Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

poruka: 43
|
čitano: 9.220
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg".
8 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Ili još jednostavnije objašanjenje - bez videa. Masa i energija su ekvivalene (E = m c2), pa se masa može izraziti u jedinicama energije (J), a energija  se opet može ipovezati s Planckovom konstantom (J s), kvantom djelovanja. Inače, bilo je govora da se kilogram definira kao određeni broj atoma, recimo broj atoma jednog silicijeva izotopa. No očito se točnije određuje Planckova konstanta nego što se broje atomi. 

 
14 0 hvala 4
16 godina
odjavljen
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Ja se nadam da ce ga redefinirati tako da ja opet budem ispod 100 kg

Freak Show Inc.
 
33 1 hvala 0
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
danen kaže...

Ili još jednostavnije objašanjenje - bez videa. Masa i energija su ekvivalene (E = m c2), pa se masa može izraziti u jedinicama energije (J), a energija  se opet može ipovezati s Planckovom konstantom (J s), kvantom djelovanja. Inače, bilo je govora da se kilogram definira kao određeni broj atoma, recimo broj atoma jednog silicijeva izotopa. No očito se točnije određuje Planckova konstanta nego što se broje atomi. 

 

 

Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Kilogram iznosi jedan kruh. Bijeli, iz pekare na uglu. Uvijek isti već godinama. Ne kao njihov uteg ispod 2 staklena zvona.

Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Neka naprave mjeru od granita i nemaju brige.

 

Truth in engineering.
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Inace, primjeceno je da je uteg poceo gubiti masu kad je Sanader dosao na vlast

Freak Show Inc.
 
12 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
Friday kaže...

Inace, primjeceno je da je uteg poceo gubiti masu kad je Sanader dosao na vlast

 Kad je on dosao na vlast, nije samo uteg poceo gubiti na masi...

Truth in engineering.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
danen kaže...

Ili još jednostavnije objašanjenje - bez videa. Masa i energija su ekvivalene (E = m c2), pa se masa može izraziti u jedinicama energije (J), a energija  se opet može ipovezati s Planckovom konstantom (J s), kvantom djelovanja. Inače, bilo je govora da se kilogram definira kao određeni broj atoma, recimo broj atoma jednog silicijeva izotopa. No očito se točnije određuje Planckova konstanta nego što se broje atomi. 

 Bezveze, propuštena prilika da se zaposli mladi, kompetentan kadar u državnom povjerenstvu u za brojanje atoma.

9 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Kvragu, prvo me tupe kako 7h ujutro nije 7h već 8h a sad više niti kilogram nije kilogram nego 999,99995 grama. Što će još biti, da nismo sami u svemiru? 

 
1 1 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
I sve bi bilo u redu da osnovna jedinica nije GRAM! ;-)
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 9:00 (Antiseptik).
Moj PC  
2 10 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
danen kaže...

Ili još jednostavnije objašanjenje - bez videa. Masa i energija su ekvivalene (E = m c2), pa se masa može izraziti u jedinicama energije (J), a energija  se opet može ipovezati s Planckovom konstantom (J s), kvantom djelovanja. Inače, bilo je govora da se kilogram definira kao određeni broj atoma, recimo broj atoma jednog silicijeva izotopa. No očito se točnije određuje Planckova konstanta nego što se broje atomi. 

 Već 2013.g. napravljena je kugla silicijeva izotopa, najsavršenija moguća, po kojoj bi određivali kilogram. Pomoću nje je definirana avogadrova konstanta pa s time i redefiniran kilogram. Mislim da se mjenjaju i mol, amper i kelvin u isto vrijeme kad i kilogram. 

X
9 godina
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
Antiseptik kaže...
I sve bi bilo u redu da osnovna jedinica nije GRAM! ;-)

 

https://hr.wikipedia.org/wiki/SI_osnovne_jedinice

 

Ako ne znaš, stari naziv za SI bio je MKSA, metar - kilogram - sekunda - Amper.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 9:03 (Thinker).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
Antiseptik kaže...
I sve bi bilo u redu da osnovna jedinica nije GRAM! ;-)

 Ovo nešto novo? Nisam tako učio u školi .

 

Btw. ako se referenciraš na prefik kilo, nemoj.

Ako ti nije sumnjivo da znaš bolje od skupa znanstvenika, svih prethodnih komentatora te ne osjećaš potrebu da bar prosurfaš prije pisanja (npr. Osnovne mjerne jedinice)  vjerojatno nema ni smisla da ovo pišem...ali ipak...

10 godina
online
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Kilogram iznosi jedan kruh. Bijeli, iz pekare na uglu. Uvijek isti već godinama. Ne kao njihov uteg ispod 2 staklena zvona.

 Osim što "kila kruha" u pekarama već odavno nije kila kruha već 850 ili 750 grama a oni manji su 450. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
Antiseptik kaže...
I sve bi bilo u redu da osnovna jedinica nije GRAM! ;-)

 ovisi kod koga kupuješ 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Prevedeno na 'rvacki narodni jezik:

 

RUČNO CIJEPANJE DLAKE NAČETVERO PO DUŽINI

 

 

 

 

 

PS

Nakon ovog 'revolucionarnog' otkrića, kruh će biti teži i naravno skuplji.

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 9:56 (memulica).
Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
danen kaže...

Ili još jednostavnije objašanjenje - bez videa. Masa i energija su ekvivalene (E = m c2), pa se masa može izraziti u jedinicama energije (J), a energija  se opet može ipovezati s Planckovom konstantom (J s), kvantom djelovanja. Inače, bilo je govora da se kilogram definira kao određeni broj atoma, recimo broj atoma jednog silicijeva izotopa. No očito se točnije određuje Planckova konstanta nego što se broje atomi. 

 Jedino i taj pristup ima manu, a to je da se naše znanje o Prirodi (npr. fizikalne teorije) postulira kao principi Prirode same, a to će kasnije voditi u teže razumijevanje opaženih fenomena koji nisu u skladu s znanim teorijama jer čak i mjerne jedinice koje koristimo u mjernim instrumentima kojima mjerimo te fenomene sadrže prethodne teorije ugrađene u sebi. Ne kažem naravno da je držanje ispod zvona neke jedinice mjere bolje, nego samo da treba biti svjestan i da ovako definirane jedinice skrivaju opasnosti i moguće prepreke za buduće spoznaje. Rezultat koji vodi na krivi trag tada će dati sam mjerni uređaj! I time se vraćamo na antičku, Aristotelovu dvojbu kad se eksperiment smatrao "prljavim" načinom učenja o Prirodi.

 

Da malo konkretiziram ovo gore, mogu kao primjer podsjetiti, da u fizici, kad postavljamo neki teorijski model, uvijek pretpostavljamo prvo linearni odnos između veličina jer je očito najjednostavniji i za razumijevanje i za računanje, ali odnos između veličina generalno uvijek je neka nepoznata funkcija y=f(x), a linearni režim je samo prvi nekonstantni član u Taylorovom razvoju te funkcije i to na poznatoj domeni argumenta x, dok viši red zanemarujemo. Jasno, ako proučavani fenomen ne funkcionira sa samo linearnim odnosom idemo s kompliciranijom mašinerijom. Mnogo naših modela je linearno jer nam to radi zadovoljavajuće za naše iskustvo. Međutim, čim se naleti na neku nekonzistentnost ispada da Priroda zapravo uvijek skriva nelinearne članove, samo mi nismo vidjeli režime gdje se oni pojavljuju. Imajći to na umu sve ove jednakosti koje se iskoriste za definiciju mjernih veličina trebalo bi definirati unutar slučajeva na kojima su bili testirani, a izvan njih jasno naznačiti hipotetsku ekstrapolaciju. Tako da i ovaj novi kilogram bit će vjerodostojan kilogram u svakodnevnim, dobro testiranim uvjetima, ali recimo u ranom svemiru, ili velikim zakrivljenostima u blizini crnih rupa vjerojatno bi bilo bolje, da karikiram, koristiti ovaj uteg iz Pariza jer on će tada biti bliže direktnom iskustvu nego Planckova konstanta, Hallov i Josephsonov efekt itd.

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
13 godina
neaktivan
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Već vidim nove marketinške naljepnice preko cijele kutije skupih vaga i kako me teta uvjerava da je baš ta najtočnija i zašto 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 13:07 (mađioničar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
memulica kaže...

Prevedeno na 'rvacki narodni jezik:

 

RUČNO CIJEPANJE DLAKE NAČETVERO PO DUŽINI

 

 

 

 

 

PS

Nakon ovog 'revolucionarnog' otkrića, kruh će biti teži i naravno skuplji.

 

Nije to cijepanje dlake na četvero. To je cijepanje dlake na 1,50916018 x 1033 djelova.

 

A zašto je to potrebno ti itako ne bi razumio, pa neka ostane na tomu.

42
15 godina
neaktivan
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
Da bi uteg imao smisao, mora ga se ponekad izvaditi ispod stakla i usporediti s nečime. Takvom manipulacijom neizbježno dolazi do onečišćenja i mikro oštećenja.

S druge strane, ako su uspjeli detektirati promjenu na etalonu, znači da imaju precizniju metodu, tj. bolji etalon.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.11.2018 14:23 (Visak).
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

Kilogram iznosi jedan kruh. Bijeli, iz pekare na uglu. Uvijek isti već godinama. Ne kao njihov uteg ispod 2 staklena zvona.

 nije istina u hrvatskoj nema kilogram kruha, sve je od  600 - 700 - 750 grama 

 

a naplate ga kao kilogram

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
6 godina
protjeran
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Na istoku bi rekli: besposlen pop i jariće krsti.

 

Ne znaju napraviti poštenu bateriju za elektroničke uređaje ili automobile, ali znaju redefinirati kilogram. To će nas spasiti. Pogotovo kod naših trgovaca koji ionako sve mjere "od oka".

 

 
1 0 hvala 0
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
4ndY kaže...
danen kaže...

Ili još jednostavnije objašanjenje - bez videa. Masa i energija su ekvivalene (E = m c2), pa se masa može izraziti u jedinicama energije (J), a energija  se opet može ipovezati s Planckovom konstantom (J s), kvantom djelovanja. Inače, bilo je govora da se kilogram definira kao određeni broj atoma, recimo broj atoma jednog silicijeva izotopa. No očito se točnije određuje Planckova konstanta nego što se broje atomi. 

 Jedino i taj pristup ima manu, a to je da se naše znanje o Prirodi (npr. fizikalne teorije) postulira kao principi Prirode same, a to će kasnije voditi u teže razumijevanje opaženih fenomena koji nisu u skladu s znanim teorijama jer čak i mjerne jedinice koje koristimo u mjernim instrumentima kojima mjerimo te fenomene sadrže prethodne teorije ugrađene u sebi. Ne kažem naravno da je držanje ispod zvona neke jedinice mjere bolje, nego samo da treba biti svjestan i da ovako definirane jedinice skrivaju opasnosti i moguće prepreke za buduće spoznaje. Rezultat koji vodi na krivi trag tada će dati sam mjerni uređaj! I time se vraćamo na antičku, Aristotelovu dvojbu kad se eksperiment smatrao "prljavim" načinom učenja o Prirodi.

 

Da malo konkretiziram ovo gore, mogu kao primjer podsjetiti, da u fizici, kad postavljamo neki teorijski model, uvijek pretpostavljamo prvo linearni odnos između veličina jer je očito najjednostavniji i za razumijevanje i za računanje, ali odnos između veličina generalno uvijek je neka nepoznata funkcija y=f(x), a linearni režim je samo prvi nekonstantni član u Taylorovom razvoju te funkcije i to na poznatoj domeni argumenta x, dok viši red zanemarujemo. Jasno, ako proučavani fenomen ne funkcionira sa samo linearnim odnosom idemo s kompliciranijom mašinerijom. Mnogo naših modela je linearno jer nam to radi zadovoljavajuće za naše iskustvo. Međutim, čim se naleti na neku nekonzistentnost ispada da Priroda zapravo uvijek skriva nelinearne članove, samo mi nismo vidjeli režime gdje se oni pojavljuju. Imajći to na umu sve ove jednakosti koje se iskoriste za definiciju mjernih veličina trebalo bi definirati unutar slučajeva na kojima su bili testirani, a izvan njih jasno naznačiti hipotetsku ekstrapolaciju. Tako da i ovaj novi kilogram bit će vjerodostojan kilogram u svakodnevnim, dobro testiranim uvjetima, ali recimo u ranom svemiru, ili velikim zakrivljenostima u blizini crnih rupa vjerojatno bi bilo bolje, da karikiram, koristiti ovaj uteg iz Pariza jer on će tada biti bliže direktnom iskustvu nego Planckova konstanta, Hallov i Josephsonov efekt itd.

 

 ... koliko je to u krumpirima?

 

 

 

 

8 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Mene sad zanima, hoćemo li morati kalibrirati sve vage koje imamo, i trgovine recimo vage za voće itd ?

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Joj, neki komentari bole koliko su primitivni. Pa normalno da ta redefinicija nije bitna vama ili meni, bitna je znastvenicima diljem svijeta kojima svaka decimala igra ulogu u proracunima. Uskoro imamo u redefiniciju Kelvina, moj profesor s faksa ce biti jedan od clanova na konferenciji poput ove, gdje ce se redefinirati Kelvin. 

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Ova prethodna poširoka diskusija ukazuje na činjenicu da se svako mjerenje osniva na nekom etalonu. Planckova konstanta je etalon, uz pretpostavku da je konstanta! Metar i sekunda  su isprva bili definirani prema veličini i brzini rotacije Zemlje (Zemlja je etalon), dok se nije otkrilo da se i one mijenjaju. I ovo razmišljanje o "prljavim" mjerama ukazuje na ono što na što su ukazivali već grčki filozofi, poglavito Platon i Aristotel. U prirodni kao takvoj ništa nije konstantno jer upravo promjenjivost fizičkih (protežnih, vremenitih) bića ukazuje na njihovo objektivno, dakle osjetilima primjetljivo postojanje. Nepromjenjiva su samo matematička bića (pojmovi), no ona se ne mogu osjetilima (ili njihovim produžecima - znanstvenim instrumentima) zapažati, pa stoga ni mjeriti. Sve to ukazuje da  nema niti može biti apsolutnog etalona. On ovisi kako o stanju teorije tako i o moćnosti eksperimentalnih metoda. 

A o kruhu... Nekoć je kruh imao uvijek istu cijenu, no različitu masu - ovisno o cijeni brašna. 

 
3 0 hvala 1
13 godina
offline
Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za uteg

Fala bogu vise da se to mjenja i detaljnije definira, Cd je također zrela za promjenu....

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
=XFX=PlayHard kaže...

Joj, neki komentari bole koliko su primitivni. Pa normalno da ta redefinicija nije bitna vama ili meni, bitna je znastvenicima diljem svijeta kojima svaka decimala igra ulogu u proracunima. Uskoro imamo u redefiniciju Kelvina, moj profesor s faksa ce biti jedan od clanova na konferenciji poput ove, gdje ce se redefinirati Kelvin. 

Studenti fizike u ekstazi. Prekupcima na placu je jako važno da je kilogram redefiniran. Sad ću dobiti još 0,000000000001 grama više mandarina i banana nakon što na placu zatražim 1 kilogram istih. Obavezno ću ih pitati na temelju koje formule računaju kilogram.

 

Samo nemojte (prof i ti) to (redefiniranje kilograma) spomenuti nikome u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta jer će novi kurikul postati još noviji. Bit će potrebno iznova napisati udžbenike.

 

Pozdravlja te primitivac!

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
danen kaže...

Ova prethodna poširoka diskusija ukazuje na činjenicu da se svako mjerenje osniva na nekom etalonu.

I baš zato je nejasno zašto se oko svega radi velika misa.

14 godina
offline
Re: Znanstvenici će na Generalnoj konferenciji za
ridealong kaže...
=XFX=PlayHard kaže...

Joj, neki komentari bole koliko su primitivni. Pa normalno da ta redefinicija nije bitna vama ili meni, bitna je znastvenicima diljem svijeta kojima svaka decimala igra ulogu u proracunima. Uskoro imamo u redefiniciju Kelvina, moj profesor s faksa ce biti jedan od clanova na konferenciji poput ove, gdje ce se redefinirati Kelvin. 

Studenti fizike u ekstazi. Prekupcima na placu je jako važno da je kilogram redefiniran. Sad ću dobiti još 0,000000000001 grama više mandarina i banana nakon što na placu zatražim 1 kilogram istih. Obavezno ću ih pitati na temelju koje formule računaju kilogram.

 

Samo nemojte (prof i ti) to (redefiniranje kilograma) spomenuti nikome u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta jer će novi kurikul postati još noviji. Bit će potrebno iznova napisati udžbenike.

 

Pozdravlja te primitivac!

 

 

Ja mislim da je najbolje da ti odes CERN i objasnis svim tim znanstvenicima kako je ta masa elektrona i pravilna definicija mase mlacenje prazne slame i da njihov sudarac cestica ne treba tu preciznost, nes ti kilogram gore dolje, u rvatskoj je to sve isto, stas ti rvatu govorit o kili, pa valjda mi ebemu znamo sta je kilo he-he, smije se, rokce

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice