naručio USB C dongle iz Kine, košta 2 kune, došao mi je na kućnu adresu. Pa toliko me košta auto dok ga upalim i odvezem se do prvog Konzuma ili LIDLa.

 

E sad, ako netko želi poslati kilu čavala iz Hrvatske u Kinu, to će koštat 30-50 EUR + (ovo sam bubnuo jer mi se ne da provjeravati cijene), ali vidim da su to od prilike cijene na Amazonu kad želim nešto naručiti iz USA. Pa onda kao i svi ostali biram Amazon.de.

 

Ali ono što sam htio reći da su firme koje nisu kineske i koje nisu velike korporacije, u današnjem okruženju užasno diskriminirane. Odmah, disclaimer uz ove rečenice, da ne bi netko dobio krivi dojam. Meni je kapitalizam apsolutno i  neusporedivo puno draži od socijalizma. Stvar je da nekad ode u krivom smjeru. I ok je ako se to prizna, jer se onda može ispraviti ako ne valja.

 

Naravno, postoje iznimke. Nije sve neka kataklizma. Npr od prijatelja žena radi kao krojačica i prodaje stvari u USA, iz Hrvatske. Preko ETSY-a. I vjerojatno ima dosta takvih primjera. Ali puno više ima primjera, gdje je "srednji sloj" (nemam bolji izraz) firmi nestao, jer jednostavno nemaju šanse. U takvom okruženju nema raznovrsnosti i kvalitetne konkurencije ... za ostatak svijeta, osim Kineza. Kinezima za sada ide po onoj staroj, dok nekom ne smrkne, drugom ne svane.

 

 

Ovisi iz koje perspektive gledaš, ako si firma koja želi nešto proizvoditi i prodavati onda ti amazon i facebook nisu konkurencija nego kanali prodaje i promocije. Bar u normalnom svijetu. Kod nas je drugi problem taj da smo u pri***dini gdje amazon ne šalje većinu pošiljaka, a ako dostavlja onda su troškovi takvi da se ne isplati. Ja sam dugo zaobilazio amazon radi toga što za većinu stvari koje sam želio ispalo nakon klika na item da ga ne mogu dobiti jer se ne dostavlja kod nas. Taj problem sam riješio sa mailboxom u Njemačkoj i to mi funkcionira jako dobro. A amazon je top što se tiče dostave, umjesto da čekam dostavu iz Kine 2-3 mjeseca dobijem za 1-2 dana u mailbox te 2-3 dana dok mi stigne u Hrvatsku. Nakon toga sad mi više nije uopće volja ići na druge dućane. To za mali dućan može biti velika prednost ako se uključi na amazon, automatski mu je ponuda uključena u pretraživanje i sve što imaš na amazonu, ovako moraš ići na desetke drugih storeova. E sad, ako se želiš nadmetati sa amazonom onda trebaš imati dobar USP i promociju da uspiješ.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
15 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
"problem sam riješio sa mailboxom u Njemačkoj"
Možeš napisati kako to napraviti, odnosno što je potrebno? Svaki detalj je dobrodošao.
Idi i radi nešto korisno!
15 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Friday kaže...

 

Meni je to OK. Ako cu na amazon.de imati dobar izbor tehnike/odjece/obuce i ako ce mi ono sto narucim stici za 3-4 dana onda mi se ne isplati ici na stranicu od npr harvey norman (za tehniku) koji je uzasno skup i za koji bi mi dostava iz skladista koje je doslovce 5km od mene trajala duze i bila skuplja. Sorry ali dajte mi bang for buck i onda mozemo pricati...

Da je situacija takva da je amazon bezobrazno skup a nemam drugog izbora - onda bih se zabrinuo. Ovako mogu samo zadovoljno ustvrditi da im je logistika dovedena gotovo do savrsenstva sto za mene kako krajnjeg korisnika znaci dvije stvari - dobar izbor i prihvatljive cijene.

 

BTW - prije koji dan mi stiglo nesto sa amazona sa danom zakasnjenja. Nakon par dana mail sa isprikama i potpunim refundom za naplacenu dostavu. Ja gledam i ne vjerujem.

potresne ljudske priče iz pečalbe, pod suncem (oblacima) tuđeg neba. nije tebi lako 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Keso kaže...
"problem sam riješio sa mailboxom u Njemačkoj"
Možeš napisati kako to napraviti, odnosno što je potrebno? Svaki detalj je dobrodošao.

 mailboxde.com

Registriraš se i u profilu vidiš svoju "virtualnu" adresu. Tu adresu koristiš za dostavu proizvoda koje kupuješ. Kad ti paket stigne, u profilu vidiš koliki ti je trošak dostave do tebe i kojom dostavnom službom. To je u suštini sve.

www.petvolta.com
4 godine
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Friday kaže...
zelenapaprika kaže...

Opet ću napisati: mi smo stvorili te velike firme. Neke od njih su se toliko uvukle pod kožu pojedincima, da ne razmišljaju o drugoj firmi s identičnim ili sličnim uslugama, nego samo o jednoj jedinoj i šlus!

 

Meni je to OK. Ako cu na amazon.de imati dobar izbor tehnike/odjece/obuce i ako ce mi ono sto narucim stici za 3-4 dana onda mi se ne isplati ici na stranicu od npr harvey norman (za tehniku) koji je uzasno skup i za koji bi mi dostava iz skladista koje je doslovce 5km od mene trajala duze i bila skuplja. Sorry ali dajte mi bang for buck i onda mozemo pricati...

Da je situacija takva da je amazon bezobrazno skup a nemam drugog izbora - onda bih se zabrinuo. Ovako mogu samo zadovoljno ustvrditi da im je logistika dovedena gotovo do savrsenstva sto za mene kako krajnjeg korisnika znaci dvije stvari - dobar izbor i prihvatljive cijene.

 

BTW - prije koji dan mi stiglo nesto sa amazona sa danom zakasnjenja. Nakon par dana mail sa isprikama i potpunim refundom za naplacenu dostavu. Ja gledam i ne vjerujem.

 Amazon nije više što je nekada bio. U zadnjih točno godinu dana napravio sam 3-4 reklamacije zbog toga jer roba nije nikada stigla i dobio sam novac natrag. Naručio sam da bih dobio, a ne da se žalim. Amazon nije samo Amazon, nego su tu razni trgovci koji su kojekakvi. Tako da sam nekada dobivao knjige, CD-ove, DVD-ove iz britanskog Amazona u Zagreb za 5 dana, a sada ili ne šalju u Hrvatsku ili imam s njima problema.


A to je samo buck, a bang svakako nije.

 

4 godine
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
jozobozo kaže...

 

Npr. ako si firma koja se probija na tržištu i odlučiš se za bilo koji kanal marketinga (od 19) da bi se prezentirao na tržištu, genenralno nemaš baš previše šanse. Jer se za ograničeno vrijeme u toku jednog dana 0-24 za konzumaciju promotivnog materijala koji prosječna osoba može "progutati" (bez privole) bore Apple, Facebook, Google, Netflix, Adidas, Nike ... pa se sad istakni među njima i njihovom visokom produkcijom, sa timovima od 50-100 ljudi i milijunskim budžetima. Good luck with that.

 

(...)

 

Naravno, postoje iznimke. Nije sve neka kataklizma. Npr od prijatelja žena radi kao krojačica i prodaje stvari u USA, iz Hrvatske. Preko ETSY-a. I vjerojatno ima dosta takvih primjera. Ali puno više ima primjera, gdje je "srednji sloj" (nemam bolji izraz) firmi nestao, jer jednostavno nemaju šanse. U takvom okruženju nema raznovrsnosti i kvalitetne konkurencije ... za ostatak svijeta, osim Kineza. Kinezima za sada ide po onoj staroj, dok nekom ne smrkne, drugom ne svane.

 

 

 Da, ako si firma koja se probija, onda ćeš se teško probiti. Na primjer, sve one fintech firme, a ima ih na kamione u svijetu, nevidljive su svima nama, a pokušavaju postati velike. Vrlo mali broj njih će se probiti do vrha.

 

I ovima koji su sada veliki trebalo je 20+ godina i još su imali sreće. Nekima je i korona pomogla. Ali su reagirali na vrijeme i uspostavili infrastrukturu (osim Microsofta, koji je kasnio) na kojoj su masno zaradili. Postoji ljudi koji ste to procjenjuju i pišu članke i knjige o tome, ali to do nas uopće ne dolazi. Kod nas samo igraju main stream mišljenja i nitko nema hrabrosti ni interesa otvoriti temu o odnosu Bigtech firmi prema svojim zaposlenima, ugušenim pokušajima stvaranja sindikata, pišanju u bocu jer im ne daju na pauzu i sl. Postoje dobre specijalizirane forme za štošta i malo po malo se sazna za njih. Uvijek volim dati priliku nekog firmi ako procijenim da iole nešto vrijedi.

 

Zašto bih stalno mazao debeloj guski vrat i sve plaćao na jednom mjestu? Tako su stvoreni monopoli koje je danas nemoguće razbiti. I osim raznih pretplata još ti kradu i preprodaju podatke (većina korisničkih podataka u svijetu ide na cca 10 domena). Google samo prošle godine na reklamama zaradio 146,9 milijardi dolara (Google: ad revenue 2001-2018 | Statista - link kaže do 2018., ali graf pokazuje i 2020.). I nikad im nije dosta. Što? Drugi nemaju dobar Webmail? Nemaju storage? Nemaju virtualke? Ljudi su se tako lako predali u ruke šačici firmi koje drmaju svijetom. A najgore je to što se sve više petljaju u medicinu i liječenje. Meni sve to polako vuče na film "Repo men".

 

Ma postoji srednji sloj firmi. Samo ih ljudi ne percipiraju. Niti se ne trude pronaći te firme. 

 

Kinezi imaju svoje planove. I za to smo krivi svi kolektivno. Prodali smo se za usb c dongle za 2 eura.

4 godine
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Visak kaže...

Zašto se ide na emocije pa se spominje feudalizam, kad je riječ o čistom i nepatvorenom kapitalizmu? Valjda zato što je kontekst negativan, a ne bi se šteli izjasniti kao protivnici kapitalizma?

 

U feudalizmu se dominantna pozicija postiže milošću vladara koji dijeli zemlju i titule, a ovi ga zauzvrat brane od vanjskih i unutarnjih neprijatelja.

U kapitalizmu se dominantna pozicija postiže ulaganjem, inovacijom, borbom na otvorenom tržištu i korištenjem svih dozvoljenih sredstava koja su na raspolaganju.

 

Google i Amazon su upravo ono što kapitalizam obećava, rijetko postignuće ostvarenja Američkog sna. Pa ako se to nekome ne sviđa onda neka tako kaže, a ne buncati o feudalizmu.

 Ovo je kombinacija bešćutnog kapitalizma i globalnog feudalizma, kolonijalizma (na nov način, premda i stari još traje) i još tko zna čega sve ne. To nema naziv. To više nije stari udžbenički kapitalizam, ovo je neka vrsta globalne hegemonije čiji će naziv tek biti skovan. Mi smo pijuni u igri ogromnih iznosa i ogromnih utjecaja.

 

"U kapitalizmu se dominantna pozicija postiže ulaganjem, inovacijom, borbom na otvorenom tržištu " - ma daj, molim te. Postiže se gušenjem konkurencije preuzimanjem ili uništavanjem ako ne pristanu na preuzimanje, prljavim podmetanjem, iskorištavanjem i strahom. Ne znam kako netko u 2021. može nabrajati ideale iz starih udžbenika 20. stoljeća... Vjerujem da si gledao film "There will be blood".

 

Nije to američki san. To je novi - online kolonijalizam. Neka ti velika firma prišarafi pipu prema e-mailu, aplikacijama i podacima, za 5 minuta ćeš biti na koljenima u suzama. EDIT: Evo, Facebook danas opasno štuca. Što će reći oni kojima je on izvor zarade? Barem smo slobodni par sati od komentara po nekim portalim koji koriste Facebook kao platformu za komentare.

 

Ništa od ovoga nije napisano protiv tebe osobno, da krivo ne shvatiš. To je komentar današnjeg svijeta.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 16:59 (zelenapaprika).
16 godina
offline
Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš

Google je monopolist zadnjih 15 godina, a oni se tek sad zabrinuli. No, bolje ikad nego nikad. 

 

Ne kuzim bas po cemu je amazon monopolist, od zadnjih 50 narucenih posiljci online, mozda je jedna sa amazona. Sve ostale su Aliexpress i banggood. 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
zelenapaprika kaže...

 

Nije to američki san. To je novi - online kolonijalizam. Neka ti velika firma prišarafi pipu prema e-mailu, aplikacijama i podacima, za 5 minuta ćeš biti na koljenima u suzama. EDIT: Evo, Facebook danas opasno štuca. 

 Meni ga je facebook već zabiberio kojeg sam upravo izvadio zbog komentara. Tako da su se prebacili i u domenu što se smija, a što ne smije govoriti, što je nekome dozvoljeno, a drugome. Tako da ne samo da je online kolonijalizam već i online američka globalna cenzura kao jedan dio toga (ni kineska nije ništa bolja). To im je sad moderno kad su skupili milijarde korisnika jer su kao cool.

Da mi je netko rekao tamo nekih 2000-ih s entuzijastičnim čitanjem Buga da će najjače globalne IT kompanije postati globalni policajci, cenzori slobode i misli, špijuni nebitnih osobnih navika milijardi pojedinaca i svakog koraka na Internetu... ne bih mu nikad vjerovao. Tad sam bio zaluđen kako je IT nešto plemenito, zabvno i napredno.

15 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Darmarko kaže...
Keso kaže...
"problem sam riješio sa mailboxom u Njemačkoj"
Možeš napisati kako to napraviti, odnosno što je potrebno? Svaki detalj je dobrodošao.

 mailboxde.com

Registriraš se i u profilu vidiš svoju "virtualnu" adresu. Tu adresu koristiš za dostavu proizvoda koje kupuješ. Kad ti paket stigne, u profilu vidiš koliki ti je trošak dostave do tebe i kojom dostavnom službom. To je u suštini sve.

Hvala. Ekstra cijena dostave i za najmanji paket (0.3kg, 10cm) je 90kn (12 eur) dok je za 3kg i veće dimenzije 110kn, skoro ista cijena. Dakle, isplati se kad više stvari kombiniraš da ti zajedno dostave.

Idi i radi nešto korisno!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Isplati se kombiniranje, neki dan mi je došla dostava sa 10-ak stvari i kad se to sve podijeli ispada mi par eura po paketu.
Mailboxde.com je odličan, no ima i drugih servisa koji nisu nas previše preporučljivi. Naručivao sam neke stvari oko Božića, a kako je mailboxde imao zatvorene registracije uzeo sam mygermany - ogromna greška, cijene dostave iznad svake prihvatljivosti, vrijeme reakcije kao krepana kokos i još su mi zagubili jedan paket.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
4 godine
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
another kaže...
zelenapaprika kaže...

 

Nije to američki san. To je novi - online kolonijalizam. Neka ti velika firma prišarafi pipu prema e-mailu, aplikacijama i podacima, za 5 minuta ćeš biti na koljenima u suzama. EDIT: Evo, Facebook danas opasno štuca. 

 Meni ga je facebook već zabiberio kojeg sam upravo izvadio zbog komentara. Tako da su se prebacili i u domenu što se smija, a što ne smije govoriti, što je nekome dozvoljeno, a drugome. Tako da ne samo da je online kolonijalizam već i online američka globalna cenzura kao jedan dio toga (ni kineska nije ništa bolja). To im je sad moderno kad su skupili milijarde korisnika jer su kao cool.

Da mi je netko rekao tamo nekih 2000-ih s entuzijastičnim čitanjem Buga da će najjače globalne IT kompanije postati globalni policajci, cenzori slobode i misli, špijuni nebitnih osobnih navika milijardi pojedinaca i svakog koraka na Internetu... ne bih mu nikad vjerovao. Tad sam bio zaluđen kako je IT nešto plemenito, zabvno i napredno.

 Da krenem od kraja. Meni je IT uvijek bio samo alat jer se nisam nikada klanjao ni traktoru ni rovokopaču ni multipraktik mikseru. Premda mi je IT znatno pomogao u ovih godinu i nešto dana pandemije (a i ranije), ne smatram da je IT lijek za sve.

 

Ljudi previše vjeruju BigTech firmama. Čitao sam na Microsoftovim stranicama kuknjavu pojedinaca koji nisu mogli do podataka na One driveu jer su licencu za 365 paket kupili nekim sumnjivim kanalima. Pa je im Microsoft zaključao accounte i onda su bezuspješno molili da barem preuzmu podatke. Te firme ti mogu zaključati sve i taj svoj potez će uvijek moći opravdati nekim člankom uvjeta korištenja usluge. Sada je još dobro jer imaš izbora, ali što će biti u budućnosti kada će sve u životu ići digitalnim putem, i valute i svi dokumenti i svi podaci...Tko će sve i pod kojim uvjetima (koje sami napišu) imati kontrolu nad time?

 

Europa nije odgovorila na adekvatan načinu razvoju američkih tech firmi i stvarno smo jadni. Jedino što imaš je da su ti podaci negdje u Dublinu, Amsterdamu, Frankfurtu, Beču ali su i dalje pod čizmom velikih firmi koje rade što ih je volja (pa ih ti poslije "šamaraj" EU direktivama).

 

Negdje niti ne mogu pristupiti Web sadržajima jer dolazim iz EU. Web stranica mi javi da dolazim iz EU i da taj sadržaj nije namijenjen meni. I gotovo. Tako da tu slobode nema niti će je biti.

16 godina
neaktivan
offline
Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je baruš

Svi problemi s tech firmama nastaju zbog vašeg korištenja tih firmi. Nije da oni dolaze u vaše kuće i govore va što smijete, a što ne, ili da vam kopaju po ladicama i hard diskovima i uzimaju podatke.

 

Prestankom korištenja prestaju i problemi. To se zove mogućnost izbora. Problem je što bi svi htjeli besplatne usluge Googla i Facebooka, ali pod svojim, a ne njihovim uvjetima. Ma da.

 

Realno je daleko veći problem što Amazon ne dozvoljava sindikate i izrabljuje svoje radnike od svih problema koje ste naveli, ali prosječnom korisniku je bitnije da mu paket stigne dan ranije, nego da tamo neki šljaker smije otići na WC. Radnička prava su ipak važnija od potrošačkih jer posao je životno nužan i nije ga lako promijeniti kao dućan iz kojeg naručuješ i radnici su daleko ovisniji o poslodavcu nego korisnici o provideru. Bar na današnji datum bi toga trebali biti svjesni, jer se netko izborio da ne radimo 12 sati dnevno bez ikakvih prava, samo što to uzimamo zdravo za gotovo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Visak kaže...

 

Realno je daleko veći problem što Amazon ne dozvoljava sindikate i izrabljuje svoje radnike od svih problema koje ste naveli, ali prosječnom korisniku je bitnije da mu paket stigne dan ranije, nego da tamo neki šljaker smije otići na WC. 

Nitko ne tjera radnike u Amazonu da rade u Amazonu, niti u bilo kojoj drugoj firmi u kojima im uvjeti ne odgovaraju. Nek daju otkaz i rade negdje drugdje.

 

Those damn scientist people have been promising global warming for years now. But when I go outside it's still very cold. I want the global warming like they promised NOW! I hate being col
16 godina
neaktivan
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Napisam sam odgovor na to, ali si ga ignorirao.

Ljudi moraju raditi da bi se prehranili. Stoga tržište rada nije isto što i tržište roba i usluga. Poslodavac i radnik nisu u ravnopravnom položaju i zato je potrebna jaka regulacija tog odnosa. Bez Facebooka možeš normalno živjeti, a bez posla ne. Poslodavac naprosto ne može postavljati neke uvjete radnicima ka što su neodlazak na WC ili osnivanje sindikata. To su neke civilizacijske vrijednosti ispod kojih se ne može ići.
Pogotovo kad se ne radi o firmi koja jedva preživljava, pa se ljudi odriču prava kako bi uopće opstali, nego rade za najbogatijeg čovjeka na svijetu.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.5.2021 12:31 (Visak).
4 godine
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Visak kaže...

Svi problemi s tech firmama nastaju zbog vašeg korištenja tih firmi. Nije da oni dolaze u vaše kuće i govore va što smijete, a što ne, ili da vam kopaju po ladicama i hard diskovima i uzimaju podatke.

 

Prestankom korištenja prestaju i problemi. To se zove mogućnost izbora. Problem je što bi svi htjeli besplatne usluge Googla i Facebooka, ali pod svojim, a ne njihovim uvjetima. Ma da.

 

Realno je daleko veći problem što Amazon ne dozvoljava sindikate i izrabljuje svoje radnike od svih problema koje ste naveli, ali prosječnom korisniku je bitnije da mu paket stigne dan ranije, nego da tamo neki šljaker smije otići na WC. Radnička prava su ipak važnija od potrošačkih jer posao je životno nužan i nije ga lako promijeniti kao dućan iz kojeg naručuješ i radnici su daleko ovisniji o poslodavcu nego korisnici o provideru. Bar na današnji datum bi toga trebali biti svjesni, jer se netko izborio da ne radimo 12 sati dnevno bez ikakvih prava, samo što to uzimamo zdravo za gotovo.

 

Visak kaže...
Napisam sam odgovor na to, ali si ga ignorirao.

Ljudi moraju raditi da bi se prehranili. Stoga tržište rada nije isto što i tržište roba i usluga. Poslodavac i radnik nisu u ravnopravnom položaju i zato je potrebna jaka regulacija tog odnosa. Bez Facebooka možeš normalno živjeti, a bez posla ne. Poslodavac naprosto ne može postavljati neke uvjete radnicima ka što su neodlazak na WC ili osnivanje sindikata. To su neke civilizacijske vrijednosti ispod kojih se ne može ići.
Pogotovo kad se ne radi o firmi koja jedva preživljava, pa se ljudi odriču prava kako bi uopće opstali, nego rade za najbogatijeg čovjeka na svijetu.

 Konačno zreli odgovori na BUG-ovom forumu.

12 godina
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b
Kada ih se zamjeni strojevima sa većom razinom automatizacije, plakat će za Amazonom. A to će se definitivno dogoditi. Najzalosnije je što se stvara pritisak za uvođenje UBI koji je samo kopanje dublje rupe iz koje nema izlaza na lijep način. Kroz cijelu ljudsku civilizaciju su postojale piramide te se pojedinac mogao uzdignuti iz mase samo na plećima drugih kroz njihov znoj, suze i krv. Naivno je misliti da bi kapitalizam bio nešto drugačije. I molim da se ne zavaravamo - ovo što se događa je mokri san kapitalizma odnosno njegova ultimativna težnja, a ne neka izopačena verzija koja odstupa od "književne" te joj treba dati novo ime.

I dok se u potpunosti slažem da smo mi korisnici pomogli stvoriti ovakve divove, sada je IMHO kasno jer maknuti se od njihovih usluga znači pristati na kompromis ili koristiti lošiju uslugu, a malo tko je otvoren tako nečemu. Ako se netko i približi stupnju da ima potencijala postati im konkurencija, to vrlo brzo rješavaju više ili manje etičkim metodama.
3 godine
neaktivan
offline
Re: Živimo u tehnološkom feudalizmu: internet je b

Na što bi ličio Internet da se iz googlovog rezultata maknu svi ti "somovi" iz baruštine.

Moguće je vidjeti s pretraživačem:
https://millionshort.com

Taj pretraživač uklanja top n rangiranih sajtova iz rezultata.

I daje šansu ostalim sajtovima. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.5.2021 8:35 (ccc2002).
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice