Znate li napisati "g"?

poruka: 34
|
čitano: 17.709
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Znate li napisati "g"?".
15 godina
offline
Znate li napisati "g"?

nije problem znati napisati, neGo čemu? malo g s petljom dolje ("script font") je u latinici klasik. samo da ne izGleda kao 9. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Znate li napisati "g"?

Očito ljudi alarmantno malo čitaju pa jadni nemaju kad vidjeti slova...

Moj PC  
7 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Znate li napisati "g"?

Meni je jedna vračara psihologinja rekla da što češće zapisujem stresne situacije, bit ću smireniji.

Poslije ovoga teksta upravo krenuh....

 

btw;

Inače, doktori su poznati po "liepom rukopisu" 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 11:14 (Anđeo bez falinge).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?

.. ne, čitaju jednako/više, ali je taj text tipkan, ne rukopisan.. i tad naravno nemaju prilike vidjeti onaj drugi font, dok kao dio testa, kad im se pokaže, mozak ga uopće ne registrira drugačijeg, jer kod čitanja nije ni važan pisan-štampan.. nego pročitati-razumjeti text i tad se mzak lako 'prevari' (još su zanimljiviji testovi s bojama i sl. .. tj ono što mislimo da vidimo vs ono što je stvarno..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Re: Znate li napisati "g"?
ihush kaže...

.. ne, čitaju jednako/više, ali je taj text tipkan, ne rukopisan.. i tad naravno nemaju prilike vidjeti onaj drugi font, dok kao dio testa, kad im se pokaže, mozak ga uopće ne registrira drugačijeg, jer kod čitanja nije ni važan pisan-štampan.. nego pročitati-razumjeti text i tad se mzak lako 'prevari' (još su zanimljiviji testovi s bojama i sl. .. tj ono što mislimo da vidimo vs ono što je stvarno..).

Ma jasno da kod čitanja ne registriraš neke razlike koje bi primijetio i zapamtio kad pišeš, ali svejedno mi se čini nemogućim da toliko puta vidiš slovo i da ga ne možeš prepoznati. Realno mi je za očekivati da se neće čovjek odmah sjetiti da ima par slova koja imaju više od jednog oblika, da ih ne znaju reproducirati također, ali da im pokažeš četiri mogućnosti i da ne znaju prepoznati nešto što viđaju svaki dan me zaista iznimno čudi.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 11:00 (Mirko935).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Najveći jad i bijeda je činjenica da je gotovo identičan članak objavio Index prije skoro 2 mjeseca, točnije 4.4

http://www.index.hr/Black/clanak/znate-li-koje-je-slovo-ispravno-napisano-vecina-ljudi-nema-pojma/1036611.aspx
 
7 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Anđeo bez falinge kaže...

btw;

Inače, doktori su poznati po "liepom rukopisu" 

 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
15 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Mirko935 kaže...
..ali da im pokažeš četiri mogućnosti i da ne znaju prepoznati nešto što viđaju svaki dan me zaista iznimno čudi.

 -ma to je više 'nerazumijevanje' samog pitanja-testa (i američanske studije..). :)

-ljudi ni ne primjećuju razliku, naravno da normalno čitaju oba oblika.. ali sad su svi tekstovi tipkani.. kao i ovaj, facebook, haštag, sms.. itd. i tad je ono što mozak vidi ''g'' .. mada je možda i onaj pisani s udicom :) .. jednostavno kao 'prevde razliku'.. jer je realno isto. Možda karikiran suprotan primjer je veliko slovo U .. koje osvisno o serifu povezujemo s nečim drugim.. tako je to. no to primjećujemo mi, ne američani..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Znate li napisati "g"?

Opet varate napaćeni narod sa nebitnim studijama iz Amerike.

 

Za koji kuki bi iko izvan struke trebao/želio znati pravilan izgled tipografskog slova g !!!???

 

I to još ga znat pravilno napisati!???

 

Pa još korelacija sa ne znam čim, a uzorak u rangu reklama za kremu protiv bora

 

 

PS

 

I naravno opet KLIKBAJT u naslovu. Imbex dobiva opasnu konkurenciju.

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 11:39 (memulica).
Moj PC  
3 3 hvala 0
8 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
memulica kaže...

 

 

tipografija - samo ime ti govori zašto bi trebao znati pravilan izgled. Typos = forma, grafein pisati => forma pisanja, danas bi to bilo standard slova. Ključ razumijevanja uopće.

 

Osim modernih hibridno vektorskih kopi pejst šarlatana, pravi tipografi dizajneri koriste povijesne, kaligrafske poteze kistom kao osnovu za tipografiju (nekad i doslovce).

 

Korelaciju je nepotrebno argumentirati - dešava nam se konstantno: posljedica je polupismenost i nerazumijevanje smisla pročitanog. SUMLJAŠ LI U TO? Jeri te to muči poput poput osporavatelja istambulske konvencije? Engrish je, btw, sličan globalni fenomen (kod nas supstitucija jer <> jel).

 
 
 

 

Mi čak npr ni na Wikipediji nemamo objašnjen pojam što je to Karolinška minuskula (za razliku od npr Slovenacaovdje je najbliže tome na rvackom), kamo li nešto ovako:

 

Fora sa člankom je u tome da, u općoj debilizaciji, gomiletina Amera (ali i drugih nativnih english speakera) uopće nema pojma koje je to slovo - ne znaju ga pročitati u romanskoj formi.

Istina je da je ovaj članak prezentiran kao imbex clickbait članak, doista naliči onim debilanama. No to ne umanjuje njegovu težinu, i smisao napisanog. Ne potcjenjuj Bereckog.

Ovo sa g je doista fenomen: nije riječ o nekakvom "apstraktnom tipografskom riješenju" već o razvoju pisma. Pisma koje i TI koristiš (ili si u "Hej Google" fazi?). Slova su suprotno okrenuta!

12 godina
protjeran
offline
Znate li napisati "g"?

Ja kad vidim svoje djete kak pise pisana slova padnem na guzicu jer ga nemogu procitati, znaci to nema veze s onim sto sam ja ucio prije 30+g..

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 15:49 (Stjepanj).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Stjepanj kaže...

Ja kad vidim svoje djete kak pise pisana slova padnem na guzicu jer ga nemogu procitati, znaci to nema veze s onim sto sam ja ucio prije 30+g..

 nemoj ga/je gledati .

 

@Zechina: kad smo već kod dobrijeh majaca ...

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 16:46 (Ajar).
8 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
ajde da je istraživanje pokazalo neku korelaciju s razumijevanjem napisanog, ali ovako...
Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Znate li napisati "g"?

Omg, o čemu se ovdje piše.

 

Kog briga kako se piše g.

 

Hoćemo tekstove o znanosti, o ljekovima, o fizici, o medicini pogotovo, nešto iz područj neurologije itd

 
3 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Zechina kaže...

 

 Pisma koje i TI koristiš (ili si u "Hej Google" fazi?). Slova su suprotno okrenuta!

 

 Isusek; Isusek

 

Jel' možeš razlikovati/odvojiti tipografiju, rukopis, pravopis, krasopis, pismo, font, kaligrafiju, sleng, zahebanciju i sl.

 

To sve si spojio u jedan kupus nečega samo tebi razumljivog.

 

Samo mi nemoj reć još i da si grafički dizajner, jer ću se počet valjat po podu smijeha.

 

 

Dakle tipografske znakove ne pišemo, već ih tiskamo na papir. U moderno doba ih 'tiskamo' na zaslone raznih digitalnih uređaja.

 

Ova nebitna studija izmišlja toplu vodu i čude se čudom oko gluposti.

 

 

Ljudi mogu pročitati/prepoznati ispravno tipografske znakove ilitiga fontove bez obzira na koju stranu bili okrenuti, imali kvačicu ili ne.

 

Sigurno od toga neće oslijepiti, postati disleksični i sl. gluposti.

 

 

PS

 

tipografija (tipo- + -grafija), umijeće slaganja tipografskih elemenata, tj. dijelova tiskarskoga sloga (teksta) i ilustracija u jedinstvenu i razumljivu optičku cjelinu. Provodi se uz poštivanje pravila sintakse i kompozicije grafičkoga proizvoda, te tehnol. zahtjeva grafičke reprodukcije. Tako se tipografija bavi npr. izborom prikladnih pismovnih vrsta, veličine znakova, pismovnoga reza, razmaka između redaka i sl., čime se postiže čitljivost otisnutoga teksta i ugodnost čitanja kroz dulje vrijeme. U terminologiji klas. knjigotiska tipografija je podrazumijevala tehnike i djelatnosti ručnog ili strojnoga slaganja olovnoga sloga i samoga tiska, te se počela razvijati od izuma pomičnih slova J. Gutenberga. U tom se smislu smatra da je tipografija otvorila epohu knjige u civilizaciji, učinivši ju općepristupačnom. Danas se tipografsko umijeće iskazuje u dizajnu grafičkih proizvoda.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
6 godina
protjeran
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Glavas_ZG kaže...

Omg, o čemu se ovdje piše.

 

Kog briga kako se piše g.

 

Hoćemo tekstove o znanosti, o ljekovima, o fizici, o medicini pogotovo, nešto iz područj neurologije itd

 Nešto o Schizophrenia 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
12 godina
offline
Znate li napisati "g"?

Možda je do mene, ali toliko dugo sam gledao Googleov stari logo da bi prepoznao pravilno "g" i da me pijanog probudiš u 7 ujutro.

 
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
I ne pise se g nego gg.
Moj PC  
5 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
memulica kaže...

 

Ja nemam problema sa distinkcijom stvari koje si nabrojao; no ti očito imaš problema sa povezivanjem stvari koje sam ja prethodno naveo.


Nema ti čak smisla ni objašnjavati slijed, jer da imaš volje ili interesa osim uobičajenog trolanja, sam bi shvatio.
"Nevidljiva poveznica" ti je objašnjena ovdje, upravo za grafem (slovo) G/g:
http://aboutletterg.blogspot.hr/2011/11/from-g-to-g.html

 

Čitav taj site (blog) je posvećen upravo slovu G. Postoji razlog za to.
"Evolution of the small letter g" je primjer iz knjige "An Essay on Typography" Erica Gilla, jednog od "očeva" moderne tipografije.
Zbrci je (osim povijesne anglo-saksonske uporabe malog "g"), itekako doprinio Steve Jobs osobno, pobrkavši pojam "typeface" (oblik pisma, pismovni rez, "font family") i "font" (npr italic, light, bold, ali i serif!). Lik je odslušao jedan tečaj (!) o kaligrafiji i tipografiji i naknadno hibridno "izamerikanizirao" stoljeća paleografije i tipografije.

 

Ugrubo, grafem G se razvio iz C, a "rimska"/"closed tail"/"tipografska" verzija g je po IPA-i trebala biti oznaka za npr naš slavenski frikativ "gh", koji NE POSTOJI u engleskom.
Taj g mi izgovaramo u npr "drag" ili "glava" i NIJE isti glas kao u "gram" ili npr "gaggle" (gakanje).
Možda je upravo to razlog zašto je originalni Googleov logo koristio taj "tipografski" g. :)
No:

IPA to (s razlogom) prepoznaje, ali ne i hrvatski standardni jezik, dok se u praksi širi epidemija "nebitnosti" razlikovanja npr "jer" i "jel", "iko" i "itko", č/ć itd.
Posljedično, sve je više ovakvih što tvrde da "Ljudi mogu pročitati/prepoznati ispravno tipografske znakove ilitiga fontove bez obzira na koju stranu bili okrenuti, imali kvačicu ili ne."
Kao što ti sam brkaš tipografski znak i font, jer "tko bi uopće trebao znati pravilan izgled slova"...
Zato i pišeš "iko" umjesto "itko". 

 

Ovo što si naveo:
> Za koji kuki bi iko izvan struke trebao/želio znati pravilan izgled tipografskog slova g !!!???
...ne samo da je poražavajuće, već je zeitgeist, duh vremena idiokracije koju trpimo.
To je, otprilike, kao da kažeš da ti treba struka za "pravilno množenje".
"Pravilan izgled slova g" PODRAZUMIJEVA "pravilan izgled tipografskog slova g".

Ako ne znaš "pravilan" (standardan) izgled slova, nećeš ga sa sigurnošću moći ispravno ni pročitati, kamo li reproducirati - i to je gorući globalni problem, a ANALOGIJOM dovodi do krivog pamćenja riječi, sintagmi, uporabe i u konačnici razumijevanja konteksta. Što si i sam dokazao tvrdnjom o "korelaciji", "kupusu", - da ne možeš povezati "tipografiju, rukopis, pravopis, krasopis, pismo, font, kaligrafiju" (pa si još trolerski ubacio "sleng, zahebanciju i sl."), već si to okarakterizirao kao "kupus nečega samo tebi razumljivog".

Upravo iz tog razloga ovu studiju nisu radili paleografi i antropolozi već bihevioristi (psiholozi).


Studija per se nije toliko bitna, osim što ukazuje na već poznati i zabrinjavajući fenomen.
Mali uzorak djeluje neozbiljno (valjda jedino u čemu se ovdje slažem s tobom), no uzmi to tek kao predstudiju za već prepoznat, vrlo složen (multidisciplinarni) fenomen.


Pobrkao si paleografiju sa tipografijom: doista nitko van struke ne treba biti stručnjak za ukupan povijesni razvoj pisma - ne govorimo o glagoljici.
No, ovdje govorimo o STANDARDU pisanja minuskulnog (malog) slova g. To je međunarodni (tipografski) standard.
Provjeri na International Phonetic Association ili ISA ako ne vjeruješ.
Osnove bi trebalo znati. Zapamti bar ova dva pojma: Rimska kapitala (majuskula) i Karolina (Karolinška minuskula). Bez njih ne bi imao ova slova koja danas koristiš.
I ne bi provalio "korelativni kupus" poput:
> Dakle tipografske znakove ne pišemo, već ih tiskamo na papir. U moderno doba ih 'tiskamo' na zaslone raznih digitalnih uređaja.
NO SHIT, SHERLOCK?
Hebeno si "moderan"! ZNAK = SLOVO???

Za početak, znak NIJE jednako slovu (tipografski ili bilo kakav). Generaliziraš g pod znakove. Grafem g je podskup alfabeta (slovnog skupa), koji je podskup (tipografskog) znakovlja.
SVAKO od tipografskih slova je pisano, crtano, tek potom konstruirano da bi moglo biti otisnuto ili otipkano. Tipografija ne bi postojala da nije paleografije. To ti je ta nevidljiva poveznica "kupusa" koji ne razumiješ.

 

Možda ti umjesto tipografije pretpostavljaš "lettering", autorsku slobodu crtanja slova (kao u npr grafitima, ili povijesno inicijalima ili monogramima)?
No, tebi je to ionako sve isto. Imalo kvačicu ili ne, znak ili slovo, kako god slovo ili znak bili okrenuti, typeface ili font, znak ili font; lettering, paleografija ili tipografija...

PS
Lijepo od tebe da si otkrio copy & paste uz "hidden" (aka spoiler) format i to podijelio sa publikumom. Time zasigurno ispadaš pametniji i relevantniji.

8 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Zechina kaže...
memulica kaže...

 

...

Za početak, znak NIJE jednako slovu (tipografski ili bilo kakav). Generaliziraš g pod znakove. Grafem g je podskup alfabeta (slovnog skupa), koji je podskup (tipografskog) znakovlja.
SVAKO od tipografskih slova je pisano, crtano, tek potom konstruirano da bi moglo biti otisnuto ili otipkano. Tipografija ne bi postojala da nije paleografije. To ti je ta nevidljiva poveznica "kupusa" koji ne razumiješ.

 

Možda ti umjesto tipografije pretpostavljaš "lettering", autorsku slobodu crtanja slova (kao u npr grafitima, ili povijesno inicijalima ili monogramima)?
No, tebi je to ionako sve isto. Imalo kvačicu ili ne, znak ili slovo, kako god slovo ili znak bili okrenuti, typeface ili font, znak ili font; lettering, paleografija ili tipografija...

 

 Nemam pojma imaš li pojma, ali cijela ova "studija" i rasprava je oko ničega. Doslovce. Kao da donosimo dalekosežne zaključke na temelju činjenice da nitko ne zna kako kazaljka pokazivača razine goriva u automobilu, kada je prazan, uvijek pokazuje u smjeru čepa (lijevo ili desno). ogromnoj većini ljudi, skoro svima, to ne znači baš ništa.

Ja rekoh
16 godina
offline
Znate li napisati "g"?

Ej pazi što govoriš, jer to je gorući globalni problem ilitiga GG problem

 

 

 

Kataklizma nam se sprema, a mi ga ne znamo ni ispravno utiskati na ekran mobitela.

 

Sad neću danima spavati, a i zamisli da krivo upišem slovo G ili još gore da ga ne prepoznam na ulici.

 

KAATAAFAKINGSTROFAAAAA

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.5.2018 22:32 (memulica).
Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
Feudalac kaže...

 

 Nemam pojma imaš li pojma, ali cijela ova "studija" i rasprava je oko ničega. Doslovce. Kao da donosimo dalekosežne zaključke na temelju činjenice da nitko ne zna kako kazaljka pokazivača razine goriva u automobilu, kada je prazan, uvijek pokazuje u smjeru čepa (lijevo ili desno). ogromnoj većini ljudi, skoro svima, to ne znači baš ništa.

 Nebih da se mješam u raspravu oko slova, ali boldano nije tačno barem što se mog auta tiče.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.5.2018 1:14 (boxer).
8 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?
boxer kaže...
Feudalac kaže...

 

 Nemam pojma imaš li pojma, ali cijela ova "studija" i rasprava je oko ničega. Doslovce. Kao da donosimo dalekosežne zaključke na temelju činjenice da nitko ne zna kako kazaljka pokazivača razine goriva u automobilu, kada je prazan, uvijek pokazuje u smjeru čepa (lijevo ili desno). ogromnoj većini ljudi, skoro svima, to ne znači baš ništa.

 Nebih da se mješam u raspravu oko slova, ali boldano nije tačno barem što se mog auta tiče.

 uvijek sam sumnjao u to, sad imam i dokaz :)

Ja rekoh
10 godina
offline
Znate li napisati "g"?

"Iz toga su bihevioralni psiholozi postavili hipotezu da taj oblik slova znatno slabije percipiramo i prepoznajemo nego opentail g kojega smo svojeručno uvježbavali dok smo učili pisati."

 

nemam pojma sto se sada uci u skoli, ali ja sam ucio pisano g, koje je povezano sa ostalim slovima. opentail g daleko vise furaju ameri.

 

evo pogledajte tu http://pravopis.hr/slova/

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Znate li napisati "g"?

Em ti život kad ni danas 80 odsto vozača ne zna kaj znači ovo.... 

 

 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Znate li napisati "g"?

Imam problema sa tehničkim slovima i to malo veći. Učili smo prvo takozvana "pisana" slova, sve fino spojeno. Sada imam doktorski rukopis pa nitko živ ne vidi što piše, ali uglavnom to mi je prirodno pismo.

Pomalo je sramotno da se pitam kako izgleda određeno slovo u tehničkom formatu iako koristim računalo 2/3 života. Kad je olovka ruci nema šanse da koristim mala tehnička slova.

 

EDIT: zahvaljujem Trolislavonskoj na linku. To mi je trebalo.

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.5.2018 7:35 (Korny1603987).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Znate li napisati "g"?

Ja sam ucio pisati nepravilno ocito..

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Znate li napisati "g"?

Kaj se tiče teme, meni nije problem pisano G već, nego, no, R.

Ni sam jako često ne znam odgonetnuti jesam li napisao R ili V a, naročito ljudi, pacijenti oko mene.

Mala slova r i v.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Znate li napisati "g"?

kad ja pišem - n,m,v,r su ista slova :-D

Boris_CRO (War thunder, il2 Sturmovik, Steam account)
7 godina
protjeran
offline
Znate li napisati "g"?

Postoji samo jedno pravo G:

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice