Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

poruka: 141
|
čitano: 31.107
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m".
14 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Sudeći po zadnjim rečenicama teksta, čini se da je Petric jasno odabrao stranu ističući jednostrane argumente. Ipak je T-Com jači "investitor" u Bugu nego država, zar ne? Priča ipak ima dvije strane - nadam se da će se i ta druga strana jednako snažno čuti. Nadam se da opet naš premijer neće morati na raport frau Merkelici.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.12.2016 23:39 (BarbaVeli).
 
30 1 hvala 2
9 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Znaci neka Tcom i dalje gradi opticku mrezu i onda cemo tamo negdje 2027-e imat pokrivenost iste sigurno preko 50% teritorija RH sudeci po

dosadasnjem kontinuitetu jer hej monopol je super....

 

 

Battlenet - TheProdigy#2234
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 0:47 (Zemljanin).
 
41 0 hvala 2
15 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

A onda će duopol s vrha to čudesno "pretvoriti" u privatno vlasništvo jedne odabrane osobe. Nije riječ o krađi, jer bi ta osoba pošteno platila 1kn za to.

Kazne nema, jer "slučajno su stari momci vrhovni žiri" što bi Balašević rekao.

Narodu hvala što na svakim izborima daje punu podršku tom dupolu da nastavi istim smjerom prema uništenju države. U 2017 su nedavno izglasali da dižu novi kredit od 46 mlrd kn, ne da bi investirali, nego da vrate kamate starog kredita. Hvala narode na glasovima, a turisti dobro došli u Idiocracyland!

 
20 4 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Potpuno nepotrebna investicija, ionako ce prije biti dostopna 5G mreza,kad oni to zavrse 

 
1 19 hvala 0
15 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Nikad drzava nije niti trebala prodati zlatnu koku t-com, koji donosi 1,5 mlrd kuna profita cistog na godinu. A nekad i 3mlrd. A prodali ga za sicu... Na to sam oduvijek bio alergican, i zato podrzavam gradnju drzavne mreze koja ce se isplatiti.

Battlefield is the Best, fuck the rest!!!
Moj PC  
30 0 hvala 6
8 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
acarnoje kaže...

Nikad drzava nije niti trebala prodati zlatnu koku t-com, koji donosi 1,5 mlrd kuna profita cistog na godinu. A nekad i 3mlrd. A prodali ga za sicu... Na to sam oduvijek bio alergican, i zato podrzavam gradnju drzavne mreze koja ce se isplatiti.

 I opet sve prodati za sicu 

15 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Ako to prodaju treba osnovat prijeki sud i odmah pred zid po kratkom postupku. Kao sto su i inu prodali madarima a ina je mogla kupiti pola madarske...

Battlefield is the Best, fuck the rest!!!
Moj PC  
30 1 hvala 5
13 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Jbt. još ćemo i to morat financirat. Ali poznavajuci nas doći će i 6g dok oni to naprave.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Pa moralo se prodati. A prodat će se i sve drugo što je ostalo kad stisnu dugovi. Glupo je vjerovati da naše marionete imaju bilo kakav utjecaj.

Give a man a mask and he will show you his true face
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Znaci ako u startu racunaju da ce biti i do 12mil., sigurno necemo proci ispod 20. Ipak treba ofarbati sve one tunele kud ce optika prolaziti...

 
15 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
acarnoje kaže...

Nikad drzava nije niti trebala prodati zlatnu koku t-com, koji donosi 1,5 mlrd kuna profita cistog na godinu. A nekad i 3mlrd. A prodali ga za sicu... Na to sam oduvijek bio alergican, i zato podrzavam gradnju drzavne mreze koja ce se isplatiti.

 Ovo je kaptalizam. Država je prodala telekom. A tko je to omogućio. Pa građani. Isti građani koji su glasali DA na referendumu o osamostaljenju Hravatske. Htjeli ste kapitalizma demokraciju Hrvatsku to ste i dobili. Tako svatko tko je zaokružio DA nema se pravo bunit.

14 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

prvo dajte po 1000 maraka da spojite telefon i onda prodaj za smjesne pare svabama..... sad ulupajte 12 milijardi kuna pa prodajte za 12 miliona...ili mozda 12 miliona kolko ste sposobni trgovci da se ubijes..... 

 

a usput odgovor na prvi dio prvog posta BarbaVeli, mislis da se Bug ikad otkad postoji i sad kao mozda vodeci informaticki i portal i casopis zauzeo za ikakva prava korsnika, citatelja il nesta oko problema sa npr. Tcom-om, Vip-om.... to cemo docekat.... jedino znaju dobro svezat pertle kad se uvlace cini mi se....

VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 1:56 (jocommb).
Moj PC  
9 2 hvala 3
15 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

'oće q 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 1 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

OK ovo je suludo,znači finacirat će građani RH i onda će nam još to masno naplaćivat pristup i brzinu na ifrastrukturi.Super.Igre bez granica.

You’ve gone incognito
 
6 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

to je tako kada se esencijalna infrastruktura proda prije 20 godina za premale pare, a jos vise kada se te pare potrose za nikakav bitan prosperitet i razvoj tj na ice i pice. Sada kada vide kolika im zarada zbog te prejeftine i preslabo definirane prosle prodaje prolazi izmedju prstiju, ide se u ideju pokazivanja misica i "tjeranja" svih od uvodjenja privatnih optickih povezivanja, a sve sa time da drzava zaradjuje big money od toga. Kako god, u slucaju Hrvatske gotovo uvijek, financijski vrlo upitan potez, taman niti da drzava ide u to niti da ne ide. Uvijek imamo takove li-la odluke gdje plus nije dovoljno velik a minus bode u oci jer netko drugi zaradjuje previse. Vec tako drzava "ulaze" 20 -tak godina...

 
3 2 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
čupavac kaže...

OK ovo je suludo,znači finacirat će građani RH i onda će nam još to masno naplaćivat pristup i brzinu na ifrastrukturi.Super.Igre bez granica.

 Jel bi možda trebali pozvat 10 000 Kineza koji će nam napravit mrežu besplatno i samo otići kad posao bude gotov? 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
16 godina
online
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od

Koje sisanje naroda ono na najjace.
Vec sad imamo internet prek 4G samo kaj nije flat a kad oni povuku tu optiku operateri budu prodavali 6G sa flatom.
Primjera radi u Austriji mozete uzet "cube" ili ti ruter koji u sebi ima sim karticu. Spojeni ste na 4G koji je flat ali pravi flat nista sporije nakon nekih gigabajta nego flat. Taj ruter ima wifi i jedan lan prikljucak da ga djelite prek nekog dodatnog switcha. Brzine su do 150 megabita i kosta oko 337 kn mjesecno. Isto to bude najkasnije dogodine dostupno u RH i samim time prestaje potreba za optikom a sve te investicije budu bacen novac. Jedini razlog za tako nesto vidim u recimo tome da planiraju povezat svaku skolu, knjiznicu ili neku drugu drzavnu nekretninu na optiku.

Na kraju dana je bacanje novaca i financiranje nekih stranih firmi, proizvoda.
Glavno da seru kak je rekordna godina, pad duga a zaduzili se za dodatnih 6 milijardi eura da plate ratu kredita! E uzeli su kredu da plate kredu!!!! Je vama ljudi jasno da je RH u bankrotu, u fakin bankrotu isto ko i Grcka. Nema veze gradi se optika koja bude na kredit jer se para nema a kad drzava bankrotira u praksi a ne samo na papiru svi se budu cudili ko picek glisti. Ljudi dragi spasavajte se sa broda koji tone i odite nekam van gdi je optika odavno povucena.

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.12.2016 11:20 (NEW_MAN).
16 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Kakav HT, da mi opet bude monopolizma, zaboravite više to za vijeke vijekova.

Kako od nule bi RH gradila optičku mrežu? a što je sa mrežom od HEP-a i HŽ-a ?

Zanimljivo je uvijek kako mi obični ljudi više znamo i od novinara. Treba se malo detaljnije baciti u cijelu priču i istražiti je do kraja.

 
24 1 hvala 6
9 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
JozoBozo121 kaže...
čupavac kaže...

OK ovo je suludo,znači finacirat će građani RH i onda će nam još to masno naplaćivat pristup i brzinu na ifrastrukturi.Super.Igre bez granica.

 Jel bi možda trebali pozvat 10 000 Kineza koji će nam napravit mrežu besplatno i samo otići kad posao bude gotov? 

 Sudeći po zastavi na profilnoj, TD-ovima svim normalnim "komentatorima", imam osjećaj da si neki zadrtdi HDZ-ovac, obožavatelj HT-a i lopovluka u RH.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
makopos kaže...

Kakav HT, da mi opet bude monopolizma, zaboravite više to za vijeke vijekova.

Kako od nule bi RH gradila optičku mrežu? a što je sa mrežom od HEP-a i HŽ-a ?

Zanimljivo je uvijek kako mi obični ljudi više znamo i od novinara. Treba se malo detaljnije baciti u cijelu priču i istražiti je do kraja.

 bravo na komentaru. HEP koliko znam ima svoju opticku mrezu diljem zemlje, koja je maltene neiskorištena.

HEP je trebao uci u posao telekomunikacija, ali je politika rekla pec pec, svabe trebaju tu zaradivati...

ista stvar sa vjetroelektranama. jadnici jadni koji se prodaju za sitne interese, a svoj narod i ostanak novaca 

u HR ih boli briga. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
makopos kaže...

Kakav HT, da mi opet bude monopolizma, zaboravite više to za vijeke vijekova.

Kako od nule bi RH gradila optičku mrežu? a što je sa mrežom od HEP-a i HŽ-a ?

Zanimljivo je uvijek kako mi obični ljudi više znamo i od novinara. Treba se malo detaljnije baciti u cijelu priču i istražiti je do kraja.

 Slažem se. HT bi gradio ali dinamikom i gdje njima trenutno odgovara. Evo baš primjera u samom Zagrebu gdje su u jednoj ulici bili nešto kopali (HEP mislim).

Stanari se bili organizirali i tražili od HT-a da odmah postavi i optiku, međutim iz HT-a je stigao odgovor da sada nisu zainteresirani za tu ulicu.

 

Naravno , neće država raditi mrežu na mjestima gdje ona postoji (HT,VIPnet i sl) nego će sigurno graditi tamo gdje optike nema.

Također kako je kolega napisao, HEP, HŽ pa čak i JANAF imaju već magistralne vodove pa to treba iskoristiti, o čemu je već bilo riječi posljednjih godina.

Ono što mene brine je to da se opet o tome samo priča, a ništa se ne radi. Za lovu mi nije jasno kako ne bi mogli dobit od EU.

 

15 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

ŠŠŠ, pazite kolko pljujete po T-gamadi, srezat će vam brzine interneta i reći da je to do vaših instalacija unutar kuće.

Al ono da, ovo će raditi država i to je sve ok da prvo nećemo to platiti a onda opet plaćati i T-Comu, Vipu i svim ostalim sestrinskim kompanijama...dobra fora.

 

Daj lovu za kupovinu pšenice a onda opet nastavljaj davat kad ispeku kruh.

origin: mrxa
 
6 0 hvala 2
16 godina
online
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
BarbaVeli kaže...

Sudeći po zadnjim rečenicama teksta, čini se da je Petric jasno odabrao stranu ističući jednostrane argumente. Ipak je T-Com jači "investitor" u Bugu nego država, zar ne? Priča ipak ima dvije strane - nadam se da će se i ta druga strana jednako snažno čuti. Nadam se da opet naš premijer neće morati na raport frau Merkelici.

Petric nije odabrao stranu već samo poslovno razmišlja - a ideja o državi koja gradi takvo što je mnogima noćna mora, bojim se da će nas zakopati kao i autoceste.

OiV? Nema iskustva, država nema resursa za takvo što, volio bih za početak vidjeti tu prst/palac metodu na koji način su došli do tih cifara bez projekata, snimki stanja itd.

zeroname kaže...

 Ovo je kaptalizam. Država je prodala telekom. A tko je to omogućio. Pa građani. Isti građani koji su glasali DA na referendumu o osamostaljenju Hravatske. Htjeli ste kapitalizma demokraciju Hrvatsku to ste i dobili. Tako svatko tko je zaokružio DA nema se pravo bunit.

Daj me podsjeti gdje je to pisalo da želimo kapitalizam...

makopos kaže...

Kakav HT, da mi opet bude monopolizma, zaboravite više to za vijeke vijekova.

Kako od nule bi RH gradila optičku mrežu? a što je sa mrežom od HEP-a i HŽ-a ?

Zanimljivo je uvijek kako mi obični ljudi više znamo i od novinara. Treba se malo detaljnije baciti u cijelu priču i istražiti je do kraja.

kakva mreža HEP / HŽ / ostali državni / lokalni vlasnici?

Tko je ikad malo radio ili proučio stanje iste je kao da kažeš kako ću ja s kabelima iz garaže ići raditi datacentar jer, eto, imam već dio infrastrukture.

9 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Ok da malo pojasnim nekima o cemu se ovdje konkretno misli kad se kaže da bi hrvatska gradila optičku mrežu.

Pročitao sam još jednom tekst autora i moram ga pohvaliti na davanju nepotpunih informacija. Mislim kaoa do poda.

Ok. Sad kad smo to riješili krenimo.
Država ima u planu pod vodstvom OiV-a "nadograditi" agregacijsku mrežu, znaći mreža koja povezuje agregacijske čvorove i centrale diljem RH. Kao što znamo OiV vodi već jedan prijašnji projekat gdje je sva neiskorištena optička infrastruktura u vlasništvu državnih tvrtki objedinjena (HŽ, HEP, HAC) i stavljena na zajam. No to očito nije dovoljno za očekivani zamah u bandwithu.
Osim toga kad već se gradi RH bi tom infrastrukturom povezala sve bitne ustanove radi unapređenja e-usluga u rh i razvoja "pametnih" gradova.

To je što se tiće OiV-a i agregacijeske infrastrukture.

Eh sad pristupna mreža je nešto drugo. Ona se neće graditi samo u FTTH teh. već po izboru voditelja projekta JSL-ovi (gradovi, županije, općine) gradit će se neka od FTTx tehnologija.

A s obzirom izbora na 3 modela financiranja. JSL-ovi mogu sami graditi, ili uz dogovor sa privatnim operaterom.

Sad sve zavisi o odabranom modelu no ni u jednom slučaju operater koji gradi infrastrukturu ne može pružati maloprodajne usluge na istoj. Znaći može samo davati veleprodajne usluge drugim operaterima i to po cijeni koja je određena dogovorom sa JSL-om.

S obzirom na izbor modela JSL može biti vlasnik infrastrukture dok operater izvođač održava i upravlja infrastrukturom tokom roka obuhvačenog ugovorom između operatera i JSL-a.

Ugl. da ne duljim. Procitajte mozda bude jasnije.

Ja sam za da RH ili HT/DT gradi agregacijsku infrastrukturu ali onda i samo onda pod uvijetom da RH bude 100% vlasnik te infrastrukture za uvijek.
 
20 0 hvala 19
9 godina
offline
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
Nego sad kad ste pročitali tu divotu da vas podsjetim na ovo....

Znaći čeka nas jedno veliko ništa. :)
Dont sekiraj država neće ništa prodati jer neće imati što. :D

[url]http://www.poslovni.hr/hrvatska/drzava-gradi-vlastitu-opticku-mrezu-za-15-milijuna-kuna-196685[/url]
 
0 2 hvala 0
8 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

To je infrastruktura koje je bitna za državu, ne mora biti komercijalno megaisplativa. Sve ovisi od uvjeta i transparentnosti posla, kao i o sufinanciranju EU fondova (koji uvjetuju navedeno).

Naprosto, nijedan provider nije zainteresiran za povezivanje Izabrdovlja donjeg ili nekih otoka, a državi bi trebalo biti u interesu da da se digne standard infrastrukture uopće. Preduvjet za poslovanje 21. stoljeća.

Koincidencije radi navodim da sam sad već desetak dana "sretni dobitnik" optike i iskustvo je nevjerojatno... pa ne mogu biti skroz objektivan, pretpostavljam.

 
7 0 hvala 0
11 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

oj bre dragiša već kad dereš preko translate-a neradi se o nikakvim digitalnim agetnima nego o digitalnoj agendi...uguglaj nije problem naći o cemu se radi

 
5 0 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

Evo, ja ću to malo pojasniti. 

Ideja je odlična, ali je realizacija ovoga projekta upitna.

 

Naime, kako je već netko gore napisao, ovo je stara ideja sa kojom je država, u suštini, htjela napraviti pravu konkurenciju Deutsche Telekomu, ali bezuspješno, pošto je Merkelica došla u HR i Milanovića (on je ideju htio brzo realizirati) udarila po prstićima i rekla da nemamo mi što raditi takav projekt. Naravno, Merkelica brani svoje odnosno interese njemačkih kompanija.

 

Što se tiče infrastrukture optičkih kabela u Hrvatskoj, ogromne i neiskorištene magistralne optičke kabele imaju HEP, HAC (duž cijeloga dijela autocesta u HR), neke županijske ceste, Janaf, PlinaCRO, OiV i HŽ. Imaju još neki, ali doduše u manjoj mjeri. Znači, ovi kabeli prolaze kroz već obojane tunele :D više od 10 godina i 80% optičkih niti su neiskorištene. Vjerujte mi, optika je razgranata više nego što vi mislite.

Ideja je da se svi ovi magistralni vodovi, svih državnih firmi spoje u jednu cijelinu (jednu optičku mrežu) te da se izdvoje na upravljanje OiV-u ili nekoj novoj državnoj firmi.

Ta bi se optička mreža iznajmljivala privatnim kompanijama (naravno da se ne bi smjela prodati poput HT-a), ali bi naravno i sve državne tvrtke prešle na nju sa T-com (DT-a).

Odnosno, država bi bila u mogućnosti davati komunikacijske usluge, poput T-coma ili VIP-a.

 

Oni koji idu uspoređivati bilo kakve bežične veze (4G, 6G, 10G, itd.) moraju znati da se po tehničkim karakteristikama ništa ne može mjeriti sa optičkim vodovima.

Optičke niti u stanju su prenositi kudikamo veću količinu podataka uz puno manji financijski trošak, za bilo koji G moramo postaviti odašiljače na šume i planine, a odašiljače moramo napajati el. energijom za koju nam ponovo trebaju kabeli (agregati troše gorivo i ekološki su neprihvatljivi). Jednostavno, sve ekonomske, financijske i tehničke karakteristike idu u prilog optičkih vodova.

Bojim se da ćemo prije napraviti bežični prijenost el. energije nego G, koji je u mogućnosti prenjeti više podataka nego optički kabel koji je prožet sa 96 optičkih niti. HEP, primjerice ima po tri kabela od 48 niti između nekih gradova, a HAC dva kabela po 96 niti. Ima tu svašta. Osobno, bojim se da će ponovo neke više sile to blokirati. 

 

 
18 1 hvala 10
16 godina
online
Re: Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od
froxie24 kaže...

Država ima u planu pod vodstvom OiV-a "nadograditi" agregacijsku mrežu, znaći mreža koja povezuje agregacijske čvorove i centrale diljem RH. Kao što znamo OiV vodi već jedan prijašnji projekat gdje je sva neiskorištena optička infrastruktura u vlasništvu državnih tvrtki objedinjena (HŽ, HEP, HAC) i stavljena na zajam. No to očito nije dovoljno za očekivani zamah u bandwithu.
Osim toga kad već se gradi RH bi tom infrastrukturom povezala sve bitne ustanove radi unapređenja e-usluga u rh i razvoja "pametnih" gradova.

 

Tu je problem što je sve "bitno" već odavno povezano.

Zechina kaže...

To je infrastruktura koje je bitna za državu, ne mora biti komercijalno megaisplativa. Sve ovisi od uvjeta i transparentnosti posla, kao i o sufinanciranju EU fondova (koji uvjetuju navedeno).

Toliko milijardi mora biti isplativo, makar ROI bio računat u desetljećima.

Mene više muči što pod kontrolom države nema firme koja je to u stanju dobro napraviti.

11 godina
offline
Država će graditi optičku mrežu uz ulaganje od 4 m

ovdje niti jednog komentara, a čini mi se kao usporediva situacija

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice