Traži se astronom za plaću od milijun dolara

poruka: 45
|
čitano: 6.209
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Traži se astronom za plaću od milijun dolara".
15 godina
neaktivan
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

dolazim,za tu placu cu im naci vodu na najudaljenijem planetu i rec to je to,mada ni na mjesecu neznaju sta imaju a oni bi u svjetlosne godine,cc strasno , :).

...... gdje je sve po mom :)
Moj PC  
0 11 hvala 0
14 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Čestitam docentu Hrupecu na još jednom zanimljivom tekstu. Čitajući ga gotovo požalim što nisam astronom. Njegovo promicanje znanstveno-popularnih tema kod mene je urodilo plodom.

Ipak, čuvao bih se prevelikog "spuštanja na Zemlju", da ga parafraziram. Ne bih išao dalje od popularne znanosti i petljao u tvojim tekstovima "ravnozemljaše" jer mu to ne treba. Neka se kloni politizacije jer samo će tako ostati bez sjene.

 

Pretpostavljam da će za milijun dolara prije ili kasnije naći top znanstvenika...

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
BarbaVeli kaže...

Čestitam docentu Hrupecu na još jednom zanimljivom tekstu. Čitajući ga gotovo požalim što nisam astronom. Njegovo promicanje znanstveno-popularnih tema kod mene je urodilo plodom.

Ipak, čuvao bih se prevelikog "spuštanja na Zemlju", da ga parafraziram. Ne bih išao dalje od popularne znanosti i petljao u tvojim tekstovima "ravnozemljaše" jer mu to ne treba. Neka se kloni politizacije jer samo će tako ostati bez sjene.

 

Pretpostavljam da će za milijun dolara prije ili kasnije naći top znanstvenika...

 Vjerojatno tih nekoliko koji zadovoljavaju uvjete već rade na sličnim pozicijama sa većom plaćom negde u US...

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
7 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Zar radiovalovi nisu svjetlost? Odnosno elektromagnetski valovi od 3 kHz do 300 GHz?

sleti mi na Tuđmana
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Foton≠elektron

Kruha i igala...
9 godina
neaktivan
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Kinezi lažu ko cucki. To sam uništio do kocena u Rougue Transmission

 
10 0 hvala 3
7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
fer-de-lance kaže...

Foton≠elektron

Kakve to veze ima s mojim pitanjem?

sleti mi na Tuđmana
7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Pitao si jesu li radiovalovi svjetlost.

Dva pojma koji nemaju nikakve veze s ničim, i sasvim besmisleno pitanje.

I dalje ne kužim kaj si htio pitati, ali se radiovalovima smatra titranje EM polja, i premda je svjetlost oscilacija EM polja, koliko sam ja skužio nema direktne interakcije s radiovalom, nego može isključivo predati energiju .

Sad, pitanje je kaj je uopće definicija radiovala, ali pretpostavljam da svjetlost ziher ne spada pod tu definiciju.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2017 21:22 (fer-de-lance).
12 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
maximilian kaže...

Kinezi lažu ko cucki. To sam uništio do kocena u Rougue Transmission

 

Haha 

 

Samo kaj je to:

  • The design of the map is inspired by the Arecibo Observatory in Puerto Rico, although the map's setting is meant to suggest the Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST), which was under construction in Guizhou Province, China during the development of Battlefield 4. Now completed, the real-life FAST is much deeper and features six towers, unlike the BF4's incarnation which only has 3.
Battlelog: [G] CyberDemonVZ
11 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
fer-de-lance kaže...

Pitao si jesu li radiovalovi svjetlost.

Dva pojma koji nemaju nikakve veze s ničim, i sasvim besmisleno pitanje.

I dalje ne kužim kaj si htio pitati, ali se radiovalovima smatra titranje EM polja, i premda je svjetlost oscilacija EM polja, koliko sam ja skužio nema direktne interakcije s radiovalom, nego može isključivo predati energiju .

Sad, pitanje je kaj je uopće definicija radiovala, ali pretpostavljam da svjetlost ziher ne spada pod tu definiciju.

https://en.wikipedia.org/wiki/Light
In physics, the term light sometimes refers to electromagnetic radiation of any wavelength, whether visible or not. In this sense, gamma rays, X-rays, microwaves and radio waves are also light.

Cak i ako uzmes svjetlost u svom uzem svakodnevnom znacenju kao "vidljiva svjetlost", i opet imaju veze: oboje su EM valovi. Ne znam sto imaju elektroni ovdje...

7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Pa foton je kvantizacija energije iz EM polja.

Zato valjda i postoje dva različita pojma, svjetlost i radioval.

Sad, spadaju li oba pod isti pojam ne znam.

Vidiš da i na wikiju su napisali in a sense, očito konsenzus ne postoji.

Uostalom, svjetlost lako promijeni mod širenja samo prilagodbom na npr. na neki valovod, dok radioval to ne može.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2017 22:25 (fer-de-lance).
7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
fer-de-lance kaže...

Pitao si jesu li radiovalovi svjetlost.

Dva pojma koji nemaju nikakve veze s ničim, i sasvim besmisleno pitanje.

I dalje ne kužim kaj si htio pitati, ali se radiovalovima smatra titranje EM polja, i premda je svjetlost oscilacija EM polja, koliko sam ja skužio nema direktne interakcije s radiovalom, nego može isključivo predati energiju .

Sad, pitanje je kaj je uopće definicija radiovala, ali pretpostavljam da svjetlost ziher ne spada pod tu definiciju.

 elektromagnetsko zračenje je svjetlosno zračenje, pitao sam to pitanje jer se u članku govori o prvoj svjetlosti, "a prvu svjetlost (radiovalove naravno, "prva svjetlost" je uobičajena fraza u astronomiji) teleskop je uhvatio prije nepunih godinu dana, u rujnu 2016." gdje sam stekao dojam kako je pogrešno za radioteleskop reći kako lovi svjetlosno zračenje što po mom mišljenju nije točno....

 

i onda dođeš ti i kažeš da elektron nije foton da bi poslije toga počeo pričati o poljima i valovima kako bi se nemušto izvukao i na kraju upitao osnovnoškolsko pitanje što je to uopće radioval...

ravna zemlja i šupalj mjesec
7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Čitaj s razumijevanjem.

I ne nabacuj ta osnovnoškolska poludiplomatska izvlačenja i prebacivanja loptice.

Dobro razumiješ ono kaj sam ti napisao.

To kaj tebe brine uvlačenje u neke kutke nekih dijelova tijela publike ti ne prolazi kod mene.

Zato te molim da ne bacaš te patetične fore.

Kruha i igala...
16 godina
odjavljen
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Ja cu se prijavit, jebe mi se...

Freak Show Inc.
 
14 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
Louis Pluto kaže...
fer-de-lance kaže...

Pitao si jesu li radiovalovi svjetlost.

Dva pojma koji nemaju nikakve veze s ničim, i sasvim besmisleno pitanje.

I dalje ne kužim kaj si htio pitati, ali se radiovalovima smatra titranje EM polja, i premda je svjetlost oscilacija EM polja, koliko sam ja skužio nema direktne interakcije s radiovalom, nego može isključivo predati energiju .

Sad, pitanje je kaj je uopće definicija radiovala, ali pretpostavljam da svjetlost ziher ne spada pod tu definiciju.

 elektromagnetsko zračenje je svjetlosno zračenje, pitao sam to pitanje jer se u članku govori o prvoj svjetlosti, "a prvu svjetlost (radiovalove naravno, "prva svjetlost" je uobičajena fraza u astronomiji) teleskop je uhvatio prije nepunih godinu dana, u rujnu 2016." gdje sam stekao dojam kako je pogrešno za radioteleskop reći kako lovi svjetlosno zračenje što po mom mišljenju nije točno....

 

i onda dođeš ti i kažeš da elektron nije foton da bi poslije toga počeo pričati o poljima i valovima kako bi se nemušto izvukao i na kraju upitao osnovnoškolsko pitanje što je to uopće radioval...

 Dobro i?

 

Radiovalovi nisu svjetlost. Wiki je oduvijek bio irelevantan što se tiče fizike. Mnogima je "light" sinonim za elektromagnetski val, a u suštini ta se nomenklatura izbjegava baš zbog rasprava poput ove.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.8.2017 23:49 (Mitch).
7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
Mitch kaže...

 Dobro i?

 

Radiovalovi nisu svjetlost. Wiki je oduvijek bio irelevantan što se tiče fizike. Mnogima je "light" sinonim za elektromagnetski val, a u suštini ta se nomenklatura izbjegava baš zbog rasprava poput ove.

 što i?

rasprava poput Foton≠elektron?

 

radiovalovi jesu svjetlosni valovi, kompletno elektromagnetno zračenje je svjetlosno zračenje manje ili veće energije ako misliš drugačije raspravi s Maxwellom

to što opseg radiofrekfencija ne spada u vidljivu svjetlost ne čini ga manje svjetlosnim, imao foton (kvant elektromagnetskog ili svjetlosnog zračenja) veću ili manju energiju i dalje je foton

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 0:52 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
Friday kaže...

Ja cu se prijavit, jebe mi se...

 pravo zboriš. kad promislim, bolje i to nego skupljati boce i limenke. a ionak svaki put kad se zveknem o nešto, vidim sve zvijezde. već ih poznam po imenu. a ako je izolacija zajamčena, barem zimi ne bu hladno a ljeti vruće. doduše, kineski ne znam al ima gugl translejt. e, da: znam kaj je to malo, crveno i ide gore-dolje. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 5:00 (Ajar).
14 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
Zar aracebo ne kuburi s budžeti?
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara
Vidim da se opet povela rasprava o terminologiji. Radiovalovi su očito nevidljiva svjetelost kao što se to pokatkad zna reći za infracrveno ili ultraljubičasto zračenje. U fizičkom smislu između svjetlosti i radiovalova nema razlike, jer oboje su elektromagnetsko zračenje. No u interakciji s materijom postoji među elektromagnetskim zračenjem velika razlika, pa onda ima smisla govoriti o različitim vrstama elektromagnetskog zračenja (radiovavalovi, mikrovalno, infracrveno, ultraljubičasto, rentgensko, gama, kozmičko itd. zračenje). Da se pak radiovalovi nazivaju svjetlošću nema pak veze s fizikom nego s engleskim jezikom od kojeg mi sasvim nekritički preuzimamo riječi doslovnim prevođenjem. Tako se za engleskom za ženku svake ptice kaže hen (kokoš), za svakog ptića chick (pile), buck u užem smislu znački jelen, no u širem mužjak svakog većeg sisavca. Povodeći se za tim sustavom užeg i šireg značenja riječi, očito je došlo i do toga da "light" može značiti i svjetlost no i svaki drugi oblik elektromagnetskog zračenja. U hrvatskom pak takve jezične tradicije nemamo, pa nazivanje radiovalova svjetlošću samo zbunjuje čitatelja. I mene je zbunilo, jer mi u prvi čas nije bilo jasno o kakvom se tipu teleskopa radi.
 
11 0 hvala 9
9 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara

To je dobro pitanje.

U užem smislu (i u svakodnevnom govoru) svjetlost je samo onaj dio elektromagnetskog spektra koji možemo opaziti golim okom.
U širem smislu svjetlost je cijeli elektromagnetski spektar.

Dakle, stvar definicije.

U časopisu Priroda (ožujak, 2015.) objavio sam tekst "Nevidljiva svjetlost iz svemira" koji počinje upravo s pitanjem što smatramo pod svjetlošću:

"Iz perspektive fizičara, svjetlost je elektromagnetsko zračenje. Svjetlost u užem smislu, ili vidljiva svjetlost, ono je elektromagnetsko zračenje na koje je osjetljiva mrežnica ljudskoga oka.  Svjetlost u širem smislu, ili samo svjetlost, je sve elektromagnetsko zračenje – ono koje možemo opaziti golim okom i ono drugo, koje možemo opaziti samo s pomoću posebnih instrumenata..."

Cijeli tekst dostupan je na stranici
http://lapp.irb.hr/~dhrupec/writing/nevidljiva_svjetlost.pdf

8 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Što se tiče terminologije, očito je da svaka struka, svaka znanstvena disciplina ima svoju terminologiju. Za astonoma je bitan signal što ga prima iz svemira, bez obrzira kojem području elektromagnetskog zračenja pripada. No za kemičara, koji određuje strukturu molekula iz apsorpcije elektromagnetskog zračenja, razlika je krucijalna, jer svako elektromagnetsko zračenje izaziva drugu promjenu u unutrašnjem gibanju molekula i stoga daje drugu informaciju o njezinoj strukturi. UV, IR i NMR spektar molekule nemaju veze jedan s drugim! Prvi daje informaciju o elektronskoj strukturi, drugi o vezama u molekuli, a treći o međusobnom položaju atoma. Slično je s pojmom metal. Za kemičara je sumpor nemetal, a za astronoma metal - jer se u astronomiji svi kemijski elementi teži od vodika i helija smatraju metalima.

Malo sam se raspisao za ovu rubriku, no i običan će čitatelj razumjeti da se  stručni pojmovi temelje dobrim dijelom na dogovoru među znanstvenicima.  

 
8 0 hvala 5
14 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Znaci SETI skače sa 12 na 1400 zvjezda? Pa to je drastična razlika! I WANT TO BELIEVE! 

 

EDIT: ok, nije čitav seti bio 12 zvjezda nego samo dosadasnji najveci teleskop te vrste..

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 9:52 (AFARON).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Mislim da je baš dobro za razumijevanje prirode stvari naglašavati kako je svo elektromagnetsko zračenje u stvari svjetlosno zračenje, ljudi naprosto ne znaju i buni ih upravo terminologija koja ovisno o valnoj duljini jedno te isto zračenje smješta u različite kategorije...

 

Najbolje bi to opisao ekspozijom neke zvijezde na kraju svemira koja je emitirala veliku količinu gama zračenja, tehnički je moguće kako bi danas tu istu eksploziju detektirali u radio području, dakle bila bi riječ o istom valu koji se propagirao prostorvremenom i pod utjecajem širenja svemira na svom putu izgubio toliko energije kako bi nam došao u području radio zračenja

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 12:29 (Louis Pluto).
15 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
danen kaže...

Što se tiče terminologije, očito je da svaka struka, svaka znanstvena disciplina ima svoju terminologiju. Za astonoma je bitan signal što ga prima iz svemira, bez obrzira kojem području elektromagnetskog zračenja pripada. No za kemičara, koji određuje strukturu molekula iz apsorpcije elektromagnetskog zračenja, razlika je krucijalna, jer svako elektromagnetsko zračenje izaziva drugu promjenu u unutrašnjem gibanju molekula i stoga daje drugu informaciju o njezinoj strukturi. UV, IR i NMR spektar molekule nemaju veze jedan s drugim! Prvi daje informaciju o elektronskoj strukturi, drugi o vezama u molekuli, a treći o međusobnom položaju atoma. Slično je s pojmom metal. Za kemičara je sumpor nemetal, a za astronoma metal - jer se u astronomiji svi kemijski elementi teži od vodika i helija smatraju metalima.

Malo sam se raspisao za ovu rubriku, no i običan će čitatelj razumjeti da se  stručni pojmovi temelje dobrim dijelom na dogovoru među znanstvenicima.  

 pa zato kinezi i traže astronoma. kemičar bi im samo dodatno zakomplicirao kontracepciju  (sumpor kovina?! makaršta. )

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
Louis Pluto kaže...
Mitch kaže...

 Dobro i?

 

Radiovalovi nisu svjetlost. Wiki je oduvijek bio irelevantan što se tiče fizike. Mnogima je "light" sinonim za elektromagnetski val, a u suštini ta se nomenklatura izbjegava baš zbog rasprava poput ove.

 što i?

rasprava poput Foton≠elektron?

 

radiovalovi jesu svjetlosni valovi, kompletno elektromagnetno zračenje je svjetlosno zračenje manje ili veće energije ako misliš drugačije raspravi s Maxwellom

to što opseg radiofrekfencija ne spada u vidljivu svjetlost ne čini ga manje svjetlosnim, imao foton (kvant elektromagnetskog ili svjetlosnog zračenja) veću ili manju energiju i dalje je foton

 Svaki relevantan hrvatski znanstveni riječnik definira svjetlost kao vidljivo elektromagnetsko zračenje.

 

"Vidljiva" svjetlost ne postoji kao fraza, nego ga koriste oni koji prevode američke članke.

 

 

Light nije isto što i svjetlost.

8 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Evo, hvala Bogu netko da razumije o čemu je ovdje riječ! "Svjetlost je vidljivo elektromagnetsko zračenje" - to je prava definicija.

Zašto kemičari kompliciraju stvari kad kažu da svako elektromagntesko zračenje nije svjetlost, a u pravu su kad kažu da je sumpor nemetal, a ne metal, kako kažu astronomi? Pa koga ćemo onda slušati, kemičare ili astronome?

Kod nas se nažalost uobičajilo da svaki termin koji dolazi iz engleskog govornog područja prihvaćamo kao stručni, bez obzira odgovara li ili ne odgovara duhu hrvatskog jezika. A to što bi nekome bilo lakše kad bi znao da je ozračen svjetlošću, a ne gama-zračenjem druga je priča.

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Mene su u komentarima razlike LCD i CRT monitora popljuvali kad sam napisao da LCD monitor manje zrači od CRT monitora pa se rasprava odvezla u smjeru elekromagnetskog zračenja. Isto tako i različite pojave EM zračenja imaju različite nazive samo se neki ljudi baš zapiknu i jašu po svom kao da nikad nisu čuli za izraz radijacija, svjetlost ili elektromagnet.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

po čemu se točno visible light razlikuje od vidljiva svjetlost ili light od svjetlost, kako ću na engleskom bolje prepoznati da me je obasjala vidljiva svjetlost a ne oštetilo gama zračenje (gamma radiation), to su potpune istoznačnice, svjetlost i light nemaju nikakva različita značenja u jednom od ta dva jezika kao primjerice luk i onion

 

sorry glup sam i ne vidim razliku, molim primjer drugačijeg značenja

 

edit: zar crvena (boja) u infracrvenom zračenju ili ljubičasta u ultraljubičastom ne navode na svjetlost kao dvije boje na krajevima vidljivog spektra a početaka nevidljivog...

više mi smisla ima petljati po visible universe gdje bi visible trebalo prevesti u opazljiv ili slično nego se dirati u svjetlost

ravna zemlja i šupalj mjesec
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.8.2017 13:52 (Louis Pluto).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Traži se astronom za plaću od milijun dolara
Louis Pluto kaže...

po čemu se točno visible light razlikuje od vidljiva svjetlost ili light od svjetlost, kako ću na engleskom bolje prepoznati da me je obasjala vidljiva svjetlost a ne oštetilo gama zračenje (gamma radiation), to su potpune istoznačnice, svjetlost i light nemaju nikakva različita značenja u jednom od ta dva jezika kao primjerice luk i onion

 

sorry glup sam i ne vidim razliku, molim primjer drugačijeg značenja

 

edit: zar crvena (boja) u infracrvenom zračenju ili ljubičasta u ultraljubičastom ne navode na svjetlost kao dvije boje na krajevima vidljivog spektra a početaka nevidljivog...

više mi smisla ima petljati po visible universe gdje bi visible trebalo prevesti u opazljiv ili slično nego se dirati u svjetlost

 Razlikuju se. Pogledaj višeznačnice za light, a onda višeznačnice za svjetlost.

 

Light znači u najužem korijenu "illuminated" odnosno obasjano. Light je dakle u hrvatskom jeziku "vidljiva svjetlost" ili obasjanje (trenutak padanja ili širenja svjetla).

 

 

Lijeni ljudi koji su pisali opće knjige su prozvali "brzinu svjetlosti".

 

Budući da radiovalovi putuju tom brzinom, kao i svako emitiranje elektromagnetskog zračenja, zaključilo se da radiovalovi i ostali spektri putuju brzinom "svjetlosti", pa se tako i poopćenitilo i počelo govoriti svjetlost za sve, što je jako glupo.

 

 

8 godina
offline
Traži se astronom za plaću od milijun dolara

Kada se raspravlja o jeziku treba ga dobro poznavati. Kada se pak razgovara o prevođenju treba dobro poznavati oba jezika. Problemi nastaju kada mislimo da riječ iz jednog jezika pokriva sva značenja slične riječi u drugom jeziku. U osnovnom značemu možda da, ali postoje mnoga fina i skrivena značenja, npr.

give me a light! = daj mi vatre (a ne svjetla)

appeared in the light of a scoundrel = činio se kao lopov (a nije se pojavio obasjan lopovskom svjetlošću)

light of my eyes = zjenica moga oka 

Iz ova tri primjera vidimo da riječ "light" ima mnogo šire značenje od riječi "svjetlost" u hrvatskom. Iz toga je lako zaključiti da ta riječ ima i u fizici šire značenje. Slične primjere bismo mogli još navoditi (fire, man, control), no nije mi namjera da dajem tečajeve engleskog jezika.

 
6 0 hvala 4
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice